• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 63. Газове господарство міст, селищ та населених пунктів

Міністерство палива та енергетики України  | Довідник, Перелік від 23.12.1999 № 29-285
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 23.12.1999
  • Номер: 29-285
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Довідник, Перелік
  • Дата: 23.12.1999
  • Номер: 29-285
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міненергетики України
23.12.1999 N 29-285
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 63
Газове господарство міст, селищ та населених пунктів
СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
ГНЕ - газонаповнювальна станція
КВП - контрольно-вимірювальні прилади
АДС - аварійно-диспетчерська служба
ПЗР - планово-запобіжний ремонт
БНІП - будівельні норми і правила
ЕОМ - електронно-обчислювальна машина
ГРП - газорегулювальний пункт
ГРУ - газорегулювальна установка
ШРП - шафовий регулювальний пункт
УМГ - управління магістральних газопроводів
ГРС - газороздавальна станція.
ВСТУП
Цей випуск є результатом перегляду "Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и служащих" (М., Экономика, 1989), випуску 69 ЕТКС "Газовое хозяйство городов, поселков и населенних пунктов" (М., Экономика, 1986), "Квалификационного справочника профессий рабочих, которым устанавливаются месячные оклады" (М., Экономика, 1990) та "Дополнений и изменений к Единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих" (М.: ЦБНТ, 1992) з урахуванням змін і доповнень до змісту та обсягу робіт, які виникли під впливом впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до якості продукції (послуг). У випуску враховані нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережені наступність, традиції застосування та особливості їх побудови.
До випуску включені кваліфікаційні характеристики професій керівників, професіоналів та робітників, які є специфічними для конкретного виду економічної діяльності або виробництва.
Професії керівників, професіоналів, фахівців та робітників, які не є специфічними для будь-якого конкретного виробництва чи виду робіт, включені до випуску 1 ДКХП "Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності".
До кваліфікаційних характеристик робітників внесені затверджені зміни та доповнення, які мали місце після 1985 року.
Кваліфікаційні характеристики робітників розроблені за шестирозрядною сіткою. Кваліфікаційні розряди встановлюються відповідно до складності робіт, як правило, без урахування умов праці.
У розділі "Повинен знати" кваліфікаційних характеристик усіх професій робітників вказано на необхідність оволодіння тими знаннями та майстерністю, які потрібні для успішного виконання робіт. Крім завдань, обов'язків, знань та досвіду, які передбачені кваліфікаційними характеристиками, усі робітники повинні знати, виконувати та додержувати правил та норм охорони праці, безпечного ведення робіт, охорони навколишнього середовища, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі та завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни). В професіях, зайнятих обслуговуванням електрообладнання, робітники повинні мати відповідну групу з електробезпеки, при керуванні автомашиною або трактором - відповідні посвідчення.
У "Кваліфікаційних вимогах" професій начальників служб стаж роботи за професією в газовому господарстві у зв'язку з необхідністю більш глибокого оволодіння практикою роботи в газовому господарстві збільшений до 4 років.
До виконання робіт з підвищеною небезпекою робітники допускаються після попереднього спеціального навчання, перевірки знань та інструктажу з питань охорони праці стосовно вимог державних і галузевих нормативних актів з охорони праці.
Кваліфікаційні характеристики керівників, професіоналів, фахівців та робітників використовуються як нормативні документи для цілей, визначених пунктами 4, 5 та 6 "Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які вміщені у випуску 1 ДКХП "Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності".
Порядок присвоєння та підвищення розрядів, внесення змін і доповнень та інші нормативні вимоги щодо застосування кваліфікаційних характеристик цього випуску викладені у згаданих "Загальних положеннях".
