ДЕРЖАВНА СЛУЖБА АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
12.05.2006 N 176/464/467/286/111 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 травня 2006 р.
за N 636/12510
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби автомобільних доріг N 383/792/513/951/285 від 28.10.2010 )
Про затвердження Порядку оперативного інформування учасників дорожнього руху про стан аварійності на автомобільних дорогах, дорожнього покриття, а також гідрометеорологічні та інші умови дорожнього руху
На виконання вимог абзацу третього пункту 6 Розпорядження Президента України від 19.12.2005 N 1289/2005-рп "Про невідкладні заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху", Законів України від 20.12.90 N 565-XII "Про міліцію", від 30.06.93 N 3353-XII "Про дорожній рух", від 08.06.2000 N 1809-III "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" і від 24.06.2004 N 1859-IV "Про правові засади цивільного захисту" та з метою організації взаємодії Державної служби автомобільних доріг, Міністерства транспорту та зв'язку, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державного комітету телебачення і радіомовлення при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, ускладненні метеорологічних умов, що спричинили порушення автомобільного сполучення, або в разі виникнення на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування умов, що становлять загрозу безпеці дорожнього руху або можуть призвести до руйнування автомобільних доріг чи штучних споруд на них,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок оперативного інформування учасників дорожнього руху про стан аварійності на автомобільних дорогах, дорожнього покриття, а також гідрометеорологічні та інші умови дорожнього руху (додається).
2. Українському гідрометеорологічному центру МНС (Кульбіда М.І.) забезпечувати Укравтодор, Мінтрансзв'язку, МВС, МНС та Держкомтелерадіо оперативною інформацією про очікування складних погодних умов на території України.
3. Державному комітету телебачення і радіомовлення (Чиж І.С.) після отримання інформації від Укравтодору про стан проїзду автомобільними дорогами загального користування забезпечити її передачу населенню України каналами телебачення та радіомовлення.
4. Уважати такими, що втратили чинність, спільне розпорядження МНС та Укравтодору від 01.04.2005 N 45/1 "Про взаємодію при виникненні надзвичайних ситуацій, пов'язаних з порушенням (перервою) автомобільного сполучення" та затверджену Укравтодором від 30.12.2004 за погодженням з Мінтрансзв'язку Систему оперативного доведення інформації про умови руху на дорогах.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної служби автомобільних доріг Березовського М.В., заступника Міністра транспорту та зв'язку Кроля С.С., заступника Міністра внутрішніх справ Рудіка В.М., першого заступника Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Антонця В.М., заступника Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення Петренка В.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
автомобільних доріг України,
Міністерства транспорту
та зв'язку України,
Міністерства внутрішніх
справ України,
Міністерства України
з питань надзвичайних
ситуацій та у справах
захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи,
Державного комітету
телебачення і радіомовлення
України
12.05.2006
N 176/464/467/286/111
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 травня 2006 р.
за N 636/12510
ПОРЯДОК
оперативного інформування учасників дорожнього руху про стан аварійності на автомобільних дорогах, дорожнього покриття, а також гідрометеорологічні та інші умови дорожнього руху
1. Загальні положення
1.1. Забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування України в період складних метеорологічних умов здійснюється шляхом оперативного реагування дорожніх організацій на інформацію Українського гідрометеорологічного центру МНС (далі - Укргідрометеоцентр) про можливість їх виникнення, доведення її до користувачів доріг та своєчасного введення тимчасового обмеження або заборони руху автотранспорту, якщо умови руху ставлять під загрозу його безпеку.
1.2. При експлуатації автомобільних доріг в осінньо-зимовий період виникають природні перешкоди руху транспортних засобів, які характерні під час спільного прояву зниження температури повітря і дорожнього покриття з переходом їх через 0 град. С, підвищеної вологості та опадів у вигляді дощу, снігу, мокрого снігу в умовах відсутності вітру або наявності сильного вітру, призводять до виникнення на дорогах перешкод руху транспорту та впливають на безпеку дорожнього руху (додаток 1).
1.3. Цей Порядок визначає схему оперативного інформування учасників дорожнього руху про стан аварійності на автомобільних дорогах, дорожнього покриття, а також гідрометеорологічні та інші умови дорожнього руху.
