ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
03.12.2003 N 515 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 2004 р.
за N 167/8766
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 216 від 28.07.2008 )
Про затвердження Положення про зупинення операцій, арешт та примусове списання коштів в іноземних валютах та банківських металів та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 110 від 17.03.2004 )
Відповідно до статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України", законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про виконавче провадження" та з метою встановлення порядку виконання уповноваженими банками зупинення операцій, арешту та примусового списання коштів в іноземних валютах та банківських металів з рахунків клієнтів та з кореспондентських рахунків банків-резидентів та нерезидентів, відкритих в інших уповноважених банках-резидентах, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про зупинення операцій, арешт та примусове списання коштів в іноземних валютах та банківських металів, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, Положення про примусове списання (стягнення) та договірне списання коштів в іноземній валюті з рахунків платників (крім банків) на території України, затверджене постановою Правління Національного банку України від 01.10.2001 N 416 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26.10.2001 за N 908/6099 (зі змінами).
( Пункт 3 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку N 110 від 17.03.2004 )
4. Департаменту платіжних систем (В.М.Кравець) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для керівництва та використання в роботі.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на керівників територіальних управлінь Національного банку України.
6. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
В.о. Голови | А.П.Яценюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
03.12.2003 N 515
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 2004 р.
за N 167/8766
ПОЛОЖЕННЯ
про зупинення операцій, арешт та примусове списання коштів в іноземних валютах та банківських металів
Це Положення розроблено відповідно до Цивільного кодексу України, Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", "Про виконавче провадження", інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України.
1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає особливості здійснення уповноваженими банками примусового списання коштів в іноземних валютах та банківських металів з рахунків клієнтів та з кореспондентських рахунків уповноважених банків-резидентів та нерезидентів, відкритих в інших уповноважених банках-резидентах та обмеження права клієнта/банка щодо розпоряджання рахунком/коррахунком, відкритим в іншому уповноваженому банку.
1.2. У Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
банк-боржник - банк, кореспондентський рахунок якого (далі - коррахунок) відкрито в уповноваженому банку і з коррахунку якого здійснюється примусове списання (далі - списання) коштів в іноземних валютах та/або банківських металів на підставі платіжної вимоги на списання коштів в іноземних валютах або банківських металів (далі - платіжна вимога на списання), оформленої в установленому порядку;
клієнт-боржник - фізична або юридична особа, представництво юридичної особи-нерезидента, які мають рахунки в уповноважених банках і з рахунків яких здійснюється списання коштів в іноземних валютах та/або банківських металів на підставі платіжних вимог на списання, оформлених в установленому порядку;
обмін (конвертація) іноземної валюти (далі - конвертація) - операція з купівлі/продажу однієї іноземної валюти за іншу.
2. Виконання уповноваженими банками списання коштів в іноземних валютах і банківських металів з рахунків клієнтів-боржників та з коррахунків банків-боржників за виконавчими документами судів
2.1. Відповідно до статті 1071 Цивільного кодексу України кошти можуть бути списані з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банка-боржника без його розпорядження на підставі рішення суду.
Платіжні вимоги на списання оформляються, приймаються, надсилаються на виконання до уповноважених банків, виконуються, повертаються та відкликаються відповідно до порядку, визначеного нормативно-правовими актами Національного банку України з питань здійснення безготівкових розрахунків у національній валюті в Україні, з урахуванням особливостей, викладених у цьому Положенні.
2.2. Платіжна вимога на списання подається безпосередньо до уповноваженого банку, у якому відкрито рахунок клієнта-боржника/коррахунок банку-боржника (така платіжна вимога обов'язково має містити підпис відповідального виконавця уповноваженого банку або органу державного казначейства, що обслуговує орган державної виконавчої служби та відбиток штампа уповноваженого банку або органу державного казначейства, що обслуговує орган державної виконавчої служби), або подається через уповноважений банк чи орган державного казначейства, що обслуговує орган державної виконавчої служби.
2.3. Платіжну вимогу на списання уповноважений банк приймає до виконання лише в межах наявних коштів та/або банківських металів на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника. У разі відсутності/недостатності коштів у певній іноземній валюті або певного виду банківських металів на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника, які зазначені в платіжній вимозі на списання, уповноважений банк, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, повертає її без виконання або виконує частково в межах наявного залишку коштів та/або банківських металів на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника.
