ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ
Н А К А З
25.01.2006 N 13 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 березня 2006 р.
за N 258/12132
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції N 1304/5 від 02.07.2013 )
Про затвердження Інструкції з організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
У відповідності до вимог Кримінально-виконавчого кодексу України, Закону України "Про попереднє ув'язнення" та з метою приведення нормативно-правових актів Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - Департамент) у відповідність до чинного законодавства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам територіальних органів управління Департаменту, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів:
2.1. Забезпечити вивчення і виконання вимог цієї Інструкції відповідними категоріями посадових осіб органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.
2.2. Унести відповідні зміни до функціональних обов'язків персоналу, який здійснює перегляд кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.
3. Управлінню організації оперативної роботи Департаменту (Польовий С.В.) подати цей наказ у встановленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Департаменту від 30.08.2002 N 193-ДСК "Про затвердження Інструкції з організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в установах кримінально-виконавчої системи", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.09.2002 за N 771/7059 (із змінами).
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Департаменту полковника внутрішньої служби Лагоду А.С.
Голова | В.В.Кощинець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
департаменту України
з питань виконання покарань
25.01.2006 N 13
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 березня 2006 р.
за N 258/12132
ІНСТРУКЦІЯ
з організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах
1. Загальні положення
1.1. Відповідно до вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 113 Кримінально-виконавчого кодексу України засудженим дозволяється одержувати і надсилати листи без обмеження їх кількості.
Особи, узяті під варту, відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про попереднє ув'язнення" можуть листуватися з родичами, іншими громадянами, а також з підприємствами, установами й організаціями тільки з письмового дозволу особи або органу, у провадженні яких перебуває справа. Після набрання вироком законної сили особи, узяті під варту, здійснюють листування відповідно до вимог статті 113 Кримінально-виконавчого кодексу України.
( Пункт 1.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
1.2. Листування між засудженими, що перебувають у місцях позбавлення волі і не є родичами, допускається тільки з дозволу адміністрації установи виконання покарань.
1.3. Відповідно до вимог статті 113 Кримінально-виконавчого кодексу України і статті 7 Закону України "Про попереднє ув'язнення" листування засуджених і осіб, узятих під варту, підлягає перегляду.
1.4. Кореспонденція засуджених, які відбувають покарання в установах виконання покарань, переглядається спеціалістом з контролю за виконанням режимних вимог або інспектором з перевірки та доставки кореспонденції. У слідчих ізоляторах перегляд кореспонденції осіб, узятих під варту, та засуджених покладається на інспектора з оперативного обліку або зазначені функції виконує інша особа, спеціально призначена для цього наказом начальника слідчого ізолятора.
У своїй роботі особи, які здійснюють перегляд кореспонденції (далі - інспектори), безпосередньо підпорядковуються начальнику оперативного підрозділу установи виконання покарань чи слідчого ізолятора.
1.5. Адресовані державним органам, громадським організаціям, підприємствам, посадовим або приватним особам скарги, заяви, листи засуджених і осіб, узятих під варту, переглядаються інспектором установи виконання покарань чи слідчого ізолятора і відправляються адресату.
Листування засуджених та осіб, узятих під варту, з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Європейським судом з прав людини, а також іншими відповідними органами міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженими особами таких міжнародних організацій та прокурором переглядові не підлягають і не пізніше як у добовий строк надсилаються за належністю або вручаються засудженим чи особам, узятим під варту.
1.6. Інспектори працюють в окремих приміщеннях адміністративного будинку, суміжних із приміщеннями оперативного підрозділу. Доступ інших осіб до цих приміщень, за винятком начальника установи виконання покарань чи слідчого ізолятора, першого заступника начальника установи виконання покарань чи слідчого ізолятора, осіб, що виконують їх обов'язки, а також працівників оперативного підрозділу, забороняється.
1.7. Інспектори для виконання покладених на них обов'язків забезпечуються необхідним майном, приладдям та інвентарем.
