• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 45. Електротехнічне виробництво

Міністерство промислової політики України | Довідник, Покажчик, Перелік від 11.08.1998 № 288
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Довідник, Покажчик, Перелік
  • Дата: 11.08.1998
  • Номер: 288
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Довідник, Покажчик, Перелік
  • Дата: 11.08.1998
  • Номер: 288
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
промислової політики України
11.08.98 N 288
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 45
Електротехнічне виробництво
Розділи:
"Загальні професії робітників електротехнічного виробництва"
"Виробництво електроізоляційних матеріалів" "Електровугільне виробництво"
"Кабельне виробництво" "Ізоляційні та намотувально-обмотувальні роботи"
"Виробництво хімічних та інших джерел струму":
"Загальні професії робітників у виробництві хімічних та інших джерел струму"
"Виробництво гальванічних елементів і батарей та інших джерел струму"
"Виробництво свинцевих і лужних акумуляторів та батарей"
Видання друге, перепрацьоване
ВСТУП
Розділи "Загальні професії робітників електротехнічного виробництва", "Виробництво електроізоляційних матеріалів", "Електровугільне виробництво", "Кабельне виробництво", "Ізоляційні та намотувально-обмотувальні роботи", "Виробництво хімічних та інших джерел струму" (цей розділ складається з підрозділів: "Загальні професії робітників у виробництві хімічних та інших джерел струму", "Виробництво гальванічних елементів і батарей та інших джерел струму", "Виробництво свинцевих і лужних акумуляторів та батарей") Випуску 45 "Електротехнічне виробництво" Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників переопрацьовано з урахуванням уточнення кваліфікаційних характеристик робітників, змін і доповнень до змісту робіт, які виникли під впливом упроваджень досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до кваліфікації робітників та якості продукції, безпечного ведення робіт.
У Випуску враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування і особливості будови Випуску 19 ЕТКС (видання 1985 р.).
У зв'язку з появою нових більш складних видів робіт розширено діапазон розрядів Калібрувальника котушок електроприладів з 1-4 на 1-6.
Кваліфікаційні характеристики розроблено відповідно до шестирозрядної сітки. Розряди робіт встановлено відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці.
Усі робітники, окрім завдань, обов'язків та знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати, виконувати та додержуватись правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, виковувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, установлення і підвищення розрядів, внесення змін і доповнень викладено в "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які вміщено у Випуску 1ДКХП.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ РОБІТНИКІВ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА
1. АЛЮМІНЮВАЛЬНИК ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес алюмінювання деталей та виробів у спеціальних установках під керівництвом алюмінювальника більш високої кваліфікації. Готує, промиває та протирає деталі та вироби. Фарбує та сушить деталі та вироби.
Повинен знати: призначення спеціальних установок; правила готування деталей та виробів до алюмінювання; властивості різних розчинників, які застосовуються під час знежирювання, та правила поводження з ними.
Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес алюмінювання деталей та виробів у спеціальних установках. Готує деталі та вироби до алюмінювання. Травить та знежирює деталі. Стежить за правильним режимом алюмінювання за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Готує та налагоджує спеціальні установки.
Повинен знати: будову та принцип дії спеціальних установок; основи процесу травлення, знежирювання та очищення електролітичним та хімічним способами; правила користування контрольно-вимірювальними приладами; технічні вимоги до алюмінованих деталей та виробів.
Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією алюмінювальника електротехнічних виробів 1 розряду - не менше 0,5 року.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес алюмінювання деталей та виробів у вакуумних установках. Готує та налагоджує вакуумні установки. Установлює раціональний режим розпилення алюмінію та його регулювання за показаннями приладів. Визначає якість алюмінювання зовнішнім оглядом, виявляє та усуває несправності в роботі вакуумної установки.
Повинен знати: будову та схеми з'єднань устаткування вакуумних установок; режими розпилення алюмінію; способи алюмінювання; основи знань з електротехніки та вакуумної техніки; причини несправності вакуумних установок та способи їх усунення; можливі види браку.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією алюмінювальника електротехнічних виробів 2 розряду - не менше 1 року.
2. ВАРНИК ЕЛЕКТРОІЗОЛЯЦІЙНИХ ЛАКІВ, СМОЛ ТА МАСТИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес варіння бітумно-реґенераційних сумішей, епоксидних смол та електроізоляційних лаків (масляно-асфальтових, просочувальних, покривальних, клеїльних, масляно-смоляних, емалевих) за заданою рецептурою. Зважує сировину та напівфабрикати. Подрібнює та завантажує компоненти в технологічній послідовності до котла, валків та феноловиплавителів. Стежить за температурою варіння. Переварює над смольні води та виплавляє фенол. Розливає мастику у форми, смоли та надсмольні води, ізоляційні композиції та лаки в ємності та транспортує їх.
