• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Постанова, Довідка, Висновок, Заява, Повідомлення, Журнал, Форма типового документа, Акт, Інструкція від 29.02.2016 № 141
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Постанова, Довідка, Висновок, Заява, Повідомлення, Журнал, Форма типового документа, Акт, Інструкція
  • Дата: 29.02.2016
  • Номер: 141
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Постанова, Довідка, Висновок, Заява, Повідомлення, Журнал, Форма типового документа, Акт, Інструкція
  • Дата: 29.02.2016
  • Номер: 141
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
29.02.2016 м. Київ № 141
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
19 травня 2016 р. за № 748/28878
Про затвердження Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства внутрішніх справ України  від 31 травня 2017 року № 458, від 18 березня 2019 року № 191, від 21 червня 2022 року № 381, від 29 червня 2023 року № 535, від 30 жовтня 2023 року № 873 )
Відповідно до вимог абзацу третього пункту 3 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 70), з метою нормативно-правового врегулювання порядку дій посадових осіб пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, територіальних органів та територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону з питань розміщення іноземців та осіб без громадянства в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, їх утримання, ідентифікації, примусового видворення, а також звільнення з пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В. Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 16 жовтня 2007 року № 390 "Про затвердження Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 листопада 2007 року за № 1268/14535.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної міграційної служби України Соколюка М. Ю.
 

Міністр

А. Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

 

Заступник Міністра
охорони здоров'я України -
керівник апарату

Р. Василишин

Голова Державної
прикордонної служби України

В. Назаренко

Заступник Голови
Служби безпеки України

С. Базюк

Голова Державної
міграційної служби України

М. Ю. Соколюк
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
29 лютого 2016 року № 141
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 травня 2016 р. за № 748/28878
Інструкція
про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні
( У тексті Інструкції слова "розпорядок дня" у всіх відмінках замінено словами "правила внутрішнього розпорядку" у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 червня 2023 року № 535 )
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція регулює порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - ПТПІ), та визначає порядок дій посадових осіб ПТПІ, територіальних органів та підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону при розміщенні іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ, їх утриманні, передачі та звільненні з ПТПІ.
2. Контроль за діяльністю ПТПІ здійснює відповідний структурний підрозділ ДМС.
3. Контроль за санітарним станом ПТПІ забезпечують санітарно-профілактичні заклади Міністерства внутрішніх справ України у Волинській, Миколаївській та Чернігівській областях.
II. Порядок дій посадових осіб ПТПІ, територіальних органів та підрозділів ДМС, органів охорони державного кордону при розміщенні іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ
1. Іноземці та особи без громадянства розміщуються в ПТПІ на підставі рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, форма якого наведена в Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, прийнятого територіальним органом чи територіальним підрозділом ДМС або органом охорони державного кордону (далі - заінтересований орган).
( пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
2. Під час розміщення особи в ПТПІ посадові особи ПТПІ та заінтересованого органу складають акт приймання-передавання іноземця або особи без громадянства (додаток 1) у двох примірниках.
( абзац перший пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Один примірник акта видається представнику заінтересованого органу, інший долучається до особової справи особи, розміщеної в ПТПІ.
Особова справа оформлюється на кожну особу, розміщену в ПТПІ, та зберігається в ПТПІ протягом 15 років з дати звільнення особи з ПТПІ чи передачі заінтересованому органу для здійснення примусового видворення або для передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, після чого підлягає знищенню.
( абзац третій пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
До особової справи долучаються всі документи, які стали підставою для розміщення іноземця або особи без громадянства в ПТПІ, продовження строку тримання, звільнення чи передачі для примусового видворення за межі території України, а також інші документи, визначені цією Інструкцією.
Під час роботи з особовими справами ПТПІ забезпечує дотримання Закону України "Про захист персональних даних".
Внесення змін до облікової документації та долучення документів до особової справи здійснюються не пізніше наступного робочого дня з дня отримання інформації (документів).
Особові справи на осіб, розміщених у ПТПІ, зберігаються в замкнених металевих шафах з обмеженим доступом сторонніх осіб.
( пункт 2 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
У разі переведення особи до іншого ПТПІ до нього передається особова справа особи.
( пункт 2 розділу II доповнено абзацом восьмим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
3. До рішення про поміщення в ПТПІ, прийнятого в установленому законодавством порядку уповноваженою особою заінтересованого органу, долучається копія протоколу про адміністративне затримання, у разі складання - протокол особистого огляду, огляду речей та протокол вилучення речей і документів, документи, що посвідчують особу іноземця або особи без громадянства (за наявності), довідка про проходження іноземцем або особою без громадянства медичного обстеження згідно з Порядком взаємодії закладів охорони здоров'я, територіальних органів та установ Державної міграційної служби, Державної прикордонної служби та державної служби зайнятості для організації надання медичної допомоги з туберкульозу іноземцям та особам без громадянства, які перебувають в Україні, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства соціальної політики України від 02 лютого 2015 року № 41/119/95, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2015 року за № 194/26639.
