• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розгляд скарги

Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата  | Рішення від 01.11.2007 № 02/819рш
Реквізити
  • Видавник: Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата
  • Тип: Рішення
  • Дата: 01.11.2007
  • Номер: 02/819рш
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата
  • Тип: Рішення
  • Дата: 01.11.2007
  • Номер: 02/819рш
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАХУНКОВА ПАЛАТА
МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
Р І Ш Е Н Н Я
01.11.2007 N 02/819рш
Про розгляд скарги
Відповідно до статті 3-3 та частини 5 статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (далі - Закон), на підставі скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПОС" (Скаржник) (м. Київ) від 18.09.2007 N 1170/01 на дії Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації (Замовник) при проведенні процедури закупівлі за державні кошти устаткування для автоматичної обробки інформації (монітори, системні блоки, принтери, блоки безперебійного живлення), Комісія
ВСТАНОВИЛА:
Скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПОС" містить наступну вимогу:
Відмінити торги на закупівлю Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією устаткування для автоматичної обробки інформації (монітори, системні блоки, принтери, блоки безперебійного живлення) за процедурою запиту цінових пропозицій (котирувань).
За результатами розгляду скарги та наданих Замовникам матеріалів було встановлено наступне.
Замовником в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) N 22 (22) від 20.08.2007 було опубліковано оголошення N К22024907 та у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що опубліковує інформацію виключно з питань державних закупівель опубліковано оголошення N 6669371 від 20.08.2007 N 34(71) про проведення запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю устаткування для автоматичної обробки інформації (монітори, системні блоки, принтери, блоки безперебійного живлення).
На вимогу Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 02.10.2007 N 20-109/90-10907-мк щодо призупинення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю устаткування для автоматичної обробки інформації (монітори, системні блоки, принтери, блоки безперебійного живлення, Замовник, листами від 05.10.2007 N 7542/14-25/37 та від 11.10.2007 N 7715/14-25/37, надав пояснення та копії відповідних підтверджуючих матеріалів з приводу питань порушених у скарзі.
Замовник зазначає, що надіслав запрошення до участі у запиті цінових пропозицій (котирувань) із кваліфікаційними, додатковими вимогами та технічним завданням 7 (сімом) учасникам в т.ч. і Скаржнику.
Згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти від 28.08.2007 N 30, прийняли участі у зазначених торгах 5 (п'ять) учасників (тендерна пропозиція від Скаржника відсутня).
Переможцем торгів (тендеру) на закупівлю устаткування для автоматичної обробки інформації визнано учасника - ТОВ "Альту-Україна", тендерна (цінова) пропозиція якого є найкращою. 14.10.2007 з переможцем торгів укладено договір.
Скаржник зазначає, що 20.08.2007 повідомив по свою участь у процедурі та направив Замовнику заявку на отримання тендерних документів, проте, до 27.08.2007 запрошення до участі у запиті цінових пропозицій (котирувань) Скаржник так і не отримав.
Скаржник скаржиться на те, що оголошення щодо запиту цінових пропозицій було опубліковане 20.08.2007, а запрошення до участі у процедурі направлено лише 22.08.2007, тобто, не одночасно з публікацією оголошення.
Частиною 2 статті 32 Закону також встановлено, що для отримання цінових пропозицій замовник публікує оголошення щодо запиту цінових пропозицій (котирувань) відповідно до статті 8 цього Закону та одночасно надсилає запит щодо цінових пропозицій (котирувань) не менше ніж трьом учасникам та розміщує його в інформаційних системах у мережі Інтернет.
Таким чином, для участі у торгах шляхом застосування процедури запиту цінових пропозицій (котирувань), тендерні пропозиції можуть подавати не тільки учасники запрошені Замовником, а й інші учасники, які мають намір прийняти участь у торгах.
28.08.2007 Скаржник звернувся до Замовника, листом від 27.08.2007 N 1102/03 (вх. від 28.08.2007 N 357/29), з проханням про перенесення строку подання та розкриття тендерних пропозицій на 3 (три) дні.
Замовник листом від 28.08.2007 N 6411/14-25/37 повідомив Скаржника про те, що дату розкриття не можливо перенести та пояснює це тим, що лист від Скаржника про перенесення дати розкриття отриманий за 10 хвилин до закінчення строку подання тендерних (цінових) пропозицій від учасників торгів про цьому два учасника вже надали свої пропозиції та зареєструвалися.
Скаржник вважає, що відмова Замовника у продовженні строку подання цінових пропозицій є безпідставною.
Згідно з частиною 4 статті 24 Закону Замовник має право до закінчення встановленого строку подання тендерних пропозицій прийняти рішення про його продовження у разі, якщо один чи більше учасників не можуть подати свої тендерні пропозиції до зазначеного строку через об'єктивні причини. Повідомлення про продовження строку, можливі зміни місця та процедури розкриття тендерних пропозицій негайно надсилається кожному учаснику, якому було надано тендерну документацію.
Беручи до у ваги той факт, що відповідно до ч. 3 статті 32 Закону запит містить детальну інформацію, зокрема, про місце і дату розкриття цінових пропозицій, слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 22 Закону, не пізніше ніж за три робочих дні до закінчення строку подання тендерних пропозицій Замовник має право з власної ініціативи чи за результатами запитів учасників внести зміни до тендерної документації, при цьому продовживши строк подання та розкриття тендерних пропозицій, та повідомити про зазначені зміни письмово всіх учасників, яким Замовник надав тендерну документацію.
Таким чином, Замовник дотримався вимог Закону щодо проведення торгів (тендеру) та визначення переможця шляхом запиту цінових пропозицій (котирувань).
Враховуючи викладене вище, керуючись частиною 5 статті 37 Закону та на підставі пункту 9 Порядку розгляду скарг Комісія
ВИРІШИЛА:
Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕПОС" від 18.09.2007 N 1170/01 на дії Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації залишити без задоволення.
Голова Комісії
Перший заступник Голови Комісії
Заступник Голови Комісії
Секретар Комісії
В.Копилов
О.Ткаченко
М.Мельничук
С.Стефановський