Штампи розміром 50х20 мм видаються інспектору під підпис і мають у верхній лівій частині особистий його номер (додаток 1). У разі тимчасової заміни інспектора іншою особою виготовляються 2-3 додаткових штампи, які мають свої номери. Крім цього на штампі в нижній лівій частині зазначається індекс територіального органу управління Департаменту, а у правій - номер установи виконання покарань (крім слідчих ізоляторів) з порядковим номером, що зазначається у журналі обліку кореспонденції. За наявності двох-трьох слідчих ізоляторів у підпорядкуванні територіального органу управління Департаменту особисті номери на штампах, ураховуючи додаткові, присвоюються всім інспекторам у порядку послідовності.
( Абзац другий пункту 1.7 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
Дані штампи проставляються на першому аркуші вихідної та вхідної кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, крім кореспонденції, яка надходить у запечатаному вигляді, як передбачено в абзаці першому пункту 2.4 Інструкції.
( Пункт 1.7 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
1.8. Начальник установи виконання покарань чи слідчого ізолятора в разі потреби надає інспекторам транспорт для доставки з поштових відділень кореспонденції засуджених і осіб, узятих під варту.
2. Порядок отримання кореспонденції з поштових відділень Міністерства транспорту та зв'язку України, видачі її адресатам, приймання кореспонденції від засуджених і осіб, узятих під варту, та відправлення її адресатам
2.1. Кореспонденція, що надходить до установи виконання покарань чи слідчого ізолятора або відправляється, ураховується інспектором у журналі (додаток 2), де її облік ведеться окремо.
2.2. Рекомендовані листи та листи з оголошеною цінністю, що надходять з поштових відділень або надсилаються за реєстром, реєструються кожен окремо.
( Пункт 2.2 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
2.3. Уся кореспонденція, що підлягає перегляду, повинна бути протягом трьох діб переглянута і вручена адресатам. Кореспонденція, що містить відомості про смерть близьких або інші термінові повідомлення щодо особистих інтересів цих осіб, негайно передається заступникові начальника установи виконання покарань чи слідчого ізолятора із соціально-виховної та психологічної роботи або особі, яка виконує його обов'язки, під підпис у журналі, передбаченому пунктом 2.1 цієї Інструкції, для ознайомлення адресатів.
( Пункт 2.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
2.4. Засуджені чи особи, узяті під варту, особисто запечатують у конверти кореспонденцію (із зазначеною в ній зворотною адресою), адресовану Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій та прокурору. Така кореспонденція перегляду не підлягає і не пізніше ніж у добовий строк надсилається за належністю. Кореспонденція, що надійшла від зазначених у цьому пункті органів (осіб) засудженим чи особам, узятим під варту, вручається в той самий строк у запечатаному вигляді (конверті).
( Абзац перший пункту 2.4 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
В інших випадках засуджені вкидають кореспонденцію для відправлення в незапечатаному вигляді в поштові скриньки. Засуджені, які відбувають покарання у приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, і особи, узяті під варту, кореспонденцію для відправлення передають старшому корпусного відділення в незапечатаному вигляді, який здає їх інспектору або особі, яка виконує його обов'язки.
2.5. Проста кореспонденція, як правило, вручається засудженим і особам, узятим під варту, начальниками відділень соціально-психологічної служби (вихователями), старшими корпусного відділення, а рекомендовані листи та листи з оголошеною цінністю - інспектором під підпис у журналі. Кореспонденція з поштових скриньок виймається щодня, крім вихідних днів.
( Пункт 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
2.6. Вручення адресатам кореспонденції, що потребує додаткової оплати, здійснюється за відомістю (додаток 3), на підставі якої бухгалтерія установи виконання покарань чи слідчого ізолятора проводить відрахування вартості додатково наданих поштових послуг.
2.7. Кореспонденція, що надійшла на ім'я осіб, які вибули з установ виконання покарань чи слідчих ізоляторів, у триденний строк підлягає відправленню за їх новим місцезнаходженням (за рахунок адресата), а в разі смерті цих осіб - підлягає поверненню поштовому відділенню з позначкою "Адресат вибув, підлягає поверненню відправнику" за підписом інспектора.
( Пункт 2.7 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
2.8. Рекомендовані листи та листи з оголошеною цінністю, а також повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень (поштових переказів) при поверненні відправникові обов'язково реєструються в журналі.
