Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України

Служба зовнішньої розвідки України Наказ, Правила від 13.08.2018 №298
Остання редакція від 29.10.2019. Внесення змін (наказ від 26.09.2019 N 364 /z1108-19/)
Реквізити

Видавник: Служба зовнішньої розвідки України

Тип Наказ, Правила

Дата 13.08.2018

Номер 298

Статус Діє

Документ підготовлено в системі iplex
СЛУЖБА ЗОВНІШНЬОЇ РОЗВІДКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.08.2018 № 298
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 вересня 2018 р.
за № 1024/32476
Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби зовнішньої розвідки № 364 від 26.09.2019 - зміни опрацьовуються )
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та з метою упорядкування носіння військової форми одягу і знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України, що додаються.
2. Юридичному управлінню Служби зовнішньої розвідки України подати цей наказ у встановленому законодавством порядком на державну реєстрацію.
3. З наказом ознайомити заступників Голови Служби, керівників структурних підрозділів, а також інших співробітників Служби зовнішньої розвідки України в частині, що стосується.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Управління матеріальних ресурсів та логістики Служби зовнішньої розвідки України.
Голова СлужбиЄ. Божок
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби зовнішньої
розвідки України
13 серпня 2018 року № 298
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 вересня 2018 р.
за № 1024/32476
ПРАВИЛА
носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
І. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок носіння форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України (далі - СЗРУ) відповідно до наказу Міністерства оборони України від 18 липня 2017 року № 370 "Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 серпня 2017 року за № 1047/30915 (далі - наказ № 370).
2. Право на носіння військової форми одягу мають особи офіцерського, сержантського і старшинського складу, а також окремі категорії інших співробітників СЗРУ (далі - військовослужбовці та співробітники СЗРУ).
Громадянам, звільненим з військової служби в запас або у відставку з правом носіння військової форми одягу, дозволяється носіння військової форми одягу, встановленої на момент звільнення у тому військовому формуванні, в запасі (відставці) якого вони перебувають.
3. Військову форму одягу носять відповідно до цих Правил.
Предмети військової форми одягу мають відповідати встановленим у наказі № 370 описам, бути ретельно припасованими й утримуватися в бездоганному стані.
4. Встановлено такі види військової форми одягу:
парадна (парадно-вихідна);
повсякденна;
польова;
спеціальна (робоча);
спортивна.
Кожна з цих військових форм поділяється на літню та зимову, а також демісезонну при повсякденній та польовій формі одягу.
5. Військовослужбовці носять військову форму одягу:
парадну (парадно-вихідну) - на парадах, під час вручення державних нагород та інших відзнак, прийняття військової присяги, у святкові дні на урочистих засіданнях, офіційних прийомах, під час покладення квітів (вінків) до пам’ятників і на могили воїнів, в інших випадках - за рішенням Голови СЗРУ щодо військовослужбовців Інституту СЗРУ, 7 та 8 служб 1 управління 2 департаменту 55 Центру - за рішенням ректора Інституту СЗРУ, начальників цих служб;
повсякденну - під час роботи в управліннях, установах тощо, а також в усіх інших випадках, в яких не передбачено носіння парадної (парадно-вихідної), польової, спеціальної (робочої) форм одягу;
польову - під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, учбових занять, на бойових чергуваннях та під час несення служби у добовому наряді, у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій;
спеціальну (робочу) - під час виконання господарських робіт, надання медичної допомоги, а також під час обслуговування техніки;
спортивну - спортивний одяг і взуття під час проведення спортивних занять і змагань, а також під час індивідуальних тренувань.
Під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, учбових занять, на бойових чергуваннях та під час несення служби у добовому наряді носиться зброя і необхідне спорядження.
Військовослужбовці підрозділів охорони та оперативного чергування носять військову форму одягу під час виконання службових обов’язків, інші військовослужбовці - за розпорядженням Голови СЗРУ, військовослужбовці Інституту СЗРУ - за розпорядженням ректора Інституту СЗРУ, 7 та 8 служб 1 управління 2 департаменту 55 Центру - за розпорядженням начальників цих служб.
Для підрозділів охорони та оперативного чергування форму одягу військовослужбовців на добу визначає керівник відповідного структурного підрозділу.
За рішенням Голови СЗРУ, а для військовослужбовців Інституту СЗРУ - ректора Інституту СЗРУ, 7 та 8 служб 1 управління 2 департаменту 55 Центру - начальників цих служб дозволяється використовувати польову форму одягу під час виконання завдань повсякденної діяльності, повсякденну форму одягу під час несення служби у добовому наряді, а також носити парадну (парадно-вихідну) та повсякденну форму одягу поза строєм у святкові, вихідні дні та позаслужбовий час.
6. Під час носіння військової форми одягу для зашифрування військовослужбовців використовуються загальновійськові знаки розрізнення військовослужбовців.
7. Форма одягу оголошується на період конкретних заходів Головою СЗРУ, щодо військовослужбовців Інституту СЗРУ - ректором Інституту СЗРУ, 7 та 8 служб 1 управління 2 департаменту 55 Центру - начальниками цих служб відповідно до цих Правил з урахуванням особливостей виконання службових завдань.
Під час оголошення форми одягу зазначаються її найменування і за необхідності найменування додаткових або уточнюючих предметів (наприклад, "Літня повсякденна форма одягу, в джемперах").
Форма одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад оголошується особами, що проводять ці заходи.
8. Перехід на літню або зимову форму одягу встановлюється за наказом Голови СЗРУ, для військовослужбовців Інституту СЗРУ - ректора Інституту СЗРУ, 7 та 8 служб 1 управління 2 департаменту 55 Центру - начальників цих служб.
Під час переходу на літню або зимову форму одягу начальники підрозділів проводять стройові огляди, на яких перевіряються зовнішній вигляд військовослужбовців, стан предметів обмундирування та взуття.
9. Військовослужбовцям, які знаходяться на військовій службі в СЗРУ, а також військовослужбовцям, які перебувають у запасі або відставці, забороняється:
носити предмети військової форми одягу, спорядження і військові знаки розрізнення змінених або невстановлених зразків (кольорів) та такі, що стали непридатними до використання;
носити одночасно предмети з різних форм одягу, а також предмети військової форми одягу разом з цивільними;
носити забруднені та невипрасувані предмети військової форми одягу, а також предмети, які втратили колір;
розміщувати на військовій формі одягу відмінені знаки розрізнення;
розміщувати повнокольорові емблеми на польовій формі одягу під час виконання бойових завдань;
носити деформовані та неправильно підібрані погони;
носити сумки яскравих забарвлень.
Військовослужбовцям-жінкам під час перебування у військовій формі одягу дозволяється носити сумки однотонних неяскравих забарвлень.
10. Малюнки військової форми одягу військовослужбовців СЗРУ наведено у додатку до цих Правил.
ІІ. Форма одягу військовослужбовців СЗРУ
1. Форма одягу вищого офіцерського складу СЗРУ
1. Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Таблиця 1
Літня (мал. 1, 3-5)Зимова (мал. 2, 6)
Кашкет, кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою на тон темніше від кольору кітеля, пояс парадний з пряжкою, напівчеревики чорного кольоруШапка (кашкет), пальто зимове, кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою на тон темніше від кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору, напівчоботи чорного кольору
2. Повсякденна форма одягу
Таблиця 2
Літня (мал. 7-9)Демісезонна (мал. 11)Зимова (мал. 12)
Кашкет, кітель (куртка) і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан" з краваткою
на тон темніше від кольору кітеля, ремінь до штанів, напівчеревики чорного кольору
Кашкет, плащ демісезонний, кітель (куртка) і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан" з краваткою на тон темніше від кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, напівчоботи (напівчеревики) чорного кольоруШапка, пальто зимове (куртка зимова), кітель (куртка) і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан"
з краваткою на тон темніше
від кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, кашне захисного кольору, напівчоботи чорного кольору
2. Форма одягу військовослужбовців-чоловіків СЗРУ
1. Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Таблиця 3
Літня (мал. 13-15)Зимова (мал. 16)
Кашкет, кітель і штани захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою на тон темніше від кольору кітеля, ремінь до штанів, напівчеревики чорного кольоруШапка (кашкет), пальто зимове, кітель і штани захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору, напівчоботи чорного кольору
2. Повсякденна форма одягу
Таблиця 4
Літня (мал. 17-19)Демісезонна (мал. 21)Зимова (мал. 22)
Кашкет (берет), кітель (куртка)
і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан" з краваткою на тон темніше кольору кітеля, ремінь
до штанів, напівчеревики чорного кольору
Кашкет (берет), плащ демісезонний, кітель (куртка) і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан"
з краваткою на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, напівчоботи (напівчеревики) чорного кольору
Шапка, пальто зимове (куртка зимова), кітель (куртка) і штани захисного кольору, сорочка кольору "тан"
з краваткою на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору та кашне захисного кольору, напівчоботи чорного кольору
3. Форма одягу військовослужбовців-жінок СЗРУ
1. Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Таблиця 5
Літня (мал. 23-25)Зимова (мал. 26)
Берет, кітель і спідниця захисного кольору,
сорочка білого кольору, краватка-стрічка на тон темніше кольору кітеля, туфлі чорного кольору
Шапка, пальто зимове, кітель і спідниця захисного кольору, сорочка білого кольору, краватка-стрічка на тон темніше кольору кітеля, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору, чобітки утеплені чорного кольору
2. Повсякденна форма одягу
Таблиця 6
Літня (мал. 27-29)Демісезонна (мал. 31)Зимова (мал. 32)
Берет, кітель (куртка) і спідниця (штани) захисного кольору, сорочка кольору "тан", краватка-стрічка на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, туфлі чорного кольоруБерет, плащ демісезонний, кітель (куртка) і спідниця (штани) захисного кольору, сорочка кольору "тан", краватка-стрічка на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, рукавички чорного кольору, туфлі (чобітки утеплені) чорного кольоруШапка, пальто зимове (куртка зимова), кітель (куртка) і спідниця (штани) захисного кольору, сорочка кольору "тан", краватка-стрічка на тон темніше кольору кітеля, ремінь до штанів, чобітки утеплені чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне захисного кольору
Погони носять на пальті, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, куртці, джемпері, сорочці (з коротким та довгим рукавом).
