• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про програму диференційованого виховного впливу на засуджених «Правова просвіта»

Міністерство юстиції України  | Наказ, Форма типового документа, Журнал, Положення від 16.05.2016 № 1418/5
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Журнал, Положення
  • Дата: 16.05.2016
  • Номер: 1418/5
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Журнал, Положення
  • Дата: 16.05.2016
  • Номер: 1418/5
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 травня 2016 р.
за № 729/28859
ПОЛОЖЕННЯ
про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Правопросвітництво"
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 № 1666/5 від 04.06.2024 )
( У тексті цього Положення слова "Правова просвіта", "правову допомогу", "правову просвіту" у всіх відмінках замінено словами "Правопросвітництво", "правничу допомогу", "правопросвітництво" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
І. Загальні положення
1. Заходи в рамках реалізації програми диференційованого виховного впливу на засуджених "Правопросвітництво" (далі - програма "Правопросвітництво") здійснюються згідно зі статтями 8, 107, 124 Кримінально-виконавчого кодексу України та статтею 3 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
2. Участь засуджених у реалізації програми "Правопросвітництво" спрямовано на корекцію їх соціальної поведінки під час відбування покарання у виді позбавлення волі та є складовою частиною процесу їх виправлення та ресоціалізації, становлення на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
3. Робота щодо реалізації програми "Правопросвітництво" проводиться соціально-психологічною службою установи виконання покарань або слідчого ізолятора (далі - установа) у взаємодії з іншими структурними підрозділами установи із залученням державних та громадських організацій, які здійснюють правопросвітництво та надають правничу допомогу, у тому числі центрів з надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
4. Загальну координацію заходів з реалізації програми "Правопросвітництво" здійснює заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи.
5. Безпосередньо заходи з реалізації програми "Правопросвітництво" організовує та здійснює персонал соціально-психологічної служби, посадові обов’язки та права якого у частині реалізації програми "Правопросвітництво" визначаються цим Положенням.
( Пункт 5 розділу I в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
ІІ. Мета і завдання програми "Правопросвітництво"
1. Метою програми "Правопросвітництво" є формування правосвідомості засуджених.
2. Основні завдання програми "Правопросвітництво":
взаємодія установ з державними та громадськими організаціями, які здійснюють правопросвітництво та надають правничу допомогу, у тому числі центрами з надання безоплатної вторинної правничої допомоги;
реалізація права засуджених на правничу допомогу;
роз’яснення прав та обов’язків засуджених, у тому числі на безоплатну вторинну правничу допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу", розвиток та виховання поваги до законів, формування правомірної поведінки в період відбування покарання та після звільнення.
IІІ. Реалізація програми "Правопросвітництво"
1. Програма "Правопросвітництво" складається персоналом соціально-психологічної служби установи з урахуванням вікових особливостей та за участі засудженого.
2. Реалізація програми "Правопросвітництво" розпочинається одразу після її складення, передбачає заходи, які відповідають потребам засудженого, а також меті та завданням правового виховання засуджених, визначених у розділі II цього Положення, та охоплює весь період відбування засудженим покарання до дати його звільнення.
3. Зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Правопросвітництво", та результати їх виконання включаються до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим, яка є складовою щоденника індивідуальної роботи із засудженим, щоденника соціально-виховної роботи із засудженим неповнолітнім, визначених Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395.
4. Протягом строку відбування покарання зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Правопросвітництво", може змінюватися.
5. Реалізація програми "Правопросвітництво" поділяється на три етапи: початковий, основний та заключний.
На початковому етапі:
з’ясовується рівень правових знань засудженого;
вивчаються потреби засудженого та його наміри на період відбування покарання щодо підвищення рівня правових знань;
роз’яснюються умови та порядок відбування покарання в установі, порядок та підстави надання правничої допомоги, у тому числі безоплатної вторинної правничої допомоги відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Під час основного етапу проводяться обов’язкові заходи правового виховання згідно з розпорядком дня. Засуджені займаються самоосвітою, користуються юридичними послугами державних та громадських організацій.
На заключному етапі проводяться заняття на курсах підготовки засуджених до звільнення (за 6 місяців до закінчення строку відбування покарання).
( Розділ III в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
ІV. Права та обов’язки персоналу соціально-психологічної служби установи, який безпосередньо організовує і здійснює заходи з реалізації програми "Правопросвітництво"
( Назва розділу ІV в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
