• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підвищення ефективності залучення та використання коштів міжнародних фінансових організацій

Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України  | Наказ, Рекомендації, Порядок від 29.12.2004 № 451
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України
  • Тип: Наказ, Рекомендації, Порядок
  • Дата: 29.12.2004
  • Номер: 451
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України
  • Тип: Наказ, Рекомендації, Порядок
  • Дата: 29.12.2004
  • Номер: 451
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ
ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
29.12.2004 N 451
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2005 р.
за N 50/10330
Про підвищення ефективності залучення та використання коштів міжнародних фінансових організацій
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2002 N 358-р "Про заходи щодо підвищення ефективності залучення та використання коштів міжнародних фінансових організацій"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок підготовки та експертизи пропозицій і техніко-економічних обґрунтувань, а також оцінки ефективності реалізації проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями (додається).
2. Затвердити Методичні рекомендації з підготовки пропозицій, що подаються на розгляд Уряду для прийняття рішення про доцільність підготовки проектів, які пропонується реалізувати на умовах співфінансування з міжнародними фінансовими організаціями (додаються).
3. Затвердити Методичні рекомендації з експертизи пропозицій, що подаються на розгляд Уряду для прийняття рішення про доцільність підготовки проектів, які пропонується реалізувати на умовах співфінансування спільно з міжнародними фінансовими організаціями (додаються).
4. Затвердити Методичні рекомендації з підготовки техніко-економічних обґрунтувань проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями (додаються).
5. Затвердити Методичні рекомендації з експертизи техніко-економічних обґрунтувань проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями (додаються).
6. Затвердити Методичні рекомендації з оцінки виконання проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями (додаються).
7. Заступнику директора департаменту - начальнику управління взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями Ілінському М.В. забезпечити на тендерних засадах відбір консультаційних фірм для підготовки техніко-економічних обґрунтувань проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, та комплексної експертизи пропозицій і техніко-економічних обґрунтувань цих проектів.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економіки та з питань європейської інтеграції України Мусіну Л.А.
Міністр економіки та з питань
європейської інтеграції України

М.Деркач
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
29.12.2004 N 451
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2005 р.
за N 50/10330
ПОРЯДОК
підготовки та експертизи пропозицій і техніко-економічних обґрунтувань, а також оцінки ефективності реалізації проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок установлює методичні засади підготовки та експертизи пропозицій і техніко-економічних обґрунтувань, а також оцінки ефективності реалізації проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями.
1.2. Наведені в цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
висновок експертний - документ, який містить результати спеціалізованої експертизи з відповідями, необхідними для прийняття рішення щодо предмета експертизи;
висновок експертний комплексний - документ, який містить результати експертизи щодо всіх основних питань, висвітлених у проектних документах, з відповідями, необхідними для прийняття остаточного рішення щодо предмета експертизи;
документи проектні - оформлені відповідним чином пакети основних та додаткових документів за проектами, які подаються до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України (далі - Мінекономіки) відповідальними виконавцями проектів;
експертиза - процес аналізу проектних документів, результатом якого є професійно зроблений висновок. Розрізняють спеціалізовану експертизу, яка аналізує та робить висновки за окремими вузькопрофесійними питаннями проекту, і комплексну експертизу, яка охоплює всі основні, висвітлені у проектних документах питання і всебічно описує проект;
проект - комплекс взаємозв'язаних дій з управління матеріальними, фінансовими і людськими ресурсами, спрямованих на досягнення визначеної мети. Цей Порядок визначає роботу з проектами, які готуються та здійснюються за участю міжнародних фінансових організацій (далі - МФО), фінансуються під гарантії Кабінету Міністрів України. У сфері співробітництва з МФО розрізняють системні та інвестиційні проекти економічного і соціального розвитку України;
ініціатор - центральні органи виконавчої влади (далі - ЦОВВ), орган місцевого самоврядування (далі - ОМС), юридична особа - резидент, які надають Мінекономіки пропозицію щодо включення проекту до плану співробітництва України з МФО;
оцінка - дії щодо визначення відповідності фактичного використання ресурсів запланованим і міри наближення проекту до встановленої мети;
план співробітництва України з МФО - документ, у якому відображається список, основний зміст та стан підготовки та реалізації проектів соціально-економічного розвитку України, які здійснюються чи готуються до здійснення при підтримці МФО;
пропозиція - документ, який подається ініціатором проекту до Мінекономіки для проведення його експертизи та прийняття рішення про доцільність підготовки проекту та визначення відповідального виконавця;
техніко-економічне обґрунтування - документ, у якому відображаються основні технічні, організаційні, економічні та інші показники проекту.