Дозволяється носити:
плащ демісезонний з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу в холодну погоду;
сорочку білого кольору (з довгими рукавами) з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого кольору (з короткими рукавами) з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) або без неї, без парадного мундира під час носіння літньої парадної (парадно-вихідної) форми одягу;
сорочку кольору "тан" (з довгими рукавами) з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку кольору "тан" (з короткими рукавами) з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою) або без неї, без повсякденного кітеля під час носіння літньої повсякденної форми одягу;
майку під сорочкою під час носіння парадної (парадно-вихідної), повсякденної форми одягу, заправлену у штани;
джемпер в колір основної тканини з сорочкою і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) під час роботи в службових приміщеннях (мал. 10, 20, 30);
плащ демісезонний з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу в холодну погоду;
рукавички білого або чорного кольору під час носіння літньої парадної (парадно-вихідної) форми одягу;
парасольку чорного або темно-синього кольору у дощову погоду.
4. Польова форма одягу військовослужбовців СЗРУ
1. В пунктах постійної дислокації та під час виконання повсякденних завдань, цілодобового чергування
Таблиця 7
Літня польова форма одягу (мал. 36-39)
Температура повітря: від +15 °C до +40 °C
Опади: відсутні
Температура повітря: від +15 °C до +40 °C
Опади: дощ, вітер
Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка
з короткими рукавами, сорочка-поло, костюм літній польовий, сорочка бойова, кепі бойове (кашкет польовий), ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні)
Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка
з короткими рукавами, сорочка-поло, костюм літній польовий, сорочка бойова, костюм вітровологозахисний демісезонний, кепі бойове (кашкет польовий), ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні)
Демісезонна польова форма одягу (мал. 40-43)
Температура повітря:
від +10 °C до +15 °C
Опади: відсутні або дощ, вітер
Температура повітря:
від +5 °C до +10 °C
Опади: відсутні або вітер і дощ
Температура повітря:
від 0 °C до +5 °C
Опади: відсутні або вітер і дощ, сніг
Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка з короткими рукавами (білизна натільна), костюм літній польовий, костюм вітровологозахисний демісезонний, кепі бойове (кашкет польовий), ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні)Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка з короткими рукавами (білизна натільна), куртка костюма літнього польового, куртка костюма-утеплювача, штани костюма літнього польового, костюм вітровологозахисний демісезонний, кепі бойове (кашкет польовий), ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні або зимові)Шкарпетки літні або зимові (трекінгові), труси, білизна натільна, куртка костюма літнього польового, куртка костюма-утеплювача, штани костюма літнього польового, куртка вітровологозахисна зимова, шапка зимова, шапка-феска (шапка-підшоломник), ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), черевики з високими берцями (зимові)
Зимова польова форма одягу (мал. 44)
Температура повітря:
від 0 °C до -5 °C
Опади: відсутні або вітер і дощ, сніг
Температура повітря:
від -5 °C до -15 °C
Опади: відсутні або вітер та сніг
Температура повітря:
від -15 °C до -35 °C
Опади: відсутні або вітер та сніг
Шкарпетки зимові (трекінгові), труси, білизна для холодної погоди (сорочка зимова, кальсони зимові), куртка костюма літнього польового (куртка костюма-утеплювача), штани костюма літнього польового, куртка вітровологозахисна зимова, шапка зимова, ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), черевики з високими берцями (зимові)Шкарпетки зимові (трекінгові), шкарпетки-вкладиші утеплювальні, труси, білизна для холодної погоди (сорочка зимова, кальсони зимові), куртка костюма літнього польового (куртка костюма-утеплювача), штани костюма літнього польового (штани вітровологозахисні зимові), куртка вітровологозахисна зимова, шапка зимова, ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), шарф-труба зимовий, черевики
з високими берцями (зимові)
