• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розгляду скарги при проведенні процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтопереробки рідких

Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата  | Рішення від 19.06.2007 № 02/259рш
Реквізити
  • Видавник: Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата
  • Тип: Рішення
  • Дата: 19.06.2007
  • Номер: 02/259рш
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міжвідомча комісія з питань державних закупівель , Рахункова палата
  • Тип: Рішення
  • Дата: 19.06.2007
  • Номер: 02/259рш
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАХУНКОВА ПАЛАТА
МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
Р І Ш Е Н Н Я
19.06.2007 N 02/259рш
Відповідно до статті 3-3 та частини 5 статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та пункту 9 Порядку розгляду скарг з питань державних закупівель від 23 березня 2007 року, розглянувши скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Росукрнафтарезерв" (м. Київ) від 01.06.2007 N 16/06-32 на дії Міністерства оборони України при проведенні процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтопереробки рідких (20 найменувань), Комісія
ВСТАНОВИЛА:
Скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Росукрнафтарезерв" має наступні вимоги:
1. Розглянути скаргу по суті та відмінити процедуру відкритих торгів із зменшенням ціни.
За результатами розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Росукрнафтарезерв" від 01.06.2007 N 16/06-32 на дії Міністерства оборони України (далі - Замовник) при проведенні процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтопереробки рідких (20 найменувань) встановлено наступне.
Скаржник скаржиться на те, що Замовник порушив вимоги Закону щодо оприлюднення інформації, а саме не вказав в оголошенні про проведення закупівлі кількість продукції, що закуповується, кваліфікаційні вимоги, яким повинні відповідати учасники торгів, та реєстраційний рахунок, який відкритий в органах Державного казначейства.
Листом від 07.06.2007 N 269/162 на питання, порушені Скаржником, Замовником були надані відповідні пояснення. Зокрема, Замовник пояснив, що оголошення про проведення торгів на закупівлю продуктів нафтопереробки рідких було подано для опублікування в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України та Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації у суворій відповідності з їх формою, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 20.06.2006 N 217-р "Про затвердження форми оголошень про проведення процедур закупівель та інструкцій щодо їх заповнення".
У пункті 5 Інструкції щодо заповнення форми Оголошення..., затвердженої зазначеним розпорядженням Антимонопольного комітету України, зазначено, що детальна інформація про вид, кількість, місце поставки, проведення робіт, надання послуг, строк поставки товарів, виконання робіт або надання послуг зазначаються у тендерній документації.
У пункті 9 оголошення про проведення торгів із закупівлі продуктів нафтопереробки рідких (20 найменувань) було зазначено, що кваліфікаційні вимоги Учасників встановлюються відповідно до статті 15 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", крім того у цьому пункті були зазначені номери телефонів, за якими можна отримати відповіді у разі виникнення будь-яких запитань стосовно інформації, викладеної у цих оголошеннях.
На момент подання скарги (станом на 01.06.2007) Скаржником навіть не була отримана тендерна документація на жодну із зазначених процедур для детального ознайомлення з умовами проведення торгів. При цьому його намір взяти участь у торгах обмежується лише заявкою на надання рахунку для оплати тендерної документації, який він не сплатив станом на 06.06.2007 і не отримав тендерну документацію.
Свій намір взяти участь у зазначених торгах крім Скаржника виявили ще 15 учасників, яким надавалася вичерпна інформація щодо організаційних питань по зазначених торгах за телефонами, вказаними в оголошеннях. Потенційні учасники, які мають намір взяти участь у торгах і сподіваються на перемогу, сплатили вартість тендерної документації (10 і 7 тисяч гривень) і отримали її для підготовки своїх тендерних пропозицій. Крім того, інформація про реєстраційний рахунок, відкритий в органах Державного казначейства України, зазначена у тендерній документації.
Таким чином, під час аналізу матеріалів, наданих Скаржником та Замовником, порушень вимог Закону в діях Замовника виявлено не було.
Враховуючи викладене вище та на підставі вимог Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", Комісія
ВИРІШИЛА:
1. Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Росукрнафтарезерв" від 01.06.2007 N 16/06-32 залишити без задоволення.
2. Вимогу Комісії щодо призупинення Міністерством оборони України закупівлі за державні кошти продуктів нафтопереробки рідких (20 найменувань) скасувати.
Голова Комісії
Перший заступник Голови Комісії
Заступник Голови Комісії
Секретар Комісії
В.Копилов
О.Ткаченко
М.Мельничук
О.Костусєв
"Інформаційний бюлетень
Тендерної палати України",
N 33, 13 серпня 2007 р.