Якщо платіжна вимога на списання надійшла до уповноваженого банку протягом операційного часу, але на час надходження на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника немає коштів в іноземних валютах та/або банківських металів чи їх недостатньо для виконання платіжної вимоги на списання, то уповноважений банк виконує цю платіжну вимогу на списання з урахуванням сум, що надійдуть на рахунок клієнта-боржника/коррахунок банку-боржника протягом операційного часу (поточні надходження). Якщо для виконання цієї платіжної вимоги на списання недостатньо коштів та/або банківських металів, що надійдуть протягом операційного часу на рахунок клієнта-боржника/коррахунок банку-боржника, то вона виконується частково.
2.4. У разі провадження виконавчих дій щодо списання з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника коштів у певній іноземній валюті оформляється платіжна вимога на списання певної іноземної валюти. У реквізиті "Сума" платіжної вимоги на списання зазначається сума іноземної валюти цифрами, а в реквізиті "Сума словами" - сума та назва іноземної валюти словами. У реквізиті "Призначення платежу" обов'язково зазначаються назва, номер (якщо він є) і дата видачі виконавчого документа суду (далі - виконавчий документ). У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника, з якого буде здійснюватися списання. У реквізиті "Кредит рахунку" зазначається номер рахунку в іноземній валюті органу державної виконавчої служби.
2.5. У разі провадження виконавчих дій щодо списання з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника певного виду банківських металів оформляється платіжна вимога на списання певного виду банківських металів. У реквізиті "Сума" платіжної вимоги на списання зазначається маса банківських металів у тройських унціях цифрами, а в реквізиті "Сума словами" - маса у тройських унціях та вид банківських металів словами. У реквізиті "Призначення платежу" обов'язково зазначаються назва, номер (якщо він є) і дата видачі виконавчого документа. У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника, з якого буде здійснюватися списання. У реквізиті "Кредит рахунку" зазначається номер рахунку в банківських металах органу державної виконавчої служби.
2.6. У разі провадження виконавчих дій щодо списання з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника коштів у певній іноземній валюті, яких немає на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника або недостатньо, може оформлятися платіжна вимога на списання національної валюти або іншого виду іноземної валюти, гривневий еквівалент якої має відповідати сумі іноземної валюти, що підлягає списанню, і на підставі платіжної вимоги на списання уповноважений банк здійснює купівлю або конвертацію за рахунок наявних коштів іноземної валюти.
У реквізиті "Призначення платежу" платіжної вимоги на списання зазначається, що іноземна валюта, яка списується, підлягає конвертації на міжбанківському валютному ринку України (далі - МВРУ) в іншу іноземну валюту (її назва) або те, що за національну валюту, яка списується, купується іноземна валюта, а також має бути посилання на статтю 51 Закону України "Про виконавче провадження". Крім цього, у реквізиті "Призначення платежу" зазначаються назва, номер (якщо він є) і дата видачі виконавчого документа. У реквізитах "Сума" та "Сума словами" зазначаються сума національної або іноземної валюти цифрами та словами, а також назва національної або іноземної валюти, що підлягає списанню (з подальшою купівлею чи конвертацією). У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника (в іноземній/національній валюті), з якого буде здійснюватися списання, у реквізиті "Кредит рахунку" - номер рахунку в іноземній валюті органу державної виконавчої служби.
У разі провадження виконавчих дій щодо списання з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника банківських металів, яких немає на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника або недостатньо, може оформлятися і подаватися до уповноваженого банку, у якому відкрито рахунок клієнта-боржника/коррахунок банку-боржника, платіжна вимога на списання певної маси іншого виду банківських металів чи суми національної валюти, що у вартісному вираженні має відповідати масі банківських металів, що підлягає списанню і на підставі якої уповноважений банк здійснює купівлю за національну валюту банківських металів, що підлягають списанню, або конвертацію інших видів банківських металів у вид банківського металу, що підлягає списанню.
