• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Регламенту аматорського радіозвязку України

Державний комітет звязку України  | Наказ, Регламент від 22.08.1997 № 124 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет звязку України
  • Тип: Наказ, Регламент
  • Дата: 22.08.1997
  • Номер: 124
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет звязку України
  • Тип: Наказ, Регламент
  • Дата: 22.08.1997
  • Номер: 124
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 124 від 22.08.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 листопада 1997 р.
за N 564/2368
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації N 177 від 21.07.2011 )
Про затвердження Регламенту аматорського радіозв'язку України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
На виконання Закону України "Про зв'язок" і з метою подальшого розвитку аматорського радіозв'язку в Україні
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити і подати на державну реєстрацію в Міністерство юстиції Регламент аматорського радіозв'язку України (додається).
2. Начальнику центру "Укрчастотнагляд" Карпенку О.Є. забезпечити видання Регламенту аматорського радіозв'язку України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника УСНТП Орленка М.П.
Голова Державного комітету зв'язку Д.А.Худолій
Затверджено
наказом Державного комітету
зв'язку України від 22.08.97
N 124
Регламент аматорського радіозв'язку України
( Слова "ДІЕ області (АР Крим)" у Регламенті замінено словами "регіональний підрозділ ДІЕ" у відповідних відмінках згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )( Слово "Укрчастотнагляд" в усіх відмінках у Регламенті замінено словами "Центр "Укрчастотнагляд" у відповідних відмінках згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )( Слова "дозвіл на право експлуатації" в усіх відмінках у Регламенті замінено словами "дозвіл на експлуатацію" у відповідних відмінках, слова "дозвіл на право виготовлення" в усіх відмінках у Регламенті замінити словами "дозвіл на виготовлення" у відповідних відмінках згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
1. Загальні положення
1.1. Регламент аматорського радіозв'язку України (далі - Регламент) розроблений у відповідності з Регламентом радіозв'язку Міжнародного союзу електрозв'язку, Законом України "Про зв'язок", Законом України "Про радіочастотний ресурс України", рекомендаціями Міжнародної спілки радіоаматорів, встановлює порядок та правила функціонування аматорського радіозв'язку в Україні.
( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
1.2. Положення цього Регламенту є обов'язковими для всіх фізичних та юридичних осіб, які мають дозвіл на експлуатацію аматорських радіостанцій, розташованих на території України, на мобільних засобах, повітряних та водних суднах, на штучних супутниках Землі та земних станціях супутникового зв'язку.
( Пункт 1.2 розділу 1 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
1.3. Використання радіочастотного ресурсу України аматорською службою радіозв'язку та аматорською супутниковою службою радіозв'язку визначається цим Регламентом аматорського радіозв'язку України.
( Пункт 1.3 розділу 1 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
1.4. Виготовлення (придбання), встановлення та експлуатація аматорських передавальних радіостанцій в Україні здійснюється на дозвільній основі.
( Пункт 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )( Пункт 1.5 розділу 1 вилучено на підставі Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
2. Терміни, визначення та скорочення
У Регламенті нижченаведені терміни, визначення та скорочення вживаються у таких значеннях:
Адміністрація зв'язку та радіочастот України (АЗРЧ) - центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, на який згідно з законодавством покладаються функції Адміністрації зв'язку України і який забезпечує проведення державної політики у сфері розподілу і використання радіочастотного ресурсу України.
Аматорська служба - служба радіозв'язку, яка використовується з метою самовдосконалення, взаємного зв'язку і проведення технічних досліджень, що здійснюється радіоаматорами, тобто особами, які мають на це належний дозвіл і займаються цією діяльністю виключно з особистої зацікавленості, без здобуття матеріального зиску і не займаються підприємницькою діяльністю.
Аматорська радіостанція (АРС) - радіостанція аматорської або аматорської супутникової служби.
Аматорська супутникова служба (АСС) - служба радіозв'язку, яка використовує космічні станції, встановлені на супутниках Землі, використовується з тією ж метою, що й аматорська служба.
Амплітудна модуляція (АМ) - модуляція несівного коливання, при який змінним параметром є амплітуда коливань.
Знакодрукування (ЗД) - вид телеграфії з використанням сигнального коду та поданням результату приймання у вигляді друкованого тексту.
