• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил обліку, зберігання, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення спеціальних засобів і зброї, заходів обережності при користуванні ними, порядку організації та програм навчання службових осіб митних органів

Державна митна служба України  | Наказ, Форма, Правила від 11.09.1995 № 438 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Наказ, Форма, Правила
  • Дата: 11.09.1995
  • Номер: 438
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Наказ, Форма, Правила
  • Дата: 11.09.1995
  • Номер: 438
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 438 від 11.09.95
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 листопада 1995 р.
за N 395/931
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства доходів і зборів N 586 від 14.10.2013 )
Про затвердження Правил обліку, зберігання, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення спеціальних засобів і зброї, заходів обережності при користуванні ними, порядку організації та програм навчання службових осіб митних органів
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1993 року N 426 "Про затвердження Положення про застосування спеціальних засобів захисту і зброї службовими особами митних органів"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила обліку, зберігання, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення спеціальних засобів і зброї, заходи обережності при користуванні ними, порядок організації та програми навчання службових осіб митних органів, що додаються.
2. Ввести в дію Правила через десять днів після державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.
3. Начальникам управлінь і відділів Держмиткому, начальникам територіальних митних управлінь, начальникам митниць та інших митних органів організувати вивчення вимог Правил з усіма працівниками митних органів в частині, що їх стосується, прийнявши від них заліки на протязі одного місяця після одержання Правил.
4. Начальнику управління по роботі з особовим складом Копачу В.С. включити Правила до програм учбових закладів для вивчення в системі підготовки митних кадрів.
5. Відповідальність за виконання вимог Правил покласти на керівників митних установ.
6. Начальнику управління матеріально-технічного забезпечення Терещенку М.Г. після державної реєстрації у Міністерстві юстиції організувати тиражування Правил і виготовлення бланочної продукції згідно з додатками до Правил.
7. Начальнику управління справами Ящуку В.І. організувати розсилку Правил в митні органи та учбові заклади у 10-денний строк після тиражування.
8. Начальнику Центральної бази постачання та технічного обслуговування Держмиткому України забезпечити митні установи бланочною продукцією у місячний термін після її надходження на Базу згідно з рознарядками управління матеріально-технічного забезпечення.
9. Головному бухгалтеру Держмиткому Околіті М.В. передбачити кошти на оплату тиражування Правил та виготовлення бланочної продукції згідно з розрахунками управління матеріально-технічного забезпечення.
10. Визнати такою, що втратила чинність, Інструкцію по організації обліку, зберігання, видачі зброї та боєприпасів від 06.06.92 р.
Скасувати Інструкцію про порядок знищення відпрацьованих та непридатних до використання упаковок з аерозолями сльозоточивої та дратівної дії, затверджену наказом Держмиткому України від 14.03.94 р. N 66.
11. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Держмиткому України Негоду В.Ф.
Голова комітету Л.В.Деркач
Затверджено
наказом Державного митного комітету
України від 11 вересня 1995 року
N 438
Правила
обліку, зберігання, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення спеціальних засобів і зброї, заходи обережності при користуванні ними, порядок організації та програми навчання службових осіб митних органів*
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила розроблені на підставі ст. 155 Митного кодексу України і Положення про застосування спеціальних засобів і зброї службовими особами митних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1993 року N 426.
_____________
* - Далі - Правила.
1.2. Правила визначають порядок обліку, зберігання, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення пістолетів, револьверів, автоматів, спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії**, військово-технічного майна***; заходи обережності при користуванні ними, норми утримання та використання боєприпасів, порядок проведення учбових стрільб; встановлюють форми облікових та звітних документів, обов'язки посадових осіб митних органів України, контроль за веденням обліку.
_____________
** - Далі - спецзасоби.
*** - Далі - ВТМ.
1.3. Порядок використання зброї, спецзасобів працівниками митних органів визначається Положенням про застосування спеціальних засобів і зброї службовими особами митних органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1993 року N 426.
2. Обов'язки посадових осіб щодо питань зброї, спецзасобів
2.1. Основні завдання відділу озброєння
2.1.1. Організація своєчасного планового і комплексного забезпечення митних установ і підрозділів Комітету вогнепальною зброєю, спецзасобами, боєприпасами до них, ВТМ, проведення робіт по своєчасному і якісному оформленню заявок, виділенню лімітів (фондів), укладення угод (договорів, контрактів) з підприємствами-виготовлювачами на постачання вказаної продукції як через Держконтракт, так і за прямими зв'язками.
2.1.2. Ведення обліку зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ по Комітету і окремо по митних установах та по складу зброї Центральної бази постачання та технічного обслуговування Держмиткому України*.
_____________
* - далі - База.
2.1.3. Здійснення контролю разом з представниками МВС України за зберіганням і використанням вогнепальної зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ в митних установах, підрозділах Комітету.
2.1.4. Підготовка в установленому порядку наказів, нормативних документів щодо питань придбання, обліку, зберігання, перевезення і використання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ, визначення розмірів їх нормативних запасів.
2.1.5. Проведення заходів щодо зниження витрат, пов'язаних з придбанням, перевезенням та зберіганням зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ.
2.1.6. Контроль за веденням складського господарства на складі зброї Бази згідно з вимогами цих Правил, наказів, інструкцій Держмиткому, МВС України.
2.2. Обов'язки посадових осіб Держмиткому України щодо питань зброї, спецзасобів
Забезпечення надійного зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них є одним з основних обов'язків посадових осіб Держмиткому України.
2.2.1. Голова Комітету зобов'язаний:
- визначати типи, кількість зброї, спецзасобів для забезпечення митної системи України;
- визначати категорії посадових осіб митної системи, яким належить використовувати зброю, спецзасоби;
- через своїх заступників здійснювати контроль за порядком охорони, обліку, зберігання та використання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них в митній системі України;
- приймати рішення щодо списання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них на підставі поданих матеріалів.
2.2.2. Заступники Голови Комітету зобов'язані:
- брати участь в обгрунтуванні типів, кількості зброї, спецзасобів для забезпечення митної системи;
- брати участь у визначенні категорій посадових осіб митної системи, яким належить використовувати зброю, спецзасоби;
- здійснювати контроль за порядком охорони, зберігання, обліку та використання зброї і боєприпасів в митній системі, встановленим цими Правилами.
2.2.3. Начальник управління справами Держмиткому зобов'язаний:
- забезпечити контроль за порядком обліку, зберігання і використання зброї та боєприпасів працівників апарату Держмиткому;
- розробляти і подавати на затвердження Голові Держмиткому обов'язки підлеглих посадових осіб щодо питань обліку, зберігання, видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів у відповідності зі своїми обов'язками;
- включати в накази Голови Держмиткому осіб, відповідальних за облік, зберігання зброї, та осіб, допущених до щоденної видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів до них в апараті Держмиткому;
- не менше одного разу в квартал перевіряти облік, наявність, умови зберігання та охорони зброї, боєприпасів працівників апарату Держмиткому та справність засобів охоронно-пожежної сигналізації.
2.2.4. Начальник територіального митного управління зобов'язаний:
- забезпечити контроль за порядком обліку, зберігання і використання зброї та боєприпасів працівників територіального митного управління та підпорядкованих митниць;
- розробляти і подавати на затвердження Голові Держмиткому обов'язки підлеглих посадових осіб щодо питань обліку, зберігання, видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів у відповідності зі своїми обов'язками;
- призначати наказом осіб, відповідальних за облік, зберігання зброї та осіб, допущених до щоденної видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів до них в територіальних митних управліннях;
- не менше одного разу в квартал перевіряти облік, наявність, умови зберігання та охорони зброї, боєприпасів територіального митного управління та справність засобів охоронно-пожежної сигналізації.
2.2.5. Начальник митниці зобов'язаний:
- забезпечити встановлений порядок охорони, обліку, зберігання та використання зброї і боєприпасів, що виключає можливість втрат і крадіжок, а також надійну охорону під час перевезення зброї та боєприпасів;
- розробляти і затверджувати обов'язки підлеглих посадових осіб щодо питань обліку, зберігання, видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів у відповідності зі своїми обов'язками;
- особисто, не менше одного разу у квартал, перевіряти наявність, комплектність, якісний стан зброї та боєприпасів, стан обліку, зберігання зброї та боєприпасів, порядок видачі та здавання, наявність та умови зберігання запасних ключів від кімнат і сейфів для зберігання зброї, справність засобів охоронно-пожежної сигналізації. Результати перевірок, свої зауваження занотовувати в книзі огляду (перевірок) зброї (додаток 1);
- наказом по митниці призначати особу, відповідальну за контроль та організацію обліку, зберігання, видачі зброї (з числа своїх заступників), особу, яка персонально відповідає за облік, зберігання, видачу зброї, та особу, що заміщує її у разі відсутності;
- у випадку крадіжки або втрати зброї, спецзасобів, боєприпасів до них негайно доповідати в Держмитком України, інформувати місцеві органи МВС, Службу безпеки України і прокуратуру міста (району), вживаючи заходів щодо їх розшуку та повернення в митну установу*;
_____________
* - На кожний випадок втрати зброї, спецзасобів, боєприпасів до них заповнюються п'ять примірників карток (додатки 2, 3). Картки заповнюються на друкарській машинці і надсилаються:
- 2 примірники - в місцеві органи МВС України;
- 1 примірник - в органи служби безпеки України;
- 1 примірник - в Держмитком України;
- 1 примірник - залишається в митній установі.
Втрачені зброя, спецзасоби, боєприпаси до них можуть бути списані з обліку наказом Голови Держмиткому України, виданого на підставі матеріалів службового чи кримінального розслідування та довідки органів МВС про взяття втраченого на облік в розшук.
- організовувати та проводити службові розслідування у випадках втрат, крадіжок, пошкоджень зброї, спецзасобів, боєприпасів до них та у випадках протиправного використання зброї і спецзасобів (термін проведення службового розслідування не більше 10 діб, матеріали розслідування передаються в Держмитком не пізніше 20 діб з моменту виявлення факту);
- затверджувати акти зміни якісного стану (додаток 4) газових балончиків;
- організовувати та проводити навчання особового складу по вивченню матеріальної частини та функціонування зброї;
- допускати до експлуатації зброї, спецзасобів наказом по митниці особовий склад, який склав іспити на знання матеріальної частини зброї, спецзасобів та порядку їх використання;
- організовувати та проводити з дозволу Держмиткому практичні стрільби з особовим складом митниці;
- призначати наказом по митниці комісію по визначенню технічного стану зброї, спецзасобів, боєприпасів до них та комісію по знищенню відпрацьованих чи непридатних до використання газових балончиків.