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КЕРІВНИКИ
1. МАЙСТЕР ДІЛЬНИЦІ ТЕХНІЧНОГО КОНТРОЛЮ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Керує роботою дільниці технічного контролю ГНС. Здійснює контроль за якістю виконаних робіт при наповненні газом балонів, ремонті і технічному огляді балонів та інших ємкостей, виготовленні запасних деталей ремонтно-механічним цехом, керуючись при цьому Правилами безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ) та іншими нормативними документами, а також контролює оформлення документації на прийняту і забраковану продукцію. Перевіряє стан верстатного обладнання, що знаходиться в експлуатації, інструменту, пристроїв, а також контролює додержання технологічних процесів під час ремонту і наповнення балонів газом. Виконує перевірку умов зберігання обладнання на складах КВП, а також термінів проведення планово-запобіжного ремонту обладнання, технічного огляду резервуарів і балонів для скрапленого газу. Повідомляє негайно керівництво ГНС про всі випадки повернення балонів з витоком газу, претензії (скарги) на невідповідність маси газу в балонах, автоцистернах масі, яка вказана в накладній. Інформує керівництво ГНС про недоліки в організації виробництва в цехах, порушення технологій наповнення балонів газом та їх ремонту, про дефекти, які виявлені при ремонті балонів, і невживання заходів керівництвом цехів і дільниць щодо ліквідації недоліків. Бере участь у комісії з приймання обладнання, приладів контролю, що надходять на ГНС від заводів-постачальників. Бере участь у комісії з складання рекламацій на забраковану продукцію. Проводить під керівництвом начальника ГНС роботу у всіх цехах щодо впровадження і подальшого удосконалення системи бездефектного ремонту обладнання, контролю якості наповнення балонів і автоцистерн газом. Бере участь у розробленні технологічних інструкцій на ремонт балонів, заповнення газом балонів і автоцистерн. Веде встановлену технічну документацію.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються діяльності дільниці; Правила безпеки систем газопостачання України; технологію виробництва скрапленого газу; обладнання станції та правила його експлуатації; технологію наповнення балонів і автоцистерн скрапленим газом; технологію ремонту балонів і обладнання ГНС; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
2. МАЙСТЕР ЗМІННИЙ АВАРІЙНО-ДИСПЕТЧЕРСЬКОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Керує роботою слюсарів чергової зміни. Забезпечує виконання оперативних заявок, що надходять в АДС; здійснює приймання та оформлення аварійних заявок, видачу та приймання нарядів-заявок на виконання аварійних та інших робіт. Виїжджає на об'єкти газових мереж і споруд на них, газорегулювальних пунктів усіх типів, газифікованих житлових будинків, комунально-побутових споживачів, організацій тощо, де виникла аварійна ситуація; виконує роботи щодо локалізації та ліквідації аварій згідно з планом локалізації і ліквідації аварій. Виконує роботи щодо забезпечення нормальних режимів газопостачання. Безпосередньо організує та контролює виконання газонебезпечних робіт. Бере участь у розробленні та коригуванні плану локалізації та ліквідації аварій, плану взаємодії служб різних відомств під час локалізації аварій у газовому господарстві. Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Проводить інструктаж робітників з охорони праці та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання правил охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання робітниками трудової та виробничої дисципліни.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються діяльності АДС; Правила безпеки систем газопостачання України; інструкції з технічної експлуатації та ремонту газопроводів і споруд на них; технологію ремонту технологічного обладнання газового господарства; план локалізації і ліквідації аварій; план взаємодії служб різних відомств під час локалізації аварій у газовому господарстві; будову газових мереж, розташування всіх газорегулювальних і шафових регулювальних пунктів, газопроводів високого і низького тиску, розташування вимикаючих пристроїв на газопроводах, схеми газопостачання; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
3. МАЙСТЕР З ОБСЛУГОВУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання дільницею планових завдань, графіків з обслуговування, ремонту і технічного огляду технологічного обладнання, підвищення продуктивності праці та якості робіт. Складає графіки технічного обслуговування і ремонту обладнання ГНС. Встановлює щоденні і місячні виробничі завдання бригадам і окремим робітникам, допомагає їм підвищувати кваліфікацію і виконувати завдання. Контролює додержання встановленої технології робіт. Забезпечує додержання вимог вибухоі пожежобезпеки під час проведення газонебезпечних робіт з ремонту та обслуговування технологічного обладнання. Вживає заходів щодо запобігання аваріям та нещасним випадкам. Забезпечує зберігання обладнання, інструмента, запасних частин, пристроїв, а також раціональне використання мастильних та інших матеріалів, які використовуються при експлуатації і ремонті обладнання. Забезпечує правильне ведення, облік і зберігання експлуатаційної і звітної документації за затвердженими формами.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються діяльності станції; технічні вимоги до продукції; обладнання цеху і правила його експлуатації; технологічні схеми ГНС; основи економіки, виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
