ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Л И С Т
N 10-19-6665 від 14.07.97 м.Київ |
Начальникам регіональних
відділень ФДМУ, директорам
департаментів центрального
апарату ФДМУ
( Лист скасовано на підставі Наказу Фонду державного майна N 588 від 25.03.98 )
Роз'яснення щодо порядку розробки та перегляду планів розміщення акцій ВАТ згідно з наказом ФДМУ від 07.07.97 р. N 701
Цей інструктивний лист роз'яснює юридичні підстави та порядок розробки планів розміщення акцій новостворюваних ВАТ, а також перегляду планів розміщення акцій з метою приведення їх у відповідність до наказу Фонду державного майна України від 07.07.97 р. N 701.
Цей інструктивний лист стосується діючих планів розміщення акцій всіх відкритих акціонерних товариств, віднесений Програмою приватизації 1997 р. до груп Б, В та Г (крім об'єктів АПК), як новостворюваних, так і створених раніше відповідно до Указу Президента України від 26.11.94 N 699/94 (далі - Указ N 699), Указу Президента України від 15.06.93 р. N 210/93 (далі - Указ N 210) та відповідно до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств".
Завдання щодо перегляду діючих планів розміщення акцій, терміни їх виконання та форма звітності встановлені наказом ФДМУ від 07.07.97 р. N 701.
В цьому листі застосовуються такі скорочення:
ВАТ - відкрите акціонерне товариство;
ПРА - план розміщання акцій;
ПМС - приватизаційний майновий сертифікат;
КС - компенсаційний сертифікат;
КМУ - Кабінет Міністрів України;
ФДМУ - фонд державного майна України.
1. Нормативно-правова база для розробки та перегляду планів розміщення акцій в 1997 р.
В 1997 р. розробка та перегляд ПРА здійснюються на підставі таких нормативно-правових документів:
- Закону України "Про приватизацію державного майна";
- наказу ФДМУ від 07.07.97 р. N 701;
- Указу Президента України N 699/94, який застосовується в частині, що не суперечить Програмі приватизації 1997 р. та Закону про приватизацію державного майна.
2. Порядок розробки ПРА новостворюваних ВАТ
Викладений у цьому розділі порядок застосовується при розробці проектів планів приватизації, ПРА всіх об'єктів, що відносяться Програмою приватизації 1997 р. до груп Б, В та Г (крім об'єктів АПК) з використанням форми Типового плану розміщення акцій для об'єктів відповідної групи, затвердженого ФДМУ (див. додатки NN 1, 2, 3 до цього листа).
Порядок застосовується шляхом послідовного виконання всіх наведених нижче кроків та заповнення відповідних рядків Типового ПРА,за винятком тих, які заповнюються тільки при перегляді ПРА.
2.1. Формування пакета акцій, що тимчасово залишається у власності держави
Пакети акцій, які тимчасово залишаються у державній власності, передбачаються:
- в ПРА тих об'єктів групи Г, щодо кожного з яких на момент формування ПРА прийнято окреме відповідне рішення КМУ, виключно розміром 26% або 51% статутного фонду та виключно на обмежений термін (до 5 років), який встановлюється КМУ;
- в ПРА ВАТ, створених на базі майна підприємств автомобільного транспорту, що виконують міські та приміські пасажирські перевезення, виключно розміром 25,1% статутного фонду.
Термін закріплення ("Закріплено до...") вказується в графі "Термін розміщення" Типового плану приватизації.
В ПРА всіх інших об'єктів груп Б, В та Г пакети акцій, які тимчасово залишаються у державній власності, не передбачаються.
