• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку звільнення від відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій

Антимонопольний комітет України  | Розпорядження, Порядок від 30.11.2023 № 19-рп
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Розпорядження, Порядок
  • Дата: 30.11.2023
  • Номер: 19-рп
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Розпорядження, Порядок
  • Дата: 30.11.2023
  • Номер: 19-рп
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
30.11.2023 м. Київ № 19-рп
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
02 січня 2024 р. за № 2/41347
Про затвердження Порядку звільнення від відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій
Відповідно до пункту 11 частини третьої статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та абзацу третього підпункту 8 пункту 4 та підпункту 31 пункту 6 розділу I Закону України від 09 серпня 2023 року № 3295-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України" Антимонопольний комітет України
ПОСТАНОВИВ:
1. Затвердити Порядок звільнення від відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Антимонопольного комітету України від 25 червня 2012 року № 399-р "Про встановлення порядку звільнення від відповідальності", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 року за № 1553/21865.
3. Юридичному департаменту (Максименко А.) забезпечити подання цього розпорядження на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Це розпорядження набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 09 серпня 2023 року № 3295-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України", але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою.
 

Голова Комітету

Павло КИРИЛЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

Голова Національного агентства
з питань запобігання корупції

Олександр НОВІКОВ

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економіки України

Юлія СВИРИДЕНКО
  
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Антимонопольного комітету України
30 листопада 2023 року № 19-рп
Порядок
звільнення від відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм та процесуальні засади застосування повного або часткового звільнення від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій їх учасників відповідно до статті 52-1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі - Закон).
2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
державний уповноважений - державний уповноважений Антимонопольного комітету України, до повноважень якого належить розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, щодо яких подано заяви на отримання маркера або заяви про звільнення від відповідальності;
заява на отримання маркера - заява особи - учасника антиконкурентних узгоджених дій про звільнення від відповідальності, якою особа заявляє про наявність антиконкурентних узгоджених дій і бере на себе зобов'язання в узгоджений з Антимонопольним комітетом України (далі - Комітет) строк надати Комітету докази, інформацію, що надають достатні підстави для прийняття розпорядження про початок розгляду справи або матимуть суттєве значення для прийняття рішення у справі;
заявник - юридична чи фізична особа, яка вчинила антиконкурентні узгоджені дії та звернулася до Комітету із заявою про звільнення від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до положень статті 52-1 Закону;
заява про звільнення від відповідальності - заява особи, яка вчинила антиконкурентні узгоджені дії, про звільнення її від відповідальності, якою особа заявляє про наявність антиконкурентних узгоджених дій і надає Комітету докази, інформацію, що дають достатні підстави для прийняття розпорядження про початок розгляду справи або мають суттєве значення для прийняття рішення у справі;
маркер - лист Комітету, який підтверджує першість звернення заявника до Комітету про звільнення від відповідальності;
повідомлення про участь в антиконкурентних узгоджених діях - подання заявником до Комітету заяви про звільнення від відповідальності або заяви на отримання маркера;
уповноважена особа Комітету - посадова особа Комітету, на яку наказом Голови Комітету покладено повноваження здійснювати передбачені цим Порядком дії, пов'язані із застосуванням статті 52-1 Закону.
Терміни "антиконкурентні узгоджені дії", "товар", "суб'єкт господарювання" вживаються у значеннях, наведених у Законі.
II. Підстави для повного звільнення від відповідальності
1. Заявник звільняється повністю від відповідальності в разі одночасного виконання умов, визначених у пунктах 2 - 6 цього розділу.
2. Заявник раніше за інших учасників антиконкурентних узгоджених дій до направлення подання з попередніми висновками у справі повідомив про свою участь в антиконкурентних узгоджених діях.
Не вважається повідомленням заявника про участь в антиконкурентних узгоджених діях надання інформації, документів та інших доказів на вимогу (запит) органів Комітету.
