• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності включення до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи земельних ділянок, які надані в суборенду іншій юридичній особі, та визначення обєкту оподаткування земельним податком

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 25.11.2021 № 4492/ІПК/99-00-18-04-03-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 25.11.2021
  • Номер: 4492/ІПК/99-00-18-04-03-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 25.11.2021
  • Номер: 4492/ІПК/99-00-18-04-03-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
25.11.2021 N 4492/ІПК/99-00-18-04-03-06
Державна податкова служба України на звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності включення до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи земельних ділянок, які надані в суборенду іншій юридичній особі, та визначення об'єкту оподаткування земельним податком, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку четвертої групи, займається вирощуванням зернових культур (код виду економічної діяльності 01.11) використовує земельні ділянки, надані йому в користування на підставі укладених договорів оренди земельних ділянок з власниками - фізичними особами, які зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Ділянки). Товариством укладено договорів суборенди зазначених Ділянок з товаровиробником сільськогосподарської продукції, який не є платником єдиного податку четвертої групи.
Товариство, посилаючись на норми законодавства України, запитує:
1. Чи необхідно Товариству включати до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі - Декларація) площі Ділянок, які взяті в оренду у фізичних осіб, та передані в суборенду іншим суб'єктам господарювання, які не є платниками єдиного податку четвертої групи?
2. Чи є об'єктом оподаткування земельним податком площі Ділянок, що використовуються Товариством на підставі договорів оренди у фізичних осіб - власників земельних часток (паїв), у випадку надання таких Ділянок в суборенду іншим суб'єктам господарювання - не платникам єдиного податку четвертої групи, але для ведення сільськогосподарського товаровиробництва?
Щодо першого питання
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.
Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площі сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надані йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 292-1.1 ст. 292-1 Кодексу).
Частиною першою ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із ст. 6 Закону України від 06 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі"зі змінами (далі - Закон N 161) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Підпунктом 295.9.6 п. 295.9 ст. 295 Кодексу визначено, що платники єдиного податку четвертої групи у разі надання сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду в оренду іншому платникові податку, враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй декларації. У декларації орендаря така земельна ділянка не враховується.
Таким чином, якщо орендодавець (платник єдиного податку четвертої групи) передає Ділянки в суборенду іншим суб'єктам господарювання, які не є платниками єдиного податку четвертої групи, то такі Ділянки включаються ним до Декларації.
Щодо другого питання
Оскільки платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часок (паїв) та землекористувачі (п. 269.1 ст. 269 Кодексу), то нарахування сум земельного податку здійснюється контролюючими органами власникам - фізичним особам за місцем знаходження Ділянок (п. 286.5 ст. 286 Кодексу).
Згідно з частинами першою та другою ст. 8 Закону N 161 орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом).
Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
На підставі викладеного для Товариства площі Ділянок, передані за договорами суборенди у користування третій особі з метою ведення сільськогосподарського товаровиробництва, не є об'єктом оподаткування земельним податком. Проте у такому випадку для власників Ділянок припиняється передбачене п. 281.3 ст. 281 Кодексу право на податкову пільгу із сплати земельного податку для фізичних осіб, оскільки не виконуються вимоги щодо використання Ділянок виключно платниками єдиного податку четвертої групи (орендарями таких Ділянок).
Додатково повідомляємо, що п. 52-8 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.