• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструкція про організацію службової діяльності спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан"

Міністерство внутрішніх справ України  | Інструкція, Форма типового документа від 25.11.2003 № 1432 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Інструкція, Форма типового документа
  • Дата: 25.11.2003
  • Номер: 1432
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Інструкція, Форма типового документа
  • Дата: 25.11.2003
  • Номер: 1432
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
25.11.2003 N 1432
( z0943-04 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 липня 2004 р.
за N 944/9543
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 577 від 07.07.2017 )
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію службової діяльності спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан"
РОЗДІЛ I
Загальна частина
1. Ця Інструкція визначає та регулює організацію службової діяльності спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан" (далі - підрозділи "Титан") відповідно до основних завдань, затверджених Положенням про спеціальні підрозділи міліції охорони "Титан".
2. Крім основних обов'язків, працівники підрозділів "Титан" згідно із Законом України "Про міліцію" та Положенням про Державну службу охорони при МВС України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 року N 615, запобігають правопорушенням і припиняють їх у місцях несення служби.
3. Правовою основою організації службової діяльності підрозділів "Титан" є: Конституція України, Закон України "Про міліцію", акти Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти МВС України та Департаменту Державної служби охорони при МВС України (далі - Департамент).
4. Працівники підрозділів "Титан" не можуть залучатися до виконання завдань, що не належать до компетенції Державної служби охорони (розкриття злочинів у складі підрозділів карного розшуку, участь в оперативно-слідчих групах, реагування на сімейно-побутові конфлікти, конвоювання заарештованих, кураторство територіальних органів внутрішніх справ, чергування в їх чергових частинах тощо).
5. Наряди підрозділів "Титан" поділяються:
за складом на: міліцейські, цивільні, змішані (кількісний склад нарядів визначається командуванням підрозділів за погодженням із замовником);
за способом несення служби на: пости (закриті, відкриті), маршрути, мобільні наряди, караули.
РОЗДІЛ II
Порядок укладення договорів про охорону підрозділами "Титан"
1. Порядок укладення договорів про забезпечення особистої безпеки фізичних осіб (далі - заходи безпеки Особи)
1.1. Забезпечення заходів безпеки Особи передбачає її захист від завдання їй шкоди та умов, які можуть бути небезпечними для її особистості, волі, тілесної недоторканності, забезпечення свободи її очевидних непротиправних дій і безпеки в місцях перебування та на маршрутах руху.
Заходи безпеки Особи здійснюються працівниками підрозділів "Титан" (далі - працівники), які пройшли навчання та мають необхідну професійну підготовку і відповідну кваліфікацію (охоронника, охоронця тощо).
1.2. Охоронні послуги щодо здійснення заходів безпеки Особи за договорами можуть надаватися громадянам України, іноземним громадянам, особам без громадянства після проведення відповідної перевірки та в порядку, передбаченому пунктом 3 цієї Інструкції.
1.3. Заходи безпеки Особи здійснюються шляхом особистого безпосереднього застосування тактичних прийомів, засобів та методів охорони з метою попередження і припинення злочинів та інших правопорушень щодо Особи, яка охороняється.
1.4. Заходи безпеки Особи здійснюються комплексно, як шляхом постійної присутності фізичної охорони, так і з використанням технічних засобів безпеки та охорони.
1.5. При здійсненні заходів безпеки Особи наряди підрозділів "Титан" озброюються табельною вогнепальною зброєю, а при необхідності автоматичною зброєю, забезпечуються засобами зв'язку, індивідуального захисту та активної оборони. Вид зброї визначається безпосередньо командиром підрозділу "Титан", виходячи з конкретних умов оперативної обстановки, а форма одягу - за узгодженням з Особою залежно від специфіки завдань.
1.6. При несенні служби з автоматичною зброєю працівник наряду підрозділу "Титан" в обов'язковому порядку повинен бути вдягнений у формений одяг.
1.7. Кількісний склад наряду підрозділу "Титан" визначається командиром підрозділу за узгодженням з Особою, але не може бути менше двох працівників.
1.8. Забороняється укладання договорів про здійснення заходів безпеки Осіб під час участі останніх у громадських, політичних та релігійних акціях і обрядах, які мають явний конфронтаційний характер, а також представників інших юридичних чи фізичних осіб для залучення нарядів підрозділів "Титан" до вирішення майнових спорів.
1.9. У разі коли щодо Особи виникає загроза вчинення злочину (погрози по телефону, вимагання грошей чи повернення боргів, стеження за нею невідомими особами тощо), охороною (старшим наряду) негайно вживаються заходи щодо посилення заходів безпеки Особи.
1.10. У разі затримання Особи посадовими особами правоохоронних органів при виконанні останніми своїх владних повноважень відповідальність за забезпечення її безпеки з моменту набуття чинності вищезазначеними рішеннями чи постановами покладається на відповідний підрозділ МВС, СБУ України.
2. Мета й завдання здійснення заходів із забезпечення безпеки Особи
2.1. Здійснення заходів безпеки щодо Особи згідно з умовами договору про охорону.
2.2. Попередження та припинення посягань на життя, здоров'я і свободу Особи.
2.3. Надання допомоги Особі в разі виникнення непередбачених обставин, що пов'язані з дією непоборної сили природи, форс-мажорними обставинами, аваріями, дорожньо-транспортними пригодами, надання першої долікарняної допомоги тощо.
2.4. Запобігання не санкціонованим Особою контактам з нею сторонніх осіб (крім посадових осіб при виконанні службових обов'язків, які діють у межах прав, визначених законом).
3. Порядок узяття Особи під охорону
3.1. Обов'язковою умовою укладення договору про здійснення заходів безпеки Особи є відсутність відомостей щодо протиправних дій особи, яка приймається під охорону.
3.2. Заходи безпеки Особи організовуються за особистою заявою Особи (додаток 1) на ім'я начальника ГУМВС-УМВС України за місцем її реєстрації, а для іноземних громадян та громадян без громадянства - за територіальністю дислокації підрозділу "Титан".
