АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Н А К А З
06.10.2008 N 829
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 листопада 2008 р.
за N 1068/15759
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 179 від 09.03.2021 )
Про затвердження Положення про організацію психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України
Відповідно до Указів Президента України від 4 серпня 2003 року N 797 "Питання Адміністрації Державної прикордонної служби України", від 19 червня 2006 року N 546 "Про Концепцію розвитку Державної прикордонної служби України на період до 2015 року" та з метою удосконалення системи психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про організацію психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України (далі - Положення).
2. Заступникам Голови Державної прикордонної служби України, начальникам управлінь Адміністрації Державної прикордонної служби України, начальникам регіональних управлінь, органів Державної прикордонної служби України забезпечити виконання вимог Положення, організувати доведення його змісту до відома підпорядкованого особового складу в частині, що його стосується.
3. Управлінню по роботі з персоналом забезпечити подання цього наказу до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію.
4. Управлінню по роботі з персоналом вжити заходів для нормативно-методичного забезпечення реалізації вимог Положення про організацію психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України.
5. Накази Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2004 N 966 "Про введення в дію Тимчасової настанови з організації психологічного забезпечення діяльності органів (підрозділів) Державної прикордонної служби України", від 13.06.2006 N 443 "Про внесення змін до Тимчасової настанови з організації психологічного забезпечення діяльності органів (підрозділів) Державної прикордонної служби України" скасувати.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Державної прикордонної служби України - директора Департаменту по роботі з особовим складом.
Голова Державної прикордонноїслужби Українигенерал армії України М.М.ЛитвинПОГОДЖЕНО:Заступник Міністраосвіти і науки України П.Б.ПолянськийЗаступник Міністраохорони здоров'я України І.В.ЯковенкоЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної прикордонної
служби України
06.10.2008 N 829
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 листопада 2008 р.
за N 1068/15759
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України
I. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає зміст, організацію, складові психологічного забезпечення діяльності Державної прикордонної служби України (далі - психологічне забезпечення), види діяльності та основні функції суб'єктів психологічного забезпечення, порядок їх підготовки та забезпечення, організаційну структуру психологічного забезпечення (психологічної служби) Державної прикордонної служби України.
1.2. Положення підготовлено відповідно до вимог Конституції України, Законів України "Про Державну прикордонну службу України", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про охорону праці".
1.3. Психологічним забезпеченням є сукупна узгоджена діяльність його суб'єктів, спрямована на досягнення психологічної готовності та оптимальної працездатності військовослужбовців, державних службовців та працівників за трудовим договором Державної прикордонної служби України (далі - персонал) до виконання завдань з охорони державного кордону, підвищення ефективності оперативно-службової діяльності персоналу, формування, зміцнення та відновлення його оптимального психологічного стану, забезпечення соціально-психологічного благополуччя та збереження психічного здоров'я персоналу, запобігання виникненню професійної деформації персоналу шляхом цілеспрямованого використання науково обґрунтованих форм, методів і засобів психологічної науки.
1.4. Суб'єктами психологічного забезпечення є керівники всіх рівнів управління Адміністрації Державної прикордонної служби України; регіональних управлінь; органів охорони державного кордону, морської охорони та органів забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи); прикордонних комендатур, відділів прикордонної служби, прикордонних застав, контрольно-перепускних пунктів, відділень прикордонного контролю Державної прикордонної служби України (далі - підрозділи); посадові особи підрозділів психологічного забезпечення, посадові особи органів комплектування (центрів комплектування), кадрового забезпечення, профільні фахівці закладів (структурних підрозділів) охорони здоров'я Державної прикордонної служби України.
1.5. Об'єктами психологічного забезпечення є персонал Державної прикордонної служби України, кандидати для проходження військової служби за контрактом в Державній прикордонній службі України.
1.6. За стан психологічного забезпечення відповідають:
в Адміністрації Державної прикордонної служби України перший заступник Голови Державної прикордонної служби України - директор Департаменту по роботі з особовим складом;
у регіональному управлінні Державної прикордонної служби України начальник регіонального управління;
в органі начальник органу.
1.7. За організацію, проведення та ефективність психологічного забезпечення відповідають:
в Адміністрації Державної прикордонної служби України заступник директора Департаменту по роботі з особовим складом - начальник управління по роботі з персоналом;
у регіональному управлінні Державної прикордонної служби України заступник начальника регіонального управління по роботі з особовим складом;
в органі заступник начальника органу по роботі з особовим складом.