1.3. Усі інші терміни мають значення, визначені Порядком підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1317, та іншими нормативними документами, пов'язаними з управлінням проектами, які підтримують МФО.
2. Організація робіт, пов'язаних із підготовкою та експертизою пропозицій і техніко-економічних обгрунтувань (далі - ТЕО), а також оцінкою ефективності реалізації проектів
2.1. За питання організації приймання та експертизи пропозицій і ТЕО, а також оцінки ефективності реалізації проектів відповідає Мінекономіки.
2.2. Для проведення експертизи пропозицій і ТЕО, підготовки ТЕО, а також проведення оцінки ефективності реалізації проектів Мінекономіки на тендерних засадах може залучати незалежні експертні і консалтингові організації (підприємства, установи). Вартість робіт визначається на договірних засадах.
2.3. Мінекономіки має право зробити запит до державних установ для отримання експертних висновків щодо пропозицій та пакетів документів щодо проектів. У запитах надається перелік пов'язаних з проектом питань, на які повинні відповісти державні установи.
3. Вимоги до оформлення і подання документів
3.1. Усі пакети документів передаються до Мінекономіки запакованими, із супровідним листом, у якому вказується перелік та кількість примірників документів.
3.2. Пакети документів, які включають пропозиції проектів чи ТЕО і документи, що додаються до пропозицій і ТЕО, передаються ініціатором до Мінекономіки в кількості, яка відповідає кількості установ чи організацій, що будуть проводити експертизу пакетів цих документів.
3.3. До кожного примірника пакета документів у паперовому вигляді додається примірник в електронному вигляді на дискеті чи CD-диску для персональних комп'ютерів. На дискеті чи диску повинна стояти назва проекту й ініціатора.
3.4. Пакети документів, що подаються до Мінекономіки, повинні мати обкладинку, на якій є дані про назву документа, організацію та осіб, які є відповідальними за підготовку цих пакетів. Кожен з пакетів документів повинен мати палітурку.
3.5. Усі сторінки пакетів документів повинні бути пронумеровані та завірені підписом особи, яка є відповідальною за їх підготовку. Після титульного аркуша на початку кожного пакета документів повинен бути зміст.
Заступник директора департаменту -
начальник управління взаємодії
з міжнародними фінансовими
організаціями



М.Ілінський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
29.12.2004 N 451
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з підготовки пропозицій, що подаються на розгляд Уряду для прийняття рішення про доцільність підготовки проектів, які пропонується реалізувати на умовах співфінансування з міжнародними фінансовими організаціями
1. Попередня робота при підготовці пропозицій стосовно ініціювання проекту
1.1. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1317 "Про порядок підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями" пропозиції щодо ініціювання проектів, стосовно яких до Мінекономіки надсилається лист щодо підтримки з боку Уряду України та міжнародних фінансових організацій, можуть ініціюватись центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами - резидентами України.
Пропозиції надсилаються до Мінекономіки, де проводиться їх реєстрація, організується експертиза та подання на розгляд до Кабінету Міністрів України. У разі коли юридична особа подає пропозицію не самостійно, а через свою головну організацію (установу), Мінекономіки в якості ініціатора розглядає бенефіціара.
1.2. Дані, вказані у пропозиціях, повинні бути результатом попередніх розрахунків за проектами, аналізу економічного стану ініціаторів, а також галузі, у межах якої планується реалізувати проект. Якщо планується підтримка проекту з боку Уряду, він повинен відповідати зафіксованим в офіційних документах пріоритетним напрямкам розвитку України.
2. Структура і зміст пропозиції та дані про ініціатора проекту
2.1. Пропозиція стосовно ініціювання проекту повинна містити дані про ініціатора проекту та такі розділи:
1) проблеми, які повинні бути розв'язані внаслідок реалізації проекту;
2) мета та заплановані результати проекту;
3) орієнтовний план підготовки та реалізації проекту;
4) ресурси, потрібні для підготовки та реалізації проекту;
5) орієнтовний графік фінансування робіт з підготовки та реалізації проекту;
6) показники, які дозволяють оцінити результати підготовки та реалізації проекту;
7) попередні технічно-економічні розрахунки за проектом.
За необхідності ініціатор може подавати додаткові дані в тексті пропозиції.
2.2. Перед основним текстом пропозиції вказується така інформація про ініціатора проекту:
назва фірми, організації чи установи;
статистичні коди;
фактична адреса з поштовим індексом;
прізвище, ім'я, по батькові, посада керівника та його реквізити зв'язку (телефонний код, телефон прямий та секретаря, факс, адреса електронної пошти);
прізвище, ім'я, по батькові, посади осіб, призначених відповідальними за підготовку проектних документів, та їх реквізити зв'язку (телефонний код, телефон, факс, адреса електронної пошти);
основні види діяльності, продукції чи послуг (якщо ініціатор - фірма чи організація) або головні функції (ЦОВВ чи ОМС у державному управлінні);
позиція на ринку (частка в загальному обсязі товарів та послуг, що надаються) або роль у структурі державного управління.
2.3. У розділі "Проблеми, які повинні бути розв'язані внаслідок реалізації проекту" подається інформація про проблеми, які є актуальними для ініціатора, але не можуть бути розв'язані ним самостійно. При цьому проблеми ініціатора розглядаються в контексті вирішення державних проблем (національних, галузевих, регіональних тощо).
Розділ містить:
опис проблеми та обґрунтування оптимального шляху її вирішення;
дані про відповідність завдань проекту пріоритетам розвитку України. Мета проекту повинна підтверджуватись державними програмними документами, рішеннями ЦОВВ (подаються виписки з посиланням на назву, орган або установу, яка затвердила документ, номер, дату прийняття, розділ і пункт, на який іде посилання);
дані про роботи, що були проведені з метою підготовки пропозиції, з посиланням на документи, які підтверджують проведені роботи (маркетингові, фінансові та організаційні дослідження, оцінки майна тощо);
дані про рішення ЦОВВ або ОМС підтримати проект (у разі потреби).
2.4. У розділі "Мета та заплановані результати проекту" визначається мета проекту, шляхи її досягнення та завдання, які будуть вирішені завдяки реалізації проекту. Мета та завдання формуються максимально чітко, з використанням показників, які легко перевірити. Мета проекту може бути сформульована з урахуванням загальнонаціональних, інституційних, відомчих, регіональних чи господарських результатів.
Розділ містить:
визначення мети проекту та механізмів її досягнення через вирішення окремих завдань;
опис стратегії та організаційних, технічних, фінансових механізмів виконання завдань проекту;
дані про заплановані результати реалізації проекту (із цифровими показниками).
2.5. У розділі "Орієнтовний план підготовки та реалізації проекту" подається опис запланованого порядку підготовки та виконання робіт (за групами чи компонентами), необхідних для розробки та здійснення проекту.
Розділ містить:
назву та стислий зміст етапів робіт;
дані про види робіт, які необхідні для підготовки проектних документів та реалізації етапів проекту;
запланований час для підготовки та реалізації робіт (строк з початку фінансування проекту та терміни здійснення);
результати, які будуть досягнуті в результаті виконання ключових робіт (чи груп робіт).
2.6. У розділі "Ресурси, потрібні для підготовки та реалізації проекту" подаються дані щодо загальної потреби в ресурсах, необхідних для розробки та здійснення проекту, за їхнім обсягом і номенклатурою (фінансові, матеріальні, трудові, інформаційні тощо). Потреба в запозиченнях визначається як різниця між обсягом відповідних наявних ресурсів в ініціатора, що їх планується інвестувати в проект, та обсягом ресурсів, які необхідно додатково залучити для реалізації проекту. Визначена потреба в ресурсах повинна узгоджуватися з показниками техніко-економічних розрахунків.
Розділ містить:
стислий опис ресурсів, необхідних для підготовки та реалізації проекту за групами і напрямками їх використання;
пропозиції щодо обсягу надання ресурсів за джерелами фінансування;
інформацію про заплановані напрями використання в проекті власних і запозичених ресурсів;
дані про вид і розміри власних ресурсів ініціатора проекту як загальних, так і тих, що планується вкласти в проект;
запит на ресурси, що їх для реалізації проекту необхідно одержати від держави та МФО (вид, розміри та призначення використання ресурсів);
дані про необхідність надання допомоги при підготовці проекту;
пропозицію стосовно характеру зобов'язань держави щодо проекту.
2.7. У розділі "Орієнтовний графік фінансування робіт з підготовки та реалізації проекту" подається стислий опис запланованого порядку здійснення витрат за проектом.
Розділ містить:
дані про заплановані щорічні та загальні обсяги витрат у розрізі джерел фінансування;
дані про види ресурсів, які планується вкласти в підготовку та реалізацію проекту кожною із запланованих сторін проекту щороку та загалом.
2.8. У розділі "Показники, які дозволяють оцінити результати підготовки та реалізації проекту" подається перелік та опис даних, які дозволяють оцінити ефективність розробки та здійснення проекту. Ці дані можуть висвітлювати бюджетну ефективність, економічний, соціальний, інноваційний, системний потенціал проекту та інші групи показників.
Розділ містить:
назву та одиниці виміру показників;
дані про запланований розмір показників (за роками проекту з початку фінансування його підготовки до року досягнення запланованих результатів підготовки та реалізації проекту).
2.9. У розділі "Попередні техніко-економічні розрахунки за проектом" вказуються дані техніко-економічних розрахунків, які є важливими для обґрунтування та пояснення пропозицій. Проекти, які підтримуються МФО, повинні бути економічно виправданими за рахунок прямих чи непрямих факторів як для ініціатора, так і для держави.
Розділ містить:
інформацію про фактори проекту, які збільшують доходи чи зменшують витрати ініціатора (за роками проекту до моменту забезпечення окупності проекту);
інформацію про фактори проекту, які збільшують доходи чи зменшують витрати державного бюджету (за роками проекту до строку, який щонайменше на 5 років перевищує строк запланованого розрахунку з МФО);
дані про попередні техніко-економічні розрахунки, які були здійснені для обґрунтування проекту;
попередній розрахунок окупності проекту (ураховуючи витрати на підготовку проекту);
опис механізму та джерел повернення коштів. Це можуть бути кошти, накопичені на власному рахунку ініціатора чи на рахунку спеціального фонду, кошти, перераховані з місцевих бюджетів та державного бюджету, комбінований варіант фінансування;
дані про предмет гарантій (нерухомість, цінні папери, страхове забезпечення тощо), у тому числі інформацію про фірми, організації чи установи, які нададуть необхідні гарантії та витрати за надання гарантій;
інформацію про експертні установи, що пропонуються ініціатором як такі, що є найбільш компетентними за всіма основними напрямками проекту (назва, адреса, реквізити зв'язку, дані про керівника, провідних експертів).
3. Додаткові вимоги
3.1. До пропозиції ініціатор додає документи відповідно до переліку, наведеного в пункті 2 додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1317 "Про порядок підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями".
3.2. Кількість примірників пропозицій, що подаються Мінекономіки, повинна відповідати кількості установ чи організацій, які подаються в переліку як такі, що можуть виступати як спеціалізовані експертні установи чи організації, але не менше ніж 5 примірників.
Заступник директора департаменту -
начальник управління взаємодії
з міжнародними фінансовими
організаціями



М.Ілінський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
29.12.2004 N 451
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з експертизи пропозицій, що подаються на розгляд Уряду для прийняття рішення про доцільність підготовки проектів, які пропонується реалізувати на умовах співфінансування спільно з міжнародними фінансовими організаціями
1. Умови підготовки спеціалізованих висновків та вимоги до комплексного експертного висновку щодо пропозиції
Комплексний експертний висновок щодо пропозиції базується на результатах експертизи пропозиції з боку зацікавлених міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також на аналізі пропозиції, що проводиться Мінекономіки або уповноваженою ним експертною організацією.
1.1. Якщо склад пропозиції відповідає вимогам для отримання експертних висновків, Мінекономіки надсилає пакети документів з пропозицією, необхідними для проведення експертиз матеріалами та супровідними листами до ЦОВВ, відповідно до їх компетенції. При підготовці списку розсилання Мінекономіки базується на списку установ, наданому ініціатором, або на власному списку Мінекономіки.
1.2. Супровідний лист до пропозиції повинен містити перелік питань, на які експертам необхідно одержати відповідь для підготовки комплексної експертизи пропозиції.
1.3. Кожна установа та організація, яка отримала примірник пропозиції для експертизи, повинна у двотижневий строк надіслати до Мінекономіки експертний висновок, підготовлений відповідно до вимог Мінекономіки щодо проведення експертиз таких документів (якщо є такі інструкції).
2. Структура і зміст комплексного висновку щодо пропозиції
2.1. Комплексний висновок містить розділи, пов'язані із загальними вимогами до пропозицій, і пункти, які включаються до висновку залежно від характеру проекту.
2.2. До обов'язкових розділів належать:
дані про проект;
дані про повноту та точність подання даних щодо ініціатора проекту;
дані про повноту, точність подання даних в основних розділах пропозиції;
дані про експертні висновки стосовно пропозиції центральних органів виконавчої влади відповідно до їх компетенції;
підсумковий висновок.
2.3. У розділі "Дані про проект" подаються такі дані:
назва проекту;
строк та реєстраційні дані пропозиції;
дані про експерта, який підготував комплексний висновок.
2.4. У розділі "Дані про повноту та точність подання даних щодоініціатора проекту" подаються такі дані:
назва ініціатора проекту та його адреса; реєстраційні дані та статистичні коди ініціатора;
дані про керівника і відповідальних за підготовку проектних документів осіб ініціатора та їх реквізити зв'язку;
сфера діяльності, основні види продукції та послуг або головні функції ініціатора в державному управлінні;
інформація про позицію ініціатора на ринку або роль у структурі державного управління.
2.5. У розділі "Дані про повноту, точність подання даних в основних розділах пропозиції" подаються такі дані:
актуальність проблем, які повинні бути розв'язані внаслідок реалізації проекту, та їх відповідність державним програмним документам і рішенням центральних органів виконавчої влади;
дані про роботи, які були проведені з метою підготовки пропозиції, з посиланням на документи, які підтверджують проведені роботи та повноту цих робіт;
чіткість формулювання мети, завдань проекту та результатів, що їх передбачається досягти. Реалістичність описаних у пропозиції шляхів досягнення мети та завдань проекту та відповідність їм запланованих результатів проекту;
можливість достовірної перевірки досягнення результатів реалізації проекту на основі чітко сформульованих показників;
обґрунтованість та реалістичність плану реалізації проекту. Дані про наявність в ініціатора ресурсів та правильність розрахунку ресурсів, які йому додатково необхідні для реалізації проекту. Відповідність номенклатури, обсягу та джерел ресурсів напрямкам їх використання для ефективної реалізації проекту;
реалістичність даних щодо ресурсів, необхідних для реалізації проекту, та їх джерел;
наявність та реалістичність пропозиції стосовно характеру зобов'язань держави щодо проекту;
реалістичність графіка фінансування проекту з точки зору обсягу та видів ресурсів, що їх планується вкласти в підготовку та реалізацію проекту кожною із запланованих сторін проекту;
реалістичність техніко-економічних розрахунків проекту (в тому числі терміну окупності проекту, запланованого строку повернення коштів тощо);
наявність даних щодо джерел та механізму повернення коштів. Достатність гарантій забезпечення рахунків за коштами, отриманими для підготовки та виконання проекту;
аналіз інших даних, наведених у пропозиції.
2.6. У розділі "Дані про експертні висновки стосовно пропозиції спеціалізованих організацій" подається інформація про наявність висновків стосовно пропозиції спеціалізованих організацій та повноту поданої в них інформації. Розглядаються найбільш суттєві дані експертних висновків за спеціальними питаннями, які надіслані спеціалізованими установами та організаціями і не ввійшли до інших розділів висновку.
До обов'язкових висновків, результати яких відображаються в комплексному висновку щодо пропозиції, належать:
висновок Мінфіну України щодо оцінки фінансового стану бенефіціара та визначення виду забезпечення для обслуговування та погашення позики, наданої за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій;
висновок Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, якщо в результаті здійснення проекту може відбуватися вплив на природу та здоров'я людей;
технічний висновок профільних ЦОВВ щодо необхідності та можливості виконання проекту, якщо проект стосується питань, які є сферою відповідальності цих ЦОВВ.
За необхідності в комплексний експертний висновок щодо пропозиції можуть входити матеріали інших експертних висновків, які надаються ЦОВВ у межах їх компетенції.
