• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.08.2021 № 3195/ІПК/99-00-07-05-01-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.08.2021
  • Номер: 3195/ІПК/99-00-07-05-01-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.08.2021
  • Номер: 3195/ІПК/99-00-07-05-01-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
31.08.2021 N 3195/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно із зверненням, товариство є небанківською фінансовою установою та платіжною організацією міжнародної платіжної системи (далі - МПС) "..." і здійснює приймання готівки для подальшого переказу.
Як зазначено у тексті звернення, з метою коректного формування для клієнтів товариства розрахункового документа РРО - фіскального касового чеку на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) просить надати роз'яснення.
1. Яку інформацію слід зазначати відповідно до п. 2 розділу ІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 р. за N 220/28350 (далі - Положення N 13), в рядках в фіскального чека, а саме:
у рядку 10 - чи достатньо назви банка-еквайра?
у рядку 11 - чи достатньо зазначати ID банківського терміналу?
у рядку 14 - чи можливо не вказувати даний реквізит і в якому випадку? У разі обов'язковості зазначення що саме має бути зазначено в чеку?
у рядку 15 - чи достатньо вказати найменування платіжної системи? У разі здійснення переказів за кордон за допомогою платіжних систем RIA, WESTERN UNION - має зазначатися назва цих платіжних систем чи назва власної платіжної системи (МПС "...") через яку здійснюються перекази? Чи даний рядок стосується реквізитів карткових платіжних систем (Visa, Mastercard)?
2. Чи обов'язково у фіскальному чеку дотримуватися порядку рядків, наведеного у п. 2 розділу ІІ Положення N 13 (від 1 до 29 рядка),або можливо застосувати інший порядок із дотриманням вимог до зазначення обов'язкових реквізитів? Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 р. N 329, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.06.2021 р. за N 832/36454, внесені зміни і доповнення до Положення N 13, зокрема, внаслідок доповнення реквізитів фіскального чека змінилась нумерація рядків.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Наказу N 13 фіскальний чек має містити обов'язковий реквізит - ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати (рядок 11).
Згідно з пунктами 1.8 і 1.9 ст. 1 розділу VI Закону України від 05 квітня 2001 року N 2346-ІІІ "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (далі - Закон N 2346) еквайрингова установа (еквайр) - юридична особа, яка здійснює еквайринг;
еквайринг - послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.
Таким чином, у рядку 11 фіскального чека зазначається юридична особа, яка здійснює еквайринг.
Щодо реквізиту фіскального чеку "ідентифікатор платіжного пристрою (рядок 12)" слід зазначити.
Відповідно до п. 1.322 ст. 1 розділу VI Закону N 2346 платіжний пристрій - технічний пристрій (банківський автомат, платіжний термінал, програмно-технічний комплекс самообслуговування тощо), який дає змогу користувачеві здійснити операції з ініціювання переказу коштів, а також виконати інші операції згідно з функціональними можливостями цього пристрою.
Тобто, у разі використання суб'єктом господарювання при проведенні розрахункової операції платіжного терміналу у рядку 12 фіскального чеку можна зазначати ID платіжного терміналу.
Стосовно реквізиту фіскального чеку "реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери "ЕПЗ" (рядок 15)" слід зазначити.
Відповідно до п. 1.14 ст. 1 розділу І Закону N 2346 електронний платіжний засіб - платіжний інструмент, який надає його держателю можливість за допомогою платіжного пристрою отримати інформацію про належні держателю кошти та ініціювати їх переказ.
Згідно з абзацем третім приміток до Додатку 2 до Положення N 13 рядки 11 - 18 заповнюються у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО.
Отже, у випадку проведення розрахункової операції, яка здійснюється не з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) рядки 11 - 18 фіскального чеку не заповнюються.
У разі проведення розрахункової операції з використанням електронного платіжного засобу мають зазначатися його реквізити, допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери "ЕПЗ".
Щодо реквізиту фіскального чеку "ПЛАТІЖНА СИСТЕМА" та якої саме платіжної системи він стосується, зокрема, при переказах за кордон (власної платіжної системи (МПС "..." чи платіжних систем RIA, WESTERN UNION чи реквізитів карткових платіжних систем (Visa, Mastercard)?
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Наказу N 13 фіскальний чек має містити обов'язковий реквізит - напис "ПЛАТІЖНА СИСТЕМА" (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду) (рядок 16).
Відповідно до пунктів 1.31 і 1.13 ст. 1 розділу І Закону N 2346 платіжний інструмент - засіб певної форми на паперовому, електронному чи іншому носії інформації, який використовується для ініціювання переказів. До платіжних інструментів належать документи на переказ та електронні платіжні засоби;
емітент електронних платіжних засобів (далі - емітент) - банк, що є учасником платіжної системи та здійснює емісію електронних платіжних засобів.
Отже, при проведенні переказів у рядку 16 фіскального чеку зазначається найменування платіжної системи, платіжний інструмент (електронний платіжний засіб) якої використовується.
Також у цьому рядку необхідно вказувати код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду.
Щодо порядку розташування рядків з реквізитами фіскального чеку.
Згідно з п. 4 наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 р. за N 220/28350, в наведених у додатках до Положення формах розрахункових документів взаєморозміщення написів та даних на полі документа є рекомендованим.
Отже, у фіскальному чеку можна не дотримуватись порядку рядків, який наведено у додатку 1 до Положення N 13, за умови дотримання вимог до зазначення усіх обов'язкових реквізитів.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.