2.2. Формування пакетів акцій для продажу із застосуванням приватизаційних паперів та КС
2.2.1. В ПРА всіх об'єктів груп В, Г обов'язково передбачати пакети акцій для таких видів продажу із застосуванням приватизаційних паперів та КС:
1) пільгового продажу працівникам підприємства (за ПМС, а також грошові кошти і КС);
2) пільгового продажу особам, прирівненим до працівників підприємства (за ПМС, а також грошові кошти і КС);
3) додаткового пільгового продажу керівництву підприємства за грошові кошти (до 5% акцій);
4) додаткового пільгового продажу керівництву підприємства за компенсаційні сертифікати (КС) (до 5% акцій);
5) продаж на сертифікатних аукціонах за ПМС;
6) на спеціалізованих аукціонах за КС.
2.2.2. Сумарний розмір пакетів акцій (1)-(6), вказаних в п.2.2.1, повинен складати не менше, ніж:
- для об'єктів групи В - 70% статутного фонду відповідного ВАТ;
- для об'єктів групи Г - 25% статутного фонду відповідного ВАТ.
2.2.3. При визначенні розміру пакетів акцій для продажу на сертифікатних аукціонах за ПМС і на спеціалізованих аукціонах за КС рекомендується дотримуватись співвідношення їх розмірів 1,5 до 1 відповідно.
2.2.4. В ПРА об'єктів групи Б передбачати продаж 100% статутного фонду шляхом застосування видів продажу (1)-(5), вказаних в п.2.2.1. При цьому продаж на сертифікатних аукціонах за ПМС (5) передбачати у випадках, якщо сумарний розмір пакетів акцій (1)-(4) складає менш ніж 100% статутного фонду.
2.2.5. Термін завершення всіх видів продажу (1)-(6), вказаних в п.2.2.1 - не пізніше грудня 1997 р.
2.3. Формування пакетів акцій для продажу за грошові кошти
2.3.1. У випадку прийняття органом приватизації рішення про продаж акцій об'єкта групи В за грошові кошти, після формування пакетів акцій для продажу із застосуванням приватизаційних паперів та КС відповідно до п.2.2 цього листа, в ПРА передбачається продаж решти акцій (до 30%) за гроші. Акції цього пакета розподіляються за конкретними способами продажу (на конкурсі, через фондову біржу, позабіржову торговельну систему або мережу центрів сертифікатних аукціонів (МЦСА) при подальшому перегляді ПРА після завершення продажу акцій за приватизаційні папери та компенсаційні сертифікати.
Продаж акцій іншими способами в ПРА об'єктів групи В не передбачати.
2.3.2. Для всіх об'єктів групи Г передбачати в ПРА пакети акцій для одного чи декількох (за вибором органу приватизації) з наступних видів продажу з оплатою грошовими коштами:
- некомерційного конкурсу - єдиним пакетом розміром, як правило, не менше 51% акцій;
- комерційного конкурсу - єдиним пакетом розміром не менше 25% акцій плюс одна акція. Окремим рішенням Голови ФДМУ розмір цього пакета може бути зменшений до 15% акцій;
- продажу на грошових аукціонах через центри сертифікатних аукціонів;
- продажу на фондовій біржі;
- продажу через позабіржову торговельну систему.
Продаж акцій іншими способами в ПРА об'єктів групи Г не передбачати.
2.3.3. Пакет акцій для продажу за грошові кошти (крім пільгового продажу) в ПРА об'єктів групи Б не передбачати.
2.4. Пакети акцій для передання до холдінгових компаній
Окремі пакети акцій для передання до статутного фонду державних холдінгових компаній в ПРА новостворюваних ВАТ не передбачаються.
Відповідно до Програми приватизації 1997 р., до статутного фонду державної холдінгової компанії може бути переданий пакет акцій, що тимчасово закріплений у державній власності (та відображений у ПРА як закріплений за державою), але виключно у випадку прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів ВАТ.
3. Порядок перегляду ПРА з метою приведення їх у відповідність до вимог нормативно-правових документів
Затверджені ПРА всіх об'єктів приватизації груп Б, В, Г (крім об'єктів АПК), в тому числі об'єктів, які відповідно до Постанови КМУ від 27.06.96 р. N 684 приватизуються за індивідуальними планами, та об'єктів, приватизація яких згідно з наказами ФДМУ здійснюється центральним апаратом ФДМУ, підлягають (при необхідності) перегляду з метою приведення їх у відповідність до вимог Наказу ФДМУ N 701.
