ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 11-4 від 13.12.94 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 1995 р. за N 46/582 |
( Наказ втратив чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду N 10-2 від 06.04.2011 )
Про затвердження Інструкції по бухгалтерському обліку та звітності в органах Пенсійного фонду України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 N 2-1 від 23.02.98 )
Правління Пенсійного фонду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію по бухгалтерському обліку та звітності в органах Пенсійного фонду України (додається).
2. Зареєструвати Інструкцію у Міністерстві юстиції України.
3. Вважати такою, що втратила чинність Інструкцію по бухгалтерському обліку та звітності в органах Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.04.92 N 3-7/1.
Голова правління | В.П.Тентюк |
Затверджено
постановою правління
Пенсійного фонду України
від 13 грудня 1994 року.
N 11-4
Інструкція по бухгалтерському обліку та звітності в органах Пенсійного фонду України
( У тексті Інструкції слова "обов'язкові страхові внески" у відповідних відмінках замінено словами "збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" також у відповідних відмінках; посилання на Мінпраці, Мінсоцзахист, Мінстат, Головну державну податкову інспекцію замінено посиланням, відповідно, на Міністерство праці та соціальної політики, Держкомстат, Державну податкову адміністрацію у відповідних відмінках згідно з Постановою Пенсійного фонду N 2-1 від 23.02.98 )
I. Організація бухгалтерського обліку
1. Бухгалтерський облік надходження і використання коштів Пенсійного фонду здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до цієї Інструкції.
2. Органи Пенсійного фонду України:
виходячи із затвердженого бюджету Пенсійного фонду, здійснюють розподіл коштів і направляють їх на виплату пенсій та допомоги, що встановлені чинним законодавством України;
забезпечують збір та акумуляцію зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування і разом з податковими органами здійснюють контроль за своєчасним і повним надходженням зазначених внесків на рахунки Пенсійного фонду України в установах банків;
організовують в установленому правлінням Пенсійного фонду України порядку збір добровільних внесків підприємств, установ, організацій і громадян та разом з органами соціального захисту населення визначають напрями їх використання.
3. Кошти з бюджету Пенсійного фонду України спрямовуються на:
виплату пенсій за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, за вислугу років, соціальних пенсій та інших видів виплат, що встановлені чинним законодавством України;
виплати для поховання непрацюючих пенсіонерів;
виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші виплати допомоги, установлені законодавством України;
оплату поштових витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та допомоги;
( Абзац шостий пункту 3 розділу I вилучено на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
витрати на покриття житлово-комунальних послуг;
забезпечення поточної діяльності та утримання органів управління Пенсійного фонду України;
розвиток матеріально-технічної бази органів Пенсійного фонду України;
реалізацію державних, регіональних і обласних програм соціального захисту пенсіонерів.
4. Розпорядниками коштів у межах своєї компетенції являються:
у Пенсійному фонді України - голова правління;
в управліннях - начальники управлінь;
у відділах - начальники відділів.
На них покладається відповідальність за правильне витрачання і збереження коштів Фонду.
5. Документи на видатки коштів Пенсійного фонду України підписуються розпорядником коштів - керівником органу Пенсійного фонду України і головним бухгалтером або їх заступниками.
6. Головний бухгалтер органу Пенсійного фонду України в своїй роботі керується "Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 року. N 250 та іншими нормативними актами, здійснює контроль за своєчасним надходженням коштів до Пенсійного фонду, їх обліком, забезпечує своєчасні розрахунки з органами соціального захисту населення, підприємствами зв'язку або іншими установами по виплаті пенсій і допомоги згідно з чинним законодавством. Бухгалтерський облік в органах Пенсійного фонду здійснюється відповідним структурним підрозділом.
7. Обов'язки бухгалтерських служб:
- забезпечення правильної організації бухгалтерського обліку відповідно до цієї Інструкції та окремих вказівок;
- здійснення постійного контролю за своєчасним і правильним оформленням документів та додержанням законності під час проведення операцій;
- здійснення контролю за правильним та економним витрачанням коштів відповідно до асигнувань, за їх цільовим призначенням відповідно до затверджених кошторисів видатків з урахуванням внесених в установленому порядку змін, а також за збереженням грошових коштів та матеріальних цінностей;
- ведення обліку надходжень та видатків за кошторисами Пенсійного фонду;
- своєчасне проведення розрахунків з підприємствами, установами та окремими особами у процесі виконання кошторисів видатків;
- складання і подання в установлені строки бухгалтерської звітності;
- складання та затвердження з керівниками установ кошторисів доходів, видатків і розрахунків до них;
- широке використання сучасних видів обчислювальної техніки під час виконання обліково-обчислювальних робіт.
8. Контроль за станом обліку та звітності, за правильним і своєчасним фінансуванням заходів щодо пенсійного забезпечення і виплати допомоги здійснюється контрольно-ревізійним управлінням Пенсійного фонду України.
9. Бухгалтерський облік операцій, надходження і витрачання коштів ведеться в облікових регістрах (книгах, картках, накопичувальних відомостях, машинограмах тощо). Порядок запису операцій в регістрах обліку викладено у відповідних розділах цієї Інструкції.
Облік виконання кошторису видатків на утримання органів управління Пенсійного фонду України ведеться відповідно до Інструкції по бухгалтерському обліку в установах і організаціях, які знаходяться на державному бюджеті. Звітність про виконання кошторису видатків на утримання органів Пенсійного фонду складаєтья і подається до вищого органу в порядку, передбаченому для бюджетних установ.
10. Первинні документи, що надходять до бухгалтерії, обов'язково підлягають перевірці, як за формою (повнота і правильність оформлення первинних документів, заповнення реквізитів), так і за змістом (законність операцій, відображених у документах, логічний зв'язок окремих показників).
11. Перевірені і прийняті для обліку документи систематизуються у хронологічному порядку (за датами здійснення операцій) та оформлення меморіальними ордерами ф.274 або накопичувальними відомостями, яким надаються такі постійні номери:
меморіальний ордер N 1 - накопичувальна відомість надходжень по рахунку N 807;
меморіальний ордер N 2 - накопичувальна відомість виплат на основі звітів органів соціального захисту населення;
меморіальний ордер N 3 - накопичувальна відомість надходжень страхових внесків підприємств, установ та організацій, а також виплат допомоги, що проводяться підприємствами, установами та організаціями;
меморіальний ордер N 4 - додатковий.
Форми меморіальних ордерів ведуться відповідно до Інструкції по бухгалтерському обліку в установах і організаціях, які знаходяться на державному бюджеті.
Меморіальний ордер N 1 складається на основі банківських документів та виписок банків про рух коштів на рахунку.
Меморіальний ордер N 2 складається на основі місячного звіту органу соціального захисту населення про виплату пенсій та допомоги.
Меморіальний ордер N 3 складається на основі звіту про надходження страхових внесків та витрати коштів Пенсійного фонду.
12. Усі меморіальні ордери реєструються в книзі "Журнал - головна", ф.308. Облік у цій книзі ведеться по субрахунках.
У книзі "Журнал - головна" насамперед записують суми залишків на початок року відповідно до заключного балансу за минулий рік. Записи в ній проводяться в міру складання меморіальних ордерів. Сума меморіального ордеру записується спочатку в графу "Сума по ордеру", а потім у дебет і кредит відповідних субрахунків. Сума оборотів за місяць по всіх субрахунках, як по дебету, так і по кредиту має дорівнювати підсумку графи "Сума по ордеру". Другим рядком після оборотів за місяць записуються залишки на початок наступного місяця по кожному субрахунку.
13. Аналітичний облік коштів ведеться в накопичувальних відомостях, машинограмах, в яких підраховуються обороти за місяць і виводяться залишки по відповідних субрахунках на початок наступного місяця.
14. Виправлення помилок, виявлених у записах бухгалтерського обліку за поточний рік, проводиться в такому порядку:
а) неправильні суми та помилки в тексті, виявлені в документі до моменту подання бухгалтерського звіту, що не потребують зміни даних меморіального ордеру, закреслюють тонкою лінією так, щоб можна було прочитати закреслене, і над закресленим пишуть правильний текст і суму. На полях проти виправленого рядка за підписом головного бухгалтера роблять застереження: "Виправлено";
б) помилковий запис, виявлений до моменту подання бухгалтерського звіту, що зумовлений помилкою в меморіальному ордері, залежно від його характеру виправляється додатковим меморіальним ордером або способом "Червоне сторно". Так виправляють помилки в усіх випадках, якщо вони виявлені в записах бухгалтерського обліку за той період, за який уже подано звіт. Додаткові бухгалтерські записи про виправлення помилок, а також виправлення способом "Червоне сторно" оформляються меморіальним ордером, в якому, крім звичайних реквізитів, дається посилання на номер і дату меморіального ордеру, виправленого цим меморіальним ордером.
15. Для контролю за правильністю бухгалтерських записів по рахунках синтетичного і аналітичного обліку щомісячно складаються оборотні відомості ф.285 по відповідних субрахунках на основі записів у книгах, регістрах аналітичного обліку, які звіряються з підсумками обігу за місяць і залишками на початок наступного місяця в книзі "Журнал - головна".
