• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про взаємодію органів внутрішніх справ України та органів Державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, повязаних із пожежами

Міністерство внутрішніх справ України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Форма типового документа, Положення, Перелік від 26.08.2003 № 943/302 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Положення, Перелік
  • Дата: 26.08.2003
  • Номер: 943/302
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України , Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Положення, Перелік
  • Дата: 26.08.2003
  • Номер: 943/302
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
26.08.2003 N 943/302
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 вересня 2003 р.
за N 829/8150
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 1106/1377 від 30.11.2012 )
Про взаємодію органів внутрішніх справ України та органів Державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 N 1488/214 від 06.12.2004 )
З метою поліпшення взаємодії служб органів внутрішніх справ та органів Державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами, об'єднання зусиль і наявного потенціалу, підвищення ефективності роботи з їх розкриття, відповідно до кримінально-процесуального кодексу України, Законів України "Про міліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про пожежну безпеку", "Про судову експертизу"
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Положення про взаємодію органів внутрішніх справ України та Державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами.
2. Протягом жовтня 2003 року підготувати спільне розпорядження про створення у МВС України постійно діючої слідчо-оперативної групи для виїзду на пожежі з матеріальними збитками, які становлять 100 (сто) та більше тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, загибеллю 5 і більше та постраждалими 10 і більше людей. До складу цієї групи включити працівників Головного слідчого управління (далі - ГСУ), Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (далі - ДНДЕКЦ) МВС України, Державного пожежного нагляду центрального апарату МНС України, Департаменту карного розшуку, Департаменту служби боротьби з економічною злочинністю, Департаменту адміністративної служби міліції, Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та Відділу дізнання. Включити до функціональних обов'язків працівників МВС України питання надання допомоги органам і підрозділам внутрішніх справ в організації оперативно-розшукових заходів стосовно встановлення причин виникнення пожеж, умов, що сприяли їх виникненню, а також винних осіб, а до функціональних обов'язків працівників Державного пожежного нагляду МНС України - встановлення причин пожеж та умов, що сприяли їх виникненню.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
3. МНС України:
3.1. Своєчасно інформувати МВС України про зазначені в п. 2 пожежі з метою прийняття узгоджених рішень про виїзд слідчо-оперативної групи МВС на місце пригоди.
3.2. Розглядати на оперативних нарадах та колегіях МНС питання організації роботи територіальними і місцевими органами Державного пожежного нагляду з попередження, розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами, та вживати заходів щодо поліпшення роботи з цього напрямку службової діяльності.
4. Галузевим службам Міністерства внутрішніх справ, головних управлінь Міністерства внутрішніх справ, управлінь Міністерства внутрішніх справ (далі - МВС, ГУМВС, УМВС) в областях та на залізницях, міським, районним, лінійним органам (далі - міськрайлінорганам) внутрішніх справ, головним управлінням (управлінням) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві і Севастополі (далі - ГУ(У)МНС України) та місцевим органам Державного пожежного нагляду вживати заходів щодо зосередження зусиль на підвищенні рівня розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із пожежами.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерствавнутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
5. ДНДЕКЦ МВС України:
5.1. У всіх ГУМВС, УМВС створити базові профільні лабораторії з проведення пожежно-технічних експертиз та досліджень, забезпечити необхідну методичну базу для визначення осередків пожеж та встановлення причин їх виникнення під час проведення оглядів місць подій.
5.2. Розробити програму спеціального курсу для підготовки фахівців експертної служби МВС України за спеціальністю "пожежно-технічна експертиза обставин виникнення і розвитку пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки".
6. ДНДЕКЦ МВС України спільно з Департаментом ресурсного забезпечення МВС (далі - ДРЗ МВС) України розробити та затвердити норми належності спеціального автотранспорту, приладів та обладнання для базових профільних лабораторій з проведення пожежно-технічних експертиз та досліджень. Підготувати та затвердити програму створення їх матеріальної бази та відповідного фінансового забезпечення.
7. Департаменту інформаційних технологій МВС (далі - ДІТ МВС) України, інформаційним центрам головних управлінь Міністерства внутрішніх справ (ГУМВС), управлінь Міністерства внутрішніх справ (УМВС) за запитами органів Державного пожежного нагляду надавати відомості про кількість кримінальних справ, порушених за ознаками умисного знищення або пошкодження чужого майна шляхом підпалу та невиконання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.
8. Державному департаменту пожежної безпеки Міністерства надзвичайних ситуацій (далі - ДДПБ МНС) України:
8.1. З метою розкриття злочинів, пов'язаних із пожежами, відповідно до чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства зобов'язати органи Державного пожежного нагляду як органи дізнання здійснювати відповідні перевірки та виконувати дії, спрямовані на виявлення і закріплення доказів, установлення причин виникнення пожеж, а також обставин та умов, що сприяли їх виникненню.
8.2. Відповідальними за належну організацію взаємодії Державного пожежного нагляду з органами внутрішніх справ, законність та обґрунтованість прийнятих рішень під час розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із пожежами, визначити керівників відповідних органів.
8.3. У разі виявлення органами Державного пожежного нагляду при розслідуванні пожежі ознак злочину, не пов'язаного з пожежею, зобов'язати їх негайно інформувати про це керівників відповідних органів внутрішніх справ.
8.4. Забезпечувати участь працівників центрального органу Державного пожежного нагляду як органу дізнання у роботі слідчо-оперативної групи МВС України під час розслідування пожеж.
8.5. Щокварталу здійснювати узагальнення практики розгляду заяв і повідомлень про пожежі, причини неякісних дослідчих та технічних перевірок, зволікання при передачі матеріалів дослідчої перевірки до органів внутрішніх справ та необґрунтовані відмови в порушенні кримінальних справ. Контролювати своєчасність і якість розгляду заяв і повідомлень про злочини, пов'язані з пожежами, та прийняття законних рішень органом Державного пожежного нагляду в установлений законом термін.
