31.10.2024 № 5077/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК |
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.10.2024 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
ФОП з території можливих бойових дій не сплачує ЄП: наслідки
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму звернені повідомила, що зареєстрована як фізична особа - підприємець у Запорізькій територіальній громаді, яка відноситься до переліку територій виникнення можливих бойових дій, та отримала лист про переведення фізичної особи - підприємця з другої групи платників єдиного податку на загальну систему оподаткування за несплату єдиного податку в 2024 році.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Яким чином відновити перебування платника податків на другій групі платників єдиного податку?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з пп. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, що відносяться до другої групи, належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно з п. 295.1 ст. 295 Кодексу платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Пунктом 295.2 ст. 295 Кодексу встановлено, що нарахування авансових внесків для платників єдиного податку другої групи здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Разом з тим Законом України від 15 березня 2022 року №2120-IХ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абзацом першим пп. 9.1 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок.
Таким чином, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку другої групи мали право самостійно приймати рішення щодо сплати/несплати єдиного податку.
Разом з тим Законом №3219 унесено зміни з 01.08.2023, зокрема, положення підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу доповнено пунктами 11 та 12.
Так, відповідно до п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу установлено, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу єдиний податок не сплачувався.
Для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене п. 295.2 ст. 295 Кодексу.
Податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік).
Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Так, Перелік затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зі змінами та доповненнями, відповідно до якого територія Запорізької міської територіальної громади визначена як територія можливих бойових дій з 01.02.2023.
Зауважуємо, що норми п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи - підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, територію України.
Враховуючи викладене, у разі якщо фізична особа - підприємець зареєструвалася як фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи вже після визначеної Переліком дати виникнення можливості бойових дій, то сплата єдиного податку здійснюється платником податку у порядку та у терміни, визначені главою 1 розділу XIV Кодексу без урахування положень п. 11 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до п. 299.10 ст. 299 Кодексу реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема у випадках, визначених пп. 298.2.3 п. 298.2 та пп. 298.8.6 п. 298.8 ст. 298 Кодексу (пп. 3 п. 299.10 ст. 299 Кодексу).
Так, згідно з пп. 8 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім п. 59.1 ст. 59 Кодексу, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п. 299.11 ст. 299 Кодексу у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, установлених главою 1 розділу XIV Кодексу, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
При цьому погашення податкового боргу після анулювання реєстрації платника єдиного податку здійснюється у порядку, встановленому главою 9 розділу II Кодексу (п. 299.12 ст. 299 Кодексу).
Таким чином, у разі наявності у фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку другої групи податкового боргу протягом двох послідовних кварталів такий суб'єкт господарювання повинен самостійно відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування. У разі неподання платником заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 3 пп. 299.10 ст. 299 Кодексу має право на підставі рішення виключити такого суб'єкта господарювання з Реєстру платників єдиного податку.
При цьому у такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.