2. Оперативне доведення інформації про ускладнення гідрометеорологічних умов до користувачів автомобільних доріг
2.1. При очікуваному ускладненні гідрометеорологічних умов Укргідрометеоцентр факсом або електронною поштою доводить до чергових Державної служби автомобільних доріг (далі - Укравтодор), Міністерства транспорту та зв'язку (далі - Мінтрансзв'язку), Міністерства внутрішніх справ (далі - МВС), Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС), центрів з гідрометеорології в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим) та областях України, Державному комітету телебачення і радіомовлення (далі - Держкомтелерадіо), Державного департаменту автомобільного транспорту (далі - Укравтотранс) та Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (далі - Головавтотрансінспекція) Мінтрансзв'язку, Департаменту Державної автомобільної інспекції МВС (далі - ДДАІ МВС), громадських організації автомобільних перевізників інформацію про небезпечні та стихійні явища погоди, а також надає оперативну інформацію про різку зміну погоди на території України згідно з критеріями, викладеними в додатку 2.
2.2. Одночасно Укргідрометеоцентр складає та доводить до центрів з гідрометеорології в АР Крим та областях України штормові попередження про небезпечні та стихійні явища погоди або її різку зміну.
2.3. Аналогічна інформація доводиться до засобів масової інформації та мережі інтернет.
2.4. Чергові Укравтодору, ДДАІ МВС, МНС, Укравтотрансу Мінтрансзв'язку отриману від Гідрометеоцентру інформацію доводять до своїх територіальних підрозділів за допомогою телефонного, факсового зв'язку чи електронної пошти.
2.5. Центри з гідрометеорології в АР Крим та областях України дублюють інформацію, одержану від Укргідрометеоцентру, і доводять її до територіальних (обласних) підрозділів Укравтодору, МНС, Укравтотрансу та Головавтотрансінспекції Мінтрансзв'язку, управлінь (відділів) (далі - У/В/) ДАІ ГУ-УМВС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Об'єднання підприємств автобусних станцій в областях (далі - ОПАС), до місцевих засобів масової інформації та мережі інтернет.
2.6. Регіональні підрозділи Укравтотрансу, ОПАС через автобусні станції та диспетчерські пункти інформують пасажирських перевізників про небезпечні явища погоди. У свою чергу громадські організації автомобільних перевезень також доводять цю інформацію до водіїв транспортних засобів членів організацій.
2.7. Схема обміну оперативною інформацією про гідрометеорологічні умови наводиться у додатку 3.
2.8. Служби автомобільних доріг у регіонах при одержанні інформації від Укравтодору невідкладно доводять її до територіальних структурних підрозділів дорожньо-експлуатаційних організацій.
3. Доведення інформації про умови руху автомобільними дорогами загального користування, випадки обмеження або заборони руху на окремих дорогах (ділянках)
3.1. При виникненні надзвичайних ситуацій, пов'язаних з обмеженням руху чи порушенням автомобільного сполучення під час ускладнення погодних умов, після отримання інформації від дорожніх організацій, постів чи екіпажів патрульних машин Державтоінспекції Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях та м. Севастополі негайно подають оперативну інформацію про перешкоди та умови руху на дорогах до чергового Укравтодору.
3.2. Отриману від служб автомобільних доріг у регіонах інформацію про погіршення умов руху автомобільними дорогами загального користування черговий Укравтодору факсом або електронною поштою доводить до чергових Мінтрансзв'язку, МНС, МВС, Держкомтелерадіо, громадських організацій автомобільних перевезень та учасників дорожнього руху.
3.3. Узагальнена оперативна інформація про порушення (перерви) автомобільного сполучення подається черговим Укравтодору і територіальними головними управліннями з питань надзвичайних ситуацій черговим Мінтрансзв'язку, МНС та ДДАІ МВС щодня о 7.00 та 16.00 годині, а в разі погіршення погодних та дорожніх умов інформацію надавати о 6.00 та 18.00 годині.
3.4. Крім того, Укравтодор розміщує інформацію про стан проїзду дорогами на своїй веб-сторінці www.ukravtodor.gov.ua.
3.5. Інформація про стан аварійності на автомобільних дорогах України розміщується ДДАІ МВС на веб-сторінці www.sai.mia.gov.ua.