2.2.6. Начальник Бази зобов'язаний:
- забезпечити порядок охорони, обліку, зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, що виключає можливість втрат і крадіжок;
- розробляти і затверджувати обов'язки підлеглих посадових осіб щодо обліку, зберігання, видачі зброї, спецзасобів, боєприпасів у відповідності зі своїми обов'язками;
- один раз у півріччя організовувати перевірку наявності, якісного стану зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ, які зберігаються на складі зброї Бази, комісією, призначеною наказом начальника Бази, та щоквартально проводити вибіркову перевірку наявності зброї на складі;
- своїм наказом призначати особу, відповідальну за облік, зберігання зброї (з числа своїх заступників або начальників відділів), особу, яка персонально відповідає за облік, зберігання, видачу зброї, та особу, що її заміщує у разі відсутності;
- у випадку втрати чи крадіжки зброї, боєприпасів, спецзасобів, боєприпасів до них негайно доповісти оперативному черговому Держмиткому України, сповістити органи МВС, прокурора, Службу безпеки України за місцем розташування Бази;
- організовувати та проводити службові розслідування у випадках втрат, крадіжок, пошкоджень зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, та у випадках їх протиправного використання (п.2.2.5.);
- своїм наказом призначати комісію по визначенню технічного стану табельної зброї, спецзасобів, боєприпасів до них та комісію по знищенню відпрацьованих або непридатних до використання газових балончиків;
- своїм наказом, один раз на рік, оголошувати перелік осіб, допущених до роботи на складі зброї;
- організовувати проведення занять з особовим складом Бази по вивченню матеріальної частини табельної зброї та практичні стрільби;
- видавати митним установам зброю, спецзасоби, боєприпаси до них, ВТМ тільки згідно з наказами Держмиткому;
- організовувати щоденну перевірку справності засобів охоронно-пожежної сигналізації і у випадку пошкодження негайно вживати заходи щодо її відремонтування;
- підбирати особовий склад для роботи на складі зброї, контролювати його роботу;
- при транспортуванні зброї, спецзасобів, боєприпасів до них організовувати і забезпечувати надійну охорону транспорту;
- організовувати роботу з одержання дозволів МВС працівниками Бази на право носіння та зберігання зброї;
- організовувати приймання заліків від особового складу Бази на право допуску до видачі зброї, спецзасобів;
- подавати заявки в управління матеріально-технічного забезпечення* на поповнення використаних боєприпасів, спецзасобів;
_____________
* - Далі - управління МТЗ.
- подавати на затвердження в управління МТЗ акти на переведення в нижчу категорію, списання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ.
2.2.7. Особа, відповідальна за облік і зберігання зброї в митній установі, призначається наказом начальника митної установи і разом з ним персонально відповідає за облік, зберігання, видачу зброї, спецзасобів, боєприпасів до них.
Ця особа повинна забезпечити точне виконання порядку обліку, охорони, зберігання та використання зброї, спецзасобів, боєприпасів, встановленого даними Правилами.
Ця особа зобов'язана:
- забезпечувати виконання вимог Правил особовим складом митної установи щодо правил зберігання, носіння та використання зброї, спецзасобів;
- постійно вести номерний облік та рух зброї, спецзасобів митної установи;
- перевіряти не менше одного разу на місяць наявність, якісний стан та стан зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, про що робити запис в книзі огляду (перевірок) зброї і доповідати начальнику митної установи;
- щоденно перевіряти справність засобів охоронно-пожежної сигналізації, у випадках її пошкодження доповідати начальнику митної установи і вживати заходи щодо її відремонтування;
- одержувати необхідну кількість зброї, боєприпасів на складі зброї Бази згідно з письмовим наказом Голови Комітету і своєчасно їх обліковувати;
- оформлювати документи на видачу, приймання зброї, спецзасобів працівникам митної установи згідно з табелем зброї, спецзасобів** для цієї установи;
_____________
** - табелі зброї, спецзасобів митних установ, розроблені в управлінні МТЗ і затверджені Головою Держмиткому, зберігаються в митних установах.
- оформлювати акти списання боєприпасів (додаток 5) після проведення практичних стрільб, акти списання використаних газових балончиків та подавати їх для затвердження начальнику митної установи;
- подавати через начальника митної установи заявки в управління МТЗ на зброю, спецзасоби, боєприпаси, ВТМ;
- при транспортуванні зброї, спецзасобів, боєприпасів до них організовувати надійну охорону транспорту;
- брати участь у прийманні заліків від особового складу митної установи на право допуску до використання зброї, спецзасобів;
- організовувати роботу з одержання дозволів МВС працівниками митної установи на право носіння та зберігання зброї, спецзасобів.
При зміні осіб, які відповідають за облік і зберігання зброї, приймання та передача документації, зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ проводиться комісією, призначеною наказом начальника митної установи. Акт приймання-передачі затверджується начальником митної установи і оголошується наказом по митній установі. У випадку вибуття особи, що відповідає за облік і зберігання зброї, в службове відрядження, відпустку або на лікування, зброя, спецзасоби, боєприпаси до них, ВТМ передаються згідно з актом передачі іншому працівнику митної установи. Передача проводиться на підставі наказу начальника митної установи і затвердженого ним акта.
Під час відсутності особи, що відповідає за облік, зберігання та видачу зброї, опечатані сейфи зі зброєю, спецзасобами, боєприпасами до них можуть бути відчинені лише комісією (в складі не менше 3-х чоловік), призначеною письмовим наказом начальника митної установи. При цьому складається акт (у двох примірниках), у якому зазначаються склад комісії, дата, час відчинення, підстави відчинення сховища (сейфа), кількість та стан зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, що знаходяться на місці, кількість виданої зброї і прізвище одержувача. Акт підписується всіма членами комісії та затверджується начальником митної установи. Один примірник акта залишається у сховищі (сейфі), а другий зберігається у начальника митної установи. Сховище (сейф) зі зброєю зачиняється на замки і опечатується особистими печатками голови комісії та начальника митної установи. Особа, що відповідає за облік, зберігання і видачу зброї, у випадку відчинення сховища (сейфа) зі зброєю, спецзасобами, боєприпасами до них, за її відсутністю комісією зобов'язана після повернення до роботи негайно звірити фактичну наявність зброї, спецзасобів, боєприпасів до них з обліковими даними. У цьому випадку сховище (сейф) відчиняється особою, що відповідає за облік, зберігання зброї, обов'язково в присутності членів комісії. Результати письмово доповідаються начальнику митної установи.
