• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про виконання Закону України від 23 грудня 1993 р. "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху"

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ від 25.02.1994 № 91 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 25.02.1994
  • Номер: 91
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 25.02.1994
  • Номер: 91
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
Посадові особи Державтоінспекції (міліції), які мають право накладати адміністративні стягнення за порушення Правил, можуть замість накладання стягнень передавати адміністративні матеріали про правопорушення відповідним органам (командуванню військових частин і т. п.) для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
4.23. Позбавлення права керування транспортними засобами не може застосовуватись до осіб, які користуються цими засобами в зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також у разі невиконання вимоги працівника міліції про зупинку транспортного засобу, залишення, на порушення вимог встановлених правил, місця ДТП, учасниками якої вони є, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (частина друга ст. 30 КпАП України ).
4.24. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, службова особа виносить постанову по справі (ст. 283 КпАП України ).
Постанова повинна містити: найменування органу (дані про службову особу), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі й документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження. Постанова підписується службовою особою, яка розглядала справу.
4.25. У справі про адміністративне правопорушення службова особа Державтоінспекції (міліції) виносить одну з таких постанов (ст. 284 КпАП України):
4.25.1. Про накладення адміністративного стягнення;
4.25.2. Про закриття справи.
4.26. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд товариського суду, комісії по боротьбі з пияцтвом, утвореної на підприємстві, в установі, організації чи їх структурних підрозділах, громадської організації чи трудового колективу, відповідним органам для вирішення питання про притягнення військовослужбовців до дисциплінарної відповідальності або передачі їх прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання, а також при наявності обставин, передбачених ст. 247 КпАП України (п. 3.12. цієї Інструкції).
4.27. Якщо матеріали щодо адміністративного правопорушення не містять достатніх доказів, які б підтверджували вчинення порушення, або адміністративні матеріали складено з порушенням вимог законодавства чи нормативних документів, службова особа, яка розглядає справу, доручає провести додаткову перевірку або направляє матеріали для перевірки за місцем складання протоколу.
4.28. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи (ст. 285 КпАП України). Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або висилається особі, стосовно якої вона винесена, а також потерпілому на його прохання.
У разі, якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
4.29. Службова особа, яка розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення правил, вносить у відповідний державний орган, громадську організацію або службовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Внесення пропозицій викликане необхідністю надавати державним органам, громадським організаціям, інформацію для розробки і здійснення заходів, спрямованих на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення та усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню. У пропозиції мають бути викладені: суть адміністративного правопорушення, причини та умови, що сприяли його вчиненню, мотивовані конкретні заходи до усунення цих причин та умов з посиланням на вимоги ст. ст. 6 і 282 КпАП України.
Проект пропозиції готується службовою особою, яка розглядала справу і за її підписом надсилається для розгляду до відповідного органу. Копія пропозиції додається до справи про адміністративне правопорушення. Встановлюється контроль за надходженням повідомлення щодо вжиття заходів до усунення причин та умов, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення. Після надходження повідомлення воно додається до справи про адміністративне правопорушення.
Згадані організації та особи зобов'язані протягом місяця від дня надходження пропозиції повідомити службову особу, яка її внесла, про вжиті заходи.
4.30. Службова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою і другою ст. 129, частиною першою ст. 130 КпАП України , доводить до відома адміністрації або громадської організації за місцем роботи, навчання чи проживання порушника про накладене на нього стягнення (ст. 286 згаданого кодексу.
4.31. Службовій особі Державтоінспекції (міліції) при розгляді адміністративних справ слід враховувати:
4.31.1. До осіб, які не мають права керування транспортними засобами, відносяться:
- особи, які не отримали посвідчення водія у порядку, встановленому Інструкцією про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом МВС України від 21 червня 1993 року N 394;
- особи, позбавлені права керування транспортними засобами на підставі постанов про накладення адміністративного стягнення або ухвали суду;
- особи, які мають посвідчення водія, проте керують транспортним засобом категорії або виду, право керування яким у водія відсутнє (немає необхідної відмітки).
4.31.2. Розгляд справ щодо керування транспортними засобами особами, які не мають права ними керувати (відсутня необхідна категорія), так само як і щодо передачі керування транспортним засобом особі, яка не має права керування, а також ті самі правопорушення, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд або іншого майна, слід провадити за ст. 126 КпАП України.