Шкарпетки зимові (трекінгові), шкарпетки-вкладиші утеплювальні, труси, білизна для холодної погоди (сорочка зимова, кальсони зимові), куртка костюма літнього польового, куртка костюма-утеплювача, штани костюма-утеплювача, куртка вітровологозахисна зимова, штани вітровологозахисні зимові, шапка зимова, ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), шарф-труба зимовий, черевики з високими берцями (зимові)
2. Під час виконання бойових та навчально-бойових завдань
Таблиця 8
Літня польова форма одягу (мал. 45-48)
Температура повітря: від +15 °C до +40 °C
Опади: відсутні або дощ, вітер
Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка з короткими рукавами, костюм літній польовий, костюм вітровологозахисний демісезонний, сорочка бойова, кепі бойове (кашкет польовий), панама літня польова, шарф-труба літній, ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні)
Демісезонна польова форма одягу
Температура повітря: від +5 °C до +15 °C
Опади: відсутні або дощ, вітер
Шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка з короткими рукавами (білизна натільна), куртка костюма літнього польового (куртка костюма-утеплювача), штани костюма літнього польового, костюм вітровологозахисний демісезонний, кепі бойове (кашкет польовий, панама літня польова), шапка-феска (шапка-підшоломник), шарф-труба літній, ремінь брючний, черевики з високими берцями (літні або зимові)
Зимова польова форма одягу (мал. 49)
Температура повітря: від +5 °C до -10 °C
Опади: відсутні або дощ, сніг, вітер
Температура повітря: від -10 °C до -30 °C
Опади: відсутні або сніг, вітер
Шкарпетки літні (трекінгові) або зимові (трекінгові), шкарпетки-вкладиші утеплювальні, труси, білизна натільна (білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові)), куртка костюма літнього польового (куртка костюма-утеплювача), штани костюма літнього польового (штани вітровологозахисні зимові), костюм вітровологозахисний демісезонний, куртка вітровологозахисна зимова, шапка зимова, шарф-труба зимовий, ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), черевики
з високими берцями (зимові)
Шкарпетки зимові (трекінгові), шкарпетки-вкладиші утеплювальні, труси, білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові), костюм літній польовий (костюм-утеплювач), куртка вітровологозахисна зимова, штани вітровологозахисні зимові, шапка зимова, шапка-феска (шапка-підшоломник), шарф-труба зимовий, ремінь брючний, рукавички зимові (демісезонні), черевики з високими берцями (зимові), бахіли утеплені
Всі види польової форми одягу, що можуть використовуватися як верхній одяг, мають текстильні застібки ("петлі") для кріплення знаків розрізнення, тактичних шевронів та ідентифікаторів національної приналежності. За відсутності текстильних застібок на окремих видах польової уніформи (сорочка бойова, костюм вітровологозахисний демісезонний тощо) використовуються лише ті знаки розрізнення, тактичні шеврони та ідентифікатори національної приналежності, для яких передбачено місце кріплення.
Сорочка-поло носиться при польовій формі одягу і зовнішній температурі +25 °C і вище (у цьому разі куртка костюма літнього не одягається (мал. 36)).
Фуфайка з короткими рукавами носиться під куртку костюма літнього польового та заправляється у штани костюма літнього польового.
Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового не заправляється.
Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового може бути заправлена у разі використання бронежилета модульного захисного балістичного або ременя розвантажувального тактичного захисного.
Штанини штанів костюма літнього польового у черевики з високими берцями не заправляються.
Дозволяється заправляти штанини штанів костюма літнього польового в черевики з високими берцями за окремим розпорядженням (вказівкою) керівника структурного підрозділу.
Сорочка бойова використовується у разі носіння бронежилета модульного захисного балістичного і має бути заправлена у штани костюма літнього польового.
Дозволяється носити куртку костюма літнього польового та сорочку бойову з підкоченими на один відворот рукавами при зовнішній температурі +25 °C.
Під час опадів малої та середньої інтенсивності та/або за вітряної погоди дозволяється носити костюм вітровологозахисний демісезонний або куртку костюма вітровологозахисного демісезонного поверх костюма літнього польового (у цьому разі штани не заправляються в черевики, низ штанин має бути стягнутий технічним шнуром).
