• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Переліку хвороб тварин, що підлягають повідомленню, порядків їх моніторингу, повідомлення про виявлення або підозру щодо наявності хвороб тварин, що підлягають повідомленню, та про випадки нетипової загибелі тварин

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Порядок від 18.07.2022 № 473
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 18.07.2022
  • Номер: 473
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 18.07.2022
  • Номер: 473
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
18 липня 2022 року № 473
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 серпня 2022 р.
за № 986/38322
ПОРЯДОК
повідомлення державного ветеринарного інспектора та спеціаліста ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності, про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин з метою проведення епізоотичного розслідування
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм повідомлення державного ветеринарного інспектора та спеціаліста ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності, утримувачем тварин про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин з метою проведення епізоотичного розслідування.
2. Вимоги цього Порядку є обов’язковими для виконання утримувачами сільськогосподарських тварин, господарствами незалежно від форми власності, фізичними особами - підприємцями та спеціалістами ветеринарної медицини.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених в Законі України "Про ветеринарну медицину".
II. Повідомлення державного ветеринарного інспектора та спеціаліста ветеринарної медицини про випадки нетипової загибелі, інші симптоми хвороб та значний спад продуктивності тварин
1. У разі виявлення випадків нетипової загибелі тварин, інших симптомів хвороб тварин та значного спаду продуктивності тварин з невстановлених причин утримувачі тварин зобов’язані повідомити державного ветеринарного інспектора відповідної адміністративно-територіальної одиниці та спеціаліста ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності.
Повідомлення має містити таку інформацію:
1) найменування / прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та місцезнаходження / місце проживання утримувача тварин, де виявлено нетипову загибель тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин;
2) вид тварин;
3) назви хвороб тварин, щодо яких є підозра;
4) клінічні ознаки хвороби;
5) загальна кількість тварин та кількість тварин, які загинули або захворіли (у разі відсутності загибелі);
6) проведення лікування (якщо проводилося);
7) наявність обставин загибелі тварин техногенного характеру (електричний струм, пожежа, механічні ушкодження, обмеження доступу повітря тощо);
8) контактна інформація особи, яка робить повідомлення;
9) інша додаткова наявна інформація.
2. У разі відсутності частини інформації, визначеної пунктом 1 розділу II цього Порядку, така інформація не надається.
Інформація щодо найменування / прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) та місцезнаходження / місця проживання утримувача тварин, де виявлено випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин, виду тварин, та контактна інформація особи, яка робить повідомлення, є обов’язковою.
3. Повідомлення про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин надається державному ветеринарному інспектору відповідної адміністративно-територіальної одиниці та спеціалістові ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності, невідкладно, відразу після того як відповідна інформація стала відома утримувачу тварин.
Повідомлення подається в один із таких способів:
електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
паперовій формі.
З метою оперативного реагування на випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин допускається надання утримувачами тварин повідомлення про зазначені випадки в телефонному режимі або через будь-які засоби електронного зв’язку, з наданням відповідної інформації в паперовій або електронній формі протягом наступних 24 годин.
4. До прибуття державного ветеринарного інспектора відповідної адміністративно-територіальної одиниці, спеціаліста ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності, та/або спеціалістів територіального органу компетентного органу утримувач тварин зобов’язаний припинити переміщення і перегрупування тварин та вжити заходів щодо недопущення поширення імовірного збудника хвороби за межі імовірного неблагополучного пункту.
III. Порядок дій державного ветеринарного інспектора та спеціаліста ветеринарної медицини під час отримання повідомлення про виявлення випадків нетипової загибелі тварин, інших симптомів хвороб тварин та значного спаду продуктивності тварин
1. Під час отримання повідомлення про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин, спеціаліст ветеринарної медицини, який здійснює ветеринарне обслуговування тваринницької потужності, разом з утримувачем тварин уживає заходів щодо недопущення розповсюдження імовірного збудника хвороби (заборона переміщення тварин, сировини та продукції тваринного походження, а також обслуговуючого персоналу), усунення причин, які призвели до нетипової загибелі тварин (якщо вони встановлені) та повідомляє територіальний орган компетентного органу.
2. Під час отримання повідомлення про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин з невстановлених причин, державний ветеринарний інспектор відповідної адміністративно-територіальної одиниці негайно повідомляє про це головного державного ветеринарного інспектора відповідної адміністративно-територіальної одиниці та разом зі спеціалістами компетентного органу проводить:
1) заходи з недопущення поширення збудника хвороби за межі імовірного неблагополучного пункту;
2) відбір зразків з метою підтвердження наявності хвороби;
3) проведення лабораторних досліджень (випробувань);
4) епізоотичне розслідування.
У разі отримання повідомлення про випадки загибелі тварин з підозрою на інфекційні хвороби тварин, що мають значення для людини (зоонози, антропозоонози), державний ветеринарний інспектор відповідної адміністративно-територіальної одиниці негайно повідомляє головного державного санітарного лікаря відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
3. Епізоотичне розслідування проводиться невідкладно після отримання повідомлення визначеного пунктом 1 розділу II цього Порядку, за розпорядженням головного державного ветеринарного інспектора відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
У разі підтвердження наявності інфекційної хвороби тварини, що має значення для людини (зоонози, антропозоонози), матеріали епізоотичного розслідування направляються головному державному санітарному лікарю відповідної адміністративно-територіальної одиниці протягом 24 годин.
4. У разі підтвердження наявності хвороби, територіальний орган компетентного органу організовує проведення ветеринарно-санітарних заходів з її ліквідації, контролює їх виконання та за потреби ініціює проведення засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії.
5. Повідомлення про випадки нетипової загибелі тварин, інші симптоми хвороб тварин та значний спад продуктивності тварин із невстановлених причин є обґрунтованою підставою для проведення територіальними органами компетентного органу позапланових заходів державного нагляду (контролю) стосовно утримувачів хворих тварин або тварин, щодо яких є підозра про наявність хвороби.

Директор Департаменту
державної політики
у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів




А. Пивоваров