3.3. Начальник ГУМВС-УМВС України в обов'язковому порядку забезпечує перевірку Особи, від якої надійшла заява про здійснення заходів особистої безпеки, з використанням відомостей Управління інформаційних технологій МВС, інформаційних центрів при ГУМВС-УМВС, автоматизованої інформаційно-пошукової служби "Скорпіон" спеціальних підрозділів міліції по боротьбі з організованою злочинністю (щодо іноземних громадян та осіб без громадянства - за відомостями Національного центрального бюро Інтерполу в Україні) та приймає рішення про можливість здійснення таких заходів.
3.4. При укладанні договорів про надання послуг із забезпечення безпеки Особи з терміном дії не більше одного місяця начальник УДСО (ВДСО) при ГУМВС-УМВС України (далі - УДСО (ВДСО)) для оперативного вирішення питання про можливість укладення такого договору з метою отримання інформації стосовно Особи, яка підлягає охороні, звертається до територіального адресного бюро ГУМВС-УМВС, після чого самостійно приймає відповідне рішення.
Подовження терміну дії договору про охорону понад один місяць здійснюється у відповідності до пункту 3.3 цього розділу.
3.5. У разі виявлення підстав, що унеможливлюють можливість укладання договору про охорону, керівництво ГУМВС-УМВС сповіщає про це заявника.
3.6. Підставами для відмови в укладенні договору про забезпечення безпеки Особи або дострокового розірвання договірних відносин можуть бути:
порушення кримінальної справи проти Особи, наявність незнятої судимості, перебування в розшуку тощо;
офіційне повідомлення уповноваженими правоохоронними органами України та Інтерполу інформації про розшук Особи як підозрюваної в скоєнні злочину;
офіційне визнання Особи "персоною нон грата".
3.7. Після проведення перевірки Особи (у терміни, визначені Законом України "Про звернення громадян", від якої надійшла заява про здійснення охоронних заходів, і прийняття позитивного рішення згідно з цією заявою керівництво ГУМВС-УМВС надсилає заяву до УДСО (ВДСО) з висновком про можливість здійснення охоронних заходів щодо Особи.
Після цього керівник відповідного УДСО (ВДСО) погоджує це питання з Департаментом.
3.8. З метою уникнення конфліктних ситуацій між нарядами підрозділів "Титан" та оперативними підрозділами ОВС, підрозділами ГУБОЗ МВС України й Служби безпеки України, а також для чіткої взаємодії між ними начальник УДСО (ВДСО) письмово інформує територіальні ОВС та СБУ про укладення договору про забезпечення заходів безпеки Особи, а також про його розірвання.
На керівників підрозділів ДСО покладається негайне інформування галузевих служб МВС про протиправні дії Особи.
3.9. У разі виникнення умов, що унеможливлюють продовження заходів безпеки Особи, які стали відомі ГУМВС-УМВС за результатами додаткових перевірок, та внаслідок появи нових обставин стосовно Особи ГУМВС-УМВС письмово інформують про це УДСО (ВДСО), який приймає рішення про припинення чи розірвання договору про охорону.
3.10. Укладання договорів про охорону уповноваженої особи з цінними паперами та про охорону делегації проводиться у відповідності до вищевикладених вимог. Категорично забороняється забезпечувати безпеку Осіб за договорами, укладеними на інші види охоронних послуг.
3.11. Наглядова справа за договором формується в підрозділі охорони та зберігається в канцелярії (додаток 2).
3.12. Інформація про укладення (розірвання) договорів про охорону підрозділами "Титан" забезпечення безпеки Особи у триденний термін надсилається до Департаменту та до підрозділів, передбачених пунктом 3.8 Інструкції.
3.13. Інформація про укладення договорів про охорону вантажу, здійснення інкасації, супроводження грошових коштів та інше надсилається до Департаменту в термін, зазначений в пункті 3.12 цього розділу (додаток 3).
3.14. Інформація про укладення (розірвання) договору про охорону стаціонарного об'єкта надсилається протягом трьох діб до ДДСО при МВС України (додаток 24).
4. Порядок укладання договорів на забезпечення охорони об'єктів підрозділами "Титан"
4.1. Підставою для здійснення охоронних заходів є договір, укладений між замовником охоронних послуг (далі - Замовник) та відповідним УДСО-ВДСО (підрозділом "Титан", якщо йому надане таке право).
4.2. До моменту укладення договору про охорону посадова особа, уповноважена на прийняття рішення про укладення договору (далі - Керівник), зобов'язана переконатися в законності здійснюваного Замовником (юридичною або фізичною особою) заходу.
4.3. Для встановлення законності перевезення вантажу або іншого охоронного заходу Керівник в обов'язковому порядку перевіряє:
паспорт Замовника або його представника (доручення та інші документи, що підтверджують його повноваження);
статут фірми, підприємства, організації;
установчі дані Замовника або його представника на наявність судимості, перебування у розшуку тощо, за даними Управління інформаційних технологій відповідного ГУМВС-УМВС (форма ІП-1);
свідоцтво про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (приватного підприємця) у райдержадміністрації, завірене печаткою та підписом керівництва адміністрації;
довідку платника податку з податкової інспекції;
довідку з банку про наявність розрахункового рахунку.
4.4. При укладанні договору про охорону вантажів з тютюновими виробами, алкогольними напоями, спиртом, вантажів з хімічними речовинами, вибухонебезпечними матеріалами і вантажів військового призначення необхідно також перевірити наявність таких документів:
ліцензії на право заняття зазначеним видом діяльності;
дозволу водію та дозволу на автомобіль, виданих ДАІ, для перевезення спеціального вантажу;
погоджених з ДАІ в установленому порядку часу та маршруту руху.
4.5. При виявленні протиправних дій з боку Замовника негайно повідомити відповідний правоохоронний орган та затримати його до встановлення обставин у встановленому законом порядку.