4.31.3. Розгляд справ за вчинення правопорушення, передбаченого частиною четвертою ст. 121 (за винятком невідповідності номерного знаку вимогам стандарту) і частиною першою ст. 130 КпАП України (крім передачі керування транспортним засобом особі в стані сп'яніння), здійснюється за місцем скоєння правопорушення за наявності переконливих відомостей, про те, що це порушення не є повторним протягом астрономічного (365 діб) року. Такими відомостями можна вважати відсутність відміток про вчинення зазначених порушень у талоні до посвідчення водія, а також офіційне підтвердження з ДАІ за місцем проживання порушника про відсутність даних про вчинення особою правопорушень, що цікавлять. У випадку надання такої інформації інспектор з адміністративної практики за місцем проживання порушника робить в Алфавітній книзі відповідний запис про вчинення особою правопорушення, який набирає чинності після надходження відповідного протоколу. Службова особа, яка готує матеріали до розгляду, робить на полі протоколу відмітку про відсутність повторності вчинення правопорушення із зазначенням посади і прізвища службової особи, яка надала необхідні відомості.
4.31.5. Порушення правил особами, які керують транспортними засобами, обладнаними двигуном з робочим об'ємом до 50 кубічних сантиметрів, велосипедами, а також водіями, в тому числі і ті, які перебувають у стані сп'яніння, так само як і зазначеними особами, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових та інших споруд, іншого майна чи створили аварійну обстановку або залишили, на порушення встановлених правил, місце ДТП, учасниками якої вони є, необхідно кваліфікувати за ст. 127 КпАП України.
5. Оскарження і опротестування адміністративного затримання, огляду і вилучення речей та документів, а також постанови по справі про адміністративне правопорушення
5.1. Адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) відносно органу (службової особи), який застосував ці заходи, або прокуророві (ст. 267 КпАП України).
5.2. Постанову службової особи Державтоінспекції (міліції) по справі про адміністративне правопорушення особою, щодо якої цю постанову винесено, а також потерпілим може бути оскаржено (ст. 288 КпАП України :
5.2.1. Постанову про накладення стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами - у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі), після чого скаргу може бути подано до районного (міського) суду, рішення якого є остаточним.
5.2.2. Постанову про накладення стягнення у вигляді штрафу - у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) або в районний (міський) суд, рішення якого є остаточним.
Постанову про одночасне накладення основного і додаткового адміністративних стягнень може бути оскаржено за вибором особи, щодо якої її винесено, чи потерпілого в порядку, встановленому для оскарження основного або додаткового стягнення.
5.3. Скаргу на постанову по справі про порушення правил може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (службовою особою), правомочним розглядати скаргу (ст. 289 КпАП України).
5.4. Постанову по справі про порушення правил може бути опротестовано прокурором (ст. 290 КпАП України). Принесення прокурором протесту зупиняє виконання постанови до розгляду протесту.
5.5. Подання у встановлений строк скарги припиняє виконання постанови до розгляду скарги, за винятком випадків накладення штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення (ст. 291 КпАП України).
5.6. Скарга і протест щодо постанови по справі про адміністративне порушення розглядаються правомочними органами (службовими особами) у десятиденний строк з дня їх надходження (ст. 292 КпАП України).
5.7. Службова особа при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про порушення правил перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень (ст. 293 КпАП України):
5.7.1. Залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;
5.7.2. Скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
5.7.3. Скасовує постанову і закриває справу;
5.7.4. Змінює захід стягнення у межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак щоб стягнення не було посилено.
Якщо буде встановлено, що постанову винесено службовою особою, неправомочною вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд компетентної службової особи.
5.8. За результатами розгляду скарги або протесту виноситься мотивоване рішення (додаток N 11).
5.9. Копія рішення по скарзі або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення протягом трьох днів надсилається особі, щодо якої її винесено. В той же строк копія постанови надсилається потерпілому на його прохання. Про результати розгляду протесту повідомляється прокуророві.
5.10. Скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення вилученого посвідчення водія та стягнених грошових сум, а також скасування інших обмежень, зв'язаних з цією постановою. Для повернення грошових сум потерпілому видається завірена підписом та печаткою копія рішення про скасування постанови. Після чого він має звернутися до районного (міського) фінансового відділу для вирішення питання про повернення стягненої суми штрафу.
5.11. У разі скасування постанови внаслідок її неправомірного винесення за даним фактом проводиться перевірка. Щодо винної службової особи відповідно до положень Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України вживаються заходи впливу, відомості про які додаються до матеріалів перевірки.
5.12. Рішення по скарзі на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути опротестовано прокурором у вищестоящий орган (вищестоящій службовій особі) відносно органу (службової особи), який прийняв рішення по скарзі.
6. Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
6.1. Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, службовими особами і громадянами (ст. 298 КпАП України ).
6.2. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено чинним законодавством (ст. 299 КпАП України).
При оскарженні або опротестуванні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги або протесту без задоволення, за винятком випадків накладення штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення.
6.3. Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення (постанову не вручено або не надіслано порушникові, не направлено до відповідних установ або судовому виконавцеві для утримання суми штрафу в примусовому порядку із зарплати, пенсії, стипендії). У разі припинення виконання постанови (при поданні скарги або внаслідок принесення протесту) перебіг строку давності припиняється до розгляду скарги або протесту (ст. 299 КпАП України).