II. Види діяльності суб'єктів та складові психологічного забезпечення
2.1. Видами діяльності суб'єктів психологічного забезпечення є:
Діагностика - соціальне, психолого-педагогічне та професійно-психологічне обстеження персоналу, моніторинг психогенних чинників оперативно-службової діяльності персоналу, змісту та умов індивідуального розвитку персоналу та службової діяльності колективів підрозділів, визначення психологічної інформації, умов більш ефективного застосування персоналу, виявлення причин, що ускладнюють службову реалізацію персоналу.
Профілактика - систематична робота, спрямована на своєчасне запобігання негативним психогенним впливам на психологічний стан персоналу та якість оперативно-службової діяльності, професійним деформаціям, дисциплінарним порушенням, виникненню конфліктів та проблем у колективах підрозділів, створенню конфліктних ситуацій під час виконання завдань за призначенням.
Психологічна експертиза - моніторинг, аналіз та оцінка впливу чинників оперативно-службової діяльності персоналу, чинників, пов'язаних з індивідуальними психологічними характеристиками персоналу, структури й змісту взаємодії у колективах підрозділів, соціально-психологічними характеристиками управлінської діяльності посадових осіб органів та підрозділів, побутових, соціальних та інших чинників на психологічний стан персоналу та ефективність охорони державного кордону.
Психологічна прогностика - розроблення, апробація та застосування моделей індивідуальної поведінки посадових осіб, групової динаміки колективу підрозділу в різних умовах оперативно-службової діяльності, проектування змісту і напрямів індивідуального професійного розвитку персоналу та складання на цій основі моделей поведінки персоналу під час охорони державного кордону, визначення тенденцій розвитку групової динаміки в підрозділах; участь у плануванні заходів роботи з персоналом в органі та підрозділі.
Соціально-психологічна реабілітація - надання соціально-психологічної допомоги посадовим особами, що постраждали внаслідок виконання завдань за призначенням, мають професійну деформацію, перенесли тяжкі хвороби, гострі стреси, перебувають у кризовій життєвій ситуації тощо з метою адаптації до реальних умов професійної діяльності.
Психологічно-педагогічна корекція - здійснення психолого-педагогічних заходів для усунення відхилень в індивідуальному професійному розвитку та поведінці персоналу під час виконання службових завдань, запобігання негативним змінам групової динаміки у підрозділах, формування адекватних умовам та завданням професійної діяльності персоналу моделей індивідуальної та групової поведінки, запобігання розвитку в персоналу професійних деформацій, подолання розвитку суїцидальних ситуацій, девіантної поведінки, алкоголізму, наркоманії.
Консультативно-методична допомога - здійснення інформаційної підтримки всіх суб'єктів психологічного забезпечення в інтересах забезпечення високої ефективності охорони державного кордону, навчання, виховання, професійного та особистісного розвитку персоналу, допомога керівному складу органів та підрозділів у оцінці психологічного стану та службово-професійної придатності персоналу; консультативна допомога посадовим особам з питань, не пов'язаних з їх професійною діяльністю.
Психологічна просвіта - формування та розвиток професійно важливих психологічних знань, умінь та навичок персоналу з метою забезпечення його психологічної готовності до виконання завдань з охорони державного кордону, оптимальної працездатності та психологічної стійкості до негативного впливу психогенних чинників оперативно-службової діяльності; навчання керівного складу форм і методів психолого-педагогічного впливу на підлеглих в інтересах охорони державного кордону, підвищення загальної психологічної культури персоналу.
2.2. Складовими психологічного забезпечення визначаються:
психологічне забезпечення оперативно-службової діяльності персоналу органів та підрозділів;
психопрофілактична робота з персоналом Державної прикордонної служби України (психологічне забезпечення правопорядку та дисципліни, запобігання розвитку професійної деформації персоналу, психогігієна умов діяльності персоналу);
психологічне забезпечення роботи з кадрами в Державній прикордонній службі України (професійна орієнтація кандидатів для проходження військової служби за контрактом (навчання), професійно-психологічний відбір та психологічне забезпечення управлінської діяльності керівного складу органів (підрозділів);
професійно-психологічна підготовка персоналу Державної прикордонної служби України;
психологічна просвіта та консультативна допомога персоналу Державної прикордонної служби України з питань, не пов'язаних з професійною діяльністю.