При перегляді ПРА необхідно використовувати форму Типового плану розміщення акцій для об'єктів відповідної групи, затвердженого ФДМУ.
Порядок перегляду ПРА застосовується шляхом послідовного виконання всіх наведених нижче кроків та заповнення відповідних рядків Типового ПРА, за винятком тих, які заповнюються тільки при розробці ПРА.
Перегляд здійснюється в терміни, встановлені Наказом ФДМУ N 701. Після приведення ПРА у відповідність до вимог Наказу ФДМУ N 701, подальший перегляд ПРА в ході продажу акцій здійснюється відповідно до п.4 цього листа.
3.1. Перегляд пакета акцій, що тимчасово залишається у власності держави
Пакети акцій, які тимчасово залишаються у державній власності, передбачаються в переглянутому ПРА за таких умов:
- в ПРА тих об'єктів групи Г, щодо кожного з яких на момент перегляду ПРА прийнято окреме відповідне рішення КМУ, виключно розміром 26% або 51% статутного фонду та виключно на обмежений термін (до 5 років), який встановлюється КМУ;
- в ПРА ВАТ, створених на базі майна підприємств автомобільного транспорту, що виконують міські та приміські пасажирські перевезення, виключно розміром 25,1% статутного фонду.
Термін закріплення ("Закріплено до...") вказується в графі "Термін розміщення" Типового плану приватизації.
Відповідно до п.4.1 Програми приватизації 1997 р., акції, що були зареєстровані за державою в ПРА всіх інших об'єктів груп Б, В та Г, підлягають продажу. Вони включаються до пакетів акцій для продажу за сертифікати та грошові кошти з додержанням вимог п.3.2, 3.3 цього листа.
Для об'єктів групи Г, щодо яких КМУ прийняв відповідне окреме рішення про тимчасове закріплення у державній власності 26% або 51% акцій, всі закріплені раніше за державою акції понад встановленого КМУ розміру державного пакету підлягають продажу за сертифікати та грошові кошти з додержанням вимог п.3.2, 3.3 цього листа.
Пакети акцій розміром менше 26% статутного фонду, що були зарезервовані за державою в ПРА об'єктів групи Г, підлягають продажу за сертифікати та грошові кошти з додержанням вимог п.3.2, 3.3 цього листа.
3.2. Перегляд пакетів акцій, що підлягають продажу із застосуванням приватизаційних паперів та КС
3.2.1. У випадку, якщо на момент перегляду ПРА продаж акцій ВАТ ще не розпочався або розпочато лише пільговий продаж акцій, здійснюється перегляд ПРА з дотриманням вимог п.2 цього листа.
3.2.2. У випадку, якщо на момент перегляду ПРА продаж акцій на сертифікатному аукціоні за ПМС розпочато, але підсумки аукціону не затверджені, перегляд ПРА відкладається до затвердження підсумків продажу. При перегляді ПРА залишки нереалізованих акцій після пільгового продажу та продажу на сертифікатному аукціоні додаються до пакета акцій, що підлягає продажу на спеціалізованому аукціоні за КС.
3.2.3. У випадку, якщо на момент перегляду ПРА підсумки продажу акцій на сертифікатному аукціоні за ПМС та спеціалізованому аукціоні за КС підведені, здійснюється перегляд ПРА, при якому:
- якщо вимоги пп.2.2.2 (або 2.2.4 для об'єктів групи Б) щодо загального розміру пакетів акцій, що підлягають продажу із застосуванням приватизаційних паперів та КС (квоти), задовольняються, перегляд ПРА здійснюється відповідно до п.4 цього листа;
- в іншому випадку здійснюється перегляд ПРА, при якому формуються нові пакети акцій для продажу за приватизаційні папери та КС, які складаються з наявних залишків акцій від вже завершених видів продажу та додаткової кількості акцій, яка необхідна для виконання вимог пп.2.2.2-2.2.4. Джерелом додаткових акцій можуть бути, наприклад, акції, що підлягають продажу після перегляду згідно з п.3.1 цього листа пакета акцій, закріпленого у державній власності.