Якщо негайне виконання постанови про накладення штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) є неможливим, службова особа Державтоінспекції (міліції), яка винесла постанову, може відстрочити виконання постанови на строк до одного місяця (ст. 301 КпАП України).
6.4. Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 299 КпАП України).
Питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 304 КпАП України).
Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (службовою особою), який виніс постанову (ст. 305 КпАП України).
6.5. Порядок сплати штрафу роз'яснюється порушникові під час вручення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через п'ятнядцать днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення (ст. 307 КпАП України).
У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.
Штраф вноситься порушником в установу Ощадного банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення.
6.6. У разі несплати порушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк постанова про накладення штрафу надсилається для відрахування суми штрафу у примусовому порядку з його заробітної плати чи іншого заробітку, пенсії або стипендії відповідно до правил, установлених Цивільним процесуальним кодексом України. Якщо особа, піддана штрафу, не працює або стягнення штрафу із заробітної плати, іншого заробітку, пенсії чи стипендії порушника є неможливим з інших причин, стягнення провадиться на підставі постанови про накладення штрафу судовим виконавцем, що перебуває при районному (міському) народному суді, шляхом звернення стягнення на особисте майно порушника, а також на його частку в спільній власності (ст. 308 КпАП України).
Забороняється сплата накладених на службових осіб штрафів за рахунок підприємств, установ і організацій.
У відповідності з частиною п'ятою ст. 265 КпАП України в разі ухилення порушника від сплати штрафу транспортний засіб може бути затриманий до сплати порушником штрафу.
6.7. Для стягнення штрафу в примусовому порядку постанова з супровідним листом (додаток N 12) надсилається за місцем роботи (навчання тощо) порушника або до народного суду за місцем його проживання.
Квитанція про сплату штрафу чи копія платіжного доручення додається до матеріалів справи.
Вилучене до сплати штрафу посвідчення водія (транспортний засіб) повертається власникові після виконання відповідної постанови.
6.8. У разі винесення постанови про позбавлення права керування транспортними засобами вилучене посвідчення водія порушникові не повертається, талон до посвідчення водія вилучається.
Дія виданого замість вилученого посвідчення водія тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом продовжується до закінчення строку, встановленого для подання скарги, або для прийняття рішення по скарзі (ст. 318 КпАП України ).
Вилучені документи зберігаються в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах ДАІ (надалі РЕП) за місцем проживання порушника.
Посвідчення водія транспортного засобу повертається особі, яку було позбавлено права керування транспортними засобами, після проходження нею перевірки знань Правил дорожнього руху у Державній автомобільній інспекції (ст. 321 КпАП України).
6.9. Водій транспортного засобу вважається позбавленим права керування ним з дня винесення постанови про позбавлення цього права. Якщо зазначена особа ухиляється від здачі посвідчення водія, то строк позбавлення права керування обчислюється від дня здачі або вилучення документа (ст. 321 КпАП України).
У разі ухилення водія, якого позбавлено права керування транспортними засобами, від здачі посвідчення водія, службова особа, яка винесла рішення про позбавлення права керування, вживає необхідних заходів до вилучення посвідчення, інформує дільничних інспекторів міліції, працівників дорожньо-патрульної служби і дорожньої міліції ДАІ, адміністрацію за місцем роботи порушника і т.п.
6.10. При сумлінному ставленні до праці і зразковій поведінці особи, позбавленої на певний строк права керування транспортним засобом (засобами), орган (службова особа), який наклав стягнення, може після закінчення не менш як половини призначеного строку скоротити за клопотанням громадської організації, трудового колективу строк позбавлення зазначеного права. За результатами розгляду клопотання виноситься постанова.
7. Діловодство у справах про порушення правил дорожнього руху
7.1. Бланки протоколів та тимчасових дозволів на право керування транспортним засобом є документами суворої звітності. Під час виготовлення вони повинні мати єдину нумерацію в межах Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, областей України. Серія бланків повинна відповідати серії номерних знаків на автомобільні причепи, закріпленої за даним регіоном.
Забезпечення підрозділів Державтоінспекції бланками та журналами, передбаченими цією Інструкцією, здійснюється МВС Республіки Крим, ГУВС м.Києва, Київської області, УВС областей і м. Севастополя.
Кількісний облік надходження та видачі протоколів та тимчасових дозволів на право керування транспортними засобами ведеться в Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності (додаток N 13).
7.2. Квитанції про сплату штрафу на місці вчинення порушення є документами суворої фінансової звітності і зберігаються в касах МВС, ГУВС, УВС. Видача квитанцій провадиться в підзвіт за роздавальними відомостями на підставі дозволу керівництва ДАІ.
У підрозділах ДАІ кількісний облік надходження та видачі квитанцій особовому складу ведеться в Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності.