4. МАЙСТЕР З РЕМОНТУ БАЛОНІВ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання планових завдань і графіків з ремонту і технічного огляду балонів. Забезпечує додержання робітниками дільниці встановленої технології виконання робіт. Бере участь у складанні графіків на ремонт і технічне обслуговування обладнання, що закріплене за дільницею. Розробляє проекти планів на ремонт балонів і вентилів та забезпечує їх виконання, веде облік виконаних робіт з технічного огляду і ремонту балонів та вентилів. Забезпечує ведення і облік технічної та звітної документації згідно з затвердженими формами. Бере участь в огляді балонів, їх списанні у встановленому порядку. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними технологічної, трудової та виробничої дисципліни. Проводить навчання та тренування робітників відповідно до плану локалізації та ліквідації аварій. Бере участь у розробленні заходів, спрямованих на удосконалення організації і технології виконання робіт, а також у розробленні заходів щодо забезпечення пожежо- та вибухобезпеки, вживає заходів щодо запобігання аваріям та нещасним випадкам. Складає заявки на матеріали, обладнання, пристрої, засоби індивідуального захисту, інструменти, які необхідні для виконання робіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності станції; організацію ремонтних робіт; технологію ремонту, технічного огляду балонів та ремонту вентилів; технічні характеристики та експлуатаційні показники обладнання; основні технологічні процеси виробництва скрапленого газу; виробничі інструкції; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
5. МАЙСТЕР ЦЕХУ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання планових завдань дільницями цеху. Здійснює керівництво майстрами дільниць, підпорядкованих цеху. Бере участь у розробленні графіків планово-запобіжних ремонтів (ПЗР) і контролює їх виконання. Забезпечує передавання обладнання в ремонт згідно з графіками ПЗР і приймання його з ремонту. Контролює перевірку вагових пристроїв, сигналізаторів загазованості, гумотканих рукавів згідно з затвердженими графіками перевірки. Бере участь у розробленні заходів, спрямованих на удосконалення технології виробництва, автоматизацію і механізацію технологічного процесу, підвищення продуктивності праці, а також в розробленні заходів щодо забезпечення пожежо- та вибухобезпеки в цеху, вживає заходів щодо запобігання аваріям та нещасним випадкам. Забезпечує правильну експлуатацію та повне завантаження обладнання цеху. Забезпечує якість приймання газових балонів і наповнення їх скрапленим газом відповідно до вимог ПБСГУ. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними технологічної, трудової та виробничої дисципліни. Забезпечує ведення технічної документації.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються діяльності цеху; технічні вимоги, які ставляться до продукції, технологію її виробництва; обладнання цеху і правила його експлуатації, технологічні схеми ГНС, основи економіки, виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
6. МАЙСТЕР СЛУЖБИ (ДІЛЬНИЦІ) ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВВІДНИХ ТА ВНУТРІШНІХ ГАЗОПРОВОДІВ І ГАЗОВОГО ОБЛАДНАННЯ ЖИТЛОВИХ І ГРОМАДСЬКИХ БУДИНКІВ, ПІДПРИЄМСТВ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО І ПОБУТОВОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Керує бригадою слюсарів служби (дільниці), видає виробничі завдання і контролює їх виконання. Здійснює профілактичне обслуговування та ремонт ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання; технічний нагляд за будівництвом та введенням в експлуатацію ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання, своєчасно передає їх на обслуговування слюсарям. Складає графіки поточного та капітального ремонтів, планового технічного обслуговування ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання, оформлює наряди-завдання на виконання робіт на них. Проводить технічний огляд ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання для визначення необхідності проведення поточного і капітального ремонту, складає дефектні акти; здійснює контроль за якістю виконуваних робіт при проведенні технічного обслуговування, поточного і капітального ремонтів ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання. Забезпечує своєчасне відключення недіючого газового обладнання та газопроводів, а також газового обладнання, встановленого з порушеннями Правил безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ) та будівельних норм і правил (БНіП), та газових приладів, які не відповідають проектній документації; газових приладів споживачів у разі подання актів про непридатність димових і вентиляційних каналів. Безпосередньо організовує та контролює виконання газонебезпечних робіт. Здійснює контроль за справним станом приладів і технічних засобів вимірювань; своєчасно організовує їх ремонт і повірку. Проводить аналіз аварійних і неаварійних заявок та розробляє заходи щодо зниження їх кількості. Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними трудової та виробничої дисципліни. Визначає потребу в матеріально-технічних засобах і обладнанні, які необхідні для нормального функціонування служби (дільниці); складає річні заявки. Веде експлуатаційно-технічну і звітну документацію відповідно до форм, що затверджені нормативними документами; своєчасно вносить до неї всі зміни та доповнення.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничо-господарської діяльності служби; технічні характеристики обладнання газового господарства; технологію ремонту обладнання газового господарства; Правила безпеки систем газопостачання України; основи трудового законодавства; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
7. МАЙСТЕР СЛУЖБИ (ДІЛЬНИЦІ) ПІДЗЕМНИХ ГАЗОПРОВОДІВ ТА СПОРУД НА НИХ
