• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України

Міністерство внутрішніх справ України  | Порядок від 06.02.2001 № 85 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 06.02.2001
  • Номер: 85
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 06.02.2001
  • Номер: 85
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
N 85 від 06.02.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 лютого 2001 р.
за N 165/5356
Затверджено
Наказ Міністерства
внутрішніх справ
України
06.02.2001 N 85
( Порядок втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 285 від 03.04.2017 )
Порядок
проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України (*)
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ N 482 від 20.05.2013 N 1039 від 31.08.2015 )( У тексті Порядку слова "Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України" у всіх відмінках замінено словами "Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 482 від 20.05.2013 )( У тексті Порядку слова "внутрішні війська", "внутрішні війська МВС", "внутрішні війська МВС України" в усіх відмінках замінено словами "Національна гвардія України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1039 від 31.08.2015 )
______________
(*) Далі - Порядок.
1. Медичний огляд в органах внутрішніх справ і Національній гвардії України
1.1. Медичний огляд проводиться згідно з пунктом 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України (далі - Положення) з метою визначення:
1.1.1. Придатності кандидатів за станом здоров'я, фізичним розвитком, а для окремих видів службової діяльності - за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу.
1.1.2. Придатності за станом здоров'я, а для окремих видів службової діяльності - і за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ осіб рядового й начальницького складу з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.
Придатності за станом здоров’я до військової служби військовослужбовців Національної гвардії України, які проходять медичний огляд відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року N 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за N 1109/15800 (далі - Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
( Абзац другий підпункту 1.1.2 пункту 1.1 глави 1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ N 482 від 20.05.2013 )
1.1.3. Придатності за станом здоров'я, фізичним розвитком кандидатів до вступу на навчання до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Міністерства оборони.
Придатності за індивідуальними психофізіологічними особливостями кандидатів, які вступають на навчання до пожежно-технічних училищ МВС, а також в навчальні заклади системи МВС, що готують спеціалістів служби ДАІ.
1.1.4. Придатності за станом здоров'я курсантів і слухачів до подальшого навчання в навчальних закладах МВС.
1.1.5. Причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ із захистом Батьківщини, проходженням служби, виконанням службових обов'язків, а у військовослужбовців - із захистом Батьківщини, проходженням військової служби, виконанням обов'язків військової служби.
1.1.6. Характеру і давності наявних наслідків тілесних ушкоджень у колишніх осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців - учасників Великої Вітчизняної війни та інших бойових дій із захисту країни для вирішення питання про причинний зв'язок поранень, травм, каліцтв, отриманих при захисті країни або під час виконання обов'язків військової служби, із залученням судово-медичного експерта.
1.1.7. Можливості за станом здоров'я, а для окремих видів службової діяльності - за індивідуальними психофізіологічними особливостями проходити службу особами рядового й начальницького складу, військовослужбовцями і проживання членів їх сімей за кордоном. Вирішення необхідності тривалого лікування і медичного нагляду осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців та членів їх сімей.
1.2. Постанови виносяться військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) на підставі відповідних статей та граф Розкладу хвороб і фізичних вад (*) (додаток 1), що визначають ступінь придатності до служби в органах внутрішніх справ з урахуванням Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до служби в органах внутрішніх справ (додатки 2, 3), вказівок про порядок медичного огляду осіб рядового й начальницького складу та членів їх сімей, які виїжджають за кордон (додаток 4), Переліку медичних протипоказань для осіб рядового й начальницького складу та членів їх сімей, які виїжджають за кордон у тривалі, короткотермінові відрядження і при відрядженні їх із-за кордону за медичними показаннями (додаток 5), Переліку медичних протипоказань для участі в проведенні робіт за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики (додаток 6), вказівок про порядок медичного огляду водолазів (кандидатів на службу та осіб, які проходять службу за спеціальністю водолаза) пунктів Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (додаток 21) (**), Пояснень щодо застосування пунктів Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей, що визначають придатність до окремих видів службової діяльності в органах внутрішніх справ (додаток 22). На військовослужбовців Національної гвардії України постанови виносяться згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
______________
(*) Далі - Розклад хвороб.
(**) Далі-Таблиці вимог.
1.3. Медичний огляд осіб, згаданих у пункті 1.2 Положення, здійснюється ВЛК з обов'язковим обстеженням лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, отоларингологом, офтальмологом, дерматологом, стоматологом, фахівцями Центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору, які мають досвід роботи в лікувально-профілактичних установах і, як правило, мають кваліфікаційну категорію за відповідним фахом.
Крім того, здійснюється рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, аналіз крові, загальний аналіз сечі, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), вимірювання внутрішньоочного тиску особам у віці понад 40 років, електрокардіографія, психологічне обстеження, а при потребі - інші функціональні та лабораторні обстеження (на ВІЛ-інфікованість та інше).
Особи, які поступають на службу в підрозділи Державної фельд'єгерської служби, на посади водіїв транспортних засобів, а також особи, що проходять медичний огляд за графою II Розкладу хвороб, підлягають дослідженню функції вестибулярного апарату.
За наявності показань особи, що проходять медичний огляд, направляються до лікарів: фтизіатра, ендокринолога, уролога, інших спеціалістів, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики захворювання.
Жінки в обов'язковому порядку обстежуються гінекологом.
1.4. Направлення на медичний огляд за формою (додаток 7) здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ, командири і начальники штабів частин Національної гвардії України.
