• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями

Міністерство оборони України  | Наказ, Картка, Справа, Журнал, Акт, Довідка, Протокол, Звіт, Форма типового документа, Список, Інструкція від 31.07.2018 № 380
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Справа, Журнал, Акт, Довідка, Протокол, Звіт, Форма типового документа, Список, Інструкція
  • Дата: 31.07.2018
  • Номер: 380
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Справа, Журнал, Акт, Довідка, Протокол, Звіт, Форма типового документа, Список, Інструкція
  • Дата: 31.07.2018
  • Номер: 380
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
31.07.2018 № 380
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 вересня 2018 р.
за № 1020/32472
Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 101 від 16.04.2021 № 404 від 19.06.2024 )
Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, що додається.
2. Першому заступнику Міністра оборони України, заступнику Міністра оборони України з питань європейської інтеграції, заступникам Міністра оборони України, державному секретарю Міністерства оборони України, начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, підпорядкованих військових частин, закладів, установ та організацій:
забезпечити у тримісячний строк з дня набрання чинності цим наказом проведення перевірок житлових умов та інвентаризації облікових справ осіб, які були зараховані на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, у попередні роки, за результатами яких видати накази про зарахування військовослужбовців та членів їх сімей на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, із зазначенням дати зарахування відповідно до наявних документів в облікових справах;
організувати забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями відповідно до вимог законодавства України;
під час переміщення військовослужбовців по службі (звільнення з військової служби в запас або відставку) зазначати в наказах по стройовій частині інформацію про забезпечення (незабезпечення) жилими приміщеннями під час проходження військової служби в цій військовій частині, дату зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов (у разі перебування).
3. Начальнику Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальнику Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України відповідно до Закону України "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України" забезпечити у встановленому порядку проведення заходів із запобігання вчиненню і припинення злочинів та інших правопорушень під час забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.
4. Встановити, що:
За військовослужбовцями та членами їх сімей в тому числі звільненими з військової служби в запас або відставку, які були зараховані на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим наказом, зберігається дата зарахування на облік для забезпечення житлом для постійного проживання (за результатами інвентаризації облікових справ);
рішення житлових комісій військових частин, об’єднаних житлових комісій, які були прийняті до набрання чинності цим наказом, реалізуються із урахуванням вимог вищезазначеної Інструкції.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 "Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за № 24/20337 (із змінами).
6. Начальнику Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
7. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України
генерал армії України


С.Т. Полторак

ПОГОДЖЕНО:

Голова профспілки працівників
Збройних Сил України

Генеральний прокурор України




В.П. Добровольський

Ю.В. Луценко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
31 липня 2018 року № 380
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 вересня 2018 р.
за № 1020/32472
ІНСТРУКЦІЯ
з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями
( У тексті цієї Інструкції та додатках до неї: слова "військовий комісаріат" в усіх відмінках та числах замінено словами "ТЦК та СП"; слова "прізвище, ім’я, по батькові" замінено словами "прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)"; слова "прізвище та ініціали", "ініціали та прізвище" в усіх відмінках замінено словами "власне ім’я, прізвище" у відповідних відмінках; слова "Житлового кодексу Української РСР" замінено словами "Житлового кодексу України" згідно з Наказом Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).
До членів сім’ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеному Інструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року № 333, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 року за № 611/25388. Запис відомостей про зміни у складі сім’ї здійснюється у військовій частині за місцем зберігання особової справи, а особи, звільненої з військової служби в запас або відставку,- територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП).
( Абзац другий пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 101 від 16.04.2021, № 404 від 19.06.2024 )
2. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок:
новозбудованого, вивільненого або придбаного житла;
надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця);
переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами).
3. Військовослужбовці та члени їх сімей (крім осіб, звільнених у запас або відставку, та членів їх сімей, а також військовослужбовців, які не здали службове житло за попереднім місцем служби) забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що мають відповідати вимогам житлового законодавства.
У разі відсутності службових житлових приміщень військовослужбовці та члени їх сімей розміщуються у гуртожитках, сімейних гуртожитках, а неодружені військовослужбовці - у спеціально пристосованих казармах (далі - службова жила площа) або військова частина орендує їм житло чи за їх бажанням виплачується грошова компенсація за піднайом (найом) жилого приміщення в порядку, визначеному законодавством.
4. Військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету на виплату грошової компенсації для сімей загиблих військовослужбовців визначено Порядком та умовами надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 719 від 19 жовтня 2016 року (зі змінами).
5. Військовослужбовці мають право здати отримане за рахунок Міноборони постійне житло або рівнозначне житло, яке відповідає санітарно-технічним вимогам, у населених пунктах, регіонах, в яких воно було отримане, та за умови потреби Міноборони в такому житлі із подальшим правом на забезпечення житлом від Міноборони у встановленому законодавством порядку.
6. Декларування / реєстрація місця проживання (перебування) військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється відповідно до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265.
Для військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, адреса задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, допускається перебування на квартирному обліку при житлових комісіях військових частин за останнім місцем проходження військової служби, у разі розформування військових частин - при житлових комісіях їх правонаступників, а в разі розформування правонаступників - у ТЦК та СП і відповідних квартирно-експлуатаційних органах (далі - КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району), на території обслуговування якого знаходилася розформована військова частина.
Таким військовослужбовцям КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за місцем передислокації військових частин оформлюють довідки щодо перебування на квартирному обліку у Збройних Силах України на підставі списків військовослужбовців, які перебували на квартирному обліку у гарнізонах, що розміщувалися на тимчасово окупованих територіях станом на 01 січня 2014 року.
Військовослужбовці та члени їх сімей у разі забезпечення службовими жилими приміщеннями декларують / реєструють своє місце проживання за адресою розташування цього житла.
( Пункт 6 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
7. Питання, пов’язані із забезпеченням житлом військовослужбовців та членів їх сімей, вирішуються за місцем проходження військової служби та перебування їх на обліку.
8. Начальники квартирно-експлуатаційних органів, командири (начальники, керівники) військових частин (установ, організацій) та голови житлових комісій забезпечують своєчасний розподіл жилих приміщень.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
ІІ. Організація роботи житлових комісій військових частин
1. Для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та ТЦК та СП, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.
2. Рішення про утворення житлової комісії військової частини приймається на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби у запас або відставку, які перебувають на обліку осіб, що потребують покращення житлових умов у цій військовій частині, відкритим голосуванням, яке проводиться під головуванням командира військової частини.
До складу членів комісії відкритим голосуванням можуть бути включені військовослужбовці, звільнені в запас (члени їх сімей), що стоять на квартирному обліку в військовій частині, у разі їх наявності але не більше 30 % загального складу житлової комісії військової частини.
Загальні збори проводяться відкрито, про що за 10 робочих днів повідомляються військовослужбовці військової частини та інші зацікавлені особи розміщенням відповідного оголошення у спеціально відведеному місці на території військової частини та засобах масової інформації.
Кількість членів житлової комісії військової частини не повинна бути парною.
На першому засіданні члени житлової комісії військової частини відкритим голосуванням обирають зі свого складу голову житлової комісії військової частини, його заступника та секретаря, розподіляють обов’язки, результати першого засідання житлової комісії військової частини заносяться до протоколу.
На підставі протоколу загальних зборів військовослужбовців військової частини та протоколу засідання житлової комісії військової частини командир (начальник, керівник) військової частини, керівник військової прокуратури (далі - командир військової частини) видає наказ про утворення та діяльність житлової комісії військової частини.
Наказ про утворення та діяльність житлової комісії військової частини видається один раз на три роки. За необхідності (у разі реформування військової частини, переобрання членів житлової комісії тощо), до нього можуть вноситися зміни.
Витяг з наказу про утворення та діяльність житлової комісії, засвідчений у встановленому законодавством порядку, направляється начальнику гарнізону та до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
( Абзац восьмий пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
3. Для спільного вирішення житлових питань декількох військових частин (підрозділів) у порядку, визначеному цією Інструкцією, можуть утворюватися об’єднані житлові комісії військових частин (підрозділів) (далі - об’єднана житлова комісія).
Рішення про утворення об’єднаної житлової комісії приймається:
в апараті Міноборони та безпосередньо підпорядкованих структур - державним секретарем Міністерства оборони України;
в Генеральному штабі Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб) - заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України (згідно з розподілом обов’язків);
у військових частинах (підрозділах) - начальником гарнізону.
