СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління
НАКАЗ
22.11.2021 № 392 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2022 р.
за № 44/37380
Про затвердження Порядку розслідування і ведення обліку нещасних випадків, що сталися із військовослужбовцями Служби безпеки України
Відповідно до вимог законів України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про Службу безпеки України", з метою врегулювання питань, пов’язаних із розслідуванням і веденням обліку нещасних випадків, що сталися із військовослужбовцями Служби безпеки України, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розслідування і ведення обліку нещасних випадків, що сталися із військовослужбовцями Служби безпеки України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Служби безпеки України від 12 грудня 2002 року № 443 "Про затвердження Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Служби безпеки України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08 січня 2003 року за № 11/7332 (зі змінами).
3. Начальникам Управління правового забезпечення та Центру охорони праці і пожежно-технічного нагляду Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова Служби | І. Баканов |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Центрального
управління Служби
безпеки України
22 листопада 2021 року № 392
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2022 р.
за № 44/37380
ПОРЯДОК
розслідування і ведення обліку нещасних випадків, що сталися із військовослужбовцями Служби безпеки України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру розслідування та ведення обліку нещасних випадків, загибелі або смерті, що сталися зі співробітниками-військовослужбовцями, військовослужбовцями строкової служби, курсантами і слухачами (далі - військовослужбовці) підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України, закладів, установ та організацій Служби безпеки України (далі - підрозділи, органи, заклади СБУ).
2. Розслідування проводиться у випадку загибелі (смерті), зникнення військовослужбовця під час проходження військової служби, раптового погіршення стану здоров’я військовослужбовця під час виконання обов’язків військової служби, що виникло внаслідок обмеженої в часі події, а також отримання ним поранення, контузії, травми і каліцтва, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, раптового впливу небезпечних факторів і факторів важкості й напруженості режиму служби, отруєння, теплового удару, опіку, обмороження, утоплення, асфіксії, ураження електричним струмом, блискавкою, іонізуючим випромінюванням, техногенних аварій, дорожньо-транспортних пригод, пожеж, надзвичайних подій, контакту з представниками тваринного і рослинного світу та інші, що призвели до звільнення від виконання обов’язків військової служби військовослужбовця на один календарний день і більше (далі - нещасні випадки).
Розслідування нещасних випадків, що сталися з військовослужбовцями в особливий період або в період надзвичайного стану, під час їх участі в антитерористичних операціях, операції Об’єднаних сил, на шляху прямування в район проведення антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, здійснення заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, виконання обов’язків військової служби в місцевостях, де введено воєнний стан (далі - особливі нещасні випадки), проводиться відповідно до вимог цього Порядку.
Розслідування нещасних випадків, що сталися з військовослужбовцями, які перебувають у відрядженні за кордоном, проводяться згідно з цим Порядком, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
3. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов’язки військової служби:
на території підрозділу, органу, закладу СБУ або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (службового, навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;
за межами території підрозділу, органу, закладу СБУ, якщо перебування там відповідає обов’язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного керівника;
під час виконання державних обов’язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов’язки не були пов’язані з військовою службою;
під час виконання обов’язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
4. За результатами розслідування нещасних випадків, що сталися з військовослужбовцями, складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою НВС (додаток 1) (далі - акт за формою НВС).
5. У разі, якщо за результатами розслідування не підтверджено факт настання нещасного випадку з військовослужбовцем, складається висновок за результатами роботи комісії (додаток 2), який підписується членами комісії та протягом п’яти робочих днів подається на розгляд посадовій особі Служби безпеки України (далі - СБУ), наказом якої призначено розслідування (спеціальне розслідування).
З висновком роботи комісії ознайомлюється потерпілий або члени його сім’ї, батьки та утриманці чи уповноважена ним особа. Ознайомлення проводиться протягом одного робочого дня у присутності не менше як двох членів комісії. Факт ознайомлення засвідчується на останньому аркуші висновку роботи комісії підписом потерпілого або членів його сім’ї, батьків та утриманців чи уповноваженої ним особи.
