• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг

Аудиторська палата України  | Рішення, Лист, Критерії, Форма, Перелік, Положення від 30.10.2014 № 302/9
Документ підготовлено в системі iplex
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.10.2014 № 302/9
Про затвердження Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 № 325/13 від 26.05.2016 № 330/7 від 29.09.2016 № 334/7 від 01.12.2016 № 339/8 від 23.02.2017 )
Керуючись статтею 12 Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 р. № 3125-XII (зі змінами й доповненнями), з метою здійснення повноважень з організації контролю за якістю аудиторських послуг Аудиторська палата України (АПУ)
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг (додається).
2. Це Положення набирає чинності з 1 січня 2015 р.
3. Визнати таким, що втратило чинність з 1 січня 2015 р., Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг, затверджене рішенням АПУ від 26.05.2011 р. № 231/12 (зі змінами й доповненнями).
4. Секретаріату АПУ забезпечити оприлюднення цього рішення.
Голова АПУІ.І. Нестеренко
Додаток
до рішення Аудиторської палати України
30.10.2014 № 302/9
ПОЛОЖЕННЯ
про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг
( По тексту Положення слова "громадські об'єднання та професійні організації" у всіх відмінках замінено словами "професійні організації аудиторів та/або бухгалтерів" у відповідних відмінках згідно з Рішенням Аудиторської палати № 334/7 від 01.12.2016 )
1. Загальні положення
1.1. Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" , актів Аудиторської палати України та професійних стандартів.
1.2. Це Положення визначає єдиний порядок проведення зовнішніх перевірок системи контролю якості аудиторських послуг (далі - перевірки) і є обов'язковим для всіх суб'єктів аудиторської діяльності в Україні.
1.3. Це Положення не поширюється на здійснення перевірок матеріалів скарг, що надійшли на суб'єктів аудиторської діяльності до Аудиторської палати України (АПУ).
1.4. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1.4.1. Комітет з контролю якості аудиторських послуг (далі - Комітет з контролю якості) створюється АПУ, функціонує як підрозділ АПУ на підставі затвердженого АПУ Положення про Комітет з контролю якості, підзвітний Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики (далі - профільна комісія), забезпечує планування, організацію та проведення зовнішніх перевірок систем контролю якості аудиторських фірм та аудиторів, проводить перевірку і моніторинг результатів зовнішніх перевірок систем контролю якості, аналіз порушень аудиторськими фірмами й аудиторами професійних вимог щодо якості аудиторських послуг та інші додаткові процедури, спрямовані на забезпечення якості.
Комітет з контролю якості щороку систематизує та узагальнює результати перевірок, для подальшого оприлюднення на офіційному сайті за рішенням АПУ.
( Абзац другий підпункту 1.4.1 пункту 1.4 розділу 1 в редакції Рішення Аудиторської палати № 325/13 від 26.05.2016 )
( Підпункт 1.4.1 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
1.4.2. Контролер - співробітник Комітету з контролю якості, уповноважений контролер та (або) призначений уповноваженою з контролю якості організацією в якості контролера її представник, який включений до групи з перевірки.
( Підпункт 1.4.2 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
1.4.3. Конфіденційна інформація - відомості, які стали відомі контролерам у ході проведення перевірки про замовників суб'єкта аудиторської діяльності, порядок ціноутворення професійних послуг (погодинні ставки, методика визначення вартості, надбавки та знижки) та їх вартість, зміст результатів надання аудиторських послуг, зміст робочих документів, методологія та техніка перевірок або надання інших професійних послуг, особисті дані виконавців і співвиконавців, у тому числі розмір їх гонорарів (доходів).
1.4.4. Перешкоджання проведенню перевірки - відмова суб'єкта аудиторської діяльності від проведення перевірки, відмова від надання групі із перевірки повної та достовірної інформації, документів щодо предмета перевірки, а також невиконання інших обов'язків, визначених цим Положенням.
1.4.5. Група із перевірки - група контролерів, яка сформована Комітетом з контролю якості, затверджена та направлена Головою АПУ для здійснення перевірки системи контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності.
( Підпункт 1.4.5 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
1.4.6. Система контролю якості - формалізована сукупність принципів, методів і правил, які застосовує суб'єкт аудиторської діяльності для здійснення контролю якості аудиторських послуг, а також заходи та дії, які він здійснює для впровадження політики контролю якості та моніторингу відповідності системи контролю якості встановленим вимогам.
1.4.7. Суб'єкти аудиторської діяльності - включені до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів (далі - Реєстр) аудиторські фірми та аудитори, які займаються аудиторською діяльністю індивідуально, як фізичні особи - підприємці.
1.4.8. Уповноважені контролери - аудитори, які у відповідності з вимогами, викладеними в розділі 4 цього Положення, включені в реєстр уповноважених контролерів, який веде АПУ.
1.4.9. Уповноважені з контролю якості організації - визнані АПУ професійні організації аудиторів та/або бухгалтерів, які уклали з АПУ угоду про здійснення зовнішніх перевірок систем контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності у відповідності з цим Положенням.
1.4.10. Професійні стандарти - стандарти завдань, Кодекс етики, Положення з національної практики.
1.4.11. Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, слід застосовувати в контексті Закону України "Про аудиторську діяльність" , професійних стандартів та Концепції системи забезпечення якості аудиторських послуг в Україні, затвердженої рішенням АПУ від 26.09.2013 р. № 279/7.
1.5. Система контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності повинна бути створена у вигляді задокументованої політики та фактично впроваджених процедур за кожним елементом відповідно до Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг 1 "Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг", затвердженого рішенням АПУ від 27.09.2007 р. № 182/4 (зі змінами) (далі - Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг), та інших професійних стандартів. Орієнтовний перелік документів, які можуть свідчити про наявність у суб'єкта аудиторської діяльності системи контролю якості аудиторських послуг, наведений у додатку 1 до Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг.
( Пункт 1.6 розділу 1 виключено на підставі Рішення Аудиторської палати № 325/13 від 26.05.2016 )
2. Формування плану зовнішніх перевірок системи контролю якості
2.1. Зовнішні перевірки системи контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності проводяться відповідно до Плану зовнішніх перевірок системи контролю якості, затвердженого АПУ (далі - План перевірок).
2.2. План перевірок на наступний рік формується в поточному році за даними Реєстру з урахуванням аналітичної інформації, отриманої за результатами аналізу звітів аудиторських фірм (аудиторів) про виконані роботи (надані послуги) (форма № 1-аудит) за попередній рік.
2.3. До Плану перевірок включаються суб'єкти аудиторської діяльності на підставі аналізу значень інтегрального коефіцієнта в порядку зменшення відповідно до додатка 1 до цього Положення з урахуванням періодичності перевірок суб'єктів аудиторської діяльності згідно з пунктом 3.4 цього Положення.
2.4. До Плану перевірок на додаток до суб'єктів, визначених із урахуванням пункту 2.3, включаються такі суб'єкти аудиторської діяльності:
- які були включені до Плану перевірок у минулому році, але із незалежних від них причин не були перевірені;
- щодо яких АПУ було прийнято рішення про усунення недоліків системи контролю якості;
- суб'єкти аудиторської діяльності за їх власною ініціативою.
( Пункт 2.4 в редакції Рішення Аудиторської палати № 330/7 від 29.09.2016 )
2.5. Позапланово за поданням комісій АПУ та за рішенням АПУ можуть бути перевірені суб’єкти аудиторської діяльності:
- за їх власною ініціативою;
- за результатами моніторингу, який здійснюється комісіями АПУ відповідно до Положення про моніторинг, затвердженого АПУ.
( Пункт 2.5 розділу 2 в редакції Рішення Аудиторської палати № 325/13 від 26.05.2016 )
2.6. Проект Плану перевірок на наступний рік формується Комітетом з контролю якості та надається на розгляд профільній комісії не пізніше 31 жовтня поточного року. Профільна комісія розглядає проект Плану перевірок. За наслідками такого розгляду профільна комісія або погоджує План перевірок, або направляє його на доопрацювання Комітету з контролю якості. Після доопрацювання і остаточного погодження профільна комісія передає План перевірок на розгляд та затвердження АПУ.
2.7. Затверджений АПУ План перевірок до 1 грудня поточного року оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному веб-сайті АПУ та може бути опублікованим у фаховому виданні АПУ.
2.8. План перевірок переглядається і коригується АПУ за поданням профільної комісії у наступному році не пізніше 1 квітня з урахуванням результатів узагальнення річних звітів суб'єктів аудиторської діяльності, наданих АПУ в установлені строки.
2.9. Зміни до Плану перевірок можуть бути внесені тільки за рішенням АПУ.
2.10. План перевірок Комітетом з контролю якості деталізується у квартальні плани, які погоджуються профільною комісією та за місяць до початку кварталу, в якому запланована перевірка, розміщуються на сайті АПУ.
( Пункт 2.10 розділу 2 в редакції Рішення Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
3. Організація проведення перевірок
3.1. Предметом перевірки відповідно до цього Положення є система контролю якості, впроваджена суб'єктом аудиторської діяльності, в тому числі за елементом "Виконання завдання" щодо окремих завершених на перше число місяця, в якому проводиться перевірка, завдань з аудиту, огляду, іншого надання впевненості (далі - завдання).
3.2. Метою проведення перевірки є отримання інформації щодо впровадження суб'єктом аудиторської діяльності системи контролю якості і її відповідності професійним стандартам.
3.3. При проведенні перевірки завдань з аудиту, огляду, іншого надання впевненості контролери здійснюють об'єктивну оцінку ступеня:
3.3.1. відповідності розробленої системи контролю якості вимогам професійних стандартів;
3.3.2. дотримання суб'єктом аудиторської діяльності професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог при наданні аудиторських послуг;
3.3.3. повноти і обґрунтованості документування політики та процедур контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності;
3.3.4. відповідності кількості та якості витрачених ресурсів очікуваній винагороді;
3.3.5. фактичного виконання політики та процедур контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності.
3.4. Перевірки суб'єкта аудиторської діяльності здійснюються на періодичній основі не рідше одного разу на п'ять років.
3.5. Перевірки суб'єктів аудиторської діяльності, які проведені за результатами оцінки наявності системи контролю якості, здійснюються на загальних підставах після закінчення дворічного терміну чинності Свідоцтв, отриманих вперше такими суб'єктами аудиторської діяльності.
( Пункт 3.5 в редакції Рішення Аудиторської палати № 330/7 від 29.09.2016 )
3.6. Перевірки суб'єктів аудиторської діяльності здійснює група із перевірки, яка направлена АПУ або уповноваженою з контролю якості організацією на їх проведення.
4. Вимоги до уповноважених контролерів
4.1. Реєстр уповноважених контролерів формується Комітетом з контролю якості та погоджується профільною комісією АПУ з числа сертифікованих аудиторів, які:
4.1.1. мають чинний сертифікат аудитора та досвід роботи в аудиторській фірмі за основним місцем роботи не менше 5 років;
4.1.2. мають свідоцтво про проходження тематичного навчання та успішно склали іспит з питань проведення зовнішніх перевірок в АПУ;
4.1.3. не входять до складу керівних органів (у тому числі регіональних) професійних громадських організацій аудиторів України;
4.1.4. не є членами АПУ чи уповноваженими представниками АПУ у регіонах;
4.1.5. не займають посади у Секретаріаті АПУ та/або в Комітеті з контролю якості, не є незалежними консультантами, визначеними Положенням з національної практики контролю якості;
( Пункт 4.1.5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 334/7 від 01.12.2016 )
4.1.6. кандидатури яких погоджені профільною комісією.
4.2. Для отримання допуску на складання відповідного іспиту кандидат в уповноважені контролери подає до Комітету з контролю якості такі документи:
4.2.1. відповідну заяву;
4.2.2. копію трудової книжки, засвідчену в установленому порядку.
4.3. На підставі отриманих документів Комітет з контролю якості надає кандидатам в уповноважені контролери допуск до складання іспиту. Порядок організації та проведення іспиту затверджується АПУ.
4.4. Іспит складається шляхом проведення тестування, що включає тести та ситуаційні завдання, та, за необхідності, шляхом співбесіди. Перевірку результатів тестування здійснює комісія з перевірки, склад якої затверджує профільна комісія. До складу комісії з перевірки включаються член профільної комісії та голова Комітету з контролю якості.
4.5. Тести та ситуаційні завдання для проведення тестування кандидатів в уповноважені контролери розробляє і подає на затвердження профільній комісії Комітет з контролю якості. Конкретний набір питань для проведення тестування затверджує профільна комісія.
4.6. Тривалість тестування становить 120 хвилин. Кандидат в уповноважені контролери вважається таким, що успішно склав іспит, якщо він набрав не менш як 70 балів зі 100 максимально можливих.
4.7. За результатами тестування Комітет з контролю якості передає профільній комісії подання про включення кандидатів, які відповідають вимогам, визначеним цим Положенням, до реєстру уповноважених контролерів. Подання розглядається профільною комісією на черговому засіданні. Кандидат включається до реєстру уповноважених контролерів після погодження його кандидатури профільною комісією.
4.8. Погодження кандидатур уповноважених контролерів профільною комісією для включення до реєстру уповноважених контролерів є підставою для укладення Секретаріатом АПУ з кожним із них відповідного договору щодо умов оплати і порядку його участі у проведенні перевірок. З уповноваженими контролерами, які є членами уповноваженої з контролю якості організації, договір укладає така організація відповідно до її статутних документів.
4.9. Договір, укладений Секретаріатом АПУ з уповноваженим контролером, може бути розірваний та/або уповноважений контролер може бути виключений з реєстру уповноважених контролерів за рішенням профільної комісії в таких випадках:
4.9.1. якщо уповноважений контролер переїхав на постійне місце проживання в іншу країну;
4.9.2. у разі порушення уповноваженим контролером вимог цього Положення;
4.9.3. у разі застосування АПУ стягнення до уповноваженого контролера.
4.10. АПУ веде реєстр уповноважених контролерів, які мають право проводити перевірки систем контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності, який оприлюднюється на офіційному сайті АПУ. В цьому реєстрі оприлюднюється:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- номер та термін чинності сертифіката аудитора;
- місце реєстрації (область, населений пункт);
- інформація про членство в професійних організаціях аудиторів та/або бухгалтерів аудиторів та/або бухгалтерів;
- контактні дані.
4.11. За умови настання однієї з подій, передбачених у п. 4.9, профільна комісія АПУ протягом 30 календарних днів повинна звернутися до уповноваженої з контролю якості організації з вимогою розірвання договору з уповноваженим контролером.
5. Вимоги до уповноважених з контролю якості організацій
5.1. Визнані АПУ професійні організації аудиторів та/або бухгалтерів, які мають намір набути статусу уповноваженої з контролю якості організації (далі - уповноважені організації), повинні створити систему зовнішніх перевірок, яка включає:
- профільну комісію або профільний комітет;
- формалізовані (документально оформлені) політики та процедури зовнішніх перевірок;
- нараховувати в членах організації не менше шести уповноважених контролерів, які відповідають вимогам, наведеним у розділі 4 цього Положення.
5.2. Уповноважена організація до укладання договору з АПУ повинна отримати від профільної комісії висновок про відповідність створеної системи зовнішніх перевірок цьому Положенню та іншим нормативним документам АПУ з цього питання.
5.3. Договір з уповноваженою організацією може бути розірваний за рішенням АПУ за поданням профільної комісії в таких випадках:
5.3.1. у разі порушення уповноваженою організацією вимог цього Положення;
5.3.2. у разі відсутності протягом більш ніж двох місяців у членах уповноваженої організації як мінімум шести уповноважених контролерів.
5.4. АПУ веде реєстр уповноважених з контролю якості організацій, які мають право проводити зовнішні перевірки систем контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності, який оприлюднюється на офіційному сайті АПУ. В цьому реєстрі оприлюднюється:
- найменування організації;
- юридична та поштова адреси та телефон виконавчого органу;
- список уповноважених контролерів організації.
6. Права і обов'язки контролерів та суб'єктів аудиторської діяльності при організації та проведенні перевірки
6.1. При проведенні перевірки контролер має право:
6.1.1. відмовитися від здійснення перевірки, якщо персонал або керівництво суб'єкта аудиторської діяльності перешкоджає її проведенню;
6.1.2. вимагати необхідні для реалізації своїх повноважень документи та іншу інформацію, пов'язану з предметом перевірки;
6.1.3. брати пояснення у посадових осіб і працівників суб'єкта аудиторської діяльності стосовно предмета перевірки;
6.1.4. вивчати (досліджувати) документи відповідно до цього Положення;
6.1.5. направляти з відома суб'єкта аудиторської діяльності, щодо якого здійснюється перевірка, запити до співвиконавців (субпідрядників) аудиторських послуг з питань, що стосуються предмета перевірки.
6.2. При проведенні перевірки контролер зобов'язаний:
6.2.1. скласти власне обґрунтоване неупереджене судження за результатами перевірки;
6.2.2. здійснювати перевірку з дотриманням вимог цього Положення, Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг та професійних стандартів;
6.2.3. документувати та розкривати всі виявлені невідповідності системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності;
6.2.4. не допускати розголошення інформації щодо виявлених невідповідностей та оцінки результатів системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності;
6.2.5. не допускати розголошення конфіденційної інформації у будь-який спосіб та для будь-яких цілей, крім тих, що пов'язані з виконанням його функцій. Додержання вимог конфіденційності інформації розповсюджується на результати зовнішніх перевірок системи контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності після проведення перевірки (виявлені невідповідності системи контролю якості) та на інформацію щодо суб'єктів аудиторської діяльності, яка зберігається в Комітеті з контролю якості;
6.2.6. підписувати заяви-зобов'язання щодо нерозголошення конфіденційної інформації суб'єкта аудиторської діяльності, до якої вони отримують доступ у зв'язку зі здійсненням своїх повноважень (форма заяви-зобов'язання погоджується профільною комісією);
6.2.7. підписувати заяви-зобов'язання щодо дотримання контролерами норм професійної етики та вимог до об'єктивності під час / після проведення перевірок системи контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності;
6.2.8. повідомляти голову Комітету з контролю якості про факти, що можуть призвести до порушення вимог об'єктивності та/або розголошення конфіденційної інформації, а також про факти, що можуть призвести до конфлікту інтересів;
6.2.9. бути коректними, стриманими, дотримуватися моральних норм і правил ділового спілкування.
6.3. При проведенні перевірки контролеру забороняється:
6.3.1. досліджувати чи намагатися отримати будь-яким іншим способом інформацію, яка не стосується системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності;
6.3.2. надавати рекомендації чи поради за додаткову винагороду у будь-якій формі (гроші, преференції тощо);
6.3.3. надавати рекомендації щодо змін у персональному складі виконавців суб'єкта аудиторської діяльності (або співвиконавців) та надавати оцінку професійним якостям співробітників суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;
6.3.4. розголошувати конфіденційну інформацію, яка йому стала відома у зв'язку зі здійсненням своїх повноважень.
6.4. Уповноважені контролери не можуть брати участь у проведенні перевірки суб'єкта аудиторської діяльності того регіону, в якому вони зареєстровані. Положення цього пункту не поширюється на уповноважених контролерів м. Києва та Київської області.
6.5. Посадові особи суб'єкта аудиторської діяльності під час проведення перевірки мають право:
6.5.1. надавати пояснення щодо предмета перевірки;
6.5.2. залучати незалежного консультанта, який проводив огляд контролю якості завдання та моніторинг системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності, для надання пояснень щодо предмета перевірки;
( Положення доповнено пунктом 6.5.2 згідно з Рішенням Аудиторської палати № 334/7 від 01.12.2016 )
6.5.3. ознайомитися зі звітом з перевірки та надати зауваження до нього.
6.6. Посадові особи суб'єкта аудиторської діяльності під час проведення перевірки зобов'язані:
6.6.1. підтвердити відповідними документами повноваження посадових осіб суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;
6.6.2. поставити на другому примірнику направлення на перевірку відмітку про отримання;
6.6.3. забезпечити групі з перевірки необхідні умови для проведення перевірки;
6.6.4. своєчасно надавати групі з перевірки повну і достовірну інформацію та документи щодо предмета перевірки;
6.6.5. на запит керівника групи з перевірки надавати копії необхідних документів для приєднання їх до документів робочої групи.
6.7. З метою забезпечення вимог об'єктивності контролерам забороняється:
6.7.1. отримувати подарунки чи знаки подяки, що можуть вплинути на їх об'єктивність та сумлінність, спроможність надавати обґрунтовані висновки щодо предмета перевірок;
6.7.2. отримувати винагороду або інші доходи від суб'єктів аудиторської діяльності за надання власних розробок, методичних та інших матеріалів для створення системи контролю якості, а також за надання послуг зі створення системи контролю якості.
6.8. За розголошення конфіденційної інформації та недодержання вимог об'єктивності контролери несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
7. Порядок проведення перевірок та оформлення результатів
7.1. Після оприлюднення Плану перевірок на веб-сайті АПУ, суб'єкт аудиторської діяльності, який включений до Плану перевірок, не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до початку перевірки, подає Комітету з контролю якості список запропонованих ним до участі у перевірці його системи контролю якості контролерів у кількості не менше ніж шість фізичних осіб з числа уповноважених контролерів, або повідомляє Комітет про проходження перевірки в уповноваженій організації.
( Пункт 7.1 розділу 7 в редакції Рішення Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
7.2. Проведення перевірок та оформлення результатів групою з перевірки, призначеною із запропонованих суб'єктом аудиторської діяльності до участі у перевірці його системи контролю якості контролерів, здійснюється в такому порядку:
7.2.1. Для перевірки суб'єкта аудиторської діяльності Комітетом з контролю якості з числа запропонованих за його поданням відповідно до п. 7.1 контролерів формується група із перевірки у складі не менше двох контролерів, один з яких є співробітником Комітету з контролю якості.
( Підпункт 7.2.1 пункту 7.2 розділу 7 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
7.2.2. Підбір уповноважених контролерів для виконання перевірки має проводитися за об'єктивною процедурою, спрямованою на забезпечення відсутності загрози об'єктивності контролерів та конфлікту інтересів між контролерами й суб'єктом аудиторської діяльності, що перевіряється.
( Підпункт 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
7.2.3. До початку перевірки Комітет з контролю якості формує і передає групі із перевірки та члену профільної комісії, який здійснює координацію та консультування групи із перевірки, попередній файл перевірки по кожному суб'єкту аудиторської діяльності, щодо якого здійснюється перевірка. Попередній файл перевірки повинен включати такі документи:
- інформацію (витяг) з Реєстру про суб'єкта аудиторської діяльності;
- копії звітів суб'єкта аудиторської діяльності за формою № 1-аудит за попередні роки, що перевіряються;
- іншу інформацію щодо суб'єкта аудиторської діяльності, яка є в розпорядженні АПУ;
- направлення на перевірку.
( Підпункт 7.2.3 пункту 7.2 розділу 7 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
7.2.4. Перевірка проводиться за Програмою перевірки системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності, яка складається Комітетом з контролю якості, підписується головою Комітету з контролю якості і передається групі із перевірки. Перелік питань Програми перевірки наведено у додатку 2 до цього Положення. Програма перевірки повинна бути застосована контролерами з урахуванням того, що професійні стандарти розраховані на застосування таким чином, який був би пропорційним розміру суб'єкта аудиторської діяльності, а також масштабу та складності суб'єкта господарювання, фінансові звіти якого перевірялися аудиторською фірмою (аудитором).
7.2.5. Комітет з контролю якості не пізніше ніж за 10 календарних днів письмово (лист або електронна пошта, факсограма, телефонограма) повідомляє суб'єкта аудиторської діяльності про проведення перевірки. Після отримання повідомлення перед початком перевірки суб'єкт аудиторської діяльності заповнює і передає групі із перевірки попередню анкету, форма якої наведена у додатку 3 до Положення.
7.2.6. Перед початком проведення перевірки група із перевірки передає керівнику суб'єкта аудиторської діяльності підписане Головою АПУ направлення на перевірку та підписані членами групи із перевірки і членом профільної комісії, який здійснює координацію та консультування групи із перевірки, заяви-зобов'язання про нерозголошення конфіденційної інформації членів робочої групи, дотримання норм професійної етики та вимог до об'єктивності.
7.2.7. Додатково на вимогу керівника суб'єкта аудиторської діяльності, щодо якого здійснюється перевірка, контролери можуть надавати документ про нерозголошення комерційної таємниці такого суб'єкта аудиторської діяльності.
7.2.8. Порушення конфіденційності та розголошення комерційної таємниці контролером розглядається як суттєве порушення норм професійної етики.
7.2.9. Строк проведення перевірки не може перевищувати 10 днів.
7.2.10. Група із перевірки перевіряє не менше ніж три завдання. Кількісний та якісний відбір окремих завдань для перевірки здійснює група із перевірки на підставі професійного судження для досягнення мети перевірки із урахуванням критеріїв, визначених у додатку 4 до цього Положення. При відборі завдань перевага насамперед віддається завданням з аудиту та огляду фінансової звітності. Для кожного відібраного для перевірки завдання складається коротка характеристика і присвоюється індекс, що фіксується в контрольному аркуші робочої групи.
7.2.11. Під час здійснення перевірки контролери досліджують документи суб'єкта аудиторської діяльності відповідно до Програми перевірки системи контролю якості аудиторських послуг та заповнюють контрольні листи з оцінки наявності та відповідності системи контролю якості. Зразки контрольних листів наведені у додатках 5, 6 та 7 до цього Положення.
( Пункт 7.2.12 виключено на підставі Рішення Аудиторської палати № 330/7 від 29.09.2016 )
7.2.12. В останній день перевірки складається Звіт за результатами перевірки у двох примірниках.
Один примірник Звіту за результатами перевірки залишається у суб'єкта аудиторської діяльності. Другий примірник, на якому суб'єкт аудиторської діяльності завіряє факт отримання та підтверджує надання групі із перевірки всіх наявних документів та інформації щодо власної системи контролю якості, передається групою із перевірки до Комітету з контролю якості.
( Підпункт пункту 7.2 розділу 7 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015, № 339/8 від 23.02.2017 )
7.2.13. У разі незгоди суб'єкта аудиторської діяльності з інформацією та висновками, викладеними у Звіті за результатами перевірки, суб'єкт аудиторської діяльності протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки може надати Комітету з контролю якості свої обґрунтовані заперечення до Звіту за результатами перевірки.
За наявності обґрунтованих підстав може бути проведено додаткову перевірку такого суб'єкта аудиторської діяльності.
7.2.14. Узагальнення та оцінка результатів перевірки, які наведені в контрольних листах відповідно до підпункту 7.2.11, здійснюється за методикою, затвердженою профільною комісією
( Пункт 7.2.14 в редакції Рішення Аудиторської палати № 330/7 від 29.09.2016 )
7.2.15. На підставі отриманого від групи із перевірки Звіту за результатами перевірки та заперечень до нього (у разі їх надходження до Комітету з контролю якості від суб'єктів аудиторської діяльності) Комітет з контролю якості готує та надає для розгляду на засіданні профільної комісії узагальнені дані про результати перевірок.
7.3. Організація проведення перевірок та оформлення результатів уповноваженою організацією:
7.3.1. Суб'єкт аудиторської діяльності одночасно з повідомленням про проходження перевірки в уповноваженій організації направляє Комітету з контролю якості лист-клопотання уповноваженої організації на проведення такої перевірки.
7.3.2. Лист-клопотання уповноваженої організації повинен містити:
- найменування, поштові та фактичні реквізити уповноваженої організації;
- найменування, поштові та фактичні реквізити суб'єкта аудиторської діяльності;
- список контролерів, які безпосередньо призначені для проведення перевірки;
- дату початку перевірки;
- зобов'язання провести перевірку у терміни та з дотриманням порядку, встановленого цим Положенням та іншими нормативними документами АПУ;
- підпис керівника уповноваженої організації або особи, уповноваженої органом управління цієї організації.
7.3.3. Комітет з контролю якості розглядає повідомлення суб'єкта аудиторської діяльності та лист-клопотання протягом 14 календарних днів і в цей же строк повідомляє уповноважену організацію та суб'єкт аудиторської діяльності про погодження (або відхилення) його перевірки, прізвище, ім'я та по батькові члена профільної комісії, який здійснюватиме координацію та консультування групи із перевірки уповноваженої організації, а також надає уповноваженій організації попередній файл перевірки, опис якого наведений у п. 7.2.3 цього Положення, окрім направлення на перевірку.
7.3.4. Направлення на перевірку для групи із перевірки уповноваженої організації надає уповноважена організація.
7.3.5. Призначена уповноваженою організацією група із перевірки здійснює перевірку у терміни та з дотриманням порядку проведення перевірок та оформлення її результатів відповідно до вимог цього Положення та з дотриманням інших нормативних документів АПУ.
7.3.6. Уповноважена організація розглядає результати перевірки у строк до 30 календарних днів і приймає рішення про відповідність (або невідповідність) системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності, після чого направляє профільній комісії клопотання про затвердження АПУ її рішення та видачі суб'єкту аудиторської діяльності відповідного свідоцтва.
7.4. Координацію та консультування групи із перевірки, незалежно від того, який орган призначив групу із перевірки, здійснює член профільної комісії, який призначається рішенням голови профільної комісії за його погодженням.
7.5. Член профільної комісії, який здійснює координацію та консультування групи із перевірки:
- може здійснювати нагляд над перевіркою;
- надає рекомендації та консультує групу із перевірки за її запитом;
- отримує від групи із перевірки звіт про перевірку;
- доповідає результати перевірки на черговому засіданні Профільної комісії.
( Пункт 7.5 розділу 7 в редакції Рішення Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015 )
7.6. Суб'єкт аудиторської діяльності має право не більше одного разу подати до Комітету з контролю якості заяву про перенесення терміну перевірки з поважних причин. Комітет з контролю якості розглядає подану заяву і за наявності поважних причин погоджує перенесення перевірки на іншу дату. Повторна заява суб'єкта аудиторської діяльності про перенесення терміну або відмова від перевірки вважається перешкоджанням проведенню перевірки і може бути підставою для виключення за рішенням АПУ суб'єкта аудиторської діяльності з Реєстру аудиторських фірм та аудиторів.
( Пункт 7.7 розділу 7 виключено на підставі Рішення Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
( Пункт 7.8 розділу 7 виключено на підставі Рішення Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
8. Затвердження результатів проведених перевірок
8.1. Профільна комісія розглядає узагальнені дані про результати перевірок, підготовлені Комітетом з контролю якості, та клопотання уповноваженої організації та за наслідками їх розгляду подає на чергове засідання АПУ проект рішення про наявність та відповідність системи контролю якості аудиторських послуг. За потреби профільна комісія може запросити в уповноваженої організації будь-які матеріали перевірки.
( Пункт 8.1 розділу 8 в редакції Рішення Аудиторської палати № 315/6 від 24.09.2015; із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
8.2. Залежно від наявності у суб'єкта аудиторської діяльності впровадженої системи контролю якості та ступеня її відповідності професійним стандартам АПУ приймає рішення про визнання суб'єкта аудиторської діяльності таким, що:
8.2.1. пройшов перевірку системи контролю якості аудиторських послуг;
8.2.2. не пройшов перевірку системи контролю якості аудиторських послуг.
8.3. У разі визнання суб'єкта аудиторської діяльності таким, що пройшов перевірку системи контролю якості аудиторських послуг, АПУ видає йому Свідоцтво про відповідність системи контролю якості. Свідоцтво підписується Головою АПУ та головою профільної комісії.
8.4. Строк чинності Свідоцтв про відповідність системи контролю якості становить п'ять років, починаючи з року, наступного за роком, у якому проведено перевірку. Строк чинності Свідоцтва вказується в Свідоцтві під час його видачі.
Свідоцтво про відповідність системи контролю якості діє до кінця року, але не пізніше ніж дата прийняття рішення АПУ за результатами чергової планової або позапланової перевірки системи контролю якості.
( Пункт 8.4 розділу 8 доповнено абзацом згідно з Рішенням Аудиторської палати № 325/13 від 26.05.2016 )
У разі прийняття АПУ рішення про виключення суб'єкта аудиторської діяльності з Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, видане йому Свідоцтво про відповідність системи контролю якості анулюється, про що зазначається у відповідному рішенні АПУ.
( Пункт 8.4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 334/7 від 01.12.2016 )
8.5. У разі визнання суб'єкта аудиторської діяльності таким, що не пройшов перевірку системи контролю якості аудиторських послуг, АПУ встановлює йому строк від 6 до 12 місяців з дати прийняття рішення для усунення недоліків системи контролю якості. Після закінчення встановленого строку суб'єкт аудиторської діяльності підлягає повторній перевірці на предмет усунення недоліків системи контролю якості у порядку, визначеному цим Положенням.
8.6. Витрати на повторну перевірку суб'єкта аудиторської діяльності компенсуються за рахунок такого суб'єкта. Розмір та порядок оплати за повторну перевірку встановлюється АПУ з урахуванням вимог п. 7.8 цього Положення.
8.7. Якщо після закінчення встановленого у п. 8.5 строку для усунення недоліків, при наявності трьох чи більше виконаних завдань за період після попередньої перевірки, суб'єкт аудиторської діяльності відмовляється без поважних причин від проходження повторної перевірки, він вважається таким, що не усунув недоліки системи контролю якості.
8.8. У разі неусунення недоліків протягом установленого строку результати перевірки системи контролю якості такого суб'єкта аудиторської діяльності підлягають розгляду на Дисциплінарній комісії АПУ.
8.9. Інформація та рішення АПУ про відповідність системи контролю якості аудиторських послуг підлягають оприлюдненню шляхом розміщення на офіційному веб-сайті АПУ.
8.10. Витяг з рішення АПУ про відповідність системи контролю якості аудиторських послуг впродовж 10 календарних днів з дня набрання чинності рішенням АПУ надсилається суб'єкту аудиторської діяльності, що перевірявся.
8.11. Документи з перевірки системи контролю якості аудиторських послуг підлягають зберіганню протягом шести років.
9. Прикінцеві та перехідні положення
9.1. Відбір завдань для перевірки суб'єктів аудиторської діяльності здійснюється виключно із завдань з аудиту. Відбір завдань суб'єктів аудиторської діяльності, щодо яких проводиться повторна перевірка, здійснюється з дати закінчення періоду попередньої перевірки.
( Пункт 9.1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати № 334/7 від 01.12.2016 )
9.2. Встановити строк чинності Свідоцтв про відповідність системи контролю якості, отриманих суб'єктами аудиторської діяльності за результатами перевірок, які проведені:
9.2.1. в 2009 році - до 31.12.2014 року;
9.2.2. в 2010 році - до 31.12.2015 року;
9.2.3. в 2011 році - до 31.12.2016 року;
9.2.4. в 2012 році - до 31.12.2017 року;
9.2.5. в 2013 році - до 31.12.2018 року;
9.2.6. в 2014 році - до 31.12.2019 року.
За результатами планової або позапланової перевірки системи контролю якості АПУ має право анулювати Свідоцтво про відповідність системи контролю якості.
( Пункт 9.2 розділу 9 доповнено абзацом згідно з Рішенням Аудиторської палати № 325/13 від 26.05.2016 )
9.3. Це Положення набирає чинності з 1 січня 2015 р. До 31 грудня 2014 р. порядок проведення перевірок та оформлення результатів, а також затвердження результатів проведених перевірок здійснюються у відповідності до розділів 6 та 7 Положення про зовнішні перевірки системи контролю якості аудиторських послуг, затвердженого рішенням АПУ від 26.05.2011 р. № 231/12, зі змінами, внесеними рішеннями АПУ від 30.06.2011 р. № 232/8, від 29.09.2011 р. № 239/9, від 25.04.2013 р. № 268/8 та від 30.05.2013 р. № 271/6.
( Пункт 9.4 розділу 9 виключено на підставі Рішення Аудиторської палати № 339/8 від 23.02.2017 )
Додаток 1
до Положення про зовнішні перевірки
системи контролю якості
аудиторських послуг
ЗНАЧЕННЯ
нормуючих коефіцієнтів та приклад розрахунку інтегрального коефіцієнта для формування плану зовнішніх перевірок
Таблиця 1.
Значення нормуючих коефіцієнтів за видами аудиторських послуг
Вид аудиторської послугиВідповідно до коду рядка Звіту за формою № 1-аудитЗначення нормуючого коефіцієнта
Обов'язковий аудит фінансової звітності1111000
Ініціативний аудит фінансової звітності1121500
Приклад розрахунку інтегрального коефіцієнта
Інтегральний коефіцієнт розраховується відповідно до п. 2.2 Положення за даними Звіту за формою № 1-аудит за попередній рік як сума добутків, визначених шляхом множення загальної кількості замовлень з конкретного виду завдання на фактичний обсяг наданих послуг за цим видом завдання та діленням на відповідний нормуючий коефіцієнт для кожного виду завдань, наведений у таблиці 1.
Приклад ілюстративного розрахунку інтегрального коефіцієнта наведено в таблиці 2.
Таблиця 2.
Приклад ілюстративного розрахунку інтегрального коефіцієнта
Назва показниківКод рядкаКількість замовлень (угод), одиницьФактичний обсяг наданих послуг (без ПДВ), тис. грн.Значення нормуючого коефіцієнтаЗначення інтегрального коефіцієнта ряд. 6 = ряд. 3 х ряд. 4 / ряд. 5
123456
Обов'язковий аудит фінансової звітності1112025010005,00
Ініціативний аудит фінансової звітності1122221015003,08
Сумарне значення інтегрального коефіцієнта за всіма видами аудиторських послуг8,08
Додаток 2
до Положення про зовнішні перевірки
системи контролю якості
аудиторських послуг
ПЕРЕЛІК
питань програми перевірки системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності
1. Дотримання суб'єктом аудиторської діяльності вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" щодо умов здійснення аудиторської діяльності
1.1. Склад засновників (учасників, акціонерів, власників) на предмет належності 70 % статутного капіталу сертифікованим аудиторам.
1.2. Наявність чинного сертифіката аудитора у керівника аудиторської фірми, аудитора, який займається аудиторською діяльністю індивідуально як фізична особа - підприємець, протягом періоду, за який здійснюється перевірка (період перевірки).
1.3. Чи працює керівник суб'єкта аудиторської діяльності в аудиторській фірмі за основним місцем роботи. Якщо ні, то яка робота (зайнятість) є його основним місцем роботи.
1.4. Види послуг, що надавалися суб'єктом аудиторської діяльності за період перевірки.
1.5. Перебування суб'єкта аудиторської діяльності у Реєстрі аудиторських фірм та аудиторів протягом періоду перевірки.
2. Відповідальність керівництва за організацію контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності
2.1. Наявність письмового документа з викладеною політикою та процедурами контролю якості, які застосовує суб'єкт аудиторської діяльності, наявність розроблених і прийнятих внутрішніх стандартів, інструкцій, методик, інших внутрішніх документів, які регламентують питання контролю якості (навести їх назви та дати затвердження).
2.2. Наявність підрозділу (працівника), який відповідає за організацію системи контролю якості.
3. Дотримання етичних вимог
3.1. Наявність вимог із дотримання принципів професійної етики аудиторів у письмових документах з викладеною політикою та процедурами контролю якості, які застосовує суб'єкт аудиторської діяльності.
3.2. Оцінка того, чи відповідають ці вимоги Кодексу професійної етики, який застосовується в Україні.
3.3. Впровадження процедур з контролю дотримання професійної етики, передбачених у суб'єкта аудиторської діяльності.
3.4. Забезпечення суб'єктом аудиторської діяльності виконання вимог статті 20 Закону України "Про аудиторську діяльність" щодо випадків заборони проведення аудиту.
4. Політика та процедури щодо людських ресурсів
4.1. Вимоги щодо найму співробітників (чи є у суб'єкта аудиторської діяльності кваліфікаційні вимоги для фахівців під час прийняття на роботу).
4.2. Забезпечення компетентності та професійного розвитку фахівців:
4.2.1. наявність у суб'єкта аудиторської діяльності вимоги щодо підвищення кваліфікації фахівців;