Заявник вважається таким, що першим повідомив про вчинення антиконкурентних узгоджених дій, якщо на дату подання заяви про звільнення від відповідальності або заяви на отримання маркера в Комітеті відсутня заява іншої особи про звільнення від відповідальності за вчинення саме цих антиконкурентних узгоджених дій або заява на отримання маркера у зв'язку із вчиненням саме цих антиконкурентних узгоджених дій.
3. Заявник розкрив Комітету такі антиконкурентні узгоджені дії.
Інформацією, що розкриває антиконкурентні узгоджені дії, вважаються відомості про склад учасників антиконкурентних узгоджених дій, цілі та предмет цих узгоджених дій, товар, якого вони стосувалися, територію, яку охоплювали узгоджені дії, період, протягом якого мали місце антиконкурентні узгоджені дії. Додатковою інформацією, що розкриває антиконкурентні узгоджені дії, може бути також інша наявна в заявника інформація щодо узгоджених дій, якою володіє заявник, зокрема про: наявність та зміст угод, нотаток, записок, листування, протоколів спільних зустрічей, які підтверджують погоджену конкурентну поведінку, з наданням відповідних підтвердних документів, та інших доказів.
4. Заявник надав докази, які на дату подання заяви відсутні в Комітеті та:
є достатніми для прийняття розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, якщо на день подання заяви про звільнення від відповідальності розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення, якого стосується заява про звільнення від відповідальності, не прийнято;
мають суттєве значення для прийняття рішення у справі, якщо розпорядження про початок розгляду справи прийнято, але Комітет не має достатньо доказів для закінчення розслідування справи та прийняття рішення у справі.
Доказами, що мають суттєве значення для прийняття рішення у справі, вважаються відомості, обсяг та зміст яких окремо або в сукупності з іншими доказами, встановленими під час розслідування у справі, дозволяє довести порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.
5. Заявник припинив свою участь в антиконкурентних узгоджених діях не пізніше дня подання заяви про звільнення від відповідальності, крім випадку, якщо така участь в антиконкурентних узгоджених діях є необхідною для забезпечення цілісності розгляду справи, що підтверджено відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
Припиненням участі в антиконкурентних узгоджених діях вважається відмова від виконання чи дотримання будь-яких домовленостей, умов, зобов'язань, що не допускають, усувають, обмежують чи можуть не допустити, усунути, обмежити конкуренцію між заявником та іншими учасниками антиконкурентних узгоджених дій, або їх фактичне невиконання протягом дії в часі цього порушення.
Відомості (інформацію) про припинення участі в антиконкурентних узгоджених діях надає заявник. Такі відомості (інформація) можуть містити пропозицію заявника щодо доцільності продовження його участі в антиконкурентних узгоджених діях (їх окремих складових) для забезпечення цілісності розгляду справи.
У разі необхідності подальшої участі заявника в антиконкурентних узгоджених діях для забезпечення цілісності розгляду справи заявник протягом 15 календарних днів із дня отримання Комітетом заяви про звільнення від відповідальності або заяви на отримання маркера повідомляється засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем спільним листом державного уповноваженого та уповноваженої особи Комітету із зазначенням конкретних дій, у яких він може брати участь, строку такої участі та переліку інформації, яка може бути надана Комітету. Інформація, зазначена в такому листі, є службовою інформацією, доступ до якої обмежено.
6. Заявник співпрацював з органами Комітету на засадах, зокрема, оперативності, своєчасності надання інформації, повноти та достовірності наданої інформації, тривалості співпраці, а саме:
1) надавав усю необхідну інформацію та інші докази щодо вчинення заявлених антиконкурентних узгоджених дій, які перебувають у його розпорядженні або доступні для нього, протягом всього часу з дня подання заяви про звільнення від відповідальності до прийняття рішення у справі;
2) забезпечував явку на виклик органів Комітету для надання пояснень та можливість органам Комітету отримати пояснення від посадових осіб і працівників, які працюють у заявника на день отримання пояснень, а також, за можливості, від службових та посадових осіб, які працювали в заявника раніше, протягом всього часу з дня подання заяви про звільнення від відповідальності до прийняття рішення у справі;
3) не знищував, не фальсифікував, не приховував інформації або доказів, що стосуються заявлених антиконкурентних узгоджених дій, протягом всього часу як від подання заяви про звільнення від відповідальності до прийняття рішення у справі, так і до подання заяви про звільнення від відповідальності до Комітету;
4) не розголошував інформації про свій намір подати заяву про звільнення від відповідальності, про зміст такої заяви до подання такої заяви, а також про співпрацю з органами Комітету, крім випадків, погоджених з органом Комітету, до прийняття рішення у справі.