Повинен знати: основи технологічного процесу варіння електроізоляційних лаків, смол та мастик з додержанням усіх правил обслуговування варильних котлів та феноловиплавителів; найменування та призначення компонентів, які застосовує; правила користування завантажувальними вагами.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес варіння масляно-бітумних лаків та напівфабрикатів на основі лляних та напіввисихаючих масел, емалевих лаків, бітумних та церезинових компаундів, фенольно- та крезольно-формальдегідних безспиртових смол, сикативів. Готує устаткування до роботи. Зважує, дозує та завантажує сировину та напівфабрикати у варильні котли. Регулює температуру варіння за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Визначає готовність смол, мастик та лаків. Фільтрує та зливає лаки у приймальні ємності для відстою та зберігання. Записує режими варіння у спеціальному журналі.
Повинен знати: будову та принцип дії варильних котлів, феноловиплавителів та вагів; технологічний процес варіння основних лаків, смол та мастик, їх рецептуру; властивості, призначення та технічні вимоги до основних видів сировини, лаків, мастик та смол; правила користування контрольно-вимірювальними приладами; види браку, які можуть виникнути в процесі варіння, способи їх виявлення та запобігання; форми ведення запису режимів варіння.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією варника електроізоляційних лаків, смол та мастик 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд Завдання та обов'язки. Веде процес варіння мастик та лаків масляних та напівфабрикатів з тунговим маслом, алкідних немодифікованих та модифікованих, фенольно- та крезольноформальдегідних спиртових, фенольно- та крезольно-аніліноформальдегідних, епоксидно-фенольних та термореактивних компаундів. Виготовляє діелектричні феромагнітні маси на основі епоксидних смол. Стежить за роботою устаткування та показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Додає необхідні компоненти під час варіння. Визначає кінець конденсації або полімеризації в процесах виготовлення смол, лаків, сикативів та напівфабрикатів за зовнішнім виглядом та за контрольно-вимірювальними приладами. Веде технічну та облікову документацію.
Повинен знати: будову, принцип дії та правила експлуатації основного та допоміжного устаткування, арматури та комунікацій; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, допоміжних матеріалів, продукції та вимоги до них; рецептуру та технологічний процес усіх видів та марок мастик, смол, лаків та напівфабрикатів; методи визначення ступеня готовності мастик, смол, лаків та напівфабрикатів за контрольно-вимірювальними приладами; методи відбору проб та проведення аналізів; види та причини браку й способи запобігання йому та усунення.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією варника електроізоляційних лаків, смол та мастик 3 розряду - не менше 1 року.
3. ВИПРОБУВАЧ ЕЛЕКТРИЧНИХ МАШИН, АПАРАТІВ ТА ПРИЛАДІВ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує допоміжні роботи до різних випробувань. Транспортує вироби до місця випробувань. Складає прості електричні, водяні та пневматичні схеми. Установлює на випробувальний стенд вироби, які не потребують вивіряння. Проводить прості виміри за готовою схемою. Визначає пробивальну напругу взірців. Ремонтує просте випробувальне устаткування. Готує документацію та веде записи показань контрольно-вимірювальних приладів.
Повинен знати: призначення, правила експлуатації та принцип роботи виробів, які випробовує; вимірювальний інструмент та прилади, які необхідні для випробувань; прості схеми для вимірювання показань; правила та способи вмикання в просту схему виробів, які випробовує; основи знань з електротехніки; режими проведення випробувань; правила обслуговування установок випробувальної станції або дільниці; правила транспортування та встановлення виробів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт.
1. Генератори синхронні - вмикання у мережу методом синхронізації.
2. Електроплитки та електропраски - випробування.
3. Елементи електронагрівальні трубчасті - перевірка ланцюга.
4. Машини електричні постійного та змінного струму - випробування обмоток.
5. Машини електричні постійного та змінного струму невеликої потужності - складання схеми, пуск та навантаження машин.
6. Схеми електричні для вимірювання опору обмоток постійним струмом методом вольтметра або амперметра - складання.
7. Схеми електричні для знімання характеристик холостого ходу та короткого замикання-складання.
8. Якорі електричних машин - випробування на міжвиткове замикання.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує електричні, механічні та термічні випробування, які не потребують зміни режимів, простих електричних машин, апаратів та приладів згідно з технічними умовами. Проводить контрольні електричні випробування потужних електронагрівальних приладів, електропобутових машин та приладів. Здійснює монтаж нескладних схем випробувань та підключає до них вироби, які випробує. Стежить за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та веде журнал спостережень. Складає схеми для перевірки ватметрів методом звіряння, оцінює похибки приладів, які перевіряє. Юстирує та налагоджує прості електричні вузли. Регулює режими випробувань з одночасним відліком декількох параметрів під час випробування приладів у статичному режимі, у динамічному режимі, високовольтних випробуваннях. Виявляє та усуває дефекти у виробах, які випробовує. Стежить за справністю устаткування та вимірювальних приладів. Налагоджує прилади релейного захисту, автоматики, сигналізації та усуває дрібні несправності. Установлює вироби на підвісний конвеєр.
Повинен знати: основи технології виготовлення виробів, які випробовує; призначення та правила застосування контрольно-вимірювальних приладів та установок; розрахунок вихідної потужності, освітленості, абсолютної, відносної та приведеної похибки та варіації під час випробування електровимірювальних приладів; принцип роботи виробів, які випробовує та правила їх експлуатації; правила перевірки установок для випробування еталонами; правила користування перерахівними таблицями, графіками, формулами; електричну схему випробувань та правила вмикання в схему контрольно-вимірювальних приладів; правила ведення журналу випробувань; основи електротехніки в межах роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією випробувача електричних машин, апаратів та приладів 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Електросвітильники - випробування вібрацій, вимірювання освітлення та температури нагрівання.
2. Електростанції пересувні потужністю до 100 кВт - регулювання апаратури та двигуна.
3. Елементи електронагрівальні трубчасті - випробування електричної міцності та опору ізоляції.
4. Ігнітрони - регулювання режимів випробувань.
5. Ізоляція машин, апаратів та приладів - випробування на діелектричну міцність.
6. Котушки трансформаторів, електродвигунів, приладів та апаратів - вимірювання опору ізоляції.
7. Конденсатори силові - короткочасні випробування між обкладинками та на корпус, випробування пакетів.
8. Ліхтарики електричні - вимірювання вихідної потужності, освітленості та випробування надійності і довговічності.
9. Машини електричні - визначення кількості обертів на різних швидкостях стропоскопічним методом.
10. Машини електричні постійного струму та асинхронні електродвигуни потужністю до 100 кВт та напругою до 500 В - контрольні випробування.
11. Машини електричні дво- та тришвидкісні 2 - 4 - 6 - 8 - полюсні - випробування з вимірянням та перерахуванням омічних опорів з трикутника на зірку.
12. Прилади щитові - випробування на механічні, кліматичні та електричні впливання.
13. Пристрої комплектні постійного струму - складання електричної схеми та проведення випробувань на нагрівання.
14. Схеми електричні взаємного навантаження машин постійного струму - складання.
15. Трансформатори силові першого та другого габаритів - вимірювання опору ізоляції обмоток.
16. Шунти внутрішні та двограничні - електричні випробування.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Проводить електричні, механічні та термічні випробування електричних машин, апаратів та приладів середньої складності. Виконує самостійне складання схем середньої складності для випробування перетворювачів із системами автоматичного підтримання та регулювання параметрів. Вивіряє щонайвигідніший режим випробувань, який забезпечує найкращі параметри. Настроює вимірювальні установки. Виконує високовольтні випробування виробів у імпульсному режимі. Виконує необхідні розрахунки, які пов'язані з випробуваннями електричних машин, апаратів, конденсаторів, трансформаторів та приладів. Виміряє та досліджує віброакустичні характеристики електродвигунів, рівень шуму з дослідженням характеру його складових частин. Випробовує основні типи силових конденсаторів та їх пакетів. Підготовляє та досліджує під навантаженням двигун - генератори, асинхронні машини та машини постійного струму. Випробовує великі масляні вимикачі. Визначає дефекти виробів, які випробовує, та усуває їх. Складає технічну документацію за результатами випробувань та вимірювань.
Повинен знати: технологію виготовлення, призначення, принцип роботи та правила експлуатації електротехнічних виробів, які випробовує; правила підготовки та складання схем для випробувань; послідовність проведення випробувань; принцип роботи та керування автоматизованими засобами випробування; правила підрахування основних та додаткових похибок; розрахунок прискорення під час випробування приладів та виробів на віброміцність та труськоміцність; основні види та властивості матеріалів, які використовує; технічні умови та інструкції на вироби, що випробовує; правила оформлення заключних результатів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією випробувача електричних машин, апаратів та приладів 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Випрямлячі високовольтні - виміряння напруги.
2. Електроапарати - регулювання режимів випробувань на електричну, термічну та динамічну стійкість апаратів.
3. Електростанції пересувні потужністю понад 100 кВт до 200 кВт - регулювання апаратури та двигуна.
4. Збудники безщіткові діодні для турбогенераторів - випробування навантаженням на активний опір.
5. Ігнітрони високовольтні - випробування.
6. Конденсатори силові - короткочасні випробування, вимірювання тангенса діелектричних втрат.
7. Магазини опорів - випробування.
8. Машини електричні змінного струму - вимірювання потужності методом непрямих та напівпрямих схем.
9. Машини електричні постійного струму потужністю до 3000 кВт - настроювання безіскрової комутації.
10. Машини електричні постійного струму та асинхронні електродвигуни потужністю понад 100 кВт та напругою понад 500 В - контрольні випробування.
11. Мікродвигуни постійного струму підвищеної точності - спеціальні випробування.
12. Прилади щитові та переносні - електричні, кліматичні та механічні випробування.
13. Пости та блоки керування, пускові станції та панелі - випробування з калібруванням автоматів.
14. Трансформатори силові третього габариту - поопераційні випробування.
15. Установки для випробувань електрощіток - складання схем, регулювання та налагоджування.
