НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
N 13-118/54 від 17.01.2000 м.Київ |
Щодо повернення коштів, заблокованих на рахунках Зовнішекономбанку СРСР
( На доповнення додатково див. Лист Нацбанку N 13-118/4560 від 15.12.2000 )
До установ Національного банку надходять численні запити юридичних та фізичних осіб України щодо повернення їм коштів у іноземній валюті, що числяться на заблокованих рахунках Зовнішекономбанку СРСР. У більшості випадків надання відповідей з цього питання потребує розгляду на рівні територіальних управлінь Національного банку, але НБУ періодично надає їм інформацію та роз'яснення з цього питання.
Нижче наведена поновлена інформація щодо стану вирішення питання повернення резидентам України коштів у іноземній валюті, які числяться на заблокованих рахунках Зовнішекономбанку СРСР.
Згадаймо, що відповідно до рішення Міждержавної ради по нагляду за обслуговуванням боргу і використанням активів СРСР від 17.12.91 р. (протокол N 3) Зовнішекономбанком СРСР були призупинені всі види платежів за кордон у вільноконвертованій валюті, а також будь-які перерахування валютних коштів за поточними балансовими рахунками валютних фондів, рахунками спільних підприємств, кореспондентськими рахунками радянських комерційних банків, рахунками благодійних фондів і громадських організацій.
Після розпаду СРСР Зовнішекономбанк (м.Москва) за заявами резидентів України вирішив здійснити операції щодо зарахування їхніх валютних коштів на рахунки ряду комерційних банків України. При цьому ці кошти мали надсилатися на рахунки резидентів України у комерційних банках за системою МФО з відображенням за валютним планом. Але у зв'язку з тим, що Зовнішекономбанк не надав відповідних джерел для проведення виплат резидентам України, на відкриті в банках на території України валютні рахунки кошти фактично не надходили.
Постановою Президії Верховної Ради РФ від 13.01.92 р. N 2172 "Про Банк зовнішньоекономічної діяльності СРСР" було визнано правонаступництво Російської Федерації за зобов'язаннями колишнього СРСР перед російськими фізичними особами, Урядом РФ, російськими підприємствами, організаціями, установами, в тому числі банками, за їх валютними рахунками у Зовнішекономбанку СРСР.
Україна не брала на себе зобов'язань щодо компенсації заборгованості Зовнішекономбанку СРСР перед українськими юридичними та фізичними особами, і тому Національний банк України вирішити самостійно або сприяти вирішенню банківськими установами України питання розблокування рахунків резидентів України не має можливості. Фінансовим агентом Уряду України, який здійснює координацію всіх заходів, спрямованих на вирішення з Російською стороною питання розблокування валютних рахунків резидентів України, є Міністерство фінансів України.
Заблоковані кошти дотепер не повернуті (крім часткового погашення у 1997 - 1998 рр. громадянам, які мали рахунки в колишніх установах Зовнішекономбанку СРСР на території України) і є внутрішнім валютним боргом колишнього Союзу перед підприємствами, організаціями та фізичними особами - клієнтами Зовнішекономбанку СРСР. Питання розблокування коштів у іноземній валюті резидентів України розглядається в рамках Змішаної Українсько-Російської комісії із співробітництва, яка створена відповідно до Угоди від 16.01.96 р., підписаної президентами України та Російської Федерації.
Щодо заблокованих рахунків юридичних осіб України
16.07.99 р. відбулося п'яте засідання Змішаної Українсько-Російської комісії із співробітництва. На цьому засіданні, крім інших, було розглянуте питання повернення фізичним та юридичним особам України коштів у іноземній валюті, які заблоковані на рахунках Зовнішекономбанку СРСР. Відповідно до п.1.5.2 Плану заходів щодо забезпечення виконання рішень п'ятого засідання комісії, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.07.99 р. N 720-р, уповноваженим представникам сторін доручено продовжити консультації з метою пошуку взаємоприйнятного механізму погашення внутрішнього валютного боргу колишнього СРСР перед юридичними особами. Разом з тим зазначеним Планом заходів передбачено, що Укрексімбанк спільно із Зовнішекономбанком та за участі зацікавлених підприємств та організацій проведуть до 31.03.2000 р. вивірку залишків валютних коштів юридичних осіб України, які надійшли на їх рахунки у Зовнішекономбанку СРСР до 01.01.92 р., а також заборгованості українських юридичних осіб перед Зовнішекономбанком СРСР і повідомлять про підсумки цього вивірення урядам сторін.