( абзац перший пункту 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
У разі поміщення особи до ПТПІ до рішення заінтересованого органу про поміщення долучається копія відповідного рішення (постанови, ухвали) адміністративного суду).
( абзац другий пункту 3 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458 )
Якщо особу прийнято на територію України в порядку виконання міжнародних договорів України про реадмісію, до рішення долучається копія акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства, наведеного  в додатку 2 до Інструкції про порядок реалізації компетентними органами та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 лютого 2015 року № 158, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 260/26705.
Інформація щодо іноземців та осіб без громадянства, розміщених у ПТПІ, вноситься до підсистеми відомчої інформаційної системи ДМС уповноваженими працівниками ПТПІ та шляхом електронної взаємодії і обміну відомостями із заінтересованими органами, а також до відповідних журналів, форми яких наведено в додатках 4, 5, 8 - 13, 15, 17 - 19 до цієї Інструкції.
( пункт 3 розділу II доповнено абзацом четвертим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Ведення журналів у ПТПІ здійснюється у паперовій формі або в електронній формі (за наявності технічної можливості).
( пункт 3 розділу II доповнено абзацом п'ятим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
4. Заінтересований орган перед розміщенням іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ не пізніше доби до запланованого розміщення повідомляє про це адміністрацію ПТПІ та надсилає факсимільним або електронним зв'язком копії матеріалів, зазначених в пунктах 1, 3 цього розділу.
Про розміщення в ПТПІ затриманої особи територіальним органом чи територіальним підрозділом ДМС для встановлення особи порушника і з'ясування обставин правопорушення територіальний орган чи територіальний підрозділ ДМС у день запланованого розміщення повідомляє адміністрацію ПТПІ та надсилає факсимільним або електронним зв'язком копії матеріалів, зазначених в абзаці першому пункту 3 цього розділу.
( пункт 4 розділу II доповнено абзацом другим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458 )
5. Директор ПТПІ або особа, яка виконує його обов'язки, розглядає матеріали в день їх надходження, погоджує або письмово та обґрунтовано відмовляє в розміщенні особи в ПТПІ та про своє рішення повідомляє заінтересований орган засобами електронної комунікації.
( абзац перший пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
При надходженні матеріалів щодо розміщення в ПТПІ іноземця або особи без громадянства для встановлення особи порушника і з'ясування обставин правопорушення територіальний орган чи територіальний підрозділ ДМС повідомляється ПТПІ невідкладно того ж дня.
( пункт 5 розділу II доповнено абзацом другим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458 )
6. ПТПІ може відмовити в розміщенні іноземців та осіб без громадянства у разі відсутності матеріалів, визначених у пунктах 1, 3 цього розділу, вільних місць та при виявленні у іноземців та осіб без громадянства інфекційних хвороб, не сумісних для спільного перебування з іншими особами, які утримуються в ПТПІ, під час проведення медичного огляду, що передбачено підпунктом 6 розділу V цієї Інструкції.
7. У разі виявлення інфекційних хвороб іноземці та особи без громадянства доставляються зацікавленим органом для лікування до закладу охорони здоров'я в установленому законодавством порядку.
8. У разі відсутності вільних місць адміністрація ПТПІ інформує відповідний структурний підрозділ ДМС, який невідкладно письмово повідомляє Адміністрацію Держприкордонслужби України.
9. Діти іноземців або осіб без громадянства, стосовно яких адміністративним судом прийнято рішення про їх затримання, або затриманих територіальним органом чи територіальним підрозділом ДМС на строки та в порядку, передбачених законодавством, розміщуються в ПТПІ разом із батьками, а в разі відсутності батьків - із близькими родичами.
( пункт 9 розділу II у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
10. Не підлягають розміщенню в ПТПІ діти іноземців та осіб без громадянства, розлучені із сім'єю, а направляються до притулку для дітей служби у справах дітей.
11. ПТПІ приймає, передає та звільняє іноземців та осіб без громадянства цілодобово, у тому числі у вихідні, святкові та неробочі дні.
( пункт 11 розділу II у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
12. Строк розміщення іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ становить шість місяців з дня фактичного затримання особи.
У разі неможливості ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення примусового видворення чи передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію особи в зазначений строк або прийняття рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, строк розміщення іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ може бути продовжено на шість місяців.
Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи передачу відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію особи, є:
відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації;
неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
У разі якщо зазначені в абзацах третьому - п'ятому цього пункту умови зберігаються, строк розміщення в ПТПІ може бути продовжено на шість місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення заінтересований орган, за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися цим органом для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи передачу відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства.
Про вжиті заходи щодо продовження на передбачений законодавством України строк затримання іноземця та особи без громадянства, розміщених у ПТПІ, заінтересований орган за три доби до закінчення строку їх затримання повідомляє адміністрацію ПТПІ та надсилає засобами електронної комунікації письмове повідомлення про подання до адміністративного суду позову про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства, а після завершення розгляду цього позову - копію рішення суду (постанови, ухвали).
Про подання до адміністративного суду позову про затримання іноземця або особи без громадянства, яких розміщено в ПТПІ, для встановлення особи порушника і з'ясування обставин правопорушення заінтересований орган не пізніше триденного строку з дня їх затримання інформує адміністрацію ПТПІ.
У разі ухвалення рішення суду, прийнятого за результатами розгляду скарги іноземця або особи без громадянства про скасування рішення про затримання або примусове видворення іноземця або особи без громадянства, чи позову заінтересованого органу про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства, заінтересований орган або іноземець, особа без громадянства чи уповноважена ними особа (захисник) у день проголошення цього рішення письмово повідомляє про це адміністрацію ПТПІ із надсиланням копії такого рішення суду.
Після надходження копії такого рішення від іноземця або особи без громадянства чи уповноваженої ними особи (захисника) адміністрація ПТПІ невідкладно інформує про це заінтересований орган з одночасним надсиланням засобами електронної комунікації отриманої копії рішення суду.
На час апеляційного оскарження рішень суду у справах за адміністративними позовами щодо затримання іноземці та особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися в ПТПІ.
Загальний строк тримання іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ не повинен перевищувати вісімнадцять місяців з дня фактичного їх затримання.
( пункт 12 розділу II у редакції наказів Міністерства  внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458, від 18.03.2019 р. № 191, від 29.06.2023 р. № 535 )
13. Строк перебування іноземця або особи без громадянства в ПТПІ обраховується з моменту його адміністративного затримання заінтересованим органом.
14. У разі розміщення в ПТПІ особи, переданої заінтересованому органу з іншої країни відповідно до міжнародного договору України про реадмісію, строк перебування її в ПТПІ обраховується з дати складання акта приймання-передавання особи, наведеного в додатку 2 до Інструкції про порядок реалізації компетентними органами та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 лютого 2015 року № 158, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 260/26705.
15. Розміщення іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ здійснює старший інспектор відділу охорони та супроводження (далі - старший інспектор) під час чергування в добовому наряді.
У разі необхідності для здійснення перекладу залучаються перекладачі ПТПІ або інші перекладачі згідно з укладеними договорами. Переклад може здійснюватися дистанційно в режимі відео- або телефонної конференції.
( абзац другий пункту 15 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
16. При розміщенні особи в ПТПІ старший інспектор перевіряє відповідність наданих територіальним органом чи територіальним підрозділом ДМС або органом охорони державного кордону документів даним особи, яку доставлено до ПТПІ, та наявність вилучених в неї речей, що зазначені в протоколі особистого огляду іноземця або особи без громадянства.
17. Старший інспектор опитує доставлену до ПТПІ особу про наявність в неї речей та предметів, заборонених для зберігання та використання в ПТПІ.
18. Якщо особою будуть надані речі та предмети, визначені в пункті 13 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 70), та додатку 1 до постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 року № 2471-XII "Про право власності на окремі види майна", зберігання яких заборонено, невідкладно повідомляється територіальний міжрегіональний орган поліції (далі - територіальний орган поліції), на території обслуговування якого розміщений ПТПІ, який здійснює їх вилучення в установленому законодавством порядку, а речі, використання яких заборонено в ПТПІ, передаються на зберігання в порядку, визначеному в пунктах 19 - 22 цього розділу.
19. Під час розміщення в ПТПІ іноземець або особа без громадянства з метою збереження здає старшому інспектору паспортний документ, свідоцтво про народження; технічне устаткування для запису і відтворення інформації, комп'ютерне обладнання, засоби зв'язку, у тому числі мобільні телефони; громіздкі предмети; грошові кошти, прикраси; медикаменти або інші лікарські засоби, які містять наркотичні речовини, що видаються іноземцеві та особі без громадянства для лікування з дозволу лікаря ПТПІ.