16. Після закінчення звітного року в регістрах бухгалтерського обліку проводяться заключні записи і підбиваються підсумки по кожному субрахунку, після чого складається заключний баланс (Додаток 1).
У новому році в бухгалтерських регістрах по субрахунках записуються суми залишків на початок року, що відповідають заключному балансу та звітним регістрам за минулий рік.
Якщо під час розгляду річного звіту зроблено виправлення в заключному балансі, то на основі письмового розпорядження Пенсійного фонду України ці виправлення вносяться як до регістрів обліку за минулий рік (виправляється бухгалтерський запис), так і до регістрів обліку поточного року (змінюються початкові залишки способом, зазначеним у п.14 цієї Інструкції).
17. Після закінчення кожного місяця всі меморіальні ордери - накопичувальні відомості разом з бухгалтерськими документами і виписками по рахунках в установах банків підбираються в хронологічному порядку їх номерів і брошуруються в справах.
На обкладинці справи зазначають: найменування установи, назву і порядковий номер папки (справи), звітний період - рік і місяць, початковий і останній номери меморіальних ордерів, кількість аркушів у справі.
18. Зберігання первинних бухгалтерських документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує головний бухгалтер. Первинні документи, облікові регістри, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх в архів повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях чи шафах, що замикаються. Відповідальними за них є особи, уповноважені головним бухгалтером.
Бухгалтерські документи і регістри за поточний рік повинні зберігатися окремо від документів та регістрів за минулі роки.
Чекові книжки на одержання грошових коштів зберігаються у головного бухгалтера органу Пенсійного фонду у вогнетривкій шафі.
Головний бухгалтер зобов'язаний суворо контролювати правильність використання кожного бланка чекових книжок.
19. У разі втрати первинних документів керівник органу Пенсійного фонду призначає наказом комісію по розслідуванню її причини.
У разі потреби, для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, відомчої охорони і державного пожежного нагляду.
Результати роботи комісії оформляються актом, що затверджується керівником органу Пенсійного фонду. Копія акта надсилається до вищестоящої організації.
20. В архіві органу Пенсійного фонду справи зберігаються протягом установлених строків. Після закінчення строку зберігання ці справи в установленому порядку здаються до державного архіву. Документи, що засвідчують здачу справ до державного архіву, зберігаються постійно в бухгалтерії органу Пенсійного фонду.
II. Рахунки бухгалтерського обліку
21. Для поточного бухгалтерського обліку операцій по виплаті пенсій та допомоги в органах Пенсійного фонду використовуються такі рахунки (субрахунки):
----------------------------------------------------------------
Найменування | Номер | Найменування | Номер |
рахунку | рахунку | субрахунку |субрахунку|
-----------------------+---------+------------------+----------|
1 | 2 | 3 | 4 |
----------------------------------------------------------------
Розділ I.
Поточні рахунки
Поточні рахунки Поточний рахунок кош-
11 тів Пенсійного фонду 115
Валютний рахунок кош-
тів Пенсійного фонду 116
Кошти Пенсійного
фонду в дорозі 117
Поточний рахунок кош-
тів державного бюджету 118
Поточний рахунок кош-
тів місцевих бюджетів 119
Розділ II.
Розрахунки
Грошові документи 132
Розрахунки по виплаті Розрахунки по недоста-
пенсій та допомоги 17 чах 170
Розрахунки по платежах 173
до бюджету
18 Розрахунки по виконав-
чих документах та інших
відрахуваннях 187
19 Розрахунки з підприєм-
ствами зв'язку по випла-
ті пенсій та допомоги 191
Розрахунки по стягненню
переплат пенсій та до-
помоги 192
Розрахунки з банком по
кредитах 193
Розрахунки обласних уп-
равлінь з Пенсійним фон-
дом України 194
Розрахунки з органами
соціального захисту на-
селення 195
Розрахунки з підприєм-
ствами, установами, ор-
ганізаціями, підприємця-
ми та громадянами, дія-
льність яких заснована
на приватній власності
фізичної особи та вик-
лючно на її праці, по
страхових внесках * 196
Розрахунки обласних уп-
равлінь з районними,
міськими відділами Пен-
сійного фонду 197
Розрахунки з іншими де-
біторами і кредиторами 199
_____________________________________
* Надалі іменувати: "Розрахунки з підприємствами, установами, організаціями та підприємцями по страхових внесках"
Розділ III.