Тільки після визначення достовірної суми заборгованості Зовнішекономбанку перед юридичними особами України за результатами звірки та прийняття Російською стороною рішення щодо повернення заблокованих коштів юридичним особам - резидентам України можна перейти до практичної стадії втілення механізму погашення цієї заборгованості.
Аби полегшити роботу щодо вказаної звірки, українські підприємства і організації - власники заблокованих валютних коштів - повинні звернутися до банківської установи на території України, де залишився заблокований валютний рахунок. У зазначеній установі вони мають офіційно підтвердити номер рахунку та суму коштів на рахунку за видами валют і дати згоду на звіряння цих рахунків із Зовнішекономбанком. У тому разі, коли українські підприємства і організації мають заблоковані валютні рахунки у головному офісі Зовнішекономбанку (м.Москва), вони повинні звернутися до установ українських банків, клієнтами яких вони були станом на 01.01.92 р.
Щодо заблокованих рахунків фізичних осіб України
Наприкінці 1997 р. Російська сторона до ратифікації Угоди між Україною та РФ про врегулювання питань правонаступництва щодо зовнішнього державного боргу та активів колишнього СРСР перерахувала авансовий платіж у сумі 10 млн.дол. США для проведення розрахунків з найбільш соціально незахищеними громадянами України - власниками рахунків, які заблоковані у колишніх відділеннях Зовнішекономбанку СРСР. Цей авансовий платіж був використаний Укрексімбанком у повній сумі для розрахунків з незахищеними громадянами (пенсіонерами; непрацездатними громадянами з мінімальними доходами; малозабезпеченими громадянами; особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; ветеранами війни; громадянами, які мають право на спадщину померлого вкладника (в межах 3,5 тис. дол. США), як це було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.97 р. N 1353 "Про порядок розрахунків з громадянами - власниками рахунків у колишніх відділеннях Зовнішекономбанку СРСР на території України").
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.98 р. N 1848 "Про додаткові заходи щодо розрахунків з громадянами - власниками рахунків у колишніх відділеннях Зовнішекономбанку СРСР" Укрексімбанк в межах залишку авансового платежу в сумі 10 млн.дол. США також проводив додаткові розрахунки з вкладниками колишнього Зовнішекономбанку СРСР, які вже отримали частину коштів (в межах 3,5 тис.дол. США), за наявності заяв від них і в межах залишків на їхніх рахунках.
Згідно з п.1.5.1 вищезгаданого розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.99. р. N 720-р комісія постановила: "Російська сторона, відповідаючи на звернення Української сторони щодо перерахування залишків коштів, що належать фізичним особам - резидентам України, вкладникам Зовнішекономбанку СРСР, підтверджує готовність перерахувати ці кошти починаючи з 01.09.99 р. відповідно до механізму, що раніше був узгоджений між уповноваженими банками - Зовнішекономбанком і Укрексімбанком".
За інформацією Укрексімбанку (лист на адресу Міністерства фінансів України від 02.11.99 р. N 22-001/4121), представниками Укрексімбанку та Зовнішекономбанку погоджено механізм і порядок здійснення розрахунків з громадянами України - власниками валютних рахунків в Зовнішекономбанку СРСР, підготовлено та відправлено до Зовнішекономбанку (м.Москва) 1180 заяв громадян України на загальну суму 4,4 млн.дол. США.
Для погашення заборгованості перед фізичними особами Зовнішекономбанк, в свою чергу, очікує від Міністерства фінансів РФ дозволу на перерахування коштів для розрахунків з фізичними особами - резидентами колишнього СРСР. Зважаючи на це, Міністерство фінансів України звернулося до Міністерства фінансів РФ з проханням прискорити надання такого дозволу Зовнішекономбанку (лист від 26.11.99 р. N 27-213-1). На цей час вказаний дозвіл не наданий, що робить неможливим погашення заборгованості Зовнішекономбанку перед фізичними особами України.
Треба зазначити, що, незважаючи на домовленості, досягнуті під час п'ятого засідання Змішаної Українсько-Російської комісії із співробітництва, залишаються нерозв'язаними проблема повернення заблокованих валютних коштів резидентів України - власників рахунків в банках "Україна", Укрсоцбанк, Промінвестбанк, Лісбанк та питання повернення заборгованості резидентам України за рахунками в інших російських банках, розрахунки за якими проводились через Зовнішекономбанк СРСР (Промбудбанк та Мосбізнесбанк).
"Урядовий кур'єр", N 15\2000