( Пункт 2.8 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
3. Порядок листування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, з громадянами, які проживають за кордоном
3.1. Кореспонденція осіб, які тримаються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах, адресована за кордон або дипломатичним представництвам іноземних держав, акредитованим в Україні, приймається інспектором у незапечатаному вигляді і після перегляду відправляється за належністю.
3.2. До перегляду та перекладу кореспонденції, викладеної іноземною мовою, дозволяється залучати перекладачів.
4. Порядок перегляду і вилучення кореспонденції та вкладень
4.1. Листи, виконані тайнописом, шифром або із застосуванням інших умовностей, а також ті, що мають цинічний характер або відомості, що не підлягають розголошенню, адресату не надсилаються, засудженим, або особам, узятим під варту, не вручаються, вилучаються і знищуються.
4.2. Про факт вилучення і знищення листів складається акт у двох примірниках, який підписується інспектором та працівником оперативного підрозділу і затверджується начальником установи виконання покарань чи слідчого ізолятора або їх першими заступниками (додаток 4).
Про вилучення і знищення листів засудженому або особі, узятій під варту, повідомляється під підпис.
4.3. Перший примірник акта передається до оперативного підрозділу та долучається до відповідної справи. Другий примірник акта про вилучення і знищення листів підшивається в хронологічному порядку до номенклатурної справи інспектора і зберігається протягом трьох років.
4.4. Гроші, що вилучені з кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, зараховуються на їх особовий рахунок. З вилучених із кореспонденції грошей відраховується у дохід держави плата, установлена поштовим тарифом за їх переказ.
4.5. На цінності, акції, облігації та інші цінні папери, виявлені в кореспонденції, що надійшла на ім'я засудженого або особи, узятої під варту, складається акт у трьох примірниках (додаток 5).
Перший примірник акта разом із цінностями передається до каси бухгалтерії установи виконання покарань чи слідчого ізолятора для зберігання, другий - передається засудженому або особі, узятій під варту, а третій - залишається у номенклатурній справі інспектора.
4.6. Виявлені в кореспонденції засуджених або осіб, узятих під варту, документи долучаються до особової справи засудженого або особи, узятої під варту.
( Пункт 4.7 виключено на підставі Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |
Додаток 1
до пункту 1.7 Інструкції
з організації перегляду
кореспонденції осіб,
які тримаються в установах
виконання покарань
та слідчих ізоляторах
(у редакції наказу
Департаменту
від 05.06.2008 N 140
( z0548-08 )
ЗРАЗОК ШТАМПА,
який проставляється інспектором на першому аркуші вихідної та вхідної кореспонденції осіб, які тримаються:
в установах виконання покарань: у слідчих ізоляторах:
------------------------------- -------------------------------
| 2 | | | 6 | |
|---------------| N 78/___ | |---------------| N ______ |
| 24 | | | 05 | |
------------------------------- -------------------------------
ПЕРЕЛІК ІНДЕКСІВ,
що присвоєні територіальним органам
управління Департаменту:
------------------------------------------------------------------
|Індекс| Адресат |Індекс| Адресат |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 01 |Вінницька область | 16 |Миколаївська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 02 |Волинська область | 17 |Одеська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 04 |Дніпропетровська область | 18 |Полтавська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 05 |Донецька область | 19 |Рівненська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 06 |Житомирська область | 20 |Сумська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 07 |Закарпатська область | 21 |Тернопільська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 08 |Запорізька область | 22 |Харківська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 09 |Івано-Франківська область | 23 |Херсонська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 10 |Київська область | 24 |Хмельницька область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 12 |Кіровоградська область | 25 |Черкаська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 13 |АР Крим | 26 |Чернігівська область |
|------+--------------------------+------+-----------------------|
| 03 |Луганська область | 27 |Чернівецька область |
|------+--------------------------+-------------------------------
| 15 |Львівська область |
-----------------------------------
( Додаток 1 в редакції Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань N 140 від 05.06.2008 )
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |
Додаток 2
до пункту 2.1 Інструкції
з організації перегляду
кореспонденції осіб,
які тримаються в установах
виконання покарань
та слідчих ізоляторах
ЖУРНАЛ
обліку кореспонденції осіб, які тримаються в
_____________________________________________________
(найменування установи виконання покарань чи слідчого
ізолятора)
Почато _____________
Закінчено ___________
ФОРМА
сторінок журналу
Вхідна кореспонденція
------------------------------------------------------------------
| N | Прізвище та | Вид | Адреса | Вартість | Підпис |
|з/п| ініціали |відправле-|відправника |відправле-|отримувача |
| | отримувача | ння | | ння в |кореспонде-|
| |кореспонден- | | | гривнях | нції |
| | ції | | | | |
------------------------------------------------------------------
Вихідна кореспонденція
------------------------------------------------------------------
| N | Прізвище та | Вид | Адреса | Вартість | Підпис |
|з/п| ініціали |відправле-| отримувача |відправле-|відправника|
| | відправника | ння | | ння в |кореспонде-|
| |кореспонден- | | | гривнях | нції |
| | ції | | | | |
------------------------------------------------------------------
Примітка. Облік вхідної та вихідної кореспонденції в журналі ведеться окремо.