( пункт 19 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
20. Пункт 20 розділу II виключено
( згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191, у зв'язку з цим пункти 21 - 32 вважати відповідно пунктами 20 - 31 )
20. Перелік переданих на зберігання документів, особистого майна іноземців та осіб без громадянства вказується в акті приймання-передавання майна на зберігання (додаток 2).
( пункт 20 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
21. Акт приймання-передавання майна на зберігання складається у двох примірниках: один надається особі, яка передала майно на зберігання, а інший долучається до її особової справи.
22. На зберігання також передаються речі та предмети, вилучені в іноземця або особи без громадянства заінтересованим органом та зазначені в протоколі особистого огляду іноземця або особи без громадянства, а також, які були виявлені в іноземця або особи без громадянства під час перебування в ПТПІ та підлягають здаванню на зберігання, у порядку, визначеному в пунктах 18 - 22 цього розділу.
( пункт 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
23. Передані на зберігання речі та предмети зберігаються в кімнаті для зберігання речей іноземців та осіб без громадянства ПТПІ, а документи, грошові кошти, прикраси - у черговій частині в металевих шафах, які тримаються замкненими.
( пункт 23 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191, від 29.06.2023 р. № 535 )
24. За документи та особисте майно, яке не передано на зберігання, відповідає іноземець, особа без громадянства.
25. Іноземці та особи без громадянства можуть отримати передані ними на зберігання грошові кошти та розпоряджатися ними відповідно до законодавства для власних потреб.
Іноземцям та особам без громадянства можуть також видаватися власні мобільні телефони для проведення телефонних розмов під час розміщення та перебування в ПТПІ. Телефонні розмови проводяться у відведеній для цього кімнаті.
Після телефонної розмови мобільний телефон здається на зберігання.
( пункт 25 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
Іноземцям та особам без громадянства не дозволяється здійснювати фотозйомку та відеозапис обладнання та засобів охоронного призначення ПТПІ, розповсюджувати створені файли та матеріали в інтернет-мережі та надсилати їх іншим особам, крім приміщень та території, на якій проживають та перебувають іноземці та особи без громадянства.
( пункт 25 розділу II доповнено абзацом четвертим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
26. Видача переданого на зберігання майна здійснюється старшим інспектором за письмовим зверненням іноземця або особи без громадянства.
27. Про видачу майна складається акт видачі переданого на зберігання майна (додаток 3), один примірник якого надається іноземцеві або особі без громадянства, а інший долучається до його (її) особової справи.
28. Під час розміщення в ПТПІ старший інспектор відразу після перевірки документів, що дають підстави для розміщення іноземця або особи без громадянства в ПТПІ, особисто або за допомогою перекладача доводить до його (її) відома на рідній або іншій зрозумілій особі мові інформацію щодо його (її) прав, у тому числі отримання безоплатної вторинної правничої допомоги, та обов'язків, причини розміщення в ПТПІ та терміну тримання, правил проживання і правил внутрішнього розпорядку, контактних телефонів державних органів та правозахисних організацій та надає іноземцеві або особі без громадянства повідомлення із зазначеною інформацією в друкованому вигляді.
( пункт 28 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 30.10.2023 р. № 873 )
29. Про отримання зазначеної в пункті 28 цього розділу інформації у повідомленні, яке складається у довільній формі, розписується іноземець або особа без громадянства, старший інспектор та перекладач (у разі залучення). Копія повідомлення долучається до особової справи іноземця або особи без громадянства.
( пункт 29 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
30. Особа, яка отримала інформацію та повідомлення, розписується в журналі ознайомлення іноземців та осіб без громадянства з правилами перебування в ПТПІ (додаток 4).
31. У кожній житловій будівлі ПТПІ, де проживають іноземці та особи без громадянства, у доступному місці розміщуються стенди з інформаційними матеріалами (правила внутрішнього розпорядку, правила перебування іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ, підписані директором ПТПІ або посадовою особою, яка виконує його обов'язки; матеріали щодо прав та обов'язків осіб, що утримуються; контакти центрів з надання безоплатної правничої допомоги; бланки заяви-анкети про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; інформація про телефони довіри, керівний склад ПТПІ; інформація про територіальні органи ДМС, суду, прокуратури та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) державною мовою та мовами, зрозумілими іноземцям та особам без громадянства.
( пункт 31 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказами  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535, від 30.10.2023 р. № 873 )
III. Дії посадових осіб ПТПІ під час утримання іноземців та осіб без громадянства
1. Розміщені в ПТПІ особи обліковуються в журналі обліку іноземців та осіб без громадянства, розміщених в ПТПІ (додаток 5).
2. У ПТПІ здійснюється фотографування іноземців та осіб без громадянства, матеріали зберігаються в їх особових справах.