У реквізиті "Призначення платежу" платіжної вимоги на списання зазначається, що вид банківського металу, який списується, підлягає конвертації в інший вид банківського металу (його назва) або те, що за національну валюту, яка списується, мають купуватися банківські метали, а також посилання на статтю 51 Закону України "Про виконавче провадження". Крім цього, у реквізиті "Призначення платежу" зазначаються назва, номер (якщо він є) і дата видачі виконавчого документа, у реквізиті "Сума" зазначається маса банківських металів у тройських унціях цифрами чи сума національної валюти цифрами, а в реквізиті "Сума словами"
- маса у тройських унціях та вид банківських металів словами чи сума та назва національної валюти словами, що підлягає списанню (з подальшою конвертацією, купівлею). У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника (у банківських металах/національній валюті), з якого буде здійснюватися списання, а в реквізиті "Кредит рахунку"
- номер рахунку в банківських металах органу державної виконавчої служби.
2.7. У разі провадження виконавчих дій щодо списання з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника коштів у національній валюті, яких немає на рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника або недостатньо, може оформлятися платіжна вимога на списання іноземної валюти або банківських металів, гривневий еквівалент яких має відповідати сумі національної валюти, що підлягає списанню.
Якщо списується іноземна валюта (з продажем за національну валюту), у реквізитах "Сума" та "Сума словами" платіжної вимоги на списання зазначаються сума іноземної валюти цифрами та словами, а також назва іноземної валюти, що підлягає списанню (з подальшим продажем). У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника в іноземній валюті, з якого буде здійснюватися списання, а в реквізиті "Кредит рахунку" - номер рахунку в національній валюті органу державної виконавчої служби.
Якщо списуються банківські метали (з продажем за національну валюту), у реквізиті "Сума" платіжної вимоги на списання зазначається маса банківських металів у тройських унціях цифрами, а в реквізиті "Сума словами" - вид та маса у тройських унціях банківських металів словами, яка у вартісному вираженні має відповідати сумі національної валюти, що підлягає списанню. У реквізиті "Дебет рахунку" зазначається номер рахунку в банківських металах клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника, з якого буде здійснюватися списання, а в реквізиті "Кредит рахунку" - номер рахунку в національній валюті органу державної виконавчої служби.
У реквізиті "Призначення платежу" платіжної вимоги на списання зазначається, що іноземна валюта або банківські метали, що списуються, підлягають продажу на МВРУ за національну валюту з посиланням на статтю 51 Закону України "Про виконавче провадження". Крім цього, у реквізиті "Призначення платежу" зазначаються назва, номер (якщо він є) і дата видачі виконавчого документа.
2.8. Списані з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника кошти в іноземних валютах (у термін до п'яти робочих днів з дати їх списання) або банківські метали підлягають продажу на МВРУ уповноваженим банком, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника. Обмеження щодо строку продажу іноземних валют не поширюється на іноземні валюти, що не належать до 1-ої групи Класифікатора іноземних валют і банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за N 841/7129) (далі - Класифікатор), та на банківські метали.
Операції з купівлі/продажу, конвертації іноземних валют на МВРУ здійснює уповноважений банк, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України з питань здійснення операцій з купівлі/продажу, конвертації іноземних валют.
Операції з купівлі/продажу, конвертації банківських металів на МВРУ здійснює уповноважений банк, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України з питань купівлі/продажу, конвертації банківських металів.
2.9. Отримані від продажу іноземної валюти та/або банківських металів на МВРУ кошти в національній валюті перераховуються уповноваженим банком, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, на рахунок органу державної виконавчої служби не пізніше ніж через два робочих дні після їх зарахування на коррахунок уповноваженого банку, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника. Якщо іноземна валюта або банківські метали продані клієнтам, які мають рахунки в уповноваженому банку, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, або куплені уповноваженим банком, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, за кошти в національній валюті, що належать цьому уповноваженому банку, то кошти від продажу (національна валюта) перераховуються уповноваженим банком, який обслуговує клієнта або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, на рахунок органу державної виконавчої служби не пізніше ніж через два робочих дні з дати списання їх з рахунку покупця валюти.
2.10. Куплена за національну валюту на МВРУ іноземна валюта або така, що проконвертована в іншу іноземну валюту, перераховується уповноваженим банком, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, на рахунок органу державної виконавчої служби не пізніше ніж через два робочих дні після її зарахування на коррахунок цього уповноваженого банку. Якщо іноземна валюта купується у клієнтів, які мають рахунки в уповноваженому банку, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, то кошти в іноземній валюті перераховуються цим уповноваженим банком на рахунок органу державної виконавчої служби не пізніше ніж через два робочих дні з дати списання іноземної валюти з рахунку/коррахунку продавця валюти.