1. Персонал соціально-психологічної служби установи, який безпосередньо організовує і здійснює заходи з реалізації програми "Правопросвітництво", має право:
( Абзац перший пункту 1 розділу ІV в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
1) розглядати питання, що виникають при реалізації програми "Правопросвітництво", в межах повноважень, визначених Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395;
2) порушувати питання про вжиття персоналом установи заходів, спрямованих на реалізацію програми "Правопросвітництво";
3) отримувати від структурних підрозділів установи інформацію, яка має значення для реалізації програми "Правопросвітництво";
4) ознайомлюватися з особовими справами засуджених, даними, що містяться в Єдиному реєстрі засуджених та осіб, узятих під варту, відповідно до Порядку формування та ведення Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року № 2023/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 року за № 762/32214, іншими наявними в установі матеріалами, що можуть мати значення для реалізації програми "Правопросвітництво";
( Підпункт 4 пункту 1 розділу ІV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
5) порушувати перед керівництвом установи клопотання щодо надання допомоги в реалізації програми "Правопросвітництво", її методичного та матеріально-технічного забезпечення;
6) представляти інтереси установи з питань надання правничої допомоги засудженим у державних і громадських організаціях, які надають правничу допомогу.
2. Персонал соціально-психологічної служби установи, який безпосередньо організовує і здійснює заходи з реалізації програми "Правопросвітництво", зобов’язаний:
( Абзац перший пункту 2 розділу ІV в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
1) роз’яснювати засудженим положення законодавства, що регламентує порядок реалізації їх права на правничу допомогу, у тому числі на безоплатну вторинну правничу допомогу відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу";
2) забезпечувати взаємодію установи з державними та громадськими організаціями, які надають правничу допомогу, у тому числі центрами з надання безоплатної вторинної правничої допомоги;
3) вживати заходів щодо залучення до правового виховання засуджених державних та громадських організацій, які надають правничу допомогу, у тому числі центрів з надання безоплатної вторинної правничої допомоги;
4) забезпечувати спільно з представниками державних та громадських організацій, які надають правничу допомогу, у тому числі центрів з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, обладнання і постійне оновлення наочного приладдя для засуджених з правовою інформацією та інформацією про можливість отримання ними правничої допомоги;
5) з’ясовувати у кожного засудженого його наміри щодо участі у програмі "Правопросвітництво";
6) складати та реалізовувати програму "Правопросвітництво" з урахуванням потреб засудженого;
( Пункт 2 розділу ІV доповнено новим підпунктом шостим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
7) інформувати засуджених про центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги та їх контактні данні;
( Пункт 2 розділу ІV доповнено новим підпунктом сьомим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
8) інформувати керівництво установи про необхідність облаштування приміщень для правопросвітництва засуджених.
V. Документування заходів програми "Правопросвітництво"
1. Усі матеріали з питань участі засудженого у програмі "Правопросвітництво" долучаються до особової справи цього засудженого.
2. Підсумки реалізації програми "Правопросвітництво" щокварталу розглядаються на нараді з керівництвом установи, на якій визначаються заходи, що сприяють підвищенню ефективності правового виховання засуджених.
3. За підсумками року персонал соціально-психологічної служби, який безпосередньо організовує та здійснює заходи з реалізації програми "Правопросвітництво", надає начальнику установи погоджений із заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи звіт про результати правового виховання засуджених. У звіті, крім аналізу роботи державних та громадських організацій, які надають правничу допомогу, висвітлюються конкретні результати правового виховання засуджених, аналіз недоліків у цій роботі, заходи щодо їх усунення.
( Пункт 3 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
4. Персонал соціально-психологічної служби установи, який безпосередньо організовує та здійснює заходи з реалізації програми "Правопросвітництво", веде таку документацію:
( Абзац перший пункту 4 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
квартальний план роботи;
журнал обліку засуджених, які беруть участь у програмі "Правопросвітництво", форма якого наведена в додатку до цього Положення.

Директор Департаменту
взаємодії з органами влади
та інформаційно-аналітичної
роботи




Н.А. Козловська
Додаток
до Положення про програму
диференційованого виховного
впливу на засуджених "Правопросвітництво"
(пункт 4 розділу V)
ЖУРНАЛ
обліку засуджених, які беруть участь у програмі "Правопросвітництво"
№ з/п Прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) засудженого Відділення соціально-психологічної служби Назва заходу Форма заходу Місце проведення заходу Організація, яка залучається до проведення заходу Початок участі Закінчення участі Відповідальна особа
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
( Додаток із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )