ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
N 10-214/10-3992 від 04.10.94 м.Київ |
Державним податковим інспекціям
по Республіці Крим, областях,
мм.Києву і Севастополю
Про оподаткування тимчасових та сезонних робітників і службовців
У зв'язку із чисельними запитами щодо оподаткування доходів громадян, які виконують сільськогосподарські та будівельні роботи в сільській місцевості тимчасово або сезонно, Головна державна податкова інспекція України роз'яснює.
Відповідно до п."п" статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р.
N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" в редакції Закону України від 1 липня 1993 р.
"Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України" суми доходів осіб, які виконують сільськогосподарські та будівельні роботи в сільській місцевості тимчасово або сезонно не включаються до сукупного оподатковуваного доходу.
У відповідності з названими нормативними актами тимчасовими робітниками і службовцями, тобто тими, на яких розповсюджується дія зазначеного пункту Декрету, є робітники і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а для заміни тимчасово відсутніх робітників, за якими зберігається їх місце роботи (посада) - до чотирьох місяців. З працівниками, що приймаються на тимчасову роботу, заключається трудовий договір. Згідно статті
21 Кодексу законів про працю України трудовим договором вважається угода між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену угодою, з виконанням внутрішнього трудового розпорядку, а власник зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Особи, що приймаються на роботу тимчасово, повинні бути попереджені про це при заключенні трудового договору. В наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу вказується, що даний робітник приймається на тимчасову роботу і на який строк.
Трудовий договір вважається продовженим на невизначений строк, коли тимчасовий робітник чи службовець пропрацював більше строку, вказаного раніше і ні одна із сторін не потребувала припинення трудових відносин, а також коли тимчасовий робітник або службовець знову прийнятий на роботу на теж підприємство, установу чи організацію після перерви, що не перевищує одного тижня, якщо при цьому строк його роботи до і після перерви в загальній кількості відповідно перевищував два чи чотири місяці. У вказаних випадках робітники чи службовці не вважаються тимчасовими з дня початкового заключення трудового договору.
Сезонними признаються роботи, які в силу природних та кліматичних умов виконуються не повний рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців. В наказі (розпорядженні) про прийом на таку роботу повинно бути вказано, що даний робітник приймається на сезонну роботу і про це він повинен бути попереджений при заключенні трудового договору.
При прийнятті на сезонну роботу з працівниками також укладається трудовий договір, який може бути заключений на строк, що не перевищує тривалості сезону. При цьому, на таких осіб розповсюджуються умови та правила, передбачені колективним договором згідно з
Кодексом законів про працю України (тривалість робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, матеріального стимулювання, охорони праці тощо).
Крім того, при наданні пільг слід мати на увазі, що сільською місцевістю слід вважати сільські населені пункти, які перебувають у віданні сільських Рад народних депутатів (ст.
65 Земельного кодексу України).
Просимо зазначене довести до підвідомчих податкових інспекцій для використання в практичний роботі.
Перший заступник начальника | О.І.Шитря |