Категорії служб радіозв'язку (КСР) - при призначенні смуг частот для використання декількома радіослужбами ці служби розподіляються на такі категорії: первинна, дозволена і вторинна. Дозволена і первинна служби користуються рівними правами, крім випадків, коли під час складання частотних планів первинній службі надається право вибору частот. Станціям первинної і дозволеної служб надається право пріоритетного використання смуги частот і право вимагати захисту від завад, що створюються іншими службами. Станції вторинної служби:
- не повинні створювати шкідливих радіозавад станціям первинної або дозволеної служби і не можуть вимагати захисту від радіозавад з боку станцій первинної або дозволеної служби;
- можуть вимагати захисту від завад з боку станцій тієї ж або іншої вторинної служби.
Кваліфікаційно-технічна комісія (КТК) - комісія з визначення кваліфікації операторів аматорських радіостанцій та перевірки технічного стану АРС.
Небажані випромінювання - випромінювання, що складаються з побічних та позасмугових.
Необхідна ширина смуги - ширина смуги частот, достатня при даному класі випромінювання для забезпечення передачі повідомлень з необхідною швидкістю та якістю за визначених умов.
Одна бічна смуга (ОБС) - смуга частот, розміщена вище або нижче несівної частоти, яку займають спектральні складові, викликані процесом модуляції несівного коливання (хвилі).
Оператор аматорської станції - особа, яка чинним порядком набула прав на експлуатацію АРС.
Передавання даних (ПД) - вид електрозв'язку з множинним доступом до каналу зв'язку на основі комутації частин інформації визначеної довжини та структури (комутації пакетів) за визначеним порядком.
Побічне випромінювання - випромінювання на частоті або частотах, розташованих за межами необхідної ширини смуги, рівень якого може бути знижений без шкоди для відповідної передачі повідомлень. До побічних випромінювань належать гармонійні випромінювання, паразитні випромінювання, продукти інтермодуляції і частотного перетворення, але до них не належать позасмугові випромінювання.
Позасмугове випромінювання - випромінювання на частоті або на частотах, безпосередньо прилеглих до необхідної ширини смуги частот, яке є результатом процесу модуляції, але не містить побічних випромінювань.
Присвоєна смуга радіочастот - смуга радіочастот, у межах якої дозволяється випромінювання передавачем радіостанції. Ширина присвоєної смуги частот дорівнює необхідній ширині смуги частот плюс подвоєне абсолютне значення допустимого відхилення частоти.
Радіоаматорська аварійна служба (РАС) - аматорська служба забезпечення аварійного радіозв'язку у надзвичайних ситуаціях.
Радіозавада - електромагнітне випромінювання будь-якого походження, що перешкоджає нормальному прийманню та/чи передаванню радіосигналів та призводить до погіршення якості, помилок або втрат інформації.
Радіостанція (РС) - один або декілька передавачів та приймачів або їх комбінацій, допоміжне обладнання та антенно-фідерні пристрої, розташовані у визначеному місці для здійснення служби радіозв'язку.
Телебачення - вид електрозв'язку, призначений для передачі змінних зображень нерухомих або рухомих об'єктів.
Телеграфія (ТЛГ) - вид електрозв'язку для передавання текстової інформації з використанням сигнального коду.
Телефонія - вид електрозв'язку, призначений, головним чином, для обміну інформацією у вигляді мови.
Український державний центр радіочастот та нагляду за зв'язком (Центр "Укрчастотнагляд") - спеціально уповноважений радіочастотний орган АЗРЧ України з питань присвоєння радіочастот, позивних сигналів, видачі дозволів на розроблення, виробництво, придбання, реалізацію, продаж, використання радіоелектронних засобів і радіовипромінювальних пристроїв на території України, а також на ввезення їх з-за кордону спеціальним та загальним користувачам; здійснення радіочастотного моніторингу, обліку та державного нагляду за використанням радіочастотного ресурсу України спеціальними та загальними користувачами. Центр "Укрчастотнагляд" виконує функції Державної інспекції електрозв'язку України (ДІЕ).
Фазова модуляція (ФМ) - кутова модуляція несівного коливання, при якій фаза несівної змінюється пропорційно миттєвим значенням модулювального сигналу.
Цифрові види зв'язку - цифрові методи зв'язку, дозволені в тих смугах частот, де передбачено вид випромінювання F1В. До таких методів роботи відносяться: знакодрукування, передавання даних, фототелеграф, телебачення з повільною розгорткою, дистанційне управління.