7.3. Корінці витрачених квитанцій, отримані гроші, а також зіпсовані бланки протоколів, квитанцій повертаються відповідальній за їх отримання та видачу службовій особі, про що робиться відповідний запис у Журналі надходження та витрат бланків суворої звітності.
7.4. Складені протоколи та інші матеріали про порушення правил, а також вилучені посвідчення водіїв, інші документи та вилучені номерні знаки транспортних засобів протягом доби реєструються в Журналі обліку матеріалів про порушення правил (додаток N 14).
7.5. Журнал обліку матеріалів про порушення правил ведеться інспекторами адміністративної практики підрозділів ДАІ, а в необхідних випадках - старшими інспекторами-черговими чергових частин ДАІ (підрозділів ДАІ).
У відділеннях (групах) ДАІ, де немає чергових частин або не введена посада інспектора адміністративної практики, ведення документації відповідно до цієї Інструкції покладається на окремого працівника.
7.6. У підрозділі протоколи, речі та документи, що додаються, переходять від працівника до працівника під розписку в графі 6 Журналу обліку матеріалів про порушення правил.
7.7. В інші підрозділи ДАІ протоколи, речі та документи, що додаються, надсилаються або передаються у триденний строк, про що робиться відмітка у графі 6 Журналу обліку матеріалів про порушення правил (у містах обмін матеріалами може проводитись один раз на тиждень).
Адміністративні матеріали, до яких додаються вилучені посвідчення водіїв, направляються в інші регіони України тільки фельд'єгерським зв'язком.
( Пункт 7.7 доповнено абзацом другим згідно з Наказом МВС N 18 від 12.01.98 )
7.8. Корінець до протоколу заповнюється і відривається у випадку, коли протокол про порушення необхідно здати не за встановленим порядком (наприклад, до чергової частини міськрайвідділу внутрішніх справ). У цих випадках корінець протоколу підшивається до справ у встановленому для матеріалів про адміністративні порушення порядку.
7.9. З метою встановлення повторення правопорушень, відповідальність за які передбачена частинами четвертою і п'ятою ст. 121 (крім керування транспортним засобом з номерним знаком, що не відповідає вимогам стандарту), частинами першою і другою ст. 130 (крім передачі керування транспортним засобом особі у стані сп'яніння) КпАП України, за місцем проживання порушника у відділеннях (відділах) ДАІ за допомогою Алфавітної книги ведеться алфавітний облік правопорушників.
У разі розгляду справи про зазначені порушення за місцем їх вчинення адміністративні матеріали протягом трьох днів з дня виконання постанови про штраф або винесення постанови про позбавлення права керування транспортними засобами надсилаються (у останньому випадку - з посвідченням водія) до відділення (відділу) ДАІ за місцем проживання порушника.
7.10. Алфавітна книга (додаток N 3), журнали (додатки N 13, N 14), мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою й зареєстровані в секретаріаті (канцелярії) міськрайоргану, підрозділу, відділу (управління) Державтоінспекції.
7.11. Записи в протоколах, талонах до посвідчення водія, тимчасових дозволах, квитанціях, журналах робляться чорнилами (пастою). Вони мають бути чіткими, розбірливими, а прізвище, ім'я, по батькові порушника, його адреса, а також прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол про адміністративне порушення чи оформила інші, передбачені законом документи, записуються друкованими літерами. За фактами виправлень, підчисток тощо начальниками відділень (старшими груп), керівництвом підрозділів ДАІ проводяться службові перевірки.
( Пункт 7.11 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 18 від 12.01.98 )
7.12. Матеріали про адміністративні порушення правил підшиваються до справи за порядковими номерами, які їм присвоюються в Журналі обліку матеріалів про порушення правил, і зберігаються в підрозділах ДАІ за місцем прийняття рішення щодо накладення стягнення. Підшиті до справи сторінки нумеруються. На останній сторінці ставиться підпис службової особи секретаріату (канцелярії) міськрайоргану, підрозділу, відділу (управління) Державтоінспекції, яким засвідчується кількість пронумерованих сторінок.
7.13. Справи про порушення правил, а також невитребувані посвідчення водіїв особами, позбавленими права керування, підлягають зберіганню протягом трьох років після виконання постанови про накладення стягнення.
7.14. Перед видачею адміністративного протоколу інспектором адміністративної практики (іншою особою) у постанові у відповідній графі повинні бути проставлені номер розрахункового рахунку єдиного позабюджетного фонду місцевої Ради народних депутатів, розташованої на території, що обслуговується підрозділом ДАІ, номер МФО та найменування відділення банку, в якому відкрито рахунок, а також найменування області (міста), де розташоване це відділення.
7.15. Корінці до квитанцій про сплату штрафу, зіпсовані бланки протоколів і тимчасових дозволів на право керування, квитанції, а також справи про адміністративні порушення правил та невитребувані посвідчення водіїв, строк зберігання яких минув, знищуються під час проведення перевірок адміністративної практики підрозділу Державтоінспекції (органу внутрішніх справ). Знищення оформлюється актом знищення бланків суворої звітності.