2.2.8. Начальник складу зброї Бази зобов'язаний:
- мати точні дані про наявність, якісний стан зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ, які зберігаються на складі зброї Бази;
- додержуватись встановленого порядку обліку, зберігання, видачі і приймання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них та ВТМ;
- брати участь у роботі комісії з приймання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них;
- вести облік зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ, що приймається, згідно з вимогами цих Правил;
- один раз на місяць та в день видачі (здавання) зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ звіряти їх фактичну наявність з обліковими даними, про що робити запис у картках обліку категорійних матеріальних засобів (додаток 6);
- підсумки інвентаризацій записувати в картках обліку;
- не допускати сторонніх у приміщення складу;
- видачу зброї, спецзасобів, боєприпасів до них проводити за допомогою працівників, призначених для цього наказом начальника Бази;
- щоденно, перед відкриттям та закриттям складу, перевіряти справність засобів охоронно-пожежної сигналізації і у випадку їх пошкодження негайно доповідати начальнику Бази, вживати заходів щодо їх відремонтування;
- щоденно перевіряти справність, цілісність стін, перекрить, вікон, дверей складу, про що робити запис в книзі огляду складу, а у випадку виявлення пошкоджень негайно доповідати начальнику Бази, вживати заходів щодо їх усунення;
- щоденно перевіряти наявність пломб, печаток на дверях, ящиках, сейфах зі зброєю та боєприпасами, про випадки їх пошкодження негайно доповідати начальнику Бази;
- всіх осіб, які прибувають на склад, записувати до книги реєстрації відвідувачів за формою: прізвище, ім'я, по батькові, мета прибуття і розпис цієї особи;
- один раз на місяць перевіряти технічний стан засобів пожежогасіння; у разі несправності вживати заходів до їх заміни;
- не загромаджувати проходи в приміщеннях і на території складу, додержуватись чистоти і порядку в приміщеннях і на території складу.
2.2.9. Посадові особи, які вчинили викрадення або сприяли викраденню чи втраті зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством України.
2.2.10. Всі начальники управлінь, працівники апарату Держмиткому України під час службових відряджень в митні установи повинні перевіряти наявність та умови зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ. Результати перевірок відображати в книзі огляду (перевірок) зброї та у звітах про відрядження.
Забороняється:
- носити табельну зброю без кобури, а боєприпаси - вроздріб;
- мати при собі табельну зброю, спецзасоби, боєприпаси до них у час, вільний від виконання службових обов'язків.
3. Порядок забезпечення митних установ зброєю, спецзасобами та боєприпасами до них
3.1. Одержання дозволу на придбання зброї, спецзасобів
Підставою для видачі дозволу на централізоване придбання вогнепальної зброї, спецзасобів є клопотання керівництва Держмиткому України, яке подається у МВС України і в якому зазначається:
- кількість необхідної вогнепальної зброї, спецзасобів;
- акт про придатність приміщення, де зберігатимуться вогнепальна зброя, спецзасоби, боєприпаси до них, який складається комісією в складі представників органів МВС (дозвільної системи, державної та пожежної охорони) і митної установи;
- наказ Голови Держмиткому України про призначення особи, відповідальної за централізоване придбання зброї, спецзасобів та боєприпасів;
- платіжне доручення банку про оплату послуг, пов'язаних з видачею дозволу на централізоване придбання зброї, спецзасобів.
3.2. Одержання зброї, спецзасобів Держмиткомом України
Вогнепальна зброя, спецзасоби і боєприпаси до них отримуються Держмиткомом на підставі рішень Уряду України від міністерств (відомств) та підприємств-постачальників згідно з укладеними угодами, нормами забезпечення, дозволами на придбання, які видаються органами внутрішніх справ, та за умови наявності і придатності місць для зберігання зброї, спецзасобів.
3.3. Порядок приймання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них та ВТМ
3.3.1. Зброя, спецзасоби, боєприпаси одержуються на склад зброї Бази з підприємств-постачальників, інших складів на підставі письмового розпорядження (наряду чи накладної) відділу озброєння управління МТЗ.
3.3.2. З метою своєчасної підготовки складу зброї Бази до одержання зброї, спецзасобів, боєприпасів начальник відділу озброєння завчасно повідомляє начальника Бази про кількість та строки їх одержання.
3.3.3. Одержання зброї, спецзасобів, боєприпасів на склад Бази може здійснюватись:
а) від органів транспорту;
б) безпосередньо на складі Бази.
3.3.4. Прийняття зброї, спецзасобів, боєприпасів від органу залізничного (автомобільного, повітряного, водного) транспорту здійснюється комісією Бази в присутності представника транспортного органу. До комісії, яка призначається наказом начальника Бази, обов'язково включаються посадові особи відділу озброєння, начальник складу (приймальник). Приймальнику видається доручення. Зброя, спецзасоби, боєприпаси приймаються від транспортного органу на підставі супровідних документів.
3.3.5. При виявленні пошкоджень вагонів (контейнерів, люків та інш.) та пошкодження пломб, а також при наявності дефектів в упаковці і ознак втрати чи пошкодження зброї, спецзасобів комісією Бази, за участю представника транспортного органу, складається комерційний акт. Комерційний акт складається також: при невідповідності фактичної кількості та якості зброї, спецзасобів даним супровідних документів; у разі подачі зброї, спецзасобів залізницею до місця вивантаження після закінчення 24 годин, як були оформлені документи на одержання зброї, спецзасобів в товарній конторі. Порядок складення комерційних актів та пред'явлення претензій транспортним органам визначено статутами (кодексами), діючими на відповідних видах транспорту. У випадку відмови представників транспортного органу від складення комерційного акту, виявлені недостачі або пошкодження зброї, спецзасобів повинні бути зафіксовані в акті комісії Бази в день прийняття зброї, спецзасобів. Крім комісії, акт підписує представник незацікавленої організації, що має відповідні повноваження, чи представник транспортної міліції.
3.3.6. При прийманні зброї, спецзасобів в усіх випадках обов'язково складається акт приймання (додаток 7).