Куртка костюма-утеплювача може використовуватися як верхній одяг.
Куртка вітровологозахисна зимова може використовуватися без куртки з плащової тканини.
Куртка вітровологозахисна зимова та штани вітровологозахисні зимові можуть використовуватися з утеплювачем або без нього.
Штани костюма-утеплювача використовуються як додатковий шар утеплення.
Штани вітровологозахисні зимові з застосуванням утеплювача одягаються поверх штанів костюма-утеплювача за температури від -15 °C до -35 °C.
Забороняється одягати куртку костюма-утеплювача поверх куртки костюма літнього польового, а також використовувати куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових як верхній одяг.
Шапка-феска (шапка-підшоломник) замість шапки зимової використовується виключно при застосуванні захисного шолома.
Шапка-феска (шапка-підшоломник) як основний головний убір (без застосування захисного шолома) дозволяється лише за температури не нижче -10 °C та за відсутності опадів.
Під час зниження температури та/або за інтенсивних опадів та вітру при використанні захисного шолома разом з шапкою-фескою (шапкою-підшоломником) використовується капюшон куртки вітровологозахисної зимової, який одягається поверх захисного шолома та фіксується регулювальними стяжками капюшона поверх шолома.
За температури повітря нижче -10 °C та/або за інтенсивних опадів і великої кількості опалого снігу обов’язково мають застосовуватися бахіли утеплені, які одягаються поверх черевиків з високими берцями.
ІІІ. Носіння окремих предметів військової форми одягу
1. Головні убори
Шапку зимову, шапку, шапку-феску (шапку-підшоломник), кашкет, кепі бойове (кашкет польовий), панаму літню польову носять прямо, без нахилу, так, щоб козирок кашкета та панами літньої польової знаходився на рівні брів, а нижній край шапки зимової, шапки, берета - на відстані 2-4 см над бровами. Берет носять з невеликим нахилом у правий бік.
Для осіб старшого офіцерського складу та вищого офіцерського складу на козирку має розміщуватись гаптований орнамент встановленого зразка, що відповідає військовому званню.
Військовослужбовці шапку та кашкет носять зі знаком золотистого кольору встановленого зразка (мал. 57).
На беретах військовослужбовці носять беретний знак (мал. 58).
Кепі бойове (кашкет польовий) військовослужбовці носять з нашивною кокардою захисного кольору (мал. 59).
Центр кокарди (знака) має знаходитися над переніссям.
Центр беретного знака має знаходитися над лівим оком.
Знятий головний убір в строю і під час виконання стройових прийомів тримається так, як зазначено в Стройовому статуті Збройних Сил України.
2. Верхній одяг
Пальто зимове носять при парадній (парадно-вихідній) формі одягу, застебнутим на всі ґудзики в правий (у військовослужбовців-жінок - лівий) бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами.
На погонах носять знаки розрізнення відповідно до військового звання.
Довжина пальта - 9-10 см від верхньої частини коліна.
Куртку зимову носять застебнутою на ґудзики, крім верхнього, в правий бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами і поясом, а в холодну погоду її дозволяється носити застебнутою на верхній ґудзик.
Кітель застібається на всі ґудзики в правий (у військовослужбовців-жінок - лівий) бік.
Чоловіки-військовослужбовці штани носять навипуск з напівчоботами або напівчеревиками, жінки-військовослужбовці - з чобітками або туфлями.
Предмети верхнього військового одягу мають бути встановлених зразків, чистими і випрасуваними. Штани повинні мати поздовжні складки. На решті предметів запрасовувати складки не дозволяється. Клапани кишень мундира, кітеля, куртки і штанів польових мають бути назовні, знаки розрізнення - правильно й охайно пришитими (прикріпленими).
Носіння окремих предметів форми одягу, а саме костюма маскувального спеціального, костюма маскувального зимового, маски спеціальної, балаклави, шарфа-сітки маскувального, сітки протимоскітної, чобіт гумових визначається керівником структурного підрозділу.
3. Сорочки, краватки, кашне, ремені, рукавички, аксельбант, плечовий шнур
Сорочки застібаються на всі ґудзики в правий (у військовослужбовців-жінок - лівий) бік, носяться з погонами та галстуком і з одягненим кітелем, курткою, курткою зимовою, джемпером.
Сорочки мають бути встановленого зразка, чистими, ретельно припасованими і випрасуваними, з правильно підібраними погонами. Носити сорочки, що вицвіли, не випрасувані, з деформованими та забрудненими погонами, забороняється.
