• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо ліцензування діяльності ЗАТ "ГАЗТРАНЗИТ"

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 15.11.2004 № 05-39-08/5031
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.11.2004
  • Номер: 05-39-08/5031
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.11.2004
  • Номер: 05-39-08/5031
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
15.11.2004 N 05-39-08/5031
ЗАТ "Газтранзит"
Щодо ліцензування діяльності ЗАТ "ГАЗТРАНЗИТ"
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула запит Закритого акціонерного товариства "ГАЗТРАНЗИТ" з іноземними інвестиціями (далі - ЗАТ "Газтранзит") щодо отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами. З метою підготовки рішення було проведено відкриті слухання (28.07.2004) та нараду в НКРЕ (09.09.2004) за участю представників Мінпаливенерго, НАК "Нафтогаз України" і ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", опрацьовано інформацію щодо діяльності ЗАТ "Газтранзит", офіційно отриману від Мінпаливенерго, НАК "Нафтогаз України" і ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України".
За підсумками розгляду Комісією встановлено.
Відповідно до Закону України "Про нафту і газ" магістральний трубопровідний транспорт нафти і газу - технологічний комплекс - окремий трубопровід (або сукупність трубопроводів) та пов'язані з ним єдиним технологічним процесом об'єкти, за допомогою яких здійснюється постачання нафти і газу споживачам, включаючи транзитне постачання через територію України.
Згідно з статтею 7 Закону України "Про трубопровідний транспорт" магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю України.
Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Органами влади згідно з положенням Закону України "Про захист економічної конкуренції" визнаються міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, державні органи, що здійснюють регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, ринку цінних паперів, державні органи приватизації, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, місцеві органи виконавчої влади.
З урахуванням вимог чинного законодавства майно, яке використовується для забезпечення транспортування, зберігання та розподілу нафти, нафтопродуктів і природного газу і яке відповідно до законодавства не підлягає приватизації, передається НАК "Нафтогаз України" у користування (постанова Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 N 747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України").
Транспортування природного газу магістральними газопроводами, переданими для виконання функцій оперативного управління державним майном, яке не підлягає приватизації, здійснює НАК "Нафтогаз України" в особі ДК "Укртрансгаз", що має ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами АА N 323999.
ЗАТ "Газтранзит" має у власності компресорну станцію "Тарутине" на діючому газопроводі Ананьїв-Тираспіль-Ізмаїл; перехід через р. Дунай довжиною 5,932 км та два лупінги загальною довжиною 70,2 км. Операторські послуги по експлуатації компресорної станції та газопроводу надає Дочірня компанія "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" на підставі контрактів з ЗАТ "Газтранзит" від 29.12.1999 N 3-544 та від 29.07.2002.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту головною метою створення товариства є реалізація програм по фінансуванню та будівництву новостворюваних, а також по розширенню і реконструкції існуючих транзитних газопроводів, компресорних станцій і підземних сховищ газу та їх експлуатація для одержання прибутку.
Статтею 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами, визнається зовнішньоекономічною діяльністю.
З огляду на наведене можна зробити висновок, що метою створення і подальшої діяльності ЗАТ "Газтранзит" є здійснення ним зовнішньоекономічної діяльності.
Основним нормативно-правовим актом України, що регулює відносини в сфері ліцензування, є Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності". Відповідно до статті 9 цього Закону діяльність з транспортування природного газу магістральними трубопроводами підлягає ліцензуванню. У той же час статтею 8 цього Закону визначено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності (ліцензійні умови) з транспортування природного газу магістральними трубопроводами були затверджені постановою НКРЕ від 13.09.1999 N 1195. Із змісту пункту 1.4 ліцензійних умов випливає, що ліцензію на право здійснення цього виду діяльності отримують газотранспортні організації, якими є суб'єкти підприємницької діяльності, які забезпечують транспортування газу магістральними газопроводами до газорозподільних мереж або безпосередньо до споживачів.
Одночасно слід відмітити, що згідно з пунктом 3.4.1 ліцензійних умов ліцензіат повинен здійснювати централізоване диспетчерське управління, виконуючи вимоги нормативних документів, забезпечити надійність і стабільність роботи газотранспортної системи і запобігати виникненню аварій та позаштатних ситуацій.
Крім того, ліцензійними умовами встановлено, що ліцензіат має право одержувати плату за послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від користувачів цих послуг за встановленим тарифом на транспортування природного газу магістральними трубопроводами. Оплата послуг з транспортування природного газу здійснюється замовниками за тарифами, визначеними згідно з Методикою розрахунку тарифів на послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, затвердженою постановою НКРЕ від 04.09.2002 N 984. Тарифи на транспортування природного газу магістральними трубопроводами розраховуються газотранспортними підприємствами і надаються для розгляду разом з необхідними матеріалами (розрахунки ставок тарифу з обґрунтовуючими матеріалами, бухгалтерський баланс газотранспортного підприємства, постатейне обґрунтування змін розміру витрат, які відносяться на собівартість послуг, обґрунтування запланованого прибутку, інвестиційну програму розвитку підприємства) та затвердження до НКРЕ.
Виходячи з вищезазначеного, ліцензуванню з транспортування природного газу магістральними трубопроводами підлягає діяльність, обов'язковими умовами якої є транспортування газу до газорозподільних мереж або безпосередньо до споживачів, здійснення централізованого диспетчерського управління та встановлення тарифу на транспортування природного газу та інші суттєві вимоги ліцензійних умов.
Таким чином, діяльність, яку провадить ЗАТ "Газтранзит" за допомогою наявного на правах власності обладнання, відповідає статті 12 Закону України "Про трубопровідний транспорт", якою встановлено, що "зовнішньоекономічна діяльність підприємств, установ та організацій трубопровідного транспорту регулюються актами законодавства України, що регламентують зовнішньоекономічні відносини" і ліцензуванню не підлягає.
Член Комісії Ю.Андрійчук