3.3.7. На прийняті зброю, спецзасоби приймальник Бази одержує від постачальника другий примірник виконаного наряду (накладної), а на зброю, спецзасоби, що обліковується за номерами і технічним станом, ще й технічну документацію.
3.3.8. Приймання зброї, спецзасобів митною установою від інших митних установ проводиться на підставі письмового наказу Держмиткому України. Зброя, спецзасоби приймаються з оформленими актами технічного стану (додаток 8).
3.3.9. На прийняті зброю, спецзасоби База, митні установи у 15-денний термін надсилають в управління МТЗ один примірник акта приймання.
3.3.10. Прийняті зброя, спецзасоби обліковуються не пізніше наступної доби, на підставі актів приймання чи нарядів (накладних та ін.). На складі зброї Бази не пізніше наступної доби на прийняті зброю, спецзасоби заводяться стелажні ярлики (додаток 9).
3.3.11. Склад зброї приймає від митних установ зброю, спецзасоби на підставі накладних (додаток 10), які виписуються в управлінні МТЗ, а також дозволів на придбання і перевезення, які видають органи внутрішніх справ України.
3.3.12. Начальники митних установ зобов'язані одержати в місцевих органах дозвільної системи МВС України дозвіл на право зберігання зброї, спецзасобів протягом десяти днів з моменту їх придбання.
3.3.13. Підставою для одержання дозволу на право зберігання вогнепальної зброї, спецзасобів, боєприпасів до них є клопотання начальника митної установи, яке подається в місцевий орган дозвільної системи МВС України, в якому зазначається:
- кількість придбаної вогнепальної зброї, спецзасобів (система, бойова чи навчальна, калібр, номер, рік випуску кожної одиниці);
- наявність умов для надійного зберігання (опис приміщення, технічних засобів захисту, наявність охорони тощо);
- дані про осіб, які відповідають за зберігання і використання зброї, спецзасобів, та осіб, які мають доступ до цих предметів, у тому числі про працівників охорони (прізвище, ім'я, по батькові, дата, місце народження і проживання, відомості про попередню трудову діяльність та довідки (висновки) медичної установи (лікарняно-кваліфікаційної комісії), що такі особи за станом здоров'я можуть виконувати вказані роботи);
- наказ начальника митної установи, підрозділу Комітету про призначення особи (осіб), відповідальної за зберігання вогнепальної зброї, спецзасобів, боєприпасів до них;
- платіжне доручення (квитанція) банку про перерахування плати за послуги, пов'язані з видачею дозволу на право зберігання зброї.
3.4. Видача зброї, спецзасобів та боєприпасів до них зі складу зброї Бази
3.4.1. Видача зброї, спецзасобів та боєприпасів до них зі складу зброї Бази митним установам та окремим підрозділам здійснюється на підставі письмового наказу Голови Комітету, дозволів на придбання і перевезення зброї, виданих органами внутрішніх справ України, за накладними, які виписуються в управлінні МТЗ.
3.4.2. Накладні, а також дозволи на придбання і перевезення зброї, спецзасобів та боєприпасів до них дійсні тільки на строк, що вказаний в них. Якщо накладні або дозволи не виконано в строк, то вони підлягають поверненню, відповідно, в управління МТЗ або в органи МВС з поясненнями причин невиконання.
3.4.3. Для одержання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, ВТМ довірена особа одержувача повинна мати доручення одержувача зі зразком особистого підпису, з гербовою печаткою, а також з номером накладної, за якою належить одержати зброю.
3.4.4. У приймальника, що пред'явив доручення на одержання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, у відділі озброєння перевіряється паспорт (посвідчення), після чого на зворотному боці доручення робиться запис: ким і коли видано паспорт (посвідчення); номер паспорта (посвідчення); кількість зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, що належить видати одержувачу, та номер накладної, що виписана на одержання перелічених предметів.
3.4.5. Накладна на одержання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них видається довіреній особі одержувача під особистий розпис у книзі реєстрації видаткових документів.
3.4.6. Відпуск зброї, спецзасобів, боєприпасів до них за усними розпорядженнями чи за документами невстановлених зразків забороняється.
3.5. Допуск працівників до експлуатації зброї, спецзасобів
3.5.1. Допуск працівників митних установ до експлуатації зброї, спецзасобів здійснюється після всебічної і ретельної перевірки таких працівників на підставі листів начальників митних установ, які з цією метою подають в органи внутрішніх справ необхідні дані (перелік осіб із зазначенням прізвища, імені та по батькові, дати і місця народження та проживання, відомостей щодо попередньої трудової діяльності та висновки (довідки) медичної установи (лікарняно-кваліфікаційної комісії), що такі особи за станом здоров'я можуть виконувати вказані роботи).
3.5.2. До експлуатації зброї, спецзасобів, допускаються працівники митних установ, що вивчили матеріальну частину озброєння, боєприпасів, правила їх застосування, заходи безпеки та склали іспити з позитивною оцінкою.
3.5.3. Допуск працівників митних установ до експлуатації зброї, спецзасобів здійснюється наказом начальника митної установи на підставі залікових відомостей, довідок про медичне обстеження, згідно з переліком, погодженим з місцевим органом МВС.
3.6. Відпуск боєприпасів та їх списання
3.6.1. Розрахунок відпуску боєприпасів митним установам складає відділ озброєння управління МТЗ за погодженням з МВС України.
3.6.2. Після затвердження розрахунку начальником управління МТЗ ліміт встановлюється наказом Голови Комітету.
3.6.3. У затвердженому ліміті вказуються три показники:
перший - "незменшуваний запас" - кількість боєприпасів, які використовуються тільки в екстремальних ситуаціях. Дозвіл на використання цих боєприпасів дає оперативний черговий Держмиткому або начальник митної установи;
другий - "поточне зберігання" - кількість боєприпасів, які виділяються для організації служби в митній установі;
третій - "на практику" - кількість боєприпасів на практичні стрільби, заняття.