2.3. Завданнями психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності персоналу органів (підрозділів) є:
- моніторинг, аналіз, оцінка та прогноз розвитку чинників, що впливають на ефективність діяльності персоналу під час виконання завдань з охорони державного кордону;
- підготовка та реалізація рекомендацій щодо забезпечення високої психологічної готовності персоналу до виконання завдань з охорони державного кордону та його оптимальної працездатності під час охорони державного кордону;
- підтримання та розвиток психологічної стійкості персоналу, установок та настрою на безумовне виконання завдань з охорони державного кордону за різних умов оперативно-службової обстановки;
- психологічне забезпечення комплектування змін прикордонних нарядів з урахуванням соціально-психологічних чинників, які здатні впливати на результати спільної діяльності персоналу, що входить до їх складу; підготовка та надання відповідних рекомендацій керівному складу органів та підрозділів;
- психологічне забезпечення діяльності персоналу мобільних підрозділів у період виконання ними завдань з охорони державного кордону, прогнозування змін їх психологічного стану в цей період, запобігання негативним наслідкам психогенного характеру;
- аналіз, оцінка та прогнозування змін психологічного стану персоналу під час виконання завдань з охорони державного кордону;
- психологічний аналіз передумов та результатів отримання персоналом психічних травм внаслідок перебування в ситуаціях, пов'язаних з різким загостренням оперативної обстановки на державному кордоні, застосуванням вогнепальної зброї та спецзасобів, підготовка та реалізація рекомендацій щодо їх запобігання;
- надання психологічної допомоги посадовим особам, які її потребують внаслідок дії психотравмуючих чинників діяльності з охорони державного кордону, безпосередньо під час виконання завдань з охорони державного кордону та після їх виконання;
- психологічне забезпечення підготовки та проведення спільних з іншими правоохоронними органами операцій в інтересах охорони державного кордону.
2.4. Завданнями психопрофілактичної роботи з персоналом Державної прикордонної служби України є:
- моніторинг впливу чинників службової (професійної) діяльності, побутових, соціальних та інших чинників на психологічний стан посадових осіб, контроль психогігієнічних умов їх службової (професійної) діяльності;
- моніторинг психологічного стану персоналу під час виконання службових завдань з охорони державного кордону;
- підготовка та надання рекомендацій керівництву органів та підрозділів щодо забезпечення оптимальних психологічних чинників оперативно-службової діяльності персоналу; контроль стану виконання рекомендацій керівництвом підрозділів Державної прикордонної служби України;
- виявлення осіб з ознаками соціально-психологічного неблагополуччя, соціально-психологічної та особистісної дезадаптації, професійної деформації, відхиленнями психоемоційних станів та тих, що потребують соціально-психологічної допомоги;
- надання психологічної та іншої спеціалізованої допомоги персоналу для запобігання професійній деформації посадових осіб, відхиленням у психоемоційних станах посадових осіб, розвитку у них нервово-психічних розладів, кризових психологічних станів, що виникають внаслідок дії негативних чинників службової (професійної) діяльності, побутових, соціальних чинників тощо;
- розроблення та надання рекомендацій посадовим особам керівного складу органів щодо дотримання оптимальних норм службової діяльності та відпочинку персоналу;
- запровадження в практику заходів, спрямованих на зміцнення психологічної сфери, морально-психологічного стану, психологічної готовності посадових осіб до виконання завдань професійної діяльності, забезпечення нормативної поведінки, службової дисципліни та правопорядку персоналу.