Забороняється укладання договорів про охорону в разі наявності у Замовника охоронних послуг не вирішених у судовому порядку господарських (майнових) суперечок щодо об'єктів, які підлягають охороні.
4.6. Після проведення зазначеної перевірки Керівник приймає рішення про укладення договору та формує договірну справу (додаток 4).
4.7. У разі якщо автомобіль вантажоперевізника не може забезпечити одночасну посадку двох працівників підрозділів "Титан", а автомобіль супроводження відсутній, за умови, що термін руху в одному напрямку при відрядженні не перевищує 12 годин, начальник УДСО-ВДСО може прийняти рішення про відрядження одного працівника підрозділу "Титан" для виконання охоронних заходів.
4.8. При укладанні договорів про охорону вантажів та інших цінностей, що перевозяться, специфікація складається на кожен виїзд окремо. У специфікації вказуються найменування вантажу, одиниця виміру та кількість згідно з товарно-транспортними документами, що завіряється печаткою або особистим підписом Замовника чи його уповноваженої особи.
4.9. Укладення договорів про охорону стаціонарних об'єктів здійснюється на загальних підставах, передбачених для підрозділів міліції охорони.
У виняткових випадках, за наявності оперативної інформації про можливість скоєння злочину, ускладнення оперативної обстановки на території, яка обслуговується, тощо, за погодженням із Департаментом та керівництвом ГУМВС-УМВС до виконання охоронних заходів, що виконуються підрозділами "Титан" за рахунок особистого часу, може залучатися додатковий особовий склад територіальних та лінійних органів внутрішніх справ.
РОЗДІЛ III
Порядок виїзду нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації
1. Цей розділ визначає порядок виїзду нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації для виконання договірних зобов'язань, а також порядок здійснення контролю за несенням служби цими нарядами.
2. Регіоном дислокації для підрозділів "Титан" є:
для підрозділів обласних центрів - межі відповідної області;
для підрозділів, міст та районів міст - межі відповідного міста, крім міста Києва (далі - регіони дислокації).
3. Виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації, здійснення контролю за несенням служби є важливими засобами забезпечення високого рівня організації роботи та зміцнення службової дисципліни серед особового складу підрозділів "Титан".
4. Контроль за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" здійснює начальницький та командний склад апаратів та підрозділів Державної служби охорони.
5. Начальники УДСО-ВДСО в установленому порядку:
5.1. Організовують проведення інструктажів з практичним відпрацюванням увідних завдань. Працівники охорони, які виїздять у службові відрядження, попереджуються про дотримання вимог законності, службової дисципліни, а також вимог нормативних документів, що регламентують діяльність підрозділів ДСО та ОВС. Про результати інструктажів робиться відмітка в журналі інструктажів особового складу.
5.2. Вимагають від працівників охорони, що виїздять у відрядження, в обов'язковому порядку надавати інформацію в чергові частини підрозділів ДСО, на територію обслуговування яких вони прибувають, про мету свого прибуття, місце і час перебування.
5.3. За письмовим наказом організовують видачу зброї, спеціальних засобів, засобів зв'язку та екіпірування при виїзді нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації.
5.4. Надають допомогу нарядам підрозділів "Титан", що тимчасово прибули на територію, яка обслуговується, в організації забезпечення захисту об'єктів охорони, розміщенні на відпочинок та побутовому влаштуванні.
5.5. Організовують контроль за дотриманням законності при несенні служби і поведінкою нарядів, що прибули у місця їх тимчасового перебування.
6. Порядок організації здійснення контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" при їх виїзді за межі регіону дислокації підрозділу
6.1. За дві доби, а в окремих випадках терміново, начальники УДСО-ВДСО чи командири окремих підрозділів "Титан" надають у сектор спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан" міліції охорони Департаменту (далі - сектор "Титан" Департаменту) інформацію про виконання охоронних заходів, пов'язаних з виїздом у службове відрядження (додаток 5), а також інформують УДСО-ВДСО, на території дислокації яких наряд виконуватиме охоронні заходи, про проведення контролю за ними (додаток 6). Дані про вид охоронних заходів, маршрут руху і час їх виконання кодуються (додаток 7).
Усі виїзди нарядів охорони в службові відрядження реєструються у відповідному журналі (додаток 8).
6.2. Після отримання інформації, зазначеної у пункті 6.1 Інструкції, та виходу на зв'язок нарядів підрозділів "Титан", що прибули на територію регіону, начальники УДСО (ВДСО) організовують контроль за несенням служби із залученням сил і засобів як обласних апаратів, так і районних підрозділів ДСО на підставі припису (додаток 9). При цьому, обов'язково проводиться не менше однієї фізичної перевірки нарядів, які прибули на час понад 8 годин.
Припис повинен бути завірений гербовою печаткою та підписом начальника УДСО (ВДСО).
6.3. Результати перевірок відображаються в постових (маршрутних) книгах особового складу наряду, а у разі виявлення недоліків оформляються окремим рапортом, який протягом доби розглядається керівництвом УДСО (ВДСО) за місцем перебування нарядів, після чого передаються по факсу до сектору СПМО "Титан" Департаменту та начальнику УДСО (ВДСО), якому безпосередньо підпорядкований наряд охорони.
Інформація про невиконання нарядом пункту 5.6 розділу IV цієї Інструкції передається до Департаменту протягом доби після вказаної у повідомленні УДСО (ВДСО) дати прибуття наряду до пункту призначення.
6.4. Інформація про перебування на території області, міста, району нарядів інших областей, міст, районів фіксується в Журналі обліку інформації про перебування нарядів на території області, міста, району (додаток 10), який ведеться в черговій частині підрозділу ДСО.
6.5. Інформація, що надійшла до районного підрозділу ДСО, про перебування на його території наряду іншої області (міста) підлягає негайній передачі в чергову частину УДСО (ВДСО), яка в свою чергу передає її у відділення "Титан" Департаменту.