3.6.4. Згідно з встановленим лімітом начальникам митних установ зі складу зброї Бази за накладною, виписаною відділом озброєння, видаються боєприпаси.
3.6.5. Боєприпаси, видані митним установам, з обліку складу списуються згідно з накладною на видачу.
3.6.6. Одержані зі складу зброї Бази боєприпаси начальники митних установ обліковують у книзі обліку та руху матеріальних засобів за трьома показниками: "незменшуваний запас", "поточне зберігання", "на практику".
3.6.7. Боєприпаси, використані митними установами на практичні стрільби, списуються з обліку митної установи на підставі роздавально-здавальної відомості боєприпасів на пункті бойового живлення (додаток 11) та акта списання боєприпасів, який складається в двох примірниках і затверджується начальником митної установи. Другий примірник акта надсилається в управління МТЗ. До акта включаються використані боєприпаси та боєприпаси з осічками.
3.6.8. На боєприпаси та стріляні гільзи, втрачені під час стрільби, не пізніше наступної доби складається акт списання боєприпасів, який підписують керівник стрільби та особа, відповідальна за облік, зберігання зброї в митній установі. Акт складається на підставі матеріалів службового розслідування. Втрачені стріляні гільзи, втрата яких підтверджується матеріалами службового розслідування, списуються з обліку митної установи рішенням начальника управління МТЗ.
3.6.9. Втрачені боєприпаси, втрата яких підтверджується матеріалами службового розслідування, списуються з обліку митної установи рішенням Голови Комітету.
3.6.10. Боєприпаси, витрачені внаслідок застосування зброї під час виконання службових обов'язків, витрати яких підтверджуються матеріалами службового розслідування, списуються з обліку митної установи рішенням Голови Комітету.
3.6.11. Боєприпаси з обліку Державного митного комітету списуються на підставі:
- звітів митних установ про проведення учбових стрільб;
- актів списання використаних боєприпасів, втрачених боєприпасів та стріляних гільз.
Примітка: Осіб, відповідальних за облік, зберігання зброї, боєприпасів в митній установі, призначати керівником стрільби, начальником пункту бойового живлення під час проведення учбових стрільб забороняється.
3.7. Перевезення зброї, спецзасобів, боєприпасів та охорона транспорту з ними
3.7.1. Перевезення зброї, спецзасобів та боєприпасів
3.7.1.1. Перевезення зброї, спецзасобів, боєприпасів до них здійснюється на підставі письмового наказу Держмиткому та дозволу на перевезення зброї, спецзасобів та боєприпасів, виданого органом дозвільної системи внутрішніх справ за юридичною адресою розташування митної установи.
3.7.1.2. Дозвіл на перевезення зброї, спецзасобів і боєприпасів до них видається на підставі письмового клопотання начальника митної установи, в якому зазначається:
- найменування, кількість вантажу (марка, заводські номери зброї, спецзасобів), що буде перевозитися, вид транспорту, маршрут, початковий та кінцевий пункти перевезення;
- відомості про осіб, відповідальних за перевезення і охорону вантажу по шляху руху (прізвище, ім'я, по батькові, дата, місце народження та адреса проживання);
- платіжне доручення (квитанція) банку про сплату послуг, пов'язаних з видачею дозволу на перевезення зброї та боєприпасів.
3.7.1.3. Перевезення вогнепальної зброї та боєприпасів здійснюється згідно з вимогами чинних нормативних документів щодо безпеки перевезення небезпечних вантажів за видами транспорту. Якщо час перебування в дорозі триває понад 12 годин, начальник митного органу для супроводження цього вантажу повинен призначити не менше двох осіб, озброєних вогнепальною зброєю.
3.7.1.4. Для перевезення мають бути виділені криті автомашини. Зброя, боєприпаси повинні бути упаковані у штатну або пристосовану тару, яка опечатується або опломбовується.
3.7.1.5. Відповідальні за перевезення вогнепальної зброї, боєприпасів після прибуття в кінцевий пункт призначення зобов'язані негайно здати привезену ними вогнепальну зброю, боєприпаси, дозвіл на їх перевезення на склад зброї Бази. Забороняється зберігання зброї, боєприпасів за межами приміщення для зберігання зброї.
3.7.1.6. Без дозволів органів внутрішніх справ перевозиться відомча вогнепальна зброя та боєприпаси, на які є відповідні дозволи на зберігання у межах міста, району, населеного пункту.
3.7.2. Охорона транспорту зі зброєю
З метою охорони та супроводження транспорту зі зброєю під час прямування залізницею, автомобільним транспортом призначається варта на весь шлях прямування. В залежності від виду зброї, що відправляється, та її кількості, відправник призначає особу, яка супроводжує вантаж і повинна здати його за місцем призначення. При відправці вантажу відправник зобов'язаний:
а) проінструктувати варту про особливості охорони, супроводження та здавання вантажу;
б) здати начальнику варти транспорт за супроводжувальним листком (додаток 12) і дати йому два примірники цього лискта, один з них у пакеті з супровідними документами.
3.8. Спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії
3.8.1. Газові пістолети, револьвери, патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, підлягають обов'язковій реєстрації в органах внутрішніх справ у десятиденний термін з моменту придбання. Для оформлення дозволу на право зберігання газової зброї начальник митної установи повинен подати до органу внутрішніх справ газові пістолети (револьвери), дублікат дозволу на придбання з відміткою спеціалізованого магазину про продаж та квитанцію (платіжне доручення) про оплату послуг, пов'язаних з оформленням документів для видачі дозволів на зберігання газових пістолетів, (револьверів). Дозвіл на зберігання і носіння газової зброї видається органом внутрішніх справ строком на три роки. Дозвіл на зберігання (носіння) газової зброї може бути виданий не більш як трьом працівникам митної установи на кожну одиницю газової зброї.
3.8.2. Зазначені пістолети і револьвери, якщо вони не мають реєстраційних номерів, підлягають нумеруванню у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ з наступною їх реєстрацією.
3.8.3. Дозволи на придбання газових пістолетів (револьверів) видаються органами внутрішніх справ терміном на три місяці. Невикористаний у цей термін дозвіл повертається до органу внутрішніх справ, який його видав.
3.8.4. Дозволи на зберігання газових пістолетів (револьверів) працівникам митних установ підписуються начальником органу внутрішніх справ або особою, яка виконує його обов'язки - за місцем розташування митної установи. При цьому в дозволі робиться відмітка - відомча (службова). Такі газові пістолети (револьвери) використовуються під час виконання службових обов'язків.
3.8.5. Для отримання дозволу на придбання газових пістолетів (револьверів) митні установи подають до органу внутрішніх справ:
- лист з обгрунтуванням необхідності придбання газових пістолетів (револьверів) з зазначенням їх типу і кількості;
- перелік працівників (п.3.5.1), які будуть використовувати зазначені засоби самооборони;
- по дві фотокартки розміром 3х4 см (на кожного з працівників, що будуть використовувати газові пістолети (револьвери));
- копію платіжного доручення про оплату послуг, пов'язаних з оформленням документів для видачі дозволів на придбання та реєстрацію газової зброї;
- висновок (довідку) медичного закладу встановленої форми на кожного працівника.
3.8.6. Для продовження терміну дозволу на зберігання (носіння) газових пістолетів (револьверів) начальник митної установи зобов'язаний за один місяць до закінчення терміну дії дозволу подати до органу внутрішніх справ клопотання про проведення перереєстрації наявних газових пістолетів (револьверів). До клопотання додається квитанція (платіжне доручення) про оплату послуг, пов'язаних з перереєстрацією газових пістолетів (револьверів), та медична довідка встановленої форми на кожного працівника.
3.8.7. У всіх випадках носіння газових пістолетів (револьверів) працівник повинен мати при собі дозвіл органу внутрішніх справ на право їх зберігання (носіння).
3.9. Учбова зброя, спецзасоби, боєприпаси до них
3.9.1. Учбові вогнепальна зброя, спецзасоби та учбові боєприпаси до них для навчальних цілей видаються митним установам зі складу зброї Бази згідно з затвердженими табелями учбової зброї, спецзасобів при наявності дозволів органів внутрішніх справ на їх придбання.
3.9.2. Учбові зброя, спецзасоби повинні мати:
- сегментний виріз на казенній частині стволу знизу;
- наскрізний проріз на початку каналу ствола з виходом його у ділянку патронника шириною 4 мм, довжиною 48 мм;
- зпилений бойок на всіх зразках зброї;
- наскрізні поздовжні пази у передній частині ствола зверху та в кришці ствольної коробки.
3.9.3. Учбові вогнепальна зброя, спецзасоби та учбові боєприпаси використовуються для вивчення працівниками митних установ конструкції, взаємодії частин та механізмів зброї, спецзасобів, а також для одержання навичок у користуванні, догляді та технічному обслуговуванні зброї, спецзасобів та боєприпасів до них.
3.9.4. Учбові зброя, спецзасоби, боєприпаси до них зберігаються та обліковуються у порядку, встановленому цими Правилами, але окремо від бойових.
4. Порядок зберігання і видачі зброї, спецзасобів та боєприпасів до них в митних установах
4.1. Загальний порядок зберігання
4.1.1. Зберігання зброї та боєприпасів до них у Державному митному комітеті України планується та організовується начальниками митних установ згідно з вимогами цих Правил. Правильна організація зберігання, догляду за зброєю, спецзасобами, боєприпасами до них, ВТМ забезпечує їх наявність та довготривалу експлуатацію.
4.1.2. Зброя, боєприпаси в митних установах, підрозділах зберігаються в спеціально обладнаних для цього сховищах, кімнатах.
4.2. Обладнання приміщень для зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них
4.2.1. Приміщення для зберігання зброї, спецзасобів та боєприпасів до них повинно бути обладнане охоронно-пожежною сигналізацією, засобами первинного пожежогасіння і бути захищеним від блискавиць.
4.2.2. Сховище за своєю конструкцією повинно забезпечувати:
а) недоторканість зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, що зберігаються;
б) специфічні умови зберігання в залежності від виду зброї, спецзасобів;
в) зручність розміщення зброї, спецзасобів, боєприпасів до них, спостерігання за ними та їх технічного обслуговування.
4.2.3. В сховищі повинні бути:
а) дошка документації з інструкціями та плакатами з технічного обслуговування зброї, спецзасобів;
б) засоби вогнегасіння;
в) робочий стіл або тумбочка з письмовими приладами, стілець;
г) дошка з інструментом.