Краватку класичну носять військовослужбовці вищого офіцерського складу. Краватку-регат носять військовослужбовці старшого та молодшого офіцерського складу, а також військовослужбовці старшинського складу. Краватку носять з сорочкою, прикріплюють до неї затискач встановленого зразка (мал. 54) між третім і четвертим ґудзиком зверху. Зав’язана краватка має торкатися нижнім кінцем пряжки ременя. Краватка завжди має бути чистою і випрасуваною. Носити краватки, що вицвіли і не випрасувані, не дозволяється.
Жінки-військовослужбовці носять краватку-стрічку в колір основної тканини з застібкою на металевий гачок і петлю.
Кашне носять акуратно заправленим під комір пальта, плаща, куртки зимової. Верхній край кашне має рівномірно виступати над коміром на 1-2 см.
Ремінь до штанів одягають до повсякденної форми одягу (мал. 52), ремінь брючний (мал. 53) або ремінь поясний - до польової форми одягу.
Рукавички шкіряні носять військовослужбовці вищого офіцерського складу. Рукавички трикотажні - всі інші військовослужбовці.
Рукавички обов’язково носять при зимовій парадній (парадно-вихідній) формі одягу. Рукавички білого кольору можуть видаватися військовослужбовцям, які беруть участь у параді. При інших формах одягу носити рукавички не обов’язково. Під час військового вітання рукавички не знімають.
Військовослужбовцям дозволяється носити рукавички чорного кольору при зимових парадній (парадно-вихідній), повсякденній та польовій формах одягу.
Під час особливих заходів до парадної форми одягу можуть додаватися аксельбант (мал. 55) або плечовий шнур (мал. 56), пояс парадний з пряжкою (мал. 50-51).
Аксельбант розміщують на правій частині грудей та закріплюють під лацканом кітеля за нитяну петлю, щоб вузол знаходився зліва на одному рівні з верхнім краєм кишені з одного боку. З другого боку аксельбанта пришивається (двома строчками) шльовка до основи кітеля під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки.
Плечовий шнур розміщують на правій частині грудей та пришивають (двома строчками) шльовку до основи кітеля під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки.
4. Взуття, шкарпетки
Під час носіння відповідної військової форми одягу взуття має бути відповідного кольору встановленого зразка, полагодженим і завжди начищеним, черевики і напівчеревики мають бути акуратно зашнурованими на всі блочки.
Жінки-військовослужбовці носять туфлі і чобітки встановленого або цивільного зразка при парадній (парадно-вихідній) і повсякденній формах одягу.
Носити взуття з пошкодженим верхом і зношеними підборами не дозволяється.
Шкарпетки літні (зимові) для парадної (парадно-вихідної) та повсякденної форми одягу мають бути чорного кольору. Шкарпетки літні трекінгові (зимові трекінгові) для польової форми мають бути кольору оливи або чорного кольору. Колготки для парадної (парадно-вихідної) і повсякденної форми одягу мають бути чорного або сірого кольору. Носити шкарпетки, що вицвіли, не встановленого кольору і зразка забороняється.
5. Спорядження і зброя
Польове спорядження кожен військовослужбовець носить (розміщує) в індивідуальному порядку.
Пістолет носять на поясному ремені на правому стегні під кітелем, під час бойових (навчально-бойових) завдань, а також бойових чергувань та несення служби у добовому наряді - в кобурі пістолетній універсальній, що має стропи MOLLE/PALS для кріплення на спорядження або пояс.
Окуляри захисні балістичні дозволяється носити з польовою формою одягу за сонячної погоди. Окуляри-маску захисні балістичні дозволяється носити під час бойових та навчально-бойових завдань.
ІV. Носіння погонів, емблем, нарукавних та нагрудних знаків
1. Носіння погонів
1. Погони за призначенням поділяються на погони для парадного (парадно-вихідного), повсякденного, польового обмундирування, а за способом кріплення - на погон-муфту та погон з текстильною застібкою.
2. Погон-муфту носять на пальтах, куртках зимових, кітелях, куртках, джемперах, сорочках. Погони з текстильною застібкою носять на предметах польової форми одягу.
3. На погонах військовослужбовців офіцерського складу відповідно до військового звання розміщується знак "зірка" золотистого кольору розміром 18 х 18 мм (для парадного (парадно-вихідного) і повсякденного обмундирування) і темно-зеленого кольору (для польового обмундирування та спеціального одягу).
4. На погонах генерала армії України розміщений (кріпиться) знак "зірка з перехрещеними булавами та тризуб" на відстані 5 мм від верхньої точки "зубчатки" по центру.
