ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Центрального
управління Служби
безпеки України
07 грудня 2021 року № 424
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2022 р.
за № 46/37382
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок проведення навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт співробітників і розробку інструкцій в Службі безпеки України
I. Загальні положення
1. Це Положення встановлює порядок навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт військовослужбовців Служби безпеки України (у тому числі військовослужбовців строкової служби, курсантів (слухачів)), державних службовців та працівників Служби безпеки України (далі - співробітники) та вимоги до побудови, змісту, викладу та розроблення і затвердження інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт, що діють в підрозділах Центрального управління, регіональних органах, органах військової контррозвідки, а також навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладах, установах, організаціях і підприємствах Служби безпеки України (далі - СБУ) та штабі Антитерористичного центру при СБУ (далі - підрозділи, органи, заклади СБУ).
2. Вимоги цього Положення є обов’язковими для виконання в підрозділах, органах, закладах СБУ.
Нагляд за дотриманням цього Положення здійснює орган державного нагляду за охороною праці в СБУ, а контроль - підрозділ охорони праці підрозділу, органу, закладу СБУ.
3. Наведені у цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт - навчання співробітників з метою отримання необхідних знань і навичок щодо вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт;
робота з підвищеною небезпекою - робота в умовах впливу небезпечних факторів і факторів важкості та напруженості режиму служби або така, де є потреба в професійному доборі, чи пов’язана з обслуговуванням, управлінням, експлуатацією, застосуванням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів, а також з виготовлення обладнання військового (спеціального) призначення, що характеризується підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров’ю, майну, довкіллю;
спеціальне навчання - щорічне вивчення співробітниками, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба в професійному доборі, вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт.
Інші терміни у цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених в актах законодавства України з охорони праці.
4. Відповідальною особою за організацію проведення інструктажів, навчання та перевірку знань співробітників з питань охорони праці та безпечного ведення робіт є начальник (керівник) підрозділу, органу, закладу СБУ.
II. Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт в СБУ
1. Співробітники під час прийняття на службу чи роботу і у процесі службової діяльності, а також під час професійного навчання проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт, надання домедичної допомоги та правил поведінки у разі виникнення аварії.
2. Вивчення нормативних дисциплін з охорони праці у навчальних закладах СБУ здійснюється відповідно до законодавства та нормативно-правових актів, які врегульовують ці питання.
3. У підрозділах, органах, закладах СБУ на основі цього Положення з урахуванням специфіки службової діяльності та вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт формуються навчально-методичні програми та плани-графіки проведення навчання і перевірки знань, які затверджуються наказом (розпорядженням) начальника (керівника) цього підрозділу.
З навчально-методичними програмами та планами-графіками проведення навчання і перевірки знань мають бути ознайомлені співробітники.
4. Організацію навчання та перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт співробітників, у тому числі під час підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, здійснюють співробітники підрозділу охорони праці або посадові особи, на яких покладене виконання завдань підрозділу охорони праці (далі - співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці) в підрозділі, органі, закладі СБУ.
Надання організаційно-методичної допомоги в проведенні навчання та розробці навчально-методичних програм здійснює Центр охорони праці і пожежно-технічного нагляду СБУ (далі - ЦОП і ПН).
5. Навчання організовується шляхом проведення лекцій, семінарів та консультацій з використанням технічних засобів навчання: комп’ютерних, навчально-контрольних систем.
6. Після проведення навчань здійснюється перевірка знань співробітників вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт, додержання яких входить до їхніх посадових (функціональних) обов’язків.
7. Перевірка знань співробітників з питань охорони праці та безпечного ведення робіт здійснюється постійно діючою комісією з перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт (далі - комісія), склад якої затверджується наказом (розпорядженням) начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ.
Головою комісії призначається заступник начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ, до функціональних обов’язків якого входить організація службової діяльності за напрямом охорони праці.
8. До складу комісії підрозділу, органу, закладу СБУ включаються співробітники підрозділу охорони праці (співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці), начальники або заступники начальників самостійних структурних підрозділів (з урахуванням специфіки службової діяльності, вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт), підрозділу правового та кадрового забезпечення, технічних служб, відповідних профспілок (у разі наявності).
