ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
| N 17-2/04/02 від 15.03.2002 |
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Рівненською обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98
N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В С Т А Н О В И В:
Головою Рівненської обласної державної адміністрації було видано розпорядження від 14.01.99 N 25 "Про Порядок обчислення вартості послуг та платежів за користування майданчиками в межах смуги відчуження автомобільних доріг" (далі - Розпорядження).
Аналіз Розпорядження виявив норми, які суперечать законодавству України та реалізація яких призводить до створення перешкод у здійсненні підприємницької діяльності.
1. Згідно з пунктом 1 Розпорядження затверджується Порядок обчислення вартості послуг та платежів за користування майданчиками в межах смуги відчуження автомобільних доріг Рівненського облавтодору (далі - Порядок).
Цим Порядком встановлюється однаковий на всій території області механізм визначення розміру плати за послуги облавтодору з розгляду заяв, видачі технічних умов та ордерів на виконання робіт.
Затвердивши порядок обчислення вартості послуг, які надаються облавтодором голова Рівненської обласної державної адміністрації перевищив свої повноваження.
Відповідно до підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті
7 Закону України від 28.12.94
N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" перелік платних послуг, які можуть надаватись органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На сьогоднішній день перелік послуг, плата за які справляється облавтодором та розмір такої плати Кабінетом Міністрів України не встановлювалися. Натомість постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001
N 556 "Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ" передбачені послуги з підготовки та видачі технічних умов на обладнання технічними засобами регулювання дорожнього руху окремих ділянок автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів під час виконання ремонтно-будівельних та інших робіт, крім аварійних; розроблення технічних умов на будівництво автокооперативів, автостоянок, пунктів технічного обслуговування транспортних засобів, споруд торговельно-побутового призначення та інших об'єктів дорожньої інфраструктури, встановлення рекламних носіїв тощо; перевірки проектної документації на відповідність наданим технічним умовам та чинним нормативно-правовим актам з безпеки дорожнього руху.
Такі дії Рівненської обласної державної адміністрації виходять за межі наданих їй повноважень.
Законом України від 09.04.99
N 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" не передбачені повноваження обласних державних адміністрацій щодо встановлення платних послуг, плата за які справляється облавтодором.
Також відповідно до преамбули Розпорядження воно видане на виконання Закону України від 30.06.93
N 3353-XII "Про дорожній рух" з метою наведення належного порядку на шляхах області, а також підвищення відповідальності власників об'єктів дорожнього сервісу, які використовують смугу відчуження автомобільних доріг та наведенням належного порядку з оформленням дозволів на їх розміщення.
Проте, відповідно до статті 5 вищезазначеного Закону до компетенції органів законодавчої та виконавчої влади Республіки Крим, областей та міст республіканського підпорядкування належить прийняття нормативних актів з питань дорожнього руху та його безпеки; контроль за справлянням державних і місцевих податків, зборів та інших обов'язкових платежів у сфері дорожнього руху. Розпорядження не відноситься до таких нормативно-правових документів та, крім того, за своєю суттю воно не відповідає меті, яка визначена в преамбулі Розпорядження.
Дії Рівненської обласної державної адміністрації також порушують вимоги статті
19 Конституції України, яка встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Порядком встановлюється однаковий на всій території області механізм визначення розміру компенсації облавтодору за утримання автомобільної дороги в місцях розміщення об'єктів дорожнього сервісу.
Ця норма Розпорядження суперечить статті
2 Закону України від 18.09.91
N 1562-XII "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", згідно з якою витрати, пов'язані з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, здійснюються за рахунок бюджетних та інших коштів для реалізації програм розвитку дорожнього господарства України з метою підвищення соціального рівня життя населення, особливо в сільській місцевості, забезпечення автомобільних перевезень пасажирів та вантажів, оздоровлення екологічної обстановки, створення на дорогах належних умов безпеки руху та сучасних елементів дорожнього сервісу, зменшення збитків через незадовільні дорожні умови.
Крім того, відповідно до частин 1 та 2 статті 3 цього Закону у Державному бюджеті України щорічно передбачаються видатки на фінансування робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг. Для цих цілей у складі Державного бюджету України створюється Державний дорожній фонд України.
При цьому статтею 5 цього Закону визначені джерела коштів, за які здійснюється утримання автомобільних доріг, і серед яких не передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють утримання автомобільних доріг за свій рахунок.
Крім того, оскільки оплата за надання цих послуг законодавством не передбачена, встановлення механізмів визначення розмірів на такі послуги є незаконним і суперечить статті
2 Закону України від 30.06.99
N 783-XIV "Про джерела фінансування органів державної влади", частина перша якої передбачає, що органи державної влади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Отже, видання Розпорядження призвело до порушення вимоги статті 2 Указу Президента України від 03.02.98
N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", відповідно до якої Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади повинні забезпечувати максимальне скорочення витрат суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаних з виконанням нормативно-правових актів.
У зв'язку з виявленням положень, які суперечать законодавству України та спричиняють додаткові перешкоди у розвитку підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В И Р І Ш И В:
Запропонувати Рівненській обласній державній адміністрації вжити заходів щодо скасування розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14.01.99 N 25 "Про Порядок обчислення вартості послуг та платежів за користування майданчиками в межах смуги відчуження автомобільних доріг".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
| Т.в.о. Голови | В.Загородній |