У направленні на медичний огляд повинні бути чітко вказані мета і питання, які підлягають розгляду на ВЛК, а саме: огляд кандидата на службу, огляд при переміщенні по службі, при призначенні на посаду осіб, які закінчили навчальні заклади МВС, при висуненні на керівну посаду - передбачувану посаду, графа Розкладу хвороб, згідно з якою слід здійснювати медичний огляд; на осіб, що звільняються від служби, - вислуга років і причина звільнення, час служби у Збройних Силах, СБУ, Національній гвардії України інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства колишнього СРСР та України (далі - Збройні Сили), в органах внутрішніх справ, у тому числі в діючій армії; на осіб, які приймаються на службу після звільнення з лав Збройних Сил, а також колишніх осіб рядового й начальницького складу ОВС - коли і з якої причини звільнений у запас, дані про проходження ВЛК у минулому; на осіб, які вступають до навчальних закладів МВС, - назва закладу освіти і факультету.
При направленні осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців та членів їх сімей на ВЛК для визначення потреби за станом здоров'я в зміні місця служби (проживання) чи можливості проходження служби (проживання) за кордоном слід вказати конкретно місце майбутнього проживання.
Якщо в направленні не вказані всі необхідні дані для вирішення експертного питання, то ВЛК не приймає особу на медичний огляд.
При виявленні в осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, що перебувають на лікуванні в лікувально-профілактичних закладах системи МВС, тяжких хронічних захворювань з вираженими функціональними порушеннями, несприятливим прогнозом, начальники лікувальних закладів своєчасно інформують керівництво або підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ і Національної гвардії України, де проходять службу особи рядового й начальницького складу і військовослужбовці, з метою направлення їх на ВЛК для визначення придатності до служби в ОВС, військової служби.
У необхідних випадках медичний огляд може здійснюватись після узгодження з підрозділом по роботі з особовим складом за направленням начальника центральної військово-лікарської комісії (далі - ЦВЛК) або його заступника. Медичний огляд військовослужбовців строкової служби може здійснюватись також за направленням начальників лікувально-профілактичних установ МВС, в яких вони перебувають на лікуванні.
1.5. Перегляд постанов ВЛК МВС здійснюється вищими за статусом ВЛК у відповідності до Положення.
1.6. ВЛК працюють на базі лікувально-профілактичних установ органів внутрішніх справ.
1.7. Забезпечення ВЛК інструментарієм, медичним і господарським майном здійснюється згідно з Мінімальним переліком інструментарія, медичного, та господарського майна, необхідного для медичного огляду у ВЛК (додаток 16) лікувальним закладом, на базі якого вони діють.
1.8. Усі лікарі-спеціалісти, члени ВЛК у кожному випадку медичного огляду повинні переконатися в особі, яка проходить медичний огляд, шляхом перевірки відповідного документа (службового посвідчення, військового квитка, паспорта або інших документів, що посвідчують особу). Наявність військового квитка (приписного свідоцтва) чи іншого документа, де вказано відношення даної особи до військової служби, є обов'язковою умовою проходження медичного огляду в ВЛК (крім жінок, які не є військовозобов'язаними).
1.9. За потреби ВЛК направляє певну особу на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичного закладу. У направленні зазначається діагноз і наголошується (підкреслюється), що саме необхідно уточнити при обстеженні. До направлення додається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 8).
Особи із числа цивільної молоді, які є кандидатами на службу та до вступу на навчання до навчальних закладів МВС, направляються на амбулаторне обстеження, а особи рядового й начальницького складу, військовослужбовці і члени їх сімей - на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичних закладів МВС або, за їх згодою, до лікувально-профілактичних закладів інших міністерств і відомств. Стаціонарне обстеження осіб, які поступають на службу і до навчальних закладів МВС, може бути проведено за показаннями згідно з рішенням начальника ВЛК у лікувально-профілактичних закладах територіальних органів охорони здоров'я.
Після закінчення обстеження цих осіб лікарями лікувально-профілактичної установи складається Акт дослідження стану здоров'я, який підписується начальником (головним лікарем) цієї установи і лікарем, що проводив обстеження, а також скріплюється печаткою лікувального закладу.
Акт розглядається ВЛК, яка виносить постанову про придатність кандидата до служби або навчання, з урахуванням усіх даних про стан його здоров'я і фізичного розвитку.
Висновок лікувального закладу, лікарів-спеціалістів і консультантів є додатковим матеріалом для винесення ВЛК експертної постанови. У разі потреби ВЛК направляє осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців і членів їх сімей на повторне обстеження.
При стаціонарному обстеженні в лікувальній установі МВС, де є госпітальна ВЛК, постанова про придатність особи рядового й начальницького складу до служби в ОВС, а військовослужбовця - до військової служби або про можливість проходження ними служби за кордоном виноситься госпітальною ВЛК за умови, що про це вказано в направленні, підписаному головою штатної ВЛК.
1.10. ВЛК виносить свої постанови колегіально з використанням методу індивідуальної оцінки придатності кожного обстеженого до служби. При індивідуальній оцінці придатності обстеженого до служби враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, стан компенсації, функціональних порушень, їх прогноз, а також освіта кандидата, спеціальність, фактична працездатність і вимоги щодо стану здоров'я та індивідуальних психофізіологічних особливостей за тією чи іншою посадою (родом служби) з урахуванням думки підрозділу по роботі з особовим складом.
1.11. Дані медичного огляду ВЛК заносяться в Акт медичного огляду (додаток 9).
Госпітальні ВЛК Акт медичного огляду не заповнюють, а свої постанови заносять в історію хвороби і картку амбулаторного хворого (медичну книжку).
Паспортні дані до Акта медичного огляду заносяться особою, яка проходить медичний огляд, і завіряються її підписом; необхідно дати відповіді на всі пункти акта. Правильність відповідей перевіряється секретарем ВЛК.
Усі розділи медичної частини Акта медичного огляду заповнюються лікарями-спеціалістами - членами ВЛК. Записується детальний клініко-експертний анамнез. Дані об'єктивного обстеження записуються в послідовності, зазначеній в Акті медичного огляду, з урахуванням лабораторних даних та інших додаткових обстежень. Кожний лікар-спеціаліст заносить в Акт медичного огляду анамнестичні й об'єктивні дані, які обгрунтовують діагноз, висновок про придатність до служби, відповідну статтю і графу Розкладу хвороб, ставить дату і стверджує це своїм підписом. Діагнози захворювань повинні підтверджуватись даними об'єктивного обстеження. Вказується не тільки назва хвороби, але й стан компенсації, ступінь прояву функціональних порушень, стадія, форма. Лікар психофізіолог заносить в Акт медичного огляду дані психофізіологічного обстеження за проведеними методиками, показник успішності та висновок про придатність. До Акта медичного огляду необхідно додати витяг з картки амбулаторного хворого (медичної книжки) поліклініки, витяг з історії хвороби та інші документи, що підтверджують прийняту експертну постанову, довідки про проведені щеплення.
Медичний огляд кандидатів на службу в органи внутрішніх справ
1.12. Кандидатами на службу в органи внутрішніх справ вважаються особи, які раніше в органах внутрішніх справ не служили, військовослужбовці та особи, які перебувають у запасі Національної гвардії України, Збройних Сил, Служби безпеки, Прикордонних військ та інших військових формувань України.
1.13. На всіх кандидатів на службу до початку їх огляду ВЛК, за їх згодою, запитуються детальні витяги з медичних карток амбулаторного хворого (медичних книжок) лікувально-профілактичних установ за місцем проживання, роботи, навчання або служби; витяги з історії хвороби, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів та інші медичні документи, що характеризують стан здоров'я не менш ніж за останні п'ять років; дані про обов'язкові профілактичні щеплення, а також відомості з психоневрологічних, наркологічних, протитуберкульозних диспансерів (за потреби - з венерологічних диспансерів та інших лікувальних установ), а щодо колишніх військовослужбовців, які звільнені зі служби не раніше за 1 рік, - витяги з медичних документів військових частин або медичну характеристику. За відсутності вказаних даних військово-лікарська експертиза не проводиться і експертне рішення не приймається.
Кандидати на службу, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані пред'явити у ВЛК військовий квиток, посвідчення про приписку (військовозобов'язані), паспорт і медичні документи. У військовому квитку звертається увага на розділи: висновки ВЛК, категорія обліку, відомості про поранення та контузії, участь у бойових діях, причина звільнення з військової служби.
Підрозділи по роботі з особовим складом інформують про ці вимоги кандидата на службу до початку його огляду ВЛК.
На кандидатів на службу, звільнених за станом здоров'я з органів внутрішніх справ, Збройних Сил, Служби безпеки, та інших військових формувань України, підрозділи по роботі з особовим складом подають до ВЛК копію свідоцтва про хворобу, а за потреби - особову справу цієї особи.
1.14. Подані кандидатами на службу різні лікарські довідки та інші медичні документи, що характеризують стан їх здоров'я і наявність тих чи інших захворювань або їх відсутність, не звільняють цих осіб від обстеження ВЛК.
1.15. Постанови про придатність кандидатів до служби виносяться згідно зі статтями Розкладу хвороб за однією з граф та пунктами Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей, відповідно до вказаної в направленні посади (служби) за розділом "Кандидати на службу".
В окремих випадках, коли в направленні управлінням відділу по роботі з особовим складом зазначено, що дана особа направлена на обстеження з метою відновлення на службі на посаді рядового або начальницького складу, рішення ВЛК виноситься за розділом "Рядовий та начальницький склад".
У воєнний час постанова про придатність кандидатів на службу в органи внутрішніх справ приймається згідно зі статтями Розкладу хвороб за однією з граф розділу "Рядовий та начальницький склад".
Постанови ВЛК щодо медичного огляду кандидатів на службу приймаються з формулюванням, передбаченим відповідними пунктами цього Положення. Результати обстеження і медичного огляду кандидата, а також постанова ВЛК заносяться до Акта медичного огляду (додаток 9).
1.16. При прийнятті постанови про можливість проходження служби за кордоном ВЛК необхідно керуватись Переліком медичних протипоказань для осіб рядового й начальницького складу і членів їх сімей, які виїжджають за кордон у тривалі, короткотермінові відрядження і при відрядженні їх із-за кордону за медичними показаннями (додаток 5) та Таблицею вимог (додаток 21).
1.17. При винесенні постанови про можливість проходження служби за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики медичний огляд проводиться згідно з переліком медичних протипоказань для участі в проведенні робіт за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики (додаток 6).
1.18. Діагнози захворювань кандидатів, визнаних непридатними до служби в органах внутрішніх справ за статтями 14-20 Розкладу хвороб, можуть повідомлятись військово-лікарськими комісіями і підрозділами по роботі з особовим складом тільки у випадках, передбачених чинним законодавством.
1.19. Кандидати на службу, визнані ВЛК придатними до служби в органах внутрішніх справ за графами I - II Розкладу хвороб, не повинні мати будь-яких протипоказань для проходження служби за кордоном, у будь-яких кліматичних умовах та на об'єктах ядерної енергетики за надзвичайних ситуацій.