6.6. Інформація про виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі України для виконання охоронних функцій фіксується в Журналі обліку виїздів нарядів підрозділів "Титан" за межі України (додаток 11).
6.7. Інформація про прибуття наряду з відрядження протягом доби направляється до сектору "Титан" Департаменту електронною поштою з відповідним кодуванням (додаток 7).
7. Особливості здійснення виїздів за межі України для охорони об'єктів за договорами
7.1. Особливості здійснення охоронних функцій за межами території України полягають у тому, що особовий склад повинен знати та дотримуватись законодавства держави, на території якої здійснюються охоронні функції, а також умов угод про співробітництво у правоохоронній діяльності.
7.2. Виконання охоронних функцій за межами України щодо рухомих об'єктів, що перебувають під охороною нарядів підрозділів "Титан", здійснюється з дозволу відповідних уповноважених органів держави, на території якої перебуватиме наряд охорони.
7.3. Укладенню договору про виконання охоронних функцій щодо захисту рухомого об'єкта за межами України передує письмовий запит УДСО (ВДСО) до Департаменту, який надсилається за тиждень до виїзду, із зазначенням складу наряду, П. І. Б. повністю, посади, спеціального звання, серії і номера закордонного паспорта, ким і коли він виданий, терміну відрядження, маршруту руху, наявності озброєння та спецзасобів (тип, серія, номер), реквізитів вантажоперевезення для погодження питань можливості перебування нарядів охорони на території цих держав.
7.4. При позитивному вирішенні питання про перебування нарядів охорони на території інших держав Департамент письмово повідомляє УДСО (ВДСО) про можливість, терміни та особливості здійснення охоронних функцій, порядок взаємодії з територіальними ОВС на маршруті руху.
7.5. Після отримання письмового дозволу на здійснення охоронних функцій за межами України між Замовником та УДСО (ВДСО) укладається договір про виконання охоронних заходів і видається відповідний наказ. Виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі України здійснюється згідно з чинним законодавством та міждержавними угодами.
7.6. Підготовка, організація служби та виконання нарядом обов'язків з охорони об'єктів за межами території України здійснюються у відповідності до вимог цієї Інструкції.
7.7. Під час виконання охоронних заходів за межами України наряди зобов'язані рухатися за узгодженим маршрутом і не допускати відхилень від нього без крайньої необхідності.
7.8. При скоєнні дорожньо-транспортної події за участю транспорту, задіяного для вантажоперевезення, наряд охорони повинен зупинитися, ужити заходів до охорони місця події, зафіксувати свідків події, повідомити про неї найближчий орган внутрішніх справ і надати допомогу наряду міліції у встановленні обставин скоєння ДТП.
7.9. У разі виникнення конфліктних ситуацій з працівниками митниць і правоохоронних органів, а також інших непередбачених обставин старший наряду зобов'язаний негайно звернутися до посадових осіб МВС за місцем здійснення охоронних функцій для погодження подальших дій.
При одержанні заборони з їх боку подальшого здійснення нарядом охоронних заходів негайно передати цю інформацію до Департаменту для вжиття відповідних заходів.
7.10. Керівництво УДСО (ВДСО) після повернення наряду із службового відрядження за межами України інформує Департамент про результати виконаних охоронних заходів.
8. Заходи, передбачені цією Інструкцією, здійснюються органами та підрозділами внутрішніх справ при неухильному додержанні чинного законодавства України, а під час здійснення ними охоронних функцій за межами України - при неухильному додержанні законодавства держави, на території якої перебуває наряд.
9. Порядок виїзду нарядів підрозділу "Титан" для охорони рухомих об'єктів за межі України, так само як і перебування на території України нарядів органів та підрозділів внутрішніх справ інших держав, визначається відповідними угодами про взаємодію міністерств внутрішніх справ країн або іншими формами і найменуваннями міжнародних договорів.
10. Під час виконання завдань із забезпечення охорони об'єктів наряди підрозділів "Титан" забезпечуються посвідченням про відрядження встановленого зразка, приписом на виконання спеціального завдання (додаток 12), а за умови необхідності виконання охоронних функцій за межами України - письмовим підтвердженням МВС України або Департаменту про згоду МВС іншої держави на перебування наряду на її території в кожному конкретному випадку.
11. Виїзд нарядів охорони за межі України, так само як і в'їзд нарядів органів та підрозділів внутрішніх справ інших держав на територію України, без відповідного дозволу МВС України забороняється.
РОЗДІЛ IV
Особливості організації контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан"
1. Контроль за несенням служби нарядів підрозділів "Титан" під час виконання ними охоронних функцій проводиться згідно з порядком, установленим для підрозділів ДСО при МВС України.
2. Черговою частиною, на яку покладено здійснення контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан", ведуться:
облік повідомлень, контрольних сигналів та технічних повідомлень від осіб, які здійснюють фізичний контроль за несенням служби нарядів;
облік повідомлень безпосередньо від нарядів підрозділів "Титан" за допомогою технічних засобів у контрольному листку добової відомості (додаток 23);
журнал обліку інформації про перебування нарядів підрозділів "Титан" на території області, міста, району (додаток 10).
3. Відповідальним та черговим по підрозділу чітко відстежується кількість нарядів охорони, їх місцезнаходження, час повернення нарядів після несення служби, а також тих нарядів, що виїжджають у відрядження, та всі виходи їх на зв'язок.
4. Порядок організації технічного контролю нарядів підрозділів "Титан"
4.1. Наряди підрозділів "Титан", що продовжують працювати понад час, передбачений договором, терміново доповідають про це черговому та відповідальному по підрозділу, указують причину затримки та орієнтовний час прибуття в підрозділ для здачі зброї.