Завдання та обов'язки. Керує бригадою слюсарів служби (дільниці) підземних газопроводів та споруд на них, видає виробничі завдання і контролює їх виконання. Здійснює профілактичне обслуговування та ремонт підземних газопроводів та споруд на них; технічний нагляд за будівництвом та введенням в експлуатацію підземних газопроводів та споруд на них, своєчасно передає їх на обслуговування слюсарям. Складає графіки профілактичних оглядів та перевірок підземних газопроводів та споруд на них, оформлює наряди-завдання на виконання робіт на них. Складає і коригує маршрутні карти обходу трас, своєчасно вносить зміни та доповнення. Проводить технічний огляд підземних газопроводів і споруд на них для визначення необхідності проведення поточного і капітального ремонту; здійснює контроль за якістю виконуваних робіт при проведенні технічного обслуговування, поточного і капітального ремонтів газопроводів та споруд на них. Безпосередньо організовує та контролює виконання газонебезпечних робіт. Здійснює контроль за справним станом приладів і технічних засобів вимірювань; своєчасно організовує їх ремонт і повірку. Здійснює контроль за виконанням земляних робіт поблизу діючих газопроводів, споруд на них, групових резервуарних установок скрапленого газу. Проводить аналіз аварійних і неаварійних заявок та розробляє заходи щодо зниження їх кількості. Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними трудової та виробничої дисципліни. Визначає потребу в матеріально-технічних засобах і обладнанні, які необхідні для нормального функціонування служби (дільниці); складає річні заявки. Веде експлуатаційно-технічну і звітну документацію відповідно до форм, що затверджені нормативними документами; своєчасно вносить до неї всі зміни та доповнення.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються служби (дільниці) підземних газопроводів та споруд; правила експлуатації споруд газопостачання; інструкції з технічної експлуатації та ремонту газопроводів та споруд на них; інструкції з технічної експлуатації газорегулювальних пунктів усіх типів; Правила безпеки систем газопостачання України; законодавство про охорону навколишнього середовища; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
8. МАЙСТЕР СЛУЖБИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ ВІД ЕЛЕКТРОХІМІЧНОЇ КОРОЗІЇ
Завдання та обов'язки. Керує роботою слюсарів служби. Видає виробничі завдання слюсарям і здійснює контроль за їх виконанням. Здійснює безпосереднє керівництво і забезпечує безпеку при виконанні корозійних вимірювань, пусконалагоджувальних робіт і експлуатації установок електрохімічного захисту. Складає графіки проведення вимірювальних робіт з визначення небезпеки корозії та обслуговування установок електрохімічного захисту в обсягах і в терміни, що визначені діючими нормативними документами. Забезпечує збирання, оброблення та аналіз результатів корозійних вимірювань; розробляє пропозиції щодо ліквідації корозійно небезпечних зон. Складає і коригує маршрутні карти обходу трас, своєчасно вносить зміни і доповнення. Проводить реєстрацію та аналіз причин корозійних руйнувань підземних металевих споруд. Організує ремонт засобів активного захисту газопроводів. Виконує пусконалагоджувальні роботи знову побудованих і капітально відремонтованих установок електрохімічного захисту на діючих газопроводах. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними трудової та виробничої дисципліни. Веде експлуатаційно-технічну документацію і звітність щодо виконаних робіт.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються контролю корозійного стану підземних споруд і експлуатації установок захисту від електрохімічної корозії; технологію виконання робіт із захисту від електрохімічної корозії трубопроводів і споруд; основи хімії, електротехніки; теорію корозії металів у грунті; електрометричні вимірювання; правила спорудження та експлуатації підземних металевих трубопроводів; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
9. МАЙСТЕР СЛУЖБИ РЕЖИМІВ ГАЗОПОСТАЧАННЯ, ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ ЗА ВИТРАЧАННЯМ ГАЗУ СПОЖИВАЧАМИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво працівниками служби. Здійснює облік надходження газу від постачальників і реалізації газу споживачам. Здійснює розрахунки за отриманий від постачальників газ та газ, що реалізується споживачам. Складає баланс газу, що надходить і реалізується. Спільно з метрологічною службою підприємства здійснює технічний нагляд за монтажем комерційних вузлів обліку газу (за відсутності відділу технічного нагляду за будівництвом об'єктів). Спільно з метрологічною службою підприємства розробляє плани і графіки технічного обслуговування, ремонту, налагодження і держповірки комерційних приладів обліку газу, які знаходяться на балансі газового господарства. Бере участь в укладанні договорів з усіма постачальниками і споживачами газу і здійснює контроль за виконанням договірних умов постачання газу. Готує пропозиції щодо розподілу фондів на скраплений газ для побутових і комунально-побутових потреб. Бере участь в узгодженні з промисловими підприємствами заявок на газ. Готує пропозиції щодо розроблення графіка обмеження подавання газу споживачам; здійснює нагляд за наявністю резервного палива на промислових підприємствах. Здійснює контроль за добовими лімітами відпускання газу споживачам. Здійснює контроль за раціональним використанням газу. Розробляє і впроваджує заходи щодо зниження втрат газу та економії паливно-енергетичних ресурсів. Спільно з метрологічною службою підприємства здійснює контроль за технічним станом і обслуговуванням комерційних приладів обліку газу, що знаходяться на балансі відомчих організацій. Проводить аналіз режимів тиску і витрат газу, що склалися, на всіх дільницях системи газопостачання. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці, забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними трудової та виробничої дисципліни. Визначає потреби в матеріально-технічних засобах, що необхідні для нормального функціонування служби, складає річні заявки. Веде встановлену згідно з нормативними документами звітну документацію і статистичну звітність. Контролює правильність введення поправок на показання приладів із записом витрат газу в журналах. Проводить за розрахунковими формулами і діаграмами витрат газу підрахунок кількості газу, що споживається. Контролює правильність введення тарифів на газ і розрахунки з населенням. Здійснює контроль за своєчасним наданням актів-нарядів на пуск газу, списків мешканців у знову прийнятих в експлуатацію житлових будинках і розмірів опалюваних площ. Передає оперативні дані щодо газопостачання в управління газового господарства області. Веде експлуатаційно-технічну документацію і своєчасно вносить до неї всі зміни та доповнення.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші матеріали, які стосуються служби режимів газопостачання; технологію газопостачання промислових, сільськогосподарських, комунальних об'єктів і населення; технологічні режими постачання газу; систему обліку газу; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