7.16. Посвідчення водія (з талоном до нього) особи, позбавленої права керування транспортними засобами, з карткою обліку адміністративного правопорушення (додаток N 15) у триденний строк від дня винесення постанови надсилаються на зберігання до РЕП за місцем проживання порушника. Якщо посвідчення водія не було вилучене, в зазначений РЕП у той же термін надсилається картка обліку адміністративного порушення.
7.17. Якщо тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом не було видано відповідно до вимог цієї Інструкції, на ньому при оформленні протоколу навскіс робиться напис "погашено" і він зберігається разом із протоколом. Тимчасовий дозвіл, що було видано, після виконання накладеного стягнення додається до відповідного протоколу.
7.18. Якщо водій протягом року не отримав у підрозділі ДАІ посвідчення водія та вжитими заходами з нього не вдалося стягнути накладений штраф, зазначене посвідчення передається в РЕП і в подальшому повертається власнику згідно з порядком, який встановлений пунктом 22 Інструкції про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом МВС України від 21 червня 1993 року N 394, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 вересня 1993 року за N 125.
( Розділ сьомий доповнено пунктом 7.18 згідно з Наказом МВС N 18 від 12.01.98 )
8. Особливості провадження у справах про порушення правил іноземцями та особами без громадянства
8.1. Іноземці і особи без громадянства, які знаходяться на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України (надалі - імунітетом), вирішується дипломатичним шляхом (ст. 16 КпАП України .
8.2. Відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні зносини (Україна є учасником даної конвенції) члени дипломатичного корпусу, співробітники адміністративно-технічного та допоміжного персоналу посольств користуються імунітетом. Члени дипкорпусу користуються відповідним імунітетом у повному обсязі, члени адміністративно-технічного та допоміжного персоналу, як правило, тільки при виконанні своїх службових обов'язків (ст. 31 Конвенції).
Засоби пересування дипломатичного та консульського корпусу теж користуються імунітетом від обшуку, реквізиції, арешту та інших виконавчих дій.
8.3. При порушенні правил особою, яка користується імунітетом, після перевірки документів, що засвідчують особу та її статус, який підтверджується дипломатичним паспортом чи спеціальним посвідченням, що видається Міністерством закордонних справ України (дипломатична чи консульська картка), складається протокол, а документи повертаються власнику. Забороняється проводити щодо зазначеної особи будь-які заходи затримання або інші примусові дії, за винятком випадків, коли надання свободи буде вести до продовження правопорушення.
8.4. Якщо особа, яка користується імунітетом, керує транспортним засобом з явними ознаками сп'яніння, їй пропонується припинити керування. Огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичних закладах проводиться у разі її згоди. У цьому випадку працівник міліції повідомляє чергового підрозділу Державтоінспекції (органу внутрішніх справ) і діє згідно з його вказівками. Рекомендується в зазначених випадках запрошувати на місце виявлення правопорушення представника дипломатичного представництва, при якому данна особа акредитована.
При відмові від проведення медичного огляду і спробах продовження керування транспортним засобом особою, яка користується дипломатичним імунітетом, подальший рух цього автомобіля не допускається і в присутності двох понятих складається адміністративний протокол з вичерпними відомостями про особу правопорушника. В протоколі в обов'язковому порядку фіксується, що зазначена особа керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння (вказуються ознаки сп'яніння), відмовилась на прохання працівників ДАІ вийти з автомобіля, пояснити свою поведінку і пройти медичний огляд. Після складення протоколу забороняється вживати будь-яких заходів щодо затримання або інші примусові дії стосовно цієї особи. Їй пропонується скористатися послугами таксі або попутного транспорту, надається можливість викликати по телефону іншу машину або водія. Про факт затримання автомобіля особи, яка користується імунітетом, негайно інформується чергова частина підрозділу ДАІ (органу внутрішніх справ) і ГУДАІ МВС України.
8.5. Протокол та інші матеріали щодо порушення Правил особами, які користуються імунітетом, у триденний строк надсилаються до ГУДАІ МВС України з подальшою передачею їх до Управління державного протоколу Міністерства закордонних справ України, про що іноземець попереджається на місці вчинення порушення.
8.6. При вчиненні іноземцем, який не користується імунітетом, порушення правил, яке у встановленому порядку оформлюється протоколом, у порушника вилучається посвідчення водія (а в разі, якщо використання талона до посвідчення передбачено законодавством країни мешкання порушника, - з талоном до нього) і видається тимчасовий дозвіл (на 30 діб) на право керування транспортним засобом.