2.7. У розділі "Підсумковий висновок" подається узагальнений підсумок стосовно висновків спеціалізованих експертиз та експертизи, проведеної експертами, які готують комплексний висновок. Сумарні результати комплексної експертизи можуть не збігатися з висновками окремих експертів.
Наприкінці підсумкового висновку подається рекомендація щодо прийняття чи неприйняття пропозиції, яка базується на результатах комплексної експертизи.
Заступник директора департаменту -
начальник управління взаємодії
з міжнародними фінансовими
організаціями



М.Ілінський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
29.12.2004 N 451
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з підготовки техніко-економічних обґрунтувань проектів соціально-економічного розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями
1. Організація підготовки техніко-економічних обґрунтувань проектів
1.1. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1317 "Про порядок підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями" відповідальний виконавець у двотижневий термін з дати офіційної підтримки міжнародними фінансовими організаціями пропозиції щодо підготовки проекту надсилає план заходів з підготовки проекту до Мінекономіки, Міністерства фінансів України (далі - Мінфіну), інших центральних органів виконавчої влади, які беруть участь у підготовці та реалізації проекту. Відповідальний виконавець або бенефіціар утворює групу управління проектом (далі - ГУП), яка готує весь пакет документів за проектом. Статус та обов'язки ГУП затверджені спільним наказом Мінфіну, Мінекономіки, Мінпраці України та Мін'юсту України від 29.10.2002 N 905/308/550/93/5 "Про затвердження Порядку діяльності груп управління проектами економічного і соціального розвитку України, які підтримуються міжнародними фінансовими організаціями", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.10.2002 за N 853/7141.
1.2. Мінекономіки або вповноважена ним експертна організація може надати допомогу відповідальному виконавцю у питанні підготовки ТЕО. МФО на кошти грантів чи позик можуть надавати технічну допомогу ГУП у підготовці проектних документів, у відповідності з даними яких готується ТЕО. Відповідальний виконавець або бенефіціар можуть на контрактній основі залучати для здійснення робіт щодо підготовки проектних документів консультаційні фірми чи окремих експертів.
2. Структура і зміст ТЕО проекту
2.1. За своєю структурою ТЕО проекту, який планується фінансувати за участю МФО, повинен мати такі розділи:
резюме проекту;
дані про бенефіціара проекту;
дані про ситуацію у сфері проекту;
мета, завдання та показники результативності проекту;
дані про продукти проекту;
маркетинговий план проекту;
організаційний план проекту;
юридичний план проекту;
план компенсації ризиків проекту;
план реалізації проекту;
фінансовий план проекту;
розрахунок економічної ефективності проекту;
дані про соціальний ефект від упровадження проекту;
звітність та контроль за проектом;
висновки щодо проекту.
Залежно від специфіки проекту можуть надаватись додаткові розділи.
2.2. У резюме ТЕО на 1-3 аркушах викладаються основні положення проекту.
Розділ містить такі дані:
мета та головні завдання проекту;
правовий статус бенефіціара, його форма власності, підпорядкування та фінансове становище;
засоби та можливості успішного здійснення проекту, оцінка виконуваних обсягів робіт;
очікувана підтримка проекту з боку держави, органів місцевого самоврядування, МФО;
план фінансування проекту;
гарантії для покриття ризиків;
інформація про заплановані результати проекту;
основні показники ефективності проекту;
інша важлива інформація;
прізвище, ім'я, по батькові, посада та реквізити зв'язку осіб, які уповноважені приймати рішення за проектом та вести переговори.
2.3. У розділі "Дані про бенефіціара проекту" подається інформація про історію та сучасний стан бенефіціара проекту.
Розділ містить такі дані:
інформація про створення, реєстрацію (перереєстрацію) бенефіціара (дати, уповноважені структури, підстави);
інформація про основні події, які можуть мати значення для проекту (зміна володарів бенефіціара, зміна видів діяльності, поглинання інших організацій (установ) тощо);
статистичні коди;
інформація про засновників та власників: кількість засновників та власників, розмір частки кожного власника (у разі коли власників багато, подаються дані про власників контрольного пакета, але обов'язково щодо перших десяти власників, які мають найбільші частки);
інформація про загальний обсяг статутного фонду та його сплачену частину;
схема та опис організаційної структури управління підприємством та дані про зв'язки між його окремими підрозділами;
інформація про основні принципи кадрової політики;
результати економічної діяльності організації-бенефіціара за останні два роки;
інформація щодо матеріального стану бенефіціара. Висновки щодо результатів аудиторської перевірки (якщо вона проводилась);
мета та стратегія розвитку бенефіціара;
сильні та слабкі сторони бенефіціара (у сферах управління, маркетингу, виробництва, науково-дослідної діяльності, фінансів, кадрів тощо).
2.4. У розділі "Дані про ситуацію у сфері проекту" подається інформація про ситуацію в економічній сфері чи галузі, в якій планується реалізувати проект.
Розділ містить такі дані:
інформація про причини, які обумовлюють необхідність реалізації проекту;
основні аспекти стану галузі, пов'язані з проектом (економічний стан та перспективи розвитку, ситуація з енергоресурсами, існуючий стан щодо сировини та матеріалів, а також джерела їх постачання, стан та тенденції розвитку технологій, розвиток ринку капіталу, соціальний розвиток та зміни ситуації щодо зайнятості, екологія, ситуація у сфері законодавства тощо);
опис альтернативних шляхів реалізації проекту та обґрунтування вибору шляху, описаному в ТЕО;
інформація про програми, частиною яких є проект (міжнародні, національні, галузеві, міжгалузеві та регіональні);
інформація про підтримку проекту з боку ЦОВВ, ОМС;
інформація про зв'язок проекту з іншими проектами, які здійснюються за участю МФО.
2.5. У розділі "Мета, завдання та показники результативності проекту" подається інформація про мету, завдання та показники результативності проекту.
Розділ містить такі дані:
визначення мети проекту та механізмів її досягнення;
інформація про питання, які планується вирішити під час реалізації проекту, і шляхи їх вирішення;
цільові показники прогресу проекту.
2.6. У розділі "Дані про продукти проекту" подається інформація про товари, послуги чи нові (покращені) функції, які буде надавати (здійснювати) бенефіціар після реалізації проекту.
Розділ містить такі дані:
опис продукції та послуг, що будуть вироблятися (надаватися, здійснюватися);
основні характеристики продукції (послуг, функцій);
оцінка вартості запланованих продуктів (послуг, здійснюваних функцій) після реалізації проекту.
2.7. У розділі "Маркетинговий план проекту" подається інформація про маркетинговий план проекту. У повному обсязі вона подається тільки для підприємств, які працюють на конкурентному ринку.
Розділ містить такі дані:
аналіз ситуації на ринку;
інформація про споживачів та структури цільового ринку;
система каналів просування та збуту;
програма продажу продукції (надання послуг) чи здійснення функцій за кварталами та роками. Дані подаються у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
Види
продукції
(послуг,
функцій)
Дані за рокамиРазом
1n
у нату-
ральному
вигляді
у гро-
шовому
вигляді
у нату-
ральному
вигляді
у гро-
шовому
вигляді
у нату-
ральному
вигляді
у гро-
шовому
вигляді
1
n
Загалом
2.8. У розділі "Організаційний план проекту" подається інформація про організаційний план проекту.
Розділ містить такі дані:
інформація про механізм керування проектом (як призначається керівник, які обов'язки матиме, кому підзвітний);
дані про створення та умови діяльності ГУП;
дані про зовнішніх консультантів, яких планується залучити до управління проектом;
план підвищення кваліфікації управлінського персоналу (якщо це передбачено);
інформація про регламент реалізації проекту.
2.9. У розділі "Юридичний план проекту" подається інформація щодо основних юридичних питань реалізації проекту.
Розділ містить такі дані:
дані про нормативні акти, на підставі яких було підготовлено проект та може початись його реалізація;
дані про пільги чи обмеження, які поширюються на проект;
інформація про державні розпорядження, накази, нормативні акти чи програмні документи, які необхідно прийняти для ефективної реалізації проекту.
2.10. У розділі "План компенсації ризиків проекту" подається інформація про ризики проекту та шляхи їх компенсації.
