• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо складання зведеної акцизної накладної (витяг)

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 21.08.2023 № 2598/ІПК/99-00-09-04-03-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 21.08.2023
  • Номер: 2598/ІПК/99-00-09-04-03-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 21.08.2023
  • Номер: 2598/ІПК/99-00-09-04-03-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
21.08.2023 № 2598/ІПК/99-00-09-04-03-06
Щодо складання зведеної акцизної накладної (витяг)
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно складання зведеної акцизної накладної, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність з виробництва та постачання сільськогосподарської продукції. Товариство є розпорядником акцизних складів. Товариство здійснює придбання пального оптовими партіями, зберігає його на акцизному складі і видає пальне з акцизного складу до акцизного складу пересувного (власні автомобільні паливозаправники), здійснює заправлення пальним з акцизного складу пересувного в паливний бак сільськогосподарської техніки.
На видачу пального з акцизного складу пересувного на заправлення сільськогосподарської техніки складається зведена акцизна накладна в кінці місяця.
Внаслідок застосування під час реєстрації другого примірника акцизної накладної допустимого ліміту пального на акцизному складі пересувному Товариство було позбавлено можливості застосовувати зведену акцизну накладну в кінці місяця.
Враховуючи зазначене, Товариство запитує:
1. Чи має право Товариство складати зведені акцизні накладні за кожним акцизним складом пересувним не пізніше останнього дня звітного місяця за загальний обсяг пального, використаного протягом місяця для власного споживання, якщо зазначений обсяг використаного пального у 3 та більше разів перевищує загальну місткість ємності (секцій) акцизного складу пересувного?
2. Чи можуть зведені акцизні накладні за кожним акцизним складом пересувним складатись Товариством на загальний обсяг пального, використаного для власного споживання протягом одного або кількох днів, тобто декілька зведених акцизних накладних по акцизному складу пересувному протягом місяця?
3. Яким нормативним актом передбачена заборона реєструвати другий примірник акцизної накладної на видачу пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного, перший примірник якої зареєстровано, на підставі допустимого ліміту пального на акцизному складі пересувному?
4. Яким нормативним актом передбачений допустимий ліміт пального на акцизному складі пересувному, перевищення якого є підставою для відмови у реєстрації другого примірника акцизної накладної на видачу пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного, перший примірник якої зареєстровано?
Щодо зазначених питань
Згідно із пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації, зокрема, пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в ЄРАН, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до п. 232.3 ст. 232 Кодексу (п. 231.6 ст. 231 Кодексу).
Зведена акцизна накладна може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов'язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця (п. 231.3 ст. 231 Кодексу).
Відповідно до п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація в ЄРАН здійснюється:
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу;
другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального на акцизний склад акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального на акцизний склад акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу акцизного складу пересувного - отримувачем пального;
першого примірника зведеної акцизної накладної - не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.
Згідно із п. 232.1 ст. 232 Кодексу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ) ведеться, зокрема, але не виключно, облік обсягів пального в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів акцизних складів пересувних та акцизних складів акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом.
У зазначеній у п. 232.3 ст. 232 Кодексу формулі, за якою обчислюється обсяг пального, на яке платник може зареєструвати акцизні накладні розрахунки коригування, враховуються, зокрема обсяги пального:
за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН, що підтверджено другим примірником такої акцизної накладної, зареєстрованим в ЄРАН (які збільшують обсяг, що обчислюється за формулою);
за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в ЄРАН (які зменшують обсяг, що обчислюється за формулою).
Зміна показника обсягу пального за виданими акцизними накладними відбувається у день реєстрації акцизної накладної в ЄРАН, а зміна показника обсягу пального за отриманими акцизними накладними - у день реєстрації другого примірника акцизної накладної в ЄРАН.
Згідно із пунктом 26 розділу ІІ Порядку №729 в акцизній накладній зазначаються реквізити акцизного складу пересувного, на який фізично відвантажене (отримане) пальне, зокрема, дані про місткість ємності (секцій), в яку (які) здійснено фізичне відвантаження (отримання) пального (загальна місткість; кількість секцій; місткість секцій, в які здійснено відвантаження (отримання) пального, на обсяги якого виписана акцизна накладна).
СЕА РПСЕ забезпечує автоматичний облік обсягів залишків пального в розрізі акцизних складів акцизних складів пересувних, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в ЄРАН.
Алгоритм прийняття та обробки акцизних накладних передбачає здійснення перевірки даних, зазначених в ній, та відповідності таких даних даним, зокрема, але не виключно, СЕА РПСЕ. При обробці другого примірника акцизної накладної, складеної на операції з реалізації пального на акцизний склад пересувний, здійснюється зіставлення даних щодо обсягу пального, зазначеного в акцизній накладній, та обсягу пального, який може бути відвантажений на акцизний склад пересувний (тобто різниці між загальною місткістю ємностей на акцизному складі пересувному та обсягом пального, яке за даними СЕА РПСЕ обліковується в такому акцизному складі).
У випадку, якщо обсяг пального в акцизній накладній перевищує таку різницю, реєстрація цього примірника не здійснюється.
Другий примірник акцизної накладної на операції з реалізації пального на акцизний склад пересувний (перший примірник якої зареєстрований в ЄРАН), може бути зареєстрований в ЄРАН, якщо обсяг пального, на який виписана акцизна накладна, не перевищуватиме загальну місткість ємності (секцій) цього акцизного складу пересувного, зменшену на обсяг пального, який обліковується на такому акцизному складі пересувному.
У п. 231.3 ст. 231 Кодексу наданий максимальний термін складання зведеної акцизної накладної (не пізніше останнього дня місяця) - на обсяг пального, використаного, зокрема, для власного споживання протягом такого місяця.
Кодекс не позбавляє платника податку права складати зведену акцизну накладну на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду.
Отже, Товариство має право складати зведені акцизні накладні на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду, такі накладні можуть бути зареєстровані в будь-який день з дня їх складання, але не пізніше 15 днів з дня складання.
'...'