• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання незаконною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2007 р. N 1325 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та звязку"

Спеціалізовані суди | Постанова від 11.08.2009 № 22-а-20667/08
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 11.08.2009
  • Номер: 22-а-20667/08
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 11.08.2009
  • Номер: 22-а-20667/08
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
11.08.2009 Справа N 22-а-20667/08
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Данилової М.В., суддів: Бєлової Л.В. та Бистрик Г.М., при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв'язку України на постанову Окружного адміністративного суду України від 26 березня 2008 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Інтертранс" до Кабінету Міністрів України (треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Державна адміністрація залізничного транспорту України "Укрзалізниця", Міністерство транспорту та зв'язку України) про визнання нечинною постанови, В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2007 року закрите акціонерне товариство "Інтертранс" (ЗАТ, "Інтертранс") звернулось до суду з позовом до Кабінету Міністрів України (КМУ, Кабмін).
Зазначили, що відповідачем прийнято постанову N 1325 від 14 листопада 2007 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та зв'язку", пунктом п'ятим якої внесено зміни до Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України (Мінтранс). Дані зміни передбачають повноваження Мінтрансу щодо погодження тарифів Укрзалізниці на перевезення транзитних вантажів залізничним транспортом через територію України.
Посилаючись на порушення Кабміном норм Конституції України, Указу Президента України від 10 червня 1997 року N 503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", - просили визнати незаконною та нечинною постанову КМУ N 1325 від 14 листопада 2007 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та зв'язку".
У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач уточнив позовні вимоги і просив визнати незаконною й нечинною вказану постанову Кабміну в частині першого підпункту пункту 5, а також скасувати положення саме цього підпункту.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2008 року позов задоволено частково. Підпункт перший пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України N 1325 від 14 листопада 2007 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та зв'язку" визнано незаконним.
У апеляційній скарзі Міністерство транспорту та зв'язку України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне та необ'єктивне дослідження обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати, прийняте нове рішення, у позові відмовити.
Зазначали, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від наведеного у позові, повинні перевіряти їх відповідність вимогам, встановленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, оскаржувана постанова КМУ не встановлює питання користування тарифами, а лише уповноважує Мінтранс погоджувати тарифи Укрзалізниці, яка підпорядкована йому.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 14 листопада 2007 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову N 1325 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та зв'язку". Відповідно до пункту 5 цієї постанови доповнено Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затверджене постановою КМУ від 6 червня 2006 року N 789, яким уповноважено Мінтранс погоджувати тарифи Укрзалізниці на перевезення вантажів залізничним транспортом через територію України.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - ЗАТ "Інтертранс" при здійсненні своєї господарської діяльності укладає договори з "Укрзалізницею" та користується тарифами, встановленими відповідно до оскаржуваної постанови, а тому положення підпункту першого пункту 5 такої постанови зачіпає охоронювані законом інтереси позивача як учасника господарських відносин, пов'язаних із наданням послуг перевезення та експедирування.
Згідно статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
За змістом частини першої статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Пункт перший частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" передбачає, що уряд забезпечує проведення державної політики цін, здійснює державне регулювання ціноутворення, а згідно пункту шостого цієї ж частини він утворює, реорганізовує і ліквідує міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідно до закону в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання органів виконавчої влади, затверджує положення про зазначені органи.
За приписами статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про транспорт" державне управління діяльністю транспорту здійснюється шляхом проведення та реалізації економічної, зокрема податкової, фінансово-кредитної, тарифної, інвестиційної та соціальної політики, включаючи надання дотацій на пасажирські перевезення. А стаття 7 цього ж Закону встановлює, що тарифи на транспортні послуги встановлюються відповідно до законодавства України.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.
Таким чином, КМУ уповноважений своїми актами визначати орган компетентний проводити тарифну політику на залізничному транспорті.
Відповідно до частини другої пункту першого Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого постановою КМУ від 6 червня 2006 року, Мінтрансзв'язку є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового транспорту та у сфері використання повітряного простору України, забезпечення безпеки руху, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, надання послуг поштового зв'язку, телекомунікацій та інформатизації, користування радіочастотним ресурсом України.
За правилами пункту четвертого цього Положення Мінтранс здійснює відповідно до законодавства заходи щодо реалізації єдиної державної економічної, тарифної, інвестиційної, науково-технічної, кадрової, соціальної політики та політики державних закупівель в галузі транспорту, у сфері використання повітряного простору України, забезпечення безпеки руху, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, надання послуг поштового зв'язку, телекомунікацій та інформатизації, користування радіочастотним ресурсом України та відповідно до законодавства повноваження щодо регулювання цін (тарифів).
Суд апеляційної інстанції вважає, що відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, а судом першої інстанції ухвалено рішення із порушенням норм матеріального права.
Крім того, постанова КМУ N 1325 не встановлює питання користування тарифами, а лише уповноважує Мінтранс погоджувати тарифи Укрзалізниці на перевезення вантажів залізничним транспортом через територію України, тому колегія суддів не вбачає підстав вважати таким, що зачіпає інтереси позивача як учасника господарських відносин, пов'язаних із наданням послуг перевезення та експедирування, підпункт перший пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України N 1325 від 14 листопада 2007 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань Міністерства транспорту та зв'язку".
У зв'язку з цим постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2008 року підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладено, керуючись статтями 195, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв'язку України задовольнити.
Прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства "Інтертранс".
Повний текст постанови виготовлено 14 серпня 2009 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішення суду апеляційної інстанції.
ГоловуючийСудді: