ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Л И С Т
12.05.2004 N 07-04/960-3876 |
Міністерствам,
іншим центральним
органам виконавчої влади
Управлінням Державного
казначейства в Автономній
Республіці Крим, областях,
містах Києві та Севастополі
Міністерству фінансів
Автономної Республіки Крим,
обласним, Київським та
Севастопольським міським
фінансовим управлінням
Про порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з надходженнями у натуральній формі
Державне казначейство України на численні звернення розпорядників бюджетних коштів надає роз'яснення щодо відображення у бухгалтерському обліку та формах фінансової звітності бюджетних установ операцій, пов'язаних з надходженнями у натуральній формі.
У постанові Кабінету Міністрів України від 17.05.2002
N 659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання" визначено групи власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання. Другу групу власних надходжень утворюють кошти, перераховані бюджетним установам на виконання окремих доручень, а також благодійні внески, гранти та дарунки.
Отримана гуманітарна допомога повинна бути відображена у бухгалтерському обліку та формах фінансової звітності. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
Порядок оприбуткування отриманих необоротних активів визначено в інструкції з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ, затвердженій наказом Державного казначейства України від 17.07.2000
N 64 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 31.07.2000 за N 459/4680.
Отримана гуманітарна допомога (медикаменти, продукти харчування та інші запаси) оприбутковується відповідно до порядку, визначеного в інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженій наказом Державного казначейства України від 08.12.2000
N 125 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 21.12.2000 за N 937/5158.
Порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ визначено в Типовій інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженій наказом Державного казначейства України і Міністерства економіки України від 10.08.2001
N 142/181 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 05.09.2001 за N 787/5978. При списанні з балансу установи гуманітарної допомоги з певним терміном експлуатації слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2000
N 514 "Про затвердження Порядку списання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, які мають певний термін експлуатації".
Гуманітарна допомога, гранти, дарунки, отримані у натуральній формі, відображаються у бухгалтерському обліку та формах фінансової звітності за загальним порядком. При цьому розпорядники бюджетних коштів про отримані надходження в натуральній формі подають до органів Державного казначейства "Довідку про надходження у натуральній формі". Органи Державного казначейства відображають в обліку по виконанню державного бюджету операції, проведені розпорядниками бюджетних коштів в натуральній формі на момент їх подання.
Проведені операції відображаються у формі фінансової звітності N 4-2 "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ".
Відображення в бухгалтерському обліку бюджетних установ отриманих надходжень у натуральній формі проводиться на субрахунку 712 "Доходи за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ". Видатки за такими надходженнями відображаються за субрахунком 812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень".
Слід зазначити, що з метою недопущення розбіжностей у звітності про виконання бюджетів та кошторисів розпорядників бюджетних коштів необхідно проводити відображення зазначених операцій за один і той же звітний період.
У бухгалтерському обліку розпорядників бюджетних коштів проводяться такі записи:
- надходження бюджетної установи у натуральній формі відображаються за дебетом субрахунку 324 "Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень" та кредитом субрахунку 712 "Доходи за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ";
- касові видатки за надходженнями у натуральній формі відображаються за дебетом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами" та кредитом субрахунку 324 "Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень".
При оприбуткуванні основних засобів робиться бухгалтерський запис за дебетом субрахунків 101 - 122 та кредитом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами" і одночасно здійснюється запис за дебетом субрахунку 812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" та кредитом субрахунку 401 "Фонд в необоротних активах за їх видами".
При оприбуткуванні малоцінних та швидкозношуваних предметів робиться бухгалтерський запис за дебетом субрахунку 221 "Малоцінні та швидкозношувані предмети, що знаходяться на складі і в експлуатації" та кредитом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами" і одночасно здійснюється запис за дебетом субрахунку 812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" та кредитом субрахунку 411 "Фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах за їх видами".
Медикаменти, продукти харчування та інші запаси оприбутковуються за дебетом субрахунків 231 - 235, 238 - 239 та кредитом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами". Списання медикаментів, продуктів харчування та інших запасів на фактичні видатки здійснюється у міру їх використання дебетом субрахунку 812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" та кредитом субрахунків 231 - 235, 238 - 239.
Заступник Голови | О.О.Чечуліна |