III. Підстави для часткового звільнення від відповідальності
1. Для інших учасників антиконкурентних узгоджених дій (заявників), які не можуть бути повністю звільнені від відповідальності у зв'язку з тим, що таке звільнення отримує інший учасник відповідних антиконкурентних узгоджених дій, який раніше за них повідомив про вчинення антиконкурентних узгоджених дій, але які бажають отримати часткове звільнення від відповідальності, розмір штрафу зменшується за рішенням Комітету, постійно діючої чи тимчасової адміністративної колегії Комітету за умови дотримання вимог, зазначених у пунктах 3, 5, 6 розділу II цього Порядку, та у випадку добровільного надання доказів вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що мають суттєве значення для прийняття рішення у справі та відсутні в Комітету.
2. Розмір штрафу зменшується порівняно з розміром штрафу, визначеного під час прийняття рішення, передбаченого абзацами другим та сьомим частини першої статті 48 Закону, залежно від черговості звернення заявників, до яких не може бути застосовано повне звільнення від відповідальності:
1) для першого заявника - до 50 %;
2) для другого заявника - до 30 %;
3) для інших заявників - до 20 %.
3. Під час зменшення розміру штрафу, встановленого частиною четвертою статті 52-1 Закону, береться до уваги додаткова цінність (корисність) отриманої інформації для доведення порушення, зокрема, у частині встановлення додаткових учасників антиконкурентних узгоджених дій, додаткових товарів та територій, на які поширювалися ці антиконкурентні узгоджені дії, додаткових обсягів реалізації товарів, яких стосувались антиконкурентні узгоджені дії; додаткових відомостей про способи узгодження конкурентної поведінки, доказів додаткових фактів такого узгодження, а також звернення із заявою про звільнення від відповідальності до прийняття розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.
Вважаються такими, що мають додаткову цінність, також докази, що походять з періоду часу, якого стосуються встановлені обставини, якщо в Комітету наявні лише докази, що виникли в подальшому, або докази, що безпосередньо доводять певні обставини, якщо в Комітету наявні лише опосередковані докази таких обставин.
4. Якщо заявник надає достатні докази, які Комітет використовує для доведення додаткових фактів, що зумовлює збільшення розміру штрафу порівняно з розміром штрафу, накладеного на учасників антиконкурентних узгоджених дій за відсутності таких доказів, зокрема тих, що стосуються обсягу ринку, на якому відбувалося порушення або мали місце наслідки порушення, та строки, протягом яких тривало порушення, орган Комітету (постійно діюча, тимчасова адміністративна колегія Комітету, Комітет) при визначенні розміру штрафу для такого заявника не враховує обставини, які не були відомі Комітету до надання зазначених доказів відповідним заявником.
IV. Випадки, у яких звільнення від відповідальності не може бути застосовано
1. До заявника не може бути застосовано повне звільнення від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до частини третьої статті 52-1 Закону, якщо до прийняття рішення у відповідній справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції заявник не відповідає хоча б одній із вимог, передбачених у пунктах 2 - 6 розділу II цього Порядку.
2. До заявника не може бути застосовано часткове звільнення від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до частини четвертої статті 52-1 Закону, якщо до прийняття рішення у відповідній справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції заявник не відповідає хоча б одній із вимог, передбачених у пунктах 3 - 6 розділу II цього Порядку.
3. Заявник не може бути повністю звільнений від відповідальності, якщо він примушував інших учасників антиконкурентних узгоджених дій до вчинення таких дій або до їх продовження, що підтверджено матеріалами справи.