У разі проведення первинної перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт співробітників, які залучаються до виконання робіт з підвищеної небезпеки, до складу комісії підрозділу Центрального управління включається співробітник ЦОП і ПН.
Усі члени комісії у порядку, встановленому цим Положенням, повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт.
Комісія вважається правомочною, якщо до її складу входить не менше трьох співробітників.
9. Організаційне забезпечення роботи комісії (організація проведення перевірки знань з питань охорони праці, оформлення, облік (реєстрація) і зберігання протоколів перевірки знань, посвідчень про перевірку знань) покладається на підрозділ охорони праці (співробітника, відповідального за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці) підрозділу, органу, закладу СБУ.
10. Перелік питань для перевірки знань співробітників складається членами комісії та затверджується начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ.
11. Формою перевірки знань співробітників є тестування, залік або іспит.
Тестування проводиться комісією за допомогою технічних засобів (автоекзаменатори, модульні тести тощо), залік або іспит - за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування.
12. Результат перевірки знань оформлюється протоколом засідання постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт (далі - Протокол) (додаток 1).
Протоколи реєструються в підрозділі, органі, закладі СБУ в установленому порядку, долучаються до відповідної справи та зберігаються протягом 5 років.
13. Співробітникам, які виконують роботи з підвищеної небезпеки і які під час перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт виявили задовільні результати, видаються посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт (далі - Посвідчення) (додаток 2).
При незадовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт співробітники протягом одного місяця повинні пройти повторне навчання і повторну перевірку знань.
14. Співробітники, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт, до виконання робіт не допускаються.
15. Представники профспілок, уповноважені представники працівників, як члени комісій проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт відповідно до вимог цього Положення.
16. Навчання та перевірка знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт посадових осіб і співробітників, які не залучаються до виконання робіт, експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, проводиться не рідше ніж один раз на три роки.
III. Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці
1. Співробітники, які організовують та/або виконують роботи з підвищеною небезпекою, проходять щорічне спеціальне навчання і перевірку знань вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт.
2. Спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт може проводитись як безпосередньо в підрозділі, органі, закладі СБУ, так і у навчальних закладах, які у встановленому актами законодавства порядку можуть проводити таке навчання.
У разі здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безпосередньо в підрозділі, органі, закладі СБУ спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт є складовою зазначеної професійної підготовки.
3. Спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного ведення робіт організовується начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ за навчальними планами та програмами, які розробляються підрозділом охорони праці з урахуванням специфіки службової, трудової діяльності, конкретних видів робіт, умов служби (роботи), посадових (функціональних) обов’язків співробітників і затверджуються наказом (розпорядженням) начальника (керівника).
4. Перевірка знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт після проведення спеціального навчання проводиться комісією підрозділу, органу, закладу СБУ в порядку, визначеному пунктами 9-15 розділу II цього Положення.
IV. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт окремих посадових осіб
1. Навчання і перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт під час прийняття на службу чи роботу і періодично, один раз на три роки згідно з планом і програмою навчання з питань охорони праці проходять у Головному навчально-методичному центрі Держпраці або в інших навчальних центрах:
1) начальники (керівники) підрозділів, органів, закладів СБУ, службова діяльність яких безпосередньо пов’язана з організацією безпечного ведення робіт з підвищеної небезпеки, робіт, де є потреба у професійному доборі, та яким підпорядковані господарські, технічні підрозділи, а також начальники та співробітники підрозділів охорони праці, члени постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт цих підрозділів, органів, закладів СБУ;
2) заступники начальників (керівників) підрозділів, органів, закладів СБУ, яким підпорядковані господарські, технічні підрозділи;
3) головні спеціалісти господарських, технічних підрозділів та особи, відповідальні за технічний стан і безпечну експлуатацію, застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та посадові особи, службові (функціональні) обов’язки яких пов’язані з:
керівництвом та контролем за виконанням робіт з підвищеною небезпекою;
будівництвом, експлуатацією, реконструкцією, технічним переоснащенням, консервацією та ліквідацією об’єктів підвищеної небезпеки;
розробкою проєктів, регламентів та іншої нормативно-технічної документації для робіт підвищеної небезпеки;
підготовкою співробітників для обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
розробкою нормативно-правових актів з питань виготовлення, монтажу та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, об’єктів підвищеної небезпеки;
4) посадові особи, співробітники на яких покладені обов’язки експертів технічних (далі - експерти технічні);
5) начальники (керівники) та спеціалісти науково-дослідних, проєктних підрозділів, які займаються проведенням експертизи і розробкою проєктно-конструкторської документації, на яку поширюються вимоги нормативно-правових актів з охорони праці;
6) начальники (керівники), заступники начальників (керівників) навчальних закладів, обов’язки яких пов’язані з організацією охорони праці та безпечного ведення робіт, керівники та викладачі кафедр, які викладають навчальні дисципліни з охорони праці або які проводять навчання з питань охорони праці.