1.20. Постанова ВЛК, яка приймається при медичному огляді, оформляється довідкою (додаток 11), яка передається до відповідного управління (відділу) по роботі з особовим складом. Висновок за результатами психологічного обстеження (додаток 18) подається до управління (відділу) по роботі з особовим складом разом з довідкою.
Медичний огляд осіб, які вступають до навчальних закладів МВС України
1.21. Особи, які вступають до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, проходять попередній та остаточний медичні огляди. Попередній медичний огляд здійснюється штатними ВЛК, остаточний - тимчасово діючими ВЛК навчального закладу МВС. Згідно з окремими розпорядженнями (наказами) МВС можливий інший порядок медичного огляду кандидатів на навчання.
1.22. Дані про медичний огляд заносяться до картки медичного огляду вступника до навчального закладу (додаток 10).
Медичний огляд цивільних осіб здійснюється відповідно з вимог пункту 1.10 цього Порядку.
Особи рядового й начальницького складу подають до ВЛК картку амбулаторного хворого (медичну книжку) з даними чергових медичних обстежень і звернень за медичною допомогою не менше ніж за останні три роки.
1.23. Експертні постанови ВЛК приймаються за графами I, II Розкладу хвороб на кандидатів, які вступають на денне навчання до навчальних закладів МВС, на осіб рядового й начальницького складу - розділом "Рядовий та начальницький склад", на інших осіб - розділом "Кандидати на службу".
За графою II Розкладу хвороб постанови приймаються на кандидатів, які вступають на навчання до пожежно-технічних училищ МВС, а також до навчальних закладів, які готують спеціалістів ДАІ. На кандидатів, які вступають до інших вищих навчальних закладів МВС, постанови приймаються за графою I Розкладу хвороб. Кандидати до вступу в ліцеї МВС також проходять медичний огляд ВЛК, за результатами якого приймається постанова про придатність до навчання за графою 1 Розкладу хвороб.
1.24. Якщо при медичному огляді кандидатів із числа цивільних осіб, які вступають на навчання, виявлені захворювання або фізичні вади, за наявності яких статтями Розкладу хвороб розділу "Кандидати на службу" передбачається індивідуальна оцінка придатності, то вони визнаються непридатними для вступу до навчальних закладів МВС.
1.25. За статтями Розкладу хвороб, які передбачають обмежену придатність осіб рядового й начальницького складу до служби або індивідуальну оцінку придатності, ВЛК приймає постанову про непридатність для вступу до навчального закладу.
1.26. На осіб рядового й начальницького складу, які поступають на заочний факультет (відділення) навчального закладу МВС, в ад'юнктуру або магістратуру при вищих навчальних закладах, експертні постанови приймаються за графою III Розкладу хвороб розділу "Рядовий та начальницький склад".
Особи рядового й начальницького складу, які мають захворювання, за якими придатність до військової служби за графою III визначається індивідуально, визнаються придатними до вступу тільки на факультети (відділення) заочного навчання і до заочної ад'юнктури та магістратури.
1.27. У воєнний час кандидати із числа цивільних осіб, які вступають на денне навчання до навчальних закладів МВС, проходять медичний огляд згідно з графою I розділу "Кандидати на службу", а особи рядового й начальницького складу - за графою III Розкладу хвороб розділу "Рядовий та начальницький склад".
1.28. Постанова ВЛК при медичному огляді оформляється довідкою (додаток 11) і заноситься до граф - 2-3 картки медичного огляду вступника до навчального закладу МВС (додаток 10) і Книги протоколів засідань ВЛК (додаток 14). Протоколи засідань підписуються головою комісії і скріплюються гербовою печаткою.
Картка медичного огляду та довідка передаються до відповідного підрозділу по роботі з особовим складом для направлення до навчального закладу.
Медичний огляд кандидатів із числа осіб рядового й начальницького складу, які вступають до ад'юнктури, магістратури, заочних факультетів і відділень навчальних закладів МВС, проводиться одноразово. На них заповнюється акт медичного огляду. Постанова ВЛК при медичному огляді вказаних осіб оформляється довідкою (додаток 11), яка передається до відповідного підрозділу по роботі з особовим складом.
1.29. Особи рядового й начальницького складу, які направляються на курси професійної підготовки або курси вдосконалення при навчальних закладах МВС та на навчання терміном менше 6 місяців, обстежуються лікарями-спеціалістами поліклінік МВС. Рішення при медичному огляді цих осіб оформляється довідкою лікарсько-консультаційної комісії поліклініки і заноситься до медичної картки амбулаторного хворого (медичної книжки).
Довідка лікарсько-консультаційної комісії поліклініки направляється до відповідного підрозділу по роботі з особовим складом. Не підлягають направленню на курси особи, що мають захворювання і фізичні вади, які є перешкодою до служби за профілем навчання на курсах. Особи, направлені на навчання або курси вдосконалення тривалістю більше 6 місяців, проходять медичний огляд у ВЛК за графами Розкладу хвороб залежно від профілю курсів. На цих осіб заповнюється картка медичного огляду вступника до навчального закладу МВС (додаток 10).
1.30. Особи, які закінчили навчальні заклади, перед зарахуванням їх на посаду кадровим апаратом МВС направляються на медичний огляд в ВЛК за місцем служби. Постанова про придатність цих осіб приймається за відповідною посаді графою Розкладу хвороб розділу "Рядовий і начальницький склад" та відповідним пунктом Таблиці вимог (додаток 21).
1.31. Медичний огляд іноземних громадян, які вступають до навчальних закладів МВС України, здійснюється згідно з цим Порядком, графою III Розкладу хвороб розділу "Кандидати на службу" та з урахуванням протипоказань до навчання за станом здоров'я щодо цих осіб (додаток 19) та Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (додаток 21).