2.5. Завданнями психологічного забезпечення роботи з кадрами в Державній прикордонній службі України є:
- моніторинг, аналіз, оцінка та прогнозування розвитку чинників, пов'язаних з індивідуальними професійно важливими психологічними характеристиками персоналу, соціально-психологічними характеристиками управлінської діяльності посадових осіб органів (підрозділів), процесу управління персоналом органів (підрозділів), розробка та надання керівному складу органів (підрозділів) відповідних висновків та рекомендацій;
- визначення ступеня відповідності індивідуальних професійно важливих психологічних характеристик персоналу та прогнозування ефективності його майбутньої професійної діяльності, управлінської діяльності керівного складу під час реалізації кадрових рішень, розробка та надання за результатами роботи висновків та рекомендацій керівному складу органів;
- участь у заходах професійної орієнтації, формуванні та оптимізації, професійного самовизначення кандидатів на службу та посадових осіб органів на основі врахування їх професійно важливих психологічних характеристик та потреб кадрового забезпечення Державної прикордонної служби України;
- оцінка психологічної придатності кандидатів на службу до видів діяльності, до виконання якої вони призначаються, прогноз успішності їх подальшої професійної діяльності під час проходження військової служби за контрактом, виконання завдань з охорони державного кордону;
- виявлення серед кандидатів на службу та персоналу осіб з нервово-психічною нестійкістю, в стані дезадаптації; осіб з асоціальними установками, корисливо-утилітарною мотивацією та тих, що зловживають психоактивними речовинами, підготовка та надання керівному складу органів (підрозділів) відповідних висновків та рекомендацій;
- участь у заходах раціонального розподілу персоналу Державної прикордонної служби України згідно з рівнем розвитку професійно важливих психологічних характеристик за відповідними спеціальностями з метою комплектування органів;
- моніторинг умов та можливостей кваліфікаційного зростання і просування по службі посадових осіб відповідно до їх психологічних даних, участь в оцінці професійної адаптації персоналу та формуванні кадрового резерву, психологічний супровід роботи з кадровим резервом;
- надання допомоги персоналу, громадянам призовного віку (військовозобов'язаним) у виборі військово-облікових спеціальностей посадових осіб Державної прикордонної служби України шляхом професійної консультації на підставі вивчення індивідуально-психологічних якостей, спрямованості мотиваційної сфери, нахилів та врахування стану здоров'я;
- удосконалення системи професійної орієнтації громадян щодо формування та розвитку їх мотивації на вступ до служби в органах;
- організація та проведення в Державній прикордонній службі України заходів професіографічної роботи.
2.6. Завданнями професійно-психологічної підготовки персоналу Державної прикордонної служби України є:
- психологічне забезпечення заходів професійної підготовки та навчання персоналу органів;
- організація та забезпечення взаємодії суб'єктів психологічного забезпечення органу з питань організації, проведення професійно-психологічної підготовки персоналу;
- формування у персоналу психологічної стійкості до негативного впливу психогенних чинників виконання завдань оперативно-службової діяльності, пов'язаної з охороною державного кордону, відповідних професійно важливих якостей, позитивної мотивації до вибору безпечних технологій виконання оперативно-службових завдань, відповідального ставлення до дотримання заходів безпеки у службовій діяльності, передбачливості;
- роз'яснення персоналу особливостей виконання завдань службової діяльності, пов'язаної з охороною державного кордону, можливих негативних психогенних впливів умов виконання, заходів безпеки з метою запобігання негативним змінам поведінки, нервово-психічним розладам, випадкам травмування, збереження здоров'я та життя персоналу;
- навчання персоналу прийомів та методів забезпечення власної стресостійкості, психологічної саморегуляції, формування та удосконалення навичок копінг-поведінки, протидії стресам та психологічної допомоги під час виконання завдань з охорони державного кордону та у позаслужбовій діяльності;
- формування та розвиток у персоналу знань, умінь та навичок щодо психологічного впливу на правопорушників;
- удосконалення професійної підготовки, психологічної компетентності, організаторських та комунікативних навичок керівного складу органів та підрозділів, якості його управлінської діяльності шляхом впровадження сучасних спеціальних психологічних програм;
- організація роботи та забезпечення діяльності багатопрофільних тренінгових центрів Державної прикордонної служби України, розроблення та впровадження системи психологічних тренінгів персоналу всіх категорій в інтересах забезпечення ефективної охорони державного кордону.
2.7. Завданнями психологічної просвіти та консультативної допомоги персоналу Державної прикордонної служби України з питань, не пов'язаних з професійною діяльністю, є:
- формування та розвиток загальної соціально-психологічної культури персоналу, прихильності до здорового способу життя, цінностей гуманного співіснування та нормативної соціальної поведінки;
- розроблення та впровадження системи регулярного психологічного консультування персоналу підрозділів, розташованих на значній відстані від органу;
- проведення просвітницької роботи з персоналом Державної прикордонної служби України з питань поширення загальнопсихологічних знань;
- індивідуальне консультування за особистою ініціативою персоналу з питань соціально-психологічної адаптації, особистісного розвитку, інших питань, що пов'язані з психологічними чинниками життєдіяльності.