V. Подання заяв про звільнення від відповідальності
1. Учасник антиконкурентних узгоджених дій, що має намір отримати звільнення від відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до статті 52-1 Закону, звертається до Комітету із заявою про звільнення від відповідальності.
2. Інформація про визначену наказом Голови Комітету уповноважену особу Комітету, її контактні номери телефонів та електронну пошту для подання заяв про звільнення від відповідальності (далі - електронна пошта) розміщується на офіційному вебсайті Комітету.
3. Заяву про звільнення від відповідальності заявник подає до Комітету в паперовій або електронній формі.
Конверти (впаковання), що надходять до служби діловодства з позначками "Звільнення від відповідальності. Містить інформацію з обмеженим доступом", передаються без реєстрації (нерозкритими, без ознайомлення з їх змістом) безпосередньо уповноваженій особі Комітету.
Подання заяви в електронній формі здійснюється шляхом надсилання на електронну пошту, розміщену на офіційному вебсайті Комітету.
4. Заява про звільнення від відповідальності та додатки до неї підписуються керівником юридичної особи (особою, яка виконує його обов'язки) або фізичною особою - підприємцем, підпис якого (якої) скріплюється печаткою (за наявності).
У разі подання заяви про звільнення від відповідальності уповноваженим представником одночасно із нею подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника.
Довіреності або інші документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Копії документів, витяги з них, що подаються разом із заявою про звільнення від відповідальності, засвідчуються в порядку, встановленому законодавством.
Документи, які містять інформацію та відомості, викладені іноземною мовою, мають бути перекладені українською мовою та засвідчені в установленому законодавством порядку.
У випадку подання заяви в паперовій формі:
1) заява про звільнення від відповідальності та всі додатки до неї подаються до Комітету в запечатаному конверті з позначкою "Звільнення від відповідальності. Містить інформацію з обмеженим доступом". Позначки на конверті не повинні містити жодної інформації, яка дозволяла б ідентифікувати заявника;
2) до заяви додається електронний носій інформації, який містить усі відомості та документи, що містяться в заяві та додаються до неї, записані способом, який технічно не дозволяє вносити до них зміни;
3) інформація, що подається в електронній формі, має відповідати інформації, що подається в паперовій формі. Відповідність інформації в паперовій та електронній формах підтверджується записом в заяві про звільнення від відповідальності.
У випадку подання заяви в електронній формі:
1) заява та всі додатки до неї подаються до Комітету шляхом направлення на визначену наказом Голови Комітету електронну пошту з темою листа "Звільнення від відповідальності. Містить інформацію з обмеженим доступом";
2) на заяву та всі додатки до неї накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи (особи, яка виконує його обов'язки) або фізичної особи - підприємця та електронна печатка (за наявності).
5. Дату та час отримання в паперовій формі заяви про звільнення від відповідальності та перелік доданих до неї документів уповноважена особа Комітету фіксує в журналі обліку заяв про звільнення від відповідальності та на отримання маркера (далі - Журнал). Витяг із Журналу підписується уповноваженою особою та надсилається заявнику засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
У разі надходження заяви про звільнення від відповідальності в електронній формі уповноважена особа Комітету не пізніше наступного робочого дня з дня надходження заяви про звільнення від відповідальності повідомляє заявника про дату та час надходження його заяви про звільнення від відповідальності шляхом направлення електронного повідомлення на електронну пошту, з якої надійшла заява про звільнення від відповідальності.
6. Заява про звільнення від відповідальності має містити:
1) для юридичних осіб - найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, організаційно-правову форму, місцезнаходження юридичної особи;
для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування);
2) інформацію про всіх відомих заявнику учасників антиконкурентних узгоджених дій;
3) відомості про час, протягом якого заявник вчинив антиконкурентні узгоджені дії;
4) детальний опис антиконкурентних узгоджених дій та докази, що його підтверджують;
5) інформацію та пояснення щодо своєї участі в антиконкурентних узгоджених діях, зокрема щодо відсутності обставин, передбачених у розділі IV цього Порядку;
6) перелік доказів антиконкурентних узгоджених дій, що додаються до заяви;
7) будь-яку іншу інформацію, що відома заявнику та є необхідною для прийняття розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій та/або має суттєве значення для прийняття рішення у справі;
8) вмотивоване клопотання про забезпечення конфіденційності інформації про заявника до прийняття рішення у справі (у разі його подання). У таких випадках заявник має надати Комітету неконфіденційну версію відповідної інформації.
