НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
23.04.2014 № 531 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 травня 2014 р.
за № 508/25285
Про затвердження Змін до Порядку передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію цінних паперів
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Закону України "Про депозитарну систему України" та з метою врегулювання порядку переведення обліку знерухомлених до дати набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України" іменних цінних паперів та цінних паперів на пред’явника документарної форми існування при розміщенні, що обліковуються в депозитарній установі згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18 квітня 2013 року № 729 "Про затвердження Порядку передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до системи депозитарного обліку", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за № 704/23236 (зі змінами), та рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 березня 2013 року № 430 "Про затвердження Порядку передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію цінних паперів", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2013 року за № 561/23093 (зі змінами), не в рамках програмного модуля ПАТ "Національний депозитарій України" (далі - програмний модуль ДУ), до програмного модуля системи депозитарного обліку ПАТ "Національний депозитарій України" (далі - Центральний депозитарій) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Зміни до Порядку передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 березня 2013 року № 430, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2013 року за № 561/23093 (зі змінами) (далі - Порядок), що додаються.
2. Центральному депозитарію протягом 60 робочих днів з дня набрання чинності цим рішенням здійснити дії, визначені підпунктом 1 пункту 1 розділу ІV Порядку, з урахуванням Змін, затверджених цим рішенням.
3. Депозитарним установам, які обліковують у програмному модулі ДУ знерухомлені в депозитарних установах іменні цінні папери, що не були передані на зберігання до Центрального депозитарію до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", протягом 60 робочих днів з дня набрання чинності цим рішенням здійснити дії, визначені підпунктом 1 пункту 2 розділу IV Порядку, з урахуванням Змін, затверджених цим рішенням.
4. Депозитарним установам, які обліковують у програмному модулі ДУ знерухомлені в депозитарних установах цінні папери на пред’явника, що не були передані на зберігання до Центрального депозитарію до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим рішенням здійснити дії, визначені підпунктом 1 пункту 3 розділу IV Порядку, з урахуванням Змін, затверджених цим рішенням.
5. У разі якщо юридичні особи, які до дати набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України" провадили депозитарну діяльність зберігача цінних паперів та не отримали ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи і не здійснили передачу до дати набрання чинності цим рішенням до Центрального депозитарію як уповноваженого на зберігання документів відповідно до Положення про припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 травня 2009 року № 480, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2009 року за № 807/16823, такі юридичні особи мають здійснити дії, передбачені розділом ІV Порядку, з урахуванням Змін, затверджених цим рішенням, до моменту їх звернення до Центрального депозитарію як уповноваженого на зберігання.
6. Департаменту регулювання депозитарної та клірингової діяльності (І. Курочкіна) забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Управлінню інформаційних технологій, зовнішніх та внутрішніх комунікацій (А. Заїка) забезпечити опублікування цього рішення в офіційному друкованому виданні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
8. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку О. Тарасенка.
Голова Комісії | Д. Тевелєв |
Прокол засідання Комісії від 23.04.2014 № 23 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
23.04.2014 № 531
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 травня 2014 р.
за № 508/25285
ЗМІНИ
до Порядку передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію цінних паперів ( z0561-13 )
Доповнити Порядок новим розділом ІV такого змісту:
"ІV. Порядок передання знерухомлених цінних паперів, що не були передані на зберігання до Центрального депозитарію до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", від депозитарних установ до Центрального депозитарію
1. Для передання іменних цінних паперів, що були знерухомлені у номінального утримувача - депозитарію ПАТ "Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках" (далі - РЦ) до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію:
1) Центральний депозитарій на підставі інформації, що міститься у зведених облікових реєстрах власників іменних цінних паперів, отриманих від РЦ відповідно до пункту 7 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18 квітня 2013 року № 729 "Про затвердження Порядку передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до системи депозитарного обліку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за № 704/23236 (зі змінами) (далі - рішення від 18 квітня 2013 року № 729), здійснює зарахування знерухомлених іменних цінних паперів відповідних випусків до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію та надає депозитарним установам розпорядження про зарахування прав на цінні папери відповідних випусків на рахунки власників, які були зазначені в зведених облікових реєстрах, складених відповідно до пункту 7 рішення від 18 квітня 2013 року № 729;
2) депозитарні установи здійснюють в рамках програмного модуля для взаємодії із системою депозитарного обліку Центрального депозитарію зарахування прав на цінні папери відповідних випусків на рахунки власників, які були зазначені в облікових реєстрах, складених зберігачами для формування зведеного облікового реєстру відповідно до пункту 7 рішення від 18 квітня 2013 року № 729, протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідного розпорядження Центрального депозитарію. Якщо цінні папери були обтяжені зобов’язаннями або іншим обмеженням в обігу, зарахування прав на них здійснюється з тим самим режимом обтяження.
Знерухомлені іменні цінні папери, які були передані до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію, залишаються в обліку в Центральному депозитарії на рахунках депозитарних установ, а права на цінні папери - в депозитарних установах на рахунках депонентів у режимі обмеження здійснення операцій з цінними паперами цих випусків (крім випадків, передбачених цим Порядком) до моменту переведення емітентом у встановленому порядку відповідного випуску цінних паперів у бездокументарну форму;
3) після зарахування прав на цінні папери в рамках програмного модуля для взаємодії із системою депозитарного обліку Центрального депозитарію депозитарні установи протягом трьох робочих днів здійснюють списання відповідних цінних паперів, що обліковуються в депозитарній установі не в рамках програмного модуля Центрального депозитарію (далі - програмний модуль ДУ), та повідомляють про це Центральний депозитарій;
4) у разі якщо цінним паперам не було призначено ISIN, Центральний депозитарій забезпечує однозначну ідентифікацію знерухомлених іменних цінних паперів при зарахуванні їх до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію. Після звернення емітента цінних паперів до Центрального депозитарію щодо нумерації (кодифікації) цінних паперів при дематеріалізації випуску цінних паперів Центральний депозитарій повідомляє депозитарні установи про призначений ISIN цінним паперам бездокументарної форми.
2. Для передання іменних цінних паперів, що були знерухомлені у номінального утримувача - зберігача до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію:
1) депозитарні установи здійснюють зарахування прав на знерухомлені іменні цінні папери, що обліковуються у програмному модулі ДУ, до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію на рахунки власників, які були зазначені в облікових реєстрах, складених зберігачами як номінальними утримувачами відповідно до пункту 7 рішення від 18 квітня 2013 року № 729 , та повідомляють про це Центральний депозитарій. Якщо цінні папери були обтяжені зобов’язаннями або іншим обмеженням в обігу, зарахування прав на них здійснюється з тим самим режимом обтяження;
2) після зарахування прав на цінні папери в рамках програмного модуля для взаємодії із системою депозитарного обліку Центрального депозитарію депозитарні установи протягом трьох робочих днів здійснюють списання відповідних цінних паперів у програмному модулі ДУ та повідомляють про це Центральний депозитарій.
Права на знерухомлені іменні цінні папери залишаються в обліку в депозитарних установах на рахунках депонентів у режимі обмеження здійснення операцій з цінними паперами цих випусків (крім випадків, передбачених цим Порядком) до моменту переведення емітентом у встановленому порядку відповідного випуску цінних паперів у бездокументарну форму;
3) у разі якщо цінним паперам не було призначено ISIN, Центральний депозитарій забезпечує однозначну ідентифікацію знерухомлених іменних цінних паперів при зарахуванні їх до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію. Після звернення емітента цінних паперів до Центрального депозитарію щодо нумерації (кодифікації) цінних паперів при дематеріалізації випуску цінних паперів Центральний депозитарій повідомляє депозитарні установи про призначений ISIN цінним паперам бездокументарної форми.
3. Для передання цінних паперів на пред’явника, що були знерухомлені у зберігача до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію:
1) депозитарні установи здійснюють зарахування прав на знерухомлені цінні папери на пред’явника до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію на рахунки тих самих власників, на рахунках яких вони обліковуються у програмному модулі ДУ, та надають розпорядження Центральному депозитарію про переміщення знерухомлених цінних паперів на пред’явника на зберігання до Центрального депозитарію. Якщо цінні папери були обтяжені зобов’язаннями або іншим обмеженням в обігу, зарахування прав на них здійснюється з тим самим режимом обтяження.
Разом з розпорядженням про переміщення знерухомлених цінних паперів на пред’явника на зберігання до Центрального депозитарію подаються відповідні сертифікати цінних паперів на пред’явника. Депозитарна установа зобов’язана підтвердити в акті приймання-передавання здійснення перевірки сертифікатів цінних паперів на пред'явника, що передаються, на справжність (автентичність). Дата передачі таких сертифікатів до Центрального депозитарію визначається за погодженням з Центральним депозитарієм;
2) Центральний депозитарій на підставі розпоряджень про переміщення від депозитарних установ зараховує знерухомлені цінні папери на пред’явника до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію на рахунки депозитарних установ (з відповідними режимами обтяження зобов’язаннями або іншими обмеженнями в обігу у разі їх наявності), після чого надсилає відповідне повідомлення про виконання операції депозитарним установам;
3) депозитарні установи протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення Центрального депозитарію про переміщення цінних паперів здійснюють списання відповідних цінних паперів у програмному модулі ДУ та повідомляють про це Центральний депозитарій;
4) у разі якщо цінним паперам не було призначено ISIN, Центральний депозитарій забезпечує однозначну ідентифікацію знерухомлених цінних паперів на пред’явника при зарахуванні їх до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію. Після звернення емітента цінних паперів до Центрального депозитарію щодо нумерації (кодифікації) цінних паперів Центральний депозитарій повідомляє депозитарні установи про призначений цінним паперам ISIN.
4. У разі передання іменних цінних паперів та/або цінних паперів на пред’явника, що були знерухомлені у зберігачів, які не отримали ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи або припинили провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію Центральний депозитарій на підставі інформації, що міститься в облікових реєстрах власників іменних цінних паперів, отриманих від зберігачів відповідно до пункту 7 рішення від 18 квітня 2013 року № 729 , та документів, отриманих від зберігачів відповідно до Положення про припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 травня 2009 року № 480, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2009 року за № 807/16823, здійснює зарахування таких цінних паперів до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію на рахунки зберігачів, що припинили провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, для подальшого зберігання цих цінних паперів як уповноваженим на зберігання відповідно до вимог законодавства.
5. Визначений цим Порядком режим обмеження здійснення операцій із знерухомленими цінними паперами не поширюється на проведення депозитарними установами та Центральним депозитарієм операцій, пов’язаних із:
спадкуванням або правонаступництвом таких цінних паперів;
виконанням рішень суду;
припиненням провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи;
переведенням депонентом прав на цінні папери на свій рахунок, відкритий в іншій депозитарній установі;
проведенням емітентом процедури переведення відповідного випуску цінних паперів у бездокументарну форму або конвертації цінних паперів на пред’явника в іменні цінні папери бездокументарної форми існування;
анулюванням відповідного випуску цінних паперів.".
Директор департаменту регулювання депозитарної та клірингової діяльності | І. Курочкіна |