ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату
України
30.04.2004 N 261
( z0674-04 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 травня 2004 р.
за N 675/9274
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Державного комітету статистики N 380 від 25.11.2005 )
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-ПЕ "Місячний звіт про економічні показники за видами економічної діяльності, що відносяться до добувної, обробної промисловості, виробництва і розподілення електроенергії, газу, тепла та води" ( v0227202-03 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 - вводяться в дію зі звіту за січень 2005 року )
1. Порядок подання даних статистичного спостереження та збереження їх конфіденційності
Статистичне спостереження проводиться згідно із Законом України "Про державну статистику" (від 13.07.2000 N 1922-III).
Статистичні звіти за формою N 1-ПЕ подають суб'єкти господарювання, які виробляють продукцію (роботи, послуги), що належить до добувної, обробної промисловості, виробництва і розподілення електроенергії, газу, тепла і води (секції "C", "D", "E" КВЕД), незалежно від їх основного виду діяльності та форми власності. Перелік суб'єктів господарювання, на яких поширюється статистичне спостереження за формою N 1-ПЕ, визначається територіальним статистичним органом відповідно до діючої статистичної методології.
Усі індивідуальні дані є конфіденційними і використовуватимуться органами державної статистики тільки для формування статистичних зведень. Надання інформації здійснюватиметься лише в агрегованому вигляді у формі підсумкових статистичних таблиць.
( Пункт 1 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
2. Розподіл за видами економічної діяльності
2.1. Дані щодо промислової діяльності підприємства (сума за секціями "C", "D", "E" КВЕД) мають бути розподілені за видами діяльності, які здійснював звітуючий суб'єкт у звітному місяці. Інформація наводиться відповідно до три-, чотиризначних кодів КВЕД згідно із Переліком видів економічної діяльності, що за КВЕД належать до секцій "C", "D", "E", за якими наводяться дані у формі N 1-ПЕ (додаток 1). Сума значень показників за всіма видами промислової діяльності має дорівнювати загальній величині щодо промисловості (графа 1). Якщо кількість граф у бланку для відображення всіх видів промислової діяльності підприємства, що звітує, буде недостатньою для складання звіту, слід скористатись додатковим бланком форми N 1-ПЕ.
Для визначення наповнення заданих видів діяльності слід керуватися додатком 1 до форми N 1-ПЕ місячна та фрагментами Номенклатури продукції промисловості, яка затверджена наказом Держкомстату від 30.08.2002 N 320 (зі змінами та доповненнями).
Якщо окремі показники звіту, зокрема чисельність, неможливо однозначно розподілити за видами економічної діяльності, здійснюється розрахунковий (умовний) розподіл.
2.2. Середня чисельність працівників має бути розподілена за всіма видами виробничої діяльності, якою вони були зайняті, включаючи ті спеціалізовані підрозділи, які виробляли продукцію для власних промислово-виробничих потреб, або для своїх непромислових підрозділів. Наприклад, підприємство виробляє борошно, яке не реалізується на сторону, а використовується для випічки хлібобулочних виробів на цьому самому підприємстві, здійснює пошиття спецодягу для своїх працівників. У цьому разі чисельність розподіляється за видами діяльності "Виробництво круп та борошна" (15.61) та "Виробництво хлібобулочних виробів" (15.81), "Виробництво одягу з текстилю" (18.2), а реалізована продукція наводиться тільки за кодом 15.81.
( Абзац перший підпункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
Особи, які займалися у звітному періоді декількома видами діяльності, мають бути віднесені до того з них, де вони відпрацювали більше часу.
Чисельність розподіляється за всіма видами промислової діяльності, до яких належить продукція (роботи, послуги), що вироблялась у звітному місяці. Тобто розподіл чисельності здійснюється виходячи з виробництва продукції і безпосередньо не пов'язується з відображенням за видами діяльності показників щодо обсягів замовлень та реалізації. Наприклад, у звітному місяці певний вид продукції не вироблявся, але здійснювалась реалізація такої продукції, виробленої у минулих періодах. У цьому разі за видом діяльності, до якого належить ця продукція, наводяться дані щодо обсягу реалізації (рядок 10), а чисельність за цим видом діяльності у звіті не відображається. У разі якщо працівники підприємства з декількома філіями (іншими структурними підрозділами), що складають звіт окремо, протягом звітного місяця були зайняті в декількох зазначених підрозділах, їх чисельність відображається у звіті тільки одного підрозділу, як правило, того, де вони мають постійне робоче місце.
