• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Авіаційних правил України «Загальні вимоги до медичної сертифікації штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів»

Державна авіаційна служба України | Наказ, Форма, Правила від 27.12.2018 № 1374
Реквізити
  • Видавник: Державна авіаційна служба України
  • Тип: Наказ, Форма, Правила
  • Дата: 27.12.2018
  • Номер: 1374
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна авіаційна служба України
  • Тип: Наказ, Форма, Правила
  • Дата: 27.12.2018
  • Номер: 1374
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА АВІАЦІЙНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.12.2018 № 1374
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 січня 2019 р.
за № 74/33045
Про затвердження Авіаційних правил України "Загальні вимоги до медичної сертифікації штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів"
Відповідно до частин першої, п’ятої статті 11, статті 49 Повітряного кодексу України, пункту 4 Положення про Державну авіаційну службу України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520, абзацу третього пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (із змінами), додатка 1 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Авіаційні правила України "Загальні вимоги до медичної сертифікації штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів" (далі - Авіаційні правила), що додаються.
2. Департаменту льотної експлуатації (Лісняк О.І.) забезпечити в установленому законодавством порядку:
1) подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) розроблення до 01 березня 2019 року всіх необхідних процедур, пов’язаних з введенням Авіаційних правил;
3) оприлюднення цього наказу на офіційному сайті.
3. Установити, що протягом перехідного періоду, який передбачається до 31 грудня 2019 року, медичні сертифікати штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів, видані відповідно до Правил медичної сертифікації авіаційного персоналу, крім членів льотного екіпажу, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 27 березня 2007 року № 243, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 19 квітня 2007 року за № 393/13660, залишаються чинними протягом установленого в них строку дії, але не пізніше ніж до 31 грудня 2019 року.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова ДержавіаслужбиО. Більчук
ПОГОДЖЕНО:

В.о. Міністра інфраструктури України

В.о. Міністра охорони здоров’я України

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Виконавчий Віце-президент
Конфедерації роботодавців України