Частотна модуляція (ЧМ) - кутова модуляція несівного коливання, при якій відхилення частоти модульованого сигналу змінюється пропорційно миттєвим значенням частоти модулювального сигналу.
( Розділ 2 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
3. Класифікація аматорських станцій
3.1. За призначенням АРС поділяються на:
радіостанції для зв'язку;
радіостанції для супутникового зв'язку;
ретранслятори;
радіомаяки;
спортивні радіостанції;
автоматичні АРС цифрового зв'язку.
( Пункт 3.1 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
3.2. За технічними характеристиками (вихідна потужність, діапазони робочих частот, класи випромінювання) аматорські радіостанції для зв'язку поділяються на категорії:
початкову;
третю;
другу;
першу.
( Пункт 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
3.3. За принципом користування АРС поділяються на:
індивідуальні, користувачами яких є окремі радіоаматори;
колективні (клубні), користувачами яких є колективи радіоаматорів, що об'єднуються навколо юридичних осіб (організації, підприємства, установи, учбові заклади та заклади культури, громадські організації тощо).
( Пункт 3.3 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
3.4. За місцем розташування АРС поділяються на:
стаціонарні, які змонтовані і використовуються за місцем постійного проживання користувачів АРС (розташування колективної АРС);
пересувні, які тимчасово перенесені і розташовані стаціонарно або в польових умовах (для участі в змаганнях);
рухомі, що розташовані на рухомих об'єктах і призначені для роботи під час руху та під час зупинок;
портативні переносні радіостанції вагою до 1 кг, які мають особисте джерело живлення і пристосовані для роботи при перенесенні.
( Пункт 3.4 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4. Технічні вимоги до аматорських радіостанцій та вимоги техніки безпеки
4.1. До складу АРС повинні входити:
4.1.1. Комплект передавальної (приймально-передавальної) радіоапаратури, яка при роботі не повинна перевищувати максимально дозволених рівнів вихідної потужності передавача і повинна забезпечувати роботу тільки в межах смуг частот та класами випромінювання, вказаними в дозволі на експлуатацію АРС. При спільному використанні АРС членами однієї сім'ї передавальна апаратура повинна забезпечувати можливість роботи з рівнями вихідної потужності відповідно до вимог дозволу кожного із членів сім'ї. Потужність установлюється оператором АРС відповідно категорії, яку він має.
( Абзац перший пункту 4.1.1 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
Кожна одиниця передавальної (приймально-передавальної) радіоапаратури повинна бути зареєстрована в дозволі на експлуатацію АРС.
4.1.2. Приймальна радіоапаратура.
4.1.3. Антенні пристрої з фідерними лініями (включаючи грозозахист). Встановлення зовнішніх антенних пристроїв на дахах будівель повинно бути погоджене з адміністративними органами, у веденні яких ці будівлі знаходяться.
4.1.4. Допоміжні пристрої для контролю параметрів радіопередавальної апаратури.
4.1.5. Інструмент та інвентар.
4.2. Дозволені смуги частот, максимальні рівні вихідної потужності передавачів та класи випромінювання радіостанцій для зв'язку і радіостанцій для супутникового зв'язку наведені в табл. 1.
( Пункт 4.2 розділу 4 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.2.1. Питання видачі дозволів на використання АРС в режимах роботи, що не передбачені даним Регламентом, розглядаються Адміністрацією зв'язку та радіочастот України.
( Пункт 4.2.1 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.3. Дозволені цим Регламентом смуги частот, максимальні рівні вихідної потужності та класи випромінювання ретрансляторів, радіомаяків та спортивних АРС наведені в таблиці 2.
( Пункт 4.3 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.4. Стабільність частоти передавачів АРС для зв'язку визначається як абсолютне відхилення частоти (зміна частоти радіопередавача за рахунок власної нестабільності при незмінному положенні органів настройки) протягом 15 хвилин після включення передавача на передачу і повинна бути не гірше ніж 300 Гц (на частотах до 30 МГц) та 1000 Гц (на частотах вище 30 МГц). Стабільність частоти передавачів ретрансляторів, маяків та цифрових автоматичних АРС повинна бути не гірше ніж 300 Гц.
( Абзац перший пункту 4.4 розділу 4 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
Рівні послаблення будь-якої складової побічного та/чи позасмугового випромінювання передавачів АРС не повинні бути меншими ніж наведені у таблиці 3.