1.32. Остаточний медичний огляд здійснюється перед зарахуванням до навчальних закладів МВС (не більше як за 6 місяців). Під час остаточного медичного огляду, за потреби, можуть проводитись рентгенологічне, лабораторне та інші види обстеження.
1.33. Голови ВЛК - начальники медичної служби навчальних закладів МВС у п'ятиденний термін після закінчення роботи комісії передають до відповідної штатної ВЛК та ЦВЛК МВС список кандидатів, визнаних ВЛК навчального закладу за станом здоров'я не придатними до вступу на навчання (додаток 17), а також дані аналізу результатів остаточного медичного огляду кандидатів на навчання.
1.34. Картки медичного огляду з постановою тимчасово діючої ВЛК навчального закладу та інші наявні медичні документи кандидатів на навчання, які при остаточному медичному огляді були визнані не придатними до навчання, у п'ятиденний термін надсилаються до ЦВЛК МВС для контролю.
1.35. ВЛК, яка здійснювала попередній медичний огляд, детально аналізує кожний випадок визнання кандидата при остаточному медичному огляді не придатним до навчання. Результати цієї роботи повинні бути відображені в річному звіті ВЛК.
Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу
1.36. Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу здійснюється згідно з пунктом 1.10 цього Порядку.
Якщо особа рядового чи начальницького складу при медичному огляді направляється для обстеження до лікувального закладу, то вона звільняється від службових обов'язків на час перебування у цьому закладі. Лист звільнення від службових обов'язків по тимчасовій непрацездатності на цей період не видається. Ці особи направляються на медичний огляд у ВЛК після закінчення обстеження або при визначеному результаті лікування хвороби, поранення, контузії, травми або каліцтва.
Якщо особа рядового чи начальницького складу, яка перебуває на лікуванні, потребує направлення на ВЛК, то начальник лікувального закладу або його заступник за узгодженням з відповідним підрозділом по роботі з особовим складом направляє таку особу на ВЛК, про що робиться запис в історії хвороби.
1.37. Направлення осіб рядового й начальницького складу на медичний огляд до ВЛК здійснюється згідно з пунктом 1.11 цього Порядку.
1.38. На осіб з психічними розладами, органічними хворобами центральної нервової системи і наслідками різних травм, одержаних у період служби, а також на осіб, які не відслужили встановлених строків, підрозділи по роботі з особовим складом і лікувальні установи подають службові й медичні характеристики з висновком керівництва органу внутрішніх справ і лікаря поліклініки щодо можливості подальшого використання такої особи за спеціальністю на посаді, яку вона займає, у зв'язку зі станом її здоров'я.
За наявності поранення, контузії, травми або каліцтва в особи рядового чи начальницького складу підрозділом по роботі з особовим складом до ВЛК повинен бути поданий акт про обставини їх отримання за встановленою формою (додаток 13) або висновок службового розслідування.
1.39. Під час медичного огляду осіб рядового й начальницького складу ВЛК має ознайомитися з усіма медичними документами цих осіб (амбулаторними, госпітальними, санаторно-курортними); уточнити, де і з приводу яких захворювань вони лікувались; зробити запит у лікувальні установи за місцем проживання чи служби даної особи про його захворювання, лікування, частоту звернень до лікарні, тривалість звільнення від служби через тимчасову непрацездатність. Медичні документи мають бути ретельно проаналізовані, а дані, що в них містяться, враховані в експертній постанові. За потреби ВЛК має право на ознайомлення з іншими документами, у т.ч. з особовою справою.
1.40. Лікар лікувально-профілактичної установи системи МВС у разі потреби бере участь у засіданнях ВЛК і доповідає комісії про стан здоров'я тієї чи іншої особи рядового й начальницького складу або про вплив наявних у неї хвороб на виконання службових обов'язків, висловлюючи свою думку щодо можливих експертних висновків.
1.41. Якщо ВЛК після амбулаторного медичного огляду не може винести остаточної постанови, то вона направляє особу рядового й начальницького складу на стаціонарне обстеження до лікувально-профілактичного закладу МВС з подальшим медичним оглядом її госпітальною ВЛК. Особи рядового й начальницького складу, направлені на медичний огляд у зв'язку зі звільненням за вислугою років або станом здоров'я, повинні обстежуватись, як правило, у стаціонарних умовах.
Після закінчення обстеження в лікувально-профілактичному закладі МВС, де немає госпітальної ВЛК, або лікувально-профілактичному закладі іншого міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади складається акт дослідження стану здоров'я (додаток 8). Акт обстеження такій особі не видається, а висилається поштою або передається посильним до ВЛК, яка направила її на обстеження.
При виявленні у цієї особи гострого або загострення хронічного захворювання постанова про придатність її до служби виноситься після закінчення лікування або при визначених наслідках захворювання.
1.42. Постанова про придатність осіб рядового й начальницького складу до служби виноситься за розділом "Рядовий та начальницький склад" за графою Розкладу хвороб, що відповідає вказаній посаді (виду службової діяльності).
1.43. Придатність осіб рядового й начальницького складу при переміщенні їх по службі розглядається за розділом "Рядовий та начальницький склад" за графою Розкладу хвороб, що відповідає новій посаді (виду службової діяльності).
Придатність за індивідуальними психофізіологічними особливостями осіб рядового та начальницького складу при переміщенні їх по службі визначається за відповідним пунктом Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (додаток 21).