На погонах вищого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщений (кріпиться) знак "зубчатка" визначеного зразка.
На погонах вищого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщений (кріпиться) знак розрізнення "зубчатка" визначеного зразка.
На погонах старшого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується (кріпиться) знак "плетінка" визначеного зразка.
Таблиця 9
Військове званняКількість зірокВідстань від верхньої точки "зубчатки" до початку зірки, ммВідстань від верхньої точки "плетінки" до початку зірки, ммВідстань від нижнього краю муфти до початку знаків, ммВідстань між зірками, мм
Генерал армії України1 знак5-5-
Генерал-полковник35-52
Генерал-лейтенант25-52
Генерал-майор15-5-
Полковник3-552
Підполковник2-552
Майор1-55-
Капітан4--102
Старший лейтенант3--102
Лейтенант2--102
Молодший лейтенант1--10-
5. Розташування зірок на погонах від генералів до молодших лейтенантів - на поздовжній осьовій лінії. Розташування будь-яких інших символів заборонено.
6. На погонах військовослужбовців сержантсько-старшинського складу відповідно до військового звання розміщуються знаки золотистого кольору на парадному (парадно-вихідному) та повсякденному обмундируванні і темно-зеленого кольору на погонах польового обмундирування та спеціального одягу.
Таблиця 10
Військове званняКількість знаківШирина знака, мм
Старший прапорщикодин "вузький шеврон"
один "широкий шеврон"
одна "дугоподібна личка"
7
14
7
Прапорщикодин "широкий шеврон"
одна "дугоподібна личка"
14
7
Старшиначотири "вузьких шеврони"
одна "дугоподібна личка"
7
7
Старший сержантчотири "вузьких шеврони"7
Сержанттри "вузьких шеврони"7
Молодший сержантдва "вузьких шеврони"7
7. До повсякденної форми одягу дозволяється використовувати вишиті знаки розрізнення в тон основної тканини.
8. Емблеми розміщують на лацканах кітеля біля оздоблювальної строчки, що проходить вздовж зовнішнього і нижнього країв коміра. Осьова лінія емблеми має бути паралельною зовнішньому краю коміра (мал. 60).
2. Носіння нарукавних та нагрудних знаків
1. На зовнішньому боці лівого рукава нашивається (кріпиться) нарукавний знак "Державний прапор України". Нарукавний знак - гаптований, являє собою прямокутник розміром 30-45 мм. Колір окантовки знака має відповідати кольору мундира. Нашивається (кріпиться) на лівий рукав для всіх категорій військовослужбовців на відстані 60 мм нижче плечового шва (мал. 69).
Нарукавні знаки "Державний прапор України" носять на всіх предметах форми одягу (крім білизни, сорочки бойової та куртки зимової).
На зовнішньому боці правого рукава на відстані 60 мм нижче плечового шва нашивається (кріпиться) нарукавний знак (мал. 62).
Нарукавні знаки військовослужбовців носять на кітелі, куртці, фуфайці-поло та польовій формі одягу.
На лівій частині грудей кріпиться нагрудний знак з назвою військового формування України (мал. 67-68).
2. На правій частині грудей розташовується (кріпиться) нагрудний знак з прізвищем військовослужбовця або нагрудний знак з групою крові військовослужбовця (мал. 63-66).
Нагрудний знак з прізвищем військовослужбовця може нашиватись на кітелі в центрі клапана кишені від краю шва, на джемпері - на рівні нагрудної кишені, на сорочці - в центрі клапана кишені від краю шва, а також кріпитись на польовій формі одягу (крім білизни, сорочки бойової).
Нагрудний знак з групою крові може кріпитись на польовій формі одягу (крім білизни, сорочки бойової).
3. На грудях по центру кріпиться ідентифікатор військового звання військовослужбовця встановленого зразка.
V. Носіння орденів, медалей, орденських стрічок на планках та інших знаків відзнаки на військовій формі одягу
1. З парадною (парадно-вихідною) формою одягу носяться:
орден "Золота Зірка", орден Держави та звання Герой України;
ордени та медалі України;
нагрудні знаки до почесних звань України;
нагрудні знаки до державних премій України;
відзнаки Президента України;
відомчі заохочувальні відзнаки СЗРУ у вигляді нагрудних знаків та медалей.
Дозволяється носити за власним бажанням:
відзнаки Верховної Ради України;
відзнаки Кабінету Міністрів України;
нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій";
заохочувальні відзнаки інших міністерств та відомств України;
державні нагороди іноземних держав;
нагороди Організації Об’єднаних Націй;
нагороди Організації Північноатлантичного договору;
нагороди Європейського Союзу;
державні нагороди колишнього СРСР.