( Абзац другий пункту 4.4 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
При використанні цифрових видів зв'язку параметри вихідного сигналу повинні бути не гірші ніж в режимі J3E (ОБС) на частотах нижче 30 МГц та не гірші ніж в режимі F3E (ЧМ) на частотах вище 30 МГц.
4.5. У передавачів АРС з односмуговою модуляцією (ОБС) несівне коливання (частота) і неробоча бічна смуга повинні бути послаблені не менше ніж на 40 дБ кожна.
На частотах нижче 10 МГц використовується нижня бічна смуга (LSB), а в смугах частот вище 10 МГц - верхня бічна смуга (USB).
( Пункт 4.5 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.6. Вихідна потужність (Рвих) передавача АРС вимірюється на узгодженому активному навантаженні у режимі безперервного випромінювання вимірювачем потужності або напруги (струму). У останньому випадку потужність розраховується за формулою:
2
U екв 2
Рвих = ------- (Br) або Рвих = I екв х R(Br)
R
де:
Uекв - напруга на активному навантаженні, В;
Iекв - струм в активному навантаженні, А;
R - величина опору активного навантаження, Ом.
Таблиця 1
Дозволені смуги частот, максимальні рівні вихідної потужності та класи випромінювання передавачів АРС (по категоріях)
------------------------------------------------------------------
| Смуги частот, МГц | Потужність, Вт | Клас випромінювання |
| |-------------------| |
| | Категорія | |
| |-------------------| |
| | 1 | 2 | 3 |поч.| |
|---------------------+----+----+----+----+----------------------|
| "1.810-1.840 | 10 | 5 | - | - | CW |
| "1.840-1.850 | 10 | 5 | - | - | SSB, CW |
| "1.838-1.842 | 10 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок |
| "1.850-1.900 | 10 | 5 | 5 | 5 | SSB, CW |
| "1.900-2.000 | 10 | 5 | 5 | 5 | AM, SSB, CW |
| | | | | | |
| 3.500-3.600 | 200| 100| 40| - | CW |
| 3.580-3.620 | 200| 100| - | - |цифровий зв'язок |
| 3.600-3.650 | 200| 100| 40| - | SSB, CW |
| "3.650-3.700 | 200| 100| - | - | SSB, CW |
| "3.700-3.800 | 200| - | - | - | SSB, CW |
| "3.730-3.740 | 200| 100| - | - | SSTV |
| | | | | | |
| *7.000-7.100 | 200| 100| 40| - | CW |
| *7.035-7.045 | 200| - | - | - |SSTV, цифровий зв'язок|
| *7.040-7.100 | 200| 100| - | - | SSB |
| | | | | | |
| "10.100-10.150 | 200| 100| - | - | CW |
| "10.140-10.150 | 200| - | - | - |цифровий зв'язок |
| | | | | | |
| *14.000-14.250 | 200| 100| - | - | CW |
| *14.070-14.112 | 200| - | - | - |цифровий зв'язок |
| *14.100-14.150 | 200| 100| - | - | SSB |
| *14.150-14.250 | 200| - | - | - | SSB |
| *14.225-14.235 | 200| - | - | - | SSTV |
| 14.250-14.350 | 200| - | - | - | SSB, CW |
| | | | | | |
| *"18.068-18.168 | 200| 100| - | - | CW |
| *"18.100-18.110 | 200| 100| - | - |цифровий зв'язок |
| *"18.110-18.168 | 200| 100| - | - | SSB |
| | | | | | |
| *21.000-21.450 | 200| 100| 40| - | CW |
| *21.080-21.120 | 200| 100| - | - |цифровий зв'язок |
| *21.150-21.250 | 200| 100| - | - | SSB |
| *21.250-21.450 | 200| - | - | - | SSB |
| *21.335-21.345 | 200| - | - | - | SSTV |
| | | | | | |
| *"24.890-24.990 | 200| 100| - | - | CW |
| *"24.920-24.930 | 200| 100| - | - |цифровий зв'язок |
| *"24.930-24.990 | 200| 100| - | - | SSB |
| | | | | | |
| 28.000-28.100 | 200| 100| 40| - | CW |
| 28.100-28.200 | 200| 100| 40| 5 |цифровий зв'язок, CW |
| 28.200-28.800 | 200| 100| 40| 5 | SSB, CW |
| 28.675-28.685 | 200| - | - | - | SSTV |
| 28.800-29.300 | 200| 100| 40| 5 | SSB, AM, CW |
| *29.300-29.550 | 200| 100| - | - | SAT |
| 29.550-29.700 | 200| 100| 40| 5 | FM, SSB, CW |
| | | | | | |
| "144.000-144.035 | 5 | - | - | - | EME |
| "144.035-144.150 | 5 | 5 | 5 | 5 | CW |
| "144.150-144.400 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSB |
| "144.500-145.800 | 5 | 5 | 5 | 5 |SSB, CW, FM, RTTY,SSTV|
| "144.800-144.990 | 5 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок, AM |
| "145.000-145.800 | 5 | 5 | 5 | 5 | FM |
| *"145.800-146.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | SAT |
| | | | | | |
| "430.000-432.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | FM |
| "432.000-432.025 | 5 | - | - | - | EME |
| "432.025-432.150 | 5 | 5 | 5 | 5 | CW |