Якщо продається іноземна валюта, що належить уповноваженому банку, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, то кошти в іноземній валюті перераховуються цим уповноваженим банком на рахунок органу державної виконавчої служби не пізніше ніж через два робочих дні з дати списання національної валюти з рахунку клієнта-боржника/коррахунку банку-боржника.
2.11. У разі, якщо уповноважений банк, який обслуговує клієнта-боржника або в якому відкрито коррахунок банку-боржника, не може виконати платіжну вимогу на списання у встановлений термін через відсутність/недостатність коштів в іноземній валюті або банківських металів на своєму коррахунку, то він зобов'язаний:
узяти платіжну вимогу на списання на облік за відповідним позабалансовим рахунком;
надіслати органу державної виконавчої служби повідомлення про невиконання платіжної вимоги на списання із зазначенням причин "відсутність/недостатність коштів в іноземній валюті або банківських металів на власному коррахунку банку".
2.12. Витрати уповноважених банків та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у разі проведення операцій, що зазначені в цій главі, відшкодовуються за рахунок клієнта-боржника/банку-боржника.
Комісійна винагорода уповноважених банків у разі здійснення операцій з купівлі/продажу, конвертації іноземної валюти на МВРУ сплачується відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України з питань здійснення операцій купівлі/продажу, конвертації іноземних валют та за рахунок клієнта-боржника/банку-боржника.
Комісійна винагорода уповноважених банків у разі здійснення операцій купівлі/продажу, конвертації банківських металів на МВРУ сплачується відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України з питань купівлі/продажу, конвертації банківських металів та за рахунок клієнта-боржника/банку-боржника.
3. Виконання уповноваженими банками заходів обмеження права клієнта щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його рахунку, й обмеження права банка щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його коррахунку, відкритому в іншому уповноваженому банку
3.1. Відповідно до статті 1074 Цивільного кодексу України обмеження права клієнта щодо розпоряджання коштами, що зберігаються на його рахунку, й обмеження права банку щодо розпоряджання коштами, що зберігаються на його коррахунку, відкритому в іншому уповноваженому банку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком/коррахунком за рішенням суду у випадках, установлених законом.
3.2. Виконання уповноваженими банками обмеження права клієнта щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його рахунку, й обмеження права банка щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його коррахунку, відкритому в іншому уповноваженому банку, у разі прийняття судом рішення про зупинення видаткових операцій за рахунком клієнта та власних видаткових операцій за коррахунком банку, який відкрито в іншому уповноваженому банку, або заборона виконання операцій за рахунком клієнта/коррахунком банку, який відкрито в іншому уповноваженому банку, здійснюється уповноваженим банком відповідно до порядку, визначеного нормативно-правовими актами Національного банку України з питань здійснення безготівкових розрахунків у національній валюті в Україні.
3.3. Виконання уповноваженими банками обмеження права клієнта щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його рахунку, й обмеження права банка щодо розпоряджання коштами в іноземній валюті та банківськими металами, що зберігаються на його коррахунку, відкритому в іншому уповноваженому банку, у разі прийняття судом рішення про арешт коштів в іноземній валюті та/або банківських металів, які зберігаються на рахунку клієнта/коррахунку банку, який відкрито в іншому уповноваженому банку, або при примусовому виконанні рішення суду про стягнення коштів та банківських металів здійснюється уповноваженим банком відповідно до порядку, визначеного нормативно-правовими актами Національного банку України з питань здійснення безготівкових розрахунків у національній валюті в Україні, з урахуванням особливостей, викладених у цій главі.
3.4. Відповідно до постанови органу державної виконавчої служби, прийнятої на підставі рішення суду (далі - постанова), арешт може накладатися на всі кошти та банківські метали за всіма видами валют та банківських металів, із зазначенням суми/маси або без зазначення суми/маси (тільки за рахунками клієнтів) за кожним видом валют чи банківських металів або із зазначенням загальної суми в національній валюті за всіма видами валют та банківських металів клієнта/банку, або на кошти та банківські метали за окремим видом валют та банківських металів із зазначенням суми/маси за ним/ними або без зазначення суми/маси (тільки за рахунками клієнтів).