Висновок роботи комісії разом із матеріалами розслідування долучаються до відповідної номенклатурної справи та підлягають зберіганню протягом 45 років у підрозділі, органі, закладі СБУ, військовослужбовцем якого є (був) потерпілий.
6. Не підлягають розслідуванню відповідно до цього Порядку випадки травмування військовослужбовців у побуті та випадки смерті військовослужбовців, що сталися в побуті, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військової служби.
7. Нещасні випадки, що сталися з військовослужбовцями у результаті дорожньо-транспортної пригоди, незалежно від порушення кримінального (адміністративного) провадження за цим фактом, або нещасні випадки, за фактом яких порушені кримінальні (адміністративні) провадження, розслідуються відповідно до вимог цього Порядку з обов’язковим використанням матеріалів розслідування відповідних державних (правоохоронних) органів.
Притягнення до відповідальності військовослужбовця за порушення вимог безпеки руху, у результаті якого стався нещасний випадок, не може бути підставою для відмови в проведенні розслідування та складанні акта за формою НВС.
8. У разі, якщо у ході розслідування нещасного випадку від відповідних державних (правоохоронних) органів не отримано матеріалів кримінального чи адміністративного провадження, комісія може прийняти рішення про завершення розслідування, якщо військовослужбовця, з яким стався нещасний випадок, у цьому кримінальному чи адміністративному провадженні визнано потерпілим.
Після надходження матеріалів розслідування від відповідних державних (правоохоронних, судових) органів зазначені матеріали долучаються до матеріалів розслідування нещасного випадку.
9. Строк давності для розслідування нещасних випадків становить три роки з дати його настання.
У разі встановлення факту нещасного випадку за рішенням суду розслідування проводиться незалежно від дати його настання.
10. Про всі нещасні випадки (у тому числі й про особливі нещасні випадки) керівник підрозділу, органу, закладу СБУ зобов’язаний негайно доповісти Голові СБУ або заступнику Голови СБУ відповідно до розподілу функціональних обов’язків (далі - керівництво СБУ) в порядку доповіді про надзвичайні події у СБУ та повідомити Центр охорони праці і пожежно-технічного нагляду СБУ (далі - ЦОП і ПН). Повідомлення про нещасний випадок (додаток 3) у письмовій формі надсилається протягом 24 годин з моменту отримання інформації про нещасний випадок.
11. Про нещасні випадки зі смертельним наслідком, групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості ушкодження здоров’я, та нещасні випадки з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю, повідомляються відповідні державні (правоохоронні) органи.
II. Розслідування та ведення обліку нещасних випадків
1. Про нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив (свідок), негайно повідомляє безпосереднього чи прямого начальника потерпілого та керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - також керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), та вживає заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому.
2. Керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий, або керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок, зобов’язаний:
невідкладно організувати надання домедичної допомоги потерпілому і в разі необхідності направити (доставити) його до закладу охорони здоров’я у супроводі представника підрозділу, органу, закладу СБУ;
вжити заходів щодо інформування про нещасний випадок відповідних підрозділів, органів, закладів СБУ;
якщо потерпілий є співробітником іншого підрозділу, органу, закладу СБУ, повідомити керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий;
зберегти (за можливості) до прибуття комісії обстановку та устаткування в такому стані, у якому вони були на момент події, якщо це не загрожує життю та здоров’ю інших людей і не призведе до більш тяжких наслідків;
вжити заходів щодо недопущення надалі подібних нещасних випадків.