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |
Додаток 3
до пункту 2.6 Інструкції
з організації перегляду
кореспонденції осіб,
які тримаються в установах
виконання покарань
та слідчих ізоляторах
ВІДОМІСТЬ
про відрахування вартості додатково наданих поштових послуг
_____________________________________________________
(найменування установи виконання покарань чи слідчого
ізолятора)
------------------------------------------------------------------
| N |Дата вручення | Прізвище, | Сума, що |Підпис особи,|
|з/п | відправлення | ім'я та по | підлягає |яка отримала |
| | адресату | батькові |відрахуванню (в |відправлення |
| | | одержувача | гривнях) | |
| | |відправлення | | |
------------------------------------------------------------------
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |
Додаток 4
до пункту 4.2 Інструкції
з організації перегляду
кореспонденції осіб,
які тримаються в установах
виконання покарань
та слідчих ізоляторах
ЗАТВЕРДЖУЮ
___________________________
___________________________
"___"______________ 20 __ р.
АКТ
про вилучення та знищення листів
___ ____________20 __ р.
Ми, члени комісії у складі:
1. __________________________________________________________
(посада, звання, прізвище та ініціали)
2. __________________________________________________________
3. _________________________________________________________,
склали цей акт про те, що внаслідок перегляду кореспонденції,
що надійшла __ _______ 20 __ р., згідно з пунктом 4.1 Інструкції з
організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в
установах виконання покарань та слідчих ізоляторах,
------------------------------------------------------------------
| N | Вид | Кому | Прізвище |Мотиви вилучення |
|з/п |відправ- | адресована | відправника | кореспонденції |
| | лення |кореспонденція| кореспонденції | |
------------------------------------------------------------------
усього вилучено _______________________ поштових відправлень.
Підпис _________ Підпис _________ Підпис _________
ДОВІДКА
Кореспонденція, згадана в акті
про вилучення кореспонденції
від "___"___________ 20 ___ р.
за порядковим номером ______,
знищена шляхом спалення.
Підпис _________ Підпис _________ Підпис _________
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |
Додаток 5
до пункту 4.5 Інструкції
з організації перегляду
кореспонденції осіб,
які тримаються в установах
виконання покарань
та слідчих ізоляторах
АКТ
про виявлення, вилучення з кореспонденції заборонених для зберігання укладень, що мають матеріальну цінність (гроші, облігації тощо), та передачу їх на зберігання до каси бухгалтерії
__________________________________________
(найменування установи виконання покарань
чи слідчого ізолятора)
___ ____________ 20__ р.
Ми, інспектор _______________________________________________
та оперуповноважений оперативного відділу ___________________
________________________________________________________________,
склали цей акт про те, що в кореспонденції, адресованій
засудженому (особі, узятій варту)
________________________________________________________________,
(прізвище, ім'я та по батькові)
виявлено:____________________________________________________
Перераховане вилучено і здано для зберігання до каси
бухгалтерії ______________________________________________________
(найменування установи виконання покарань чи слідчого ізолятора)
Підпис _________ Підпис __________
"Оригінал акта та перераховане в ньому одержано повністю".
Касир _______________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
________________
(підпис касира)
Копію акта одержав:
______________________________________________
(підпис засудженого чи особи, узятої під варту)
___ _________ 20__р.
Начальник управління організації оперативної роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань полковник внутрішньої служби | С.В.Польовий |