У разі прийняття рішення про утворення об’єднаних житлових комісій обов’язково визначається командир військової частини, який відповідає за організацію роботи об’єднаної житлової комісії та організовує проведення загальних зборів військовослужбовців військових частин (підрозділів), для забезпечення яких створюється (об’єднана житлова комісія), де обираються члени об’єднаної житлової комісії.
На першому засіданні члени об’єднаної житлової комісії відкритим голосуванням обирають зі свого складу голову об’єднаної житлової комісії, його заступника та секретаря, розподіляють обов’язки, результати першого засідання житлової комісії військової частини заносяться до протоколу.
На підставі протоколу загальних зборів військовослужбовців військових частин (підрозділів) та протоколу засідання об’єднаної житлової комісії видається відповідний наказ:
в апараті Міноборони та безпосередньо підпорядкованих структур - наказ державного секретаря Міністерства оборони України;
в Генеральному штабі - наказ Генерального штабу;
в інших військових частинах - наказ начальника відповідного гарнізону.
Наказ про утворення та діяльність об’єднаної житлової комісії видається один раз на три роки. За необхідності (у разі реформування військових частин, переобрання членів об’єднаної житлової комісії тощо), до нього можуть вноситися зміни.
Витяг з наказу про утворення та діяльність об’єднаної житлової комісії, завірений у встановленому порядку, направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Назва об’єднаної житлової комісії має містити перелік військових частин для забезпечення яких вона створена.
4. Основною формою роботи житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) є засідання (збори). Засідання (збори) є правочинними, якщо на них присутні більше ніж 2/3 членів комісії. Рішення приймається відкритим голосуванням за умови 50 % загальної кількості членів житлової комісії плюс 1 голос.
Житлова комісія військової частини підзвітна загальним зборам військовослужбовців цієї військової частини. Об’єднана житлова комісія підзвітна загальним зборам військовослужбовців військових частин (підрозділів).
У разі розформування військової частини житлова комісія військової частини припиняє свою діяльність та передає облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, до визначеного правонаступника.
Рішення про припинення діяльності об’єднаної житлової комісії приймає посадова особа, яка видала наказ про її утворення. У наказі про припинення зазначається правонаступник та термін передачі обліку, до якого передається облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
5. Основними завданнями житлових комісій військових частин (об’єднаних житлових комісій) є:
перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей;
прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань;
ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею);
ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань;
видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції;
ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.
6. Відповідно до визначених завдань житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія):
щороку до 01 грудня надає до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району список військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею), за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції, та список військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції;
щороку до 01 грудня надає до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району звіт про стан квартирного забезпечення військової частини за рік (додаток 3);
надає дані до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за формами, які встановлені Порядком ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2011 року № 238, стосовно військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
7. Житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
8. Рішення житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
Рішення об’єднаної житлової комісії затверджується командиром військової частини підрозділу, який відповідає за організацію роботи об’єднаної житлової комісії, та оголошується в наказі командиром військової частини за місцем проходження військової служби.
Рішення об’єднаних житлових комісій апарату Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, затверджуються головою відповідної об’єднаної житлової комісії та оголошуються в наказі безпосереднього керівника (начальника) військовослужбовця за місцем проходження військової служби, для звільнених в запас або відставку - в наказі керівника органу військового управління за місцем перебування їх на обліку, а у разі його розформування - керівника органу військового управління - правонаступника).
( Пункт 8 розділу II доповнено абзацом третім згідно з Наказом Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
Прийняття рішень про забезпечення житловою площею командира військової частини здійснюється житловою комісією військової частини, затверджується та оголошується в наказі старшим начальником за підпорядкованістю.
9. З метою здійснення контролю за організацією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України утворюється комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Комісія з контролю) та затверджується її склад.
До складу Комісії з контролю включаються представники фінансової та юридичної служб апарату Міноборони та Збройних Сил України, Департаменту кадрової політики, Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції, Департаменту соціального забезпечення, Головної інспекції Міноборони, Головного управління капітальних вкладень (далі - ГУКВ), Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України (далі - ЦУІІЗ), Головного управління Військової служби правопорядку, Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України, а також представник Громадської ради при Міноборони (за згодою).