16. Шунти високого класу точності - електричні випробування.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує електричні, механічні та термічні випробування складних електричних машин, високовольтних та низьковольтних апаратів, трансформаторів, електровимірювальних приладів високого класу точності. Виконує контрольні та типові випробування високовольтних та силових конденсаторів. Виконує попередню перевірку та добір напівпровідникових приладів для безщиткових систем збудження. Налагоджує та керує комплексом складного устаткування, на якому проводяться випробування. Бере участь у дослідженнях та випробуваннях перетворювальних агрегатів із системами керування та автоматичного регулювання параметрів. Виконує необхідні розрахунки, пов'язані з проведенням випробувань. Виміряє коефіцієнт трансформації, омічний опір обмоток, характеристики ізоляції, діелектричні втрати, обчислює потужність, коефіцієнт корисної дії та інші характеристики. Перевіряє взаємодію різних вузлів та механізмів. Виявляє та усуває дефекти у виробах, які випробовує.
Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та технологію виготовлення виробів, які випробовує; будову, призначення, правила експлуатації та налагодження устаткування і контрольно-вимірювальних приладів, які застосовує; методику виконання розрахунків та знімання характеристик; Державні стандарти на вироби, які випробовує; особливості випробувань нових зразків електротехнічних виробів та правила оформлення документації за результатами випробувань.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією випробувача електричних машин, апаратів та приладів 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Апарати та машини електричні - розрахунок допустимих навантажень при різних режимах роботи.
2. Вимикачі високовольтні напругою до 35 кВ - контрольні випробування.
3. Генератори та електродвигуни високочастотні - випробування та дослідження.
4. Електростанції пересувні потужністю понад 200 кВт - випробування та усунення дефектів.
5. Елементи напівпровідникові обертові систем збудження - вимірювання перехідних опорів.
6. Конденсатори силові високовольтні - контрольні випробування.
7. Машини електричні постійного струму потужністю понад 3000 кВт - настроювання безіскрової комутації.
8. Машини електричні великі постійного та змінного струму - вмикання на паралельну роботу, випробування під навантаженням.
9. Прилади самописні та вимірювальні мости - випробування на стійкість до електричного, механічного та кліматичного впливу.
10. Пускачі магнітні на 400 та 500 Гц - підбір режимів для досліджень та випробувань.
11. Трансформатори силові четвертого габариту - приймально-здавальні випробування.
12. Трансформатори з кабельно-конденсаторною ізоляцією високо-частотні - випробування.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує електричні, механічні та термічні випробування дослідних та унікальних взірців електричних машин, високовольтних апаратів, трансформаторів, конденсаторів та електро-вимірювальних приладів. Виконує комплексні випробування дослідних взірців електричних машин та перетворювачів стильно з апаратурою керування та автоматичного регулювання параметрів. Настроює та регулює теристорні схеми безщіткових систем збудження. Монтує особливо складні схеми випробування, пульти керування для випробування електричних машин та апаратів. Досліджує нові зразки електричних машин, апаратів та приладів, які потребують спеціального приймання, з регулюванням їх до заданих параметрів. Керує комплексом складного випробувального устаткування. Настроює та регулює телеапаратуру під час випробування роторів турбогенераторів на рознос. Усуває дефекти, які виявлено під час випробування. Виконує складні розрахунки, які пов'язані з проведенням випробувань та досліджень. Складає графіки, діаграми за матеріалами випробувань та досліджень. Оформляє протоколи результатів випробувань та досліджень взірців.
Повинен знати: будову, принцип дії, призначення та технологію виготовлення дослідних та унікальних взірців виробів; конструкцію, правила експлуатації та налагодження різного комплексного устаткування, яке застосовує під час випробування; елементи електроніки; методику випробувань та досліджень; повну електричну схему випробувальної станції або лабораторії; конструкцію та принцип дії всіх складних електровимірювальних приладів; складання схеми перевірки електричних параметрів приладів; розрахунок похибки потенціометрів; технічні вимоги та Державні стандарти на зразки та матеріали, які випробовує.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією випробувача електричних машин, апаратів та приладів 5 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Вимикачі високовольтні напругою понад 35 кВ - випробування та дослідження.
2. Вольтметри автоматичні цифрові, відсоткові мости - випробування та дослідження похибок.
3. Головні зразки електричних машин та апаратів - типові випробування з їх доведенням та настроюванням на випробувальних стендах.
4. Елементи логічні, напівпровідникова та електронна техніка - випробування схем.
5. Котушки зразкові - випробування та дослідження похибок.
6. Машини електричні змінного струму - готування схем для осцилографування перехідних процесів.
7. Потенціометри лабораторні - контрольні випробування.
8. Пристрій комплектний з тиристорними перетворювачами частоти - комплексні випробування.
9. Схеми тиристорні безщіткових систем збудження - типові та періодичні випробування. Трансформатори силові п'ятого та шостого габаритів - поопераційні та приймально-здавальні випробування.