| "432.150-432.500 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSB, CW |
| "432.500-435.000 | 5 | 5 | 5 | 5 |SSB, FM, AM, RTTY, CW |
| "432.500 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSTV |
| "433.625-433.725 | 5 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок |
| *"435.000-438.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | SAT |
| "438.000-440.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | FM |
| "438.025-438.175 | 5 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок |
| | | | | | |
|*"1260.000-1270.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | SAT |
| "1270.000-1296.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | FM |
| "1270.700-1270.710 | 5 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок |
| "1296.000-1296.025 | 5 | - | - | - | EME |
| "1296.025-1296.150 | 5 | 5 | 5 | 5 | CW |
| "1296.150-1296.500 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSB, CW |
| "1296.500-1300.000 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSB, FM, CW |
| "1296.500 | 5 | 5 | 5 | 5 | SSTV |
| "1296.600 | 5 | 5 | 5 | 5 | RTTY |
| "1298.725-1300.000 | 5 | 5 | 5 | 5 |цифровий зв'язок |
| | | | | | |
|*"2400.000-2450.000 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
|*"5650.000-5670.000 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| "10000.0-10500.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| *"24000.0-24050.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| "24050.0-24250.0 | 5 | 5 | 5 | | FM, CW, SSB |
| *47000.0-47200.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| *75500.0-76000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| "119980.0-120000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| *142000.0-144000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
|*"144000.0-149000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
|*"241000.0-248000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
| *248000.0-250000.0 | 5 | 5 | 5 | - | FM, CW, SSB |
------------------------------------------------------------------
Позначення:
-----------------------------------------------------
|1.810-1.840| - смуги частот, виділені на вторинній |
| | основі |
|-----------+---------------------------------------|
|7.000-7.100| - смуги частот, що можуть |
| | використовуватись АСС |
-----------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
| CW (ТЛГ)|100НА1А |
|-----------+------------------------------------------|
| SSB|2K70J3E (вид випромінювання J3E, R3E) з |
| (ОБС)|необхідною шириною смуги 3 кГц (3К00) |
|-----------+------------------------------------------|
| RTTY (ЗД)|900HF1В (F1B на частотах нижче 30 МГц, |
| |F1B, А2В - на частотах вище 30 МГц) |
|-----------+------------------------------------------|
| SSTV (ТПР)|2K70J2F |
|-----------+------------------------------------------|
| ATV (АТБ)|7M25C3F-відео, 750KF3E-звук (аматорське |
| |телебачення) |
|-----------+------------------------------------------|
| AM|6K00A3E |
|-----------+------------------------------------------|
| FM (ЧМ)|24K0F3E із необхідною шириною смуги 6кГц |
| |(6К00) на частотах нижче 30 МГц та 24 кГц |
| |(24К0) - на частотах вище 30 МГц |
|-----------+------------------------------------------|
| АТ|(вид випромінювання А1А) з необхідною |
| |шириною смуги 100Гц (100Н) |
|-----------+------------------------------------------|
| PR (ПД)|200HF1D, 1К00F1D з необхідною шириною |
| |смуги 200 Гц (200Н) або 1 кГц (1К00) |
|-----------+------------------------------------------|
| EME|Зв'язок з використанням Місяця як |
| |пасивного ретранслятора |
|-----------+------------------------------------------|
| SAT|Зв'язок з використанням штучних |
| |супутників Землі |
--------------------------------------------------------
( Позначення до таблиці 1 в редакції Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
Примітки: 1. В смугах частот, виділених для зв'язків з використанням Місяця як пасивного ретранслятора, за клопотанням заявника Центром "Укрчастотнагляд" може бути виданий дозвіл на право роботи з вихідною потужністю до 100 Вт.