( Абзац третій підпункту 2.2 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
Чисельність працівників апарату управління та допоміжних підрозділів (бухгалтерія, склади, обчислювальні центри, підрозділи з виконання ремонту та технічного обслуговування власного обладнання, відділи збуту тощо), які безпосередньо не виготовляють продукцію, розподіляється за видами діяльності в залежності від того, до складу витрат якої продукції переважно зараховуються витрати на утримання цих працівників.
Якщо підприємство тимчасово припинило діяльність, при складанні звіту робиться умовний розподіл чисельності за видами діяльності, виходячи з постійного місця роботи працівників. При цьому в разі, коли на підприємстві залишається незначна кількість працюючих, які зайняті переважно реалізацією продукції, випущеної у минулих періодах, їх чисельність відображається за основним видом діяльності підприємства.
( Підпункт 2.2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
3. Обсяг реалізованої промислової продукції, виконаних робіт, послуг (оборот)
3.1. У рядку 10 наводиться обсяг реалізації (оборот) від промислової діяльності, який визначається за ціною продажу відвантаженої за межі підприємства готової продукції (виконаних робіт, послуг), що зазначена в оформлених як підстава для розрахунку з покупцями (замовниками) документах (включаючи продукцію (роботи, послуги) за бартерним контрактом), за винятком непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору тощо). Продукція визначається реалізованою на момент оформлення документів незалежно від надходження платежів за неї.
( Абзац перший підпункту 3.1 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
До промислової діяльності належить виробництво продукції (робіт, послуг), що класифікується за секціями "C", "D", "E" КВЕД.
3.2. До складу показника включається вартість реалізованої у звітному періоді промислової продукції власного виробництва та виконаних робіт, послуг промислового характеру на замовлення зі сторони, вартість реалізованих відходів промислового виробництва.
3.3. До обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) не включається дохід, одержаний від непромислових видів діяльності, зокрема:
- від перепродажу покупних матеріалів, напівфабрикатів, виробів, які відпускаються на сторону без додаткової промислової обробки на даному підприємстві (навіть якщо перевіряється їх якість, здійснюється розлив у пляшки, розфасування, пакування та інші подібні операції);
- проведення технічного контролю, лабораторних аналізів, випробувань продукції і т.п.;
- реалізації науково-технічної продукції;
- надання транспортних, вантажно-розвантажувальних послуг та послуг з охолодження продукції;
- діяльності із закупівлі, очищення, охолодження та теплової обробки молока, що реалізується на молокопереробні підприємства;
- надання послуг з ремонту (включаючи гарантійний) автомобілів та товарів побутового призначення;
( Абзац сьомий підпункту 3.3 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
- від реалізації купованих металевих і неметалевих відходів (металобрухту, макулатури тощо) без додаткової механічної, хімічної, термічної обробки, в результаті якої вони можуть бути безпосередньо використані для виробництва з них нових виробів (навіть якщо зібрані відходи піддано чищенню, сортуванню, пакуванню);
- продажу іноземної валюти, доходів від торгових марок, патентів тощо, що враховуються за статтею "інші операційні доходи".
До обсягу обороту не включаються поставки продукції між філіями, відділеннями, іншими структурними підрозділами без статусу юридичної особи, які входять до складу одного і того самого підприємства.
У рядку 10 не відображаються обсяги реалізації промислової продукції, виробленої на давальницьких умовах на інших підприємствах.
( Підпункт 3.3 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
3.4. Оцінка реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) здійснюється у відпускних цінах підприємств за виключенням ПДВ, акцизів, інших непрямих податків та оптових скидок з відпускної ціни.
До обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) включаються всі витрати з транспортування, пакування і т.п., що здійснюються власними силами підприємства, навіть якщо вони в рахунках до сплати вказані окремо. У разі коли такі послуги здійснюються сторонніми організаціями, їх вартість не повинна включатись до обсягу реалізації продукції.