4. ДИСТИЛЮВАЛЬНИК РТУТІ
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи з промивання, сушіння та очищення ртуті з додержанням правил особистої та вакуумної гігієни. Готує розчини для промивання. Використовує прості установки для очищення та сушіння ртуті.
Повинен знати: правила обслуговування очищувальних установок; методи збирання ртуті, яка розлилася; марки ртуті та способи її очищення; правила користування мірним посудом; правила безпеки та гігієни під час роботи зі ртуттю.
Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує роботи з фільтрування, промивання, електрохімічного, хімічного та вакуумного очищення ртуті. Готує розчини для промивання відповідно до технологічної інструкції. Виконує роботи із заміни фільтрів. Регулює схеми вакуумного очищення. Виявляє та усуває несправності в роботі очищувальних установок.
Повинен знати: будову та принцип дії очищувальних установок і фільтронасосів; призначення та правила використання контрольно-вимірювальних приладів; основи процесів електролізу, дистиляції, фільтрування; марки та властивості ртуті; вимоги до очищеної ртуті; правила поводження з концентрованими кислотами.
Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією дистилювальника ртуті 1 розряду - не менше 0,5 року.
5. ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИК-СХЕМНИК
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує допоміжні роботи, пов'язані з монтажем електросхем, вузлів та виробів. Ріже захисні та маркувальні трубки й проводи в розмір на пневматичних, механічних та ручних ножицях за упором або взірцем. Зачищає проводи та встановлює кабельні наконечники. Виготовляє скоби, хомутики та кабельні наконечники невеликого розміру; розмічає із застосуванням простих шаблонів. Фарбує провідники у встановлені кольори. Ізолює провідники та маркує кабелі.
Повинен знати: правила монтажу простих схем за шаблоном та взірцем; найменування, призначення та спосіб застосування найпростішого слюсарного та електромонтажного інструменту і пристроїв; правила різання, правлення та зачищення ізоляції провідників; призначення найпростіших електричних машин; заходи з роботи прокладання провідників; способи виготовлення гнучкого монтажу; елементарні основи знань з електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт.
1. Бирки картонні - виготовлення.
2. Бензоелектричні агрегати - розроблення провідників перед паянням для магнітного підсилювача та дроселя.
3. Деталі пускорегулювальної апаратури прості - виготовлення.
4. Корпуси запобіжників - установлення плавкої вставки.
5. Шафи релейні - встановлення втулок та скоб.
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Монтує та в'яже прості електросхеми за кресленнями та зразками. Зв'язує групи провідників та ізолює їх, просочує ізоляцію лаком. Виготовляє нескладні шини силового ланцюга за кресленнями або шаблонами та установлює їх на виробі. Укладає монтаж за схемою. Прокладає проводи та групові з'єднання за ескізами.
Повинен знати: правила монтажу простих схем; способи виготовлення м'якого монтажу простих схем з провідників різного перетину та марок; призначення та правила застосування інструменту і пристроїв, які застосовуються під час монтажу; умовні позначення основних вузлів схем; марки та перетини проводів; читання креслень та схем у межах роботи, яку виконує; основи електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 1 розряду - не менше 0,5 року.
Приклади робіт.
1. Бензоелектричні агрегати - встановлення та підключення вольтметра, амперметра та частотоміра.
2. Джгути монтажні для апаратури бензоелектричних агрегатів - виготовлення.
3. Кінці монтажних проводів - паяння наконечників та бандажування.
4. Мережа освітлювальна - розмічання під проводку.
5. Турбогенератори - транспозиція провідників обмотки статора.
6. Установки конденсаторні високовольтні - повний електромонтаж.
7. Щитки малогабаритні пускові та освітлювальні - монтаж та укладання провідників.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує монтаж та в'яже електросхеми середньої складності за кресленнями, ескізами та зразками. Закріпляє змонтовані схеми скобами. Складає з'єднувальні шини для паяння та паяє їх. Виготовляє шарнірні переходи груп провідників на двері та кришки шаф. Виконує монтаж силового ланцюга у розподільних секціях з вільним допуском до місця встановлення. Комутує магнітні станції, щитки керування, агрегати та прилади.
Повинен знати: найменування та призначення пускорегулювальної апаратури; призначення та правила застосування контрольно-вимірювальних приладів та установок, які застосовує під час монтажу; монтажний інструмент, пристрої та різне устаткування для паяння, відпалу, свердлення та інших робіт; основи електротехніки та електромеханіки в межах роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Блоки розрядних пристроїв бензоелектричних агрегатів - електромонтаж.
2. Генератори - електромонтаж з блоком апаратури.
3. Контактори змінного струму - встановлення.
4. Контактори інгітронні - підводка електромонтажу та підключення за всіма елементами.
5. Машини пральні - повний електромонтаж.
6. Панелі контактні - встановлення, підключення та випробування.
7. Пульти керування машин для зварювання - монтаж, установлення та продзвонювання схеми.
8. Труби діаметром до двох дюймів - прокладання за схемою.
9. Установки конденсаторні низьковольтні першого габариту - повний електромонтаж.
10. Шаблони для в'язання джгутів - виготовлення.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує монтаж та в'яже складні електросхеми за кресленнями, ескізами, взірцями або за місцем. Ріже шини та гне на ребро у декількох площинах з відпалом місць гнуття на нагрівальних установках та пристроях. Виготовляє еталонні шаблони складної схеми. Виконує монтаж електричного та пневматичного устаткування, пневматичних ланцюгів у електровозах постійного та змінного струму. Перевіряє опір ізоляції мегометром або іншими приладами. Підбирає гнучкі монтажні проводи за електричною схемою. Знаходить та усуває дефекти монтажу.
Повинен знати: будову та принцип дії пускорегулювальної апаратури, контрольно-вимірювальних приладів та установок, які застосовує під час монтажу; допустимі радіуси вигину мідних шин на ребро залежно від перетину; призначення та принципові монтажні схеми виробів, які виготовляє; технологічну послідовність монтажу, класифікацію гнучких монтажних проводів, призначення ізоляційних матеріалів, їх види та властивості; дефекти, які виникають у процесі складання та монтажу електричних машин, апаратів і приладів, та способи їх усунення.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Бензоелектричні агрегати - електромонтаж блоку напруги та регулювання.
2. Блоки підсилювачів - складання та електромонтаж.
3. Електровози магістральні - повне виготовлення шин до головного трансформатора та випрямляча, підготування та монтаж.
4. Нагрівачі трубчасті для калориферних та камерних печей - виготовлення та монтаж.
5. Перетворювачі статичні кварцові генераторів - повний монтаж.
6. Установки конденсаторні низьковольтні більші першого габариту - повний електромонтаж.
7. Шини силового ланцюга екскаваторів - виготовлення та кріплення до контакторів та вивідних шпильок.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує монтаж особливо складних електросхем з великою кількістю провідників різного перегину, апаратури та приладів. Укладає монтаж та кріпить його в умовах великої насиченості апаратурою. Виконує повний монтаж станцій та пультів керування. Установлює шини зі складним розташуванням їх на панелях. З'єднує схеми панелей та секцій щитків у загальну схему. Виконує монтаж силового ланцюга мідними щитками складної конфігурації на щитках керування із селекторними зображальними перемикачами. Виготовляє шаблони для шин складної конфігурації. Розмічає схеми на панелях під укладання джгутів, установлює допоміжні опори у ланцюга, перевіряє схеми, правильність вмикання, взаємодію всіх апаратів та системи блокування.
Повинен знати: будову, призначення та принцип роботи апаратів, приладів, пультів керування та станцій; принцип та послідовність роботи апаратів та приладів, з'єднаних у схему; способи найбільш складного електромонтажу та способи вимірювання різних параметрів електроланцюгів; методи контролю змонтованих схем за допомогою спеціальних приладів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Апарати спеціального призначення - монтаж та регулювання.
2. Електровози магістральні - монтаж та налагодження електричних ланцюгів.
3. Панелі монтажні та реле для магістральних електровозів - повне складання, електричний монтаж, регулювання та випробування.
4. Перетворювачі статичні декадних лічильників електромонтаж.
5. Щити керування - монтаж за місцем згідно зі схемою.
6. Щити пірометричні та керування - монтаж та комутація.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує монтаж дослідних та експериментальних електросхем з великою кількістю провідників різного перетину, апаратури та приладів. Підбирає монтажні проводи залежно від апаратури, сили струму, напруги та виду виконання апаратів і приладів. Перевіряє роботу установок з наступним усуненням дефектів монтажу та складання, заміною ділянок схеми на більш раціональне розташування. Налагоджує найбільш складну захисну та комутаційну апаратуру та електромеханізми унікального та прецизійного устаткування. Складає принципові схеми монтажу та маркування.
Повинен знати: конструктивні особливості та принцип роботи електричних машин, апаратів та приладів, які складає; правила та технічні умови з монтажу устаткування, різного роду складних електричних ланцюгів різної потужності та напруги; допустимі навантаження та перегрівання у схемах.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 5 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Блоки керування та стабілізації станцій живлення - електромонтаж та продзвонювання схеми.
2. Контролери магнітні - повний електромонтаж.
3. Машини універсальні електронні лічильні та перетворювачі - повний монтаж та налагодження.
4. Печі електрокалориферні з автоматичним регулюванням температури та керуванням всіма механізмами - монтаж та комутація.
5. Станції живлення та керування - повна комутація, виготовлення шаблонів, регулювання роботи станції.
6. Щити спеціальні електроруху - повний монтаж силового ланцюга та ланцюга керування.