3. Пункт 3 розділу III виключено
( розділ III доповнено новим пунктом 3 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458,  у зв'язку з цим пункти 3 - 13 вважати пунктами 4 - 14 відповідно, пункт 3 розділу III виключено згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535, у зв'язку з цим пункти 4 - 14 вважати відповідно пунктами 3 - 13 )
3. Протягом доби після розміщення працівником ПТПІ проводиться опитування іноземця або особи без громадянства. У разі потреби опитування проводиться за участю перекладача ПТПІ. Якщо перекладач ПТПІ не може здійснити переклад, залучаються інші перекладачі на підставі договорів про надання таких послуг.
4. Результати опитування оформлюються актом опитування іноземця або особи без громадянства, якого (яку) розміщено в ПТПІ (додаток 6), який підписують опитана особа, працівник, що провів опитування, та перекладач.
У разі відмови опитуваної особи від надання відповідей на запитання під час опитування або від підписання акта в ньому робиться запис про це.
Акт долучається до особової справи особи.
( пункт 4 розділу III у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
5. Якщо іноземцем або особою без громадянства надано неповну або суперечливу інформацію або її особу не ідентифіковано, працівником ПТПІ проводяться повторні опитування. У разі необхідності для здійснення перекладу залучається перекладач.
Кількість опитувань іноземця та особи без громадянства та черговість їх проведення визначаються працівником ПТПІ, який проводить опитування, для кожної особи окремо та погоджується із заступником директора ПТПІ.
Про результати опитування працівник ПТПІ письмово доповідає заступникові директора ПТПІ та долучає до особової справи іноземця або особи без громадянства акт опитування іноземця або особи без громадянства, якого (яку) розміщено в ПТПІ.
Опитування не може тривати без перерви понад дві години, а в цілому - понад вісім годин на день.
Під час опитування може застосовуватися аудіо-, відеозапис, про що повідомляється іноземець або особа без громадянства до початку такого опитування.
Опитування проводяться в кімнатах для побачень.
( пункт 5 розділу III у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
6. У разі отримання від іноземця або особи без громадянства інформації про місце та обставини незаконного перетину (спроби перетину) державного кордону України, місце перебування нелегальних мігрантів на території України така інформація відразу письмово повідомляється заінтересованому органу, який розміщував особу в ПТПІ.
У разі надходження від іноземців або осіб без громадянства звернень щодо надання ними сприяння в забезпеченні їх ідентифікації та (або) видворення (реадмісії) чи придбання іноземцями або особами без громадянства проїзних квитків для виїзду з України адміністрація ПТПІ невідкладно інформує про це відповідний заінтересований орган.
( пункт 6 розділу III доповнено абзацом другим згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
7. У разі звернення заінтересованого органу до ПТПІ про надання сприяння у проведенні заходів, пов'язаних із примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства, ПТПІ надає йому допомогу в межах своїх повноважень.
8. З метою ідентифікації та оформлення проїзних документів ПТПІ може звертатися в установленому законодавством порядку до дипломатичних представництв чи консульських установ держав походження іноземців або осіб без громадянства, а також до органів державної влади, у разі необхідності ідентифікації надсилати анкети встановленого зразка, фотокартки та дактилокарти іноземців та осіб без громадянства із забезпеченням належного захисту їх персональних даних.
9. Про проведення заходів, визначених у пункті 8 цього розділу, ПТПІ повідомляє заінтересований орган та надсилає йому отримані від дипломатичних представництв чи консульських установ та центральних органів виконавчої влади документи (інформацію).
10. У разі ідентифікації розміщеної в ПТПІ особи адміністрація ПТПІ упродовж доби надсилає (передає) заінтересованому органу повідомлення про ідентифікацію іноземця або особи без громадянства (додаток 7) та документи, що підтверджують його (її) особу для забезпечення примусового видворення.
11. Копії матеріалів та документів щодо ідентифікації іноземців та осіб без громадянства долучаються до їх особових справ.
12. Якщо під час перебування іноземця або особи без громадянства в ПТПІ буде встановлено, що він (вона) розшукується за скоєння злочину та щодо нього набрав законної сили обвинувальний вирок суду, про це відразу повідомляється заінтересований орган, який розміщував іноземця або особу без громадянства в ПТПІ, і такий іноземець або особа без громадянства передається територіальному органу поліції для переведення до відповідної установи Національної поліції України.