2. Нагороди розміщують на кітелі так, щоб нижні краї колодок (стрічок) нижнього ряду були нарівні з клапаном нагрудної кишені.
3. Нагороди, які носяться з правого боку грудей, розміщують горизонтальними рядами (не більше 3 нагород) від центру до краю грудей у порядку старшинства. У цьому разі умовні центри знаків нагород мають бути на одному рівні. Відстань між рядами: 10-15 мм. Нагороди вирівнюються по верхньому зрізу кишені.
4. Зірки орденів України носять з лівого боку грудей нижче знаків нагород на колодках (стрічках).
5. При носінні двох і більше орденських стрічок і стрічок медалей на планках вони закріплюються в один ряд на загальній планці від центру грудей до краю. Знаки нагород на колодках (стрічках), які носяться з лівого боку грудей (крім ордена "Золота Зірка", ордена Держави та звання Герой України), розміщують горизонтальними рядами у порядку старшинства. В одному ряду не може бути більше п’яти нагород. Стрічки, які не вміщаються на першій планці, переносяться на другу і так далі та прикріплюються нижче першої. У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому. Колодки (стрічки) нагород у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями колодок (стрічок) справа наліво.
6. Знаки орденів України, які носяться на шийних стрічках, розміщують так, щоб кільце, через яке проходить стрічка, знаходилося безпосередньо на вузлі краватки. Стрічка знаходиться під коміром сорочки. Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках. За наявності Зірки генерала армії України знаки орденів України на шийних стрічках розміщуються нижче від неї, при цьому може носитися лише один знак ордена на шийній стрічці.
7. Державні нагороди колишнього СРСР розміщують після державних нагород України.
8. Державні нагороди іноземних держав, нагороди Організації Об’єднаних Націй, Організації Північноатлантичного договору та Європейського союзу розміщують після державних нагород України або нижче від них за порядком часу нагородження.
9. Орден "Золота Зірка", орден Держави та звання Герой України носять з лівого боку грудей вище від інших державних нагород України. При цьому знак ордена може частково прикривати колодки (стрічки) інших нагород. За наявності обох орденів їх розміщують за порядком часу нагородження.
10. Порядок носіння відомчих заохочувальних відзнак СЗРУ у вигляді нагрудних знаків та медалей визначено Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Служби зовнішньої розвідки України, затвердженим наказом СЗРУ від 05 лютого 2013 року № 30, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 лютого 2013 року за № 281/22813.
Відомчі заохочувальні відзнаки СЗРУ розміщуються нижче від державних нагород України.
11. З повсякденною формою одягу замість орденів та медалей носяться орденські стрічки і стрічки медалей на планках на лівому боці грудей.
12. З парадною (парадно-вихідною) формою одягу на пальті (сорочці), з повсякденною - на куртці зимовій, з польовою формою одягу орденські стрічки, стрічки медалей на планках та нагрудні знаки не носяться.
13. Нагрудний знак про закінчення вищого військово-навчального закладу носиться тільки один (того навчального закладу, який є вищим за статусом).
14. Нагрудний знак про закінчення цивільного вищого навчального закладу носиться після нагрудного знака про закінчення вищого військового навчального закладу, а за його відсутності - на його місці.
15. Носіння державних нагород іноземних держав, нагород Організації Об’єднаних Націй та Організації Північноатлантичного договору дозволяється, якщо військовослужбовець не нагороджений хоча б однією державною нагородою України.
Т.в.п. начальника
Управління матеріальних
ресурсів та логістики
Служби зовнішньої
розвідки України
полковник юстиції

В. Салімон
Додаток
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 10 розділу І)
МАЛЮНКИ
військової форми одягу військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України
СЛУЖБА ЗОВНІШНЬОЇ РОЗВІДКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.08.2018 № 298
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 вересня 2018 р.
за № 1024/32476
Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та з метою упорядкування носіння військової форми одягу і знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України, що додаються.
2. Юридичному управлінню Служби зовнішньої розвідки України подати цей наказ у встановленому законодавством порядком на державну реєстрацію.
3. З наказом ознайомити заступників Голови Служби, керівників структурних підрозділів, а також інших співробітників Служби зовнішньої розвідки України в частині, що стосується.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Управління матеріальних ресурсів та логістики Служби зовнішньої розвідки України.
Голова СлужбиЄ. Божок
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби зовнішньої
розвідки України
13 серпня 2018 року № 298
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 вересня 2018 р.
за № 1024/32476
ПРАВИЛА
носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
І. Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!