7. Інформація про відомих заявникові учасників антиконкурентних узгоджених дій повинна містити:
1) повні найменування/прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), місцезнаходження/задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) всіх відомих заявникові суб'єктів господарювання - учасників антиконкурентних узгоджених дій;
2) відомості про посадових осіб суб'єктів господарювання - учасників антиконкурентних узгоджених дій та осіб, які залучені до узгодження дій, у тому числі тих, які вступали в контакти щодо таких узгоджених дій, включаючи осіб, що діяли від імені заявника, - прізвища, власні імена та по батькові (за наявності), посади, адреси електронної пошти та інші засоби зв'язку.
8. Детальний опис антиконкурентних узгоджених дій повинен містити інформацію про:
зміст антиконкурентних узгоджених дій (встановлення цін, розподіл ринку тощо);
товари, щодо яких узгоджувалася поведінка;
предмет антиконкурентних узгоджених дій та роль кожного учасника в них;
географічні межі поширення антиконкурентних узгоджених дій;
дати, місця та форми взаємодії між учасниками антиконкурентних узгоджених дій, у тому числі тих, які вступали в контакти щодо таких узгоджених дій, спрямованих на узгодження конкурентної поведінки, та осіб, які брали участь у такій взаємодії;
дії учасників антиконкурентних узгоджених дій, завдяки яким відбулося чи могло відбутись узгодження конкурентної поведінки.
Крім того, заявник має надати іншу інформацію, яка йому відома й підтверджує наявність антиконкурентних узгоджених дій.
9. Інформацією, що може підтвердити вчинення антиконкурентних узгоджених дій, можуть бути: паперові документи (документи (крім електронних документів) на паперових носіях, інші види документів, засвідчені в установленому законодавством порядку їх копії або витяги з них) та/або електронні документи (у тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), що підтверджують наявність узгодженої конкурентної поведінки.
10. Після отримання заяви про звільнення від відповідальності уповноважена особа Комітету готує подання Голові Комітету щодо призначення державного уповноваженого для розгляду цієї заяви або її передання державному уповноваженому, який розглядає справу про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, яких стосується заява про звільнення від відповідальності.
За дорученням Голови Комітету уповноважена особа Комітету передає заяву про звільнення від відповідальності разом із матеріалами, що додаються до неї, відповідному державному уповноваженому.
11. Якщо заява про звільнення від відповідальності не відповідає встановленим у пунктах 3, 4, 6 - 8 цього розділу вимогам та це перешкоджає її розгляду, заява залишається без руху, про що державний уповноважений протягом 15 календарних днів із дня отримання заяви повідомляє заявника засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем й надає йому строк, що становить не більше ніж 30 календарних днів з дня повідомлення заявника для усунення недоліків. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений. У разі невиконання зазначених вимог у встановлений строк заява залишається без розгляду, про що письмово повідомляється заявнику.
Якщо заява про звільнення від відповідальності надійшла після направлення сторонам та третім особам подання з попередніми висновками у справі, така заява залишається без розгляду, про що державний уповноважений повідомляє заявника засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем протягом 15 календарних днів із дня отримання заяви про звільнення від відповідальності. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений.
У разі прийняття заяви про звільнення від відповідальності до розгляду державний уповноважений протягом 15 календарних днів із дня її отримання повідомляє заявника засобами поштового зв'язку чи в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем про її прийняття до розгляду та про наявність чи відсутність в органах Комітету розпочатої справи про відповідне порушення законодавства про захист економічної конкуренції або наявність виданого відповідного маркера та/або іншої заяви про звільнення від відповідальності щодо заявлених таким заявником узгоджених дій. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений.
12. У разі якщо державний уповноважений дійшов висновку, що наявних даних, у тому числі отриманих від заявника, достатньо для прийняття розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, яких стосується заява, державний уповноважений протягом 60 календарних днів із дня отримання заяви про звільнення від відповідальності приймає розпорядження про початок розгляду справи, про що засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем повідомляє заявника протягом 3 робочих днів із дня його прийняття. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений.
У разі якщо державний уповноважений дійшов висновку, що наявних даних, у тому числі отриманих від заявника, недостатньо для прийняття розпорядження про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, рішення про припинення розгляду заяви про звільнення від відповідальності приймає постійно діюча, тимчасова адміністративна колегія Комітету, Комітет, про що державний уповноважений повідомляє заявника засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем протягом 3 робочих днів після прийняття рішення про припинення розгляду заяви, але не пізніше ніж через 60 календарних днів із дня отримання заяви про звільнення від відповідальності. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений.
13. Учасник антиконкурентних узгоджених дій може відкликати свою заяву про звільнення від відповідальності й надану ним інформацію (докази). Повідомлення про відкликання заяви надсилається уповноваженій особі в паперовій формі чи на електронну пошту уповноваженої особи, зазначену на офіційному вебсайті Комітету, та передається державному уповноваженому. Форму та спосіб повідомлення визначає заявник.
У разі відкликання заяви про звільнення від відповідальності державний уповноважений залишає таку заяву без розгляду, про що протягом 3 робочих днів повідомляє заявника засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем, а також про час і спосіб повернення наданих разом із заявою доказів. Форму та спосіб повідомлення визначає державний уповноважений.
Відкликання заяви про звільнення від відповідальності не перешкоджає реалізації Комітетом повноважень, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, щодо отримання відповідної інформації.
14. Уповноважена особа забезпечує ведення Журналу, у якому зазначаються заявник, форма, дата та час подання заяви.
Журнал містить інформацію з обмеженим доступом.
Журнал ведеться в паперовій та/або електронній формі (за наявності технічної можливості).
VI. Подання заяв на отримання маркера
1. Якщо в заявника на дату звернення до Комітету про звільнення від відповідальності недостатньо інформації, передбаченої пунктами 6 - 8 розділу V цього Порядку, але таку інформацію він може надати пізніше, з метою забезпечення першості в повідомленні про участь в антиконкурентних узгоджених діях, він може звернутися до уповноваженої особи Комітету із заявою на отримання маркера від Комітету.
Маркер підтверджує дату та час, коли була подана заява про звільнення від відповідальності.
2. Заява на отримання маркера подається в порядку, встановленому в пункті 4 розділу V цього Порядку, і повинна містити інформацію, зазначену в підпунктах 1 - 7 пункту 6 розділу V цього Порядку, а також зазначення форми (паперова чи електронна), у якій заявник бажає отримати маркер.
3. На підставі заяви, зазначеної в пункті 1 цього розділу, заявнику протягом 15 календарних днів надається маркер із повідомленням:
1) дати та часу подання заяви на отримання маркера, а також переліку доданих до нього документів, інформації, у тому числі даних, які є обов'язковими реквізитами електронних документів відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг";
2) кінцевого терміну подання до Комітету відомостей, передбачених пунктами 6 - 8 розділу V цього Порядку, у повному обсязі.
Такий строк становить від 20 до 60 календарних днів.
За обґрунтованим клопотанням заявника кінцевий термін подання інформації продовжується до 90 календарних днів.
Клопотання подається в паперовій формі засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
Протягом строку, зазначеного в маркері, щодо подання до Комітету відомостей, передбачених пунктами 6 - 8 розділу V цього Порядку, у повному обсязі, за клопотанням заявника або за ініціативою уповноваженої особи Комітету можуть проводитися консультації за участю заявника, уповноваженої особи Комітету.
Маркер надається заявнику засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
4. Заявникові, який звернувся із заявою на отримання маркера, маркер не надається в разі невідповідності вимогам пункту 2 розділу II цього Порядку та/або пункту 2 цього розділу.
5. Черговість подання заяви про звільнення від відповідальності визначається відповідно до дати та часу подання заяви на отримання маркера за умови, що заявник у встановлений строк подав заяву про звільнення від відповідальності та в разі дотримання вимог пунктів 1, 3 - 6 розділу II, розділу IV цього Порядку, пункту 4 цього розділу.
6. Інформація та докази, надані у строк, встановлений у маркері, з урахуванням абзацу третього підпункту 2 пункту 3 цього розділу, вважаються поданими в день подання заяви на отримання маркера.
Комітет враховує будь-які докази та інформацію, подані після закінчення зазначеного строку, однак вони не вважаються поданими на дату подання заяви на отримання маркера.
7. Одночасно з наданням у повному обсязі інформації, передбаченої пунктами 6 - 8 розділу V цього Порядку, відповідно до пункту 2 цього розділу заявник подає до Комітету заяву про звільнення від відповідальності згідно з пунктами 1 - 4, 9 розділу V цього Порядку.
VII. Прийняття рішення про звільнення від відповідальності
1. Інформація та докази, отримані від заявника (заявників), викладаються в поданні з попередніми висновками у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій як інформація з обмеженим доступом.
2. Рішення про повне або часткове звільнення від відповідальності за вчинене порушення приймає постійно діюча, тимчасова адміністративна колегія Комітету, Комітет за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, яких стосується заява про звільнення від відповідальності.
У такому рішенні щодо заявника зазначається:
1) наявність або відсутність підстав для застосування звільнення від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції або зменшення розміру штрафу відповідно до статті 52-1 Закону;
2) наявність або відсутність обставин, визначених у пунктах 1, 2 розділу IV цього Порядку.
VIII. Консультації
1. Учасник антиконкурентних узгоджених дій або його уповноважений представник до подання заяви про звільнення від відповідальності, заяви на отримання маркера мають право звернутися до органу Комітету для отримання попередньої консультації щодо інформації та документів, які є необхідними для подання та розгляду відповідної заяви.
Консультація до подання заяви про звільнення від відповідальності, заяви на отримання маркера надається без розкриття відомостей про особу учасника антиконкурентних узгоджених дій або його представника.
2. Консультацію особисто проводить уповноважена особа Комітету на підставі усного чи письмового звернення будь-якої особи. Письмове звернення подається засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
Графік проведення консультацій розміщується на офіційному вебсайті Комітету.
Письмове звернення щодо проведення консультації в межах графіка проведення консультацій на розсуд особи, що звертається, надсилається уповноваженій особі засобами поштового зв'язку чи в електронній формі на електронну пошту уповноваженої особи. Уповноважена особа повідомляє про можливість проведення консультації в певний час у межах графіка проведення консультацій засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
3. Інформація, яку уповноважена особа Комітету отримала під час проведення консультацій, є інформацією з обмеженим доступом відповідальність за розголошення якої передбачена законом.
4. Питання, які розглядалися, основний зміст пояснень, зауважень, коментарів, наданих під час консультації, фіксуються у протоколі консультацій, який протягом трьох робочих днів після проведення консультацій складає та підписує уповноважена особа Комітету.
Копія протоколу на вимогу особи, що звернулася за консультацією, надається їй засобами поштового зв'язку або в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем.
IX. Конфіденційність
1. Орган Комітету на підставі вмотивованого клопотання в інтересах розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій забезпечує конфіденційність інформації про учасника антиконкурентних узгоджених дій або його представника до прийняття рішення у справі.
Не допускається оприлюднення питань щодо розгляду заяв про звільнення від відповідальності у проєктах порядків денних засідань органів Комітету, а також оприлюднення рішень про припинення розгляду таких заяв.
2. Перелік посадових і службових осіб Комітету, які мають доступ до заяв про звільнення від відповідальності й доданої до них інформації та документів, визначається наказом Голови Комітету.
 

Начальник Управління
економічного аналізу

Владислав КРИЖНІЙ