( Пункт 1 примітки із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
2. Для участі в міжнародних змаганнях по радіозв'язку за клопотанням заявника АРС першої категорії Центр "Укрчастотнагляд" надає дозвіл на право роботи з вихідною потужністю до 1000 Вт (на частотах до 30 МГц) і до 100 Вт (на частотах вище 30 МГц).
( Пункт 2 примітки із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )( Пункт 3 примітки вилучено на підставі Наказу Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
3. Щільність потоку потужності випромінювання космічних станція АСС біля поверхні Землі не повинна перевищувати мінус 110 дБВт/м-2.
4. Центр "Укрчастотнагляд" визначає обмеження (заборону) на використання окремих смуг частот у конкретних регіонах України.
( Примітку доповнено пунктом 4 згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
Таблиця 2
Дозволені смуги частот, максимальні рівні вихідної потужності, класи випромінювання ретрансляторів, радіомаяків та спортивних АРС
--------------------------------------------------------------------------------
| |Вихідна|Клас | |
|Смуги частот, МГц|потуж- |випро-| Примітки |
| |ність |міню- | |
| | Вт |вання | |
|------------------------------------------------------------------------------|
| Ретранслятори |
|------------------------------------------------------------------------------|
|145,000-145,800 | 15 | FM |1. Відстань між каналами "R" - 25 кГц. |
| | | |2. Відстань між каналами "RX" - 12,5 кГц. |
| | | |3. Вихідна частота ретранслятора вища за |
| | | | вхідну на 600 кГц. |
| | | |4. Вхідна частота каналу RO - 145,000 МГц. |
| | | |5. Вхідна частота каналу ROX- 145,0125 МГц. |
| | | |6. Канал R8 (вихідна частота 145,800 МГц) |
| | | | бажано не застосовувати. |
|-----------------+-------+------+---------------------------------------------|
|430,000-439,425 | 5 | FM |1. Відстань між каналами - 25 кГц. |
| | | |2. Вихідна частота ретранслятора каналів "RU"|
| | | | вища за вхідну на 1,6 МГц. |
| | | |3. Вихідна частота ретранслятора каналів "R" |
| | | | вища за вхідну на 7,6 МГц. |
| | | |4. Вхідна частота каналу RUO - 433,000 МГц. |
| | | |5. Вхідна частота каналу R70 - 431,050 МГц. |
|-----------------+-------+------+---------------------------------------------|
|1270,000-1299,000| 5 | FM |1. Відстань між каналами- 25 кГц. |
| | | |2. Вихідна частота ретранслятора каналів "RS"|
| | | | вища за вхідну на 28 МГц. |
| | | |3. Вихідна частота ретранслятора каналів "R" |
| | | | вища за вхідну на 35 МГц. |
| | | |4. Вихідна частота ретранслятора каналів "RM"|
| | | | вища за вхідну на 6 МГц. |
| | | |5. Вхідна частота каналу RS1 - 1270,000 МГц. |
| | | |6. Вхідна частота каналу RMO- 1291,000 МГц. |
| | | |7. Вхідна частота каналу R20 - 1293,150 МГц. |
|------------------------------------------------------------------------------|
| Радіомаяки |
|------------------------------------------------------------------------------|
|28,200-28,300 | 5 | CW | |
|144,400-144,490 | 5 | CW | |
|432,800-433,000 | 5 | CW | |
|1296,800-1297,000| 5 | CW | |
|2320,800-2320,990| 5 | CW | |
|------------------------------------------------------------------------------|
| Радіопередавачі для спортивної пеленгації |
|------------------------------------------------------------------------------|
| 3,500-3,650 | 5 | CW | |
| 3,600-3,650 | 5 | AM | |
|144,000-145,800 | 5 | CW | |
|144,500-145,500 | 5 | AM | |
|------------------------------------------------------------------------------|
| Радіостанції для комплексних аматорських змагань |
|------------------------------------------------------------------------------|
|1,830-2,000 | 5 | CW | |
|1,860-2,000 | 5 | SSB | |
|3,500-3,650 | 5 | CW | |
|3,600-3,650 | 5 | SSB | |
--------------------------------------------------------------------------------
Таблиця 3
Мінімально допустимі рівні послаблення складових побічного та (або) позасмугового випромінювання
------------------------------------------------------------------
|Робочий діапазон|Вихідна потужність,| Рівень послаблення, дБ |
| частот, МГц | Вт | |
|----------------+-------------------+---------------------------|
| до 30 |для всіх рівнів |40 (але не більше 50 мВт) |
| |потужності | |
|----------------+-------------------+---------------------------|
|від 30 до 235 | до 25 |40 (але не більше 75 мкВт) |
| |-------------------+---------------------------|
| | більше 25 |60 (але не більше 1 мВт) |
|----------------+-------------------+---------------------------|
|від 235 до 960 | до 25 |40 (але не більше 25 мкВт) |
| |-------------------+---------------------------|
| | більше 25 |60 (але не більше 25 мкВт) |
|----------------+-------------------+---------------------------|
|від 960 та вище | до 10 |40 (але не більше 100 мкВт)|
| |-------------------+---------------------------|
| | більше 10 |50 (але не більше 100 мкВт)|
------------------------------------------------------------------
4.7. Вимоги техніки безпеки
4.7.1. Користувачі (оператори) АРС зобов'язані неухильно дотримуватися правил техніки електробезпеки та протипожежної безпеки, державних санітарних норм і попереджувати випадки порушення цих правил та норм іншими особами.