9. Начальникам ГУМВС, УМВС, ГУ(У)МНС України:
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.1. Забезпечити безумовне виконання покладених на органи дізнання та слідства завдань щодо швидкого і повного розкриття злочинів, пов'язаних з пожежами, установлення і викриття осіб, які їх вчинили. Підвищити персональну відповідальність керівників усіх рівнів за кінцеві результати цієї роботи.
9.2. Заслуховувати на оперативних нарадах у керівництва ГУМВС, УМВС, ГУ(У)МНС України щокварталу, міськрайлінорганів та місцевих органів Державного пожежного нагляду - щомісяця звіти керівників підпорядкованих галузевих служб про результати роботи з попередження, розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами, установлення винних осіб, які їх учинили. Своєчасно надавати необхідну методичну та практичну допомогу структурним підрозділам, де склалася найгірша оперативна обстановка, із зазначених напрямків діяльності.
( Підпункт 9.2 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.3. Забезпечити неухильне дотримання законності при здійсненні перевірок та оперативно-розшукових заходів за фактами пожеж, обліково-реєстраційної й виконавчої дисципліни, підвищити оперативність та якість реагування на заяви і повідомлення про злочини та події, пов'язані з пожежами.
9.4. Протягом жовтня 2003 року спільними розпорядженнями створити в ГУМВС, УМВС постійно діючі слідчо-оперативні групи для розкриття злочинів, пов'язаних із пожежами, якими завдані матеріальні збитки в особливо великих розмірах, які становлять суму, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (ст. 270 Кримінального кодексу України, загибеллю трьох та більше осіб, підпалами, учиненими на об'єктах незалежно від їх форми власності. Включити до їх складу досвідчених слідчих, відповідних спеціалістів експертно-криміналістичних центрів, працівників карного розшуку, Державної служби боротьби з економічною злочинністю та працівників ГУ(У) МНС України.
( Абзац перший підпункту 9.4 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
Забезпечити ці групи автотранспортом, необхідними технічними засобами, витратними матеріалами та обладнанням, спеціальним одягом і спорядженням (за кошти МВС, МНС України) для дослідження місць пожеж. Контроль за їх діяльністю покласти на начальників слідчих управлінь (відділів) ГУМВС, УМВС та начальників ГУ(У)МНС України.
( Абзац другий підпункту 9.4 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.5. Зобов'язати керівників слідчих управлінь (відділів), апаратів карного розшуку та керівників територіальних і місцевих органів Державного пожежного нагляду МНС України особисто виїжджати на місця пожеж, які заподіяли майнову шкоду в особливо великих розмірах, спричинили загибель трьох та більше осіб або пов'язані з підпалами, учиненими на об'єктах різних форм власності для організації проведення якісних оглядів місць подій і оперативно-розшукових заходів, взаємодії служб у встановленні причин пожеж та виявленні винних осіб.
Кримінальні справи про такі злочини приймати до провадження слідчими слідчих управлінь (відділів), УМВС на транспорті ГУМВС, УМВС. Регулярно заслуховувати звіти членів постійно діючих слідчо-оперативних груп про результати розкриття та розслідування злочинів, особливо тих, де причини пожеж не з'ясовані.
( Абзац другий підпункту 9.5 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.6. З урахуванням оперативної обстановки запровадити в міськрайлінорганах внутрішніх справ спеціалізацію слідчих та оперативних працівників, які займаються розкриттям та розслідуванням цієї категорії злочинів.
9.7. Двічі на рік організовувати проведення спільних занять із слідчими, працівниками НДЕКЦ, оперативних та інших зацікавлених служб, у тому числі територіальних та місцевих органів Державного пожежного нагляду МНС України щодо відпрацювання практичних прийомів роботи на місцях пожеж, тактики і методики розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами. Обладнати відповідні навчально-методичні кабінети (на базі навчальних центрів).
( Підпункт 9.7 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.8. В апаратах слідства, карного розшуку та територіальних органах управління МНС України закріпити відповідальних осіб за організацію роботи у справах, пов'язаних з пожежами. В підрозділах карного розшуку заводити оперативно-розшукові справи за всіма нерозкритими підпалами та проводити відповідні оперативні заходи.
Заводити контрольно-наглядові справи за кожним фактом пожежі, в результаті якої спричинено майнову шкоду у великих та особливо великих розмірах, загибель людей або інші тяжкі наслідки. Ретельно перевіряти обґрунтованість зупинення досудового слідства або закриття кримінальних справ указаної категорії.
( Підпункт 9.8 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з НаказомМіністерства внутрішніх справ N 1488/214 від06.12.2004 )
9.9. Забезпечити НДЕКЦ при ГУМВС, УМВС необхідними технічними засобами, витратними матеріалами та обладнанням для визначення осередків пожеж та встановлення причин їх виникнення із застосуванням сучасних фізико-хімічних методів досліджень для виявлення ознак аварійних режимів в електромережах та електроустановках (первинності чи вторинності коротких замикань).
9.10. Щокварталу аналізувати стан роботи органів внутрішніх справ та місцевих органів Державного пожежного нагляду з попередження, розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із пожежами, вивчати матеріали про пожежі, за якими відмовлено в порушенні кримінальних справ. При виявленні фактів прийняття необґрунтованих рішень у встановленому порядку порушувати клопотання про їх скасування, а до винних осіб вживати заходів дисциплінарного впливу.
( Підпункт 9.10 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
9.11. За участю працівників територіальних та місцевих органів Держпожнагляду, дільничних інспекторів міліції та інших зацікавлених служб з метою поліпшення оперативної обстановки проводити комплексні профілактичні відпрацювання населених пунктів, де виникає найбільша кількість пожеж.