Видатки
Видатки Пенсійного Видатки на виплату
фонду 22 трудових та соціальних
пенсій 220
Видатки на виплату пен-
сій та допомоги військо-
вослужбовцям строкової
служби та їхнім сім'ям 221
Видатки на виплату пен-
сій державним службов-
цям 222
Видатки на виплату до-
помоги по догляду за
дитиною до досягнення
нею трирічного віку 223
Державна грошова до-
помога деяким кате-
горіям пенсіонерів 224
Цільова грошова допо-
мога непрацездатним
громадянам з мінімаль-
ними доходами 225
Видатки на утримання
органів управління
Пенсійного фонду 226
Видатки по оплаті бан-
ківських, поштових опе-
рацій 227
Видатки на допомогу на
поховання 228
інші видатки 229
Розділ IV.
Кошти та їх призначення
Кошти цільового призна- 24 Довгострокові кредити
чення банку 248
Розділ V.
Кошти Пенсійного фонду 60 Кошти на виплату пенсій
та допомоги за раху-
нок страхових внесків
підприємств, установ,
організацій та коопера-
тивів 600
Кошти на виплату пенсій
за рахунок збору на обов'-
язкове державне страхуван-
ня громадян 601
Кошти на виплату пенсій
та допомоги за рахунок
страхових внесків осіб,
які займаються підприєм-
ницькою діяльністю 602
Кошти на виплату пенсій
та допомоги за рахунок
добровільних внесків
підприємств, установ,
організацій і громадян 603
Кошти на виплату пенсій
та допомоги за рахунок
державного бюджету 604
Кошти на виплату пенсій
та допомоги за рахунок
місцевих бюджетів 605
інші кошти Пенсійного
фонду 606
Забалансові рахунки
Бланки суворої звітності 04
Списана заборгованість не-
платоспроможних дебіторів 05
Переплати пенсій та допо-
моги внаслідок неправиль-
ного застосування законо-
давства про пенсії та до-
помогу і помилкових об-
числень 10
Забезпечення зобов'язань
і платежів по простих
векселях 15
Забезпечення зобов'язань
і платежів по переказних
векселях 16
( Пункт 21 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96, N 2-1 від 23.02.98 )
III. Облік операцій на поточних рахунках в банку
22. Облік коштів Пенсійного фонду на виплату пенсій та допомоги ведеться на таких субрахунках.
22.1. На субрахунку 115 "Поточний рахунок коштів Пенсійного фонду" обліковуються:
надходження зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування від підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності та галузевої належності, об'єднань громадян, від осіб, які використовують найману працю громадян (у тому числі підприємствами та особами, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру), а також від громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та виключно їхній праці, адвокатів, працюючих громадян;
добровільні надходження від підприємств, установ, організацій і громадян та надходження коштів у вигляді відсотків від комерційних банків за користування тимчасово вільними коштами Пенсійного фонду.
( Абзац третій підпункту 22.1 пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
З цього субрахунку територіальними органами Пенсійного фонду проводиться фінансування видатків на виплату пенсій та допомоги через установи поштово-пенсійного банку на рахунки підприємств зв'язку або інших установ, що здійснюють їх доставку, перерахування коштів відділенням Ощадбанку України, фінансування видатків на утримання органів Пенсійного фонду за розрахунково-касове обслуговування комерційним банкам, перерахування невикористаних залишків коштів вищестоящому органу Пенсійного фонду в установлені ним строки.
( Абзац четвертий підпункту 22.1 пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
22.2. На субрахунку 116 "Валютний рахунок коштів Пенсійного фонду" обліковуються кошти, які надходять до Пенсійного фонду з Державного бюджету в іноземній валюті на виплату компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби в складі Миротворчих сил ООН.
( Підпункт 22.2 пункту 22 розділу III в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
22.3. На субрахунку 117 "Кошти Пенсійного фонду в дорозі" обліковуються кошти, перераховані на поточні рахунки органів Пенсійного фонду в останні дні місяця, що зараховуються установами банків в наступному місяці.
( Підпункт 22 розділу III доповнено підпунктом 22.3 згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
22.4. На субрахунку 118 "Поточний рахунок коштів державного бюджету" обліковуються кошти, що надходять з Державного бюджету України через Пенсійний фонд України та підвідомчі управління для фінансування видатків на виплату пенсій та допомоги військовослужбовцям строкової служби та їхнім сім'ям відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також на виплату пенсій згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цього субрахунку проводяться перерахування коштів підприємствам зв'язку, Ощадбанкам або іншим установам, що здійснюють їх доставку.
22.5. На субрахунку 119 "Поточний рахунок коштів місцевих бюджетів" обліковуються кошти, що надходять з місцевих бюджетів на виплату допомоги по догляду за дитиною від півтора до трьох років. З цього субрахунка перераховуються кошти підприємствам, установам, організаціям, відділенням зв'язку та іншим установам, що здійснюють їх доставку.
22.6. Облік операцій по руху коштів на поточних рахунках органів Пенсійного фонду ведеться в накопичувальній відомості про рух коштів на поточних рахунках, ф.381.
Накопичувальні відомості ведуться по кожному рахунку окремо з наданням меморіальним ордерам номерів 1а, 1б, 1в, 1г, 1д або ведеться меморіальний ордер ф.274 за кожний день.
22.7. Грошові кошти на виплату пенсій та допомоги перераховуються органами Пенсійного фонду через установи поштово-пенсійного банку на рахунки підприємств зв'язку або інших установ, що здійснюють їх доставку, в Ощадбанки в межах асигнувань, передбачених бюджетом, з урахуванням наступних змін, внесених в установленому порядку.
22.8. Залишки коштів на рахунках мають відповідати залишкам коштів на поточних рахунках в установах банків. Для звірки правильності записів на поточних рахунках банк видає органам Пенсійного фонду виписки з виконаними документами в строки, погоджені з установою банку.
Витрачання коштів проводиться відповідно до їх цільового призначення.
22.9. Районні і міські відділи соціального захисту населення та центри по нарахуванню і виплаті пенсій та допомоги щомісячно в установлені строки подають відповідним відділам Пенсійного фонду звіт про виплату пенсій та допомоги за формою 2а (додаток 2), в якому відображаються фактичні видатки по видах виплат пенсій та допомоги.
22.10. Залишки коштів на поточних рахунках в банках установ Пенсійного фонду у кінці року вилученню не підлягають.
22.11. Аналітичний облік касових і фактичних видатків на виплату пенсій та допомоги органи Пенсійного фонду ведуть у "Книзі обліку асигнувань і видатків" (ф.294) окремо з кожного виду видатків, як передбачено ф.2 ПФ (додаток 3).
Аналітичний облік розрахунків з платниками внесків ведеться у "Книзі поточних рахунків та розрахунків" (ф.292) де відкривається особовий рахунок на кожного платника по субрахунку 196 "Розрахунки з підприємствами, установами, організаціями та підприємцями по страхових внесках". По дебету субрахунку відображаються нарахування страхових внесків, пені, штрафів та нарахування по відшкодуванню пільгових пенсій, по кредиту субрахунку - надходження платежів і проведені видатки. Дані особового рахунку звіряються з даними ф.4 ПФ, яку щоквартально в установлені строки подають платники внесків районному, міському відділам Пенсійного фонду.
( Підпункт із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.09.96 )
22.12. Оперативний облік надходжень на рахунки органів Пенсійного фонду ведеться в накопичувальній відомості за видами надходжень за формою: дата, надійшло: зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування по тарифу, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування (1%), пені, штрафів, за регресними позовами, добровільних внесків, відшкодувань по пільгових пенсіях, від вищого органу Пенсійного фонду, з місцевих бюджетів, інших надходжень, усього одержано за день. Окремим рядком наводяться дані про використання коштів: перераховано: підприємствам зв'язку, на утримання органів Пенсійного фонду, вищому органу Пенсійного фонду, інші перерахування, усього перераховано.
У накопичувальній відомості підбиваються підсумки по декадах. На основі накопичувальної відомості подаються оперативні дані про надходження та використання коштів Пенсійного фонду.
23. Невикористані на фінансування пенсій та допомоги залишки коштів на поточних рахунках органів Пенсійного фонду перераховуються районними, міськими відділами на рахунки обласних управлінь, обласними управліннями - на рахунки Пенсійного фонду України.
IV. Облік розрахунків
24. У цьому розділі ведеться облік розрахунків органів Пенсійного фонду по страхових внесках і бюджетному фінансуванню; з органами соціального захисту населення, підприємствами зв'язку та іншими установами по виплаті пенсій та допомоги; з підприємствами, установами та організаціями - по нарахуванню та сплаті страхових внесків; з установами банків - по виданих кредитах та інших розрахунках.
24.1. Розрахунки з установами та організаціями ведуться через установи банку.
Для обліку розрахунків призначаються такі субрахунки:
132 "Грошові документи"
170 "Розрахунки по недостачах";
173 "Розрахунки по платежах до бюджету";
187 "Розрахунки по виконавчих документах та інших відрахуваннях";
191 "Розрахунки з підприємствами зв'язку по виплаті пенсій та допомоги";
192 "Розрахунки по стягненню переплат пенсій та допомоги";
193 "Розрахунки з банком по кредитах";
194 "Розрахунки обласних управлінь з Пенсійним фондом України";
195 "Розрахунки з органами соціального захисту населення";
196 "Розрахунки з підприємствами, установами, організаціями та підприємцями по страхових внесках";
197 "Розрахунки обласних управлінь з районними, міськими відділами Пенсійного фонду";
199 "Розрахунки з іншими дебіторами і кредиторами".