Інші посадові особи, крім зазначених у цьому пункті (в обсязі виконуваних робіт),- в підрозділі, органі, закладі СБУ.
2. Начальники (керівники) оперативних підрозділів та їх заступники, співробітники, відповідальні за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці, члени постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт функціональних підрозділів Центрального управління, а також начальники (керівники), заступники начальників (керівників) підрозділів Центрального Управління, організаційно-штатною побудовою яких не передбачено створення підрозділу охорони праці, проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт один раз на три роки в ЦОП і ПН.
Організація навчання і перевірки знань покладається на ЦОП і ПН та здійснюється на підставі навчально-методичних програм, планів-графіків. Перевірка знань проводиться комісією, яка призначається наказом Голови СБУ або заступника Голови СБУ відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
3. Позачергове навчання і перевірка знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт посадових осіб підрозділів, органів, закладів СБУ проводиться:
при їх переведенні на іншу роботу або призначенні на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці;
у разі настання групового або нещасного випадку із смертельним наслідком в підрозділі, органі, закладі СБУ. Позачергове навчання і перевірка знань проводиться протягом місяця з дати, коли комісією з розслідування нещасного випадку встановлено факт порушення вимог нормативно-правових актів, у тому числі з охорони праці;
з метою ознайомлення з новими нормативно-правовими актами з охорони праці та вимогами з безпечного ведення робіт. Таке навчання може проводитися в підрозділі, органі, закладі СБУ у формі семінарів без наступної перевірки знань.
V. Організація проведення інструктажів з питань охорони праці та безпечного ведення робіт
1. Співробітники під час прийняття на службу чи роботу та періодично повинні проходити в підрозділі, органі, закладі СБУ інструктажі з питань охорони праці та безпечного ведення робіт, надання домедичної допомоги, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих (далі - інструктажі).
2. За характером і часом проведення інструктажі поділяються на вступні, первинні, повторні, позапланові та цільові.
Інструктажі проводяться за інструкціями, розробленими на основі нормативно-правових актів, правил, вимог безпеки, з урахуванням специфіки службової діяльності підрозділів, органів, закладів СБУ.
3. Вступний інструктаж проводиться:
з усіма співробітниками, які приймаються на службу, постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, вислуги років, стажу роботи та посади;
з військовослужбовцями інших військових частин, військових формувань та працівниками інших організацій, підприємств, установ, які прибули в підрозділ, орган, заклад СБУ і беруть безпосередню участь у виконанні службових завдань або робіт для СБУ;
з курсантами та слухачами, які проходять навчання у навчальних закладах та які прибули до підрозділу, органу, закладу СБУ для проходження навчання.
Вступний інструктаж проводиться співробітниками підрозділу охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці в підрозділі, органі, закладі СБУ.
Начальники підрозділів, органів, закладів СБУ (підрозділи кадрового забезпечення) направляють співробітників, які зараховані на службу, постійну або тимчасову роботу, для проходження вступного інструктажу.
Вступний інструктаж з військовослужбовцями, які прибули до структурних підрозділів Департаменту військової контррозвідки СБУ в областях, проводиться співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці у відповідному структурному підрозділі.
