• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку проходження стажування

Міністерство фінансів України  | Наказ, Порядок від 06.07.2020 № 398
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 06.07.2020
  • Номер: 398
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 06.07.2020
  • Номер: 398
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.07.2020 м. Київ № 398
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
22 липня 2020 р. за № 689/34972
Про затвердження Порядку набуття практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності
( заголовок із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Міністерства фінансів України  від 9 травня 2023 року № 238 )
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок набуття практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності, що додається.
( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
2. Департаменту методології бухгалтерського обліку та нормативного забезпечення аудиторської діяльності в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Воробей С. І.
 

Міністр

С. Марченко
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
06 липня 2020 року № 398
Порядок
набуття практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності
( заголовок Порядку у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру, обсяг, тривалість та організацію набуття практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності.
( пункт 1 розділу I у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
кандидат в аудитори - фізична особа, яка має намір бути аудитором;
стажування кандидата в аудитори - набуття практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності, що не передбачає трудових відносин із суб'єктом аудиторської діяльності.
( абзац третій пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
Інші терміни вживаються у значеннях, визначених Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" (далі - Закон).
II. Форми набуття практичного досвіду аудиторської діяльності
1. Особа, яка має намір бути аудитором, повинна набути практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності у суб'єкта аудиторської діяльності не менше трьох років шляхом:
( абзац перший пункту 1 розділу II у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
стажування у суб'єкта аудиторської діяльності та/або
працевлаштування у суб'єкта аудиторської діяльності.
2. Суб'єкти аудиторської діяльності можуть бути базою стажування, у разі наявності доброї репутації згідно з вимогами Закону та права на провадження аудиторської діяльності протягом останніх трьох років, набутого на підставах та в порядку, передбачених Законом.
( розділ II доповнено новим пунктом 2 згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238, у зв'язку з цим пункти 2 - 13  вважати відповідно пунктами 3 - 14 )
3. Кандидат в аудитори вважається таким, що набув практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності шляхом працевлаштування у суб'єкта аудиторської діяльності, якщо він має стаж роботи у суб'єкта (суб'єктах) аудиторської діяльності на умовах повного робочого дня або за сумісництвом (суб'єкт (суб'єкти) аудиторської діяльності сплачував (сплачували) єдиний соціальний внесок щодо такої особи у встановленому законом порядку та розмірі) на посаді помічника аудитора або на іншій посаді, пов'язаній з проведенням аудиту, не менше трьох років, два з яких у суб'єкта (суб'єктах) аудиторської діяльності, що має (мають) право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності та/або обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
( пункт 3 розділу II у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
4. Кандидат в аудитори може розпочати стажування в суб'єкта аудиторської діяльності під час здобуття або після отримання вищої освіти, а також після успішного складання одного з теоретичних іспитів та/або кваліфікаційного іспиту.
Якщо кандидат в аудитори не розпочав стажування до складання кваліфікаційного іспиту, він зобов'язаний пройти стажування протягом чинності свідоцтва про складання іспитів з теоретичних знань та кваліфікаційного іспиту.
( абзац другий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
5. Для проходження стажування кандидат в аудитори вільно обирає суб'єкта аудиторської діяльності, на базі якого набуватиме практичного досвіду із провадження аудиторської діяльності, з урахуванням критеріїв, встановлених пунктом 2 цього розділу. Суб'єкт аудиторської діяльності може відмовити кандидату в аудитори у проходженні стажування на його базі.
( пункт 5 розділу II у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
Кандидат в аудитори може проходити стажування у декількох суб'єктів аудиторської діяльності.
6. Кандидат в аудитори проходить стажування в суб'єкта аудиторської діяльності на підставі договору про стажування. Індивідуальна програма стажування є невід'ємним додатком до такого договору.
За пропозицією однієї зі сторін договору до нього можуть вноситися зміни шляхом укладення відповідної додаткової угоди.
Кандидат в аудитори інформує Інспекцію із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю (далі - Інспекція) про укладення договору про стажування.
7. Під час проходження стажування в суб'єкта аудиторської діяльності кандидату в аудитори призначається керівник стажування з числа досвідчених аудиторів.
8. Стажування здійснюється за індивідуальною програмою, яку розробляє керівник стажування та затверджує керівник суб'єкта аудиторської діяльності.
9. Індивідуальна програма стажування має включати залучення кандидата в аудитори до виконання завдань з аудиту та, щонайменше, містити інформацію про її обсяг, тривалість, очікувані результати.
10. Загальний період стажування кандидата в аудитори в суб'єкта (суб'єктах) аудиторської діяльності має становити 1095 календарних днів, при цьому сумарна кількість часу на виконання індивідуальної програми стажування (програм стажування) має становити щонайменше 1000 годин.
До загального періоду стажування, за рішенням Комісії з атестації, зараховується період успішного (з оцінкою - відмінно) проходження виробничих та переддипломних практик у суб'єкта (суб'єктах) аудиторської діяльності під час здобуття кандидатом в аудитори вищої освіти в обсязі, не більшому 160 годин загального обсягу цих практик, за наявності позитивної характеристики керівника такої практики.