( Підпункт 24.1 пункту 24 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
24.2. На субрахунку 170 "Розрахунки по недостачах" ведеться облік розрахунків по виявлених недостачах і крадіжках коштів, призначених на виплату пенсій і допомоги. У дебет субрахунку відносяться суми недостач і крадіжок коштів, призначених на виплату пенсій і допомоги, що підлягають стягненню на основі матеріалів перевірок і ревізій. У кредит субрахунку записуються суми, внесені в установи банку для погашення заборгованості по недостачах і крадіжках.
24.3. На субрахунку 173 "Розрахунки по платежах до бюджету" ведеться облік розрахунків з бюджетом по коштах, що надходять від підприємств, установ та інших організацій по адміністративних штрафах. На суму перерахованих коштів до органів Пенсійного фонду, дебетується субрахунок 115 і кредитується субрахунок 173. На зазначеному субрахунку також враховується заборгованість місцевого бюджету Пенсійному фонду по відшкодуванню допомоги по догляду за дитиною віком від півтора до трьох років.
( Підпункт 24.3 пункту 24 розділу IV в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
24.4. На субрахунку 187 "Розрахунки по виконавчих документах та інших відрахуваннях" обліковуються розрахунки по сумах, стягнених з пенсіонерів по виконавчих документах.
Відрахування з пенсій і допомоги проводяться у випадках, передбачених чинним законодавством та в порядку, передбаченому Інструкцією по бухгалтерському обліку та звітності по виплаті пенсій і допомоги в органах соціального забезпечення, що затверджена Міністерством соціального забезпечення від 15 липня 1992 р. N 07-769 і Міністерством фінансів України від 15 липня 1992 р. N 02-403.
Органи соціального захисту населення щомісячно складають довідку про загальну суму проведених відрахувань аліментів та інших відрахувань з пенсій по виконавчих листах з розшифруванням цієї суми за категоріями одержувачів, передбачених звітом ф.2а (додаток 2), що подається відповідному органу Пенсійного фонду.
Орган Пенсійного фонду дебетує відповідний субрахунок (220-228) на суми, відраховані з пенсій, і кредитує субрахунок 187.
На суми, перераховані одержувачам аліментів, дебетується субрахунок 187 і кредитується відповідний субрахунок (115, 118, 119).
24.5. На субрахунку 191 "Розрахунки з підприємствами зв'язку по виплаті пенсій та допомоги" ведеться облік розрахунків з підприємствами зв'язку або іншими установами по коштах, перерахованих на виплату пенсій та допомоги. Аналітичний облік розрахунків ведеться окремо з кожним вузлом зв'язку (при централізованих розрахунках з виробничо-технічними управліннями зв'язку) та окремо з кожною установою, що здійснює доставку пенсій, у книзі ф.292 по категоріях пенсіонерів, передбачених звітністю, і по джерелах фінансування. При перерахуванні зазначених коштів орган Пенсійного фонду дебетує субрахунок 191 і кредитує відповідний субрахунок (115, 118, 119).
24.6. По субрахунку 192 "Розрахунки по стягненню переплат пенсій та допомоги" ведеться облік сум стягнених з винних осіб, сум переплат пенсій та допомоги внаслідок помилкових обчислень чи з інших причин, що надійшли на поточний рахунок органу Пенсійного фонду. Запис проводиться по дебету одного із субрахунків: 115, 118, 119 і по кредиту 192. Одночасно проводиться запис в дебет субрахунка 192 і по кредиту 220-228 - на зменшення видатків, а також ці суми списуються із забалансового рахунка 10.
Відрахування з пенсій на підставі рішень органу соціального захисту населення на погашення сум, зайво виплачених пенсіонерам внаслідок зловживань з їхнього боку, та облік цих сум провадяться у порядку передбаченому Інструкцією по бухгалтерському обліку та звітності по виплаті пенсій і допомоги в органах соціального забезпечення.
У кінці місяця районний відділ соціального захисту населення складає довідку в двох примірниках про загальні суми виявлених переплат пенсій, прийнятих і переданих переплат іншим органам соцзахисту населення, списаних з різних причин переплат, суми залишків переплат на кінець місяця, суми відрахувань з пенсій при їх нарахуванні до виплати, з розподілом цих сум за категоріями пенсіонерів відповідно до ф.2а. Один примірник цієї довідки подається органу Пенсійного фонду разом із звітом за ф.2а.