Голова Комісії з контролю здійснює керівництво діяльністю комісії і відповідає за виконання покладених на комісію завдань, головує на її засіданнях, визначає коло питань, що підлягають розгляду. У разі відсутності голови Комісії з контролю, його обов’язки виконує заступник голови комісії.
Секретар Комісії з контролю забезпечує:
ведення та оформлення протоколів засідання комісії;
оперативне інформування членів комісії щодо організаційних питань;
за дорученням голови комісії виконує організаційну роботу, а також забезпечує відповідно до вимог законодавства зберігання протоколів засідань комісії, у разі необхідності за відповідними запитами надає витяги з протоколів засідань комісії.
Члени Комісії з контролю зобов’язані:
об’єктивно та неупереджено розглядати питання, які виносяться на розгляд комісії;
бути присутніми на засіданнях комісії та брати участь у голосуванні;
вивчати матеріали, які будуть винесені на розгляд комісії.
Формою роботи Комісії з контролю є засідання, які проводяться за потреби, але не рідше одного разу на місяць. Дату, час і місце проведення засідання Комісії з контролю визначає її голова.
Засідання Комісії з контролю є правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин від загальної кількості членів комісії.
Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії з контролю, приймається відкритим голосуванням більшістю голосів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії з контролю є вирішальним.
Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом, який підписується всіма членами комісії, присутніми на засіданні та секретарем, затверджується головою Комісії з контролю. У разі відмови члена комісії підписати протокол, зазначається причина такої відмови. Протокол засідання Комісії з контролю повинен містити:
перелік осіб, присутніх на засіданні комісії;
питання, які розглядались на засіданні комісії;
прийняті комісією рішення;
підписи кожного члена комісії із зазначенням посади, прізвища, імені та по батькові (за наявності);
окремо зазначаються результати голосування кожного члена комісії, які проголосували "проти" або "утримались".
Протоколи обліковуються та зберігаються у ЦУІІЗ.
До роботи Комісії з контролю можуть залучатися представники Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України (з правом дорадчого голосу).
На засіданнях Комісії з контролю можуть бути присутні представники громадськості за їх згодою, голови житлових комісій військових частин, об’єднаних житлових комісій (без права голосу).
Підготовку матеріалів на розгляд Комісії з контролю здійснює ЦУІІЗ.
( Пункт 9 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
10. Основними завданнями Комісії з контролю є:
контроль за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями;
контроль за правильністю призначення виплат військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;
перевірка законності взяття та перебування на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
11. Комісія з контролю відповідно до визначених завдань має право приймати рішення щодо:
погодження рішення житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) про надання військовослужбовцям та членам їх сімей жилої площі для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;
погодження рішення житлової комісії військової частини про надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень;
перегляду раніше прийнятих рішень Комісії з контролю.
У разі непогодження рішення житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) Комісія з контролю повертає документи на доопрацювання із відповідним обґрунтуванням.
( Абзац шостий пункту 11 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
Про результати роботи голова Комісії з контролю доповідає Міністру оборони України один раз на квартал.
12. Військовослужбовці та члени їх сімей, а також представники громадських організацій на підставі мотивованого клопотання, за рішенням голови житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) мають право бути присутніми на засіданнях цих житлових комісій.
Робота житлових комісій військової частини (об’єднаної житлової комісії) проводиться на засадах гласності, демократичності та прозорості. Склад житлових комісій, графік та результати їх роботи розміщуються для інформування у загальнодоступному місці у військових частинах.
13. Засідання житлових комісій військової частини (об’єднаної житлової комісії) проводяться зазвичай один раз на місяць.
Рішення житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) приймається відкритим голосуванням більшістю голосів. Голосування проводиться за наявності на засіданні житлової комісії не менше двох третин членів затвердженого складу житлової комісії.
Рішення житлових комісій військової частини (об’єднаної житлової комісії) може бути переглянуто житловою комісією, яка прийняла це рішення, або її правонаступником з підстав, передбачених законодавством та цією Інструкцією, а також оскаржено до суду.
14. Житловою комісією військової частини (об’єднаною житловою комісією) ведеться така документація:
книга обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) (додаток 5);
книга обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (додаток 6);
книга обліку протоколів засідань (об’єднаної) житлової комісії військової частини (додаток 7);
книга обліку облікових справ військовослужбовців (додаток 8);
книга оперативного обліку службової жилої площі (об’єднаної) житлової комісії військової частини (додаток 9).
Книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та зареєстровані в службі діловодства військової частини.
15. Житлові комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) під час ведення діловодства та створення документів використовують реквізити та печатки військової частини.
Комісія з контролю здійснює ведення діловодства через службу діловодства ЦУІІЗ. В ЦУІІЗ ведеться книга обліку протоколів засідань Комісії з контролю.
( Абзац другий пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
Перелік облікових документів, які ведуться в житлових комісіях та Комісією з контролю, щороку включається до номенклатури справ на поточний рік.
Листування та ведення діловодства житлових комісій військових частин (об’єднаних житлових комісій) здійснюється в порядку, визначеному для службового діловодства у Міноборони, Генеральному штабі та Збройних Силах України.
16. Голова житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) зобов’язаний:
дотримуватися вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів з житлових питань;
організовувати роботу та проведення засідань житлової комісії відповідно до вимог цієї Інструкції;
розподіляти обов’язки між членами житлової комісії;
брати участь у прийомі громадян з житлових питань;
організовувати ведення документації житлової комісії та здійснювати контроль за її веденням;
здійснювати контроль за обліком, зберіганням та передачею облікових справ військовослужбовців;
забезпечувати збереження персональних даних військовослужбовців та членів їх сімей відповідно до законодавства.
17. Заступник голови житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) зобов’язаний:
дотримуватися вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів з житлових питань;
виконувати обов’язки голови житлової комісії у разі його відсутності;
надавати пропозиції голові комісії стосовно організації роботи житлової комісії;
надавати практичну допомогу голові житлової комісії в організації роботи, здійсненні контролю та проведенні засідань житлової комісії.
18. Секретар житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) зобов’язаний:
дотримуватися вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів з житлових питань;
вести документацію житлової комісії відповідно до вимог цієї Інструкції;
готувати та надавати на підпис голові житлової комісії проекти протоколів засідань житлової комісії.
19. Ведення обліку та зберігання облікових справ військовослужбовців у житлових комісіях військових частин (об’єднаних житлових комісіях) за пропозицією голови житлової комісії покладається командиром військової частини на одного з членів цієї житлової комісії, про що зазначається у наказі про утворення та діяльність цієї житлової комісії.
20. Члени житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) зобов’язані:
дотримуватися вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів з житлових питань;
брати участь у роботі житлової комісії;
виконувати доручення голови комісії з питань, що належать до компетенції житлової комісії.
Члени житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) мають право висловлювати свої думки, вносити пропозиції з питань, які розглядаються на засіданні цієї житлової комісії, відповідно до порядку денного та голосувати за відповідне рішення.
У разі незгоди з рішенням житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) окрема думка члена комісії має зазначатися в протоколі засідання, а також до протоколу заноситься окрема думка осіб з дорадчим голосом.
21. Неналежне виконання членом житлової комісії своїх обов’язків є підставою для виключення його зі складу житлової комісії.
22. Одні й ті ж самі особи не можуть бути обрані головою, заступником голови та секретарем житлової комісії військової частини (житлової комісії гарнізону, об’єднаної житлової комісії) більше ніж на два строки поспіль.
( Розділ II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
ІІІ. Розподіл житлових приміщень
1. За поданням ГУКВ на підставі пропозицій ЦУІІЗ заступник Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) затверджує розподіл житла у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом десяти робочих днів з дня його отримання. Всі жилі приміщення розподіляються в пропорційному співвідношенні залежно від кількості військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями та шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
( Абзац перший пункту 1 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
Розподіл службових жилих приміщень (службової жилої площі) військовослужбовцям військової частини А0515 та членам їх сімей, підпорядкованих їй військових частин, установ, організацій та військових навчальних закладів здійснюється командиром військової частини А0515 з фондів цієї військової частини.
2. Розподіл жилих приміщень між військовими частинами, ТЦК та СП та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями) здійснюється пропорційно кількості військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями або шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
3. Житлове приміщення включається до числа службового згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону або командира військової частини за погодженням з КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району відповідно до пункту 8 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081.