4.2.4. Приміщення для зберігання вогнепальної, газової зброї та боєприпасів до неї повинно відповідати таким вимогам:
а) бути ізольованим від інших приміщень, мати капітальні стіни, міцні перекриття стелі і підлоги. Внутрішні стіни (перегородки) за міцністю повинні бути еквівалентні спарованим гіпсобетонним панелям завтовшки 80 мм кожна, з прокладеними між ними сталевими гратами, або цегляній стінці завтовшки не менше 120 мм, армованій сталевою сіткою; у раніше побудованих спорудах допускаються перегородки з дошок, зміцнені сталевими гратами;
б) мати двоє дверей з міцними і надійними замками, при цьому зовнішні двері - дощані, однопольні, завтовшки не менше 40 мм, оббиті з двох боків оцинкованим кровельним залізом, з загином країв листа на торець дверей; внутрішні - гратчасті залізні. Зовнішні двері повинні замикатися на два внутрішніх замки і опечатуватися мастильною печаткою або опломбовуватися. Внутрішні гратчасті двері замикаються на внутрішній навісний замок. Обрамлення дверних прорізів кімнати виготовляється з залізного профілю. У раніше побудованих спорудах допускаються дерев'яні двері, коробки зміцнені залізним кутом розміром 30х40 мм, завтовшки не менше 5 мм, закріплені до стіни не менше ніж десятьма штирями зі сталевої арматури діаметром 10-12 мм і завдовжки 120-150 мм;
в) мати на віконних прорізах зсередини приміщення або між рамами сталеві грати. У приміщеннях, розташованих на першому поверсі, віконні прорізи устатковуються залізними або дерев'яними, оббитими з двох сторін оцинкованою сталлю, віконницями. Кінці прутів грат у віконних прорізах забиваються у стінку на глибину не менше 30 мм і заливаються бетонним розчином. Віконниці повинні замикатися на навісні замки з середини приміщення. Грати, які встановлюються в двері, віконні прорізи для зміцнення стін (перегородок), виконуються зі сталевого прутка діаметром не менше 15 мм. Прутки зварюються в кожному перехресті, утворюючи вічка не більше ніж 150х150 мм;
г) бути обладнаними у два і більше рубежів охоронно-пожежною сигналізацією, виконаною прихованою проводкою до щитка електроживлення, з встановленням на вікнах, дверях, люках, стінах, стелі, підлозі датчиків, що спрацьовують на відчинення або злам сейфів, шаф, де зберігаються зброя та боєприпаси, на появу людини в приміщенні, а також на закорочення та обрив електропроводки;
д) ці приміщення повинні бути передані під охорону органам внутрішніх справ у встановленому порядку, з підключенням сигналізації на пульт централізованого нагляду. Прокладення шлейфів охоронної сигналізації в трубах дозволяється тільки в середині приміщення по залізобетонних та бетонних будівельних конструкціях. У випадку неможливості виведення охоронної сигналізації кімнати для зберігання зброї та боєприпасів на пульт централізованого нагляду органів внутрішніх справ сигналізація виводиться на найближчий озброєний пост;
е) мати протипожежні засоби та опис майна, що зберігається в кімнаті;
є) на вентиляційні віконця, люки, у разі їх наявності, повинні встановлюватися грати з вічком не більше ніж 100х100 мм, які виключали б можливість проникнення в приміщення. Отвори в стінах, призначені для проходження інженерних мереж, повинні мати діаметр не більше ніж 200 мм.
4.2.5. Від приміщення для зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів повинно бути два комплекти ключів. Один комплект ключів постійно знаходиться у особи, відповідальної за облік та зберігання зброї, а другий - в опечатаному пеналі - у начальника митної установи, на ім'я якого видано дозвіл на зберігання зброї, спецзасобів.
4.3. Організація видачі зброї, спецзасобів та боєприпасів до них в митних установах
4.3.1. Видача зброї, спецзасобів та боєприпасів до них в митні установи зі складу зброї Бази здійснюється згідно з наказом Голови Держмиткому України і дозволами на їх придбання та перевезення.
4.3.2. Особа, відповідальна за облік та зберігання зброї, спецзасобів, боєприпасів у митній установі, на підставі вищезгаданого наказу Держмиткому України та правильно оформленого доручення, одержує у відділі озброєння управління МТЗ накладну на видачу необхідної кількості зброї, спецзасобів, боєприпасів у 4-х примірниках.
4.3.3. Одержавши на складі зброї вказану в накладній кількість зброї, спецзасобів, боєприпасів, відповідальна особа залишає у себе четвертий примірник накладної, а інші залишає на складі.
4.3.4. У митній установі особа, відповідальна за облік і зберігання зброї, здає одержані зі складу зброю, спецзасоби та боєприпаси черговому по митній установі під охорону, про що робиться запис в окремому розділі книги видачі і здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів за підписом чергового, що прийняв зброю, спецзасоби та боєприпаси.
4.3.5. Керівники митних установ протягом десяти днів з дня одержання зброї, спецзасобів зобов'язані провести її пономерний облік (тип, рік виготовлення, серія, номер, партія) та подати в місцевий орган дозвільної системи МВС України для проведення реєстрації та видачі дозволу на зберігання зброї, спецзасобів.
4.3.6. Під час наступної передачі зброї, спецзасобів в іншу митну установу або на склад зброї Бази їх необхідно зняти з обліку в МВС.
4.3.7. Працівники, які згідно з табелем потреби можуть мати зброю, спецзасоби, одержують їх та боєприпаси за накладною, виписаною особою, відповідальною за зберігання зброї, і підписаною начальником митної установи, з записом у книзі (відомості) закріплення зброї за працівниками митної установи (додаток 13). Перший примірник накладної зберігається у особи, відповідальної за облік і зберігання зброї, а другий - у одержувача зброї, спецзасобів.
4.3.8. Одержані зброю, спецзасоби та боєприпаси працівник того ж дня здає черговому по митній установі на зберігання під розписи у книзі видачі та здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів (додаток 14).
4.3.9. Запис до вкладишу до посвідчення особи (додаток 15) про одержані працівником зброю, спецзасоби робить особа, відповідальна за зберігання зброї у митній установі. Запис завіряється підписом начальника митної установи та скріплюється гербовою печаткою митної установи.
4.3.10. Видача та приймання зброї, спецзасобів, боєприпасів до них за службовою необхідністю працівникам митних установ здійснюється згідно з порядком, встановленим Головою Комітету. Записи про видачу-здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів до них повинні робитися в книзі видачі та здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів особою, відповідальною за зберігання зброї (черговим по митній установі) за підписами осіб, що здають і одержують зброю, спецзасоби, з обов'язковим зазначенням часу видачі-здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів. Особа, що видала працівникам зброю та боєприпаси, повинна контролювати вчасне їх здавання. Книга видачі та здавання зброї, спецзасобів та боєприпасів зберігається в кімнаті для зберігання зброї та боєприпасів.