III. Загальна організація та проведення заходів психологічного забезпечення в Державній прикордонній службі України
3.1. Психологічне забезпечення є складовою частиною роботи з персоналом, здійснюється начальниками органів (підрозділів), заступниками начальників органів (підрозділів) по роботі з особовим складом, іншими посадовими особами, які мають у підпорядкуванні підлеглих.
3.2. Заходи психологічного забезпечення здійснюються з усіма посадовими особами Державної прикордонної служби України.
3.3. До організаційної структури психологічного забезпечення (психологічної служби) входять:
підрозділ психологічного забезпечення Департаменту по роботі з особовим складом Адміністрації Державної прикордонної служби України;
посадові особи психологічного фаху (психологи) підрозділів по роботі з персоналом регіональних управлінь Державної прикордонної служби України;
посадові особи психологічного фаху (психологи) підрозділів по роботі з персоналом органів;
посадові особи психологічного фаху (психологи) відділів прикордонної служби.
3.4. Заходи психологічного забезпечення, що потребують застосування форм та методів практичної (прикладної) психології, здійснюються посадовими особами, які мають психологічну освіту.
3.5. Організацію та контроль проведення заходів психологічного забезпечення здійснює заступник начальника органу по роботі з особовим складом.
3.6. Заходи психологічного забезпечення включаються до плану роботи з особовим складом органу окремим розділом та до планів суб'єктів психологічного забезпечення окремим переліком.
Заходи психологічного забезпечення, що передбачають залучення профільних фахівців структурних підрозділів охорони здоров'я, погоджуються з начальником служби охорони здоров'я органу.
3.7. Узагальнена звітна інформація про результати психологічного забезпечення подається:
- начальникові управління по роботі з персоналом від регіональних управлінь та органів безпосередньо підпорядкованих Адміністрації Державної прикордонної служби України щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом;
- заступнику начальника регіонального управління по роботі з особовим складом від органів щокварталу до 5 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
3.8. Аналіз стану психологічного забезпечення діяльності персоналу з пропозиціями щодо удосконалення роботи з персоналом подається:
- Голові Державної прикордонної служби України від Департаменту по роботі з особовим складом один раз на півріччя до 15 липня та 15 січня у вигляді аналітичного звіту про стан психологічного забезпечення Державної прикордонної служби України;
- начальнику регіонального управління від заступника начальника регіонального управління по роботі з особовим складом один раз на півріччя до 10 липня та 10 січня у вигляді аналітичного звіту про стан психологічного забезпечення у регіональному управлінні Державної прикордонної служби України;
- начальнику органу від заступника начальника органу по роботі з особовим складом один раз на півріччя до 5 липня та 5 січня у вигляді аналітичного звіту про стан психологічного забезпечення в органі.
3.9. Суб'єктам психологічного забезпечення забороняється поширювати інформацію, пов'язану з реалізацією заходів психологічного забезпечення Державної прикордонної служби України (психологічну інформацію), у випадках, не пов'язаних з виконанням завдань за їх професійною діяльністю.
3.10. За збереження інформації з питань психологічного забезпечення відповідають всі суб'єкти у частині, що їх стосується.
3.11. Документи психологічного забезпечення (методичні документи, описи методик, стимульні матеріали, реєстраційні бланки до методик, інший психодіагностичний інструментарій та інші носії інформації, що стосуються організації та проведення психологічного забезпечення) зберігаються суб'єктами психологічного забезпечення відповідно до чинного законодавства України.
IV. Основні функції суб'єктів психологічного забезпечення
4.1. Функцією начальника регіонального, органу як суб'єкта психологічного забезпечення є:
- розгляд при прийнятті управлінських рішень результатів діяльності суб'єктів з числа посадових осіб відповідного регіонального управління, органу відповідно до завдань психологічного забезпечення.
