ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
25.08.2021 N 3118/ІПК/99-00-21-02-01-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання та подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
У зверненні платника зазначено, що ТОВ веде професійну діяльність на фондовому ринку - діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування (далі - ІСІ) на підставі отриманої ліцензії в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
У платника виникає питання щодо обов'язку компанії з управління активами починаючи з першого кварталу 2021 року складати та подавати Декларацію та фінансову звітність окремо за кожним пайовим інвестиційним фондом, який перебуває в її управлінні і не є юридичною особою, та на підставі яких норм Кодексу.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Кодексу).
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 Кодексу).
При цьому, платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами.
Правові та організаційні основи діяльності ІСІ регулюються Законом України від 05 липня 2012 року N 5080-VI "Про інститути спільного інвестування" (далі - Закон N 5080), статтею 43 якого передбачено, що бухгалтерський і податковий облік операцій та результатів діяльності зі спільного інвестування, які проводяться компанією з управління активами через пайовий фонд, здійснюється компанією з управління активами окремо від обліку операцій та результатів її господарської діяльності й обліку операцій і результатів діяльності інших ІСІ, активи яких перебувають у її управлінні.
Згідно з п. 1 розділу І Положення про особливості бухгалтерського обліку операцій інститутів спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.11.2013 р. N 2669, бухгалтерський облік діяльності ІСІ здійснюється відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 996), Міжнародних стандартів фінансової звітності.
Пунктом 46.2 ст. 46 Кодексу встановлено, що платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону N 996 зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.
Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) є додатком до декларації та її невід'ємною частиною.
Декларація подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. N 897(зі змінами та доповненнями).
Наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2020 р. N 649 "Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року N 544" (далі - наказ N 649) внесені зміни до Декларації, які зокрема, передбачають можливість складання та подання Декларації платником, який здійснює управління активами кількох ІСІ, утворених без статусу юридичної особи, окремо по кожному ІСІ, активами яких він управляє.
Таким чином, з прийняттям наказу N 649 для компаній з управління активами реалізована можливість щодо забезпечення виконаннявимог Закону N 5080.
Вперше оновлена форма Декларації, з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 29.10.2020 р. N 649, подається за підсумками І кварталу 2021 року.
У формі Декларації міститься рядок 9, який заповнюється платником податку - юридичною особою за результатами діяльності інституту спільного інвестування.
При цьому, у разі якщо платник податку здійснює управління активами кількох ІСІ, то Декларація складається та подається окремо по кожному ІСІ без статусу юридичної особи, активами яких він управляє відповідно до Закону N 5080, із заповненням рядка 9 та проставлянням позначки "інституту спільного інвестування у вигляді утворення без статусу юридичної особи2" у рядку 10 "Особливі відмітки"Декларації.
Крім того, згідно з пп. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу від оподаткування звільняються кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).
Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом - платником податків згідно з Порядком обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1233 (далі - Порядок) (п. 30.6 ст. 30 Кодексу).
Пунктами 1 та 2 Порядку передбачено, що Порядок є обов'язковим для виконання суб'єктами господарювання, які відповідно до Кодексу не сплачують податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг. Суб'єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом.
Не сплачена платником податку у зв'язку із застосуванням податкової пільги сума податку на прибуток підприємств відображається у додатку ПП до Декларації.
У відповідних клітинках відомостей про одночасне подання до Декларації додатків та форм фінансової звітності у таблицях "Наявність додатків" та "Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків - форм фінансової звітності" передбачено проставляння позначки "+".
Враховуючи зазначене, та з метою виконання обов'язку, визначеного Кодексом та Законом N 5080, по кожному ІСІ без статусу юридичної особи платник податку, який здійснює управління активами такого ІСІ подає річну або квартальну Декларацію, залежно від обсягу річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного у рядку 01 Декларації такого ІСІ за правилами бухгалтерського обліку за попередній річний податковий (звітний) період.