( Підпункт 9.11 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
10. Начальникам міськрайлінорганів внутрішніх справ та місцевих органів Державного пожежного нагляду:
10.1. Забезпечити виїзди:
10.1.1. На кожну пожежу - працівника місцевого органу Державного пожежного нагляду та дільничного інспектора міліції.
( Підпункт 10.1.1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
10.1.2. На пожежі при наявності ознак підпалу, з великими та особливо великими матеріальними збитками, загибеллю чи травмуванням людей - слідчо-оперативної групи у складі слідчих, працівників карного розшуку місцевих органів, Державного пожежного нагляду, експертів-криміналістів, судмедекспертів, а на пожежі на об'єктах державної форми власності, де зберігаються матеріальні цінності, - працівників Державної служби боротьби з економічною злочинністю для проведення невідкладних слідчих дій та оперативно-розшукових заходів.
( Абзац перший підпункту 10.1.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
На пожежі, де необхідна охорона громадського порядку і створюється загроза безпеці руху, крім працівників указаних служб, направляти працівників охорони громадського порядку та Державтоінспекції.
10.2. Особисто виїжджати або направляти своїх заступників на пожежі на об'єктах незалежно від форм власності за наявності даних про умисне знищення майна шляхом підпалу, на пожежі з матеріальними збитками в особливо великих розмірах та пов'язані із загибеллю двох і більше людей.
10.3. Своєчасно виявляти осіб, схильних до вчинення підпалів, раніше засуджених за вчинення вказаних злочинів. Психічно хворих осіб цієї категорії брати на профілактичний облік, а при необхідності направляти їх у встановленому порядку до лікувальних закладів.
10.4. Забезпечити проведення щомісячних звірок обліку пожеж та прийнятих рішень у справах про пожежі.
10.5. При порушенні кримінальних справ про пожежі та порушення протипожежних правил і прийнятті їх до свого провадження зобов'язати працівників місцевих органів Державного пожежного нагляду обов'язково заповнювати документи первинного обліку злочинів, які протягом доби разом з кримінальною справою подавати відповідному прокуророві на підпис.
( Пункт 10 доповнено підпунктом 10.5 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
10.6. Забезпечити вивчення і виконання вимог наказу особовим складом органів внутрішніх справ та місцевих органів Держпожнагляду МНС України.
( Пункт 10.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1488/214 від 06.12.2004 )
11. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступників Міністра внутрішніх справ України та МНС України.
12. Скасувати наказ МВС України від 29.12.2002 N 1369.
В.о. Міністра
внутрішніх справ України
генерал-полковник міліції
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій та
у справах захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи
генерал-лейтенант
внутрішньої служби


О.А.Гапон






Г.В.Рева
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС та МНС України
26.08.2003 N 943/302
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 вересня 2003 р.
за N 829/8150
ПОЛОЖЕННЯ
про взаємодію органів внутрішніх справ України та Державного пожежного нагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами
1. Загальні положення
1.1. Правовою основою взаємодії служб органів Міністерства внутрішніх справ України і органів Державного пожежного нагляду Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами, є кримінально-процесуальне законодавство України, Закони України "Про міліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про пожежну безпеку", "Про судову експертизу".
1.2. Розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних із пожежами, має на меті:
- захист прав і свобод громадян, інтересів власників об'єктів, суспільства та держави від злочинних посягань;
- забезпечення охорони встановленого в країні правопорядку;
- запобігання новим злочинам.
1.3. Для розкриття злочинів, пов'язаних із пожежами, органи Держпожнагляду (як орган дізнання) та слідства відповідно до чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства, а також цього Положення здійснюють оперативно-розшукові заходи, перевірки та виконують слідчі дії, спрямовані на виявлення і закріплення доказів, установлення причин виникнення пожеж, а також їх обставин та умов, що сприяли їх виникненню, виявлення осіб, причетних до вчинення злочину, притягнення винних до відповідальності згідно з вимогами чинного законодавства, забезпечення відшкодування матеріальних збитків, заподіяних потерпілим особам.
1.4. Працівники органів внутрішніх справ та Держпожнагляду при попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами, повинні у взаємодії із зацікавленими службами вживати заходів до встановлення усіх факторів, що мають значення для розкриття злочинів.
Принципами взаємодії є:
- суворе дотримання законності при провадженні справ про пожежі;
- забезпечення охорони правопорядку, прав і свобод громадян, інтересів власників об'єктів, третіх осіб та держави;
- відповідальність слідчого чи працівника органу дізнання за своєчасне і якісне прийняття рішень за фактом пожежі;
- узгоджене планування слідчих дій і оперативно-розшукових заходів у відповідності до закону;
- самостійність органу дізнання у виборі засобів та методів оперативно-розшукової діяльності у межах чинного законодавства;
- активне використання передових методик, наукових та технічних досягнень у попередженні, розкритті та розслідуванні пожеж;
- забезпечення конфіденційності та нерозголошення даних досудового слідства й оперативно-розшукової діяльності при розслідуванні злочинів, пов'язаних з пожежами.
1.5. Обов'язок щодо належної організації взаємодії органів внутрішніх справ та Держпожнагляду, законності та обґрунтованості прийнятих ними рішень при розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних із пожежами, покладається на керівника відповідного органу, який здійснює провадження у справі.
2. Організація взаємодії під час розгляду заяв і повідомлень про злочини та при здійсненні дослідчих перевірок
2.1. Інформація про злочини, пов'язані з пожежами, приймається черговими міськрайлінорганів, їх помічниками або працівниками, призначеними на чергування у встановленому порядку, а також черговими диспетчерами центральних пунктів пожежного зв'язку, диспетчерами пунктів зв'язку пожежних частин та відповідальними черговими, призначеними в установленому порядку.
2.2. Посадова особа або черговий, які прийняли усну заяву, зобов'язані з'ясувати особу заявника, попередити його про кримінальну відповідальність за свідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, скласти протокол усної заяви, який підписують заявник та посадова особа, яка його склала.
2.3. При отриманні заяви чи повідомлення про пожежу оперативні чергові центрального пункту пожежного зв'язку (далі - ЦППЗ), пункту зв'язку частини (далі - ПЗЧ) та міськрайлінорганів, на території обслуговування яких виникла пожежа (загоряння), зобов'язані:
2.3.1. Оперативний черговий ЦППЗ та ПЗЧ:
1. При отриманні повідомлення чи надходження заяви про пожежу з'ясувати по змозі особу заявника, номер контактного телефону, адресу, місце та орієнтовний час її виникнення, характер і розміри.
2. Негайно вжити заходів щодо виконання плану залучення сил та засобів для гасіння пожежі і при необхідності проінформувати аварійні служби водоканалу, комунального, газового господарства, енерго-, техно-, котлонагляду й інших.
3. Зареєструвати заяву чи повідомлення про пожежу.
4. Доповісти відповідальному черговому та керівництву підрозділу щодо направлення інспектора Держпожнагляду для здійснення відповідної перевірки.
5. За фактом надходження інформації про пожежу негайно повідомити оперативного чергового міськрайвідділу, указуючи точну адресу події та наявну оперативну інформацію.
6. З метою забезпечення виїзду слідчо-оперативної групи негайно повідомити оперативного чергового міськрайвідділу у разі надходження інформації з місця пожежі про:
- наявність ознак злочину, загиблих чи травмованих людей, спричинення великих матеріальних збитків;
- пожежі в будинках (приміщеннях) органів влади та управління, представництв засобів масової інформації та політичних партій, дипломатичних, консульських, торгових чи інших представництв іноземних держав та правоохоронних органів;
- пожежі на енергетичних підприємствах, магістральних нафто- і газопроводах, нафтобазах, радіаційних та біологічних об'єктах та інших об'єктах життєзабезпечення держави;
- пожежі на об'єктах, узятих під охорону держави, природно-заповідного фонду, що мають історичну цінність, в архівах, банках, сховищах (скарбницях) значних матеріальних цінностей, інформаційно-обчислювальних центрах та на інших об'єктах з накопиченням інформації особливої важливості;
- пожежі на військових об'єктах;
- пожежі на об'єктах теле-, радіоцентрів;
- пожежі на транспортних засобах різного призначення;
- пожежі в лісах та на торфовищах, полях з посівами зернових культур.
Крім цього, негайно повідомити про підпал державного герба або прапора України чи іншої держави, а також про випадки публічного самоспалення.
7. У разі надходження заяви чи повідомлення про пожежу (загоряння), на яку пожежна охорона не викликалася, за вказівкою керівництва направити інспектора Держпожнагляду і негайно повідомити оперативного чергового міськрайвідділу з метою направлення на місце події дільничного інспектора міліції для здійснення відповідної перевірки та прийняття рішень за нею.
2.3.2. Оперативний черговий міськрайвідділу:
1. При отриманні повідомлення чи надходження заяви про пожежу з'ясувати по змозі особу заявника, номер контактного телефону, адресу, місце та орієнтовний час її виникнення, характер і розміри.
2. Негайно повідомити оперативного чергового ПЗЧ з метою направлення до місця події чергового караулу пожежної охорони та інспектора Держпожнагляду.
3. Доповісти керівництву органів внутрішніх справ (далі - ОВС), зареєструвати заяву чи повідомлення про пожежу в книзі обліку про злочини та пригоди (далі - КОЗП).
4. Під час надходження інформації про пожежу, незалежно від того, є ознаки злочину чи ні, негайно направити на місце події дільничного інспектора міліції, указавши йому точну адресу та виклавши наявну оперативну інформацію.
5. За наявності однієї з ознак, визначених у підпункті 6 пункту 2.3 розділу 2 цього Положення, негайно направити на місце події чергову слідчо-оперативну групу.
6. З метою отримання необхідної інформації про обстановку на місці пожежі підтримувати постійний зв'язок з ПЗЧ, а за необхідності інформувати аварійні служби водоканалу, комунального та газового господарства, енерго-, техно-, котлонагляду та інших.
7. У разі надходження заяви чи повідомлення про пожежу (загоряння), на які пожежна охорона не викликалася, за вказівкою керівництва направити дільничного інспектора міліції і негайно повідомити оперативного чергового ЦППЗ (ПЗЧ) з метою направлення на місце події інспектора Держпожнагляду для здійснення відповідної перевірки та прийняття рішень за нею.
2.4. У разі спрацювання приладів пожежної та охоронно-пожежної сигналізації на об'єктах, що охороняються Державною службою охорони при МВС України і сигнали від яких виведені на їх пульти централізованої охорони (далі - ПЦО), черговий ПЦО в обов'язковому порядку направляє на місце події наряд і негайно повідомляє оперативних чергових міськрайвідділу та пункту зв'язку пожежної частини.
2.5. У разі непідтвердження зареєстрованої інформації про пожежу (загоряння) чергові по міськрайвідділах та відповідальні чергові ПЗЧ за вказівкою начальника або особи, яка виконує його обов'язки, роблять в КОЗП необхідні відмітки, а матеріали передаються до канцелярії (секретаря) для зберігання у відповідній справі.
2.6. Інформація про факти загорянь та пожеж, якими не заподіяно майнової шкоди або вона заподіяна на суму менше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (при остаточному визначенні суми майнової шкоди в триденний термін), про відсутність людських жертв, завдання шкоди здоров'ю людей, ознак підпалу або інших злочинів, а також про відсутність заяв та повідомлень про злочини, пов'язані з пожежами, в КОЗП міськрайвідділів не реєструється. У цих випадках проводиться технічне розслідування працівниками Держпожнагляду.
У разі якщо технічним розслідуванням установлюється, що така пожежа (загоряння) виникла внаслідок порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, матеріали на винних осіб оформляються і розглядаються в адміністративному порядку відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.7. Якщо працівниками органу Державного пожежного нагляду виявлено ознаки злочину, не пов'язаного з пожежею, вони повинні доповісти про це начальнику відповідного органу рапортом, який згідно з Кримінально-процесуальним кодексом України є приводом для вирішення питання про порушення кримінальної справи ОВС.
2.8. ОВС та органи Держпожнагляду щомісяця здійснюють двосторонню взаємну звірку отриманих заяв та повідомлень про пожежі, які зареєстровані в КОЗП. За наявності фактів несвоєчасного інформування або прийняття необґрунтованих рішень вносяться пропозиції щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
2.9. При розгляді заяв і повідомлень про пожежі, а також при здійсненні їх перевірки в порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом України:
2.9.1. Начальники ОВС зобов'язані:
1. Особисто розглядати заяви та повідомлення про вчинення злочинів, пов'язаних із пожежами, які надходять до чергових частин міськрайлінорганів.
2. Забезпечувати своєчасний виїзд дільничного інспектора міліції або слідчо-оперативних груп на місця виникнення пожеж, які підслідні дізнавачам та слідчим органів внутрішніх справ.
3. На виконання вимог кримінально-процесуального законодавства України організовувати участь підлеглих їм працівників у розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних з пожежами по "гарячих" слідах. У разі необхідності, залежно від об'єкта злочину, обов'язковим є проведення документальних перевірок або ревізій на цьому об'єкті.
4. Під час розгляду матеріалів дослідчих перевірок та в разі встановлення фактів неякісного їх проведення давати конкретні письмові вказівки особам, які здійснювали збір цих матеріалів, про її додаткове проведення.
5. При відсутності в матеріалах дослідчої перевірки ознак події чи складу злочину давати вказівки відповідному працівнику, який здійснював збір цих матеріалів, про прийняття за ними рішення згідно з чинним законодавством, затверджувати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.
6. Контролювати своєчасність і якість розгляду заяв і повідомлень про злочини, пов'язані з пожежами, та прийняття щодо них законних рішень у встановлений законом термін.
7. При порушенні термінів розгляду заяв і повідомлень про злочини, пов'язані з пожежами, проведення розслідування за ними, а також несвоєчасному наданні матеріалів до слідчих підрозділів організовувати службові перевірки за кожним таким фактом, уживати заходів впливу до винних.
8. Не рідше одного разу на місяць організовувати узагальнення практики розгляду заяв і повідомлень про пожежі, з'ясування причин неякісних перевірок, зволікання в порушенні та необґрунтованих відмовах в порушенні кримінальних справ. Уживати заходів до наведення належного порядку на цій ділянці роботи та усунення наявних недоліків.
9. У разі невстановлення особи, яка вчинила злочин, пов'язаний із пожежею, організовувати і забезпечувати подальшу роботу щодо його розкриття, взаємодію працівників оперативних, експертно-криміналістичних підрозділів, інших служб та підрозділів міськрайліноргану із слідчими та працівниками Держпожнагляду.
2.9.2. Начальники слідчих підрозділів зобов'язані:
1. Щоденно ознайомлюватись з оперативною обстановкою на території обслуговування, обставинами виникнення пожеж за добу, при наявності ознак складу злочину організовувати виїзди слідчих на місце вчинення злочину, який їм підслідний, організовувати участь підлеглих їм працівників у розкритті і розслідуванні вказаних злочинів по "гарячих" слідах.
2. Особисто виїжджати на місця вчинення підпалів на об'єктах різних форм власності та пожежі з особливо великими матеріальними збитками і загибеллю двох і більше людей, організовувати проведення узгоджених дій членами слідчо-оперативної групи.
3. Організовувати своєчасний розгляд заяв і повідомлень про вчинення злочинів, пов'язаних з пожежами, а також інших повідомлень та матеріалів перевірок за ними, які надходять до слідчого відділу (відділення). За наявності приводів та підстав для порушення кримінальних справ направляти їх слідчим для проведення розслідування.
4. Вивчати зібрані слідчо-оперативною групою, органом дізнання матеріали дослідчої перевірки про пожежу. Організовувати роботу з усунення недоліків, допущених під час дослідчої перевірки. У разі неякісно зібраних органом дізнання матеріалів про пожежу повертати їх на доопрацювання з конкретними письмовими вказівками щодо усунення недоліків.
5. У разі відсутності ознак злочину повертати матеріали дослідчих перевірок органу дізнання для прийняття рішення згідно з чинним законодавством разом з відповідними вказівками.
6. У разі виявлення недоліків при огляді місця пожежі забезпечувати організацію роботи щодо повторного або додаткового ретельного проведення цієї слідчої дії з метою якісного документування вчиненого злочину, фіксації, вилучення слідів і речових доказів та їх упаковки і доставки у відповідні організації чи спеціалістам для дослідження.
2.9.3. Начальники місцевих органів Державного пожежного нагляду зобов'язані:
1. Щоденно ознайомлюватись з оперативною обстановкою на території обслуговування, обставинами виникнення пожеж за добу, організовувати участь підлеглих їм працівників у розкритті і розслідуванні вказаних злочинів по "гарячих" слідах.
2. Особисто виїжджати на місця вчинення підпалів на об'єктах різних форм власності та пожеж з великими, якщо прямі збитки становлять суму, яка в триста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та особливо великими матеріальними збитками, якщо прямі збитки в тисячу і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, із загибеллю і травмуванням людей, організовувати проведення розслідування пожежі.
3. Забезпечувати своєчасний самостійний або у складі слідчо-оперативних груп виїзд державних інспекторів з пожежного нагляду на місця виникнення пожеж та загорянь.
4. На виконання вимог кримінально-процесуального законодавства України як органу дізнання організовувати проведення технічного розслідування пожежі, якісної дослідчої перевірки. При цьому критерієм оцінки повноти матеріалів дослідчої перевірки вважати наявність достатніх даних, що вказують на ознаки злочину, у тому числі: час, місце і причина пожежі, схема місця пожежі, відомості про осіб, які причетні до її виникнення, визначені розміри заподіяних збитків тощо.
5. Під час розгляду матеріалів дослідчих перевірок та в разі встановлення фактів неякісного їх проведення давати конкретні письмові вказівки працівникам Держпожнагляду, що здійснювали збір цих матеріалів, про додаткове проведення перевірок.
6. При відсутності в матеріалах дослідчої перевірки ознак події чи складу злочину давати вказівки відповідному працівнику Держпожнагляду, який здійснював збір цих матеріалів, про прийняття за ними рішення згідно з чинним законодавством, затверджувати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи та інформувати про прийняте рішення зацікавлених осіб на їх вимогу.
7. У разі повернення матеріалів про пожежу із слідчого підрозділу до органу Держпожнагляду для додаткової перевірки організовувати її проведення у максимально стислі строки (до 10 діб).
8. Звертатись до начальника слідчого відділу (відділення) чи старшого слідчо-оперативної групи щодо необхідності проведення додаткового огляду місця пожежі з метою належної фіксації факту вчинення злочину, вилучення слідів і речових доказів.
9. Особисто розглядати заяви і повідомлення про вчинення злочинів, пов'язаних з пожежами, а також інші повідомлення та матеріали перевірок за ними. За наявності приводів та підстав для порушення кримінальних справ направляти матеріали попереднього розслідування слідчим підрозділам для прийняття рішення за ними.
10. Контролювати своєчасність і якість розгляду заяв і повідомлень про злочини, пов'язані з пожежами, та прийняття щодо них законних рішень органом Держпожнагляду в установлений законом термін.
11. При порушенні термінів розгляду заяв і повідомлень про злочини, пов'язані із пожежами, проведення перевірок за ними, а також при несвоєчасному наданні матеріалів до слідчих підрозділів організовувати службові перевірки за кожним таким фактом, уживати заходів впливу до винних та вдосконалювати систему контролю за проходженням матеріалів в органи внутрішніх справ.
12. Не рідше одного разу на місяць здійснювати узагальнення практики розгляду заяв і повідомлень про пожежі, причини неякісних технічних та дослідчих перевірок, зволікання при передачі матеріалів слідчим підрозділам та необґрунтовані відмови в порушенні кримінальних справ. Уживати заходів до наведення належного порядку на цій ділянці роботи та усунення наявних недоліків.
3. Організація контролю за виконанням органом дізнання доручень слідчих у справах про пожежі, планування слідчих дій
3.1. Контроль за виконанням органом дізнання доручень слідчих у справах про пожежі покладається на начальників органів внутрішніх справ та місцевих органів Держпожнагляду, які зобов'язані:
3.1.1. Щотижня узагальнювати стан виконання органом дізнання доручень слідчих у кримінальних справах про пожежі, стежити за якісним їх виконанням, уживати заходів до усунення недоліків.
3.1.2. Спільно з керівниками слідчих підрозділів заслуховувати звіти членів слідчо-оперативних груп про результати огляду місця пожежі, проведення невідкладних слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, вивчати зібрані ними матеріали. З огляду на добуті початкові дані разом з членами слідчо-оперативних груп за версіями та окремими напрямками подальших дій щодо встановлення й викриття осіб, причетних до виникнення пожежі, забезпечувати залучення всіх служб органів внутрішніх справ та Держпожнагляду до розкриття злочинів, координувати, здійснювати повсякденний контроль за роботою підлеглих.
3.1.3. Здійснювати контроль за негайною передачею слідчому у встановленому порядку відомостей і матеріалів, які одержані при проведенні оперативно-розшукових заходів, а також за якісним у 10-денний термін виконанням працівниками органу дізнання доручень слідчих. У разі неможливості своєчасного їх виконання питання про продовження строку погоджувати зі слідчими.
3.1.4. Забезпечувати отримання довідок, актів досліджень та ревізій, висновків експертиз, інших документів, необхідність у яких виникає в ході проведення слідчих дій, працівниками органів внутрішніх справ та Держпожнагляду.
3.1.5. Забезпечувати належні умови зберігання вилучених з місць подій слідів, речових доказів, проведення за ними необхідних експертних досліджень та їх повне і ефективне використання в розкритті злочинів, виконання щодо них рішень судів.
3.2. Робота щодо розкриття та розслідування пожежі здійснюється на підставі узгодженого плану слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, який складається в триденний термін з моменту порушення кримінальної справи, затверджується начальником міськрайліноргану і долучається слідчим до кримінальної справи, а при розкритті злочину - до контрольно-спостережної справи.
3.3. До підготовки плану залучаються працівники, які брали участь в огляді місця пожежі, проведенні невідкладних слідчих дій і початкових оперативно-розшукових заходів.
3.4. У плані зазначаються висунуті версії, а також конкретні особи, що обґрунтовано підозрюються у вчиненні злочину, розподіляються обов'язки між виконавцями для перевірки висунутих версій, установлюються строки виконання запланованих заходів.
3.5. Слідчі дії й оперативно-розшукові заходи щодо розкриття та розслідування пожеж плануються і здійснюються на основі розмежування компетенції слідчого, оперативного працівника, працівників інших служб органів внутрішніх справ та Держпожнагляду.
3.6. Узгоджений план є організаційною основою комплексного використання сил і засобів міськрайліноргану, забезпечення їх взаємодії, а також взаємодії з іншими державними органами та громадськими формуваннями в подальшій роботі щодо розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами.
3.7. Сили та засоби органів внутрішніх справ та Держпожнагляду, які залучаються до розкриття та розслідування пожеж, використовуються комплексно на засадах централізованого управління ними з боку працівників слідчого підрозділу, координації та взаємодії.
3.8. Комплексне використання сил і засобів усіх служб органів внутрішніх справ та Держпожнагляду під час розкриття і розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами, організовується в межах держави, області, міста, району, району в місті, транспортної магістралі відповідно керівництвом МВС, МНС України, ГУМВС, УМВС - ГУ(У)ПБ та АРР, начальниками міськрайлінорганів та місцевих органів Держпожнагляду, які є відповідальними за забезпечення постійної оперативної готовності наявних сил і засобів до дій щодо розкриття та розслідування пожеж, організації та здійснення безперервного управління ними.
3.9. Служби органів внутрішніх справ та Держпожнагляду є відповідальними за кінцеві результати роботи щодо розкриття та розслідування пожеж у межах установленої компетенції і повинні брати участь у цій роботі до закінчення розслідування, а оперативні служби - шляхом оперативного супроводження до розгляду справи в суді та притягнення винних до відповідальності.
3.10. За кожним нерозкритим злочином, пов'язаним з пожежами, оперативні працівники органів та підрозділів внутрішніх справ заводять та ведуть оперативно-розшукову справу.
4. Контроль за обґрунтованістю порушення кримінальних справ органами дізнання
4.1. Начальники органів внутрішніх справ та Держпожнагляду зобов'язані:
4.1.1. Погоджувати з начальником слідчого підрозділу прийняття рішення органом дізнання за матеріалами дослідчих перевірок про порушення кримінальних справ про тяжкі та особливо тяжкі злочини, підслідні слідчим органів внутрішніх справ і досудове слідство щодо яких є обов'язковим, та організовувати якісне проведення невідкладних слідчих дій у максимально короткі строки (до 10 діб).
4.1.2. У разі порушення органом дізнання кримінальних справ за фактом пожежі спільно з начальником слідчого підрозділу розглядати питання про негайне створення слідчо-оперативної групи з урахуванням обставин справи, обсягу слідчої та оперативної роботи.
4.1.3. У разі порушення органом дізнання кримінальних справ за фактом пожежі та встановлення осіб, винних у їх вчиненні, не пізніше 10-денного терміну, відповідно до ст. 104 КПК України, направляти кримінальну справу до слідчого підрозділу, особисто затвердивши постанову про направлення справи за підслідністю.
5. Порядок створення, виїзду слідчо-оперативних груп та інших працівників органів внутрішніх справ на місця пожеж, контроль за їх діяльністю
5.1. Для виїзду на пожежі, здійснення оперативно-розшукових заходів по "гарячих" слідах і забезпечення постійної взаємодії між слідчими, органами дізнання, оперативними та іншими підрозділами у розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних з пожежами, створюються слідчо-оперативні групи.
5.2. Підставою для діяльності слідчо-оперативної групи, до складу якої включено працівника Держпожнагляду, є спільний наказ (розпорядження) начальників органів внутрішніх справ або слідчого підрозділу та керівника відповідного органу Держпожнагляду.
5.3. Склад слідчо-оперативних груп узгоджується із зацікавленими службами та підрозділами органів внутрішніх справ та Державного пожежного нагляду. Керівником слідчо-оперативної групи при розслідуванні злочинів, пов'язаних з пожежами, є слідчий, який прийняв кримінальну справу до свого провадження.
5.4. У територіальних органах внутрішніх справ та Держпожнагляду МНС України для спільних виїздів, з метою організації розкриття та розслідування підпалів і пожеж з матеріальними збитками в особливо великих розмірах (таких самих або більших за 1000 (тисячу) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та загибеллю людей створюються постійно діючі слідчо-оперативні групи. При цьому склад цих груп може змінюватись згідно із затвердженими начальниками ГУМВС, УМВС та ГУ(У)ПБ і АРР графіками чергувань. Аналогічні групи створюються і у місцевих органах внутрішніх справ.
При створенні слідчо-оперативної групи обов'язково має бути визначено порядок контролю за їх роботою.
5.5. До складу постійно діючих слідчо-оперативних груп включаються досвідчені слідчі, працівники експертно-криміналістичних центрів, карного розшуку, Державної служби по боротьбі з економічними злочинами та Держпожнагляду. Ці групи забезпечуються необхідною криміналістичною технікою, транспортом, спеціальним одягом та спорядженням (за кошти МВС, МНС України).
5.6. Обов'язком слідчо-оперативної групи є надання допомоги органам внутрішніх справ та Держпожнагляду в організації слідчих дій та оперативно-розшукових заходів для встановлення причин пожеж, умов, що сприяли їх виникненню, а також виявлення винних осіб у вчиненні злочину.
5.7. На місця пожеж з матеріальними збитками у великих та особливо великих розмірах, з масовою загибеллю людей та підпалів, учинених на об'єктах різних форм власності та при ознаках технічних причин виникнення пожеж, до складу слідчо-оперативних груп доцільно залучати працівників випробувальних пожежних лабораторій ГУ(У)ПБ та АРР.
5.8. Для участі в огляді місця виникнення пожеж можуть залучатися відповідні спеціалісти міськрайгазу, енергонагляду, котлонагляду, ремонту побутової техніки, контролю за устаткуванням, ремонтом та експлуатацією пічного опалення, Держнаглядохоронпраці тощо. Начальники органів внутрішніх справ та Держпожнагляду узгоджують з керівниками відповідних установ, організацій, закладів, де працюють такі спеціалісти, порядок їх виклику та прибуття на місце пожежі, що засвідчується відповідними спільними розпорядженнями.
6. Обов'язки працівників територіальних органів і підрозділів внутрішніх справ та органів Держпожнагляду, які здійснюють контроль за станом попередження, розкриття і розслідування злочинів, пов'язаних з пожежами
6.1. Працівник управління (відділу) карного розшуку:
6.1.1. Постійно взаємодіє з працівниками Департаменту служби боротьби з економічною злочинністю (далі - ДСБЕЗ), ГУ(У)ПБ та АРР, експертно-криміналістичного центру, слідства з питань попередження, розкриття та розслідування пожеж та підпалів.
6.1.2. Вносить пропозиції керівництву підрозділу карного розшуку щодо спільних виїздів із працівниками інших служб, а також самостійних виїздів до міськрайвідділів з метою перевірки роботи та надання допомоги у попередженні та розкритті злочинів указаної категорії.
6.1.3. Узагальнює та аналізує роботу підрозділів карного розшуку з попередження та розкриття підпалів, готує та вносить пропозиції керівництву управління карного розшуку (далі - УКР), спрямовані на поліпшення цієї роботи та впровадження передового досвіду.
6.1.4. Контролює узяття на профілактичний облік у міськрайвідділах осіб, схильних до вчинення підпалів (раніше судимих за підпали, душевнохворих, піроманів).
6.1.5. Веде облік усіх нерозкритих злочинів, пов'язаних з пожежами та підпалами, що заподіяли великі та особливо великі матеріальні збитки, спричинили загибель людей, контролює роботу міськрайвідділів з їх розкриття, своєчасності заведення оперативно-розшукових справ та надає необхідну допомогу.
6.1.6. Виїжджає на пожежі з великими та особливо великими матеріальними збитками, при необхідності бере участь в огляді місця пожежі в складі слідчо-оперативної групи спільно з працівниками слідства, ДСБЕЗ, ГУ(У)ПБ та АРР, НДЕКЦ та вживає першочергових оперативно-розшукових заходів, спрямованих на розкриття злочину по "гарячих" слідах.
6.1.7. Надає допомогу міськрайвідділам у плануванні і проведенні занять з працівниками карного розшуку в системі службової підготовки з питань попередження та розкриття злочинів, пов'язаних з пожежами і підпалами.
6.1.8. Готує матеріали для розгляду на оперативних нарадах з питань попередження та розкриття злочинів, пов'язаних з підпалами і пожежами.
6.1.9. За всіма фактами пожеж з матеріальними збитками на суму понад 100 (сто) тисяч і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, із загибеллю людей більше трьох осіб та підпалів веде контрольно-спостережні справи.
6.2. Працівник слідчого управління (відділу):
6.2.1. Здійснює постійний контроль за станом розкриття та розслідування пожеж і підпалів, які зареєстровані на території області (міста). Своєчасно вивчає кримінальні справи про нерозкриті злочини вказаної категорії та готує за ними вказівки, спрямовані на активізацію розслідування. Готує пропозиції про заслуховування на оперативних нарадах начальників слідчих відділень (старших груп) міськрайвідділів і слідчих про хід розслідування конкретних кримінальних справ.
6.2.2. Надає методичну та практичну допомогу слідчим у розслідуванні злочинів, пов'язаних з резонансними пожежами, під час розслідування яких виникали ускладнення. Виїжджає на пожежі з особливо великими матеріальними збитками, із загибеллю трьох та більше людей і підпалами, при необхідності бере участь в огляді місця пожежі в складі слідчо-оперативної групи, спільно з працівниками карного розшуку, ДСБЕЗ, ГУ(У)ПБ та АРР, НДЕКЦ та виконує невідкладні слідчі дії з розкриття злочину по "гарячих" слідах.
6.2.3. Веде облік кримінальних справ про пожежі та підпали. Систематично вивчає та узагальнює практику роботи слідчих з попередження, розкриття та розслідування пожеж і підпалів та їх взаємодії з працівниками оперативних служб. За результатами узагальнень уносить пропозиції керівництву слідчих управлінь (відділів) щодо поліпшення цієї роботи. Спільно із зацікавленими службами готує узагальнені подання до відповідних відомств і бере участь у підготовці вказівок з покращання взаємодії служб у попередженні, розкритті та розслідуванні пожеж.
6.2.4. Вивчає та забезпечує впровадження передового досвіду з попередження, розкриття та розслідування пожеж у практику роботи слідчих. Надає допомогу в навчанні слідчих ОВС методиці розкриття та розслідування злочинів цієї категорії.
6.2.5. Спільно з працівниками ГУ(У)ПБ та АРР та іншими зацікавленими службами бере участь у проведенні протипожежної пропаганди серед населення (бесіди, виступи в пресі, на радіо, телебаченні тощо).
6.2.6. За всіма фактами пожеж з матеріальними збитками у великих та особливо великих розмірах, із загибеллю людей більше трьох осіб та підпалів веде контрольно-спостережні справи.
6.3. Працівник управління (відділу) пожежної безпеки:
6.3.1. У взаємодії із слідчими, працівниками карного розшуку, ДСБЕЗ, адміністративної служби міліції, експертами-криміналістами здійснює заходи щодо встановлення причин пожеж, а також умов та факторів, що сприяли їх виникненню та розвитку. У складі слідчо-оперативної групи ГУМВС, УМВС виїжджає на пожежі і спільно з працівниками Державного пожежного нагляду місцевих підрозділів пожежної охорони виконує обов'язки, передбачені положеннями про взаємодію ОВС України та Держпожнагляду МНС України в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних з пожежами, затвердженими цим наказом.