24.7. На субрахунку 193 "Розрахунки з банком по кредитах" ведеться облік розрахунків з банками за одержані кредити. При одержанні кредиту дебетується субрахунок 115 "Поточний рахунок коштів Пенсійного фонду" і кредитується субрахунок 193 "Розрахунки з банком по кредитах". Погашення сум кредиту відображається по дебету субрахунка 193 і кредиту рахунка 115. Нарахування відсотків за банківський кредит відображається по дебету субрахунка 227 і кредиту субрахунка 193. Перерахування відсотків за банківський кредит відображається по дебету субрахунка 193 і кредиту рахунка 115.
24.8. На субрахунку 194 "Розрахунки обласних управлінь з Пенсійним фондом України" ведеться облік розрахунків з підвідомчими управліннями Пенсійного фонду по страхових внесках та коштах бюджету. Одержані з бюджету кошти підвідомче управління Пенсійного фонду відображає по дебету субрахунка 115, 118 і кредиту субрахунка 194. Перераховані Пенсійному фонду України суми страхових внесків підвідомче управління Пенсійного фонду відображає по дебету субрахунка 194 і кредиту 115.
24.9. На субрахунку 195 "Розрахунки з органами соціального захисту населення" ведеться облік розрахунків з органами соціального захисту населення по сумах, що перераховуються їм для виплати пенсій та допомоги. При перерахуванні зазначених коштів органи Пенсійного фонду дебетують субрахунок 195 і кредитують субрахунок 115, 118.
24.10. На субрахунку 196 "Розрахунки з підприємствами, установами, організаціями та підприємцями по страхових внесках" ведеться облік розрахунків з підприємствами, установами, організаціями та підприємцями по страхових внесках.
( Абзац перший підпункту 24.10 пункту 24 розділу IV в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
Аналітичний облік розрахунків з платниками внесків ведеться в книзі (ф.292) по кожному платнику окремо. Розшифровки звіряються з надходженням страхових внесків на основний рахунок 807.
На страхові внески, одержані від підприємств, установ, організацій та підприємців в установах Пенсійного фонду, дебетується субрахунок 115 і кредитується субрахунок 196. На кошти, перераховані підприємствам, установам, організаціям та підприємцям для виплати допомоги у разі нестачі страхових внесків дебетується субрахунок 196 і кредитується субрахунок 115. На видатки по виплаті допомоги, що здійснюється підприємствами, установами, організаціями та підприємцями за рахунок коштів Пенсійного фонду, дебетується субрахунок 223 і кредитується субрахунок 196.
( Абзац третій підпункту 24.10 пункту 24 розділу IV в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
24.11. На субрахунку 197 "Розрахунки обласних управлінь з районними, міськими відділами Пенсійного фонду" ведеться облік розрахунків обласних управлінь з районними, міськими відділами по страхових внесках та коштах бюджету. При перерахуванні коштів райміськвідділам Пенсійного фонду обласні управління дебетують субрахунок 197 і кредитують субрахунки 115, 118.
( Підпункт 24.11 пункту 24 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
24.12. На субрахунку 199 "Розрахунки з іншими дебіторами і кредиторами" ведеться облік розрахунків за регресними позовами, та з іншими дебіторами і кредиторами". На суму пред'явлених регресних позовів дебетується субрахунок 199 і кредитується субрахунок 606. При надходженні коштів за регресними позовами дебетується субрахунок 115 і кредитується субрахунок 199.
( Абзац перший підпункту 24.12 пункту 24 розділу IV в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
Аналітичний облік розрахунків ведеться окремо по кожному субрахунку на картці ф.292а (у книзі, ф.292).
V. Видатки
25. У цьому розділі ведеться облік видатків на виплату пенсій та допомоги, інших видатків, які проводяться органами соціального захисту населення, підприємствами, установами та організаціями за рахунок коштів Пенсійного фонду, а також облік поштових видатків і видатків на утримання органів Пенсійного фонду.
Фактичними видатками вважаються реальні затрати коштів Пенсійного фонду, здійснені органами соціального захисту населення по виплаті пенсій та допомоги, установами та організаціями по наданню допомоги на дітей та малозабезпеченим непрацездатним громадянам згідно з чинним законодавством, а також затрати органів Пенсійного фонду на їх утримання.
Облік фактичних видатків на виплату пенсій та допомоги, інших витрат Пенсійного фонду ведеться на рахунку 22 "Видатки Пенсійного фонду", який поділяється на субрахунки:
25.1. На субрахунку 220 "Видатки на виплату трудових і соціальних пенсій" ведеться облік фактичних видатків по виплаті пенсій за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, за вислугу років, соціальних пенсій, а також пенсій і допомоги та інших виплат, призначених пенсіонерам згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі первинних документів (звітів вузлів зв'язку та довідки до них, описів до списків поштових переказів, описів до списків на перерахування пенсій до ощадбанків), що подаються органами соціального захисту населення щомісячно за видами виплат, та інших документів,* та звіту про нарахування страхових внесків і видатки коштів Пенсійного фонду установ та організацій (ф.4-ПФ) дебетується субрахунок 220 і кредитуються відповідні субрахунки (191-196).