3. При особливих нещасних випадках старший за посадою військовослужбовець (у разі відсутності такого - старший за військовим званням), якому підпорядковувався або підлеглим якого був потерпілий на момент нещасного випадку, за можливості невідкладно:
1) опитує свідків нещасного випадку і осіб, причетних до нього, отримує їх пояснення (за згодою осіб, які опитуються або надають пояснення), вживає заходів щодо отримання копій (витягів) розпорядчих актів персонального характеру, відповідно до яких потерпілий виконував обов’язки військової служби на дату нещасного випадку;
2) складає довідку, у якій зазначаються:
дата і час нещасного випадку;
місце нещасного випадку і стисла характеристика місця нещасного випадку;
відомості про потерпілого: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), рік народження, посада, військове звання, підрозділ, орган, заклад СБУ, характер травм або поранень на підставі відповідних документів, виданих уповноваженими особами або закладами охорони здоров’я;
стислий опис обставин і ймовірні причини нещасного випадку;
відомості про свідків нещасного випадку та осіб, причетних до нього;
дата, час складання довідки, посада, військове звання, підпис, прізвище, ініціали військовослужбовця, який склав довідку;
3) надсилає керівнику підрозділу, органу, закладу СБУ військовослужбовцем якого є потерпілий, отримані пояснення свідків нещасного випадку і осіб, причетних до нього, копії (витяги) документів та складену ним довідку.
4. Керівники підрозділів, органів, закладів СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівники підрозділів, органів, закладів СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), у складі яких є підрозділи кадрового забезпечення (співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом роботи з особовим складом), отримавши повідомлення про нещасний випадок, організовують його розслідування, для чого наказом призначають комісію, до складу якої входять:
співробітник підрозділу охорони праці (у разі відсутності штатної посади - один із заступників керівника підрозділу, органу, закладу СБУ) - голова комісії;
співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці;
співробітник структурного підрозділу в складі підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок, а при особливих нещасних випадках - співробітник структурного підрозділу в складі підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий;
співробітник військово-медичного підрозділу.
За рішенням керівника підрозділу, органу, закладу СБУ до складу комісії залучаються співробітники інших підрозділів, органів, закладів СБУ (за потреби).
До складу комісії не може входити безпосередній начальник потерпілого.
Керівники підрозділів Центрального управління СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівники підрозділів, органів, закладів СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), які не мають у своєму складі підрозділів кадрового забезпечення, готують наказ про призначення комісії з розслідування у вищевказаному складі за підписом керівництва СБУ.
5. Потерпілий або члени його сім’ї, батьки та утриманці чи уповноважена ним особа, не входять до складу комісії, але мають право брати участь у її засіданнях, висловлювати свої пропозиції, додавати до матеріалів розслідування документи, що стосуються нещасного випадку, давати відповідні пояснення, у тому числі щодо обставин і причин нещасного випадку, й одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування та ознайомлюватися з матеріалами розслідування.
Ознайомлення з матеріалами розслідування, які мають гриф обмеження доступу, здійснюється у визначеному законодавством порядку.
6. Наказ про призначення комісії з розслідування нещасного випадку в підрозділі, органі, закладі СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - у підрозділі, органі, закладі СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), готує підрозділ охорони праці (співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці) спільно з підрозділом кадрового забезпечення підрозділу, органу, закладу СБУ.
7. При особливих нещасних випадках комісія з розслідування нещасного випадку призначається незалежно від надходження матеріалів, визначених пунктом 3 цього розділу.
8. Строк розслідування нещасного випадку становить п’ять робочих днів з дати утворення комісії з розслідування нещасного випадку.
У разі встановлення під час розслідування нещасного випадку, що стався з військовослужбовцем, обставин, які вказують на можливість того, що останній є наслідком вчинення цим військовослужбовцем злочину або адміністративного правопорушення, вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства), цей строк може бути продовжений наказом керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, який призначив комісію з розслідування нещасного випадку, за мотивованим рапортом голови комісії на час до отримання від відповідних державних (правоохоронних) органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій матеріалів відповідних лабораторних досліджень, експертиз, випробувань, висновків, рішень, постанов, пояснень тощо.
9. Під час розслідування нещасного випадку комісія зобов’язана:
1) обстежити місце нещасного випадку, опитати свідків і осіб, які причетні до нього, та отримати пояснення потерпілого (у разі, якщо при особливих нещасних випадках отримано матеріали, визначені пунктом 3 цього розділу,- також опрацювати такі матеріали);
2) отримати відомості та з’ясувати, чи не є нещасний випадок, загибель (смерть) наслідком вчинення потерпілим дій у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння, вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення, навмисного спричинення шкоди своєму здоров’ю або самогубства;
3) з’ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, та за необхідності надіслати запит до Військово-медичного управління СБУ (далі - ВМУ) для отримання висновку щодо зв’язку нещасного випадку з впливом на потерпілих шкідливих та небезпечних факторів середовища виконання службових обов’язків, важкості та напруженості режиму служби з урахуванням результатів медичних оглядів, щорічної диспансеризації, іншої наявної медичної документації щодо стану здоров’я потерпілої особи.
У разі потреби отримання додаткової інформації для прийняття остаточного рішення за результатами опрацювання медичної документації ВМУ може звернутися до лікарсько-експертної комісії високоспеціалізованого профільного закладу охорони здоров’я;
4) визначити, чи стався нещасний випадок із військовослужбовцем під час виконання обов’язків військової служби;
5) визначити, чи пов’язаний (не пов’язаний) цей випадок із виконанням посадових, функціональних обов’язків, дотриманням визначених нормативно-правовими актами вимог, у тому числі з охорони праці, наказів і розпоряджень керівників;
6) вивчити та проаналізувати зібрані матеріали, а у разі необхідності, за рекомендаціями відповідних підрозділів (ВМУ, Головна інспекція СБУ, Головне управління внутрішньої безпеки СБУ, Управління правового забезпечення СБУ, Управління роботи з особовим складом СБУ та інші) зробити запити до відповідних державних органів.
До матеріалів розслідування нещасного випадку належать:
накази (копії, витяги з наказів) СБУ про організацію розслідування нещасного випадку;
протокол огляду місця події, де стався нещасний випадок (додаток 4);
ескіз місця події, де стався нещасний випадок (додаток 5), необхідні плани, схеми, фотознімки місця події тощо;
висновки експертиз, якщо вони проводилися;
медичні та інші документи про характер травм (поранень, контузій, каліцтв, захворювань) та їх наслідки, наявність (відсутність) в організмі алкоголю (наркотичних чи токсичних або отруйних речовин);
пояснювальні записки (додаток 6) і протоколи опитування потерпілих, свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку (додаток 7);
копії документів про проходження потерпілим навчання та інструктажів з питань охорони праці, безпечного ведення робіт;
копії документів, матеріалів відповідних державних (правоохоронних, судових) органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, що стосуються обставин нещасного випадку;
копії матеріалів кримінального (адміністративного) провадження (протоколи, схеми, пояснення, постанови, ухвали та рішення суду тощо);
витяги з нормативно-правових актів, у тому числі з охорони праці, вимоги яких були порушені;
витяги з нормативної документації щодо організації виконання оперативно-службових завдань, занять;
витяги з нормативно-технічної документації, що характеризують стан об’єкта, машин, механізмів, засобів, устаткування, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів загального, військового та спеціального призначення;
розпорядчі акти (копії, витяги) персонального характеру, відповідно до яких потерпілий виконував (не виконував) обов’язки військової служби на дату нещасного випадку;
копії документів персонального характеру потерпілого, членів його сім’ї, батьків та утриманців (у разі потреби);
довідка про бесіду (у довільній формі) із потерпілим або членами його сім’ї, батьками та утриманцями, уповноваженою ним особою щодо їх прав та соціальних гарантій відповідно до чинного законодавства України;
інші документи, що стосуються обставин і причин нещасного випадку.
Зазначені матеріали додаються до акта за формою НВС. Перелік матеріалів зазначається у відповідному розділі акта;
7) скласти акт за формою НВС, щонайменше у чотирьох примірниках, і подати його на затвердження керівнику підрозділу, органу, закладу СБУ.
Кількість примірників акта за формою НВС може коригуватися, виходячи з потреб осіб, яким відповідно до законодавства повинні надходити (надаватися) акти для вирішення питань соціального захисту.
10. Комісія має право вимагати від керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - від керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), або вносити пропозиції посадовій особі СБУ, яка призначила комісію з розслідування нещасного випадку, залучення до розслідування експертів-спеціалістів науково-дослідних, проектно-конструкторських та інших організацій для встановлення причин нещасного випадку і розроблення заходів щодо запобігання подібним випадкам.
11. На вимогу комісії підрозділ, орган, заклад СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - будь-який підрозділ, орган, заклад СБУ), зобов’язаний:
зробити фотознімки, ескізи (схеми) місця нещасного випадку, пошкодженого об’єкта, устаткування, інструменту, а також надати технічну документацію та інші необхідні матеріали;
надати транспортні засоби, засоби зв’язку, службові приміщення для роботи комісії;
забезпечити проведення медичних обстежень, лабораторних досліджень і випробувань, виконання технічних розрахунків та інших робіт;
організувати друкування, розмноження й оформлення в необхідній кількості матеріалів розслідування;
забезпечити отримання від відповідних державних (правоохоронних) органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій необхідних матеріалів, що стосуються обставин нещасного випадку.
Члени комісії мають право в ході розслідування отримувати письмові пояснення від особового складу підрозділу, органу, закладу СБУ та письмові пояснення щодо обставин події від свідків нещасного випадку та інших осіб (за їх згодою).
Відповідні державні (правоохоронні) органи й органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, заклади, організації надають на запит голови комісії відповідні матеріали та висновки, що стосуються нещасного випадку.
12. Після закінчення розслідування нещасного випадку керівник підрозділу, органу, закладу СБУ протягом одного робочого дня повинен розглянути та затвердити акт за формою НВС.
13. Зазначений акт протягом трьох робочих днів надсилається:
співробітнику підрозділу охорони праці або співробітнику, відповідальному за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці підрозділу, органу, закладу СБУ (разом із матеріалами розслідування, що додаються), для організації виконання заходів щодо запобігання подібним випадкам;
до ЦОП і ПН;
до підрозділу кадрового забезпечення підрозділу, органу, закладу СБУ для долучення до матеріалів особової справи потерпілого;
потерпілому або членам його сім’ї, батькам та утриманцям чи уповноваженій ним особі.
14. Акт за формою НВС реєструється в підрозділі, органі, закладі СБУ та завіряється гербовою печаткою.
15. Нещасні випадки, про які складається акт за формою НВС, беруться на облік підрозділом, органом, закладом СБУ, військовослужбовцем якого є (був) потерпілий, про що робиться запис у журналі обліку потерпілих від нещасних випадків (додаток 8).
16. Акт за формою НВС разом із матеріалами розслідування долучаються до відповідної номенклатурної справи та підлягають зберіганню протягом 45 років у підрозділі, органі, закладі СБУ, військовослужбовцем якого є (був) потерпілий.
У разі ліквідації підрозділу, органу, закладу СБУ акт за формою НВС підлягає передачі правонаступникові або до Галузевого державного архіву СБУ.
17. Після закінчення періоду тимчасової непрацездатності або в разі смерті потерпілого керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, який бере на облік нещасний випадок, складає повідомлення про наслідки нещасного випадку (додаток 9), і в десятиденний строк надсилає його до ЦОП і ПН та до підрозділу кадрового забезпечення підрозділу, органу, закладу СБУ для долучення до матеріалів особової справи потерпілого.
Повідомлення про наслідки нещасного випадку є обов’язковим і підлягає зберіганню разом із актом за формою НВС відповідно до вимог цього Порядку.
18. Нещасний випадок, про який своєчасно не повідомили безпосереднього начальника потерпілого та керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівника підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), або внаслідок якого втрата працездатності настала не одразу, розслідується згідно з вимогами цього Порядку після надходження письмового повідомлення від потерпілого або членів його сім’ї, батьків та утриманців чи уповноваженої ним особи, з урахуванням вимогпункту 9 розділу І цього Порядку. Розслідування проводиться протягом місяця з дати підписання наказу про призначення розслідування. Строк цього розслідування може бути продовжений у порядку, визначеному абзацом другим пункту 8 цього розділу.
19. Нещасний випадок із військовослужбовцем (окрім особливого нещасного випадку) іншого підрозділу, органу, закладу СБУ під час виконання ним обов’язків військової служби або перебування у відрядженні розслідується комісією підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок, за участі представників підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий. Нещасний випадок береться на облік підрозділом, органом, закладом СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий. Керівник підрозділу, органу закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий, забезпечує прибуття представника підпорядкованого підрозділу, органу, закладу СБУ.
Підрозділ, орган, заклад СБУ, де стався нещасний випадок, зберігає в себе один примірник затвердженого акта за формою НВС.
20. Нещасні випадки із військовослужбовцями, що сталися під час навчання, проходження ними навчальної практики та стажування, розслідуються відповідно до вимог цього Порядку та беруться на облік підрозділом, органом, закладом СБУ, де вони проходили навчання, практику чи стажування. Розслідування проводяться за участі представника вищого військового навчального закладу.
III. Спеціальне розслідування нещасних випадків
1. Спеціальному розслідуванню підлягають:
нещасні випадки зі смертельними наслідками;
групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від ступеня тяжкості травм (ушкодження їх здоров’я);
випадки загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання обов’язків військової служби;
випадки зникнення військовослужбовця під час проходження військової служби;
нещасні випадки з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
Спеціальне розслідування проводиться з дотриманням вимог розділів I, II, IV цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.
2. Про нещасні випадки, зазначені в пункті 1 цього розділу, керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, де він стався, зобов’язаний негайно доповісти керівництву СБУ, скласти повідомлення про нещасний випадок та надіслати до ЦОП і ПН.
3. При нещасних випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, які належать до особливих нещасних випадків, старший за посадою (старший за військовим званням) військовослужбовець, якому підпорядковувався або підлеглим якого був потерпілий на момент нещасного випадку, за можливості невідкладно здійснює заходи, визначені пунктом 3 розділу II цього Порядку.
4. Повідомлення про нещасний випадок надсилається також у разі, якщо смерть потерпілого настала внаслідок нещасного випадку, що стався раніше. Спеціальне розслідування такого випадку здійснюється відповідно до вимог цього Порядку з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.
5. Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться комісією, яка призначається наказом керівництва СБУ.
До складу комісії зі спеціального розслідування входять:
заступник керівника підрозділу, органу, закладу СБУ - голова комісії;
співробітник ЦОП і ПН - заступник голови комісії;
співробітник підрозділу охорони праці або співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці підрозділу, органу, закладу СБУ;
співробітник структурного підрозділу в складі підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок, а при особливих нещасних випадках - співробітник структурного підрозділу в складі підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий;
співробітник ВМУ.
За рішенням керівництва СБУ до складу комісії залучаються співробітники інших підрозділів, органів, закладів СБУ (за потреби).
У підрозділах Центрального управління СБУ наказ про призначення спеціального розслідування за підписом керівництва СБУ готує співробітник підрозділу охорони праці або співробітник, відповідальний за організацію службової діяльності за напрямом охорони праці.
Наказ про призначення комісії зі спеціального розслідування нещасного випадку, що стався в органах, закладах СБУ, у вищевказаному складі за підписом керівництва СБУ готує Управління роботи з особовим складом СБУ за вказівкою керівництва СБУ на підставі письмового звернення керівника органу, закладу СБУ з посиланням на нещасний випадок та щодо складу комісії.
6. Комісія зі спеціального розслідування зобов’язана листом за підписом голови комісії поінформувати потерпілого (членів його сім’ї, батьків та утриманців чи уповноважену ним особу) про призначення спеціального розслідування, запросити на засідання комісії та ознайомити з матеріалами спеціального розслідування.
7. Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати призначення комісії з їх розслідування.
У разі встановлення під час розслідування нещасних випадків, загибелі або смерті, що сталися з військовослужбовцями, обставин, які вказують на можливість того, що останні є наслідком вчинення цими військовослужбовцями (військовослужбовцем) злочину або адміністративного правопорушення, вчинення ними (ним) дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства), цей строк може бути продовжено наказом посадової особи СБУ, яка призначила спеціальне розслідування, за мотивованим рапортом голови комісії, на час до отримання від відповідних державних (правоохоронних) органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій матеріалів відповідних лабораторних досліджень, експертиз, випробувань, висновків, рішень, постанов, пояснень тощо.
За результатами спеціального розслідування складається акт за формою НВС, а також оформлюються інші матеріали, передбачені пунктом 9 розділу II цього Порядку.
Акт за формою НВС складається стосовно кожного потерпілого, підписується головою і всіма членами комісії та протягом одного робочого дня надсилається на затвердження керівництву СБУ. Акт за формою НВС подається на затвердження головою комісії зі спеціального розслідування або керівником підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівником підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий).
Рішення про складання необхідної кількості примірників акта за формою НВС приймається комісією зі спеціального розслідування.
8. Члени комісії зі спеціального розслідування повинні зустрітися (провести бесіду) з потерпілим або членами його сім’ї, батьками та утриманцями чи уповноваженою ним особою, і надати роз’яснення щодо їх прав та соціальних гарантій відповідно до чинного законодавства України.
9. Керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), протягом трьох робочих днів з дати затвердження акта за формою НВС та взяття на облік нещасного випадку зобов’язаний:
видати наказ про здійснення запропонованих заходів щодо запобігання подібним випадкам, а також про притягнення до відповідальності осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів, у тому числі з охорони праці;
забезпечити надсилання акта за формою НВС та матеріалів (копій матеріалів), що додаються до акта, до ЦОП і ПН, а також до підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий.
10. Керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - керівник підрозділу, органу, закладу СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий), у письмовій формі повідомляє ЦОП і ПН про здійснення запропонованих комісією заходів.
11. Перший примірник акта за формою НВС та матеріали спеціального розслідування залишаються в підрозділі, органі, закладі СБУ, де стався нещасний випадок (при особливих нещасних випадках - у підрозділі, органі, закладі СБУ, військовослужбовцем якого є потерпілий).
Потерпілому, членам його сім’ї, батькам та утриманцям чи уповноваженій ним особі, видаються (надсилаються) примірники затвердженого акта за формою НВС.
IV. Контроль, облік та звітність про нещасні випадки, аналіз їх причин
1. Контроль за своєчасністю й об’єктивністю розслідування (спеціального розслідування) нещасних випадків, документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюється головою комісії, співробітником підрозділу охорони праці підрозділу, органу, закладу СБУ, а також ЦОП і ПН.
2. У разі незгоди потерпілого або членів його сім’ї, батьків та утриманців чи уповноваженої ним особи, з висновками комісії із розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку вони мають право звернутися зі скаргою, заявою (з обґрунтуванням незгоди разом з підтвердними документами) до керівництва СБУ. З метою забезпечення об’єктивності проведення розслідування (спеціального розслідування) керівництво СБУ має право призначити повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку комісією із розслідування (спеціального розслідування) в іншому складі, за результатами її розслідування скасувати акти попереднього розслідування.
Повторне розслідування нещасного випадку проводиться комісією із розслідування (спеціального розслідування), визначеною керівництвом СБУ, до складу якої залучаються співробітники підрозділів Центрального управління СБУ.
У разі призначення повторного розслідування нещасного випадку проведення та оформлення матеріалів розслідування здійснюються відповідно до вимог цього Порядку. Для визначення, чи стався нещасний випадок під час виконанням обов’язків військової служби, застосовується нормативно-правовий акт, який діяв на дату настання нещасного випадку.
Рішення комісії із розслідування (спеціального розслідування) щодо результатів повторного розслідування обставин і причин настання нещасного випадку може бути оскаржено в судовому порядку.
Акт за формою НВС за результатами повторного розслідування затверджується посадовою особою СБУ, яка призначила повторне розслідування.
3. Підрозділи, органи, заклади СБУ на підставі актів за формою НВС здійснюють облік і аналіз нещасних випадків, складають річний звіт про травматизм та надсилають його до ЦОП і ПН.
4. ЦОП і ПН:
проводить аналіз матеріалів нещасних випадків з військовослужбовцями за півріччя та рік і вживає заходів щодо виявлення та усунення порушень вимог цього Порядку;
здійснює аналіз причин нещасних випадків;
готує інформаційні листи про травматизм і надсилає до підрозділів, органів, закладів.
5. Облік усіх потерпілих внаслідок нещасних випадків, що сталися в підрозділах, органах, закладах СБУ, здійснюється ЦОП і ПН на підставі повідомлень та актів розслідувань (спеціальних розслідувань) нещасних випадків за формою НВС і матеріалів розслідувань, надісланих на його адресу.
6. Керівники підрозділів, органів, закладів СБУ зобов’язані провести аналіз причин настання нещасних випадків, розробити та реалізувати заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам.
Начальник Центру охорони праці і пожежно-технічного нагляду | А. Катещенок |
Додаток 1
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 4 розділу I)
Форма НВС
АКТ
розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку
( Див. текст )
Додаток 2
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 5 розділу I)
ВИСНОВОК
за результатами роботи комісії
( Див. текст )
Додаток 3
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 10 розділу I)
____________________________________
(посада, військове звання, власне ім’я ПРІЗВИЩЕ)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про нещасний випадок
Дата і час нещасного випадку. Відомості про потерпілого (потерпілих): прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), рік народження, посада, військове звання, підрозділ, орган, заклад Служби безпеки України (далі - СБУ), календарна вислуга років на цій посаді.
Стислий опис обставин. Місце нещасного випадку і його стисла характеристика. Характер травм (діагноз, ступінь тяжкості травми, у разі наявності інформації). Ймовірні причини нещасного випадку (викладається у довільній формі).
__________________________ (посада, військове звання керівника, підрозділу, органу, закладу СБУ) | _____________ (підпис) | ________________________ (власне ім’я ПРІЗВИЩЕ) |
__________ Примітка: | повідомлення складається на бланку підрозділу, органу, закладу СБУ. |
Додаток 4
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 9 розділу II)
ПРОТОКОЛ
огляду місця події, де стався нещасний випадок
( Див. текст )
Додаток 5
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 9 розділу ІІ)
ЕСКІЗ
місця події, де стався нещасний випадок
( Див. текст )
Додаток 6
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 9 розділу II)
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
(потерпілого, свідків, осіб, причетних до нещасного випадку)
( Див. текст )
Додаток 7
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 9 розділу II)
ПРОТОКОЛ
потерпілих, свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку
( Див. текст )
Додаток 8
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 15 розділу II)
Інв. № __________ Строк зберігання ____ років В підрозділі ____ років Пункт за Переліком _______ | Гриф секретності _________________________ |
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЖУРНАЛ № ___
обліку потерпілих від нещасних випадків
Том № ____
Розпочато ____ ________ 20____ року
Закінчено ____ ________ 20____ року
На ____ аркушах
Журнал в ____ томах
Додаток 9
до Порядку розслідування
і ведення обліку нещасних випадків,
що сталися із військовослужбовцями
Служби безпеки України
(пункт 17 розділу II)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про наслідки нещасного випадку що стався
( Див. текст )