Під час оформлення відповідних документів про вчинене іноземцем правопорушення він попереджається про те, що виізд за межі України особи, яка не сплатила призначений штраф, буде розцінено як ухилення від його сплати, що дозволяє, у відповідності з частиною п'ятою ст. 265 КпАП України , затримати транспортний засіб до сплати штрафу. У зв'язку з викладеним порушнику рекомендується вирішити всі питання щодо провадження справи про вчинене ним порушення за місцем вчинення цього порушення. Працівники ДАІ повинні використати всі передбачені законодавством можливості для стягнення накладеного штрафу.
8.7. Справи про порушення правил іноземцями, які не користуються імунітетом, розглядаються за місцем скоєння порушення, як правило, того ж дня, але не пізніше ніж через 3 доби з моменту виявлення правопорушення.
Для оперативного розгляду адміністративних справ про порушення правил іноземцями при їх транзитному проїзді через територію України у відділах дорожньої міліції на автомагістралях, окремих підрозділах дорожньо-патрульної служби, відділеннях (відділах) ДАІ МРВВС, встановлюється чіткий графік перебування там службових осіб, які мають право розглядати всі справи про адміністративні правопорушення Правил. Графік доводиться до особового складу співробітників ДАІ, які здійснюють нагляд за дорожнім рухом. За необхідності працівник ДАІ безпосередньо на місці вчинення правопорушення знайомить з цим графіком порушника.
8.8. У разі затримання іноземного водія, який не сплатив накладений у відповідності з вимогами чинного законодавства штраф (це підтверджується записом у виданому тимчасовому дозволі) безпосередньо перед виїздом за межі України або після закінчення встановленого п'ятнадцятиденного строку, його дії необхідно кваліфікувати як ухилення від сплати штрафу. У цьому випадку відповідно до вимог частини п'ятої ст. 265 КпАП України транспортний засіб порушника до сплати штрафу може бути затримано. При цьому складається протокол огляду і затримання транспорту, а транспортний засіб розміщується на спеціальному майданчику чи стоянці.
Після сплати порушником - іноземцем накладеного штрафу тимчасовий дозвіл у водія не вилучається, а на копії постанови робиться відмітка про сплату штрафу, яка завіряється печаткою. Іноземцеві при цьому роз'яснюється, що його посвідчення водія буде направлено через Консульське управління Міністерства закордонних справ України за місцем його проживання, після чого затриманий транспортний засіб йому повертається. Квитанція про сплату штрафу надсилається до підрозділу Державтоінспекції, службова особа якого виносила постанову.
8.9. У разі отримання підрозділом ДАІ квитанції про сплату штрафу іноземним водієм, який поїхав з місця вчинення правопорушення, залишивши посвідчення водія, або неможливості стягнення призначеного штрафу після закінчення строку виконання постанови, а також після виконання постанови про позбавлення іноземця права керування транспортними засобами його посвідчення водія разом з копією постанови (у випадку сплати штрафу - без постанови) у десятиденний строк надсилається до ГУДАІ МВС України для передачі Консульському управлінню Міністерства закордонних справ України. Кореспонденція, що надсилається в ГУДАІ МВС України, повинна включати супровідний лист з чітко зазначеними прізвищем громадянина, краіною його проживання, стислим змістом правопорушення, іншими необхідними відомостями й даними. Супровідний лист підписується керівництвом Державтоінспекції Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, областей України.
8.10. Під час оформлення відповідних документів про ДТП за участю транспортних засобів іноземних власників у протоколі в рядку "Номерний знак" копіюються реєстраційні національні номери автотранспорту (літерні та цифрові символи). Водіям видається довідка про пошкодження транспортних засобів (додаток N 9).
8.11. Документи, які використовувались при розгляді справи (протокол, копія постанови тощо), підшиваються в установленому порядку.
9. Контроль за дотриманням законності в правозастосовній діяльності підрозділів Державтоінспекції
9.1. Контроль за дотриманням законності у правозастосовній діяльності, станом діловодства та обліком виявлених правопорушень здійснюється щоденно керівниками підрозділів дорожньо-патрульної служби, дорожньої міліції, відділень (старшими груп), відділів Державтоінспекції, міськрайорганів внутрішніх справ.
9.2. Перевірки стану правозастосувальної діяльності в підрозділах Державтоінспекції України здійснюються такими органами і в такі строки:
9.2.1. Міністерством внутрішніх справ України - не менше одного разу на п'ять років у МВС Республіки Крим, ГУВС м.Києва та Київської області, УВС областей і м. Севастополя.
9.2.2. МВС Республіки Крим, ГУВС м. Києва та Київської області, УВС областей і м.Севастополя - не менше одного разу на два роки в підлеглих органах, підрозділах ДАІ, включаючи ревізію адміністративних матеріалів.
9.2.3. Керівниками (командирами, начальниками) міськрайорганів внутрішніх справ, підрозділів ДАІ - внутрішні перевірки не менше двох разів на рік, включаючи ревізію адміністративних матеріалів.
