ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.11.2021 м. Київ № 2068
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 січня 2022 р. за № 58/37394
Про затвердження Порядку обробки повідомлень про корупцію, що надходять до Фонду державного майна України та його регіональних відділень
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Фонду державного майна України від 12 березня 2025 року
№ 400 ( враховуючи зміни, внесені наказом Фонду державного майна України від 31 березня 2025 року
№ 487 )
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок обробки повідомлень про корупцію, що надходять до Фонду державного майна України та його регіональних відділень, що додається.
2. Управлінню запобігання та виявлення корупції забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова Фонду | Дмитро СЕННИЧЕНКО |
ПОГОДЖЕНО: | |
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Людмила ДЕНІСОВА |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду державного майна України
17 листопада 2021 року № 2068
(у редакції наказу Фонду державного майна України
від 12 березня 2025 року № 400)
Порядок обробки повідомлень про корупцію, що надходять до Фонду державного майна України та його регіональних відділень
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає послідовність дій при отриманні, реєстрації, розгляді та обліку повідомлень про порушення вимог
Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), що надходять до Фонду державного майна України (далі - Фонд) та його регіональних відділень через спеціальну телефонну лінію, офіційний вебсайт, електронну пошту, іншими засобами поштового зв'язку, Єдиний портал повідомлень викривачів (далі - Портал) та під час особистого прийому посадовими особами Фонду та його регіональних відділень.
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, використовуються у таких значеннях:
ідентифікація повідомлення - встановлення відповідності інформації, наведеної в повідомленні, ознакам корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення;
повідомлення про корупцію - повідомлення, що містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону, які можуть бути перевірені;
попередній розгляд повідомлення - перевірка фактичних даних, викладених у повідомленні про корупцію, яка проводиться у спосіб та строки, визначені Законом;
Уповноважений підрозділ (уповноважена особа) - уповноважений підрозділ (уповноважена особа) з питань запобігання та виявлення корупції Фонду (регіонального відділення).
3. Відповідно до законодавства повідомлення про корупцію може бути як письмовим так і усним, подане як окремою особою (індивідуальне) так і групою осіб (колективне), в тому числі анонімним.
4. До Фонду та його регіональних відділень повідомлення про корупцію (у тому числі анонімні) можуть надходити внутрішніми каналами (спеціальною телефонною лінією, електронною поштою або зовнішніми каналами, а також через відкритий для цілодобового доступу Портал.
5. Реквізитами повідомлення про корупцію мають бути:
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи / осіб, яка / які ймовірно вчинила / вчинили правопорушення, її / їх посада / посади та місце роботи;
текст повідомлення, що містить конкретну інформацію про факти вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень вимог Закону, яка може бути перевірена;
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), контактний телефон (не обов'язково), електронна адреса (за наявності) та підпис особи (для повідомлень, що надходять засобами поштового зв'язку), яка надіслала повідомлення, із зазначенням дати (крім анонімних повідомлень про корупцію).
6. Вимоги до повідомлень (у тому числі анонімних) про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону та порядок їх розгляду визначаються Законом.
7. Усне повідомлення про корупцію викладається викривачем (викривачами) на особистому прийомі або через спеціальну телефонну лінію. Прийняття повідомлень, що надійшли через спеціальну телефонну лінію, офіційний вебсайт Фонду (регіонального відділення) (електронну пошту), Портал здійснюється Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою).
II. Повноваження Уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) у сфері захисту викривачів
1. До повноважень Уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) у сфері захисту викривачів належать:
організація роботи внутрішніх каналів повідомлення про корупцію, отримання та організація розгляду одержаної через такі канали інформації;
співпраця з викривачами, забезпечення дотримання їхніх прав та гарантій захисту, передбачених Законом;
надання працівникам методичної допомоги та консультацій щодо повідомлення про корупцію та захисту викривачів, проведення внутрішніх навчань з цих питань.
2. Уповноважений підрозділ (уповноважена особа) має право:
витребувати від інших структурних підрозділів Фонду (регіональних відділень), суб'єктів господарювання, що належать до сфери управління Фонду документи, у тому числі ті, що містять інформацію з обмеженим доступом (крім державної таємниці), та робити чи отримувати їх копії згідно з законодавством;
викликати та опитувати посадових осіб, дії або бездіяльність яких стосуються повідомлених викривачем фактів;
звертатися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо порушених прав викривача, його близьких осіб;
виконувати інші визначені Законом повноваження, спрямовані на всебічний розгляд повідомлень викривачів та захист їхніх прав та свобод.
