ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
N 3/14-5184-ЕП від 07.11.2001 |
Начальникам регіональних
митниць
Начальникам митниць
( Лист втратив чинність на підставі Листа Державної митної служби N 11.1/2-12.2/7358-ЕП від 10.05.2011 )
У зв'язку з запитами митниць та суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності щодо митного оформлення та оподаткування товарів, що пред'являються до митного оформлення в тарі (упаковці) повідомляємо.
Державна митна служба України звернулася до Комітету з питань фінансів та банківської діяльності Верховної Ради України й листом від 06.11.2001 N 06-10/629 отримала такі роз'яснення.
Відповідно до Митного кодексу України, Законів України "Про Єдиний митний тариф", "Про Митний тариф України" товари, що ввозяться на митну територію України, підлягають декларуванню та обкладаються ввізним митом.
Товарною номенклатурою Митного тарифу України є Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності ( УКТ ЗЕД, яка в свою чергу побудована на Гармонізованій системі опису та кодування товарів та Комбінованій Номенклатурі Європейського Співтовариства.
Класифікація тари та упаковки здійснюється згідно з правилом 5 Основних правил інтерпретації класифікації товарів:
а) футляри для фотоапаратів, музичних інструментів, зброї, креслярського приладдя, прикрас, а також подібна тара (упаковка), яка має особливу форму і призначена для зберігання відповідних виробів або наборів виробів, придатних для довготермінового використання, і подана разом з виробами, для яких вона призначена, класифікуються разом з упакованими у них виробами. Однак ця вимога не поширюється на тару (упаковку), яка становить разом із виробами одне ціле і надає останнім істотно інший характер;
б) відповідно до зазначеного вище Правила 5 а) пакувальний матеріал та пакувальні контейнери, що поставляються разом із товарами, слід класифікувати разом, якщо вони відносяться до такого типу упаковки, яка використовується для упакування цих товарів. Однак це положення є необов'язковим у разі, коли ці пакувальні матеріали або контейнери придатні для повторного використання.
Основною одиницею вимірювання та обліку УКТ ЗЕД є кілограм, при цьому не визначається брутто- чи нетто-кілограм, оскільки зазначені показники залежать від того, як класифікується товар із тарою (упаковкою) чи без неї.
Вагою брутто вважається вага товару разом з упаковкою (тарою), а вагою нетто - вага товару без упаковки (тари).
Аналогічно застосовуються й специфічні та комбіновані ставки ввізного мита, які встановлені до ваги товарів.
Наприклад:
1) До митного оформлення пред'явлена ікра осетрових риб, розфасована у 20 грамові банки (скляні, металеві, пластикові) для роздрібного продажу:
Код УКТ ЗЕД Назва Ставки мита, % Додаткові
ОВО
преференційна пільгова повна
1604 30 10 00 - - ікра 10 євро 10 євро
осетрових за 1 кг за 1 кг -
Ставка ввізного мита розміром 10 євро за 1 кг застосовується до брутто-кілограма, оскільки до ваги товару необхідно включити первинну тару (упаковку) цього товару, оскільки без такої тари (упаковки) товар не може бути використаним або реалізованим, і така тара (упаковка) не придатна для повторного використання.
2) До митного оформлення пред'явлена ікра осетрових риб у 50-літрових бочках (дерев'яних, металевих), які з усією очевидністю придатні для повторного використання.
Ставка ввізного мита розміром 10 євро за 1 кг застосовується до нетто-кілограма.
При цьому бочки повинні класифікуватися у відповідній тарифній підкатегорії із застосуванням установленої ставки мита:
Бочки дерев'яні
Код УКТ ЗЕД Назва Ставки мита, % Додаткові ОВО
преференційна пільгова повна
4416 00 90 00 - інші 2 5 -
Бочки металеві
Код УКТ ЗЕД Назва Ставки мита, % Додаткові ОВО
преференційна пільгова повна
7310 10 0000 - місткістю
50 л або
більше 5 10 шт
В окремих випадках ( товари підгруп 2001-2008 Митного тарифу) ставки ввізного мита встановлені з урахуванням ваги брутто.
Наприклад:
Код УКТ ЗЕД Назва Ставки мита, % Додаткові ОВО
преференційна пільгова повна
2005 70 - маслини: 1 євро 2 євро -
2005 70 10 00 - - у за за
первинних 1 б/кг 1 б/кг
упаковках
масою
нетто не
більш як
5 кг
2005 70 90 00 - - інші 1 євро 2 євро -
за за
1 б/кг 1 б/кг
Тобто, ці товари незалежно від того, що тара, у якій вони містяться, придатна для повторного використання, обкладаються за ставкою, визначеною з урахуванням ваги брутто.
Винятком, у цьому випадку може бути тара, що підлягає зворотному вивезенню (за умови, якщо зазначене зафіксовано в зовнішньоторговельному договорі (контракті)).
Таким чином, при застосуванні ставок ввізного мита на товари що мають тару (упаковку), до ваги товару необхідно включати первинну тару (упаковку) цього товару за умови, що без цієї тари (упаковки) товар не може бути поставленим чи реалізованим.
Таким же чином застосовуються й адвалерні ставки ввізного мита до товарів, що пред'являються до митного оформлення в тарі (упаковці), тобто ціна тари (упаковки) включається або не включається в ціну товару залежно від того, як вона класифікується згідно з правилами 5а та 5б Основних правил інтерпретації класифікації товарів.
При цьому, якщо тара (упаковка) містить товари або надходить з товарами, що класифікуються за декількома різними тарифними підкатегоріями, вага й вартість тари (упаковки) з метою визначення їх оподаткованої ваги або вартості розподіляється між усіма товарами, що в них містяться, пропорційно до ваги або вартості таких товарів.
Вищезазначені норми обкладення митом не застосовуються у випадках коли товари обкладаються митом іншим способом, а не за вагою або вартістю (штука, квадратний метр, літр 100% спирту, тощо).
Згідно з роз'ясненнями Комітету з питань фінансів та банківської діяльності Верховної Ради України до товарів, що пред'являються в скляних банках, які мають значну вагу, у разі, якщо на ці товари встановлено специфічну або комбіновану ставку ввізного мита, до законодавчого врегулювання питання встановлення адвалерної ставки ввізного мита, може бути застосований принцип окремого декларування. Наприклад, для розчинної кави у скляних банках (код УКТ ЗЕД - 2101 11 11 10 - ставка ввізного мита 3 євро за 1 кг.), ставка мита розміром 3 євро за 1 кг. застосовується до ваги нетто товару, та окремо декларується скляна банка (товарна позиція - 7010 УКТ ЗЕД із застосуванням відповідної ставки ввізного мита.
Уважати такими, що втратили чинність, листи Держмитслужби від 13.09.2001 N 2/14-4409-ЕП та від 26.10.2001 N 3/14-5023-ЕП.
Заступник Голови Служби | О.Шейко |
WEB MD Office "НПО Поверхность"