10. МАЙСТЕР СЛУЖБИ СКРАПЛЕНИХ ГАЗІВ
Завдання та обов'язки. Керує бригадою робітників служби скраплених газів, видає виробничі завдання і контролює їх виконання. Розробляє плани і графіки проведення технічного обслуговування та ремонтів групових та індивідуальних балонних установок скраплених газів, технологічних ліній зі зливу і наповнення балонних установок скрапленим газом, ввідних і внутрішніх газопроводів та газового обладнання житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування, які працюють від резервуарних або групових балонних установок скраплених газів. Здійснює контроль за якістю виконуваних робіт при проведенні технічного обслуговування і ремонту резервуарних, групових та індивідуальних балонних установок скраплених газів при зміні балонів, технологічних ліній зі зливу і наповнення балонних установок скрапленим газом, ввідних і внутрішніх газопроводів і газового обладнання. Безпосередньо організовує та контролює виконання газонебезпечних робіт. Здійснює технічний нагляд за монтажем резервуарних, групових та індивідуальних установок скраплених газів, ввідних і внутрішніх газопроводів та газового обладнання, що працюють від резервуарних або групових балонних установок скраплених газів, житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування (за відсутності відділу технагляду). Бере участь у комісіях з приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів газифікації скрапленим газом. Контролює проведення випробувань резервуарних та групових балонних установок скраплених газів, зливально-наливальних рукавів і посудин, що працюють під тиском. Здійснює контроль за наданням актів про стан димоходів від газових колонок, які працюють на скраплених газах. Веде облік і аналіз заявок, що надійшли в службу на доставку газу; здійснює контроль за виконанням графіків доставки газу. Проводить аналіз аварійних і неаварійних заявок, причин аварій і нещасних випадків, бере участь у розробленні організаційно-технічних заходів щодо покращення технічного стану та експлуатації газового обладнання та автотранспорту. Проводить інструктаж з охорони праці підлеглих йому робітників та навчання їх безпечним методам праці; забезпечує виконання ними правил охорони праці, виробничої санітарії, технічної експлуатації обладнання, устаткування та інструменту; контролює додержання ними трудової та виробничої дисципліни. Визначає потребу в матеріально-технічних засобах і обладнанні, засобах індивідуального захисту, які необхідні для нормального функціонування служби. Веде експлуатаційно-технічну і звітну документацію відповідно до форм, що затверджені нормативними документами; своєчасно вносить до неї всі зміни та доповнення. Впроваджує передові методи ведення робіт, удосконалює організацію і технологію виробництва робіт. Здійснює контроль за проведенням інструктажу абонентів щодо безпечного користування газом при всіх видах обслуговування з відміткою в абонентних книжках.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються діяльності служби скраплених газів; обладнання технологічної установки виробництва скрапленого газу; технологію ремонту і монтажу резервуарних, групових та індивідуальних балонних установок скрапленого газу; технологічні процеси виробництва скрапленого газу; Правила безпеки систем газопостачання України; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; законодавство про охорону навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією у газовому господарстві не менше 2 років.
11. НАЧАЛЬНИК АВАРІЙНО-ДИСПЕТЧЕРСЬКОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю та роботою персоналу служби. Забезпечує постійну готовність служби до локалізації і ліквідації аварій та відновлення стабільного газопостачання. Складає і коригує план локалізації і ліквідації аварій та план взаємодії служб різних відомств під час локалізації аварій у газовому господарстві. Розробляє графіки аварійного газопостачання і приймає рішення щодо газопостачання споживачів під час аварійних ситуацій. Виїжджає на об'єкти, де виникла аварійна ситуація, і керує роботами з локалізації і ліквідації аварій. Забезпечує координацію дій служб усіх відомств, задіяних у локалізації аварій відповідно до плану взаємодії служб різних відомств при локалізації аварій у газовому господарстві. Проводить тренувальні заняття з персоналом АДС щодо відпрацювання заходів, передбачених планом локалізації і ліквідації аварій; веде аналіз їх результативності. Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Впроваджує сучасні методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня персоналу служби. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку. Забезпечує АДС необхідною оперативною технічною документацією. Організовує забезпечення служби необхідними матеріально-технічними засобами, устаткуванням, засобами індивідуального захисту та пожежної безпеки; веде облік і здійснює контроль за їх справним станом та правильним використанням робітниками служби. Забезпечує ведення встановленої технічної документації та звітності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничо-господарської діяльності служби; Правила безпеки систем газопостачання України, технологічні схеми систем і об'єктів газопостачання; інструкції з технічної експлуатації та ремонту газопроводів і споруд на них; інструкції та експлуатаційну документацію з безпечного користування газом; технологію ремонту обладнання газового господарства; план локалізації і ліквідації аварій; план взаємодії служб різних відомств під час локалізації аварій у газовому господарстві; будову газових мереж, розташування всіх газорегулювальних і шафових регулювальних пунктів, газопроводів високого, середнього і низького тиску, розташування вимикаючих пристроїв на газопроводах, схеми газопостачання; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в газовому господарстві не менше 4 років.
12. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Керує виробничою діяльністю лабораторії ГНС. Забезпечує виконання виробничих завдань. Подає керівництву ГНС проекти виробничих планів, а також перспективного розвитку лабораторії. Подає у встановлені терміни зразкові і робочі КВП та вагові пристрої, які закріплені за лабораторією, на державну повірку. Здійснює контроль за виконанням робіт з технічного огляду посудин, що працюють під тиском, включаючи перевірку стану (товщини) стінок металу і стану ізоляційних покриттів. Комплектує лабораторію обладнанням, приладами, апаратурою, матеріалами, засобами індивідуального захисту тощо, які необхідні для виконання всього комплексу робіт. Видає робітникам денні або змінні завдання, забезпечує ці завдання матеріалами, запасними (змінними) частинами, пристроями, технічною документацією та іншим для нормального перебігу виробничого процесу. Організовує і проводить регулярний контроль якості скрапленого газу, а також аналіз повітря у виробничих та інших приміщеннях ГНС на присутність газу. Керує відомчою перевіркою, клеймуванням і ремонтом засобів вимірювань, які не підлягають державному метрологічному нагляду. Розробляє і вносить (на підставі аналізу виявлених дефектів) пропозиції щодо поліпшення умов експлуатації засобів вимірювань, а також установок скрапленого газу. Здійснює лабораторні аналізи та експертизи при розслідуванні аварій та нещасних випадків, які сталися при експлуатації систем газопостачання від установок скрапленого газу. Розробляє заходи, спрямовані на удосконалення технології виконання робіт, покращення стану охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки. Вживає заходів щодо запобігання аваріям та нещасним випадкам. Впроваджує передові методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня підлеглого персоналу, проводить навчання працюючих безпечним методам виконання робіт. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку. Подає керівництву ГНС річні заявки на придбання для потреб лабораторії обладнання, приладів, інструменту, пристроїв, матеріалів тощо, а також звітну документацію відповідно до затверджених форм. Контролює ведення технічної документації.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань роботи лабораторії; технологію виробництва скрапленого газу; обладнання технологічної установки виробництва скрапленого газу; обладнання лабораторії, правила його експлуатації; стандарти та технічні умови; технічні вимоги до сировини; організацію і методи проведення досліджень; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією з оперативного управління виробництвом не менше 2 років.
13. НАЧАЛЬНИК ЦЕХУ ГАЗОНАПОВНЮВАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю газонаповнювальної станції. Забезпечує виконання планових завдань, установлених ГНС. Забезпечує додержання заданої технології виконання робіт. Організовує передавання в ремонт і на технічний огляд обладнання і посудин, що закріплені за ГНС. Здійснює контроль за технічною експлуатацією обладнання, будівель та споруд ГНС, виконанням графіків їх оглядів і ремонту. Вживає заходів щодо своєчасного спорожнення залізничних цистерн, не допускаючи їх простою; систематично контролює правильність оформлення товарно-транспортних документів. Організовує своєчасне і чітке оформлення документації і відпускання скраплених газів споживачам; веде систематичний облік газу, що надходить і реалізується. Стежить за кількістю і технічним станом обігового фонду балонів; бере участь у роботі комісії із знімання природних залишків скрапленого газу. Надає у встановлені терміни заявки на придбання необхідних для ГНС інструментів, пристроїв, матеріалів, запасних частин, індивідуальних засобів захисту, а також звітну документацію. Впроваджує сучасні методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня персоналу ГНС. Організовує навчання підлеглих безпечним методам виконання робіт. Контролює додержання працюючими технологічної, виробничої і трудової дисципліни, правил і норм охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки та правил внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничо-господарської діяльності ГНС; технічні вимоги до продукції, технологію її виробництва; обладнання ГНС і правила його експлуатації; технологічні процеси перероблення газового конденсату; технологічні схеми ГНС; положення про порядок відпускання та приймання нафтопродуктів; основи економіки, виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; законодавство про охорону навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
14. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ (ДІЛЬНИЦЬ) ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВВІДНИХ ТА ВНУТРІШНІХ ГАЗОПРОВОДІВ І ГАЗОВОГО ОБЛАДНАННЯ ЖИТЛОВИХ І ГРОМАДСЬКИХ БУДИНКІВ, ПІДПРИЄМСТВ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО І ПОБУТОВОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничою діяльністю та роботою персоналу служби (дільниці). Організовує безпечну та безаварійну експлуатацію ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування. Забезпечує виконання працівниками служби (дільниці) своєчасного та якісного технічного обслуговування і приймання в експлуатацію газового обладнання ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування. Організовує і керує виконанням газонебезпечних робіт. Організовує проведення профілактичних робіт і обстеження ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування; веде облік обладнання, яке підлягає заміні; забезпечує її своєчасність. Організовує і забезпечує технічний нагляд за будівництвом та прийманням в експлуатацію закінчених будівництвом чи реконструкцією внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків та підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування. Забезпечує ведення встановленої технічної документації та звітності. Здійснює контроль за якістю виконання робіт з технічного обслуговування ввідних та внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування, виконанням графіків планових ремонтів. Бере участь у розробленні і виконанні планів організаційно-технічних заходів. Здійснює контроль за справністю приладів та технічних засобів вимірювань, своєчасно організовує їх ремонт та перевірку. Організовує забезпечення служби (дільниці) необхідними матеріально-технічними засобами, устаткуванням, засобами індивідуального захисту та пожежної безпеки; веде облік і здійснює контроль за їх справним станом та правильним використанням робітниками служби (дільниці). Впроваджує сучасні методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня персоналу служби (дільниці). Здійснює контроль за своєчасним відключенням газових приладів у разі подання актів про непридатність димових і вентиляційних каналів, а також опалювальних газових приладів після закінчення опалювального сезону. Контролює виконання робіт з відключення недіючого газового обладнання та газопроводів, а також газового обладнання, встановленого з порушеннями будівельних норм і правил (БНіП) та Правил безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ). Здійснює контроль за раціональним використанням газу в газоспоживаючих установках житлових і громадських будинків та підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування. Організовує проведення тренувальних занять щодо виконання комплексу газонебезпечних робіт. Веде контроль за своєчасним виконанням заявок, які надходять у службу (дільницю). Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарьскої діяльності служби (дільниці); Правила безпеки систем газопостачання України; правила експлуатації споруд газопостачання і побутових газових приладів; положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання; інструкції з технічної експлуатації та ремонту газопроводів і споруд на них; технічні характеристики газового обладнання і правила його експлуатації; основи економіки організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в газовому господарстві не менше 4 років.
15. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ (ДІЛЬНИЦІ) ЕКСПЛУАТАЦІЇ ПІДЗЕМНИХ ГАЗОПРОВОДІВ ТА СПОРУД НА НИХ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю та роботою персоналу служби (дільниці). Організовує безпечну та безаварійну експлуатацію підземних газопроводів та споруд на них. Забезпечує профілактичне обслуговування та капітальний ремонт підземних газопроводів та споруд на них. Забезпечує технічний нагляд за введенням в експлуатацію підземних газопроводів та споруд на них, а також технічний нагляд за додержанням будівельних норм і правил (БНіП) та Правил безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ) під час виконання будівельно-монтажних робіт сторонніми організаціями в охоронній зоні газопроводів. Організовує і керує виконанням газонебезпечних робіт. Здійснює контроль за справністю приладів та технічних засобів вимірювань, своєчасно організовує їх ремонт та перевірку. Погоджує відомчим організаціям ордери на виконання земляних робіт поблизу діючих газопроводів. Організовує проведення тренувальних занять щодо виконання газонебезпечних робіт. Забезпечує своєчасне відключення від системи газопостачання недіючих газопроводів. Бере участь у розслідуванні аварій і нещасних випадків на виробництві та при використанні газу у побуті. Контролює своєчасне нанесення на планшети, схеми збудованих і прийнятих в експлуатацію газових вводів та вилучає з них демонтовані газопроводи. Контролює своєчасне та достовірне оформлення документації під час постановки газопроводів та споруд на них на баланс та їх демонтажу. Складає плани та інші необхідні документи на проведення капітальних та планових ремонтів підземних газопроводів та споруд на них. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку. Організовує забезпечення служби (дільниці) необхідними матеріально-технічними засобами, устаткуванням, засобами індивідуального захисту та пожежної безпеки; веде облік і здійснює контроль за їх справним станом та правильним використанням працівниками служби (дільниці). Забезпечує ведення встановленої технічної документації та звітності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються виробничо-господарської діяльності служби (дільниці); Правила безпеки систем газопостачання України; правила експлуатації споруд газопостачання і побутових газових приладів; інструкції з технічної експлуатації та ремонту газопроводів та споруд на них; інструкції з технічної експлуатації газорегулювальних пунктів усіх типів; технологічні схеми і траси газопроводів та споруд на них; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; законодавство про охорону навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в газовому господарстві не менше 4 років.
16. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ ВІД ЕЛЕКТРОХІМІЧНОЇ КОРОЗІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю та роботою персоналу служби. Забезпечує безперебійну і безаварійну експлуатацію газопроводів шляхом їх ефективного захисту від електрохімічної корозії. Забезпечує технічний нагляд за будівництвом і введенням в експлуатацію установок електрохімічного захисту та ізоляційних покриттів на газопроводах; бере участь в їх прийманні. Разом з іншими службами вживає заходів щодо ліквідації на діючих газопроводах корозійно небезпечних зон. Забезпечує виконання поточних і капітальних ремонтів установок електрохімічного захисту газопроводів. Здійснює контроль за справністю приладів та технічних засобів вимірювань, своєчасно організовує їх ремонт та перевірку. Впроваджує сучасні методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня персоналу служби. Готує технічні умови на проектування захисту від електрохімічної корозії проектованих і діючих газопроводів. Бере участь у розробленні проекту електрохімічного захисту підземних металевих споруд. Організовує і керує виконанням електронебезпечних робіт. Готує висновки про корозійний стан газопроводів з визначенням черговості і термінів їх ремонту. Готує питання для розгляду на міжвідомчих комісіях, що пов'язані із захистом підземних металевих споруд від корозії. Проводить оцінку заходів щодо обмеження витоків струмів у землю, що здійснюються організаціями і підприємствами, у віданні котрих знаходяться споруди, які є джерелами блукаючих струмів. Керує ліквідацією аварійних ситуацій на установках електрохімічного захисту; проводить облік і аналіз причин корозійних пошкоджень підземних металевих споруд, розробляє заходи щодо зниження їх кількості. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку. Організовує забезпечення служби необхідними матеріально-технічними засобами, устаткуванням, засобами індивідуального захисту та пожежної безпеки; веде облік і здійснює контроль за їх справним станом та правильним використанням робітниками служби. Забезпечує ведення установленої технічної документації та звітності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності служби; технологію виконання робіт із захисту від електрохімічної корозії трубопроводів і споруд; основи електротехніки, хімії; теорію корозії металів у грунті; електрометричні вимірювання; правила спорудження та експлуатації підземних металевих трубопроводів; економіку, організацію виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в газовому господарстві не менше 4 років.
17. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ РЕЖИМІВ ГАЗОПОСТАЧАННЯ, ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ ЗА ВИТРАЧАННЯМ ГАЗУ СПОЖИВАЧАМИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю та роботою персоналу служби. Організовує та забезпечує ведення обліку обсягів та параметрів газу, що надходить від джерел газопостачання; виконання робіт з формування планових та звітних показників систем газопостачання. Організовує ведення статистичного обліку відпускання газу споживачам; здійснює контроль за правильним і своєчасним складанням статистичної звітності, оперативних зведень з обліку газу та відомостей про стан розрахунків за газ. Організовує підготовку та узгодження планових та заявлених обсягів природного газу для укладення договорів на його транспортування та постачання. Забезпечує постійний та якісний контроль за технічним станом приладів обліку у споживачів та постачальників природного газу. Забезпечує нагляд за раціональним використанням природного газу споживачами. Розробляє заходи щодо зменшення втрат природного газу та контролює їх виконання. Забезпечує систематичний контроль за якістю ведення обліку газу на газорозподільчих станціях постачальників, промислових та комунально-побутових підприємств. Бере участь у прийманні в експлуатацію приладів обліку споживання природного газу та експертизах вимірювальних вузлів споживачів та постачальників природного газу. Забезпечує узгодження режимів та схем газопостачання між постачальниками і споживачами. Забезпечує споживачів природного газу метрологічними даними газу, що подається. Впроваджує сучасні методи організації праці, сприяє підвищенню кваліфікації і технічного рівня персоналу служби. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарьскої діяльності служби; Правила безпеки систем газопостачання України; діючі нормативні документи з обліку та розподілу газу; правила вимірювання витрачання газу і рідин; діючі норми та тарифи на газ; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в газовому господарстві не менше 4 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ІНЖЕНЕР АВАРІЙНО-ДИСПЕТЧЕРСЬКОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Забезпечує наявність в АДС всіх матеріально-технічних засобів, необхідних для виконання плану локалізації і ліквідації аварій; забезпечує збереження і справність матеріально-технічних засобів. Веде облік і контроль наявності і стану засобів індивідуального захисту, інвентаря у вибухонебезпечному виконанні, газоаналізаторів, організовує своєчасну їх перевірку і ремонт. Розробляє пропозиції щодо коригування переліку матеріально-технічного оснащення служби, що спрямовані на підвищення ефективності робіт АДС з виконання аварійних заявок. Веде облік та аналіз заявок на ліквідацію несправностей окремих елементів газового господарства (газопроводів, арматури, приладів, обладнання), які надходять в АДС; на основі аналізу цих аварійних заявок розробляє і подає керівництву пропозиції, які спрямовані на зменшення кількості випадків несправностей та удосконалення методів організації праці щодо усунення несправностей. Здійснює контроль за підтриманням тиску газу на виході з газорегулювальних пунктів усіх типів відповідно до карти режимів. Забезпечує нормальну і безперебійну роботу аварійних машин, а також іншого обладнання, машин і механізмів, що знаходяться в АДС. Бере участь у розслідуванні причин аварій і нещасних випадків у газовому господарстві. Планує розподіл робочого часу змінного аварійного персоналу служби, складає графіки чергування змін. Вирішує питання, які пов'язані з розробленням, конструюванням, виготовленням і впровадженням нових видів обладнання, пристосувань, пристроїв, що використовуються на аварійних роботах. Забезпечує АДС (комплектує, виготовляє, зберігає) оперативною технічною документацією:
- картою-схемою газових мереж зони діяльності підприємства з зазначенням на трасі газопроводів основних відключаючих пристроїв, газорозподільчих станцій, газорегулювальних пунктів і великих підприємств;
- планшетами 1:1000, які містять відомості про всі підземні комунікації і наземні будівлі та споруди;
- виконавчим планом, профілем, а також схемою зварних стиків кожного підземного газопроводу, що знаходиться в експлуатації.
Здійснює постійний контроль за відповідністю даних технічної документації дійсності, своєчасно їх коригує, вносить зміни та доповнення, які викликані експлуатаційною діяльністю і розвитком газифікації. Веде установлену технічну документацію.