( Пункт 4.7.1 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.7.2. Користувачі індивідуальних, керівники колективних АРС та їх заступники несуть відповідальність за дотримання правил техніки електробезпеки та протипожежної профілактики в приміщенні АРС та в місцях розташування їх антенних споруд.
( Пункт 4.7.2 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.7.3. Радіоапаратура АРС повинна бути в корпусах, які виключають можливість випадкового дотику до частин, які перебувають під напругою.
( Пункт 4.7.3 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.7.4. Корпуси радіоапаратури, що живляться від мережі змінного струму, повинні бути надійно заземлені.
4.7.5. Заземлення апаратури повинно здійснюватись шляхом підключення до зовнішнього заземлення або до контуру заземлення будівлі.
У випадках, коли підключення до контуру заземлення неможливе, допускається використання для заземлення труб водопроводу (холодна вода).
Використання для заземлення труб і радіаторів опалення та газової мережі категорично забороняється.
4.7.6. Всі з'єднання в колі заземлення апаратури АРС повинні бути виконані методами зварювання, опресування або гвинтового скручення з наступним пропаюванням.
4.7.7. Всі кола живлення радіоапаратури АРС повинні бути захищені плавкими запобіжниками.
4.7.8. Рекомендується передбачити можливість підключення центральних жил фідерів антенних пристроїв до заземлення.
4.7.9. Всі операції з настроювання, регулювання, заміни комплектуючих компонентів радіоапаратури, як правило, повинні проводитися при повному вимкненні напруги живлення від джерела змінного струму.
( Пункт 4.7.9 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
4.7.10. При роботах з радіоапаратурою без зняття напруги живлення необхідно користуватися інструментом з ізольованими ручками та іншими захисними засобами.
4.7.11. При роботі з антенними пристроями необхідно дотримуватися вимог безпеки щодо робіт, які проводяться на висоті. Роботи рекомендується проводити у взутті, що забезпечує достатнє зчеплення з дахом будівлі.
4.7.12. Забороняється підійматися на щогли і проводити роботи з антенними пристроями під час грози або при її наближенні, при сильному вітрі, ожеледиці, сильному дощі та снігопаді.
4.7.13. Металеві щогли, ізольовані за електричною схемою від землі, необхідно обладнати грозозахисним пристроєм для заземлення.
4.7.14. При виникненні пожежі в приміщенні АРС її користувач (оператор) зобов'язаний:
- негайно вжити заходів щодо відключеная радіоапаратури від мережі живлення;
- спробувати погасити пожежу власними силами;
- якщо погасити пожежу власними силами не вдається, викликати пожежну команду.
Використання пінних вогнегасників на АРС категорично забороняється.
5. Розташування аматорських радіостанцій
5.1. Кожна АРС повинна бути зареєстрована регіональним підрозділом ДІЕ у дозволі на експлуатацію АРС і розташована за місцем постійного проживання чи перебування її користувача.
5.2. Користувач індивідуальної АРС несе відповідальність за те, щоб під час його відсутності ніхто із сторонніх осіб не зміг привести АРС в дію. Забороняється встаноблення індивідуальної АРС в загальній кімнаті гуртожитку та приміщеннях загального користування (коридори, вітальні тощо).