3.2.4. У випадку, якщо на момент перегляду ПРА розпочато, але не завершено продаж акцій на спеціалізованому аукціоні за КС, перегляд ПРА відкладається до затвердження підсумків аукціону за КС та здійснюється відповідно до п.3.2.3 цього листа.
3.3. Перегляд пакетів акцій, що підлягають продажу за грошові кошти
Після перегляду пакетів акцій та дотримання розміру квот продажу акцій із застосуванням приватизаційних паперів та КС, здійснюється перегляд решти пакетів акцій. При цьому розмір пакетів та види продажу акцій приводяться у відповідність до вимог п.2.3 цього листа.
4. Порядок перегляду ПРА в ході продажу акцій
Порядок перегляду ПРА в ході продажу акцій, викладений нижче, стосується ПРА, які приведені у відповідність з вимогами наказу ФДМУ від 07.07.97 р. N 701 (v0701224-97 ).
4.1. Продаж визначених ПРА пакетів акцій ВАТ груп Б, В, Г та перегляд ПРА в ході продажу акцій здійснюються в наведеній нижче послідовності. При цьому всі види продажу, що наведені в одному підпункті, можуть здійснюватись паралельно; продаж відповідно до кожного наступного підпункту розпочинається після завершення продажу за попереднім підпунктом:
1) для груп Б, В, Г: пільговий продаж акцій працівникам ВАТ за ПМС, КС та грошові кошти. Пільговий продаж акцій керівництву ВАТ за грошові кошти. Продаж акцій на сертифікатному аукціоні за ПМС;
2) для групи Б: перегляд ПРА після пільгового продажу за наявністю непроданих акцій передбачати в уточненому ПРА продаж акцій на сертифікатних аукціонах за ПМС чи КС;
3) для групи Б: продаж акцій на сертифікатному аукціоні за ПМС;
4) для груп Б, В, Г: додатковий продаж акцій керівництву ВАТ за КС;
5) для груп Б, В, Г: перегляд ПРА з метою додання до пакета акцій, що згідно з ПРА підлягає продажу на спеціалізованому аукціоні за КС, залишків акцій після всіх видів пільгового продажу та продажу на сертифікатних аукціонах за ПМС;
6) для груп Б, В, Г: продаж на спеціалізованому аукціоні за КС;
7) для груп Б, В, Г: перегляд ПРА з метою формування пакета для продажу залишків акцій за залишки коштів на депозитних приватизаційних рахунках; уточнення способів подальшого продажу пакета акцій об'єктів групи В за грошові кошти з урахуванням вимог п.4.3 цього листа; початок продажу пакетів акцій об'єктів групи Г за грошові кошти відповідно до ПРА;
8) для груп Б, В, Г: продаж залишків акцій за залишки коштів на депозитних приватизаційних рахунках;
для груп В, Г: початок продажу пакетів акцій за грошові кошти відповідно до ПРА або продажу другого пакета на спеціалізованому аукціоні за КС (для групи В);
9) для груп Б, В, Г: перегляд ПРА з метою формування пакета акцій для продажу за грошові кошти через центри сертифікатних аукціонів;
10) для груп Б, В, Г: продаж за грошові кошти через центри сертифікатних аукціонів залишків акцій після продажу за залишки коштів на депозитних приватизаційних рахунках;
для груп В, Г: продовження продажу пакетів акцій за грошові кошти;
11) наказ органу приватизації про завершення виконання ПРА ВАТ.
4.2. При перегляді ПРА об'єктів груп Б, В, Г за підсумками спеціалізованого аукціону за КС (або за підсумками сертифікатного аукціону за ПМС, якщо продаж акцій на аукціоні за КС не передбачався) передбачається продаж залишків акцій громадянам та фінансовим посередникам за залишки коштів на приватизаційних депозитних рахунках та безготівкові житлові чеки.
4.3. Продаж акцій за грошові кошти розпочинається виключно після завершення всіх видів пільгового продажу та продажу акцій за ПМС і КС та перегляду органами приватизації плану розміщення акцій, при якому:
а)для об'єктів групи Б: акції, що залишились не реалізованими після пільгового продажу та продажу акцій за ПМС, КС та залишки депозитних рахунків, планувати на допродаж на аукціонах за грошові кошти; інші пакети акцій для продажу за грошові кошти в ПРА не передбачати;
б) для об'єктів групи В, акції яких були продані на сертифікатному або спеціалізованому аукціоні за ціною, яка перевищує номінальну не менш ніж у 4 рази, з передбаченого попереднім ПРА пакета акцій для продажу за грошові кошти, а також залишків акцій після продажу за залишки коштів на депозитних рахунках, формуються один чи декілька пакетів, які плануються до продажу на грошових аукціонах, фондових біржах або через позабіржову торгову систему.
Для решти об'єктів групи В всі акції, передбачені ПРА для продажу за грошові кошти, а також залишки акцій після продажу за залишки коштів на депозитних рахунках, об'єднуються у пакет, що підлягає продажу на спеціалізованому аукціоні за КС.
5. Інструктивний лист ФДМУ від 20.07.96 р. N 10-19-6864 вважати таким, що втратив чинність.
В.о.Голови Фонду | В.Лановий |
Додаток 1
до інструктивного листа ФДМУ
від 14.07.1997 р. N 10-19-6665
Типовий план розміщення акцій (для підприємств групи Б)
ВАТ__________________________________________________________
(назва)
створеного шляхом перетворення (орендного) державного
підприємства______________________________________________________
(назва)
Код ЄДРПОУ: _________________________
Статутний фонд ______________________ грн.
Загальна кількість акцій ___________________ шт.
Номінальна вартість акції _____________________ грн.
---------------
* - при перегляді ПРА не заповнюється;
** - заповнюється тільки при перегляді ПРА.
Начальник регіонального відділення ФДМУ
(Директор Департаменту ФДМУ) підпис, МП (Прізвище, ініціали)
Посада виконавця підпис (Прізвище, ініціали)
Додаток 2
до інструктивного листа ФДМУ
від 14.07.1997 р. N 10-19-6665
Типовий план розміщення акцій (для підприємств групи В)
ВАТ__________________________________________________________
(назва)
створеного шляхом перетворення державного (орендного)
підприємства _____________________________________________________
(назва)
Код ЄДРПОУ: _________________________________________________
Статутний фонд _________________________ грн.
Загальна кількість акцій ______________________ шт.
Номінальна вартість акції ___________________ грн.
--------------
* - при перегляді ПРА не заповнюється;
** - заповнюється тільки при перегляді ПРА.
Начальник регіонального
відділення ФДМУ
(Директор Департаменту ФДМУ) підпис, МП, (Прізвище, ініціали)
Посада виконавця підпис (Прізвище, ініціали)
Додаток 3
до інструктивного листа ФДМУ
від 14.07.1997 р. N 10-19-6665
Типовий план розміщення акцій (для підприємств групи Г)
ВАТ _________________________________________________________
(назва)
створеного шляхом перетворення державного (орендного)
підприємства _____________________________________________________
(назва)
Код ЄДРПОУ: _________________________________________________
Статутний фонд _________________________ грн.
Загальна кількість акцій ______________________ шт.
Номінальна вартість акції ___________________ грн.
------------------
* - при перегляді ПРА не заповнюється;
** - заповнюється тільки при перегляд ПРА.
Начальник регіонального
відділення ФДМУ
(Директор Департаменту ФДМУ) підпис, МП (Прізвище, ініціали)
Посада виконавця підпис (Прізвище, ініціали)
Надруковано: "Українська Інвестиційна Газета" N 28 від 31.07.97 р.