13. У разі звернення іноземця або особи без громадянства до адміністрації ПТПІ про передачу заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, для розгляду територіального органу ДМС, на території обслуговування якого знаходиться ПТПІ, адміністрація ПТПІ того ж дня надсилає заяву реєстрованим поштовим відправленням до територіального органу ДМС із одночасним повідомленням цього органу засобами електронних комунікацій. Копія повідомлення про відправлення заяви іноземця або особи без громадянства та електронного листа долучається до особової справи особи.
( абзац перший пункту 13 розділу III у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Про передачу особою заяви працівнику ПТПІ та її пересилання територіальному органу ДМС на розгляд працівник ПТПІ вносить запис у журнал обліку заяв і скарг утримуваних у ПТПІ іноземців та осіб без громадянства до органів державної влади, установ і організацій та службових осіб (додаток 8) (далі - журнал обліку заяв і скарг).
( абзац другий пункту 13 розділу III у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Територіальний орган ДМС упродовж наступного робочого дня з дня отримання заяви інформує ПТПІ та заінтересований орган про прийняте рішення щодо прийняття заяви до розгляду чи відмови в прийнятті заяви до розгляду або припинення розгляду заяви у разі надходження такого клопотання від іноземця або особи без громадянства.
У разі прийняття щодо особи рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не оскарженого особою в установленому законодавством порядку, ПТПІ та заінтересований орган інформуються невідкладно шляхом надсилання листа засобами електронних комунікацій із копією відповідного рішення.
( абзац четвертий пункту 13 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Особа, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, продовжує перебувати в ПТПІ до остаточного прийняття рішення за заявою.
Відомості про таку особу до дипломатичних представництв або консульських установ держави її походження не надсилаються.
Після завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, територіальний орган ДМС того самого дня письмово повідомляє адміністрацію ПТПІ та заінтересований орган про прийняте рішення та надсилає факсимільним або електронним зв'язком копію підтвердних документів.
( пункт 13 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.2017 р. № 458, у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
У разі повідомлення особи про намір звернутися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, адміністрацією ПТПІ особі надається роз'яснення щодо можливості звернення до територіального органу ДМС із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та невідкладно повідомляється про це засобами електронних комунікацій територіальний орган ДМС, а також заінтересований орган, який розміщував особу в ПТПІ. Роздрукована копія електронного листа долучається до особової справи особи.
( пункт 13 розділу III доповнено абзацом восьмим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
Про повідомлення особи вноситься запис у журнал обліку заяв і скарг.
( пункт 13 розділу III доповнено абзацом дев'ятим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
IV. Умови перебування іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ
1. Перебування іноземців та осіб без громадянства в ПТПІ здійснюється відповідно до встановленого режиму перебування та пропускного режиму, а також правил внутрішнього розпорядку, затверджених у встановленому порядку директором ПТПІ.
( пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
2. Іноземці та особи без громадянства можуть перебувати на свіжому повітрі та вільно переміщатися територією ПТПІ в межах визначеної адміністрацією ПТПІ зони для їх проживання та перебування.
3. Іноземцям та особам без громадянства не дозволяється самовільно залишати територію ПТПІ, змінювати спальне місце, визначені адміністрацією ПТПІ межі для їх проживання та перебування або перебувати в місцях, доступ до яких адміністрацією зазначеного пункту заборонено чи обмежено.
Іноземці та особи без громадянства, які утримуються в ПТПІ, зобов'язані дотримуватися встановленого режиму тримання та правил внутрішнього розпорядку.
( пункт 3 розділу IV у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
4. Іноземці та особи без громадянства розміщуються в житлових роздільних одномісних та багатомісних кімнатах із внутрішніми мережами, у тому числі із системою централізованого опалення, вентиляції, електропостачання, природним та штучним освітленням, із розрахунку не менше ніж по 7 м-2 площі на одну особу - для одномісних кімнат, кімнат для вагітних жінок і батьків із дітьми; медичних ізоляторів; 4 м-2 площі на одну особу - для багатомісних кімнат.
У разі відсутності в ПТПІ вільних місць та неможливості розміщення іноземців та осіб без громадянства в житлових кімнатах, як крайній захід, іноземці та особи без громадянства можуть тимчасово розміщуватися в приміщеннях багатоцільового призначення та наметах, установлених на території ПТПІ.
У виключних випадках, за відсутності вільних місць у житлових кімнатах, приміщеннях багатоцільового призначення та наметах, установлених на території ПТПІ, іноземці та особи без громадянства можуть розміщуватися в наметах, установлених на прилеглій до ПТПІ території, із забезпеченням відповідної охорони.
Розміщені в приміщеннях багатоцільового призначення та наметах іноземці та особи без громадянства забезпечуються належними умовами проживання, у тому числі спальним місцем, постільними речами та речовим майном. У приміщеннях багатоцільового призначення та наметах забезпечується належний температурний режим (не нижче +18 °C під час опалювального сезону), доступ до питної води та створюються умови для задоволення санітарно-гігієнічних потреб.