4.2. Функціями заступника начальника регіонального управління, органу по роботі з особовим складом (начальника відділу виховної роботи регіонального управління, органу) як суб'єкта психологічного забезпечення є:
- безпосереднє керівництво діяльністю суб'єктів психологічного забезпечення регіонального управління, органу;
- аналіз та оцінка стану психологічного забезпечення в регіональному управлінні, органі, реалізація заходів щодо його удосконалення та розвитку;
- організація підготовки та подання на затвердження начальнику регіонального управління, органу документів з питань психологічного забезпечення;
- організація поточного та перспективного планування заходів психологічного забезпечення з персоналом регіонального управління, органу;
- забезпечення методичної підготовки суб'єктів з посадових осіб регіонального управління, органу до проведення заходів психологічного забезпечення.
4.3. Функціями начальника підрозділу (заступника начальника підрозділу по роботі з особовим складом) як суб'єкта психологічного забезпечення є:
- організація та проведення заходів психологічного забезпечення з персоналом підрозділу в межах компетенції;
- прогноз динаміки змін психологічного стану підлеглих під час виконання завдань за призначенням;
- розгляд при прийнятті управлінських рішень висновків та рекомендацій психолога органу.
Функцією начальника підрозділу (заступника начальника підрозділу по роботі з особовим складом), у складі якого передбачено окрему посаду психолога як суб'єкта психологічного забезпечення, додатково є:
- керівництво діяльністю підпорядкованого психолога підрозділу.
4.4. Психологи Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів (підрозділів) безпосередньо організовують та забезпечують виконання завдань відповідно до цього Положення.
4.5. Функціональні обов'язки психологів Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів (підрозділів) розробляються та затверджуються з урахуванням організаційно-штатної структури та призначення органів (підрозділів) на підставі типових посадових інструкцій.
V. Науково-методичне і фінансове забезпечення діяльності суб'єктів психологічного забезпечення
5.1. Науково-методичне і фінансове забезпечення спрямовується на:
- проведення заходів психологічного забезпечення;
- розроблення методологічних і теоретичних основ організації та проведення психологічного забезпечення, програм, рекомендацій, форм, методів і засобів психологічного забезпечення, їх експертну оцінку;
- проведення досліджень з проблем психологічного забезпечення діяльності персоналу органів;
- підготовку навчальних і методичних посібників, інформаційно-довідкових матеріалів з психологічного забезпечення діяльності персоналу органів;
- обґрунтування перспектив розвитку психологічного забезпечення.
5.2. Установами, що розробляють методологічні, теоретичні і методичні проблеми психологічного забезпечення, є навчальні заклади, науково-дослідні установи Державної прикордонної служби України, інші установи відповідно до чинного законодавства України.
5.3. Прикладні дослідження проводяться навчальними закладами, науково-дослідними установами Державної прикордонної служби України, фахівцями структурних підрозділів психологічної служби Державної прикордонної служби України, іншими установами відповідно до чинного законодавства України.
VI. Підготовка, комплектування посад та підвищення кваліфікації психологів Державної прикордонної служби України
6.1. Комплектування посад психологів Державної прикордонної служби України здійснюється за рахунок випускників вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, за рахунок службового переміщення посадових осіб Державної прикордонної служби України, які мають відповідну фахову підготовку та кваліфікацію.
6.2. Чисельність психологів структур по роботі з персоналом органу рекомендується визначати виходячи із супроводження одним психологом не більше ніж п'ятсот посадових осіб органу.
6.3. Призначення на посади та підвищення професійного рівня психологів Державної прикордонної служби здійснюється з урахуванням таких вимог:
провідний психолог: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації; стаж діяльності (роботи) за професією психолога I категорії не менше двох років;
психолог I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією психолога II категорії не менше двох років, для бакалавра - не менше трьох років;
психолог II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи за професією психолога - не менше двох років;
психолог: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
6.4. Призначення на посади психологів здійснюється за погодженням з управлінням по роботі з персоналом Департаменту по роботі з особовим складом Адміністрації Державної прикордонної служби України.
6.5. Професійна підготовка психологів Державної прикордонної служби України) проводиться в системі професійної підготовки офіцерського складу (працівників) Державної прикордонної служби України.
6.6. Підвищення професійного рівня психологів Державної прикордонної служби України здійснюється у спеціалізованих навчальних закладах відповідно до чинного законодавства України.
Заступник директораДепартаменту по роботіз особовим складом -начальник управлінняпо роботі з персоналомгенерал-майор В.Г.Кохан