3.5. Уповноважений банк виконує постанову щодо арешту коштів та/або банківських металів щодо тих рахунків/коррахунків і тільки тих видів валют та/або банківських металів, які зазначені в постанові.
3.6. Якщо до уповноваженого банку надходить постанова із зазначенням виду валюти або банківського металу, коштів або банківських металів за яким достатньо на поточному рахунку клієнта/коррахунку банку для виконання цих документів, то в цьому разі уповноважений банк обліковує постанову на відповідному позабалансовому рахунку та арештовує кошти в іноземній валюті або банківські метали на рахунку клієнта/коррахунку банку в сумі, що зазначена в постанові, і продовжує здійснювати операції за рахунком клієнта/коррахунком банку в межах суми, що перевищує суму арешту.
3.7. Якщо до уповноваженого банку надходить постанова із зазначенням виду валюти або банківського металу, коштів або банківських металів за яким немає на поточному рахунку клієнта/коррахунку банку, то в цьому разі уповноважений банк обліковує постанову на відповідному позабалансовому рахунку та не пізніше наступного робочого дня письмово повідомляє орган державної виконавчої служби про відсутність коштів за цим видом валют або банківських металів.
Уповноважений банк продовжує здійснювати операції за рахунками клієнта/коррахунками банку за всіма іншими видами валют або банківських металів, крім виду валюти або банківського металу, який зазначено в постанові, яку обліковано на позабалансовому рахунку.
3.8. Якщо до уповноваженого банку надійшли постанови із зазначенням видів валют або банківських металів, кошти або банківські метали за якими наявні на рахунках клієнта/коррахунках банку, але яких недостатньо для виконання постанови, то уповноважений банк обліковує вищезазначені документи на відповідному позабалансовому рахунку, а також арештовує наявні кошти в іноземній валюті або банківські метали за кожним із зазначених видів валют або банківських металів та не пізніше наступного робочого дня письмово повідомляє орган державної виконавчої служби про недостатність коштів за цим видом валют або банківських металів.
Уповноважений банк не виконує видаткових операцій за рахунками клієнта/коррахунками банку, на кошти та/або банківські метали на яких накладено арешт до забезпечення суми арешту, що зазначена в постанові, або до отримання постанови про скасування арешту.
3.9. Якщо до уповноваженого банку за цей час надійшли інші постанови із зазначенням інших видів валют або банківських металів, то уповноважений банк виконує дії відповідно до пунктів 3.6 - 3.8 цього Положення.
3.10. Якщо до уповноваженого банку надійшли постанови із зазначенням у них одних і тих самих рахунків/коррахунків та одних і тих самих видів валют або банківських металів, то уповноважений банк обліковує ці постанови на відповідному позабалансовому рахунку та виконує їх у послідовності, у якій вони надійшли.
3.11. Якщо постановою накладається арешт на всі види валют та банківських металів, що зберігаються на рахунках клієнта/коррахунках банку, то уповноважений банк обліковує постанову на відповідному позабалансовому рахунку та не виконує видаткових операцій за рахунками клієнта/коррахунками банку, на кошти та/або банківські метали на яких накладено арешт, у межах сум, зазначених у постанові, до отримання постанови про скасування арешту.
3.12. Якщо постановою накладається арешт на всі види валют та банківських металів, що зберігаються на рахунках клієнта/коррахунках банку, у тому числі і національну валюту, і, крім того, загальну суму арешту зазначено в національній валюті (без зазначення конкретних сум за кожним видом валют або банківських металів), то з метою забезпечення арешту суми, зазначеної в постанові, уповноважений банк обліковує вищезазначену постанову на відповідному позабалансовому рахунку й арештовує кошти в іноземній та національній валюті, банківські метали на рахунках клієнта/коррахунках банку за кожним видом валют та банківських металів. У разі їх недостатності уповноважений банк не пізніше наступного робочого дня письмово повідомляє про це орган державної виконавчої служби і продовжує арештовувати кошти та банківські метали на цих самих рахунках клієнта/коррахунках банку за кожним видом валют та банківських металів у сумі, що достатня для забезпечення виконання вищезазначених постанов. Для забезпечення арешту суми, потрібної для виконання постанови, розрахунок гривневого еквівалента іноземних валют та/або банківських металів, які арештовуються на рахунках клієнта/коррахунках банку для виконання отриманої постанови, здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют та банківських металів, що встановлюється Національним банком на день надходження постанови про арешт, а в наступні дні цей розрахунок здійснюється після кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют та банківських металів, що встановлюється Національним банком, а також з урахуванням нових надходжень коштів в іноземній валюті та/або банківських металів.
Водночас уповноважений банк не виконує видаткових операцій за рахунками клієнта/коррахунками банку, на кошти та/або банківські метали на яких накладено арешт, у тому числі й на кошти в іноземній валюті та банківські метали, що були попередньо куплені за заявою клієнта на МВРУ (до накладання арешту) і не були перераховані ним за призначенням, до їх арешту. У цьому разі іноземна валюта, яка була попередньо куплена на МВРУ, але не перерахована за призначенням через отримання постанови про арешт, підлягає продажу з обов'язковим зарахуванням гривневого еквівалента проданої іноземної валюти на рахунок клієнта в національній валюті.
Відновлення операцій за рахунками клієнта/коррахунками банку здійснюється уповноваженим банком після накопичення суми, що зазначена в постанові, або після отримання ним постанови про скасування арешту.
Якщо кошти в іноземній валюті та/або банківські метали на рахунках клієнта/коррахунках банку арештовано й сума гривневого еквівалента іноземних валют та/або банківських металів дорівнює сумі коштів у національній валюті, зазначеній у постанові, то уповноважений банк відновлює операції за рахунком клієнта/коррахунком банку в іноземній валюті та/або банківських металах в розмірі коштів, який перевищує залишок арештованих коштів та/або банківських металів на рахунку клієнта/коррахунку банку.
3.13. Кошти в іноземній валюті та/або банківські метали, які арештовано на поточному рахунку клієнта/коррахунку банку, забороняється використовувати до отримання постанови про скасування арешту або до надходження платіжної вимоги на списання за тим виконавчим документом, для забезпечення виконання якого накладався арешт.
3.14. Якщо до уповноваженого банку надійшла платіжна вимога на списання, оформлена на підставі іншого виконавчого документа, ніж той, для забезпечення виконання якого накладено арешт, то уповноважений банк повертає цю платіжну вимогу на списання без виконання в разі відсутності інших коштів або банківських металів, крім арештованих.
Якщо арешт накладено на кошти та/або банківські метали, що зберігаються на рахунку клієнта/коррахунку банку, і до уповноваженого банку надійшла платіжна вимога на списання, оформлена на підставі того виконавчого документа, для забезпечення виконання якого накладено арешт, то уповноважений банк списує кошти в іноземній валюті та/або банківські метали з поточного рахунку клієнта/коррахунку банку для виконання платіжної вимоги на списання відповідно до вимог глави 2 цього Положення.
Якщо коштів в іноземній валюті та/або банківських металів недостатньо для виконання платіжної вимоги на списання, оформленої на підставі того виконавчого документа, для забезпечення виконання якого накладено арешт, то уповноважений банк виконує платіжну вимогу частково і в невиконаній сумі повертає її не пізніше наступного робочого дня із зазначенням причин повернення відповідно до порядку, визначеного нормативно-правовими актами Національного банку України з питань здійснення безготівкових розрахунків у національній валюті в Україні. Після цього уповноважений банк продовжує арешт коштів та/або банківських металів для забезпечення арешту суми, яка зазначена в постанові.
3.15. Якщо на рахунку клієнта/коррахунку банку кошти в іноземній валюті та/або банківські метали арештовувалися для забезпечення виконання постанови, у якій сума арешту зазначена в національній валюті, то в реквізитах платіжної вимоги на списання зазначається, що сума іноземної валюті або маса банківських металів, яка списується з рахунку клієнта/коррахунку банку, підлягає продажу за національну валюту з подальшим зарахуванням її на рахунок у національній валюті органу державної виконавчої служби.
3.16. У разі одержання постанови про скасування арешту уповноважений банк списує постанову про арешт з відповідного позабалансового рахунку і відновлює проведення операцій за рахунком клієнта/коррахунком банку у звичайному порядку.
Директор Департаменту платіжних систем | В.М.Кравець |