Жиле приміщення, яке належить до житлового фонду військової частини А 0515, включається до числа службового згідно з рішенням виконавчого органу місцевих органів самоврядування за клопотанням командира військової частини А 0515, погодженим з відповідною КЕВ (КЕЧ).
До числа службового може бути включене тільки вільне жиле приміщення (зазвичай окремі квартири). Службові житлові приміщення не підлягають приватизації, обміну, розділу, бронюванню.
4. ГУКВ протягом п’яти робочих днів з дня надходження затвердженого заступником Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) розподілу жилих приміщень доводить його через ЦУІІЗ до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за місцезнаходженням житла.
( Пункт 4 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
5. Начальник КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району невідкладно доводить затверджений розподіл жилих приміщень до начальника гарнізону.
Начальник гарнізону відповідно до затвердженого заступником Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) розподілу житлових приміщень:
протягом п’яти робочих днів за погодженням з КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району подає клопотання до виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради про включення житлових приміщень до числа службового житла;
протягом десяти робочих днів за пропозицією житлової комісії гарнізону, яка щороку утворюється наказом начальника гарнізону з представників військових частин гарнізону для розподілу житлової площі в гарнізоні, приймає рішення та затверджує розподіл житлової площі між військовими частинами гарнізону, про що видає відповідний наказ.
6. Наказ начальника гарнізону про розподіл жилих приміщень між військовими частинами невідкладно доводиться до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та житлових комісій військових частин (об’єднаних житлових комісій).
7. Протягом одного місяця з дня видання наказу начальника гарнізону про розподіл житлової площі між військовими частинами житлова комісія військової частини (об’єднаної житлової комісії) відповідно до вимог цієї Інструкції приймає рішення про:
надання службових жилих приміщень військовослужбовцям та членам їх сімей;
надання жилих приміщень військовослужбовцям та членам їх сімей для постійного проживання згідно з чергою у військовій частині, яка визначається часом перебування на обліку.
Рішення житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4) та подається командиру військової частини на затвердження.
Затверджений протокол засідання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) про розподіл жилих приміщень разом з обліковою справою військовослужбовця протягом п’яти робочих днів з дня його затвердження направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
( Пункт 7 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
8. За наявності потреби військовослужбовця у поліпшенні житлових умов та перебуванні на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, житловими комісіями військових частин (об’єднаних житлових комісій) можуть розглядатися питання щодо надання переобладнаних за згодою та за рахунок цього військовослужбовця жилих приміщень для постійного проживання в порядку, визначеному цією Інструкцією.
Надання нежитлових приміщень військовослужбовцям та членам їх сімей для заселення до їх переобладнання в жилі приміщення у встановленому законодавством порядку забороняється.
ІV. Надання службових жилих приміщень
1. Військовослужбовці та члени їх сімей, крім військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період і осіб, які звільнені з військової служби в запас або відставку, та члени їх сімей за відсутності за місцем проходження служби житла для постійного проживання забезпечуються службовими жилими приміщеннями, які мають відповідати встановленим санітарним і технічним вимогам.
( Абзац перший пункту 1 розділу IV в редакції Наказу Міністерства оборони № 404 від 19.06.2024 )
Службові жилі приміщення надаються в межах не менше визначеного в установленому порядку рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в цьому населеному пункті, але не більше 13,65 квадратного метра жилої площі на одну особу.
Службове жиле приміщення може бути надане з перевищенням зазначеного вище максимального розміру виключно у випадках, передбачених законодавством, менше встановлених норм - тільки за наявності письмової згоди військовослужбовця та повнолітніх членів його сім’ї.
Військовослужбовець та повнолітні члени його сім’ї беруть письмове зобов’язання щодо звільнення службового жилого приміщення у передбачених законодавством випадках.
2. У разі відсутності службових жилих приміщень:
військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу і не перебувають у шлюбі, розміщуються у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян, а сімейні - у сімейних гуртожитках. За відсутності вільних місць в гуртожитку військова частина зобов’язана орендувати їм житло або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення;
військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які не перебувають у шлюбі, розміщуються безоплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках;
іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців, призваних за мобілізацією до укладення ними контракту) військова частина зобов’язана орендувати житло або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення в порядку, визначеному законодавством.