5.3. Колективні (клубні) АРС повинні встановлюватися в окремих приміщеннях, в яких забезпечується збереження апаратури і виключена можливість доступу до неї сторонніх осіб. Забороняється розташування колективних (клубних) АРС у прохідних кімнатах та коридорах. По закінченні роботи колективної (клубної) АРС приміщення повинно бути надійно зачинене. Відчинити приміщення, де розташована колективна АРС, при відсутності її керівника або його заступників може представник засновника колективної АРС (клубу, гуртка тощо) або представник адміністрації установи, в якій розташована АРС, з обов'язковим складанням акта про вчинення цих дій.
( Пункт 5.3 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
5.4. АРС можуть встановлюватися на механічних транспортних засобах за окремим дозволом регіонального підрозділу ДІЕ.
6. Кваліфікаційні вимоги до операторів аматорських радіостанцій
6.1. Оператор АРС початкової категорії повинен знати:
- елементарні принципи радіотелефонії та розповсюдження радіохвиль (коротких та УКХ);
- розподіл дозволених для даної категорії діапазонів за класами випромінювання;
- порядок проведення аматорського радіозв'язку;
- положення даного Регламенту;
- аматорський, Q- та Z-коди;
- вимоги техніки безпеки при роботі на АРС;
- настроювати та користуватися АРС;
- уміти правильно передавати і приймати мовну інформацію радіотелефоном.
6.2. Оператор АРС третьої категорії повинен знати:
- елементарні теоретичні і практичні основи електро- та радіотехніки;
- основи розповсюдження коротких та ультракоротких радіохвиль;
- розподіл аматорських діапазонів за класами випромінювання;
- будову та практичну роботу телефонних, телеграфних АРС та допоміжних пристроїв (вимірювачів коефіцієнта стоячих хвиль, узгоджувальних антенних пристроїв та ін.);
- основи будови та роботи антен; ліній передачі потужності;
- аматорський, Q- та Z-коди;
- правила безпеки при роботі на АРС;
- вимоги даного Регламенту.
Оператор АРС третьої категорії повинен вміти правильно передавати телеграфним ключем і приймати на слух кодом Морзе змішаний (абетково-цифровий) текст із швидкістю не менше 60 знаків на хвилину.
( Пункт 6.2 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
6.3. Оператор АРС другої категорії додатково до вимог, наведених у п.6.2 цього Регламенту, повинен:
- знати фонетичну абетку та вміти правильно вимовляти і приймати вирази цієї абетки;
- вміти визначати несправності АРС, що потребують негайного припинення роботи;
- вміти правильно передавати телеграфним ключем і приймати на слух кодом Морзе змішаний (абетково-цифровий) текст із швидкістю не менше 80 знаків на хвилину.
( Пункт 6.3 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
6.4. Оператор АРС першої категорії додатково до вимог, наведених у пп.6.2, 6.3 цього Регламенту повинен знати:
- основні закони електро- та радіотехніки;
- особливості розповсюдження радіохвиль;
- англійську мову в обсязі, достатньому для приймання сигналів лиха та прохання про допомогу;
- схемотехнічні та теоретичні принципи побудови різних АРС, допоміжних та антенно-фідерних пристроїв;
- вміти правильно передавати телеграфним ключем і приймати на слух кодом Морзе змішаний (абетково-цифровий) текст із швидкістю не менше 100 знаків на хвилину.
( Пункт 6.4 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держкомзв'язку та інформатизації N 22 від 19.02.2001 )
6.5. Кваліфікація оператора АРС визначається при складанні претендентом іспиту кваліфікаційно-технічній комісії (КТК). За результатами іспиту заявнику видається довідка про складання кваліфікаційного іспиту.
6.6. КТК здійснюють свою діяльність на основі Положення про кваліфікаційно-технічні комісії по визначенню кваліфікації операторів аматорських радіостанцій в Україні, затвердженого Укрчастотнаглядом 17.11.97 р.
6.7. КТК створюються обласними (АР Крим) ДІЕ і працюють на громадських засадах. У кожній області (АР Крим) можуть працювати декілька кваліфікаційно-технічних комісій.
6.8. До складу КТК можуть залучатися спеціалісти в галузі радіо і радіоаматори, що мають дозвіл (ліцензію) на експлуатацію АРС першої категорії.