3.6. Схема оперативного доведення інформації про умови руху автомобільними дорогами загального користування наведена в додатку 4.
3.7. У разі виникнення на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування небезпечних умов, унаслідок яких рух транспортних засобів обмежується або забороняється на термін понад 3 години, Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях та м. Севастополі інформують про це Укравтодор, У(В) ДАІ ГУ-УМВС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі. За необхідності інформують про обмеження або заборону руху на дорогах загального користування Укравтотранс та Головавтотрансінспекцію Мінтрансзв'язку, територіальні (обласні) підрозділи Укравтотрансу, ОПАС, громадські організації автомобільних перевезень, учасників дорожнього руху, інші зацікавлені міністерства та відомства.
3.8. При виникненні перешкод для руху на дорогах, які загрожують безпечній роботі автотранспорту, та в разі, якщо небезпечні умови або робота з ліквідації наслідків триватиме більше 1 доби, рішення про обмеження або заборону руху на дорозі (ділянці дороги) приймається начальником Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях та м.Севастополі за погодженням з Укравтодором та У(В) ДАІ ГУ-УМВС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, про що повідомляється місцевим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування.
3.9. Територіальні підрозділи МНС, Укравтотрансу та Головавтотрансінспекції Мінтрансзв'язку, Укравтодору під час погіршення умов проїзду або порушення автомобільного сполучення здійснюють обмін інформацією про стан проїзду в регіонах, співпрацюють у питаннях координації дій та вжиття необхідних заходів для забезпечення безперебійного та безпечного руху транспортних засобів і про прийняті рішення щодо забезпечення умов проїзду дорогами інформують центральні органи через чергових чи диспетчерські служби за належності в режимі телефонно-факсового зв'язку або електронною поштою.
3.10. Довідковий перелік з номерами телефонів центральних органів виконавчої влади та заінтересованих установ і організацій наведено у додатку 5.
3.11 Оперативну інформацію про порушення автомобільного сполучення Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях та м. Севастополі надають до Укравтодору згідно з додатком 6.
3.12. Під час обмеження або заборони руху транспортних засобів на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях, м. Севастополі та У(В) ДАІ ГУ-УМВС України в АР Крим, областях та містах Києві та Севастополі повинні інформувати населення через засоби масової інформації про стан проїзду, а також попереджувати учасників дорожнього руху про наявні поблизу стоянки транспорту, що охороняються, і об'єкти дорожнього сервісу шляхом установлення відповідних інформаційних щитів та на стаціонарних постах ДАІ.
3.13. Обмеження руху вводиться на термін дії небезпечних умов.
3.14. Крім того, режим обмеження руху може вводитись на термін дії небезпечних умов, пов'язаних з несприятливими погодними умовами, перезволоженням ґрунту, підвищеною температурою повітря, деформаціями покриття (колійність, просідання та ін.), земляного полотна, штучних споруд та іншими пошкодженнями, що призводять до втрати несучої здатності конструктивних елементів та транспортно-експлуатаційних показників.
3.15. Контроль за дотриманням учасниками дорожнього руху режиму обмеження здійснюється шляхом патрулювання вказаних ділянок пересувними нарядами ДАІ. Контроль за відповідністю облаштування цих ділянок технічними засобами регулювання дорожнім рухом здійснюється відповідним підрозділом дорожньо-експлуатаційної організації Укравтодору.
3.16. За умов відновлення фізико-технічних характеристик дороги або закінчення дії несприятливих погодних умов рух транспорту відновлюється. При цьому всі тимчасові дорожні знаки та інформаційні щити, які були встановлені на період дії обмежень, повинні бути терміново демонтовані.
3.17. Обмеження або заборона руху на окремих ділянках автомобільних доріг, де виникли небезпечні умови, здійснюється у встановленому порядку.
3.18. Служби автомобільних доріг у регіонах забезпечують щоденний збір та передачу до Укравтодору інформації про погодні умови та стан проїзду автомобільними дорогами загального користування, стан покриття, кількість задіяних на зимовому утриманні доріг дорожніх робітників та механізмів згідно з додатками 7 та 8.