3. Курсанти, слухачі (ад’юнкти) вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які мають сім’ї, у разі відсутності житлового приміщення для проживання у цій місцевості на час навчання розміщуються в сімейних гуртожитках.
Слухачі (ад’юнкти) вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, сім’ї яких залишилися проживати за попереднім місцем служби або які не перебувають у шлюбі, на час навчання розміщуються у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян.
У разі відсутності таких гуртожитків зазначеним категоріям військовослужбовців (які не забезпечені службовим житловим приміщенням або службовою жилою площею за попереднім місцем служби) виплачується за місцем навчання грошова компенсація за піднайом (найом) жилого приміщення із урахуванням складу сім’ї, що проживають з військовослужбовцем під час навчання.
4. Під гуртожитки виділяються спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети житлові будинки, казарми та інші будівлі, які належать до житлового фонду Міноборони та мають бути зареєстровані у виконавчому органі місцевих органів самоврядування.
Військовослужбовцям надаються ліжко-місця у гуртожитках або кімнати у сімейних гуртожитках на підставі спеціального ордера та договору про надання комунальних послуг.
Жила площа в гуртожитках (сімейних гуртожитках) надається військовослужбовцям та членам їх сімей, на час проходження служби (навчання, роботи) в межах одного гарнізону, також в них можуть розміщуватись інші особи на час трудових відносин зі Збройними Силами України.
5. Під спеціально пристосовані казарми виділяються будівлі, які розташовані на території військової частини, для тимчасового проживання військовослужбовців та не зареєстровані в виконавчих органах місцевого самоврядування як об’єкт житлового фонду.
На спеціально пристосовані казарми КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району оформлює документи, що підтверджують їх технічний стан, у яких зазначається кількість місць для проживання. Житлово-побутові умови в таких казармах мають відповідати вимогам, які висуваються до гуртожитків, призначених для проживання одиноких громадян.
У разі необхідності за клопотанням начальника гарнізону, за поданням командира військової частини, погодженим з начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, дозволяється реєструвати спеціально пристосовані казарми у виконавчих органах місцевого самоврядування як об’єкт житлового фонду.
Оплата комунальних послуг та енергоносіїв, спожитих військовослужбовцями рядового, сержантського та старшинського складу військової служби за контрактом, які розміщені в спеціально пристосованих казармах, здійснюється військовою частиною в межах кошторисних призначень на відповідний рік.
У разі розміщення одружених військовослужбовців, осіб офіцерського складу та членів їх сімей або проживання осіб, звільнених з військової служби в запас або відставку, та членів їх сімей (за їх згодою), які залишилися перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлового приміщення для постійного проживання, оплата комунальних послуг та енергоносіїв здійснюється відповідно до укладених з ними договорів. У таких випадках відшкодування коштів військовій частині, витрачених на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, проводить військовослужбовець за тарифами для населення.
6. У разі відсутності за місцем проходження служби житла для постійного проживання та необхідності у забезпеченні службовим жилим приміщенням (службовою жилою площею) військовослужбовці подають рапорт командиру військової частини (додаток 10), який реєструється у встановленому порядку в службі діловодства військової частини.
На підставі рішення командира військової частини за рапортом військовослужбовця житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія) протягом п’яти робочих днів після реєстрації рапорту військовослужбовця проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім’ї, складає довідку про перевірку житлових умов (додаток 11) і клопоче перед командиром військової частини про забезпечення військовослужбовця та членів його сім’ї службовим жилим приміщенням (службовою жилою площею) або доповідає про відмову у такому забезпеченні із наданням вмотивованого письмового обґрунтування.
Командир військової частини на підставі клопотання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) приймає рішення про:
взяття на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).
Про прийняте рішення житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія) невідкладно інформує військовослужбовця.
Рішення командира військової частини погоджується з відповідною КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та оформлюється наказом, в якому зазначається дата зарахування на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею), склад сім’ї, підстави для зарахування на облік, а також підстави включення до списків осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень.
Військовослужбовці, що прибули до нового місця служби в межах одного населеного пункту, які перебували на обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), зараховуються наказом командира військової частини на відповідний облік на підставі витягу з наказу командира військової частини за попереднім місцем проходження військової служби.
Військовослужбовцям у разі переміщення по військовій службі, пов’язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зберігається попередній час перебування на обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).