До обсягу реалізованої продукції не включаються суми цільових надходжень (дотацій) на виробництво, суми попередньої оплати продукції (робіт, послуг) та авансові платежі.
3.5. Продукція, що поставляється на експорт, обраховується за контрактними цінами, перерахованими у гривні за курсом Національного банку України на дату її відвантаження, за винятком вартості послуг сторонніх організацій з доставки продукції від станції відправлення до станції призначення. Курсові різниці між оцінкою вартості продукції на дату відвантаження і дату надходження коштів, а також на дату здійснення передоплати і фактичного відвантаження в обсязі реалізації продукції не враховуються.
Якщо продукція (послуги) сплачується покупцем за іншими цінами (нижчими, вищими), ніж було зазначено в розрахункових документах, за моментом її відвантаження - дані звіту про обсяги обороту не коригуються.
( Підпункт 3.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державногокомітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
3.6. По рядку 15 із загального обсягу реалізованої за період з початку року промислової продукції, робіт, послуг (сума місячних даних, відображених по рядку 10, гр.1) наводиться вартість продукції, реалізованої на бартерних умовах, тобто, розрахунки за яку здійснено або передбачається здійснити у будь-якій формі, іншій ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, в результаті яких не передбачається перерахування коштів на рахунок продавця. Не є бартерними господарські операції, які передбачають розрахунок за відвантажену продукцію векселями. Вартість продукції, не врахованої у попередньому році в обсягах реалізованої за бартером, розрахунки за яку у поточному році здійснено на бартерних умовах, не включається у дані рядка 15. При цьому дані про обсяги бартерних операцій необхідно виправляти за той період, у якому було відвантажено цю продукцію.
Дані по рядку 15 наводяться за період з початку року з квартальною періодичністю: у звітах за березень, червень, вересень, грудень.
( Підпункт 3.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державногокомітету статистики N 516 від 15.09.2004 )( Підпункт 3.7 вилучено на підставі Наказу Державного комітету статистики N 516 від 15.09.2004 )
4. Надходження замовлень на виробництво промислової продукції (робіт, послуг)
4.1. По рядку 11 наводяться дані про вартість усіх прийнятих за звітний місяць замовлень на виробництво промислової продукції як з власної (покупної), так і з давальницької сировини, виконання робіт, послуг промислового характеру тільки за видами діяльності обробної промисловості, відміченими в переліку, що додається, позначкою "V".
Договором на виконання замовлення вважається як підписаний сторонами документ, так і договір, укладений шляхом обміну листами, телеграмами, телефонограмами, через факсимільний та електронний зв'язок або іншим способом, що дозволяє встановити факт надходження документа від замовника.
4.2. Якщо у замовленні міститься інформація тільки про кількість продукції, то обчислення її вартості здійснюється на основі прийнятих для даної угоди цін поточного дня на момент надходження замовлення. При цьому у звіті наводиться вся вартість замовлення незалежно від тривалості періоду, на який укладається договір. Якщо продукція фактично відвантажена за іншими (нижчими, вищими) цінами, ніж це було передбачено договором, дані про вартість замовлення не коригуються. У разі анулювання замовлення, одержаного у попередні місяці звітного року, слід надати (у письмовій формі) коректури, вказавши місяць звітування про це замовлення.
4.3. До цього показника включається також обсяг продажу зі складу, за умови, коли надходження замовлення і видача продукції співпадають у часі. Відвантаження продукції за договорами, укладеними в попередні роки, до обсягу надходження замовлень не включається.
4.4. До надходження замовлень не належать:
- замовлення на непромислову продукцію (роботи, послуги);
- замовлення на поставку покупних виробів без додаткової обробки (перепродаж);
- замовлення на поставку відходів промислового виробництва;
- замовлення на поставку товарів і надання послуг в рамках одного і того самого підприємства - юридичної особи.
4.5. З даних рядка 11 по рядку 12 наводиться обсяг іноземних замовлень (одержаних від замовників-нерезидентів України безпосередньо або через посередників).
5. Середня чисельність працівників промислової діяльності
5.1. По рядку 13 наводиться середня чисельність працівників (включаючи штатних працівників, працюючих за договорами та зовнішніх сумісників), зайнятих у видах діяльності, які за КВЕД належать до добувної, обробної промисловості та виробництва і розподілення електроенергії, тепла, газу і води (секції "C", "D", "E").