Вступний інструктаж з начальниками (керівниками) підрозділів, органів, закладів СБУ проводиться співробітниками підрозділу охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці.
Вступний інструктаж проводиться за інструкцією, розробленою підрозділом охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці з урахуванням специфіки службової діяльності та затвердженою начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ.
Про проведення вступного інструктажу співробітником підрозділу охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці, вноситься запис до журналу реєстрації вступного інструктажу (додаток 3), який зберігається 45 років, а також надсилається довідка (додаток 4) до підрозділу кадрового забезпечення підрозділу, органу, закладу СБУ для долучення до особової справи співробітника, який пройшов інструктаж (окрім співробітників, які зазначені в абзаці четвертому цього пункту).
4. Первинний інструктаж проводиться:
1) до початку виконання службових обов’язків, завдань або робіт із співробітниками:
прийнятими на службу, постійну або тимчасову роботу;
переведеними з одного підрозділу, органу, закладу СБУ до іншого;
які виконуватимуть нові для них службові обов’язки, завдання або роботи;
відрядженими з іншого підрозділу, органу, закладу СБУ, які беруть безпосередню участь у виконанні службових обов’язків, завдань або робіт в підрозділі, органі, закладі СБУ;
2) з курсантами навчальних закладів:
до початку навчання;
перед виконанням кожного навчального завдання, пов’язаного з експлуатацією, застосуванням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів, у тому числі засобів загального, військового та спеціального призначення;
3) з військовослужбовцями, які прибули на збори.
5. Первинний інструктаж проводиться індивідуально з окремим співробітником або групою співробітників одного напряму службової діяльності за інструкціями з охорони праці та безпечного ведення робіт, які діють в підрозділі, органі, закладі СБУ.
6. Повторний інструктаж проводиться індивідуально з окремим співробітником або групою співробітників одного напряму службової діяльності за інструкціями з охорони праці та з безпечного ведення робіт.
Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ, але не рідше:
при виконанні робіт з підвищеною небезпекою - 1 разу на 3 місяці;
при виконанні інших службових обов’язків, завдань або робіт - 1 разу на 6 місяців.
7. Позаплановий інструктаж проводиться:
при введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт, а також при внесенні змін та доповнень до них;
при зміні службових обов’язків, завдань або робіт, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці та безпечне ведення робіт;
при порушеннях співробітниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт, а також тих, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
при перерві в службі чи роботі співробітника більш ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для інших робіт - понад 60 днів.
8. Позаплановий інструктаж з курсантами та слухачами вищих навчальних закладів СБУ проводиться під час проведення професійного навчання при порушеннях ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо.
9. Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим співробітником або з групою співробітників одного напряму службової діяльності. Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення.
10. Цільовий інструктаж проводиться:
при ліквідації аварії або стихійного лиха;
при виконанні службових обов’язків та завдань або робіт, на які відповідно до законодавства оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження;
при проведенні змагань та здачі заліків з фізичної та вогневої підготовки;
при проведенні робіт, які не пов’язані з безпосереднім виконанням службових обов’язків та завдань або робіт і потребують дотримання вимог безпеки;
при направленні співробітників для безпосередньої участі у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, в антитерористичній операції чи в операції Об’єднаних сил, інших заходах в умовах особливого періоду.
Цільовий інструктаж проводиться індивідуально з окремим співробітником або з групою співробітників. Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від службових обов’язків та завдань або робіт, що виконуватимуться.
11. Первинний, повторний, позаплановий інструктажі проводить начальник структурного підрозділу (начальник курсу, безпосередній керівник робіт) за інструкціями з охорони праці та безпечного ведення робіт.
Цільовий інструктаж проводить начальник структурного підрозділу (начальник курсу, безпосередній керівник робіт), співробітник підрозділу охорони праці.
12. Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів виконання службових обов’язків, завдань та робіт.
При незадовільних результатах перевірки знань після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань.
При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу повторно проводиться такий інструктаж і перевірка знань.
13. Про проведення первинного, повторного, позапланового, цільового інструктажів вноситься запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці та безпечного ведення робіт (додаток 5) з обов’язковим заповненням кожної графи.
Сторінки журналу реєстрації інструктажів нумеруються, прошнуровуються і скріплюються печаткою. Журнал реєструється в режимно-секретному підрозділі підрозділу, органу, закладу СБУ у встановленому порядку.
Правильність ведення журналу реєстрації інструктажів перевіряється співробітниками підрозділу охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці.
VI. Стажування, дублювання і допуск співробітників до виконання робіт
1. Стажування або дублювання проводиться під час професійної підготовки на право виконання службових обов’язків та завдань або робіт з підвищеною небезпекою або таких, де є потреба у професійному доборі, у випадках, передбачених нормативно-правовими актами з охорони праці та вимогами з безпечного ведення робіт.
Співробітники після первинного інструктажу до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих співробітників пройти стажування протягом 2-15 робочих днів або дублювання протягом не менше шести робочих днів.
2. Співробітники, службові (функціональні) обов’язки яких пов’язані із забезпеченням безаварійної роботи об’єктів підвищеної небезпеки або з виконанням робіт з підвищеної небезпеки, до початку самостійної роботи повинні проходити дублювання з обов’язковим проходженням у цей період протиаварійних і протипожежних тренувань відповідно до плану ліквідації аварій.
3. Допуск до стажування або дублювання оформляється наказом (розпорядженням) начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ, яким визначається тривалість стажування або дублювання та вказується прізвище співробітника, відповідального за проведення стажування або дублювання.
4. Перелік посад і професій співробітників, які повинні проходити стажування або дублювання, визначається начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт.
5. Начальник (керівник) підрозділу, органу, закладу СБУ має право своїм наказом (розпорядженням) звільняти від проходження стажування або дублювання співробітника, який має вислугу років (стаж роботи) за відповідною посадою чи професією не менше 3 років або переводиться з одного підрозділу до іншого, де характер служби чи роботи та тип устаткування (обладнання), на якому він виконуватиме роботу, працюватиме, не змінюються.
6. Стажування або дублювання проводиться за програмами для конкретної посади чи професії, які розробляються в підрозділі, органі, закладі СБУ відповідно до посадових (функціональних) обов’язків співробітника і затверджуються начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ.
7. Стажування або дублювання проводиться на службових, робочих місцях підрозділу, органу, закладу СБУ. У процесі стажування співробітники повинні виконувати роботи, які за складністю, характером, вимогами безпеки відповідають роботам, що передбачаються посадовими (функціональними) обов’язками.
8. Після закінчення стажування або дублювання та при задовільних результатах перевірки знань наказом (розпорядженням) начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ співробітник допускається до самостійного виконання службових обов’язків та завдань або робіт.
Якщо співробітник не оволодів необхідними навичками чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань, то стажування або дублювання може бути продовжено наказом (розпорядженням) начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ на строк не менше 2 робочих днів.
VIII. Розроблення, затвердження і введення в дію інструкцій з охорони праці та безпечного ведення робіт
1. Інструкція з охорони праці та безпечного ведення робіт (далі - інструкція) є нормативно-правовим актом, що містить обов’язкові для дотримання співробітниками вимоги з охорони праці та з безпечного ведення робіт під час виконання ними обов’язків військової служби, службових обов’язків та завдань або робіт на території чи за межами території підрозділу, органу, закладу СБУ або в іншому місці служби, роботи чи навчання.
2. Інструкції, які є загальними для підрозділів, органів, закладів СБУ, розробляє ЦОП і ПН. Такі інструкції затверджуються наказом СБУ.
3. Інструкції, що діють в підрозділі, органі, закладі СБУ, розробляються відповідно до переліку інструкцій, який складається підрозділом охорони праці або співробітником, відповідальним за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці, на підставі наданих начальниками (керівниками) структурних підрозділів даних.
4. Інструкції розробляються (переглядаються) начальниками структурних підрозділів (начальниками курсу, безпосередніми керівниками робіт), погоджуються співробітником підрозділу охорони праці, посадовими особами відповідного напряму службової діяльності, співробітником підрозділу правового забезпечення і затверджуються начальником (керівником) підрозділу, органу, закладу СБУ.
Інструкції розробляються з урахуванням специфіки службової діяльності на основі нормативно-правових актів з охорони праці та вимог з безпечного ведення робіт, нормативно-технічної документації на машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, військову техніку та інші матеріально-технічні засоби, що експлуатуються та застосовуються.
5. Інструкції повинні мати назву. У назві інструкції стисло вказують, для якого виду робіт або посади чи професії вона призначена.
6. Інструкції повинні містити такі розділи: загальні положення; вимоги безпеки перед початком виконання робіт; вимоги безпеки під час виконання робіт; вимоги безпеки після закінчення виконання робіт; вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
Текст інструкції має бути стислим, зрозумілим, конкретним і не повинен допускати різних тлумачень. Посилання на нормативно-правові акти відтворюються дослівно, без скорочень. Не допускається виклад вимог у формі заборони, за необхідності надаються пояснення, що спричинили заборону.
Титульний аркуш, перша та остання сторінки інструкції з охорони праці оформлюються відповідно до додатка 6.
7. Інструкції реєструються в режимно-секретному підрозділі підрозділу, органу, закладу СБУ у встановленому порядку шляхом прийняття на інвентарний облік.
8. У підрозділі охорони праці або у співробітника, відповідального за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці, зберігаються перші примірники інструкцій (комплект інструкцій) для постійного користування та контролю за дотриманням вимог цих інструкцій в підрозділах, органах, закладах СБУ.
Начальникам структурних підрозділів (начальникам курсу, безпосереднім керівникам робіт) для організації та проведення інструктажів надсилаються примірники інструкцій, необхідних у даному підрозділі (на даному курсі).
9. Перегляд та перезатвердження інструкцій проводиться не рідше одного разу на 5 років або за вказівкою начальника (керівника) підрозділу, органу, закладу СБУ та на виконання вимог ЦОП і ПН. Для робіт з підвищеною небезпекою перегляд інструкцій здійснюється не рідше одного разу на 3 роки.
Інструкції переглядаються та перезатверджуються до настання зазначених строків у разі: зміни законодавства України з охорони праці; набуття чинності новими нормативно-правовими актами з охорони праці та вимогами з безпечного ведення робіт; аварійної ситуації або нещасного випадку, що спричинили необхідність перегляду або зміни інструкції; впровадження нових видів машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів.
Начальник Центру охорони праці і пожежно-технічного нагляду | А. Катещенок |
Додаток 1
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 12 розділу II)
ПРОТОКОЛ
засідання постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт
( Див. текст )
Додаток 2
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 13 розділу II)
ПОСВІДЧЕННЯ
про перевірку знань з питань охорони праці та безпечного ведення робіт
( Див. текст )
Додаток 3
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 3 розділу V)
Інв. № __________ Строк зберігання ____ роки Пункт за Переліком відомостей ________ | Гриф секретності |
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЖУРНАЛ № _________
реєстрації вступного інструктажу
_____________________________________________________________
(підрозділ, орган, заклад Служби безпеки України)
Том № ____
Розпочато ____ ______________ 20__ р.
Закінчено ____ ______________ 20__ р.
На ____ аркушах
Журнал в ____ томах
Додаток 4
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 3 розділу V)
ДОВІДКА
( Див. текст )
Додаток 5
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 13 розділу V)
Інв. № __________ Строк зберігання ____ роки Пункт за Переліком відомостей ________ | Гриф секретності |
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЖУРНАЛ № ___
реєстрації інструктажів з питань охорони праці та безпечного ведення робіт
____________________________________________________________
(підрозділ (структурний підрозділ), орган, заклад Служби безпеки України)
Том № ____
Розпочато ____ ______________ 20__ р.
Закінчено ____ ______________ 20__ р.
На ____ аркушах
Журнал в ____ томах
Додаток 6
Положення про порядок проведення
навчання з питань охорони праці
та безпечного ведення робіт
співробітників і розробку
інструкцій в Службі безпеки України
(пункт 6 розділу VIII)
ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці
( Див. текст )