В. Довгань

У. Супрун


Г.В. Осовий



Р. Іллічов


О. Мірошниченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної
авіаційної служби України
27 грудня 2018 року № 1374
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 січня 2019 р.
за № 74/33045
АВІАЦІЙНІ ПРАВИЛА УКРАЇНИ
"Загальні вимоги до медичної сертифікації штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів"
I. Загальні положення
1. Ці Авіаційні правила встановлюють загальні вимоги до медичної сертифікації заявників на отримання свідоцтв штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів або власників цих свідоцтв, умов видачі, продовження або відновлення строку дії медичного сертифіката, внесення змін, обмеження, призупинення строку дії та анулювання медичного сертифіката, оформлення медичного сертифіката замість втраченого або викраденого або його обміну, прав та обов’язків власників медичних сертифікатів.
2. Ці Авіаційні правила застосовуються до заявників на отримання свідоцтв штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів і власників цих свідоцтв, які виконують свої обов’язки відповідно до законодавства України.
3. У цих Авіаційних правилах терміни вживаються в таких значеннях:
заявник - фізична особа, яка подала у встановленому цими Авіаційними правилами порядку заявку на отримання медичного сертифіката;
медичний сертифікат - документ, який видається уповноваженим органом/АеМС/АМЕ і засвідчує відповідність особи медичним вимогам;
медична сертифікація - комплекс медичних обстежень фізіологічного стану органів і систем організму авіаційного персоналу з метою визначення його придатності безпечно виконувати права, що надані свідоцтвом;
медичний огляд - огляд, пальпація, перкусія, аускультація та інші методи обстеження для визначення медичного стану особи виконувати права, що надані відповідним свідоцтвом;
обмеження - стан, що фіксується у медичному сертифікаті, якого необхідно дотримуватися під час користування правами, що надані відповідним свідоцтвом.
Інші терміни, що використовуються в цих Авіаційних правилах, вживаються у значеннях, наведених в Повітряному кодексі України та стандартах ІСАО.
4. У цих Авіаційних правилах абревіатури мають такі значення:
АеМС - авіаційний медичний центр;
АМЕ - авіаційний медичний експерт;
ПС - повітряне судно.
5. Перелік АеМС та АМЕ розміщується на офіційному веб-сайті Державної авіаційної служби України (далі - уповноважений орган).
6. Медична сертифікація заявників на отримання свідоцтв штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів і власників цих свідоцтв проводиться АеМС та АМЕ.
7. До власників свідоцтв штурманів, бортінженерів, бортрадистів та бортоператорів застосовуються вимоги, встановлені пунктом МЕD.А.020 додатка IV до Авіаційних правил України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації", затверджених наказом Державної авіаційної служби України від 20 липня 2017 року № 565 , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28 серпня 2017 року за № 1056/30924 (далі - Авіаційні правила України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації").
У випадках, зазначених в пункті МЕD.А.020 додатка IV до Авіаційних правил України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації" , власники свідоцтва штурмана, бортінженера, бортрадиста, бортоператора звертаються за консультацією до АеМС або АМЕ. АеМС або АМЕ оцінює їх стан здоров’я та приймає рішення щодо можливості подальшого використання ними відповідних прав.
II. Загальні вимоги до медичних сертифікатів
1. Власники свідоцтв штурмана, бортінженера, бортрадиста та бортоператора не можуть виконувати свої професійні обов’язки без чинного медичного сертифіката.
2. Заявники та власники свідоцтв штурмана, бортінженера, бортрадиста та бортоператора повинні мати медичний сертифікат 2 класу.
3. Строк дії медичного сертифіката, відповідних оглядів і обстежень розраховується з дати проведення медичної сертифікації в разі первинної видачі або поновлення, з дати завершення строку дії попереднього медичного сертифіката - у разі продовження його дії та визначається з урахуванням віку заявника на дату проходження медичної сертифікації і становить:
для штурмана та бортінженера - 12 місяців (скорочується до 6 місяців після досягнення ними 60-річного віку);
для бортрадиста та бортоператора віком:
до 40 років - 60 місяців;
40-50 років - 24 місяці;
50-60 років - 12 місяців;
понад 60 років - 6 місяців.
Медичний сертифікат, який видано до досягнення:
40-річного віку, втрачає чинність, коли заявникові виповнюється 42 роки;
50-річного віку, втрачає чинність, коли заявникові виповнюється 51 рік.
4. Медичні огляди для продовження дії медичного сертифіката проводяться в період протягом 45 днів до закінчення строку дії медичного сертифіката із збереженням його попереднього строку дії.
5. Знаходження заявника, який виконує польоти у віддалених районах від АеМС та АМЕ, не є підставою для відстрочення наступної медичної сертифікації.
6. Якщо з дати закінчення строку дії медичного сертифіката пройшло більше 2 років, АеМС або АМЕ проводить медичний огляд для поновлення дії медичного сертифіката лише після оцінки авіаційних медичних записів заявника.
7. Якщо з дати закінчення строку дії медичного сертифіката минуло понад 5 років, АеМС або АМЕ проводить медичний огляд відповідно до вимог, встановлених до огляду під час першої видачі, а оцінювання - відповідно до вимог, встановлених для продовження строку дії медичного сертифіката.
8. Медичний сертифікат, виданий іншою країною відповідно до вимог додатка IV до Регламенту Європейської комісії від 03 листопада 2011 року (ЄС) № 1178/2011, визнається уповноваженим органом.
Особа повинна звернутися до уповноваженого органу у довільній формі, якщо експлуатант, у якого вона працює або має намір працювати, зареєстрований як суб’єкт господарювання на території України, або ПС, на якому вона виконує польоти або має намір їх виконувати, перебуває в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України.
Підтвердження медичного сертифіката здійснюється протягом 30 днів з дати звернення особи до уповноваженого органу строком на один рік за умови, що він є чинним.
Заявник, який має медичний сертифікат, виданий іншою країною за іншими правилами, які не відповідають додатку IV до Регламенту Європейської комісії від 03 листопада 2011 року (ЄС) № 1178/2011, повинен пройти медичну сертифікацію відповідно до вимог цих Авіаційних правил.
III. Порядок проходження медичної сертифікації
1. Для отримання медичного сертифіката заявники разом із заявкою (додаток) надають АМЕ або АеМС:
1) документ, що посвідчує особу;
2) документ, що підтверджує сплату державного збору за видачу сертифіката;
3) попередній медичний сертифікат - у разі продовження або поновлення його строку дії;
4) на запит АМЕ або АеМС та у визначених Авіаційними правилами України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації" випадках - медичні документи із зазначенням медичних фактів з історії його захворювань та попередній звіт про проходження медичного огляду для отримання медичного сертифіката.
2. Заявники для отримання медичного сертифіката надають:
1) медичну довідку про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів;
2) сертифікат про проходження обов’язкового профілактичного наркологічного огляду.
3. Під час приймання документів АМЕ перевіряє:
1) подані документи з метою встановлення особи;
2) наявність документів для проходження медичної сертифікації (у тому числі для оформлення медичного сертифіката замість втраченого або викраденого чи його обміну);
3) правильність заповнення заявки та роз’яснює заявнику наслідки надання неповної, неточної або неправдивої інформації про свій стан здоров’я на час звернення та в минулому.
4. Про встановлення або виявлення факту надання АМЕ або АеМС неправдивої інформації заявником АМЕ або АеМС повідомляє уповноважений орган для вжиття відповідних заходів.
5. Медичний сертифікат видається, продовжується чи поновлюється АМЕ або АеМС лише після завершення всіх медичних оглядів та/або оцінювань та визначення рівня можливості до використання прав відповідного свідоцтва заявником, які проводяться відповідно до вимог розділу 2 додатка IV до Авіаційних правил України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації" .
6. У разі невідповідності заявника вимогам медичного сертифіката відповідного класу до нього застосовуються обмеження, встановлені пунктом МЕD.B.001 додатка IV до Авіаційних правил України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації" .
7. Форма бланка медичного сертифіката має відповідати формі, встановленій Авіаційними правилами України "Технічні вимоги та адміністративні процедури для льотних екіпажів цивільної авіації".
8. Дані щодо проведених медичних оглядів та медичних сертифікатів відображаються АМЕ у паперовому та електронному виглядах. Паперові та електронні звіти про проведений медичний огляд та інша медична документація подаються до уповноваженого органу. Дані щодо проведених медичних оглядів вносяться АМЕ до системи електронного реєстру видачі медичних сертифікатів авіаційному персоналу цивільної авіації України (АМЕS).
9. У разі незгоди заявника з результатами оцінювань та висновком АМЕ або АеМС він має право подати у 10-денний строк після отримання висновку АМЕ або АеМС обґрунтовану заяву до уповноваженого органу.
10. Вирішення спірних питань з медичної сертифікації авіаційного персоналу проводить авіамедична рада, яка створюється при уповноваженому органі із залученням представників авіаційної галузі та провідних медичних фахівців.
IV. Обмін, заміна медичного сертифіката
1. АМЕ або АеМС здійснює обмін медичного сертифіката на підставі заяви особи у довільній формі та результатів попереднього медичного огляду в разі:
1) зміни інформації, внесеної до медичного сертифіката;
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до медичного сертифіката;
3) непридатності медичного сертифіката для подальшого використання.
2. У разі втрати або викрадення медичного сертифіката особа зобов’язана негайно повідомити командира ПС, членом екіпажу якого вона є, керівника експлуатанта, уповноважений орган, а в разі викрадення - також орган Національної поліції.
За кожним фактом втрати або викрадення медичного сертифіката експлуатантом ПС проводиться службове розслідування.
АМЕ протягом доби з часу отримання інформації про втрату або викрадення медичного сертифіката вносить її до АМЕS.
3. Замість втраченого або викраденого медичного сертифіката після встановлення факту видачі медичного сертифіката особі, яка заявила про втрату або викрадення, АМЕ протягом 3 робочих днів оформлює новий медичний сертифікат за умови надання таких документів:
1) акта комісії експлуатанта ПС про проведення службового розслідування;
2) рішення керівника експлуатанта ПС за результатами службового розслідування.
Директор департаменту
льотної експлуатації

О. Лісняк
Додаток
до Авіаційних правил України
"Загальні вимоги до медичної сертифікації
штурманів, бортінженерів, бортрадистів
та бортоператорів"
(пункт 1 розділу III)
ЗАЯВКА НА МЕДИЧНИЙ СЕРТИФІКАТ