6. КОНТРОЛЕР СКЛАДАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ МАШИН, АПАРАТІВ ТА ПРИЛАДІВ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює та приймає зібрані прості електротехнічні вироби, окремі вузли та механізми електричних машин, апаратів та приладів за кресленнями та технічними умовами. Приймає за кресленнями деталі, які надходять на складання, за допомогою спеціального та універсального інструменту з точністю до 0,01 мм та зовнішнім оглядом. Перевіряє стрілкові прилади класу точності 4-1,5 за механічними параметрами та стрілкові прилади 4-го класу точності за електричними параметрами. Перевіряє прилади опору класу точності 0,1-0,2 за механічними та електричними параметрами. Перевіряє якість порізки ізоляційних та інших матеріалів, які надходять на складання. Контролює правильність зберігання вузлів та деталей. Оформляє технічну документацію на продукцію, яка прийнята та забракована.
Повинен знати: основи технології складання електричних машин, апаратів та приладів на своїй дільниці; технічні вимоги на вузли та вироби, що складаються, та правила приймання; контрольно-вимірювальний інструмент і пристрої, які застосовує, та правила поводження з ними; основні поняття про систему допусків та посадок, квалітети та параметри шорсткості; можливі причини браку та способи виявлення і запобігання їм; вимоги до деталей, вузлів та матеріалів, що надходять на складання; основи знань з електротехніки; правила оформлення технічної документації.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт.
1. Вузли до автоматичних вимикачів, станцій магнітних, пунктів розподільних - контроль складання.
2. Котушки для приладів та апаратів - перевірка перетину проводу та габариту котушки.
3. Колодки клемні, баранчики, панелі та інші аналогічні деталі з прес-порошку - перевірка якості.
4. Конденсатори силові з паперовим діелектриком та кількістю листів між обкладками до 4 - контроль та приймання секцій.
5. Кінці кабелів - контроль паяння наконечників, ізолювання та бандажування.
6. Магазини опору та мости постійного струму - перевірка опору ізоляції.
7. Перемикачі кнопкові, кулачкові та декадні - перевірка комплектації блоків, прилягання щіток до контактів та фіксації положення щіток.
8. Прилади електровимірювальні стрілкові - перевірка за механічними та електричними параметрами.
9. Прилади електричні побутові (праски, чайники, електроплитки, лампи настільні тощо) - контроль складання.
10. Станини, щити, кришки підшипників для електродвигунів - перевірка якості зовнішнім оглядом.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує поопераційний та вибірковий контроль та приймання електротехнічних виробів, окремих вузлів та механізмів електричних машин та апаратів середньої складності відповідно до креслень або технічних умов. Приймає вузли та деталі, які надходять на складання, за кресленнями з допомогою спеціальних та універсальних контрольно-вимірювальних приладів, інструментів та пристроїв. Перевіряє на міжвиткове замикання котушок та секцій електричних машин на пробій. Перевіряє за калібрами пази статорів електричних машин. Перевіряє регулювання контактів контакторів, пускачів, реле та інших аналогічних апаратів. Контролює міцність та ізоляційні властивості електричних ланцюгів. Контролює вакуумні процеси та сухе складання різних типів силових конденсаторів. Виконує електричну перевірку стрілкових приладів постійного та змінного струму класу 2,5-1,5 за зразковими приладами. Перевіряє похибки приладів опору та потенціометрів класу точності до 0,03 на мостових та потенціометричних установках методом заміщення зразковими котушками опору. Контролює та перевіряє якість зчеплення між основою та манганіном, якість сріблення та наявність міді на друкованих схемах. Класифікує брак на дільниці, яку обслуговує, за видами, встановлює причину його виникнення та своєчасно вживає заходів для його усунення.
Повинен знати: будову, призначення, принцип дії та технологію складання електричних машин, апаратів, приладів та інших електротехнічних виробів; технічні умови на вузли та вироби, які складаються, правила приймання; будову, призначення, принцип роботи та правила експлуатації контрольно-вимірювальних приладів, які застосовує, інструментів та пристроїв; вимоги до ізоляції та електричної міцності вузлів та виробів; основи системи допусків та посадок; квалітети та параметри шорсткості; види браку та способи їх виявлення, усунення, а також заходи щодо запобігання йому; технічні умови на деталі, матеріали та комплектувальні вироби, які надходять на складання; основи знань з електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Автомати захисту мереж - контроль складання та перевірка відключення біметалічного елемента.
2. Апарати рентгенівські пересувні простої конструкції - контроль складання та регулювання.
3. Вимикачі автоматичні, станції магнітні, пункти розподільні - контроль складання та регулювання.
4. Електродвигуни асинхронні єдиної серії - перевірка електричної міцності ізоляції обмотки між витками.
5. Котушки точних електровимірювальних приладів - вимір опору.
6. Керни електровимірювальних приладів - перевірка куті заточування, чистоти оброблення та правильності запресування керна в буксу.
7. Конденсатори силові з паперовим діелектриком та кількістю листів між обкладками понад 4 - контроль та приймання секції.
8. Конденсатори силові з паперово-плівковим діелектриком - контроль та приймання секцій.
9. Контактори, пускачі, реле та інші аналогічні апарати - перевірка роботи відповідно до технічних умов.
10. Контактори, реле- перевірка складання магнітних систем.
11. Машини та апарати електропобутові - контроль складання вузлів та перевірка електричної міцності.