3. Керівник Уповноваженого підрозділу (уповноважена особа), до повноважень якого належить організація роботи внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, отримання та організація розгляду одержаної через них інформації, співпраця з викривачами, підзвітний і відповідальний у своїй діяльності лише перед Головою Фонду (начальником регіонального відділення) або особою, яка виконує його обов'язки.
4. Керівник Уповноваженого підрозділу має визначити окрему особу, відповідальну за реалізацію повноважень із захисту викривачів.
5. При використанні особами будь-яких інших способів здійснення повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону (надсилання повідомлення, у тому числі анонімного, у паперовій або електронній формі чи здійснення повідомлення на особистому прийомі, через спеціальну телефонну лінію тощо) їм гарантуються дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також внесення цієї інформації через Портал уповноваженими на це особами Фонду (регіонального відділення) не пізніше наступного робочого дня з дати її отримання.
III. Порядок отримання повідомлень, що надходять через спеціальну телефонну лінію або під час особистого прийому громадян
1. Повідомлення про корупцію можуть бути отримані через спеціальну телефонну лінію, а також на особистому прийомі громадян відповідно до затвердженого графіку (у разі його затвердження).
2. Номер телефону, за яким працює спеціальна телефонна лінія, графік роботи спеціальної телефонної лінії та графік особистого прийому громадян (у разі його затвердження) підлягають опублікуванню на офіційному вебсайті Фонду (регіонального відділення).
3. Спеціальна телефонна лінія працює у робочі дні з понеділка по четвер з 09:00 до 16:30, у п'ятницю та передсвяткові дні з 9:00 до 15:00 (з перервою з 12:30 до 13:15).
4. Повідомлення про корупцію, які надходять до Фонду та його регіональних відділень реєструються за умови наявності інформації, визначеної у пункті 5 розділу I цього Порядку.
5. Повідомлення про корупцію, що надійшло на спеціальну телефонну лінію Фонду (регіонального відділення) або під час особистого прийому, вноситься відповідальною особою Уповноваженого підрозділу (уповноваженою особою) до Повідомлення про корупцію, форму якого наведено у додатку 1 до цього Порядку.
6. У разі якщо під час телефонної розмови неможливо встановити суть можливого правопорушення, відповідальна особа Уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) пропонує звернутися до Фонду (регіонального відділення) письмово або надіслати повідомлення через офіційний вебсайт, електронну пошту Фонду (регіонального відділення) чи Портал.
7. Повідомлення про корупцію, отримані через спеціальну телефонну лінію або під час особистого прийому, в день отримання передаються Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою) до структурного підрозділу, що забезпечує реєстрацію, облік, організацію документообігу службових документів Фонду (регіонального відділення) (далі - Служба діловодства) для їх реєстрації.
8. Інформування викривача про унікальний ідентифікатор повідомлень, який автоматично формується засобами спеціалізованого програмного забезпечення Порталу, здійснюється безпосередньо під час здійснення повідомлення через спеціальну телефонну лінію (за технічної можливості).
9. Повідомлення про корупцію, отримані через спеціальну телефонну лінію, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання, вноситься через Портал.
IV. Порядок отримання повідомлень, що надходять через офіційний вебсайт Фонду (регіонального відділення), на електронну пошту та через Портал
1. Повідомлення можуть надходити через офіційний вебсайт Фонду (регіонального відділення), на електронну пошту та через Портал.
2. Повідомлення, що надходять через Портал, не пізніше наступного робочого дня, відповідальною особою Уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) вноситься до Повідомлення про корупцію, форму якого наведено у додатку 1 до цього Порядку.
3. З метою отримання повідомлень через офіційний вебсайт Фонду (регіонального відділення) від викривачів на головній сторінці офіційного вебсайту Фонду (регіонального відділення) створюється посилання "Повідом про корупцію".
4. На офіційному вебсайті Фонду (регіонального відділення) розміщується посилання на Портал, через яке викривачі в зручний для себе спосіб мають можливість повідомити про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення.
5. На офіційному вебсайті Фонду (регіонального відділення) зазначається електронна пошта, через яку здійснюється передача повідомлення про корупцію до Уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи).
6. Повідомлення про корупцію, що надходять через офіційний вебсайт Фонду (регіонального відділення) в розділ "Повідом про корупцію", на електронну пошту та через Портал, передаються Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою) у день їх надходження або на наступний робочий день, якщо таке повідомлення надійшло у вихідні, святкові та неробочі дні (поза робочим часом), до Служби діловодства для їх реєстрації.
7. Повідомлення про корупцію, які надходять на електронну пошту Фонду (регіонального відділення) або іншими засобами поштового зв'язку, повинні містити інформацію та відповідати вимогам, зазначеним у пунктах 5, 6 розділу I цього Порядку.
8. Повідомлення про корупцію, що надходять на електронну пошту, не пізніше наступного робочого дня з дати отримання вноситься через Портал.
V. Реєстрація повідомлень
1. Усі повідомлення проходять первинне опрацювання відповідно до вимог Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну та Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року
№ 55.
2. Після первинного опрацювання повідомлення про корупцію підлягає ідентифікації повідомлення.
Ідентифікація повідомлення здійснюється Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою) за участі працівника Служби діловодства в день його надходження або не пізніше наступного робочого дня.
3. У разі, коли повідомлення (за результатами ідентифікації повідомлення) за змістом не відповідає встановленим вимогам Закону, але порушені питання належать до компетенції Фонду (регіонального відділення), таке повідомлення у день його надходження, а те, що надійшло у неробочий день та час, наступного після нього робочого дня, передається Службою діловодства або Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою) структурному підрозділу, до функціональних обов'язків якого належить реєстрація звернень громадян, для здійснення реєстрації в порядку, визначеному
Законом України "Про звернення громадян", Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року
№ 348.
4. Після ідентифікації (за умови, що повідомлення відповідає вимогам, зазначеним у пунктах 5, 6 розділу I цього Порядку), повідомлення реєструються Службою діловодства у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо повідомлення надійшло у вихідні, святкові та неробочі дні (поза робочим часом).
5. У правому нижньому куті, чи іншому вільному від тексту місці, повідомлення проставляється реєстраційний індекс Фонду (регіонального відділення), у якому зазначаються дата надходження та вхідний номер повідомлення, що складається з індексу, номера за порядком, у відповідному році, та року реєстрації.
Реєстрація та облік повідомлень здійснюються згідно з індексом ПК - повідомлення про корупцію.
6. Після ідентифікації та реєстрації, Служба діловодства передає повідомлення про корупцію, у тому числі анонімні повідомлення, Голові Фонду (начальнику регіонального відділення) або особі, яка виконує його обов'язки, для прийняття рішення щодо перевірки інформації, зазначеної у повідомленні, шляхом накладання відповідної резолюції. Після накладання резолюції повідомлення передається Уповноваженому підрозділу (уповноваженій особі).
7. Повідомлення про корупцію, незалежно від каналів надходження, вносяться працівником Уповноваженого підрозділу (уповноваженою особою) до Журналу обліку повідомлень про корупцію форму якого наведено у додатку 2 до цього Порядку.
VI. Порядок розгляду повідомлень
1. Уповноважений підрозділ (уповноважена особа) здійснює попередній розгляд повідомлення про корупцію.
2. У разі якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не належить до компетенції Фонду (регіонального відділення), його розгляд припиняється. Про це інформується особа, яка здійснила повідомлення, та їй надаються роз'яснення до компетенції якого органу або юридичної особи належить розгляд чи розслідування фактів, викладених у повідомленні.
3. У разі якщо під час проведення попереднього розгляду виявляються ознаки корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, матеріали передаються відповідному спеціально уповноваженому суб'єкту у сфері протидії корупції або Державному бюро розслідувань. Посадові особи Фонду (регіонального відділення) у разі виявлення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи одержання повідомлення про вчинення такого правопорушення, працівники Фонду (регіонального відділення) зобов'язані у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно, протягом 24 годин, письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції. Повідомлення спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції може бути здійснено як при отриманні повідомлення, так і при виявленні порушень під час попереднього розгляду такого повідомлення (за результатами проведеної перевірки викладених у повідомленні фактів).
4. У разі непідтвердження фактів, викладених у повідомленні, керівник або працівник уповноваженого підрозділу (уповноважена особа), відповідальна за проведення попереднього розгляду, готує висновок у формі доповідної / службової записки на ім'я Голови Фонду (начальника регіонального відділення) або особи, яка виконує його обов'язки, про те, що викладені у повідомленні відомості не підтвердились.
5. Якщо за результатами попереднього розгляду повідомлення викладена у ньому інформація підтверджується, винні особи притягаються до дисциплінарної відповідальності (за вчинення дисциплінарного проступку) уповноваженим на це суб'єктом. У такому випадку керівник Уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) вносить подання Голові Фонду (начальнику регіонального відділення) або особі, яка виконує його обов'язки, у якому зазначає про результати попереднього розгляду та необхідність притягнення винної особи до дисциплінарної відповідальності за порушення Закону.
При цьому в проєкті наказу про притягнення особи до дисциплінарної відповідальності за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень вимог Закону, який готує служба управління персоналом (стосовно працівників апарату Фонду та керівного складу регіональних відділень) / структурний підрозділ апарату Фонду до функціональних обов'язків якого належить супроводження питань, пов'язаних з управлінням підприємством, установою чи організацією (стосовно керівників підприємств, установ чи організацій) та візує керівник Уповноваженого підрозділу (уповноважена особа), відповідною посадовою особою вказується, які саме вимоги (із зазначенням конкретної статті) Закону порушено.