3.19. Службам автомобільних доріг в АР Крим, областях, м. Севастополі, У(В) ДАІ ГУ-УМВС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, територіальним управлінням Головавтотрансінспекції, Головним управлінням (управлінням) МНС необхідно розробити та затвердити організаційні та інженерно-технічні заходи щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і проведення аварійно-рятувальних робіт, пов'язаних з порушенням автомобільного сполучення, з урахуванням вимог цього Порядку і місцевих особливостей.
Додаток 1
до пункту 1.2 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
ПРИРОДНІ ПЕРЕШКОДИ,
які виникають в осінньо-зимовий період при експлуатації автомобільних доріг
Найбільш суттєво впливають на безпеку дорожнього руху такі перешкоди:
Ожеледь. Виникає у вигляді скловидного льоду під час дощу або мокрого снігу за умов різкого зниження температури повітря до -4 град. С і нижче. Ожеледь виникає раптово і покриває проїзну частину, земляне полотно, дерева, дорожні споруди та інше.
Ожеледиця. Утворюється у вигляді скловидного льоду або інею, якщо температура землі, дорожнього покриття, елементів дорожніх споруд, окремих предметів нижча, ніж -3 град. С, а температура повітря різко збільшується з переходом через 0 град. С за умов підвищеної (більше 90%) відносної вологості повітря (туман, мряка) або слабких дощових опадів. Ожеледиця з'являється, як правило, на ділянках доріг (мостах, покритті ділянок доріг, що проходять поблизу рік, каналів, боліт, озер та інших водоймищ).
Снігові накати. Утворюються внаслідок ущільнення (трамбування) снігу колесами транспортних засобів під час опадів за відсутності вітру або наявності слабкого вітру.
Снігові замети (перемети). Виникають на проїзній частині, узбіччях доріг у вигляді валів сухого снігу різної ширини та висоти. Ступінь занесення доріг снігом залежить від швидкості та напрямку вітру, обсягів снігопереносу, поперечного профілю дороги, рельєфу місцевості.
Додаток 2
до пункту 2.1 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
Штормові попередження про:
А) небезпечні явища погоди
Б) стихійні явища погоди
В) різка зміна погоди
Додаток 3
до пункту 2.7 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
СХЕМА
обміну оперативною інформацією про гідрометеорологічні умови ( za636-06 )
Додаток 4
до пункту 3.6 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
СХЕМА
оперативного доведення інформації про умови руху автомобільними дорогами загального користування ( za636-06 )
Додаток 5
до пункту 3.10 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
ПЕРЕЛІК
центральних органів виконавчої влади та заінтересованих установ та організацій
Додаток 6
до пункту 3.11 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ
про порушення автомобільного сполучення за станом на ___ годину "__"_____ 200__ року
Визначення термінів:
Організаційні заходи - організовано об'їзд, проінформовано держадміністрацію, служби МНС, ДАІ тощо.
Механізми - види техніки.
Техногенні надзвичайні ситуації: аварії та події з небезпечними вантажами; розливи нафти або нафтопродуктів, інше.
Природні надзвичайні ситуації: повінь, зсуви ґрунту, сильні снігопади, ожеледь, селеві потоки та інше; перезволоження ґрунту, унаслідок якого конструкція земляного полотна дороги втрачає несучу здатність.
Додаток 7
до пункту 3.18 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
ІНФОРМАЦІЯ
про стан проїзду та погодні умови на автодорогах загального користування за станом на ________ 200__ року
Черговий по Укравтодору
Визначення термінів:
опади - дощ (місцями дощ), сніг (місцями сніг), сильний сніг, мокрий сніг, сніг з дощем. Погодні явища - туман, хуртовина, заметіль, поземка;
стан проїзду - забезпечено, ускладнено, обмежено (для якого виду транспорту), закрито (повністю, правий проїзд по ходу кілометражів);
стан покриття - сухе, мокре, засніжене, накат (місцями накат), ожеледиця (місцями ожеледиця), місцями перемети.
Додаток 8
до пункту 3.18 Порядку
оперативного інформування
учасників дорожнього руху
про стан аварійності
на автомобільних дорогах,
дорожнього покриття,
а також гідрометеорологічні
та інші умови дорожнього
руху
ІНФОРМАЦІЯ
про стан проїзду та погодні умови на перевальних ділянках доріг загального користування державного значення за станом на ____ ___________ 200_ року
Черговий по Укравтодору