Розділ містить такі дані:
оцінка вірогідності реалізації ризиків проекту;
аналіз чутливості проекту (визначення ключових факторів та розміру їх впливу на результати проекту);
основні ризики (за групами: політичні, економічні, організаційні, технічні та психологічні, пов'язані із сприйняттям нововведень, тощо). Дані про конкретні ризики проекту подаються у вигляді таблиці:
N з/пРизикОцінка ризикуЗаходи щодо зменшення ступеня
ризику
1
n
Загальна оцінка
ризику
Оцінка ризику подається за допомогою позначень, які показують ступінь ризику, виявлений експертами: В - високий ризик; З - значний ризик; П - помірний ризик; Н - незначний ризик. Першим двом ступеням ризику потрібно приділити найбільшу увагу. У кінці таблиці подається:
загальна оцінка ризику, яка розраховується залежно від розміру та оцінки впливу ризиків;
інформація про механізми компенсації ризиків та розрахунок їх вартості (майнові гарантії, порука третіх сторін, поліс страхової компанії, організаційні, маркетингові заходи тощо).
У разі забезпечення компенсації ризиків за рахунок застави слід указати характер забезпечення за проектом, яке може бути надано кредиторам. Важливо детально вказати види існуючого забезпечення, прав утримання та управління. Вартість застави не повинна бути меншою 110% суми загальної заборгованості за кредитом.
У разі наявності застави як додаток до ТЕО подається:
документ, що засвідчує право власності на предмет застави (копія свідоцтва про власність або свідоцтво про те, що обладнання знаходиться на балансі підприємства);
перелік майна, що надається із зазначенням таких показників: балансова вартість, рік випуску, місцезнаходження, коротка характеристика;
висновок незалежної експертизи, що підтверджує оцінку ринкової вартості предмета застави;
довідка нотаріальної контори про те, що предмет застави вільний від будь-яких зобов'язань;
документ про страхування предмета застави;
рішення власників щодо згоди на заставу вказаного майна.
2.11. У розділі "План реалізації проекту" подається інформація про структуру і план виконання проекту.
Розділ містить такі дані:
опис структури проекту (компонентів проекту, а також основних видів робіт). Стосовно кожного компонента проекту подається інформація про строки та дати початку і закінчення основних робіт чи розробки компонентів, дані про вартість робіт та про те, що буде досягнуто в результаті їх реалізації. Дані подаються у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
Компоненти,
роботи
Строк
здійснення
Запланована
дата
початку
Запланована
дата
закінчення
Вар-
тість
Резуль-
тати
1
n
Загалом
інформація про осіб, що відповідають за здійснення робіт за проектом, або вимоги до виконавців (продукції, послуг), якщо їх планується відібрати на конкурсних засадах. Запропоновані методи закупівлі товарів та послуг для проекту;
інформація про резервні заходи на випадок затримки з реалізацією проекту чи окремих його етапів.
2.12. У розділі "Фінансовий план проекту" подається інформація про фінансовий план проекту.
Розділ містить такі дані про щоквартальні та щорічні розрахунки:
розрахунок цінового резерву на зміну вартості товарів та послуг унаслідок інфляції. Інформація подається у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
Розрахований показникРоки проектуУсього
1n
1Резерв на зміну цін (зарубіжні
витрати)
2Резерв на зміну цін (витрати в
Україні)
3Загальний резерв на зміну цін
інформація про існуючу структуру ціноутворення, сплату комунальних послуг, а також структуру будь-яких витрат, пов'язаних з оплатою інших тарифів та місцевих зборів;
план загальних витрат за категоріями витрат проекту. В оцінку вартості повинні включатися як ціна, так і непередбачені витрати. Інформація подається у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
Катего-
рія
витрат
Витрати за роками проектуУсього
витрат
витрати за
кварталами
1-го року
загалом
за 1-й
рік
витрати за
кварталами
n-го року
загалом
за n-й
рік
IIIIIIIVIIIIIIIV
1
n
Загалом
інформація про розмір витрат у проекті з боку бенефіціара, центрального, місцевого бюджетів та МФО. Інформація подається у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
Сторона,
яка
фінансує
проект
Витрати за роками проектуУсього
витрат
витрати за
кварталами
1-го року
загалом
за 1-й
рік
витрати за
кварталами
n-го року
загалом
за n-й
рік
IIIIIIIVIIIIIIIV
1
n
Загалом
інформація щодо місця витрат за проектом (місцеві та закордонні витрати) за компонентами. Інформація подається у вигляді опису та таблиці:
N
з/п
КомпонентиВитрати в
Україні
Закордонні
витрати
Усього витрат
грн.валюта
1
n
Загалом