• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Інструкції про міжбанківські розрахунки в Україні

Національний банк України  | Постанова від 03.12.2003 № 524 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 03.12.2003
  • Номер: 524
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 03.12.2003
  • Номер: 524
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
03.12.2003 N 524
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2004 р.
за N 68/8667
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 110 від 17.03.2004 )
Про затвердження Змін до Інструкції про міжбанківські розрахунки в Україні
Відповідно до статей 7, 40 Закону України "Про Національний банк України" та з метою вдосконалення нормативно-правової бази з питань здійснення міжбанківських розрахунків в Україні згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань відкриття та функціонування банківських рахунків", Цивільним кодексом України і Господарським кодексом України Правління Національного банку України П О С Т А Н О В Л Я Є :
1. Затвердити Зміни до Інструкції про міжбанківські розрахунки в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.12.99 N 621 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2000 за N 53/4274 (із змінами), що додаються.
2. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) забезпечити внесення змін до програмного забезпечення системи електронних платежів Національного банку України щодо автоматизованого зупинення власних видаткових операцій банку (філії) за кореспондентським рахунком, відкритим у Національному банку України.
3. Департаменту платіжних систем (В.М.Кравець) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Операційного та територіальних управлінь Національного банку України, банків України для керівництва і використання в роботі.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на начальників Операційного та територіальних управлінь Національного банку України.
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
В.о. Голови А.П.Яценюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
03.12.2003 N 524
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2004 р.
за N 68/8667
ЗМІНИ
до Інструкції про міжбанківські розрахунки в Україні ( z0053-00 )
1. У главі I:
1.1. Абзац другий підпункту 2.1.2 пункту 2.1 розділу 2 вилучити.
У зв'язку з цим абзац третій уважати абзацом другим.
1.2. У розділі 4:
абзаци третій та четвертий підпункту 4.6.3 пункту 4.6 вилучити;
абзац третій підпункту 4.10.2 пункту 4.10 викласти в такій редакції:
"Строки зберігання архівів електронних банківських документів установлюються нормативно-правовим актом Національного банку України, що визначає перелік документів Національного банку України, установ і організацій його системи, банків України із зазначенням строків зберігання";
підпункт 4.11.2 пункту 4.11 вилучити.
1.3. У пункті 5.2 розділу 5:
підпункти 5.2.2 та 5.2.6 вилучити.
У зв'язку з цим підпункти 5.2.3-5.2.5 уважати відповідно підпунктами 5.2.2-5.2.4;
доповнити пункт підпунктом 5.2.5 такого змісту:
"5.2.5. Договірне списання, у тому числі несвоєчасно погашеного банком-кореспондентом наданого банком кредиту або відсотків за його користування, оформляється і виконується банком у порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку України, що регулює здійснення безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті.
Платіжні вимоги, а також документи про обмеження права банку-кореспондента розпоряджання рахунком (у тому числі шляхом арешту грошей, зупинення власних видаткових операцій банку-кореспондента за кореспондентським рахунком), приймаються і виконуються банком у порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку України, що регулює здійснення безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті".
1.4. Розділи 9 та 10 викласти в такій редакції:
"Розділ 9. Технологія виконання територіальним управлінням Національного банку платіжної вимоги про списання грошових коштів банку (філії) з кореспондентського рахунку засобами СЕП
9.1. Платіжна вимога про списання грошових коштів (далі - гроші) банку, філії (далі - банк) з кореспондентського рахунку приймається територіальним управлінням Національного банку (далі - територіальне управління) і виконується відповідно до правил документообігу та порядку розрахунків платіжними вимогами, що визначені нормативно-правовим актом Національного банку України, який регулює здійснення безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті, з урахуванням таких особливостей.
Платіжна вимога, що надійшла протягом операційного часу, виконується в день надходження в межах залишку грошей на кореспондентському рахунку банку на початок поточного операційного дня. Якщо на час надходження платіжної вимоги на кореспондентському рахунку банку недостатньо грошей у визначеній для списання сумі або їх немає, то списання виконується з урахуванням сум, що надійдуть на цей рахунок протягом операційного дня.
Платіжна вимога, що надійшла після операційного часу, виконується на початку наступного операційного дня в межах залишку грошей на кореспондентському рахунку банку на цей час.
9.2. Платіжну вимогу, що надійшла протягом операційного часу, територіальне управління виконує засобами СЕП у такій послідовності:
а) файлом L установлює ліміт технічного рахунку банку на суму, що визначена для списання;
б) за наявності на технічному рахунку банку визначеної для списання суми формує (1) міжбанківський електронний розрахунковий документ (за яким сума списання має бути зарахована на відповідний транзитний рахунок) і файлом А надсилає до СЕП.
Якщо протягом операційного дня сума на технічному рахунку банку була менша, ніж сума встановленого ліміту, то міжбанківський електронний розрахунковий документ формується в кінці операційного дня в межах наявної на цьому рахунку суми;
в) файлом L відміняє ліміт технічного рахунку банку, пересвідчившись (на підставі інформації, яка надходить від АРМ-2), що списана сума відображена за цим рахунком;
г) формує міжбанківський електронний розрахунковий документ (за яким списана сума грошей має бути зарахована на рахунок одержувача) і файлом А надсилає до СЕП.
---------------
(1) Відповідно до технології роботи СЕП за дебетом міжбанківського електронного розрахункового документа зазначається номер внутрішньобанківського рахунку.