9.3. У ході перевірки вивчаються такі питання:
9.3.1. Рівень знань працівниками ДАІ законодавства про адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
9.3.2. Законність та обгрунтованість прийнятих рішень у справах про порушення правил.
9.3.3. Облік та аналіз порушень правил, спрямування адміністративної практики на припинення найбільш грубих порушень, що спричинюють створення аварійних ситуацій та ДТП.
9.3.4. Реєстрація та проходження матеріалів щодо порушення правил. Стан обліку, зберігання, видачі вилучених речей та документів, бланків суворої звітності, відповідність документації та порядку її ведення вимогам даної Інструкції, іншим нормативним документам.
9.3.5. Правильність складання протоколів та інших документів, дотримання встановленого порядку та строків розгляду справ про порушення правил.
9.3.6. Накладення і виконання постанов про накладення стягнень у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами. Порядок направлення матеріалів на розгляд громадськості.
9.3.7. Стан роботи з листами, скаргами та заявами громадян.
9.3.8. Організація належного контролю на всіх рівнях за правозастосовною діяльністю ДАІ. Реагування на виявлені недоліки й порушення законності, вжиті заходи до усунення причин та умов, що їм сприяють.
9.4. Виявлені під час перевірки незаконно винесені постанови про накладення адміністративних стягнень скасовуються. Вживаються заходи до відновлення порушених прав та інтересів громадян та заходи впливу відповідно до положень Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України щодо винних службових осіб.
9.5. Про результати перевірки доповідається відповідно керівництву МВС, УВС, яке призначило перевірку. Вживаються заходи, спрямовані на усунення виявлених порушень та недоліків, зміцнення законності, поліпшення адміністративної діяльності підрозділів ДАІ.
10. Типові функціональні обов'язки старшого інспектора, інспектора адміністративної практики
10.1. Старший інспектор адміністративної практики апарату управління ДАІ МВС Республіки Крим, ГУВС м.Києва та Київської області, УВС областей і м. Севастополя:
10.1.1. Здійснює організаційно-методичне керівництво інспекторами з адміністративної практики, а також підрозділами ДАІ у питаннях правозастосовної діяльності.
10.1.2. Контролює знання особовим складом підрозділів ДАІ нормативних документів, що регламентують правозастосовну діяльність Державтоінспекції, вживає заходів щодо підвищення рівня професійної підготовки особового складу підрозділів.
10.1.3. Узагальнює та аналізує правозастосовну діяльність Державтоінспекції відповідно в республіці, області, місті. На підставі отриманого аналізу не менше одного разу на квартал готує узагальнену довідку про стан та динаміку порушень правил, а також про практику вживання заходів впливу до порушників з конкретними висновками та пропозиціями щодо цілеспрямованості діяльності ДАІ з урахуванням обстановки з аварійністю, що склалася. Розробляє і вносить необхідні пропозиції, спрямовані на вдосконалення адміністративної практики та посилення її впливу на зміцнення дисципліни серед учасників дорожнього руху.
10.1.4 Бере участь у підготовці й направленні інформації органам виконавчої влади, а також до республіканських, обласних, міських установ і організацій щодо усунення причин та умов, що сприяють порушенню правил.
10.1.5. Контролює правильний розгляд листів, скарг і заяв громадян. Бере участь у розгляді скарг на неправильні дії працівників Державтоінспекції щодо вжиття ними заходів адміністративного впливу. Вносить пропозиції щодо поліпшення цієї роботи.
10.1.6. Узагальнює та аналізує стан дотримання законності в правозастосовній діяльності підрозділів ДАІ, вносить пропозиції по викорененню порушень.
10.1.7. Здійснює контроль за діловодством у справах про адміністративні правопорушення в підрозділах ДАІ.
10.1.8. Організує та безпосередньо бере участь у перевірках стану адміністративної практики в підрозділах ДАІ.
10.1.9. Організує взаємодію з іншими службами органів внутрішніх справ, громадськими формуваннями й трудовими колективами в питаннях запобігання порушень адміністративного законодавства. Вивчає й узагальнює позитивний досвід роботи і вживає заходів щодо його поширення.
10.2. Іспектор з адміністративної практики підрозділу ДАІ міськрайоргану внутрішніх справ (підрозділу дорожньо-патрульної служби, дорожньої міліції ДАІ):
10.2.1. Здійснює постійний контроль за правомірністю складання адміністративних протоколів та інших процесуальних документів, правильним і обгрунтованим вжиттям заходів впливу щодо порушників правил.
10.2.2. Здійснює контроль за порядком обліку матеріалів про порушення правил, перевіряє обгрунтоване та правильне їх складання, готує (надсилає за місцем проживання порушника) матеріали для їх розгляду компетентними службовими особами.
10.2.3. Контролює проходження адміністративних матеріалів, вживає заходів щодо своєчасного й правильного виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, надає практичну та методичну допомогу особовому складу підрозділу ДАІ з питань дотримання законності у правозастосовній діяльності.