Не менше двох третин загального періоду стажування має проходити у суб'єкта (суб'єктах) аудиторської діяльності, що має (мають) право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності та/або обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
( пункт 10 розділу II у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238 )
11. У процесі стажування кандидат в аудитори вивчає практичні аспекти організації роботи з надання аудиторських послуг, застосування міжнародних стандартів аудиту, набуває нових та вдосконалює здобуті професійні навички та уміння, на практиці застосовує професійні знання, розвиває професійні та етичні якості, необхідні для провадження аудиторської діяльності.
12. Під час проходження стажування плата з кандидата в аудитори суб'єктом аудиторської діяльності не стягується.
13. Кандидат в аудитори може припинити стажування у суб'єкта аудиторської діяльності достроково за власним бажанням або за згодою сторін.
У такому разі кандидат в аудитори обирає іншого суб'єкта аудиторської діяльності для продовження стажування, укладає з ним відповідний договір та інформує про це Інспекцію.
( розділ II доповнено новим пунктом 13 згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 09.05.2023 р. № 238, у зв'язку з цим пункти 13, 14 вважати пунктами 14, 15 )
14. У разі порушення суб'єктом аудиторської діяльності законних прав та інтересів кандидата в аудитори, така особа може звернутися до Комісії з атестації щодо розгляду цієї справи. У разі наявності та достатності підстав Комісія з атестації звертається до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю або Аудиторської палати України щодо порушення дисциплінарного провадження стосовно відповідного суб'єкта аудиторської діяльності.
15. У разі розголошення кандидатом в аудитори конфіденційної інформації суб'єкта аудиторської діяльності або неетичної поведінки кандидата в аудитори, суб'єкт аудиторської діяльності може припинити проходження стажування на його базі та поінформувати про це Комісію з атестації через Інспекцію. У разі припинення стажування з таких підстав кандидату в аудитори надається негативна характеристика.
Кандидат в аудитори може оскаржити дії суб'єкта аудиторської діяльності до Комісії з атестації через Інспекцію. У разі доведення необґрунтованості дій суб'єкта аудиторської діяльності Комісія з атестації за пропозицією Інспекції (за результатами попереднього опрацювання питання з суб'єктом аудиторської діяльності) призначає кандидату в аудитори суб'єкта аудиторської діяльності, на базі якого він продовжить проходження стажування.
III. Оформлення результатів стажування
1. Після закінчення стажування в суб'єкта аудиторської діяльності кандидат в аудитори складає звіт про виконання індивідуальної програми, з урахуванням якого керівник стажування готує характеристику за результатами набуття практичного досвіду. У характеристиці наводяться період стажування, оцінка набутих кандидатом в аудитори практичних навичок, результати виконання завдань індивідуальної програми та висновок про рівень практичної підготовки кандидата в аудитори для провадження аудиторської діяльності.
2. За умови досягнення критеріїв щодо періоду стажування, встановлених пунктом 9 розділу II цього Порядку, кандидат в аудитори подає до Інспекції затверджену суб'єктом аудиторської діяльності індивідуальну програму та характеристику за результатами набуття практичного досвіду з позитивним висновком про рівень практичної підготовки кандидата в аудитори для провадження аудиторської діяльності. Якщо протягом стажування кандидат в аудитори проходив стажування в декількох суб'єктах аудиторської діяльності, таким кандидатом в аудитори до Інспекції подаються відповідні документи від усіх суб'єктів аудиторської діяльності.
3. У разі набуття кандидатом в аудитори практичного досвіду аудиторської діяльності шляхом працевлаштування у суб'єкта аудиторської діяльності, таким кандидатом в аудитори до Інспекції подаються документи, що засвідчують трудові відносини із суб'єктом аудиторської діяльності протягом трьох років, зокрема завірені в установленому порядку копії трудової книжки та/або трудових договорів, а також довідка про сплату суб'єктом аудиторської діяльності єдиного соціального внеску щодо кандидата в аудитори протягом трудових відносин.
4. У разі якщо протягом періоду, визначеного пунктом 9 розділу II цього Порядку, кандидат в аудитори набув практичного досвіду аудиторської діяльності як шляхом працевлаштування у суб'єкта аудиторської діяльності, так і шляхом стажування, таким кандидатом в аудитори до Інспекції подаються документи, передбачені пунктами 1 - 3 цього розділу.
5. Якщо кандидат в аудитори не виконав вимоги Закону щодо періоду стажування або характеристика за результатами набуття практичного досвіду містить негативний висновок про рівень практичної підготовки кандидата в аудитори для провадження аудиторської діяльності, ця особа вважається такою, що не пройшла стажування.
6. Інспекція опрацьовує матеріали про набуття практичного досвіду аудиторської діяльності, що надійшли від кандидатів в аудитори, та передає їх на розгляд Комісії з атестації.
Інспекція може звертатися до кандидата в аудитори та суб'єкта аудиторської діяльності (суб'єктів аудиторської діяльності), на базі якого (яких) проходить стажування, із запитом з метою уточнення (підтвердження) документів, поданих кандидатом в аудитори.
7. Кандидат в аудитори може подати до Інспекції документи, передбачені пунктами 1 - 3 цього розділу, із характеристикою за результатами набуття практичного досвіду, яка містить негативний висновок про рівень практичної підготовки кандидата в аудитори для провадження аудиторської діяльності, та аргументованими запереченнями (з підтверджуючими документами у разі їх наявності) щодо необґрунтованості негативного висновку в характеристиці. Інспекція опрацьовує подані кандидатом в аудитори матеріали, отримує пояснення суб'єкта аудиторської діяльності та передає відповідні матеріали на розгляд Комісії з атестації.
За результатами розгляду Комісія з атестації може прийняти рішення про відхилення заперечень кандидата в аудитори або запропонувати кандидату в аудитори додатково скласти кваліфікаційний іспит. За умови успішного складання кваліфікаційного іспиту Комісія з атестації може прийняти рішення про проходження кандидатом в аудитори стажування.
 

В. о. директора Департаменту
методології бухгалтерського обліку
та нормативного забезпечення
аудиторської діяльності

Л. Гапоненко