4.2. Наряди підрозділів "Титан", які забезпечують безпеку осіб, не менше трьох разів на зміну доповідають черговому по підрозділу про результати несення служби, включаючи доповідь про безпосередній початок та кінець охоронних заходів. Про це черговим по підрозділу робляться відповідні відмітки в добових відомостях розстановки нарядів.
4.3. У разі якщо наряд підрозділу "Титан" в указаний в пункті 4.1 цього розділу час не доповів до чергової частини підрозділу про орієнтовний час закінчення охоронних заходів, черговий (відповідальний) по підрозділу інформує керівництво УДСО (ВДСО), управління та вживає всіх наявних засобів для з'ясування місця перебування наряду та причини невиходу його на зв'язок.
5. Організація контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" під час виїзду у відрядження
5.1. Термін відрядження нарядів підрозділів "Титан" не може перевищувати одного місяця та здійснюється на загальних підставах згідно із законодавством України.
5.2. Повернення нарядів до місць дислокації підрозділів вважається фактичним поверненням з відрядження, про що старший наряду терміново доповідає командуванню, черговому по підрозділу та в установленому порядку здає документи на відрядження.
5.3. Забороняється виїзд у відрядження нарядів підрозділів "Титан" без забезпечення їх мобільним зв'язком.
5.4. Наряди, що виїздять у службове відрядження для виконання охоронних заходів на термін понад 12 годин, в обов'язковому порядку доповідають до чергової частини свого підрозділу чотири рази на добу, з них 50% у вечірній та нічний час.
5.5. У разі якщо наряд підрозділу "Титан", що перебуває у відрядженні, здав вогнепальну зброю та спецзасоби в кімнату зберігання зброї місцевого підрозділу ОВС, про це доповідається своєму черговому по підрозділу, вихід на зв'язок у нічний час не здійснюється.
5.6. Наряд підрозділу "Титан", прибувши в кінцевий пункт призначення на територію іншої області України, зобов'язаний негайно сповістити про своє прибуття, місцезнаходження, орієнтовний час перебування в даному пункті, склад наряду, озброєння, транспорт, що використовується, та контактний телефон чи позивний радіостанції у територіальному органі ДСО.
6. Організація негласного контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан"
6.1. Графіки негласних перевірок нарядів підрозділів "Титан" щомісячно складаються та затверджуються командиром підрозділу "Титан". До них можуть уноситися корективи, які можуть передбачати додаткові негласні перевірки, здійснення яких погоджується з командиром підрозділу "Титан".
6.2. Проведення негласного контролю під час виконання нарядами підрозділів "Титан" охоронних заходів із забезпечення безпеки Осіб, охорони цінних паперів, грошових коштів та вантажів під час виконання нарядом охоронних заходів категорично забороняється, окрім випадків, зазначених у пунктах 6.3 та 6.4 цього розділу.
6.3. Негласний контроль за нарядами, що забезпечують безпеку фізичних Осіб, може здійснюватися в місцях посадки/висадки Осіб, їх пішого супроводу до місця проживання (роботи) та інше.
6.4. Негласний контроль за нарядами, що здійснюють інкасацію грошової готівки, супровід уповноважених осіб, що перевозять грошові кошти, та охорону вантажів здійснюється в точці збору (або здачі) грошової готівки, завантаження/розвантаження шляхом спостереження за порядком здійснення охоронних заходів.
6.5. По закінченні негласної перевірки посадова особа, яка її здійснила, доповідає про це рапортом керівнику підрозділу.
6.6. Негласний контроль може проводитися з допомогою відеозйомки.
6.7. Узагальнення результатів негласного контролю за категорією нарядів, указаною в пункті 6.2 цього розділу, та нарядами підрозділів "Титан", що несуть службу на відкритих стаціонарних об'єктах, обхідних (об'їзних) маршрутах тощо, де є можливість вільного спостереження за порядком несення служби, а також розгляд результатів організовуються у відповідності до вимог Інструкції про організацію службової діяльності міліції охорони Державної служби охорони при МВС України, затвердженої наказом МВС України від 25.11.2003 N 1433 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 18.05.2004 за N 627/9226.
РОЗДІЛ V
Контроль за збереженням вогнепальної зброї
Забезпечення надійного контролю за збереженням табельної вогнепальної зброї та спецзасобів є одним з основних факторів попередження надзвичайних подій серед особового складу.
1. Заходи щодо попередження надзвичайних подій при поводженні з вогнепальною зброєю серед особового складу підрозділів "Титан"
1.1. Видача вогнепальної зброї, спецзасобів та проведення інструктажів особовому складу підрозділів "Титан", що залучається до виконання охоронних заходів і не має права на постійне носіння та збереження табельної зброї, проводиться безпосередньо перед заступанням на службу та тільки при наявності в нього відповідного екіпірування та службової документації.
1.2. У добових відомостях розстановки сил та засобів підрозділів "Титан" відображається 100% особового складу, що залучається на службу, з фіксуванням фактичного часу отримання і здачі вогнепальної зброї.
1.3. Нарядам охорони підрозділів "Титан", що перебувають в очікуванні початку виконання охоронних заходів, табельна зброя не видається.
1.4. Особовому складу, озброєному вогнепальною зброєю, забороняється вихід за межі підрозділу для вирішення неслужбових питань.
2. Особовий склад підрозділів "Титан" забезпечується особистими постовими (маршрутними) книжками для запису орієнтувань та відображення результатів фізичних та технічних перевірок, проведених під час несення служби (додаток 13).
РОЗДІЛ VI
Організація службової діяльності нарядів підрозділів "Титан" при вахтовому методі охорони об'єктів
1. Загальна частина
1.1. Вахтовий метод організації охорони - це організація охорони об'єктів поза межами регіонів дислокації підрозділу шляхом почергового виставлення необхідної кількості особового складу для забезпечення надійної охорони об'єктів згідно з укладеними договорами про охорону, із забезпеченням особового складу умовами існування (місцем відпочинку, засобами особистої гігієни, місцями харчування і т. ін.), організації належного зберігання вогнепальної зброї та спецзасобів, контролю за несенням служби особовим складом.
1.2. Вахтовий метод організації охорони (далі - вахтовий метод охорони) вводиться при укладенні договору на охорону об'єктів підрозділом "Титан" у віддалених від місця дислокації підрозділу районах при неможливості або значних витратах на щоденну доставку нарядів підрозділів "Титан" до об'єкта несення служби, про що конкретно вказується в наказі про виставлення нарядів охорони.
2. Порядок уведення в дію вахтового методу охорони та його особливості
2.1. Вахтовий метод охорони вводиться наказом начальника УДСО (ВДСО).
2.2. Зміна особового складу нарядів підрозділів "Титан" при вахтовому методі охорони об'єктів проводиться в термін не більше ніж 15 діб.
2.3. При одночасному перебуванні на вахті особового складу понад 10 одиниць старшим наряду "Титан" призначається офіцер, а в окремих випадках найбільш підготовлений працівник із середнього начальницького складу.
2.4. Перед виставленням наряду підрозділу "Титан" керівництвом УДСО (ВДСО) проводиться комісійне обстеження умов проживання особового складу та місць для збереження вогнепальної зброї, після чого складається відповідний акт (додаток 14).
2.5. Після усунення недоліків, виявлених обстеженням, проводиться повторне обстеження та складається повторний акт усунення недоліків попереднього обстеження, після чого виставляється наряд охорони.
2.6. Для здійснення технічного контролю за несенням служби нарядом підрозділу "Титан" при вахтовому методі охорони приміщення обладнуються телефонним та радіозв'язком.
3. Організація контролю за станом видачі та збереження вогнепальної зброї при вахтовому методі охорони
3.1. При перебуванні наряду підрозділу "Титан" в місцевості, де дислокуються органи внутрішніх справ та в наявності відповідні умови зберігання зброї, організація отримання та здачі вогнепальної зброї здійснюється у відповідності до вимог наказу МВС України.
3.2. У разі відсутності відповідного місця зберігання вогнепальної зброї у місцевості, де здійснюються охоронні функції, його організовують за місцем несення служби, для чого виділяється окреме місце та організовується чергування особового складу, вільного від несення служби, згідно з окремим графіком, складеним старшим наряду підрозділу "Титан".
4. Умови зберігання табельної вогнепальної зброї при організації вахтового методу охорони
4.1. Для надійного збереження табельної вогнепальної зброї обладнується місце її збереження, яке повинно бути розташоване в приміщенні місця для відпочинку особового складу наряду підрозділу "Титан", вільного від несення служби, та обладнано таким чином:
стаціонарний металевий сейф, за розмірами достатній для зберігання табельної вогнепальної зброї і спеціальних засобів, прикріплений металевими болтами до стіни та до підлоги;
сейф обладнується автономною сигналізацією тривоги, при цьому пристрій для відключення сигналізації повинен бути в середині сейфа (по можливості засоби ОПС можуть бути підключені до пульта централізованого спостереження);
зброя видається зміні, що заступає згідно із складеним та затвердженим командиром підрозділу "Титан" графіком, про що робиться відмітка в книзі обліку вогнепальної зброї, передбаченої відповідними нормативними документами МВС України;
старший наряду охорони отримує печатку для опломбування сейфа;
за межами приміщення для збереження зброї обладнується місце заряджання-розряджання зброї у відповідності до вимог нормативних документів МВС України з цих питань.
4.2. Вимоги до організації належних умов існування та несення служби вахтовим методом викладені в додатку 15 до Інструкції.
РОЗДІЛ VII
Взаємодія органів та підрозділів внутрішніх справ із забезпечення захисту об'єктів, що охороняються спеціальними підрозділами міліції охорони "Титан"
1. Департамент Державної автомобільної інспекції
1.1. Працівники підрозділів Державтоінспекції МВС України зобов'язані:
1.1.1. Сприяти безпечному й безперешкодному руху транспортних засобів з об'єктами охорони.
1.1.2. Надавати нарядам підрозділів "Титан" інформацію про стан оперативної обстановки на маршруті їх руху, стан дорожнього покриття, що унеможливлює подальше пересування транспортних засобів, та про можливі інші маршрути.
1.1.3. Уживати заходів оперативного реагування в разі вчинення будь-ким протиправних дій щодо транспортних засобів з об'єктами охорони, осіб, які їх охороняють і супроводжують, та водіїв або в разі виникнення загрози таких дій.
1.1.4. Сприяти нарядам підрозділів "Титан" у доставці транспортних засобів, задіяних для перевезення й охорони об'єктів охорони, до місць ремонту в разі їх технічних пошкоджень.
1.1.5. Оперативно вживати заходів до належного оформлення ДТП з транспортними засобами для перевезення й охорони об'єктів охорони та повідомляти про це найближчий підрозділ міліції охорони, підписувати встановленої форми довідку про ДТП.
1.1.6. Надавати нарядам підрозділів "Титан" можливість використання наявних засобів зв'язку.
1.1.7. Надавати можливість зупинки транспортних засобів для перевезення та охорони об'єктів охорони безпосередньо поблизу або на території стаціонарних постів ДАІ МВС України.
1.1.8. На звернення перевізників, які переміщують товар, що підлягає охороні і супроводженню, оперативно вирішувати питання організації дорожнього руху, що потребують узгодження з Державтоінспекцією МВС України.
2. Департамент громадської безпеки
2.1. З метою забезпечення взаємодії з нарядами підрозділів "Титан" при виконанні заходів забезпечення безпеки об'єктів охорони вносить корективи до дислокації постів і маршрутів патрульно-постової служби, наближаючи їх до місць тимчасового розташування об'єктів, що охороняються.
2.2. У разі ускладнення оперативної обстановки в місцях зупинок об'єктів, які охороняються нарядами підрозділів "Титан", при зверненні останніх надає їм необхідну допомогу, по змозі надає службові або інші приміщення для тимчасового розміщення нарядів підрозділів "Титан" та об'єктів охорони.