1.44. У разі непридатності за індивідуальними психофізіологічними особливостями осіб рядового та начальницького складу, при переміщенні їх по службі, одночасно ВЛК приймається постанова про придатність за станом здоров'я та фізичним розвитком цієї особи до служби в органах внутрішніх справ на посадах, які не вказані в Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (додаток 21), за узгодженням з відповідним відділом по роботі з особовим складом.
1.45. В окремих випадках за рекомендацією управління (відділу) по роботі з особовим складом при медичному огляді старшого й вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які за станом здоров'я є не придатними до військової служби у мирний час, ВЛК можуть виносити постанову про їх обмежену придатність до військової служби, а на обмежено придатних до військової служби - про придатність до військової служби, беручи до уваги характер, умови і тривалість служби, а також вік і фактичну пристосованість до неї цієї особи.
1.46. Медичний огляд і винесення постанови про можливість проходження служби особами рядового й начальницького складу за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики здійснюється згідно з переліком медичних протипоказань для участі в проведенні робіт за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики (додаток 6).
1.47. Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу і членів їх сімей для визначення стану їх здоров'я щодо можливості проходження служби (проживання) за кордоном здійснюється згідно з Вказівками про порядок медичного огляду осіб рядового й начальницького складу та членів їх сімей, що виїжджають за кордон (додаток 4), на підставі Переліку медичних протипоказань для осіб рядового й начальницького складу та членів їх сімей, які виїжджають за кордон у тривалі, короткотермінові відрядження, і при відрядженні їх із-за кордону за медичними показаннями (додаток 5) та Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (додаток 21).
1.48. Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу, які направляються у відрядження до зарубіжних країн, а також членів їх сімей здійснюється у випадках, коли тривалість відрядження перевищує 6 місяців.
Висновок про можливість направлення в закордонне відрядження осіб рядового й начальницького складу, а також членів їх сімей тривалістю до 6 місяців підписується лікарем та начальником лікувально-профілактичної установи МВС.
1.49. Курсанти і слухачі навчальних закладів МВС і навчальних підрозділів органів внутрішніх справ, а також ад'юнкти проходять медичний огляд у ВЛК тих органів внутрішніх справ, на території яких розташовані ці навчальні заклади і підрозділи. Медичний огляд для визначення придатності їх до подальшого навчання за станом здоров'я здійснюється за направленнями підрозділів по роботі з особовим складом навчальних закладів МВС. Начальник медичної служби навчального закладу подає до ВЛК необхідні медичні документи на цих осіб і безпосередньо сам бере участь у роботі комісії.
1.50. Постанови щодо курсантів і слухачів навчальних закладів МВС протягом усього навчання виносяться:
1.50.1. За графою II Розкладу хвороб - на курсантів пожежно-технічних навчальних закладів і навчальних закладів, які готують спеціалістів служби ДАІ.
1.50.2. За графою 1 Розкладу хвороб - на курсантів і слухачів інших навчальних закладів МВС.
Якщо під час медичного огляду в курсантів і слухачів першого року навчання виявляють захворювання, при наявності яких статтями Розкладу хвороб за відповідними пунктами та графами передбачається індивідуальна оцінка придатності, то вони визнаються непридатними до навчання.
Щодо курсантів і слухачів навчальних закладів МВС, визнаних на першому році (курсі) навчання непридатними до подальшого навчання, ВЛК одночасно розглядає питання про придатність їх до служби за відповідними графами Розкладу хвороб.
При змінах тимчасового характеру стану здоров'я курсантів і слухачів першого курсу ВЛК виносить постанову тільки про потребу звільнення від служби (навчання) або відпустки за станом здоров'я за графами I, II Розкладу хвороб. Постанова про придатність їх до подальшого навчання і постанова про придатність за графами I, II Розкладу хвороб виноситься за наявності підстав після закінчення терміну звільнення від служби або відпустки за станом здоров'я.
При медичному огляді курсантів, починаючи з другого року (курсу) навчання, ВЛК вирішує питання придатності до служби за графами I, II, III Розкладу хвороб залежно від профілю навчального закладу і факультету. У разі визнання їх придатними або обмежено придатними до військової служби за графами I, II, III одночасно виноситься постанова про придатність до подальшого навчання за графою Розкладу хвороб відповідного профілю навчального закладу і факультету.
1.51. Рішення про придатність до служби ад'юнктів вищих навчальних закладів МВС виноситься за графою III Розкладу хвороб розділу "Рядовий та начальницький склад".
1.52. Якщо колишній працівник органів внутрішніх справ із числа осіб рядового й начальницького складу порушує питання про визначення його придатності до служби чи перегляд постанови ВЛК, винесеної на час його фактичного звільнення з органів внутрішніх справ, то підрозділ по роботі з особовим складом органу внутрішніх справ за місцем проживання такої особи направляє до відповідної ВЛК, яка знаходиться в місцевості, де він мешкає, його заяву та особову справу, а на пенсіонерів МВС, крім того, пенсійну справу, картку амбулаторного хворого (медичну книжку), акти медичного огляду за період служби та інші медичні документи. ВЛК за потреби додатково запитує і разом з головними спеціалістами Управління охорони здоров'я (відділу) служби вивчає подані документи. Якщо при цьому встановлено, що є підстави для задоволення прохання, то ВЛК дає експертну оцінку цим документам після стаціонарного обстеження з метою встановлення його придатності до служби на період звільнення. Рішення ВЛК оформляється протоколом і довідкою (додаток 11) у 3-х примірниках. При цьому військово-лікарська комісія виносить постанову про придатність особи до служби в органах внутрішніх справ та причинний зв'язок її захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва) зі службою.
