• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порядку постачання електричної енергії споживачам

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 18.02.2003 № 05-39-11/522
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.02.2003
  • Номер: 05-39-11/522
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.02.2003
  • Номер: 05-39-11/522
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.02.2003 N 05-39-11/522
На N 02-29.1/99 від 24.01.2003
Антимонопольний комітет
України
Сумське обласне
територіальне відділення
Щодо порядку постачання електричної енергії споживачам
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула лист Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.01.03 N 02-29.1/99 та повідомляє таке.
Постачання електричної енергії споживачам здійснюється у відповідності до вимог Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон), Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.99 N 441 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.02 N 475 (далі - Порядок), Правилами користування електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року N 28 у редакції постанови НКРЕ від 22.08.02 N 928 (далі - Правила).
Механізм реалізації норм, частин 5 та 6 статті 26 Закону щодо оплати споживачем підвищеної вартості за обсяги перевищення договірних (граничних) величин на сьогоднішній день визначається Порядком.
Відповідно до пункту 7 Порядку, споживачам, які вчасно здійснюють платежі за електричну енергію, в тому числі за п'ятикратною вартістю обсягів електричної енергії, дотримуються режимів споживання електричної енергії, граничні величини доводяться в межах (на рівні) заявленої величини обсягу споживання. Споживачі, які не здійснюють платежів підлягають відключенню, і граничні величини їм не встановлюються (ні на нульовому, ні на якому іншому рівні).
Абзацом 2 пункту 11 Порядку визначено, що за підсумками місяця (поточного розрахункового) гранична величина споживання електричної енергії (на цей місяць) для споживачів коригується до рівня фактично сплаченої за цей місяць величини її споживання. Тобто, коригування здійснюється за результатами оплати для розрахункового періоду, протягом якого була спожита електрична енергія. Дата закінчення розрахункового періоду (дата, коли мають бути зняті покази розрахункових засобів обліку) та дата остаточного розрахунку за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію мають бути зазначені в договорі.
Дія норми абзацу 2 пункту 11 Порядку (так як не зазначено іншого) має двонаправлений характер як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення граничних величин. Тобто у разі, якщо споживач протягом місяця перевищує встановлені на початку місяця граничні величини і до закінчення розрахункового періоду здійснить відповідні додаткові платежі, граничні величини коригуються йому в сторону збільшення. Якщо споживач протягом місяця не перевищив встановлених на початку місяця величин, але не здійснив в повному обсязі оплату спожитої електричної енергії, граничні величини на цей місяць зменшуються йому у відповідності до рівня здійсненої оплати. В тому числі, якщо споживач взагалі не здійснив оплати у встановлені строки, гранична величина коригується йому до нульового рівня.
Згідно з підпунктом 55 пункту 1.2 Правил, розрахунковий період - період часу, за який визначається обсяг спожитої та/або переданої електричної енергії, величина потужності, та здійснюються відповідні розрахунки. У відповідності до пункту 7.7 Правил, початок та тривалість розрахункового періоду для розрахунку плати за спожиту електроенергію визначаються у договорі.
У відповідності до вимог Правил, тривалість періоду для оплати отриманого рахунка зазначається у договорі і не повинна перевищувати 5 днів для споживачів, які оплачують електричну енергію самостійно, і 10 днів для споживачів, які здійснюють розрахунки через свою територіально відокремлену головну організацію (пункт 7.8 Правил).
Статтею 26 Закону встановлено, що споживачі (крім населення) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період (тобто до встановленої договором дати) сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення) сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.
Отже, якщо було здійснено коригування до нульового рівня, то споживач повинен сплатити енергопостачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної, тобто нульової, величин.
З метою уникнення ситуацій, коли запізнення із проведенням платежу за електричну енергію на обумовлену договором дату призведе до відповідного коригування граничних величин електроспоживання та нарахування у відповідності до законодавства підвищеної вартості за обсяг перевищення, рекомендувати споживачам керуватись пунктом 7.6 Правил щодо розрахунків попередньою оплатою, плановими платежами тощо, що дасть змогу звести до мінімуму негативні наслідки недотримання споживачем дисципліни розрахунків в частині здійснення остаточного розрахунку за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію.
Додатково Комісія повідомляє, що надання правової оцінки щодо дій того чи іншого суб'єкта господарської діяльності знаходиться в компетенції господарського суду.
Член комісії В.Меркушов