2.3. Повідомляє наряди підрозділу "Титан" про пасажирів, які мають при собі зброю та спеціальні засоби, а також про конвої та інші види нарядів органів і підрозділів внутрішніх справ, що перебувають на борту літака, у поїздах, автобусах та водному транспорті.
2.4. Надає допомогу нарядам підрозділів "Титан" у відбитті нападу на об'єкти, що ними охороняються, або наряди охорони та в затриманні правопорушників. У разі необхідності запроваджує скоординовані плани оперативно-розшукових заходів.
3. Працівники чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ
3.1. При пред'явленні старшим наряду підрозділу "Титан" припису, зазначеного в додатку 12 цієї Інструкції, повідомляють наряд про оперативну обстановку та найбільш доцільні маршрути руху.
3.2. Уносять наряди охорони до єдиної дислокації постів та маршрутів області, при необхідності приймають на тимчасове зберігання вогнепальну зброю, боєприпаси, спеціальні засоби, екіпіровку.
3.3. Без завдання шкоди управлінню силами й засобами ОВС використовують наявні засоби зв'язку для передачі інформації про результати охоронних заходів.
3.4. Сприяють у прийманні та доведенні до наряду підрозділу "Титан" змісту такої інформації та повідомлень, які необхідні для вирішення завдань щодо охорони об'єктів.
3.5. Забезпечують оперативне реагування на повідомлення про надзвичайні ситуації, які виникли під час виконання нарядами охоронних функцій.
3.6. Можуть залучати, за рахунок особистого часу, особовий склад територіальних та лінійних органів внутрішніх справ до охоронних заходів, при цьому вказані працівники під час несення служби перебувають в оперативному підпорядкуванні чергових частин цих підрозділів.
РОЗДІЛ VIII
Проведення оперативно-тактичних навчань у підрозділах "Титан"
1. Підготовка та проведення оперативно-тактичних навчань
1.1. Для забезпечення дієвої взаємодії між нарядами органів внутрішніх справ, підтримання постійного рівня боєздатності нарядів підрозділів "Титан", швидкого реагування на зміни оперативної обстановки під час несення служби та професійних дій з відбиття нападу на об'єкти, що охороняються, координації і керівництва дій нарядів черговими частинами організовуються та проводяться оперативно-тактичні навчання (далі - ОТН).
1.2. Метою навчань є:
поєднання теоретичної підготовки працівника з його практичними діями в різних ситуаційно змодельованих завданнях;
розвиток у працівників ініціативи, самостійності, уміння оцінювати обстановку, приймати рішення та швидко і професійно його реалізовувати;
удосконалення взаємодії всіх нарядів міліції;
перевірка технічного стану транспортних засобів, оперативної та спеціальної техніки, засобів зв'язку та охоронно-пожежної сигналізації.
1.3. Зміст, масштаб і прийоми навчань можуть бути різноманітними, але в усіх випадках повинні проводитися з наближенням до реальних умов службових завдань, що виконуються.
1.4. ОТН можуть проводитись як із залученням нарядів територіальних ОВС та на транспорті, так і без їх участі.
1.5. ОТН можуть проводитись на автомобільному, залізничному, водному, авіаційному та інших видах транспорту, у приміщеннях, на відрізках продуктопроводів, ліній електропередач, сільських угідь тощо в залежності від специфіки укладених підрозділом "Титан" договорів про охорону.
1.6. При проведенні ОТН із залученням підрозділів ОВС та інших служб наказ про їх проведення та план підписуються керівництвом ГУМВС-УМВС.
1.7. При проведенні ОТН без залучення підрозділів ОВС та інших служб наказ про їх проведення підписується начальником УДСО- ВДСО, а план проведення погоджується з керівництвом ГУМВС-УМВС.
1.8. У ході підготовки визначаються тема, мета проведення, метод проведення та складається план проведення. У плані визначаються час і місце проведення, навчальні питання, склад і обов'язки керівників і посередників, дії учасників та матеріальне забезпечення навчань. Примірна тематика оперативно-тактичних навчань додається (додаток 16).
1.9. Керівництво навчанням може покладатися на командира підрозділу "Титан", його заступників чи провідного фахівця за окремим напрямком службової діяльності.
1.10. Під час проведення навчань та тренувань уживаються вичерпні заходи щодо безпеки їх учасників, а також оперативне реагування на реальні сигнали тривоги, що надходять з об'єктів, які охороняються. Особлива увага приділяється відпрацюванню професійних дій нарядів підрозділів "Титан" для припинення нападу на об'єкти охорони.
1.11. ОТН можуть проводитись як у денний, так і нічний час не менше одного разу в квартал. Об'єкт, на якому проводяться ОТН, визначається командиром підрозділу "Титан".
1.12. По закінченні ОТН особою, яка керувала навчаннями, підбиваються підсумки, де визначаються результати навчань, помилки та пропозиції щодо поліпшення організації охорони об'єкта, про що складається довідка, яка додається для узагальнення до матеріалів навчань.
1.13. У першу чергу ОТН проводяться на об'єктах, які щойно прийнято під охорону.
РОЗДІЛ IX
Порядок взаємодії нарядів підрозділів "Титан" та Управління державної охорони України
1. Порядок дії нарядів підрозділів "Титан" при одночасному забезпеченні особистої безпеки фізичних Осіб за договорами в місці здійснення режимних заходів нарядами Управління Державної охорони України (далі - УДО).
1.1. При одночасному проведенні режимних заходів, що здійснюються підрозділами УДО, пов'язаних із забезпеченням безпеки Осіб і об'єктів, які охороняються, у тому числі при їх пересуванні в транспортних засобах спеціального призначення та здійсненні в установленому порядку нарядами підрозділів "Титан" заходів забезпечення особистої безпеки фізичних Осіб за договорами пріоритет в організації і проведенні заходів охорони і безпеки належить підрозділам УДО.
1.2. Після укладення договору про здійснення заходів безпеки щодо Особи керівництво відповідного підрозділу ДСО при МВС України, у разі потреби, погоджує з УДО можливість перебування цих Осіб на маршрутах та основних об'єктах систематичного здійснення режимних заходів УДО.
1.3. У разі перебування Особи, щодо якої здійснюються заходи забезпечення безпеки за договором, підрозділом "Титан" у місцях забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб і об'єктів, які охороняються підрозділами УДО, а також у разі проведення масових заходів командування підрозділ "Титан" у встановленому порядку звертається до відповідної служби УДО для погодження плану взаємодії та порядку його реалізації (шляхом використання спільно визначеного каналу зв'язку, системи разових паролів, візуального подання команд, взаємного впізнання тощо).
1.4. Перебування наряду підрозділу "Титан" з вогнепальною зброєю на об'єктах, що охороняються стаціонарними постами підрозділів УДО, погоджується із керівником охорони об'єкта. За його вказівкою табельна зброя здається на тимчасове зберігання керівнику охорони об'єкта з обов'язковим отриманням розписки про її прийняття у встановленому порядку.
У всіх інших випадках здавання зброї не проводиться.
1.5. Особовому складу нарядів підрозділів "Титан" при виконанні функцій із забезпечення безпеки осіб за договорами забороняється:
1.5.1. Перешкоджати своїми діями виконанню завдань, покладених на підрозділи УДО.
1.5.2. За відсутності службової необхідності випереджати автомобілі, що супроводжуються спеціальними автомобілями ДАІ, з особами, щодо яких УДО здійснюються режимні заходи, а також слідувати за ними в безпосередній близькості.
1.5.3. При надзвичайних подіях, скоєнні злочинів та інших протиправних дій підрозділи "Титан" діють згідно з планом взаємодії із спецпідрозділами УДО, Законом України "Про міліцію", нормативно-правовими актами МВС України та цією Інструкцією.
РОЗДІЛ X
Обов'язки нарядів підрозділів "Титан" під час виконання охоронних функцій згідно з укладеними договорами
Наряд підрозділу "Титан", призначений для виконання охоронних заходів, несе відповідальність за об'єкти, які охороняються з моменту безпосередньої передачі їх під охорону та підписання відповідного акта, а наряд по забезпеченню безпеки Особи - з моменту безпосереднього взяття під охорону Особи на умовах, передбачених договором на охорону.
1. Наряд охорони зобов'язаний:
1.1. Знати і виконувати вимоги наказів, інструкцій та інших нормативних документів МВС України та Департаменту, що визначають порядок несення служби підрозділами ДСО.
1.2. У момент узяття під охорону вантажів старший наряду підрозділу "Титан" разом із Замовником (представником Замовника) та водіями має перевіряти:
наявність супровідних документів на вантаж та звіряє із складеною специфікацією на вантаж;
відповідність пред'явлених транспортних засобів даним, зазначеним у поданих документах, їх загальний технічний стан, запас пального;
установлення на транспортних засобах необхідних розпізнавальних знаків та їх відповідність вимогам Правил дорожнього руху;
цілісність та надійність засувів, замків, пломб та інших пристроїв;
непошкодженість зовнішнього покриття вантажних відсіків, інших відсіків, які перекривають доступ до вантажу.
2. У разі невиявлення недоліків старший наряду підрозділу "Титан" разом із Замовником (довіреною особою) повинен підписати двосторонній акт про взяття об'єкта під охорону та виставлення наряду підрозділу "Титан" (додаток 17).
3. Здавати вантаж вантажоотримувачу зі складанням відповідного двостороннього акта (додаток 18).
4. Допускати в установленому законом порядку для перевірки супровідних документів та документів фізичних осіб, а при необхідності - вантажів, що перевозяться, представників правоохоронних органів при виконанні ними своїх службових обов'язків з умовою надання ними відповідних документів.
5. Уживати невідкладних заходів щодо забезпечення надійної охорони об'єктів при надзвичайних подіях (аваріях, дорожньо-транспортних пригодах, катастрофах, пожежах тощо).
6. У разі якщо надзвичайна подія загрожує витоку, вибуху або самозайманню хімічних, радіоактивних речовин, вибухівки чи боєприпасів, старший наряду підрозділу "Титан" зобов'язаний:
доповісти про це черговому по територіальному підрозділу ОВС чи ДСО, а також своєму керівництву, викликати підрозділ МНС;
при необхідності особовому складу наряду підрозділу "Титан" надіти засоби індивідуального захисту;
ужити заходів з огородження місцезнаходження цих речовин і матеріалів службовим автотранспортом, спеціальними указками чи стрічками з відповідними написами "ПРОХІД ЗАБОРОНЕНО, ВИБУХІВКА", "ПРОХІД ЗАБОРОНЕНО, ОТРУЄНО";
категорично заборонити доступ до них особового складу наряду підрозділу "Титан" та сторонніх осіб;
якщо в тому місці були сторонні особи, вивести їх на безпечну відстань, при необхідності надати їм долікарняну допомогу та зачекати приїзду фахівців підрозділів МНС України та швидкої медичної допомоги.
7. Повідомляти в чергові частини органів та підрозділів внутрішніх справ про надзвичайні події, злочини та інші протиправні дії, виявлені під час здійснення охоронних заходів, сприяти нарядам ОВС у їх локалізації та розкритті.
8. У разі прийняття посадовою особою правоохоронних органів рішення про припинення переміщення транспортного засобу з вантажем, який перебуває під охороною наряду підрозділу "Титан", та його вилучення в установленому законом порядку старший наряду зобов'язаний переконатися у повноваженнях осіб, які здійснюють затримання транспортного засобу та вантажу в найближчому підрозділі ОВС чи ДСО, а також доповісти про це керівництву підрозділу ДСО за підпорядкуванням.