12. Прилади опорів - контроль якості складання та електрична перевірка.
13. Прилади стрілкові- перевірка якості складання та паяння монтажних схем, перевірка електричних параметрів.
14. Пружини моментні - вимір зусилля.
15. Ротори асинхронних електродвигунів єдиної серії - перевірка балансування.
16. Системи магнітні з довжиною полюсів до 1000 мм - контроль складання.
17. Статори електричних машин загального призначення - перевірка пазів за калібрами.
18. Шунти - перевірка за механічними та електричними параметрами.
19. Якорі та ротори електричних машин - контроль статичного балансування.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує контроль та заключне приймання електричних машин постійного та змінного струму малої та середньої потужності, складних, але не відповідальних високовольтних та низьковольтних апаратів, щитових електровимірювальних приладів класу 1,5-1,0, самописних та трифазних приладів класу 2,5 та приладів опору класу 0,01. Контролює вакуумне просочування виймальної частини та складання силових конденсаторів. Визначає причини дефектів у процесі складання та своєчасно вживає заходів для їх усунення. Користується складними контрольно-вимірювальними приладами та установками із самостійним їх налагодженням та регулюванням. Перевіряє взаємне положення спряжених деталей та прилягання поверхонь за допомогою універсального вимірювального інструменту. Веде облік та звітність з прийнятої та забракованої продукції.
Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та технологію складання електротехнічних виробів на дільниці, яку обслуговує; Державні стандарти на вироби, що виготовляються; методи контролю та правила приймання; будову, призначення, принцип роботи та правила експлуатації складних контрольно-вимірювальних приладів та установок і способи їх настроювання та регулювання; систему допусків та посадок, класи точності та чистоти оброблення; основні закони електротехніки; правила ведення обліку та звітності з прийнятої та забракованої продукції; способи виявлення та запобігання браку.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Вимикачі автоматичні - контроль заключного складання та регулювання.
2. Вимикачі масляні - контроль заключного складання.
3. Генератори - контроль монтажу за принциповою схемою.
4. Електродвигуни постійного та змінного струму потужністю до 100 кВт - типові контрольні випробування та приймання.
5. Машини та апарати електропобутові - контрольні випробування та приймання.
6. Прилади опору: магазини, мости, потенціометри, зразкові котушки, потенціометричні та мостові установки - перевірка за електричними параметрами.
7. Системи магнітні з довжиною полюсів понад 1000 мм - контроль складання.
8. Станції магнітні - контроль заключного складання.
9. Схеми друковані - перевірка якості травлення.
10. Якорі та ротори електричних машин з номінальною швидкістю обертання до 3000 об./хв. - контроль динамічного балансування.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує контроль та заключне приймання особливо складних електричних машин постійного та змінного струму, високовольтних апаратів, пультів та щитів керування, електровимірювальних приладів та установок високого класу точності та інших електротехнічних виробів відповідно до технічних умов. Перевіряє на спеціальних стендах відповідність характеристик до паспортних даних на електротехнічні вироби, які складаються. Розраховує допустимі навантаження електричних машин, апаратів та приладів. Перевіряє роботу перемикачів напруги трансформаторів з регулюванням напруги під навантаженням. Складає паспорти на вироби, що складаються, та оформляє приймальні акти та протоколи випробувань. Виконує роботи щодо запобігання браку.
Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та технологію складання електротехнічних виробів, які приймає; Державні стандарти та технічні умови на вироби, які виготовляються; перевірне та випробувальне устаткування та установки, правила їх налагодження та регулювання; методику та порядок випробувань вузлів, механізмів та електротехнічних виробів, які приймає; особливості та правила ведення випробувань високовольтних електротехнічних виробів; основи електротехніки та електромеханіки; систему допусків та посадок, квалітети та параметри шорсткості; правила оформлення приймальних актів та протоколів випробувань.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Апарати спеціального призначення зі складною електричною схемою - контроль монтажу, складання та регулювання.
2. Ватметри, фазометри, частотоміри, прилади багатограничні самописні, аварійні самописні прилади, датчики імпульсів - повна перевірка за усіма електричними параметрами.
3. Вимикачі високовольтні повітряні - контроль заключного складання.
4. Електродвигуни постійного та змінного струму потужністю понад 100 кВт - типові контрольні випробування та приймання.
5. Електродвигуни спеціальні на 400 і 500 Гц - дослідження і перевірка роботи та складання.
6. Котушки опору - перевірка на великий струм.
7. Машини електричні з підшипниками ковзання - контроль складання для випробування на стенді.
8. Мікродвигуни постійного струму спеціального призначення - типові випробування та приймання.
9. Прилади цифрові, потенціометри - приймання за усіма електричними параметрами на потенціометричних установках.
10. Пульти керування - контроль монтажу.
11. Ротори великих турбогенераторів - поопераційний контроль складання.
12. Якорі та ротори електричних машин з номінальною швидкістю обертання понад 3000 до 10000 об./хв. - контроль динамічного балансування.
6-й розряд