_________________
* Надалі іменувати: "На підставі первинних документів, які подаються органами соціального захисту населення та підприємствами зв'язку"...
( Абзац другий підпункту 25.1 пункту 25 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
25.2. На субрахунку 221 "Видатки на виплату пенсій військовослужбовцям строкової служби та їхнім сім'ям" ведеться облік фактичних видатків по пенсійному забезпеченню військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей, що встановлені Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також видатки на виплату доплат до пенсій згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На основі звіту органів соціального захисту населення про виплату пенсій та допомоги (ф.2а) дебетується субрахунок 221 і кредитуються відповідні субрахунки 191-196.
25.3. На субрахунку 222 "Видатки на виплату пенсій державним службовцям" ведеться облік фактичних видатків на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу". На основі звіту органів соціального захисту населення (ф.2а) про виплату пенсій дебетується субрахунок 222 і кредитуються субрахунки 191,195.
25.4. На субрахунку 223 "Видатки на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" ведеться облік фактичних видатків на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею півтора року, а також допомоги на дитину до трьох років відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На основі звіту органів соціального захисту населення про виплату пенсій та допомоги (ф.2а) і звіту про нарахування страхових внесків, інших надходжень та витрачання коштів Пенсійного фонду (ф.4-ПФ), що подається установами та організаціями, дебетується субрахунок 223 і кредитуються субрахунки 191, 195, 196, 605.
25.5. На субрахунку 224 "Державна грошова допомога деяким категоріям пенсіонерів" ведеться облік фактичних видатків на виплату державної грошової допомоги, призначеної відповідно до чинних нормативних актів.
На підставі первинних документів, які подаються органами соціального захисту населення та підприємствами зв'язку, дебетується субрахунок 224 і кредитуються субрахунки 191-196.
( Підпункт 25.5 пункту 25 розділу V в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
25.6. На субрахунку 225 "Цільова грошова допомога непрацездатним громадянам з мінімальними доходами" ведеться облік фактичних видатків на виплату грошової допомоги малозабезпеченим непрацездатним громадянам, призначеної відповідно до чинних нормативних актів щодо величини середнього душового доходу та розмірів цільової грошової допомоги непрацездатним громадянам з мінімальними доходами.
На основі Звіту про виплату пенсій та допомоги (ф.2а) органів соціального захисту населення про виплату грошової допомоги малозабезпеченим непрацездатним громадянам з мінімальними доходами дебетується субрахунок 225 і кредитуються субрахунки 191-196.
25.7. На субрахунку 226 "Видатки на утримання органів управління Пенсійного фонду" ведеться облік фактичних видатків на утримання органів управління Пенсійного фонду. На підставі платіжного доручення на перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду дебетується субрахунок 226 і кредитується субрахунок 115.
25.8. На субрахунку 227 "Видатки по оплаті банківських, поштових операцій" враховуються поштові збори за пересилку і доставку пенсій та допомоги по дорученнях, відомостях і поштовими переказами, що виплачені відділенням зв'язку та установам банку за поштово-телеграфні послуги та за розрахунково-касове обслуговування. На підставі первинних документів, які подаються підприємствами зв'язку, про видатки по оплаті банківських і поштових операцій, та згідно з банківськими документами про суми списаних коштів за розрахунково-касове обслуговування комерційними банками дебетується субрахунок 227 і кредитується субрахунок 115.
( Підпункт 25.8 пункту 25 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
25.9. На субрахунку 228 "Видатки на допомогу на поховання" ведеться облік фактичних видатків на поховання. На підставі первинних документів, які подаються органами соціального захисту населення та підприємствами зв'язку, дебетується субрахунок 228 і кредитуються субрахунки 191- 196.
( Підпункт 25.9 пункту 25 розділу V в редакції Постанови Правління Пенсійного фонду N 8-1 від 04.07.96 )
25.10. На субрахунку 229 "інші видатки" ведеться облік витрат коштів, що надійшли до Пенсійного фонду, але не згадані в цьому розділі.
Аналітичний облік фактичних видатків ведеться в "Книзі обліку кредитів (асигнувань) і видатків" (ф.294) за видами витрат по оборотній відомості ф.285. Підсумки в книзі підбиваються за кожний місяць з початку року. По закінченні року видатки списуються на зменшення коштів та розрахунків Пенсійного фонду. При цьому дебетуються субрахунки 194, 197, 600-606 і кредитуються відповідні субрахунки 220-228.