• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування окремих норм Положення № 351

Національний банк України  | Лист від 25.02.2020 № Р/22-0005/10078
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.02.2020
  • Номер: Р/22-0005/10078
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.02.2020
  • Номер: Р/22-0005/10078
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
25.02.2020 № Р/22-0005/10078
Банки України
Незалежна асоціація банків України
Асоціація українських банків
Щодо застосування окремих норм Положення № 351
За результатами розгляду запитів банків щодо застосування окремих норм Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями-1 (далі - Положення № 351) в частині оцінки кредитного ризику за кредитами, що надані суб'єктам господарювання (юридичним або фізичним особам), за якими застосовується механізм надання державної підтримки (далі - кредити з фінансовою державною підтримкою), повідомляємо таке.
Згідно з пунктом 17 розділу ІІ Положення № 351 банк здійснює розрахунок розміру кредитного ризику за активами на індивідуальній або груповій основі.
Відповідно до пунктів 18 розділу ІІ, пунктів 127, 127-1 та 129 розділу XI Положення № 351 банк розраховує розмір кредитного ризику за фінансовими активами з однорідними характеристиками на груповій основі.
Розрахунок кредитного ризику на груповій основі ґрунтується на своєчасності погашення боргу боржником (залежно від кількості календарних днів прострочення погашення боргу, починаючи з наступного робочого дня за днем, коли не відбулося його погашення в термін, передбачений договором).
Згідно з вимогами пункту 132 розділу XI та підпункту 17 пункту 165 розділу IV Положення № 351 умовою для включення банком кредиту до групи кредитів юридичних осіб є наявність фінансової звітності боржника за останній звітний період, яка має бути подана до банку не пізніше трьох місяців після встановленого законодавством України терміну її подання до органів державної влади.
Отже, у разі, якщо боржник є новоствореним підприємством, щодо якого на дату прийняття банком рішення про включення кредиту до групи кредитів юридичних осіб не минули три місяці від законодавчо встановленого терміну подання фінансової звітності, банк має право включити такий кредит до групи за відсутності звітності.
Щодо включення банком кредитів, наданих божникам-фізичним особам, які є суб'єктом господарювання, до групи кредитів зазначаємо, що банк має право включати такі кредити до групи кредитів, наданих боржникам-фізичним особам, за якими загальна сума боргу кожного з боржників не перевищує 2 000 тис.грн, або до групи кредитів, наданих боржникам-фізичним особам, які є суб'єктами господарювання, за якими загальна сума боргу кожного з боржників не перевищує 5 000 тис.грн.
Згідно з вимогами пункту 132 розділу XI Положення № 351 умовою для включення банком кредитів до груп кредитів юридичних осіб та груп кредитів фізичних осіб є періодичність та/або обсяг сплати боргу боржником не рідше ніж щомісяця або щокварталу та/або в обсязі не меншому, ніж обсяг доходів, що визнаватимуться банком згідно з нормативно-правовими актами Національного банку з бухгалтерського обліку.
З урахуванням того, що за кредитами з фінансовою державною підтримкою передбачена часткова компенсація процентів, банк має право ураховувати таку компенсацію під час прийняття рішення щодо включення кредитів до відповідних груп.
Перший заступник Голови Національного банку
України
Катерина РОЖКОВА
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)