Житлові кімнати, у яких розміщуються іноземці та особи без громадянства, обладнані відокремленими санвузлами та забезпечені питною водою, перебувають замкненими з 22:00 до 06:00 у будні дні та з 23:00 до 06:00 у святкові ти вихідні дні.
Адміністрація ПТПІ забезпечує безпеку розміщених іноземців та осіб без громадянства.
У разі ускладнення ситуації в районі розташування ПТПІ, пов'язаної з виникненням або із загрозою виникнення надзвичайних ситуацій природного чи іншого характеру, іноземці та особи без громадянства переводяться для подальшого утримання до інших ПТПІ, визначених ДМС.
Переведення іноземців та осіб без громадянства до інших ПТПІ здійснюється в разі утворення на базі ПТПІ обсерватора для іноземців та осіб без громадянства чи необхідності розміщення в ПТПІ іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну внаслідок воєнних дій, зовнішньої агресії, іноземної окупації, громадянської війни, зіткнень на етнічній основі, природних чи техногенних катастроф або інших подій, що порушують громадський порядок у певній частині або на всій території країни їх перебування.
Переведення здійснюється в разі ускладнення ситуації в ПТПІ, пов'язаної із забезпеченням безпеки утримання розміщених у ПТПІ осіб, та може здійснюватися за клопотанням заінтересованого органу, який розміщував особу в ПТПІ, або адміністрації ПТПІ, у якому утримується особа, після письмового погодження відповідного структурного підрозділу ДМС.
Про заплановане переведення іноземця та особи без громадянства заінтересований орган, за клопотанням якого здійснюється переведення, письмово повідомляє ПТПІ, у якому утримується особа, та ПТПІ, до якого буде переведено особу.
Якщо переведення здійснюється за клопотанням адміністрації ПТПІ, про це повідомляється ПТПІ, до якого буде переведено особу, та заінтересований орган, який розміщував особу в ПТПІ.
Переведення іноземців та осіб без громадянства забезпечується заінтересованим органом або ПТПІ.
Іноземці та особи без громадянства, яких переведено до іншого ПТПІ, утримуються в ньому на підставі матеріалів про розміщення в ПТПІ, з якого їх переведено.
Не підлягають переведенню до іншого ПТПІ особи, у рішеннях суду про затримання яких визначено ПТПІ, у якому повинна утримуватися особа, крім випадків, зазначених в абзаці восьмому пункту 4 цього розділу.
( пункт 4 розділу IV у редакції наказів Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191, від 29.06.2023 р. № 535 )
5. Кімнати для проживання обладнуються одноярусними або двоярусними ліжками, столами, стільцями, приліжковими тумбочками, шафами для одягу та відокремленим санвузлом.
6. Якщо в кімнатах для проживання немає санвузлів, у будівлях для проживання іноземців та осіб без громадянства на кожному поверсі обладнують санвузли загального користування, а також душові кабіни, якими іноземці та особи без громадянства користуються відповідно до власних потреб.
7. Розміщені в ПТПІ іноземці та особи без громадянства забезпечуються постільною білизною, яку змінюють не рідше одного разу на тиждень.
8. Іноземцям та особам без громадянства надаються послуги перукаря на безоплатній основі.
( пункт 8 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 29.06.2023 р. № 535 )
9. Іноземці та особи без громадянства відповідно до власних потреб користуються власними речами, книгами, журналами, газетами, в тому числі й отриманими в бібліотеці ПТПІ, письмовим приладдям, іграми, предметами особистого вжитку.
10. Дозволені для використання в ПТПІ ігри й технічне устаткування не повинні заважати іншим особам.
( пункт 10 розділу IV у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
11. Іноземці, особи без громадянства отримують постільні речі, речове майно, мийні засоби та засоби особистої гігієни згідно з нормами, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України, Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2012 року № 336/268/254 "Про матеріально-побутове і медичне забезпечення іноземців та осіб без громадянства, що утримуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, і пунктах тимчасового тримання та спеціально обладнаних приміщеннях", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 травня 2012 року за № 748/21061.
12. Отримання постільних речей, речового майна, мийних засобів та засобів особистої гігієни іноземці та особи без громадянства підтверджують підписом у журналі видачі постільних речей, речового майна, мийних засобів та засобів особистої гігієни особам, розміщеним в ПТПІ (додаток 9).
13. У кімнатах для проживання можуть зберігатися та використовуватися власні аудіопрогравачі, радіоприймачі в установлений правилами внутрішнього розпорядку час, щоб не заважати при цьому іншим.