6. Притягнення особи, яка є державним службовцем, до дисциплінарної відповідальності здійснюється відповідно до вимог
Закону України "Про державну службу" та Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року
№ 1039, з урахуванням особливостей визначених статтею 53-2 Закону.
VII. Строки розгляду повідомлень
1. Повідомлення про корупцію, розгляд якого належить до компетенції Фонду (регіонального відділення), та яке містить обов'язкові реквізити, зазначені у пункті 5 розділу I цього Порядку, підлягає обов'язковому розгляду Уповноваженим підрозділом (уповноваженою особою) відповідно до резолюції Голови Фонду (начальника регіонального відділення) або особи, яка виконує його обов'язки.
2. Повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, здійснене через зовнішні або внутрішні канали повідомлення такої інформації, підлягає попередньому розгляду уповноваженою особою у строк не більше десяти робочих днів з дня реєстрації.
3. У разі якщо наведена у повідомленні інформація стосується Голови Фонду (начальника регіонального відділення) або особи, яка виконує його обов'язки, таке повідомлення у триденний строк надсилається суб'єкту, уповноваженому здійснювати розгляд чи розслідування фактів, викладених у повідомленні, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення.
4. У разі, якщо наведена у повідомленні інформація стосується керівника / працівника Уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи), подальший розгляд такого повідомлення здійснюється структурним підрозділом (особою) визначеним Головою Фонду (начальником регіонального відділення) або особою, яка виконує його обов'язки відповідно до резолюції.
5. Дисциплінарне провадження за повідомленням проводиться у строк не більше 30 днів з дня завершення попереднього розгляду. Якщо в зазначений строк перевірити повідомлену інформацію неможливо, строк дисциплінарного провадження може бути продовжено до 45 днів. Повторне продовження строку дисциплінарного провадження не допускається.
6. Особі, яка здійснила повідомлення, надається детальна інформація про результати попереднього розгляду, а також дисциплінарного провадження (якщо воно проводилося) у триденний строк з дня завершення відповідного розгляду чи провадження.
Начальник Управління запобігання та виявлення корупції | Віта ОРЛОВА |
Додаток 1
до Порядку обробки повідомлень про корупцію, що надходять до Фонду державного майна України та його регіональних відділень
(пункт 5 розділу III)
Повідомлення про корупцію
Власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності) заявника (крім анонімних) ___________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Номер телефону _______________________________________________________________________ Електронна пошта (не обов'язково) _______________________________________________________ Поштова адреса _______________________________________________________________________ |
Шляхи повідомлення
[_] внутрішній канал [_] зовнішній канал [_] інші канали повідомлення _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ |
Хто вчинив правопорушення
[_] керівник Фонду / регіонального відділення (власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності), посада)_______________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ [_] працівник Фонду / регіонального відділення (власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності), посада)_______________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ [_] уповноважений з питань запобігання та виявлення корупції Фонду / регіонального відділення (власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності), посада)___________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ [_] керівник підприємства (власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності), посада)_____________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ |
Джерело отримання інформації
[_] трудова діяльність [_] професійна діяльність [_] господарська діяльність [_] громадська діяльність [_] наукова діяльність [_] проходження служби [_] проходження навчання [_] участь у передбачених законодавством процедурах, які є обов'язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання. _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ |
Вид правопорушення
[_] кримінальне правопорушення, передбачене Кримінальним кодексом України ___________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ [_] правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення ______________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ [_] інші правопорушення Закону України "Про запобігання корупції" ___________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ |
Обставини правопорушення
Власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності), та посада особи / осіб що вчинили правопорушення (не обов'язково) ________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Місце та дата вчинення правопорушення (якщо відомо) _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Повідомлення (суть правопорушення) _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ |
Унікальний ідентифікатор повідомлення
(за наявності) ______________________________________________________________________________________ |
Додаток 2
до Порядку обробки повідомлень про корупцію, що надходять до Фонду державного майна України та його регіональних відділень
(пункт 7 розділу V)
Журнал обліку повідомлень про корупцію
N з/п | Реєстраційний номер та дата реєстрації повідомлення | Власне ім'я, прізвище та по батькові (за наявності) викривача (або анонімне) | Номер телефону (електронна адреса) | Стислий зміст повідомлення | Канали отримання повідомлення | Результати розгляду повідомлення |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | | | | |
( Порядок у редакції наказу Фонду державного майна України від 12.03.2025 р.
№ 400, враховуючи зміни, внесені наказом Фонду державного майна України від 31.03.2025 р.
№ 487 )
____________