• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків

Національний банк України  | Постанова, Програма, Положення від 31.03.2004 № 149 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Програма, Положення
  • Дата: 31.03.2004
  • Номер: 149
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Програма, Положення
  • Дата: 31.03.2004
  • Номер: 149
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
31.03.2004 N 149
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 квітня 2004 р.
за N 508/9107
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 97 від 03.10.2017 )
Про затвердження Положення про порядок навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків
З метою забезпечення координації діяльності з навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків та підвищення рівня підготовки працівників, відповідно до пункту 19 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" та Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 N 502 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за N 21/7342 (із змінами), Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків (додається).
2. Департаменту персоналу (І.М.Іванюк) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Асоціації українських банків, Міністерства освіти і науки України, а також територіальних управлінь та установ Національного банку України для використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент персоналу (І.М.Іванюк), Департамент валютного регулювання (С.О.Яременко) та Департамент готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва).
4. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова С.Л.Тігіпко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2004 N 149
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 квітня 2004 р.
за N 508/9107
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків
Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" та Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 N 502 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за N 21/7342 (зі змінами), і має на меті забезпечити координацію роботи та підвищити кваліфікацію працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками.
1. Навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків здійснюється на підставі типової навчальної програми, що додається.
Типова навчальна програма для працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків (далі - типова навчальна програма) і зміни до неї публікуються в засобах масової інформації.
2. Право на проведення зазначеного навчання мають вищі навчальні заклади, що оснащені відповідною технічною базою для проведення навчання - приладами для контролю ознак справжності банкнот іноземних держав та дорожніх чеків та які уклали договір про співробітництво з Національним банком України (далі - Національний банк) з питань навчання працівників терміном не більше ніж два роки.
3. Для укладення договору про співробітництво з питань навчання працівників вищий навчальний заклад має подати до Національного банку такі документи:
інформацію про навчальний заклад, його матеріально-технічне забезпечення, у тому числі перелік технічних засобів для визначення справжності банкнот іноземних держав та дорожніх чеків;
перелік фахівців, які залучаються до проведення занять, із зазначенням посади, вченого ступеня, наукового звання та даних, що підтверджують наявність досвіду роботи або викладання зазначеного курсу;
навчальну програму, що складена згідно з типовою навчальною програмою;
копії ліцензії Міністерства освіти і науки України на право здійснення освітньої діяльності та статуту.
Усі документи засвідчуються підписом керівника вищого навчального закладу та відбитком печатки цього закладу. За результатами розгляду Національний банк приймає рішення про укладення договору чи відмову від його укладення.
4. Вищий навчальний заклад, який здійснює навчання працівників щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків, під час рекламування проведення цього навчання обов'язково повинен зазначати про наявність договору з Національним банком щодо співпраці з питань навчання працівників.
5. Вищий навчальний заклад після проведення навчання та складання заліку видає слухачу свідоцтво про навчання щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків.
6. Свідоцтво має містити:
назву вищого навчального закладу;
надпис "Свідоцтво про навчання щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків";
номер і дату видачі;
прізвище, ім'я та по батькові слухача.
Свідоцтво має засвідчуватися підписом керівника вищого навчального закладу та відбитком печатки цього закладу.
7. Вищий навчальний заклад веде реєстри виданих свідоцтв із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, паспортних даних працівника (серія та N паспорта громадянина України, назва органу, що його видав, дата видачі), номера та дати видачі свідоцтва.
У тижневий термін після закінчення навчання вищий навчальний заклад надає Національному банку інформацію, що має містити:
назву вищого навчального закладу;
реквізити договору про співробітництво з питань навчання працівників з Національним банком;
дані про слухачів, яким видано свідоцтво, а саме: прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (серія та N паспорта громадянина України, назва органу, що його видав, дата видачі);
номер і дату видачі свідоцтва про навчання.
Інформація надається на паперових та електронних носіях. Паперова форма інформації засвідчується підписом керівника вищого навчального закладу та відбитком печатки цього закладу.
8. Національний банк здійснює в установленому порядку контроль за виконанням договорів з вищими навчальними закладами стосовно навчання працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків.
Директор Департаменту
готівково-грошового обігу
Директор Департаменту
валютного регулювання
Директор Департаменту персоналу

Н.В.Дорофєєва

С.О.Яременко
І.М.Іванюк
Додаток
до Положення
про порядок навчання
працівників, які працюють з
готівковою іноземною валютою
та дорожніми чеками, щодо
визначення ознак справжності
та платіжності банкнот
іноземних держав і дорожніх
чеків
ТИПОВА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
для працівників, які працюють з готівковою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав і дорожніх чеків
1. Способи виготовлення банкнот валюти України, банкнот іноземних держав і дорожніх чеків (далі - банкнот і чеків) та захист їх від підробки.
Види і призначення захисту. Захисні ознаки паперу. Оптико-змінні елементи (далі - ОЗЕ). Види поліграфічного друку, які застосовуються під час виготовлення банкнот і чеків, та їх характерні ознаки. Поліграфічний захист - графічні друкарські елементи захисту. Спеціальні фарби, які використовуються під час виготовлення банкнот і чеків. Машиновизначувані ознаки.
Кількість годин - 6 год.
2. Методика комплексного дослідження та сучасні технічні засоби визначення справжності банкнот і чеків
Методи попереднього дослідження без використання спеціальних приладів. Методи дослідження елементів захисту у видимій області спектра - спеціальні освітлювачі, лупи, мікроскопи. Методи контролю ультрафіолетового захисту - прилади для досліджень під ультрафіолетовим опромінюванням. Дослідження карт інфрачервоного захисту - прилади для візуалізації зображень в інфрачервоній області спектра. Дослідження магнітних міток - магнітні детектори, магнітооптичні прилади. Дослідження ОЗЕ - пристрої та прилади для візуалізації ОЗЕ. Експертні відеокомплекси та автоматичні детектори для визначення справжності банкнот.
Кількість годин - 6 год.
3. Ознаки фальсифікації банкнот і чеків
Визначення способу виготовлення підроблених банкнот і чеків. Сучасна репрографія, види репрографічних підробок. Способи імітації основних елементів захисту. Ознаки перероблення справжніх банкнот. Види виробничого браку, можливі зміни елементів захисту внаслідок впливу зовнішніх факторів під час обігу банкнот і чеків.
Кількість годин - 6 год.
4. Порядок вилучення та передавання на дослідження підроблених та сумнівних грошових знаків
Нормативно-правові акти Національного банку України, які регулюють порядок вилучення з обігу та передавання банками на дослідження грошових знаків.
Кількість годин - 1 год.
5. Складання заліку
Кількість годин - 2 год.
------------------------------------------------------------------
| Усього годин на навчання | - 21 год. |
|-----------------------------------------------------------------
| у тому числі: | |
|----------------------------------------+-----------------------|
| теоретична підготовка | - 14 год. |
|----------------------------------------+-----------------------|
| практична підготовка | - 5 год. |
|----------------------------------------+-----------------------|
| прийняття заліку | - 2 год. |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
готівково-грошового обігу
Директор Департаменту
валютного регулювання
Директор Департаменту персоналу

Н.В. Дорофєєва

С.О.Яременко
І.М. Іванюк