14. Кімнати для проживання та приміщення, в яких перебувають особи з вадами здоров'я, які не можуть самостійно рухатись, облаштовуються додатковими технічними засобами для задоволення їх потреб.
15. Якщо іноземець або особа без громадянства чинить або вчинила протиправні дії, які мають ознаки адміністративного чи кримінального правопорушення, адміністрація ПТПІ невідкладно повідомляє про це територіальний орган поліції. Таку особу розміщують в локалізованій кімнаті ПТПІ до прибуття працівників територіального органу Національної поліції України.
Особи, які потребують посиленого нагляду через висловлювання намірів заподіяння шкоди оточуючим чи собі, перешкоджання працівникам ПТПІ у виконанні посадових обов'язків, схиляння інших іноземців та осіб без громадянства до порушень правил внутрішнього розпорядку, учинення ними нападу на працівників ПТПІ або втечі, за вмотивованим рішенням директора ПТПІ або особи, яка виконує його обов'язки, розміщуються в локалізованих кімнатах строком до 15 діб.
Під час прийняття директором ПТПІ або особою, яка виконує його обов'язки, рішення щодо поміщення іноземця або особи без громадянства в локалізовану кімнату обов'язково залучається лікар для визначення фізичного стану особи, на підставі висновку якого приймається таке рішення та встановлюється строк поміщення особи в локалізовану кімнату.
Після закінчення встановленого строку перебування в локалізованій кімнаті особа переводиться до житлової кімнати, в якій перебувала раніше.
Якщо іноземець або особа без громадянства продовжує чинити дії, зазначені в абзаці другому цього пункту, на підставі висновку лікаря директор ПТПІ або особа, яка виконує його обов'язки, може продовжити строк перебування такої особи в локалізованій кімнаті до 30 днів.
При цьому адміністрація ПТПІ здійснює документування дій іноземця та особи без громадянства, що призвели до розміщення чи продовження строку їх утримання в локалізованій кімнаті.
Локалізовані кімнати цілодобово перебувають замкненими та відкриваються у випадках, передбачених цією Інструкцією.
( пункт 15 розділу IV у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
16. Про вчинення особою зазначених в пункті 15 цього розділу дій документи, свідчення працівників та розміщених в ПТПІ осіб, які були свідками вчинення особою протиправних дій, а також медичні висновки лікаря долучаються до особової справи такої особи.
17. Особи, розміщені в локалізованих кімнатах, постійно перебувають під наглядом охорони та лікаря ПТПІ, який наглядає за їх фізичним та психологічним станом.
18. Локалізовані кімнати забезпечуються меблями та обладнанням, зазначеними у пункті 5 цього розділу.
19. У ПТПІ іноземцям та особам без громадянства дозволяється куріння тютюнових виробів у спеціально відведених для цього місцях.
20. Іноземці та особи без громадянства розміщуються в ПТПІ окремо з урахуванням статевих, а в разі потреби - релігійних, етнічних та інших відмінностей.
21. Жінки проживають у кімнатах, харчуються і проводять вільний час окремо від чоловіків.
22. Вагітні жінки, батьки з дітьми та сім'ї розміщуються в окремих житлових приміщеннях з умовами для задоволення особливих потреб дитини.
23. Якщо ПТПІ не має можливості розмістити сім'ю окремо, діти проживають разом з одним із батьків, однієї з ними статі.
24. У ПТПІ створюються умови для забезпечення права дітей іноземців та осіб без громадянства на дошкільну та загальну середню освіту в порядку, встановленому законодавством України про освіту.
25. Сім'ї проводять вільний час разом у визначені правилам внутрішнього розпорядку години в межах ПТПІ.
26. Розміщені в ПТПІ особи можуть користуватися релігійною літературою, властивими їх вірі предметами релігійного культу, якщо ця література та предмети не є небезпечними для інших осіб, а також не обмежують прав інших осіб або не є забороненими в Україні.
27. За клопотанням іноземців та осіб без громадянства адміністрацією ПТПІ можуть запрошуватися священнослужителі для проведення релігійних служінь й обрядів, не заборонених законодавством України.
28. За погодженням директора ПТПІ або посадової особи, яка його заміщає, релігійні служіння та обряди можуть проводитись в нічний час з урахуванням релігійних особливостей.
29. В ПТПІ іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для прогулянок на свіжому повітрі не менше двох годин щодня.
( пункт 29 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2019 р. № 191 )
30. Прогулянки іноземців та осіб без громадянства відбуваються на прогулянковій території щоденно у час, передбачений для них правилам внутрішнього розпорядку.