1.53. Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва) у колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх військовослужбовців, пов'язаного із захистом Батьківщини, проходженням служби в органах внутрішніх справ (проходженням військової служби), виноситься на основі цього Порядку та Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, інших нормативно-правових актів МВС щодо цього питання.
1.54. Якщо колишня особа рядового й начальницького складу звертається безпосередньо до ЦВЛК МВС України для визначення її придатності до військової служби чи перегляду постанови ВЛК про її звільнення з органів внутрішніх справ, то ЦВЛК, за потреби, дає вказівку відповідній ВЛК за місцем проживання цієї особи щодо здійснення її медичного огляду з метою визначення придатності до служби на період фактичного звільнення.
Медичний огляд військовослужбовців Національної гвардії України
1.55. Медичний огляд військовослужбовців Національної гвардії України, членів їх сімей здійснюється за місцем дислокації військових частин або проживання ВЛК МВС чи Міністерства оборони України відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (військовослужбовці, що вступають до навчальних закладів МВС, проходять медичний огляд відповідно до Положення про діяльність військово-лікарської експертизи і медичний огляд військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу у системі МВС України).
1.56. Направлення на медичний огляд здійснюється:
1.56.1. Військовослужбовців строкової служби - командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатними ВЛК, військовими комісарами, органами військової прокуратури або військовим трибуналом, а тих, хто перебуває на обстеженні в лікувальних установах, крім цього, головними лікарями (завідуючими) цих установ.
1.56.2. Осіб офіцерського складу, прапорщиків, військовослужбовців надстрокової служби, військовослужбовців-жінок - прямими начальниками від командира полку, їм рівними і вище, органами військової прокуратури або військовими судами, а у воєнний час, крім цього, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувально-профілактичних установ, військовими комендантами гарнізонів і військовими комісарами.
У разі виявлення в процесі обстеження в особи офіцерського складу, прапорщика, військовослужбовця надстрокової служби, військовослужбовця-жінки захворювань (наслідок поранення, контузії, травми, каліцтва), які обумовлюють непридатність до військової служби із зняттям з військового обліку або непридатність до військової служби в мирний час, така особа направляється на медичний огляд за розпорядженням начальника військової чи іншої лікувально-профілактичної установи на стаціонарне обстеження, де є госпітальна ВЛК, про що робиться запис в історії хвороби.
1.57. На військовослужбовців, яких направляють у мирний час на ВЛК для медичного огляду, подаються:
1.57.1. Направлення на медичний огляд (додаток 7), підписане командиром і лікарем військової частини із зазначенням попереднього діагнозу.
1.57.2. Медична книжка.
1.57.3. Вкладний лист на підлітка до медичної картки амбулаторного хворого (облікова форма N 025 (у), а також додаткові дані про стан здоров'я в допризовний період (на військовослужбовців строкової служби, правомірність призову яких на дійсну військову службу за станом здоров'я викликає сумнів).
1.57.4. Службова і медична характеристика з викладенням думки командування і лікаря військової частини щодо можливості подальшого використання з урахуванням стану здоров'я на осіб з психічними розладами, органічними хворобами центральної нервової системи, нічним нетриманням сечі й наслідками різних травм, яких вони зазнали до призову на дійсну військову службу або в період військової служби, а також на осіб офіцерського складу, прапорщиків, військовослужбовців надстрокової служби й військовослужбовців-жінок, що не досягли граничного віку перебування на дійсній військовій службі і не мають вислуги встановлених строків служби, стосовно яких прийнято рішення про представлення до звільнення з військ.
1.57.5. Акт про обставини одержання поранення (травми, контузії, каліцтва) згідно з додатком 13 до Положення про діяльність ВЛК та порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу у системі МВС України на осіб, направлених на медичний огляд з приводу поранень, травм, контузії, каліцтва, яких вони зазнали під час проходження дійсної військової служби.
1.58. Військовим лікувально-профілактичним закладам і ВЛК надається право запитувати службову та медичну характеристику на військовослужбовців і в інших необхідних випадках.
1.59. Лікар військової частини має право брати участь у засіданні ВЛК, доповідати комісії дані нагляду за станом здоров'я особи, що проходить медичний огляд, дані про вплив наявних у нього захворювань на виконання службових обов'язків, висловлювати свою думку про можливі експертні висновки.
1.60. Якщо ВЛК не може винести остаточну постанову, то голова комісії направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження з подальшим медичним оглядом його госпітальною ВЛК.
За відсутності в лікувальному закладі госпітальної ВЛК складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 8), який передається нарочним або пересилається до ВЛК, яка направила військовослужбовця на обстеження.
Якщо колишній військовослужбовець порушує питання про визначення його придатності до військової служби чи перегляд постанови ВЛК на період фактичного звільнення з військової служби, то ВЛК МВС за місцем його проживання вирішує ці питання згідно з пунктом 1.54 Положення.
1.61. Військовослужбовцям-жінкам відпустка у зв'язку із вагітністю надається на підставі постанови ВЛК з дня виникнення в них права на допомогу у зв'язку із вагітністю. Строк вагітності встановлюється відповідним медичним закладом, на підставі чого ВЛК виносить постанову, яка оформляється довідкою за формою, передбаченою Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Довідка ВЛК штатною ВЛК не затверджується і видається на руки або надсилається до військової частини.
1.62. Військовослужбовці строкової служби можуть бути визнані непридатними до подальшого проходження дійсної військової служби тільки після стаціонарного обстеження і лікування. Амбулаторне обстеження і медичний огляд допускаються тільки за наявності очевидних фізичних вад (відсутність ока, пальців, рук, ніг, дефекти кісток черепа, вкорочення та викривлення кінцівок тощо).