9.3. Платіжну вимогу, що надійшла після операційного часу, територіальне управління виконує на початку наступного операційного дня засобами СЕП у такій послідовності:
а) файлом L.00 встановлює ліміт технічного рахунку банку на суму, що визначена для списання;
б) формує міжбанківський електронний розрахунковий документ (за яким сума списання має бути зарахована на відповідний транзитний рахунок) і файлом А надсилає до СЕП;
в) файлом L відміняє ліміт технічного рахунку банку, пересвідчившись (на підставі інформації, яка надходить від АРМ-2), що списана сума відображена за цим рахунком;
г) формує міжбанківський електронний розрахунковий документ (за яким списана сума грошей має бути зарахована на рахунок одержувача) і файлом А надсилає до СЕП.
9.4. Для квитування файла В (у якому розміщується міжбанківський електронний розрахунковий документ про списання) у день його формування в СЕП за потреби вживаються такі заходи:
а) територіальне управління системою ЕП надсилає до розрахункової палати (копію - до банку) розпорядження про обов'язкове квитування файла В до зазначеного часу в межах операційного дня;
б) розрахункова палата виконує розпорядження територіального управління з відображенням результатів квитування у файлі К за підсумками циклу роботи АРМ-2.
Розділ 10. Технологія виконання територіальним управлінням засобами СЕП документів про обмеження права банку (філії) розпоряджання кореспондентським рахунком у разі прийняття рішення про арешт грошей
10.1. Документи про обмеження права банку (філії) (далі - банк) розпоряджання кореспондентським рахунком у разі прийняття рішення про арешт грошей банку, що знаходяться на цьому рахунку (далі - документи про арешт грошей банку), приймаються територіальним управлінням і виконуються відповідно до порядку, що визначений нормативно-правовим актом Національного банку України, який регулює здійснення безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті, з урахуванням таких особливостей.
Територіальне управління виконує документи про арешт грошей банку в день їх надходження в межах залишку грошей банку на його кореспондентському рахунку на початок поточного операційного дня.
Арешт грошей банку виконується засобами СЕП шляхом установлення файлом L ліміту технічного рахунку банку на визначену суму арешту.
10.2. Якщо в перший день виконання арешту сума встановленого ліміту технічного рахунку банку дорівнює сумі, що підлягає арешту, то територіальне управління на початку кожного наступного операційного дня продовжує встановлювати файлом L.00 ліміт технічного рахунку банку на суму арешту до отримання відповідних документів.
10.3. Якщо в перший день виконання арешту сума встановленого ліміту технічного рахунку банку менша, ніж сума, що підлягає арешту, то територіальне управління на початку кожного наступного операційного дня переглядає суму ліміту з метою її збільшення (відповідно до абзацу другого пункту 10.1 цього розділу) до того часу, коли сума ліміту технічного рахунку банку дорівнюватиме сумі, на яку накладений арешт. Сума ліміту технічного рахунку банку, що встановлена в попередній день виконання арешту, не може бути зменшена".
2. Додаток 14 до Інструкції вилучити.
3. Додаток 20 до Інструкції викласти в такій редакції:
"Додаток 20
до Інструкції про
міжбанківські розрахунки в
Україні
ТЕХНОЛОГІЯ
виконання територіальним управлінням засобами СЕП документів про обмеження права банку (філії) розпоряджання кореспондентським рахунком у разі прийняття рішення про зупинення власних видаткових операцій, заборону виконання операцій за цим рахунком
1. Документи про обмеження права банку (філії) (далі - банк) розпоряджання кореспондентським рахунком у разі прийняття рішення про зупинення власних видаткових операцій, заборону виконання операцій за цим рахунком приймаються територіальним управлінням і виконуються відповідно до порядку, що визначений нормативно-правовим актом Національного банку України, який регулює здійснення безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті, з урахуванням таких особливостей.
Територіальне управління зупиняє власні видаткові операції банку шляхом установлення особливого режиму роботи банку в СЕП та інформує про це банк засобами системи ЕП.
2. Особливий режим роботи банку в СЕП полягає в автоматизованому зупиненні в АРМ-2 виконання видаткових операцій банку за його кореспондентським рахунком за винятком:
операцій банку, що здійснюються з рахунків (1) груп 352, 362, 741 і балансових рахунків 3652, 3653, 3659, 7900;
операцій інших банків або Національного банку - клієнтів цього банку, що здійснюються з рахунків груп 130, 133, 161;
операцій клієнтів (юридичних і фізичних осіб), що здійснюються з рахунків груп 251-257, 260-263, 332;
операцій за рахунками груп 181, 191, балансовими рахунками 2800, 2805, 2900-2903, 2905, 3720, які не є безпосередньо рахунками клієнтів, але використовуються для завершення розрахунків клієнтів.
---------------
(1) Номери рахунків у цьому додатку наведені відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.11.97 N 388 (із змінами).
3. У разі зупинення власних видаткових операцій банку за консолідованим кореспондентським рахунком зазначені обмеження встановлюються для всіх філій, що працюють за цим рахунком.
4. Якщо власні видаткові операції банку за його кореспондентським рахунком зупинені, але до територіального управління надходять документи про арешт грошей банку, то територіальне управління забезпечує виконання арешту відповідно до розділу 10 цієї Інструкції, продовжуючи виконувати зупинення власних видаткових операцій банку в установленому цим додатком порядку.
5. Якщо до територіального управління надходять документи про зупинення власних видаткових операцій банку, на гроші якого накладено арешт, то територіальне управління, продовжуючи виконувати заходи щодо арешту грошей банку відповідно до розділу 10 цієї Інструкції, забезпечує зупинення власних видаткових операцій банку в установленому цим додатком порядку.
6. Відновлення власних видаткових операцій банку забезпечується шляхом скасування обмежень щодо роботи банку в СЕП".
Директор Департаменту
платіжних систем

В.М.Кравець