5.2. Включаються до цього показника також працівники, зайняті допоміжною діяльністю, яка існує виключно для обслуговування (підтримання) основного та другорядних видів промислової діяльності: в бухгалтерії, на складі, ремонтному підрозділі, який обслуговує виробниче обладнання підприємства, відділах збуту, кадрів і т.п.
5.3. Не включається до даних рядка 13 чисельність непромислових видів діяльності: відокремленого апарату управління та відокремлених науково-дослідних, проектно-конструкторських підрозділів, а також структурних підрозділів, зайнятих ремонтом автомобільного транспорту, рекультивацією земель, лісозаготівлею, обслуговуванням холодильників для надання послуг стороннім організаціям із зберігання і охолодження продукції, об'єктів соціальної сфери і охорони здоров'я та інших непромислових підрозділів, що перебувають на балансі підприємства.
5.4. Показник "середня чисельність працівників" розраховується як алгебраїчна сума середньо-облікової чисельності штатних працівників облікового складу та середньої чисельності позаштатних працівників, тобто працюючих за договорами та зовнішніх сумісників.
Розрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників та середньої чисельності позаштатних працівників промислової діяльності здійснюється відповідно до порядку, викладеного в II і III розділах Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України, затвердженої наказом Мінстату України від 07.07.95 N 171, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.08.95 за N 287/823, зі змінами до неї - наказ Держкомстату України "Про внесення змін до Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України" від 18.02.99 N 67, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09.03.99 за N 145/3438.
Зокрема, розрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу здійснюється у відповідності до п.3.3 вищезгаданої Інструкції. При цьому згідно з п. 2.1.9 Інструкції до середньооблікової чисельності включаються працівники, які виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру (включаючи договір підряду) і якщо розрахунки за виконану роботу проводяться безпосередньо самим підприємством, а також за умови, що ці працівники не включаються до списків інших підприємств.
5.5. Розрахунок середньої чисельності позаштатних працівників (працюючих за договорами цивільно-правового характеру та зовнішніх сумісників) здійснюється:
- за наявності систематичного обліку явок та неявок на роботу зазначених категорій працівників - згідно з порядком, визначеним п.п.3.3.1-3.3.3 вищезгаданої Інструкції;
- у разі відсутності обліку робочого часу (наприклад, при укладанні договору на виконання визначеного обсягу робіт у встановлений термін) - як середня величина на підставі даних про чисельність працівників відповідної категорії на перше і останнє число звітного місяця, наприклад, за січень 2004 року:
К на 01.01.04 + К на 31.01.04 ,
------------------------------
2
де К - кількість працівників.
6. Дані щодо відпрацьованого часу
6.1. По рядку 14 дані про кількість відпрацьованих людино-годин працівниками (включаючи штатних працівників, працюючих за договорами та зовнішніх сумісників), зайнятими у виробництві з тривалим циклом, наводяться за видами діяльності, які відмічені у переліку, що додається, позначкою "VV".
6.2. До відпрацьованих людино-годин належать людино-години, які фактично відпрацьовані зайнятими на виготовленні продукції із тривалим циклом виробництва (без врахування іншої промислової продукції, робіт, послуг, що виробляється підприємством), включаючи тих, що працювали неповний робочий день або тиждень, та відпрацьовані у порядку надурочної роботи у святкові та неробочі дні понад місячну норму (поза графіком).
6.3. Не належать до відпрацьованих людино-годин: внутрішньозмінні простої, години перерв у роботі, години скорочення тривалості роботи працівників, молодших 18 років, інші внутрішньо-змінні перерви в роботі, передбачені законодавством.
Заступник начальника управління статистики промисловості ГУСП | Л.М.Лісова |
Додаток 1
до п.2.1 "Інструкції щодо
заповнення форми державного
статистичного спостереження
N 1-ПЕ "Місячний звіт про
економічні показники за
видами економічної
діяльності, що відносяться
до добувної, обробної
промисловості, виробництва
і розподілення
електроенергії, газу, тепла
та води"
ПЕРЕЛІК
видів економічної діяльності, що за КВЕД належать до секцій "C", "D", "E", за якими наводяться дані у формі N 1-ПЕ