Постанови військово-лікарських комісій
1.63. ВЛК свої постанови виносять на час фактичного огляду даної особи. Щодо колишніх осіб рядового й начальницького складу ОВС, військовослужбовців, які не проходили медичного огляду у ВЛК при звільненні зі служби, постанови виносяться на час фактичного звільнення з ОВС на підставі медичних документів. За результатами медичного огляду ВЛК виносять такі постанови:
1.63.1. Щодо кандидатів на службу в органи внутрішніх справ:
Придатний до служби _________________________________________
(указати посаду та графу Розкладу хвороб)
Не придатний до служби ______________________________________
(указати посаду, статтю та графу
Розкладу хвороб чи пункт Таблиці вимог
до індивідуальних психофізіологічних
особливостей)
1.63.2. ВЛК забороняється виносити постанови про придатність до служби в органах внутрішніх справ кандидатів на службу без вказівки виду службової діяльності або посади, на яку вони призначаються, за винятком випадків, коли в них виявлені захворювання, які перешкоджують службі на будь-якій посаді в органах внутрішніх справ (згідно з графами Розкладу хвороб). У цих випадках ВЛК виносить постанову: не придатний до служби в органах внутрішніх справ або не придатний до служби в органах внутрішніх справ до виліковування (за наявності гострого захворювання).
1.63.3. Щодо тих, хто вступає до навчальних закладів МВС:
Придатний до вступу _________________________________________
(указати назву навчального закладу і
факультету, графу Розкладу хвороб)
Не придатний до вступу ______________________________________
(указати назву навчального закладу і
факультету, статтю та графу Розкладу
хвороб чи пункт Таблиці вимог до
індивідуальних психофізіологічних
особливостей)
1.63.4. Щодо тих, хто навчається в навчальних закладах МВС:
Придатний до навчання _______________________________________
(указати назву навчального закладу,
графу Розкладу хвороб)
Не придатний до навчання ____________________________________
(указати назву навчального закладу,
статтю та графу Розкладу хвороб)
"Придатний (не придатний) до військової служби" - потрібне підкреслити.
1.63.5. Щодо осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ:
"Придатний до військової служби";
"Придатний до військової служби. Не придатний на посаду" (вказану в направленні відділу роботи з особовим складом та згідно з Таблицею вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей);
"Обмежено придатний до військової служби";
"Потребує звільнення від виконання службових обов'язків
(занять), відпустки за станом здоров'я _________________________";
(указати строк звільнення,
відпустки)
"Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку".
1.63.6. У воєнний час, крім того, приймається постанова:
"Не придатний до військової служби з повторним медичним оглядом через 6-12 місяців" (указати строк).
1.63.7. ЦВЛК МВС має право за потреби встановлювати й інші формулювання постанов ВЛК.
1.63.8. Постанови ВЛК з визначенням придатності до проходження служби осіб рядового й начальницького складу (для членів сімей - проживання) за кордоном наведені в додатку 4 Положення.
1.64. Якщо в особи, що проходить медичний огляд, виявлено захворювання, не передбачене Розкладом хвороб, то ВЛК приймає постанову щодо тієї статті Розкладу хвороб, яка найбільше відповідає її захворюванню і фактичній придатності до служби. Постанова при цьому приймається в такій редакції: "Відповідно до статті ___________________ графи ______________________ Розкладу хвороб" і далі йде текст постанови, передбачений цією статтею (пунктом статті).
1.65. Постанову ВЛК про обмежену придатність осіб рядового й начальницького складу до служби в органах внутрішніх справ необхідно приймати в тих випадках, коли використання цієї особи на службі без шкоди для її здоров'я неможливе. При цьому в індивідуальному порядку, з урахуванням характеру захворювання або фізичної вади, спеціальності, фактично виконуваної роботи, пристосованості до неї особи, що проходить медичний огляд, комісія в постанові вказує, які види служби і роботи даній особі протипоказані (наприклад, робота, що потребує великого фізичного напруження, пов'язана з тривалою ходою або стоянням, перебуванням на холоді чи у вологих приміщеннях, на висоті, біля механізмів, які рухаються, вогню, води; нічні чергування, часті й тривалі відрядження і т.д.)
Особи, які мають вислугу понад 20 років, але не досягли встановленого для них Положенням про проходження служби рядовим й начальницьким складом органів внутрішніх справ віку, у разі визнання їх обмежено придатними до служби в органах внутрішніх справ можуть бути переміщені на інші посади, які вони можуть виконувати з урахуванням стану здоров'я, підготовки та досвіду роботи.
Необхідність та терміновість переміщення цих осіб визначається прямими начальниками - від начальника органу внутрішніх справ і вище, з урахуванням думки лікувального закладу і особистого бажання цієї особи.
1.66. При медичному огляді рядового й начальницького складу метод індивідуальної оцінки придатності до служби в органах внутрішніх справ повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує спеціальність, підготовку, досвід, вік, фактичну працездатність, освіту, думку керівництва органу внутрішніх справ, лікаря, який лікує, побажання цієї особи, можливість використання на роботі, яка найбільше відповідає стану її здоров'я.
1.67. На осіб рядового й начальницького складу, які проходять медичний огляд і підпадають під дію статей (пунктів) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальне визначення придатності до служби в органах внутрішніх справ, ВЛК виносить одну із таких постанов:
"Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби".
В окремих випадках, зумовлених поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2), може бути винесена постанова про придатність до військової служби: