• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо уточнення розяснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 23.06.2003 № 05-39-11/2331
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.06.2003
  • Номер: 05-39-11/2331
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.06.2003
  • Номер: 05-39-11/2331
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
23.06.2003 N 05-39-11/2331
На N 02-29.1/737 від 06.06.2003
Голові Сумського обласного
територіального відділення
Антимонопольного комітету
України
Іванову Ю.Ф.
Щодо уточнення роз'яснень
Шановний Юрію Федоровичу!
В доповнення до листів НКРЕ від 18.02.03 N 05-38-11/522 та від 05.05.03 N 05-30-11/1455 щодо оплати споживачами обсягів перевищення граничних (договірних) величин Комісія повідомляє таке.
У відповідності до пункту 1 статті 21 Закону України "Про підприємства в Україні", відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. При цьому підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
У відповідності до пункту 6.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 у редакції постанови НКРЕ від 22.08.02 N 928 (далі - Правила), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регламентує відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і споживачем, та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
У відповідності до пункту 7.1 Правил, розрахунки споживачів з постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом здійснюються згідно з договором про постачання електричної енергії, який укладається у відповідності з Типовим договором (додаток 2 до Правил). При цьому розділом 5 Типового договору передбачено узгодження між сторонами порядку визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності у відповідності з Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 р. N 441 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2002 року N 475 (далі - Порядок). Комісія звертає увагу, що при укладенні договору на основі типового сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати ті чи інші його умови.
Таким чином, застосування до споживача процедури встановлення і коригування граничних величин згідно Порядку, має здійснюватись за умови зазначення у договорі між сторонами порядку встановлення, доведення та коригування граничних величин. У випадку передбачення зазначеного вище порядку в договорі, граничні величини набувають статусу договірних, а у споживача виникає зобов'язання (згідно статті 26 Закону України "Про електроенергетику") оплатити п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої (зафіксованої протягом розрахункового періоду) і договірної величини.
У відповідності до зазначеного вище:
1. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право стягувати зі споживачів плату у випадках несвоєчасної оплати обсягу фактично спожитої електричної енергії (у разі прострочення споживачем встановленого терміну шляхом коригування за підсумком минулого розрахункового періоду граничної величини на цей період до рівня фактично оплаченого обсягу електричної енергії) в п'ятикратному розмірі вартості різниці фактично спожитої і договірної величини як за понадлімітне споживання у випадку зазначення в договорі порядку доведення та коригування граничних величин або зазначення в договорі, що сторони у випадку зміни законодавства зобов'язуються дотримуватися вимог нормативно-правових актів.
Крім того Комісія звертає увагу, що згідно абзацу 2 пункту 11 Порядку "за підсумками місяця гранична величина споживання електричної енергії для споживачів коригується до рівня фактично сплаченої за цей місяць величини її споживання". Тобто, коригування здійснюється за результатами оплати для розрахункового періоду, протягом якого була спожита електрична енергія і проведені ті чи інші платежі за спожиту протягом цього розрахункового періоду електричну енергію.
2. У відповідності до статті 178, 179 Цивільного кодексу, виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно з договором штрафом та/або пенею - визначеною договором або законом грошовою сумою, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі невиконання або неналежного виконання зобов'язання, зокрема у разі прострочення виконання. При цьому Законом України "Про електроенергетику" не зазначено, що передбачені статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" платежі у розмірі п'ятикратної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини являються "штрафом" або "пенею".
Пеня за неналежне виконання умов договору в частині несвоєчасного здійснення платежу має стягуватися зі споживача виключно у випадку якщо це передбачено договором між сторонами.
3. Додатково Комісія повідомляє, що надання правової оцінки щодо дій того чи іншого суб'єкта господарської діяльності знаходиться в компетенції господарського суду. Таким чином, однозначну чітку відповідь щодо правомірності дій постачальника електричної енергії має дати господарський суд у кожному конкретному випадку після детального розгляду доказів наданих обома сторонами, які знаходяться в стані спору. При цьому на вимогу сторін спору листи органів виконавчої влади, в тому числі НКРЕ та Антимонопольного комітету України можуть бути розглянуті на рівні з іншими доказами.
З повагою,
Голова Комісії Ю.Продан