• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо необхідності складання розрахунку коригування до податкової накладної у випадку зміни ціни та площі на житло і виникнення відповідальності за не реєстрацію такого розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 21.10.2021 № 3946/ІПК/99-00-21-03-02-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 21.10.2021
  • Номер: 3946/ІПК/99-00-21-03-02-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 21.10.2021
  • Номер: 3946/ІПК/99-00-21-03-02-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
21.10.2021 N 3946/ІПК/99-00-21-03-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності складання розрахунку коригування до податкової накладної у випадку зміни ціни та площі на житло і виникнення відповідальності за не реєстрацію такого розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства (платника ПДВ) є будівництво житлових і нежитлових будівель та продаж нерухомого майна. У процесі будівництва Товариство укладає попередні договори з покупцями (фізичними особами - неплатниками ПДВ) на купівлю-продаж майнових прав на об'єкт житлової нерухомості (квартири), згідно з умовами яких отримує авансові платежі від таких покупців та, відповідно, складає податкові накладні і реєструє їх в ЄРПН.
При цьому у таких податкових накладних відображається проєктна вартість квадратних метрів та ціна за 1 м2 площі. Після завершення будівництва та здійснення компетентними державними органами відповідних вимірів, фактична площа об'єкту житлової нерухомості (квартири) може відрізнятися від проєктної площі. Згідно з умовами договору на купівлю-продаж майнових прав на об'єкт житлової нерухомості (квартири), якщо зміна площі об'єкту житлової нерухомості (квартири) відбувається до 0,5 м2, то вартість таких майнових прав залишається без змін.
Надалі, такі покупці переуступають майнові права на об'єкт житлової нерухомості новим покупцям згідно з відповідним договором.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи. При цьому під відступленням права вимоги розуміється операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (підпункт 14.1.255 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування регулюються статтями 187, 192, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо ситуації 1
У розглянутій ситуації операція покупця 1 (первісного кредитора) з відступлення права вимоги на майнові права на житло (квартири) покупцю 2 (новому кредитору) не є об'єктом оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ. При цьому у Товариства податкових наслідків з ПДВ за такою операцією не виникає.
Щодо ситуації 2
У розглянутій ситуації Товариству необхідно скласти розрахунок коригування до попередньої складеної ним податкової накладної за операцією з постачання майнових прав на об'єкт житлової нерухомості (квартири) покупцю, в якому уточнити площу об'єкта житлової нерухомості (квартири) та ціну за 1 м2.
Щодо відповідальності за не реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН ДПС повідомляє, що штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної передбачені статтею 120-1 розділу ІІ ПКУ. При цьому зазначеною статтею ПКУ не передбачено виключень у частині застосування штрафних санкцій залежно від причин, з яких сталося таке порушення.
Разом з тим ДПС інформує, що протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).