ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
01.10.2018 № 4258/ІПК/02-32-08-01 |
Головне управління ДФС у Вінницькій області розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації ФОП [...] (вх. № [...] від [...]) з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства стосовно обліку Договорів про спільну діяльність та в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) повідомляє.
Відповідно до ст. 1130 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.
Договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності (ст. 1131 ЦКУ).
Підпунктом 14.1.139 п.14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.
Згідно з п. 64.6 ст. 64 ПКУ на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого п.п. 5 п. 180.1 ст. 180 ПКУ) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПКУ.
Взяття на облік договору про спільну діяльність здійснюється шляхом додаткового взяття на облік як платника податків уповноваженої особи.
Особливості оподаткування для договорів про спільну діяльність встановлені ПКУ стосовно податку на додану вартість.
Підпунктом 4 п. 180.1 ст. 180 розд. V ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платником ПДВ є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність.
Процедури взяття на облік у контролюючих органах договорів про спільну діяльність та процедури реєстрації їх платниками ПДВвизначені Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Мін'юсті 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі - Порядок № 1588), та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Мін'юсті 17.11.2014 за № 1456/26233.
Пунктом 3.5 розділу III Порядку № 1588 визначено, підставою для взяття на облік договору про спільну діяльність є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ.
Згідно з пунктом. 4.6 розділу IV Порядку № 1588, для взяття на облік договору про спільну діяльність уповноважена особа подає контролюючого органу за своїм основним місцем обліку одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ - заяву за формою № 1-ОПП та копію договору (контракту) про спільну діяльність
Таким чином, договори про спільну діяльність між юридичними особами та/або фізичними особами - підприємцями обліковуються в контролюючих органах за умови, що на такі договори поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені положеннями ПКУ і уповноважена особа за такими договорами зареєстрована платником ПДВ.
У контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені ПКУ. Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов'язки платника податків самостійно.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.