10.2.4. Розглядає адміністративні матеріали та приймає відповідні рішення в межах своєї компетенції. Здійснює в разі потреби додаткову перевірку в адміністративних справах.
10.2.5. Щомісяця узагальнює й аналізує діяльність підрозділу щодо застосування заходів впливу до порушників. За результатами аналізу з урахуванням аварійності на території обслуговування готує пропозиції щодо вдосконалення нагляду за рухом і підвищення ефективності вживання заходів впливу.
10.2.6. Отримує в медичних установах відомості про осіб, доставлених на огляд для встановлення стану сп'яніння.
10.2.7. Бере участь у підготовці інформації про стан дисципліни серед учасників дорожнього руху для органів виконавчої влади, автогосподарств та інших організацій. Готує пропозиції про усунення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень правил.
10.2.8. Здійснює перевірки за запитами щодо водіїв, затриманих за порушення, передбачені частинами четвертою і п'ятою ст. 121, частинами першою і другою ст. 130 КпАП України , з метою виявлення фактів повторності їх вчинення.
10.2.9. Проводить заняття в системі службової підготовки та бере участь у проведенні інструктажів нарядів, які заступають на службу, з питань заходів впливу до порушників, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення тощо з метою підвищення професійної підготовки особового складу підрозділу.
10.2.10. Здійснює контроль за правильним обліком та видачею бланків суворої звітності.
10.2.11. Розглядає листи, скарги та заяви громадян щодо необгрунтованості дій інспекторів підрозділу, пов'язаних з адміністративною діяльністю.
Додаток N 1 - відсутній.
Додаток N 2
до Інструкції по організації
провадження у справах про
адміністративні порушення правил,
норм і стандартів щодо забезпечення
безпеки дорожнього руху
( В редакції Наказу N 18 від 12.01.98 )
Квитанція
для сплати порушником штрафу на місці вчинення правопорушення
------------------------------------------------------------------
| Корінець до квитанції |
| КИ N 000000 |
|__________ ________________________________________|
| (дата) (номерний знак транспортного засобу) |
|про сплату штрафу |
|гр. ____________________________________________________________|
| (прізвище, ініціали) |
| ----------------------------------- |
| | Номінал | |
| |квитанції (друкується друкарським| |
| | способом) | |
| ----------------------------------- |
| |
|за порушення п. ________________________________________________|
|Правил дорожнього руху на підставі |
|ч. _________ ст. ________________________ КУпАП. |
|Із стягненням, що накладено за вчинене мною порушення, згоден. |
|Квитанцію на суму (номінал квитанції) одержав: |
| ____________________________ |
| (підпис порушника) |
|________________________________________________________________|
| лінія відрізу |
| |
| МВС України |
| Квитанція |
| КИ N 000000 |
| |
| про сплату штрафу за порушення |
| Правил дорожнього руху від |
| ______________________________ |
| (дата) |
| ----------------------------------- |
| | Номінал | |
| |квитанції (друкується друкарським| |
| | способом) | |
| ----------------------------------- |
|Штраф наклав ___________________________________________________|
| (номер нагрудного знака |
|________________________________________________________________|
| і прізвище працівника ДАІ) |
|При стягненні штрафу квитанція гаситься шляхом її надриву. |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 3
до Інструкції по організації
провадження у справах про
адміністративні порушення правил,
норм і стандартів щодо забезпечення
безпеки дорожнього руху
АЛФАВІТНА КНИГА
______________________________________________________________
(найменування підрозділу ДАІ, міськрайоргану внутрішніх справ)
Почато "____"_____19__р.
Закінчено "____"_____19__р.
Розділ букви "____"
-----------------------------------------------------------
| | | | |Стаття КпАП |
| | | | |України та її|
| N |Прізвище, ім'я,|Дата скоєння | Суть |частина, якою|
|п/п|по батькові |порушення |порушення|передбачена |
| |порушника | | |відповідаль- |
| | | | |ність |
|---+---------------+-------------+---------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
-----------------------------------------------------------
Продовження таблиці
--------------------------------
|Номер та дата |Дата і суть |
|надходження |прийнятого по |
|протоколу. |справі рішен- |
|Ким його скла-|ня. Номер спра-|
|дено |ви, де знахо- |
| |диться протокол|
|--------------+---------------|
| 6 | 7 |
--------------------------------
Додаток N 4
до Інструкції по організації
провадження у справах про
адміністративні порушення правил,
норм і стандартів щодо забезпечення
безпеки дорожнього руху
ПРОТОКОЛ
огляду та затримання транспорту
"___"_________19__р. Місто __________
Я, _________________________________________________________,
(посада, звання, прізвище та ініціали)
у присутності водія______________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання)
_________________________________________________________________
та свідків: 1. __________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання)